Buriny v trávniku, čo robiť (+ ochrana proti škodcom a chorobám trávnika)

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 28. mája 2020 0

Viacerí ľudia si myslia, že práve trávnik je menej náročný na údržbu ako ostatná kvitnúca či úžitková zeleň. Buriny v trávniku takisto veľmi nehrozia, netrpí ani chorobami a neničia ho žiadne škodce. Opak je však pravdou. Pozrite si veľký prehľad prehľad burín, chorôb a škodcov vyskytujúcich sa v okrasnom či úžitkovom trávniku.

Čítajte ďalej a dozviete sa napríklad aj to ako čeliť najčastejšie sa vyskytujúcim burinám v trávniku, čo robiť proti krtkovi, či ako sa brániť rôznym hubovitým chorobám napádajúcich trávne rastliny, a mnoho mnoho ďalších zaujímavých informácií. Zorientujete sa v ňom veľmi ľahko. Najprv základný popis buriny/škodcu/choroby – potom ako sa prejavuje – a nakoniec ako proti tomu bojovať, vrátane prevencie.

Buriny v trávniku

Pod pojmom „buriny v trávniku“ si môžeme predstaviť akékoľvek rastliny, ktoré do daného typu trávnika nepatria a sú tam nežiadúce. Pokojne sa tak môže stať, že pokiaľ v okrasnom trávniku je rastlina považovaná za nebezpečnú burinu, v úžitkovom, respektíve extenzívnom, krajinnom trávniku (napríklad čoraz populárnejšie kvitnúce trávniky) je takýto druh vítaným druhom Príklad? Sedmokráska, či ďatelina plazivá a ďalšie kvitnúce druhy.

Buriny sa do vášho trávnika môžu dostať z pôdnej zásoby semien, častí podzemkov a koreňov (pýr), rozširujú sa vetrom (púpava, pichliač), prenášať sa dokonca môžu aj strojmi a náradím, či odevom človeka a domácimi zvieratami (lipnica ročná, moháre, lipkavec).

Základnou prevenciou je udržiavanie trávnika v čo najlepšom stave a kondícii, pretože len zdravý a hustý trávnik je prirodzenou bariérou medzi semenom buriny a pôdou. Pokiaľ sa burina v trávniku už vyskytne, treba ju čo najskôr eliminovať (ručne, chemicky – pozri vhodný postrekovač).

Pozrieť ďalšie

 

Najčastejšie sa vyskytujúce buriny v trávniku

➡️ Novozakladané trávniky

V novozakladaných trávnikoch sú najväčším problémom teplomilné jednoročné trávy (✅ jednoklíčnolistové rastliny) ako ježatka kuria, moháre (Setaria spp.), prípadne prstovka krvavá, metlička obyčajná – tieto druhy lepšie zvládajú teplo a sucho počas leta, účinný herbicíd nie je u nás pre malých záhradkárov dostupný (vo veľkom je to minimálne 5 litrové balenie prípravku s názvom Puma Extra), aj preto je skôr vhodný mechanický zásah. Problémom je tiež vytrvalý pýr plazivý.

🌿 Ježatka kuria (Echinochloa crus-galli)

Ježatka kuria noha je jednoročná tráva, ktorá vytvára mohutné trsy v mladom trávniku hlavne v lete. Je známa svojou vysokou toleranciou na sucho a vysoké teploty. Vyskytuje sa v teplejších oblastiach na celom území ako na vlhších, tak aj suchších pôdach.

🌿 Mohár zelený (Setaria viridis)

Mohár zelený, alias mušec, je jednoročná tráva s mohutnými trsmi, ktorá sa objavuje najmä v mladom trávniku v lete. Najúčinnejším riešením je čím skôr trsy z trávnika odstrániť. Mimoto neznáša časté kosenie, hnojenie, zavlažovanie a z trávnika sa zvykne v priebehu jedného, dvoch rokov úplne stratiť. Vyskytuje sa hojne na celom území, nížinách i podhorských oblastiach.

