Test 17 najpredávanejších krovinorezov 2020 pokorili Dolmar, Husqvarna a Demon

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 1

Celkoví víťazi testu

Dolmar MS 335.4U Fieldmann FZS 2002-E Stihl FS 460 C-EM Husqvarna 525 RX
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Dolmar MS 335.4U
Fieldmann FZS 2002-E Elektrická strunová kosačka
Stihl FS 460 C-EM
Husqvarna 525 RX
 1. tichý chod
 2. rýchly štart
 3. štvortaktný motor
 4. nízka spotreba
 1. mimoriadne sympatická cena
 2. skvelý pomer výkonu a ceny
 1. dobrý výkon
 2. nízka spotreba
 1. kvalitný antivibračný systém
 2. nízka hmotnosť
 3. kvalitný pohodlný postroj
 4. vhodný aj pre ženy
 1. strunová hlava nie je súčasťou balenia
 1. slabá struna
 2. krátka šnúra
 1. cítiť vibrácie
 1. veľa plastových dielov
 2. ťažší prístup ku sviečke
Spoľahlivý krovinorez v kvalitnom prevedení a s vynikajúcou funkčnosťou. Vzhľadom na cenu je výkon tejto kosačky na jednotku. Drahší model obľúbenej značky poteší nízkou spotrebou paliva a výkonným motorom. Jeden z najľahších modelov na trhu s výbornou manipuláciou a dobrým výkonom.
399,90 € 30,30 € 999,01 € 394,20 €
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Krovinorezy sú riešením náročnej úlohy vyčistenia oblastí vašej záhrady, ktoré sú zarastené vysokými trávami alebo hustou burinou. Benzínové alebo elektrické krovinorezy vám pomôžu rýchlo a jednoducho zvládnuť takéto zadanie. Čepeľ krovinorezu efektívne pokosí odolné rastliny a kríky a vy máte vašu záhradu opäť pod kontrolou. Existuje mnoho rôznych modelov krovinorezov a môže sa zdať zložité vybrať ten najvhodnejší. Keď hľadáte nové vybavenie, chcete v prvom rade návratnú investíciu a chcete to rýchlo. Často sa zdá, že najrýchlejší spôsob, ako získať investíciu, ktorá sa vráti, je kúpiť najlacnejší produkt. Nepremýšľame o dlhodobých nákladoch na prevádzku a údržbu, o príležitostných nákladoch a na to, že by sa nakoniec mohla vyplatiť iná investícia.

Máme pre vás mini recenzie 17 krovinorezov v zastúpení značiek 3x Fieldmann, 3x Dolmar, 2x Oleo Mac, 2x Stihl, 2x Husqvarna, 1x Makita, 1x Hecht, 1x Riwall, 1x Demon, 1x VeGA, aby ste získali prehľad o dostupných možnostiach a aby rozhodnutie, ktorý krovinorez bude ten najlepší pre vaše potreby, bolo pre vás jednoduchšie. V našom teste sa pre rok 2020 najlepšie umiestnili výrobky Dolmar, Husqvarna a Demon.

Podľa čoho a ako vyberať krovinorezy

Prvá otázka, ktorú by ste sa mali pýtať pri zvažovaní nákupu krovinorezu je, čo bude krovinorez prerezávať? Modely s najvýkonnejšími motormi pretínajú najodolnejšiu vegetáciu, ale majú tendenciu byť ťažšie. Takže menej výkonný motor môže byť lepšou voľbou, ak neprerezávate veľmi hustú a odolnú burinu. Profesionálni záhradníci môžu mať niekoľko rôznych krovinorezov, aby sa uistili, že majú poruke ten správny model pre akúkoľvek situáciu. Aby ste vedeli vybrať model vhodný pre vaše potreby, je teda potrebné zvážiť nasledujúce tri kritériá:

 • typ krovinorezu – elektrický alebo benzínový
 • zamýšľané použitie
 • vlastnosti a funkcie

Cena je tiež vždy úvahou, ktorá rozhoduje. Zníženie nákladov kúpou lacného zariadenia, bez funkcií s pridanou hodnotou, zriedka stojí za tú úsporu a je rozumnejšie zvažovať dlhodobé náklady v porovnaní s nákupnou cenou. Ak investujete o niečo viac, znamená to predĺžiť životnosť vášho zariadenia o rok alebo dva, alebo ak dokážete riešiť širšiu škálu pracovných zadaní, hneď to stojí za pridané počiatočné náklady.

Najlepšie Krovinorezy na základe porovnávacieho testu 2020

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Krovinorezy DO 93 €

Recenzie 17 najlepších krovinorezov pre rok 2020

1. Dolmar MS 335.4U

pohon: benzínový ● výkon: 1,07kW ● počet otáčok: 10000 ot/min ● antivibračný systém: áno

Dolmar MS 335.4U

Krovinorez Dolmar MS 335.4U nemeckej výroby vám ponúka veľmi výkonný štvortaktný motor s nízkou spotrebou. Vodiaca tyč je hliníková a sekacia hlava má minimálny sklon. Automatický dekompresný ventil a systém Primer sú zárukou rýchleho štartu. Ovládacie prvky sú integrované do multifunkčnej rukoväte. Pružinový tlmič sa postará o eliminovanie vibrácií. Pre vašu bezpečnosť sú nôž aj strunová hlava kryté univerzálnym krytom. Uhlový prevod ponúka možnosť aretácie, vďaka čomu jednoducho vymeníte nástroje.

Výhody

 • tichý chod
 • rýchly štart
 • štvortaktný motor
 • nízka spotreba

Nevýhody

 • strunová hlava nie je súčasťou balenia

Verdikt: Spoľahlivý krovinorez v kvalitnom prevedení a s vynikajúcou funkčnosťou.

