Metodika – ako zostavujeme porovnávacie testy

Hodnoteniam produktov venujeme množstvo času. Porovnávací test väčšinou zostavujú minimálne 2ja redaktori a má svoj časovo náročný a komplikovaný postup. Aby ste mali predstavu o tom, ako naše testy vznikajú, pripravili sme vám stručný prehľad.

📚 Pochopenie témy

Prvým krokom je dokonalé pochopenie témy. Ak chceme vysvetliť a odporučiť čitateľovi, ako si má produkty vyberať, je nutné dokonalé poznanie danej témy. Redaktori prechádzajú odborné lokálne a svetové špecializované weby, komunikujú s výrobcami, distribútormi a eshopami, študujú manuály, robia si obraz aj na základe diskusií, či recenzií v porovnávačoch cien.

🔎 Výber vhodných produktov

Snažíme sa vyberať produkty do porovnania na základe viacerých kritérií. Jednak hľadáme čo najaktuálnejšie produkty na trhu, zákazníkmi vysoko hodnotené produkty, hľadané produkty, produkty ktoré spĺňajú viaceré kritériá (v určitých prípadoch je to nutné kvôli pokrytiu rozmanitejších potrieb). V závislosti od témy vyberáme 10 až 20 produktov do každého testu. To je vo väčšine prípadov dostatok na to, aby sme vedeli docieliť dobré výsledky v celkovom hodnotení.

ℹ️ Získanie informácií o produktoch

Určite ste už niekedy na hľadali informácie o tovare, o ktorý ste mali záujem. Asi teda viete, aké ťažké je nájsť všetky potrebné informácie, častokrát v eshopoch nenájdete ani niektoré základné informácie. My sa snažíme zistiť čo najviac dát, z ktorých potom zostavujeme hodnotenie. Je to mimoriadne časovo náročná činnosť.

🥇 Zostavovanie hodnotenia

Dáta a informácie, ktoré sme zozbierali o produktoch rozdelíme podľa dôležitosti. Určitým parametrom prisudzujeme vyššiu dôležitosť, iným nižšiu. Na zostavenie hodnotenia máme vlastný algoritmus, ktorý kombinuje dôležité a menej dôležité parametre. Výsledkom je zoradenie produktov, ktoré pokladáme za omnoho relevantnejšie, ako na základe popularity predaja, či bežného hodnotenia laickým zákazníkom (v porovnávači cien, či veľkom eshope). V akreditovanom laboratóriu je síce možné otestovať produkty na vysokej úrovni, no nie je možné otestovať také množstvá, tak často a tak rozmanitých produktov, ako pomocou nášho postupu.

✅ Kontrola výsledku

Každý výsledok testu kontrolujú zvyčajne minimálne 2, najčastejšie 3 ľudia. Ak máme o výstupnej kvalite stále pochybnosti, overujeme si testované produkty na odborných recenzných portáloch, prípadne konzultujeme s odborníkom. Obsah nakoniec prechádza štylistickou a gramatickou korektúrou.

♻️ Aktualizácie

Produkty sa veľmi často obmieňajú. Je asi jasné, že telka, ktorá sa predávala pred 2 rokmi, sa dnes už nepredáva. Aby boli naše články stále aktuálne a aby ste sa od nás vedeli jednoducho prekliknúť do eshopu, kontrolujeme dostupnosť produktov na trhu a taktiež ich ceny. Časté sú aj prípady, kedy výrobca predáva povedzme 3 generácie toho istého produktu. Nové modely sa vždy snažíme do testu dopĺňať.

🤝 Spolupráca s Heurékou a eshopami

Na stránke nenájdete žiadne klasické reklamy, žiadne otravné vyskakovacie okná, žiadne veľké reklamné plochy a pod. Písať články a pripravovať testy môžeme len vďaka spolupráci s porovnávačom cien Heuréka a známymi slovenskými eshopmi (TPD, Hej, Okay, AndreaShop, Delimano, 4Home, DrMax a pod.). Zoznam eshopov je uvedený vždy na konci každého testu. Produkty vyberáme len z Heuréky a z rokmi preverených eshopov (ktoré máme sami odskúšané). Ak vyberieme eshop je to len kvôli tomu, že sme objavili lepšiu cenu, ako odporúča Heuréka. Ak si vyberiete niektorý produkt a prekliknete sa do eshopu, v danom eshope produkt zakúpite, získavame malú províziu z predaja. Táto provízia nahrádza nutnosť nasadzovania klasických otravných reklám a slúži na plnohodnotnú prevádzku webu.

Váš tím
DoDomácnosti.sk