🌿 Mohár sivý (Setaria pumila)

Podobne ako Mohár zelený, aj Mohár sivý záhradkári prezývajú mušec a škodí tiež hlavne v mladom trávniku. Narozdiel od prv menovaného sa však vyskytuje skôr v teplejších oblastiach.

🌿 Prstovka krvavá (Digitaria sanguinalis)

Prstovka krvavá je veľmi rýchlo rastúca jednoročná tráva a v mladom trávniku potláča normálny rast kultúrnych tráv. Vyskytuje sa v teplejších oblastiach, skôr piesočnatých a vysýchavých pôdach so zásaditou pôdnou reakciou. Má hlbší koreňový systém.

🌿 Metlička obyčajná (Apera spica-venti)

Jednoročná rýchlo rastúca tráva Metlička obyčajná sa vyskytuje hlavne v mladých trávnikoch. Osídľuje piesočnaté aj hlinité pôdy, vlhké aj vysýchavé, skôr výživné s neutrálnym pH.

🌿 Pýr plazivý (Elymus repens)

Pýr je typická vytrvalá burina s bohatým koreňovým systémom a podzemkami, ktorými sa najčastejšie rozširuje po pozemku. Je hrozbou hlavne pre mladý trávnik, v ktorom svojimi širokými šedozelenými listami potláča rast kultúrnych tráv a kazí celkový vzhľad trávnika. Neznáša však časté a nižšie kosenie a zaťažovanie, takže v starších trávnikoch sa už veľmi nezvykne objavovať.

Z ✅ dvojklíčnolistových burín sa v novo zakladaných trávnikoch vyskytujú napríklad hluchavky (Lamium spp.), horčica roľná (Sinapis arvensis), kapsička pastierska, peniažtek roľný, lobody (Atriplex spp.), veroniky (Veronica spp.), hviezdica prostredná, žltnica maloúborová, mrlík biely a ďalšie druhy (z vytrvalých burín aj pichliač roľný a stavikrv vtáčí).

Spomenuté rastliny vynikajú rýchlym vývojom, kedy kultúrne trávy v trávniku jednoducho predbehnú. Neodporúča sa chemické ošetrenie hneď – môže totiž dôjsť k poškodeniu vzchádzajúcich tráv – optimálnym termínom je aplikácia po tretej kosbe, prípadne pravidelným kosením tieto buriny v trávniku vymiznú samovoľne.

🌿 Hluchavka purpurová (Lamium purpureum)

Hluchavka purpurová je celkom hojná jednoročná burina, ktorá sa v trávniku často udomácni ešte predtým ako vzídu trávy. Pravidelným kosením ustupuje. Podobne ako príbuzný druh Hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule).

🌿 Žltnica maloúborová (Galinsoga parviflora)

Žltnica je jednoročná bohato koreniaca burina, vyskytuje sa na dobre hnojených a zavlažovaných plochách v teplejších oblastiach. Je veľmi odolná a znesie aj extrémne podmienky.

🌿 Kapsička pastierska (Capsella bursa-pastoris)

Všeobecne veľmi rozšírená jednoročná ozimná burina, ktorá obľubuje vlhšie a výživné pôdy. Plody „šešuľky“ pripomínajú kožené tašky srdcovitého tvaru, aké kedysi nosili pastieri – odtiaľ názov. Listy tvoria prízemné ružice, ktoré obmedzujú rast trávnika.

🌿 Peniažtek roľný (Thlaspi arvense)

Táto jednoročná burina škodí hlavne v mladom trávniku, kde potláča rast trávy. Vyskytuje sa hojne na celom území bez špecifických podmienok na pôdu. Rýchlo sa šíri semenami, pravidelným kosením trávnika tomu účinne zabránite.

🌿 Loboda konáristá (Atriplex patula)

Jednoročná neskorá jarná burina je hojná na celom našom území. Rýchlo a vo veľkom počte sa vie vysemeniť (na rastline jednej dozrieva viac ako 1000 nažiek) a šíri sa vetrom, vodou, ale i kompostom.