Naše hodnotenie:

Cena: 399,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


2. Husqvarna 525 RX

pohon: benzínový ● výkon: 1 kW ● typ prístroja: krovinorez ● hmotnosť: 4.9 kg

Husqvarna 525 RX

Tento krovinorez si obľúbite hlavne vďaka jeho nízkej hmotnosti 4,9 kg, napriek ktorej dosahuje skvelý výkon. Je veľmi pohodlný a poradí si aj s hrubou trávou a porastom. Maximálne otáčky motora pri záťaži 8500 ot./min. Konštrukcia motora X-Torq® znižuje množstvo výfukových plynov až o 75 % a spotrebu paliva až o 20 %.

Stretnete sa tu aj s tzv. intuitívnym ovládaním, čo znamená, že sýtič a palivové čerpadlo sú ľahko dosiahnuteľné a jednoducho ovládateľné. Zalomené riadidlá a pohodlné rukoväte umožňujú zase vynikajúce uchopenie a pracovný postoj. Taktiež disponuje kombinovaným ochranným krytom a má tiež nastaviteľnú a ergonomicky navrhnutú rukoväť pre maximálny komfort.

Výhody

 • kvalitný antivibračný systém
 • nízka hmotnosť
 • kvalitný pohodlný postroj
 • vhodný aj pre ženy

Nevýhody

 • veľa plastových dielov
 • ťažší prístup ku sviečke

Verdikt: Jeden z najľahších modelov na trhu s výbornou manipuláciou a dobrým výkonom.

Naše hodnotenie:

Cena: 394,20 €

Zobraziť ponuku
Recenzia

Zlatá stredná cesta


3. Demon RQ580

pohon: benzínový ● výkon: 3,8 kW ● počet otáčok: 8000 ot/min ● obsah motora: 52 cm3 ● antivibračný systém: neudáva ● Záber strunovej hlavy: 42 cm

Demon RQ580

Krovinorez Demon RQ580 bol ocenený ako produkt roka 2017. Poháňa ho dvojtaktný motor s výkonom 3,8 kilowattov. Je vybavený bohatým príslušenstvom: súpravou kľúčov, ochranným štítom na hlavu, dvojramenným popruhom, kovovým kotúčom na struny a trojzubým kotúčom s priemerom 255 milimetrov. Súčasťou balenia sú aj dve strunové hlavy. Objem palivovej nádrže je 1,2 litra. Tento model disponuje nylonovou strunou,  pevným oceľovým hriadeľom a ponúka plynulú reguláciu plynu.

Krovinorez je bezpečný a manipulácia s ním je vďaka nastaviteľnej rukoväti maximálne jednoduchá a zaisťuje jeho presné ovládanie. Dĺžka ramena je 150 centimetrov. Nechýba mu ani objemná nádrž na palivo. Motorová strunová kosačka s 2-taktným motorom s objemom 51,7 ccm, pochrómovaný piest, vákuový japonský karburátor, odporúčaný priemer struny 2,4 mm, záber struny 420 mm.

Výhody

 • sympatická cena
 • bohaté príslušenstvo
 • výkonný motor
 • ochranný štít

Nevýhody

 • strunové hlavy sú slabé
 • lacné prevedenie
 • bandaska na miešanie paliva netesní

Verdikt: Krovinorez za dobrú cenu pre bežné domáce kosenie, avšak s malými muchami.

Naše hodnotenie:

Cena: 92,75 €

Zobraziť ponuku
Recenzia


4. Stihl FS 55

pohon: benzínový ● výkon: 0,75/1,0 kW ● typ prístroja: strunová kosačka ● hmotnosť: 5,1 kg

Stihl FS 55

Obľúbená značka krovinorezov prichádza s modelom Stihl FS 55, ktorý má ergonomicky tvarovanú obojručnú rukoväť, v ktorej sú integrované ovládacie prvky zariadenia a tým sa stáva ovládanie jednoduchým a bezpečným, pretože vaše ruky sú vždy na rukoväti.  Zariadenie poháňa motor s výkonom  0,75 / 1,0  kW, objem palivovej nádrže je 0,33 l. Krovinorez má relatívne nízku hmotnosť – 5,1 kilogramu, čo robí prácu s ním ešte komfortnejšou. Je vybavený ručným palivovým čerpadlom, kde len tlakom palca čerpáte palivo do karburátora. Súčasťou balenia sú aj ochranné okuliare, ktoré vám garantujú bezpečnosť pri práci.

Výhody

 • ľahká manipulácia
 • zvládne aj vysokú hustú trávu

Nevýhody

 • malá palivová nádrž
 • žací nôž nie je súčasťou balenia

Verdikt: Až na malé detaily, tomuto krovinorezu niet čo vytknúť.

Naše hodnotenie:

Cena: 249,00 €

Zobraziť ponuku
Recenzia


5. Oleo-Mac Sparta 250 T

pohon: benzínový ● výkon: 0,8 kW ● počet otáčok: neudáva ● antivibračný systém: áno

Oleo-Mac Sparta 250 T

Model Oleo-Mac Sparta 250 T je vybavený dvojtaktným benzínovým motorom s výkonom 0,8 kW a antivibračným systémom. Objem palivovej nádrže je 0,75 litra. Zvládne ja veľkú záťaž a dlhodobé nasadenie. Rukoväť je multifunkčná, ergonomicky tvarovaná a sú v nej zabudované ovládacie prvky. Krovinorez naštartujete ľahko za každého počasia. Záber strunovej hlavy je 38 cm. Na tomto modeli vás zaujme aj netradičné prevedenie v kombinácii sivej a oranžovej farby. Práca s ním je komfortná aj vďaka efektívne tlmeným vibráciám.