🌿 Veronika perzská (Veronica persica)

Jednoročná efemérna dvojklíčnolistová rastlina, ktorá sa dokáže na výživných pôdach bohato vetviť. Prednosť dáva na dusík bohatým, hlinitým pôdam. Problém spôsobuje hlavne v mladých trávnikoch na jar, kde potláča rast tráv.

🌿 Hviezdica prostredná (Stellaria media)

Hviezdica (kuračka) je veľmi nepríjemná jednoročná burina, ktorá kvitne a rastie takmer po celý rok – a tak aj produkcia jej semien je v podstate nepretržitá. Vyskytuje sa hojne na celom našom území – obľubuje skôr vlhké výživné pôdy bohaté na dusík.

🌿 Mrlík biely (Chenopodium album)

Mrlík biely je jarná neskorá burina rozšírená na celom území a na všetkých druhoch pôd. Rozmnožuje sa výhradne semenami, ktoré si dokážu udržať klíčivosť aj 10 rokov. Pravidelným kosením trávnika mu nedáte šancu dospieť do fertilného stavu.

🌿 Pupenec roľný (Convolvulus arvensis)

Pupenec roľný je rýchlo rastúca popínavá rastlina (trváca), ktorá keď nemá oporu tak sa plazí. Rýchlo sa šíri ako semenami, tak aj koreňmi (pomerne hlboko koreniaca rastlina). Nemá veľké výhrady voči akýmkoľvek klimatickým a pôdnym podmienkam.

➡️ Staršie trávniky

Buriny vyskytujúce sa na starších trávnych plochách sú najmä dvojklíčnolistové. Medzi najznámejšie druhy vyskytujúce sa v trávnikoch patrí púpava lekárska, skorocel kopijovitý, sedmokráska obyčajná, stavikrv vtáčí, pichliač roľný, nátržník husí, rebríček obyčajný, ďatelina plazivá a mnohé ďalšie.

V starších trávnikoch sa buriny z kategórie jednoklíčnolistových tráv vyskytujú síce zriedkavejšie, no nie je väčší problém v ňom natrafiť napríklad na takú Lipnicu ročnú (Poa annua). V niektorých trávnikoch sa môže vyskytnúť aj Lipnica obyčajná (Poa trivialis).

🌿 Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Púpava patrí medzi typické vytrvalé buriny v trávniku, ktorá v ňom vytvára mohutné trsy. Je bežná na všetkých druhoch pôdy, šíri sa vetrom na veľké vzdialenosti a rýchlo kolonizuje prázdne miesta. Je to síce liečivá rastlina, no zároveň aj veľmi invazívna, ktorá sa rýchlo rozmnožuje (aj semenom, aj koreňmi). Trávniky „miluje“, hlavne tie s dobrou závlahou. Veľmi ťažko sa z trávnika likviduje – je preto potrebné opakovať zásahy (chemické ošetrenie či manuálne vytrhávanie).

🌿 Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis)

Ďalšia rastlina hojne sa vyskytujúca v starších trávnikoch – aj na nízko kosených. Listová ružica sedmokrásky je totiž často mimo dosahu žacieho ústrojenstva a kvety sedmokrásky v typickom okrasnom trávniku narušujú jeho vzhľad. Jej výskyt býva často podmienený nedostatočným hnojením. Na druhú stranu – je veľmi vítanou súčasťou takzvaných kvitnúcich trávnikov… (úžitkových, extenzívnych, krajinných).

🌿 Stavikrv vtáčí (Polygonum aviculare)

Stavikrv vtáčí sa hojne vyskytuje na celom území a na všetkých typoch pôd (hoci je náročnejšia na dusík vyskytuje sa aj na chudobných pôdach). Vytvára veľké množstvo poliehavých bylí, ktoré sú veľmi tvrdé. Rýchlo osídľuje prázdne miesta vrátane vyšliapaných chodníčkov. Rozmnožuje sa výhradne semenami, ktoré si udržiavajú stabilnú klíčivosť niekoľko rokov.

🌿 Pichliač roľný (Cirsium arvense)

Táto trváca burina vyskytujúca sa hojne od nížin až po horské oblasti má mimoriadne dlhé korene, ktoré dokonca môžete nájsť až v hĺbke 3 m! Veľmi rýchlo sa rozširuje – hlavne na voľných miestach. Dáva prednosť pôdam s bohatým obsahom dusíka a rozširuje sa ako okrídlenými nažkami, tak aj vegetatívne svojimi koreňmi. Pichliač sa ničí pokiaľ to ide najprv mechanicky, neskôr aj chemicky vhodným herbicídom.

🌿 Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata)

V trávnych porastoch sa najčastejšie vyskytuje zo širokej rodiny skorocelov práve skorocel kopijovitý, prípadne ešte aj skorocel prostredný (Plantago media) či skorocel väčší (Plantago major), ktorý je dokonca pre trávnik najnebezpečnejší, pretože má z nich najširšiu listovú ružicu pritlačenú k zemi. Skorocely sa bežne vyskytujú na zaťažovaných trávnikoch s utuženou pôdou. Pri jeho ničení najviac zaberá selektívny herbicíd a častejšie kosenie, aby sa rastliny nevysemenili.

🌿 Parumanček nevoňavý (Tripleurospermum inodorum)

Parumanček nevoňavý je jednoročná ozimná burina, ktorej v podstate vyhovujú všetky podmienky – suché aj vlhké pôdy, chudobné aj výživné, piesočnaté aj ílovité… Hlavným zdrojom šírenia sú semená, ktoré sa dostávajú do pôdy vlastným vysemenením rastliny, ale aj vodou, osivom, či hnojom.

🌿 Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)

Rebríček, alias myší chvost, je veľmi odolná burina voči suchu a pohodlne sa vyskytuje aj na chudobných pôdach s nedostatkom živín. Inak je to trváca rastlina s plazivým a mnohohlavým podzemkom. Z trávnika ho dostaneme ručne alebo vhodne zvoleným selektívnym herbicídom.

🌿 Ďatelina plazivá (Trifolium repens)

Ďatelina plazivá je inak významná krmovina, v typickom okrasnom trávniku je však jej výskyt nevhodný. Ďatelina sa totiž rýchlo rozrastá do priestoru a tak za chvíľu môžete mať trávnik síce zelený, ale celkom bez trávy. Hlavne nešľachtené formy ďateliny plazivej sa šíria v kruhoch a narušujú vzhľad trávnika. Na druhú stranu, niektoré kultivary používané v špeciálnych trávnych zmesiach (eco lawn, kvitnúce trávniky) sú pre tento typ trávnika prospešné aj z toho dôvodu, že pôde dodávajú prirodzene dusík (vďaka nitrifikačným baktériám na koreňoch).

🌿 Lipnica ročná (Poa annua)

Táto jednoročná jemnolistová tráva rýchlo zaburiňuje trávnik. Je známa tým, že bohato kvitne a rýchlo sa rozmnožuje. V poraste pôsobí nežiadúco už len kvôli svojej svetlozelenej farbe. Priama ochrana neexistuje, prevencia jej výskytu spočíva v pravidelnom a dostatočnom polievaním trávnika a pravidelnom odstraňovaní starej trávy (podpora lepšieho zahustenia trávnika). V niektorých trávnikoch sa ešte môže vyskytnúť ako burinný typ Lipnica obyčajná (Poa trivialis).

Preventívne opatrenia na potlačenie buriny v trávniku

 • ešte pred založením trávnika je potrebné celú plochu ošetriť niektorým z totálnych herbicídov (Roundup, Kaput Green, Touchdown)
 • optimálny termín na výsev trávnika je kľúčový – je potrebné zvoliť taký, pri ktorom majú trávy najväčšiu šancu rýchlo pokryť celú plochu (rátajte s tým, že na jar, či na jeseň pri dostatku vlahy dokážu semienka tráv vyklíčiť už do jedného týždňa)
 • na výsev treba použiť čo najkvalitnejšie osivo – to znamená bez prímesí a so zaručenou klíčivosťou
 • pravidelné kosenie a hnojenie trávnika podporuje rýchle zapojenie porastu a jeho zhustenie – tým menšiu šancu presadiť sa budú mať buriny v trávniku
 • poškodené časti trávnika je potrebné obnovovať novým osivom čím skôr tak, aby sa tam burina veľmi nerozšírila