Výhody

 • ľahký
 • obojručný
 • jednoduchá obsluha

Nevýhody

 • výkon by mohol byť trocha vyšší

Verdikt: Krovinorez, ktorý ponúka výkon adekvátny cene.

Naše hodnotenie:

Cena: 219,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


6. Fieldmann FZS 4003-B

pohon: benzínový ● výkon: 1,25 kW ● počet otáčok: 9000 ot/min ● antivibračný systém: neudáva

Fieldmann FZS 4003-B

Cenovo veľmi dostupný model Fieldmann FZS 4003-B je vybavený motorom s výkonom 1,25 kilowattov  a záber kosenia je až 42 cm. Rukoväť je nastaviteľná s ergonomickými úchytmi. Palivová zmes sa mieša v pomere 1:25 a kalibrovaná nádoba, ktorá je súčasťou balenia vám v tom pomôže. Struna má priemer 2,4 mm a posúva sa poloautomaticky – poklepaním na povrch. Strunu môžete vystriedať oceľovým trojzubcom, ktorý je určený na odolné rastliny a kroviny. Súčasťou dodávky je samozrejme aj popruh na rameno.

Výhody

 • silný motor
 • jednoduchá montáž
 • priateľská cena

Nevýhody

 • neprehľadný návod
 • obmedzená životnosť

Verdikt: Model, ktorý za danú cenu ponúka primeraný výkon.

Naše hodnotenie:

Cena: 107,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


7. Stihl FS 460 C-EM

pohon: benzínový ● výkon: 2,2 kW ● typ prístroja: krovinorez ● hmotnosť: 8,5 kg

Stihl FS 460 C-EM

Stihl FS 460 C-EM patrí medzi drahšie modely, no ponúka výkon až 2,2 kW. Bod zážihu aj dávkovanie paliva je riadené plne elektronicky. Karburátor nenastavujete manuálne. Kompenzátor Stihl je zárukou, že výkon motora, spotreba paliva aj emisie zostávajú v konštantnej hladine aj napriek postupnému znečisťovaniu vzduchového filtra. Rukoväť je multifunkčná s integrovanými ovládacími prvkami. Systém Stihl ErgoStart umožní jednoduchý štart bez silových rázov a vďaka sytiču M-Tronic už nepociťujete rozdiel medzi studeným a teplým štartom.

Výhody

 • dobrý výkon
 • nízka spotreba

Nevýhody

 • cítiť vibrácie

Verdikt: Drahší model obľúbenej značky poteší nízkou spotrebou paliva a výkonným motorom.

Naše hodnotenie:

Cena: 999,01 €

Zobraziť ponuku
Detail

Pre náročných


8. Husqvarna 555 RxT

pohon: benzínový ● výkon: 2,8 kW ● typ prístroja: krovinorez ● hmotnosť: 9,2 kg

Husqvarna 555 RxT

Tento model patrí medzi najvýkonnejšie z ponuky značky Husqvarna. Je konštruovaný na každodennú prevádzku v ťažkých podmienkach. Poskytuje veľkú silu, rýchlu akceleráciu a vynikajúcu úsporu paliva. Patrí medzi tie ťažšie modely, no pri jeho silnom výkone je to pochopiteľné.

Optimalizovaná dĺžka hriadeľa a kužeľový prevod zalomený pod uhlom 35° uľahčujú manipuláciu a umožňujú kosenie rovnobežne s povrchom.  Pozitívom sú aj veľmi nízke vibrácie vďaka systému LowVib®. Výstupný výkon je 2.8 kW a maximálne otáčky motora pri záťaži 9000 ot./min. Tento krovinorez je vybavený silným motorom X-Torq®, ktorý vynikajúco akceleruje a šetrí palivo. Uhlová prevodovka so sklonom 35° zjednoduší prácu pri širokom zábere. Patentovaný systém LowVib®. redukuje nepríjemné vibrácie a šetrí vaše ruky. Objem palivovej nádrže je až 1,1 litra. Rukoväť je nastaviteľná, ergonomicky tvarovaná a má vyvýšený stĺpik, ktorý zjednoduší prácu na svahoch. Systém Smart Start® je zárukou jednoduchého štartu. Vypínač sa automaticky vracia do pohotovostnej polohy. Súčasťou balenia sú ergonomické popruhy Balance XT.

Výhody

 • silný výkon
 • super manipulácia
 • jednoduché štartovanie

Nevýhody

 • vyššia hmotnosť
 • vysoká cena

Verdikt: Skvelý silný stroj pre profesionálne využitie, s ktorým sa napriek vyššej hmotnosti výborne manipuluje.

Naše hodnotenie:

Cena: 1 049,00 €

Zobraziť ponuku
Detail

Pre náročných


9. VeGA BC520PRO

pohon: benzínový ● výkon: 1,566kW ● počet otáčok: 7500 ot/min ● antivibračný systém: áno

VeGA BC520PRO

Krovinorez VeGA BC520PRO zvládne aj náročné zadania vďaka dvojtaktnému motoru VeGA. Záber stroja je 43 cm široký, priemer kosiaceho kotúča je 255 mm.  Okrem toho je vybavený rukoväťou typu bike, poloautomatickou strunovou hlavou s kovovým tŕňom, trojbodovým popruhom a antivibračným systémom.  Výrobca ponúka na tento model predĺženú záruku 3 roky, možno aj preto, že tento model je vyrobený z naozaj kvalitných materiálov. Objem palivovej nádrže je 1 liter. Štartuje sa ručným ťahacím štartérom.

Výhody

 • robustná konštrukcia
 • silný motor

Nevýhody

 • návod je strohý a nekvalitne preložený
 • hlučný

Verdikt: Krovinorez, ktorý ponúka dobrý pomer ceny a výkonu.

Naše hodnotenie:

Cena: 138,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


10. Fieldmann FZS 3005-B

pohon: benzínový ● výkon: 0,8 kW ● počet otáčok: 4500 ot/min ● antivibračný systém: neudáva

Fieldmann FZS 3005-B

Krovinorez Fieldmann FZS 3005-B, za priaznivú cenu, je vybavený dvojtaktným motorom s výkonom 0,8 kW a šírkou záberu 42 cm. Dve struny majú priemer 2,4 mm a dopĺňajú sa poloautomaticky. Na odolné rastliny a dreviny je určený oceľový trojzubec, ktorý je tiež súčasťou balenia, rovnako ako popruh, ktorý umožní cítiť sa počas práve komfortne. Palivo sa mieša v pomere 1:40, správny pomer vám pomôže dosiahnuť priložená kalibrovaná nádoba. Dvojitá rukoväť sa postará o jednoduché ovládanie zariadenia.

Výhody

 • pomer ceny a výkonu
 • jednoduchá obsluha

Nevýhody

 • vyššia spotreba
 • sem tam ťažšie štartuje

Verdikt: Krovinorez, ktorý za veľmi dostupnú cenu ponúka veľmi slušný výkon.

Naše hodnotenie:

Cena: 84,91 €

Zobraziť ponuku
Detail


11. Oleo-Mac Sparta 250 TR

pohon: benzínový ● výkon: 0,8 kW ● počet otáčok: 10000 ot/min ● antivibračný systém: áno

Oleo-Mac Sparta 250 TR

Model Oleo-Mac Sparta 250 TR je vybavený odstredivou spojkou, vstrekovačom paliva, ktorý zjednoduší štartovanie a antivibračným systémom. Súčasťou dodávky je aj poloautomatická vyžínacia hlava s dvomi strunami „TAP & GO“ s priemerom 2 mm.  Rukoväť je výškovo nastaviteľná a má príjemný úchop. Dvojtaktný motor má výkon 0,8 kW a šírka záberu je 38 cm. Hmotnosť zariadenia je len 4,5 kilogramu, prácu s ním hravo zvládnu aj dámy. Objem palivovej nádrže je 0,75 l.

Výhody

 • nízka hmotnosť
 • dobre sa ovláda

Nevýhody

 • popruhy nie sú súčasťou dodávky
 • skrutky sa otáčajú opačne
 • tečie palivo z nádrže

Verdikt: Krovinorez s nie úplne dokonalými parametrami, ale prácu si vykoná kvalitne.

Naše hodnotenie:

Cena: 159,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


12. Riwall PRO RPB 430

pohon: benzínový ● výkon: 1,6kW ● počet otáčok: 9000 ot/min ● antivibračný systém: áno

Riwall RPB 430

Riwall PRO RPB 430 poháňa motor s výkonom 1,6 kW, a vďaka nemu zvládne aj vyššiu trávy alebo kry. Veľkoryso dimenzované chladiace otvory zabránia prehriatiu a predlžujú tým životnosť stroja. Karburátor je navrhnutý tak, že viete bezpečne pracovať aj v extrémnom náklone. Rukoväť je nastaviteľná, ergonomická, typu bike a tlmí vibrácie. Žacia hlava umožní automatické nastavenie struny ľahkým úderom o zem. Šírka záberu je 25,5 cm. Komfortný dvojitý popruh môžete prispôsobiť svojej výške. Objem palivovej nádrže je 1,1 litra.

Výhody

 • výkonný
 • priaznivá cena

Nevýhody

 • nekvalitný návod
 • vyššia spotreba

Verdikt: Krovinorez, ktorý vás presvedčí cenou aj výkonom.

Naše hodnotenie:

Cena: 145,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


13. Dolmar MS-430.4 U

pohon: benzínový ● výkon: 1,5kW ● počet otáčok: neudáva ● antivibračný systém: áno

Dolmar MS-430.4 U

Dolmar MS-430.4 U disponuje štvortaktným motorom, priamym hriadeľom a rukoväťou v tvare U. Antivibračný systém šetrí pri práci vaše ruky. Pri tomto modeli určite oceníte aj nízku spotrebu paliva. Dizajn celého zariadenia je ergonomický, čo zvyšuje komfort pri jeho používaní. Štartovací systém je zárukou rýchleho štartu. Rezací nástroj, ktorý sa k tomuto modelu dodáva je štvorzubý nôž, vhodný na odolný porast a vysokú trávu a nylonová hlava. Objem palivovej nádrže je 0,65 litra.

Výhody

 • štvortaktový motor
 • nízka hlučnosť
 • nízka spotreba

Nevýhody

 • vibrácie je cítiť napriek antivibračnému systému

Verdikt: Krovinorez, ktorý podáva skvelý výkon pri nízkej spotrebe paliva.

Naše hodnotenie:

Cena: 519,91 €

Zobraziť ponuku
Detail


14. Dolmar MS 4510

pohon: benzínový ● výkon: 2,3 kW ● počet otáčok: neudáva ● antivibračný systém: áno

Dolmar MS 4510 KIT

Krovinorez Dolmar MS 4510 KIT, vo vyššej cenovej hladine, je vybavený kompletným profesionálnym príslušenstvom, ktoré zahŕňa 3-zubý nôž, pílový kotúč aj strunovú hlavu. Jeho výkon je až 2,3 kW a vďaka nemu zvládne akékoľvek nasadenie. Okrem antivibračného systému disponuje aj blokovacím zariadením, multifunčnou rukoväťou, v ktorej sú zabudované ovládacie prvky a dvojramenným XX nosným popruhom. Štart je okamžitý za akéhokoľvek počasia. Hmotnosť zariadenia je 7,9 kilogramu, objem palivovej nádrže je 1 liter.