💡 Praktický TIP: overte si aký máte doma pôdny trávnikový substrát

Častým zdrojom burín totiž bývajú aj bežne predávané pôdne substráty. Ako to zistíte? Naplňte kvetináč kúpeným substrátom, umiestnite ho do miestnosti s teplotou 20 stupňov a zavlažte. Semená burín, ktoré sa v ňom nachádzajú, vyklíčia do 10-14 dní. Ak je substrát veľmi infikovaný semenami rastlín, radšej ho pri založení trávnika nepoužite!

 

Mechanické opatrenia

 • opakovaná likvidácia vzchádzajúcich burín kultivovaním pôdy (pozri vhodný kultivátor)
 • optimálny termín prvého kosenia – takto sa dokážu zlikvidovať viaceré druhy jednoročných burín, ktoré ďalej už nenarastú
 • viaceré buriny z už zapojeného trávnika (skorocel, púpava, ježatka kuria a ďalšie) sa dajú vybrať zo zeme nožom či iným vhodným nástrojom, je to ale opatrenie, ktoré sa dá aplikovať skôr na menších plochách a pri menšej miere zaburinenia
💡 TIP na produkt - Fiskars SmartFit 139960 - vytrhávač buriny
Fiskars SmartFit 139960
 • teleskopický vytrhávač buriny
 • pohodlné vytrhávanie buriny s každou výškou postavy
 • dlhé čeľuste z nerezovej ocele uchopia korene zo štyroch strán a vďaka pôsobeniu páky burinu vytrhnú
 • rastlinu po vytrhnutí uvoľňuje sťahovací systém

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

Pozrieť ďalšie

 

Chemická ochrana/postrek (herbicídy)

Neselektívne totálne herbicídy

 • používajú sa pred výsevom, respektíve založením trávnika (aj pokládkou predpestovanej trávnej mačiny)
 • cieľom je zničenie hlavne vytrvalých burín ako je napríklad pýr, ktoré inak môžu intenzívne poškodiť novo založený trávnik
 • totálne herbicídy „totálne“ likvidujú na pozemku všetko zelené a teda sa logicky nemôžu použiť už v založenom trávniku
 • podmienkou optimálnej účinnosti je aplikácia herbicídu na plne vyvinuté listy buriny a tak maximálne prijatie účinnej látky rastlinou
 • následná kultivácia by mala optimálne prebehnúť až po 14 dňoch po aplikácii postreku

Selektívne herbicídy

 • fungujú na princípe ničenia dvojklíčnolistových rastlín, zatiaľ čo jednoklíčnolistové trávy nepoškodzujú (pôdne fungujú trochu inak)
 • pôdne herbicídy – nepôsobia na už vzídené buriny v trávniku, ale bránia ich klíčeniu (vrátane tráv), v trávniku sa aplikujú po kosení, aby sa zaistil ich maximálny prienik na pôdu (napríklad prípravok Stomp Aqua)
 • kontaktné herbicídy – sú dotykové a pôsobia na list alebo stonku, ktoré po ich zásahu odumierajú, pôsobia rýchlo, na vytrvalé buriny v trávniku sa ale veľmi neoplatia, pretože tie znova vyrašia z podzemkov či koreňov (napríklad prípravok Basagran)
 • systémové herbicídy – pre potreby trávnika a malého záhradkára sú najviac používané, po aplikácii prenikajú postupne cez listy až do koreňov a podzemkov, pričom následne buriny v trávniku kompletne odumierajú, tieto prípravky sa aplikujú minimálne týždeň po kosení a nechávajú pôsobiť ďalší týždeň až 10 dní
 • pozor: selektívny herbicíd sa nesmie používať na trávnik, ktorý sa sial skôr ako pred pol rokom (neplatí pre kobercový trávnik), môže poškodiť mladé rastliny tráv, ktoré ešte nie sú celkom odolné
 • postrek na burinu sa v žiadnom prípade nevykonáva na čerstvo pokosenom trávniku, a taktiež platí, že po aplikácii by sa nemal ešte týždeň kosiť, použiť môžete bez väčších obáv niektoré zo známych selektívnych herbicídov ako je Bofix, Starane, či Lontrel (systémové herbicídy)
💡 TIP na produkt - Floraservis BOFIX 100 ml
Floraservis BOFIX 100 ml

Bofix je medzi záhradkármi najznámejší a najvyhľadávanejší postrekový herbicíd na hubenie odolných dvojklíčnolistových burín. Do rastlín preniká prostredníctvom listov, účinná látka je následne translokovaná až do koreňov. Napokon po krátkom čase (približne týždeň) dochádza k vädnutiu a postupnému odumretiu zasiahnutej buriny v trávniku.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

Pozrieť ďalšie

💡 Všetko o postrekoch na burinu: Informácie o tom ako používať herbicídy správne a ktorý postrek je kde najvhodnejší nájdete v našom článku: Vyberáme postrek na burinu – ktorý je najúčinnejší?

 

Mach v trávniku (+ riasy a sinice)

🌿 Mach / machorasty

Mach v trávniku - detailMachy a machorasty patriace k rodom ako Brachythecium, Bryum, Ceatodon a ďalším, sú zelené autotrofné organizmy, ktoré za určitých podmienok dokážu naozaj silne konkurovať rastlinám v trávniku – napríklad pri nízkom kosení. Machy rastú pomaly a znesú aj silné zatienenie – akurát zaťažovanie veľmi „nemusia“, takže mach je problém skôr typických okrasných trávnikov ako športových.

Mach z trávy teda najlepšie eliminujeme odstránením podmienok, ktoré machom vyhovujú a trávy oslabujú – pravidelné odstraňovanie plste a prevzdušnenie (vertikutácia), drenáž zamokrených plôch, zvýšenie výšky kosenia, zlepšená výživa… k tomu sa odporúčajú aj špeciálne hnojivá a prípravky s obsahom železa.

💡 TIP na produkt - Agro hnojivo Mech - stop 10 kg
Agro hnojivo Mech – stop 000753 10 kg
 • účinný prípravok pre likvidáciu machu v trávniku s hnojivým účinkom
 • dusíkaté hnojivo s vysokým obsahom železa pre všetky typy trávnikov
 • železo dodá trávniku sýto zelenú farbu a obmedzí rast machu
 • aplikuje sa rozhadzovaním na suchý trávny porast na jar a po kosení
 • doporučené dávkovanie: 100 – 140 g/m² plochy
 • je určený len na trávnikové plochy! na betóne a iných poréznych materiáloch môže vytvoriť hrdzavé škvrny

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

🌿 Riasy a sinice

Riasy a sinice v trávnikuSinice a riasy z rodu Nostoc, Mesotaenium, Cylindrocystic a ďalšie, dokážu v trávniku vytvoriť zelený a neskôr hnedý slizovitý povlak (po uschnutí čierny). Ich zvýšený výskyt je dôsledok nadmerného premokrenia pôdneho profilu, prehnojenia či utuženou vrchnou vrstvou pôdy. Spôsobujú výrazné zhoršenie kvality trávnika aj jeho vzhľadu. Inak, vyskytnúť sa môžu na akomkoľvek type trávnika, v staršom i čerstvo založenom.

Prevencia spočíva v odtienení plochy, zlepšení výmeny vzduchu v trávnej mačine (aerifikácia a vertikutácia), pieskovaní, zabránení zamokreniu plochy a dostatočne vysokým kosením (nie prinízkym). Po výskyte rias na trávniku treba postihnuté miesto vysušiť, odstrániť tvrdú krustu a holé miesta dosiať, v ojedinelých vážnych prípadoch je možné nasadiť niektoré fungicídy (napríklad na báze síranu meďnatého).