Výhody

 • výkonný motor
 • nízke vibrácie
 • zvládne aj prácu na svahu

Nevýhody

 • chýba matica na nastavenie riadidiel

Verdikt: Krovinorez, ktorý vzhľadom ku kubatúre ponúka skvelý výkon, takmer profesionálny.

Naše hodnotenie:

Cena: 701,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


15. Hecht 163 PROFI

pohon: benzínový ● výkon: 2,3 kW ● počet otáčok: 8500 ot/min ● antivibračný systém: áno

Hecht 163 PROFI

Krovinorez Hecht 163 PROFI s výkonom až 2,3 kW je vhodný aj pre náročné zadania. Svojou robustnosťou a výkonom si vyslúžil označenie “čistiaci”. Je vybavený antivibračným systémom, ktorý šetrí vaše ruky, redukuje únavu a zvyšuje komfort pri práci. Riadidlá majú ergonomicky tvarované madlá, ktoré tiež prispievajú k vášmu komfortu. Dvojramenný popruh s bohatým polstrovaním je tiež súčasťou dodávky, rovnako ako oceľový trojzubý nož, strunová hlava a náradie na výmenu nástrojov. Objem palivovej nádrže je 1.2 litra.

 

Výhody

 • robustná konštrukcia
 • silný výkon

Nevýhody

 • nepraktické uchytenie popruhov
 • otázna životnosť

Verdikt: Masívny krovinorez so silným motorom za rozumnú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 239,99 €

Zobraziť ponuku
Detail


16. Fieldmann FZS 2002-E

pohon: elektrický ● výkon: 500 W ● počet otáčok: – ● antivibračný systém: –

Fieldmann FZS 2002-E Elektrická strunová kosačka

Elektrická strunová kosačka Fieldmann FZS 2002-E, ktorá umožňuje horizontálne kosenie. Rukoväť je teleskopická a môžete si prispôsobiť vašej výške. Súčasťou balenia je žacia hlava so strunou, rukoväť, umelohmotný kryt, cievka s navinutou strunou  a sada pre montáž. Jej príkon je 500 W a šírka záberu je 30 cm. Systém posunu struny s priemerom 1,4 mm je poloautomatický. Žacia hlava disponuje vodidlom, ktoré chráni pred neúmyselným pokosením kvetov alebo inej zelene. Pomocné kolieska zvyšujú komfort pri práci.

 

Výhody

 • mimoriadne sympatická cena
 • skvelý pomer výkonu a ceny

Nevýhody

 • slabá struna
 • krátka šnúra

Verdikt: Vzhľadom na cenu je výkon tejto kosačky na jednotku.

Naše hodnotenie:

Cena: 30,30 €

Zobraziť ponuku
Detail

Ľudová voľba


17. Makita DUR181Z

pohon: akumulátorový ● výkon: 18 V ● počet otáčok: voľnobeh 7800/min ● antivibračný systém: –

Makita DUR181Z

Makita DUR181Z je akumulátorový krovinorez, ktorého telo môžete nastavovať v uhle 180 stupňov v piatich polohách. Šírka záberu je 26 cm. Súčasťou balenia nie je akumulátor a nabíjačka, ale kúpou tohto modelu získavate automaticky servis od dodávateľa. Na jedno nabitie pracuje kosačka 40 minút.

O hladine energie batérie vás informuje indikátor. Rukoväť je teleskopická a nastavíte ju v piatich stupňoch. Kosačka je ľahká a kompaktná, váži len 2,9 kilogramov. 

Výhody

 • jednoduché ovládanie
 • nízka hmotnosť

Nevýhody

 • slabší výkon
 • akumulátor a nabíjačka nie sú súčasťou

Verdikt: Krovinorez, ktorý sa oplatí kúpiť ak máte akumulátor značky Makita.

Naše hodnotenie:

Cena: 91,52 €

Zobraziť ponuku
Detail


Sprievodca výberom krovinorezu

Ak ste vo vojne s prebujnelými trávami a krovinami na vašom pozemku, už viete, že jednoduchá plečka nestačí. Potrebujete niečo silnejšie. Ale ako si vyberiete krovinorez, ktorý si poradí s hustým porastom vo vašej záhrade? Poďme sa zahĺbiť do témy a zistiť všetko, čo je potrebné vedieť o krovinorezoch a ich fungovaní.

Krovinorezy - sprievodca výberom

 

Aký je rozdiel medzi krovinorezom a vyžínačkou

Krovinorezy a vyžínačky (trimmery) sú si veľmi podobné. Porovnajme ich.

⭐Vyžínačky

Priemerná vyžínačka v záhrade používa kúsok nylonu na pokosenie ľahkých porastov. Keď sa nylonová struna otáča vysokou rýchlosťou, prerezáva sa priamo cez trávu a burinu vo výške, v ktorej ju držíte. To ju robí obzvlášť užitočnou pre riešenie výbuchu púpav na trávniku a udržiavanie okrajov trávnikov. Ale nedokáže spracovať drevené stonky alebo vysušené kríky. Zvyčajne má aj menej výkonný motor.

⭐Krovinorezy

Výmenou struny za čepeľ, krovinorez sa poľahky preženie aj cez odolnejšie “materiály”. Môžu sa od neho odrážať triesky alebo kamienky, preto, v záujme vlastnej bezpečnosti, noste pri práci s ním dlhé nohavice a robustné topánky. Aj keď ho môžete použiť na kosenie trávnika, nie je to tak efektívne – je určený na ničenie burinatých a zarastených plôch.

Predtým, ako začnete študovať ponuku krovinorezov, je niekoľko aspektov, ktoré je potrebné zvážiť.