 

Choroby trávnika

Okrem buriny v trávniku naň negatívne pôsobia aj niektoré špecifické choroby (+ škodcovia a aj ďalšie abiotické/neživé vplyvy). Tie prichádzajú „na rad“ vtedy, keď trávna mačina vykazuje menej odolnosti voči záťaži, menšiu regeneračnú schopnosť… Výsledok? Zhoršená kvalita trávnika minimálne po vzhľadovej stránke, v dôsledku silného napadnutia aj odumretie trávnych druhov a rýchly nástup burín. Základná charakteristika problému:

 • prevažujú choroby hubovitého charakteru
 • za optimálnych podmienok (pre patogéna) dochádza k infekcii a následnému rozvoju choroby pri menej životaschopných rastlinách
 • odolnosť voči ochoreniu býva často aj druhovou či odrodovou záležitosťou
 • extrémne teploty a ich prudké výkyvy zvyšujú riziko prepuknutia ochorenia trávnika
 • na zlom stave sa môže podpísať aj nedostatok svetla – zoslabenie rastlín ako výsledok zatienenia
 • nedostatok vody takisto rastliny oslabuje, na druhú stranu, prebytok zas negatívne vplýva na ich koreňový systém
 • prebytok dusíka (hlavne pred zimou) spôsobuje takisto významné oslabenie trávnika
 • dôležité: dostatočné množstvo draslíka zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám

Ako sme už spomínali, medzi chorobami trávnika v absolútnej miere prevládajú tie hubovitého charakteru. Všeobecne platí, že k napadnutiu trávnika dochádza vtedy, keď podmienky pre rozvoj určitej choroby sú výhodnejšie pre parazita a nie pre jeho hostiteľa – teda trávu! Napádané sú tak hlavne trávniky s nižšou vitalitou. Medzi najvýznamnejšie hubovité choroby v trávnika v našich podmienkach patria tieto:

Pleseň snežná (Monographella nivalis)

 • príznaky: škvrny rôznej veľkosti a tvaru, bezprostredne potom, ako zíde sneh (po odmäku), je vidno belavé až mierne ružové mycélium
 • rizikové skupiny tráv: všetky, najviac druhy rodov Agrostis (psinčeky) a Lolium (mätonohy)
 • ochrana: preventívne správnym výberom stanovišťa trávnika, vyrovnané hnojenie, odstraňovanie zbytkov trávnej hmoty, listov, priame opatrenie je prihnojenie trávnika liadkom vápenatým alebo liadkom amónnym s vápencom, chemicky vybraným fungicídom

Pleseň sivá / Palušková hniloba (Typhula incarnata)

 • príznaky: po odmäku škvrny rôznej veľkosti a tvaru, podobne ako pri plesni snežnej vidno belavé až mierne ružové mycélium, typické sú odumreté vysušené listy farby slamy
 • rizikové skupiny tráv: všetky, najviac náchylné sú druhy rodov Agrostis (psinčeky)
 • ochrana: podobne ako pri plesni snežnej

Červená nitkovitosť (Laetisaria fuciformis)

 • príznaky: predovšetkým na jeseň sa pri zvýšenej vlhkosti objavujú okrúhle škvrny rôznej veľkosti, ktoré sa môžu spájať, často sú doprevádzané chumáčikmi bieleho alebo ružového mycélia, konce listov sú nápadne zúžené a majú červenú farbu
 • rizikové skupiny tráv: predovšetkým kostrava červená, kostrava ovčia a mätonoh trváci, ale aj ostatné druhy tráv používané v trávnikových zmesiach
 • ochrana: dostatočné zásobenie živinami, odstraňovanie plste (vertikutácia) a optimalizácia závlahy, chemicky vybraným fungicídom

Čarovné kruhy (Marasmius oreades)