Vyžínačka

Vyžínačka a krovinorez sa často zamieňajú

 

Elektrický alebo benzínový?

Prvým dôležitým kritériom vo výbere je to, či chcete motorový alebo elektrický pohon. Oba majú svoje výhody, neexistuje správna odpoveď. Ak žijete v mestskom prostredí, kde udržiavate malý trávnik, pričom máte prístup k napájaniu a nemáte radi hluk – potom sú elektrické krovinorezy pre vás perfektnou voľbou. Elektrické krovinorezy sú síce oveľa menej výkonné, ale to, čo im chýba v sile kompenzujú tým, že sú ľahké, pracujú ticho a môžu byť manévrované a orientované akýmkoľvek smerom. Elektrické krovinorezy sú vo všeobecnosti lacnejšie ako benzínové. Elektrické jednotky sú k dispozícii vo variantách 20 voltov alebo 40 voltov, resp. 60 alebo 80 voltov. 20 voltov je v poriadku pre priemernú údržbu trávnika, ktorú ponúka trimovačka, ale na účinné prerezávanie ťažších materiálov pomocou kovovej alebo vinylovej čepele sa odporúča 40 voltov alebo viac, preferovaných je 60-80 voltov.

Ak plánujete údržbu náročnejších povrchov, ktoré sú menej udržiavané, potom je dokonalou voľbou benzínový krovinorez. Benzínové krovinorezy sú silnejšie, ale ťažšie, hlasnejšie a vyžadujú dopĺňanie paliva.

Dvojtaktný vs. štvortaktný motor

Dvojtaktný motor

Dvojtaktný motor

Dvojtaktné motory sú silnejšie ako štvortaktné motory. A pretože majú menej pohyblivých častí sú zvyčajne spoľahlivejšie. 2-taktné motory sa ľahšie udržiavajú, majú tendenciu pracovať s oveľa lepšou rovnováhou, sú menšie čo ich robí ideálnymi pre ručné záhradné náradie. Štvortaktný motor má zas lepšiu spotrebu, je tichší a produkuje menej emisií. Štvortaktné motory sú drahšie. Ich konštrukcia má tendenciu byť trochu nevyvážená a je náročnejšia na údržbu.

Štvortaktný motor

Štvortaktný motor

To, čo dvojtaktné motory strácajú v úsporách paliva a emisiách, dobiehajú cenou a väčšou spoľahlivosťou. A keď hovoríme o menej pohyblivých častiach, 4 takt má samostatnú olejovú vaňu na mazanie motora. Veľa kosačiek na trávu má 2-taktné motory a vo všeobecnosti kosia plocho na zemi.  Krovinorez alebo trimmer sa často musí nakloniť a držať v rôznych uhloch, aby vedel vykonávať svoju prácu. Tento náklon môže viesť k tomu, že sa olej presunie z miesta, kde by mal byť, čím vystaví motor väčšiemu opotrebovaniu alebo dokonca poškodeniu. Dvojtaktné motory, pretože nemajú žiadne olejové čerpadlo, vyžadujú zmes benzína a oleja. Ak spustíte dvojtaktný motor bez pridaného oleja, motor sa zadrhne a jeho oprava je nákladná.

 

Použitie krovinorezu

Ak máte veľa tvrdej a vysokej buriny, krehkej mladiny alebo bujné krovie, budete potrebovať krovinorez. Dobrým pravidlom je, že ak materiál, ktorý máte kosiť, má priemer 0,5 cm a je hnedý, nie zelený, potrebujete krovinorez. Pracujete len vo svojej mestskej záhrade, alebo máte päť akrov pozemku? Veľkosť obrábanej plochy má v tomto prípade význam. Ak máte primerane malú záhradu, existujú alternatívy ku krovinorezom, ktoré sú oveľa lacnejšie, ale ak ide o veľký pozemok, budete chcieť urýchliť proces údržby vášho vonkajšieho priestoru. Krovinorezy sú ťažké beštie. Musia byť, aby zvládli nekompromisnú demolácie odolnej vegetácie. To na vás kladie nároky aj fyzicky. Berte to ako rutinné cvičenie, pretože to aj naozaj je. Riadite vibrujúci, ťažký nástroj, udržiavate ho v statickej polohe, kým sa pasuje s ťažkými materiálmi. Zostaňte hydratovaný, dávajte si pravidelné prestávky a ak začnete cítiť bolesť, je čas na ukončenie práce.

Zamýšľate používať krovinorez profesionálne? Pre profesionálne použitie je dôležité vybrať si krovinorez s dlhou životnosťou, ktorý je vhodný pre prácu, ktorú plánujete robiť. Modely Husqvarna 500 sú profesionálne, nekompromisné zariadenia a sú vyrobené pre pohodlné používanie počas dlhých pracovných dní.

 

Funkcie a vlastnosti

práca s krovinorezom

⭐Hriadeľ

Na pohon rezacej hlavy je potrebná pevná oceľová hriadeľ.  Krovinorezy sa dodávajú v konfiguráciách rovného hriadeľa a ohýbaného hriadeľa. Ohýbané hriadele vám umožňujú dostať s bližšie k tomu čo kosíte a sú dobrou voľbou, ak robíte veľa detailných prác. Pridaná precíznosť však pridáva aj na cene. Na ohnutie hriadeľa výrobcovia umiestnili mechanickú väzbu medzi motor a reznú hlavu. Táto väzba nemusí byť tak silná ako priamy hriadeľ a kvôli typickému použitiu (a zneužitiu!) má ohnutý hriadeľ často mechanické problémy. Rovný hriadeľ ide priamo k zdroju energie. Okrem toho často funguje lepšie s rôznymi prídavnými zariadeniami ako modely s ohnutými hriadeľmi.

⭐Rukoväť

Keďže krovinorezy majú tendenciu byť ťažké, dobré rukoväte sú dôležité. Dvojité rukoväte typu “bike” alebo rukoväť so slučkami ponúkajú dobré ovládanie a sú najobľúbenejšími možnosťami. Oba štýly vyžadujú obe ruky na ovládanie a nasmerovanie nástroja. Keďže budete pravdepodobne používať čepele pre serióznejšiu prácu, spoľahlivé uchopenie je kľúčom k tomu, aby ste zostali v bezpečí.

⭐Vibrácie

Mnoho krovinorezov je vybavených antivibračným systémom. Keď je stroj  na voľnobehu a nepracuje, antivibrácia funguje dobre. Keď ale  “zahryzne” do kríkov, buriny a stromov, prídete na to, nakoľko je zariadenie kvalitné. Niektoré krovinorezy sú určené na použitie s plnou rýchlosťou a môžu vibrovať pri nižších rýchlostiach. Množstvo vibrácií sa zdá byť odlišné pre každý stroj. Najlepšie krovinorezy sa budú pokúšať minimalizovať vibrácie počas používania, ale napriek tomu stále sa budete stretávať s nejakými konzistentnými vibráciami, ktoré môžu spôsobiť svalovú únavu.

krovinorez

⭐Materiál čepele a priemer struny

Ak už investujete do takého zariadenia, zvážte typy čepelí, ktoré sú k dispozícii pre vašu jednotku, ako aj náklady na výmenu čepele. Podobne aj struny ponúkajú rôzny priemer a jednotky. Hrubšie často zvládajú robustnejšie rezné úlohy. Čepele sú často dostupné v nylonových alebo kovových verziách. Vo väčšine situácií je kov lepší, pretože ľahko zvládne ťažké materiály. Nylon je zvyčajne určený pre riešenie starostlivosti o trávnik, pretože rýchlo sa opotrebováva a môže sa zničiť oveľa jednoduchšie.

⭐ Výkon

Aký výkon skutočne potrebujete pre svoje rutinné úlohy? Výkon je zradný pojem. Viac ako len výtlak motora, kapacita palivovej nádrže alebo počet konských síl, výkon nie je len obyčajné číslo, ale to, koľko práce môžete urobiť vzhľadom na danú úlohu. Pravidlom je získať niečo mierne silnejšie ako potrebujete, ale aký výkon potrebujete? Koľko je už príliš veľa? Profesionálne vyčistenie lesa, aby sa zabránilo požiarom, potrebuje niečo, čo je veľmi silné, pretože sa pravdepodobne stretne s tvrdými stromami na rutinnej báze. Príliš nízky výkon a práca trvá príliš dlho. Takýto silný výkon však nemusí byť vhodný na to, aby udržiaval váš živý plot. Spotrebujete príliš veľa paliva a musíte to monštrum nosiť. A nikdy neviete k akej nehode môže dôjsť, pretože ostrie prebehne príliš rýchlo cez kríky.

Pokiaľ ide o elektrické motory, čím je výkon väčší, tým silnejší bude motor  – čo mu umožní riešiť odolnejšiu trávu. Výkon elektromotora sa meria vo wattoch, zatiaľ čo výkon akumulátora sa meria vo voltoch. Ak chcete používať trimmer na malom trávniku alebo pre ľahké použitie, budú vhodné elektrické modely od 250 do 400 W alebo bezšnúrové modely s výkonom 12 V alebo viac. Pre väčšie trávniky so zložitými oblasťami bude potrebný väčší výkon – vyberajte si akumulátorový elektrický model nad 14V, šnúrový nad 450V, najvýkonnejšou možnosťou je benzínový krovinorez. Čím väčší je počet kubických centimetrov, tým silnejší bude váš krovinorez. Viac energie je vyvíjanej na reznú hlavu, čo umožňuje zvládnuť náročnejšie práce ako hrubšie trávy alebo buriny. Zvyčajne platí, že čím väčší je motor, tým ťažší je nástroj, takže na to pamätajte pri výbere vášho benzínového modelu.

 

⭐ Jednoduchá výmena hláv

Aby boli krovinorezy všestrannejšie, vymeniteľné hlavy a možnosti rôzneho príslušenstva sú nevyhnutné. Výber takého modelu znamená, že je perspektívne dostupnejší, pretože bude zvládať veľké aj malé úlohy. Najkomfortnejšie a najpopulárnejšie možnosti prichádzajú s nožom a strunovou hlavou, čo vám umožní používať krovinorez na zničenie buriny aj pokosenie odolnejšieho materiálu. Funkcia rýchlej zmeny vám umožní vypnúť prídavné zariadenia pomocou páky alebo iného jednoduchého nástroja, namiesto toho, aby ste museli vyberať celú hlavu. Je to komfortné pri výmene nylonu na kovové nože, alebo pri výmene cievok.

 

Kde kúpiť, aká je cena a ktoré značky sú najobľúbenejšie

Pri výbere krovinorezu, je tu ešte jeden dôležitý aspekt: výrobca. Je spoľahlivý? Dobrým ukazovateľom je overená história vývoja kvalitných produktov. Čítajte naše recenzie, ale taktiež zákaznícke skúsenosti, aby ste zistili, čo hovoria zákazníci. Ďalšie zdroje nájdete na internetovej stránke výrobcu – online videá a informácie o krovinorezoch, ako aj o dostupnej podpore pri riešení problémov alebo objednávaní náhradných dielov, alebo či sú náhradné diely vôbec dostupné.

Krovinorezy stoja ako vyžínačky. Takže je dôležité rozhodnúť sa, či vaša práca skutočne vyžaduje túto úroveň výkonu. Elektrina je vo všeobecnosti lacnejšia ako benzín, ale nie je rovnako výkonná. Ak nechcete investovať do nového zariadenia, aj v tomto prípade je tu obľúbený bazár Bazoš. Ale vráťme sa k výrobcom. My sme sa pre rok 2020 rozhodli oceniť značky Dolmar, Husqvarna a Demon.

Krovinorezy Husquarna

Logo Husquarna

Rovnako ako všetky, veľké aj malé projekty, potreba zmeny inšpirovala aj začiatky tejto značky. V roku 1689 vznikla v meste Huskvarna vo Švédsku kráľovská zbrojárska továreň. Takmer o dve storočia neskôr v roku 1872, čeliac klesajúcemu dopytu po strelných zbraniach, sa remeselníci v továrni preorientovali na výrobu “mierumilovnejších” produktov – šijacích strojov. V priebehu storočí vyrábala spoločnosť Husqvarna širokú škálu rôznych výrobkov od šijacích strojov, bicyklov cez motocykle až po kuchynské vybavenie. Keď v roku 1978 Electrolux nadobudol spoločnosť Husqvarna, outdoorový sortiment výrobkov pozostával hlavne z motorových píl. V 80. rokoch sa výroba výrazne rozšírila prostredníctvom akvizícií. V nasledujúcich rokoch, postupný organický rast postupne priniesol spoločnosti Husqvarna vedúce pozície na svetovom trhu. Skupina je európskym lídrom v oblasti záhradných zavlažovacích systémov a je svetovým lídrom v oblasti rezacích zariadení a diamantových nástrojov pre stavebníctvo a kamenárstvo. Produkty a riešenia skupiny sa predávajú pod obchodnými značkami Husqvarna, Gardena, McCulloch, Flymo, Zenoah a Diamant Boart prostredníctvom predajcov a maloobchodníkov spotrebiteľom a profesionálom vo viac ako 100 krajinách.

 

Techniky kosenia

Keďže sa rezné zariadenie točí proti smeru hodinových ručičiek, odporúča sa pohyb sprava doľava. Výhodou tejto metódy je, že odrezky padajú na oblasť kosenia.

Krovinorez - techniky kosenia

⭐Trimovanie dlhej trávy

Pri práci na veľmi dlhej tráve alebo pri náročných burinách sa odporúčajú dva prechody. Počiatočný prechod, sprava doľava, roreže hornú časť trávy. Potom nižší prechod zľava doprava odstráni zostávajúcu trávu. Odrezky sú odhodené vľavo.

⭐Kosenie veľkých plochých oblastí

Najlepším spôsobom na kosenie veľkých plôch je použiť štvorcovú metódu. Rozdeľte oblasť, ktorá sa má kosiť na štvorce a potom pracujte pozdĺž vonkajších strán smerom k stredu.

⭐ Kosenie na svahu

Pásová metóda je dobrý spôsob kosenia svahu. Pokoste pás rovnobežne so svahom a potom sa vráťte pozdĺž dráhy. Potom pokoste nasledujúci pás a zopakujte.

⭐ Trimovanie okolo prekážok

“Línia kosenia”, ktorú vytvoril trimmer, je najlepší spôsob navigácie až po stromy alebo kríky. Ak niekoľko rastlín rastie blízko seba, pokúste sa ich okolie pred kosením vyčistiť. Aby ste to vedeli urobiť, použite deflektor na krovinorez ako vodidlo. Umiestnite deflektor smerom hore k základni stromu alebo kríku a používajte ho ako vodidlo pri pohybe. Chráni kmeň pri kosení oblasti okolo neho.

 

Osobná bezpečnosť

bezpečnosť pri práci

Pri používaní krovinorezu vždy používajte ochranný štít, bezpečnostné okuliare a ochranu sluchu. Krovinorez sa môže zdať byť v dostatočnej vzdialenosti od operátora, napriek tomu existuje riziko zranenia pokoseným materiálom, uvoľnenými kameňmi alebo konármi, ktoré lietajú v rôznych smeroch. A napriek tomu, že motory majú tlmiče hluku, mali by ste byť chránení pri dlhodobom vystavení sa hluku kosačky. Mali by ste nosiť oblečenie vyrobené z odolného materiálu, ktoré sa nezachytí na konároch a pod. Okrem toho oblečenie musí poskytovať dostatočné vetranie a voľnosť pohybu. Pri čistení kríkov a trávy budú stačiť robustné nohavice a košeľa alebo bunda umožňujúca dobrý pohyb. Dobrý nápad je nosiť aj rukavice. Je samozrejmé, že by ste mali nosiť vždy pevnú obuv, alebo silné čižmy s hlbokým dezénom na podrážke, ktoré sa pevne zaprú do klzkej, čerstvo pokosenej trávy a skalnatej, nerovnej zeme.

Do testu sme vybrali Krovinorezy len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Krovinorezy v našom katalógu

Husqvarna 525 RX Husqvarna 525 RX
394,20 €
Demon RQ580 Demon RQ580
92,75 €
Stihl FS 89 Stihl FS 89
369,00 €
Stihl FS 55 Stihl FS 55
249,00 €
Husqvarna 135 R Husqvarna 135 R
535,01 €
Husqvarna 122 C Husqvarna 122 C
159,00 €
Husqvarna 545 RXT Husqvarna 545 RXT
929,01 €
Husqvarna 555 RxT Husqvarna 555 RxT
1 049,00 €
Husqvarna 535 Rxt Husqvarna 535 Rxt
729,01 €
Husqvarna 535 Rx Husqvarna 535 Rx
593,41 €
Husqvarna 545 Rx Husqvarna 545 Rx
785,86 €
Stihl FSE 60 Stihl FSE 60
119,00 €
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.