 • príznaky: pravidelné kruhy rôzneho polomeru tvorené buď rovno plodnicami vyšších húb a tmavozelenou trávou, alebo na niektorých miestach aj odumiera trávna hmota
 • rizikové skupiny tráv: vyskytuje sa predovšetkým na starších a extenzívnych trávnikoch s nedostatočnou výživou, čiže zasahuje všetky typy tráv či trávnikov
 • ochrana: mechanické odstránenie mycéliom kontaminovanej zeminy a náhrada novou pôdou, drenáž a následné dôkladné zavodnenie napadnutej časti trávnika, chemicky vybraným fungicídom (pôdna fumigácia)

Bronzová škvrnitosť trávnika (Gaeumannomyces graminis)

 • príznaky: na intenzívne ošetrovaných plochách trávnika (napríklad golfové greeny) sa objavujú okrúhle či oválne škvrny rôzneho priemeru, odumretá trávna mačina je zafarbená do hneda a časom sa na jej mieste usídľujú dvojklíčnolistové buriny či robustnejšie druhy tráv (príklad lipnica lúčna)
 • rizikové skupiny tráv: veľmi náchylné sú psinčeky (Agrostis), mätonohy (Lolium) aj kostravy (Festuca)
 • ochrana: vyrovnaná výživa, kontrola úrovne pH, odstránenie príčiny utuženia pôdy, chemicky vybraným fungicídom

Pýtiová spála trávnika (Pythium spp.)

 • príznaky: zhoršuje sa vzchádzanie semien a časté je aj padanie klíčkov, druhým prejavom je vznik drobných okrúhlych škvŕn na trávniku, za vysokej vzdušnej vlhkosti možno pozorovať aj jemné biele mycélium, rozsiahlejšie napadnutie môže pripomínať suchú ohniskovitosť trávnika
 • rizikové skupiny tráv: všetky, viac odolná je lipnica ročná a psinček výbežkatý
 • ochrana: odstránenie prebytočnej a stálej vlhkosti, dostatok draslíka v pôde a zabránenie utužovania pôdy, chemicky vybraným fungicídom

Suchá ohniskovitosť trávnika (Dry patch symptome)

 • príznaky: rozsiahle nepravidelné škvrny na intenzívne ošetrovaných plochách, odumretý trávny porast nereaguje ani na závlahu či hnojenie, typickým príznakom je „odpudzovanie“ vody pri zálievke (a ráno nie je napadnuté miesto pokryté rosou)
 • príčina: pravdepodobnou príčinou je nepriaznivé zloženie pôdneho substrátu v kombinácii s niektorými druhmi pôdnych húb – to vyvoláva hydrofóbne vlastnosti napadnutých miest
 • rizikové skupiny tráv: napáda všetky druhy
 • ochrana: odstránenie rizikových faktorov ako nadmerné utužovanie pôdy, vysoký podiel piesku, časté požívanie fungicídov, veľa neprievzdušnej vrsty – plste, účinné je tiež dôkladné zavodnenie pomocou zmáčadiel alebo totálna obnova trávnika

Múčnatka trávová (Blumeria graminis)

 • príznaky: na vrchnej strane listov sa objavuje múčnatý a prášivý povlak, ktorý často doprevádzajú chlorózy a nekrózy pletív, napadnuté listy hnednú a usychajú
 • rizikové skupiny tráv: všetky, k veľmi náchylným patrí lipnica lúčna
 • ochrana: výber vhodných odrôd a vhodného stanovišta – bez trvalého zatienenia, vyrovnaná výživa a pravidelné kosenie, chemicky vybraným fungicídom

Hrdza trávová (Puccinia graminis)

 • príznaky: typickým prejavom je hrdzavý „poprašok“ na listoch, postupne dochádza k stáčaniu a schnutiu listov
 • rizikové skupiny tráv: všetky, k veľmi náchylným patrí lipnica lúčna
 • ochrana: výber vhodných odolných odrôd a vyrovnané hnojenie (dostatočné zásobenie dusíkom), iba večerná závlaha, chemicky vybraným fungicídom

Fuzáriová spála trávnika (Fusarium culmorum)

 • príznaky: na trávniku sa objavujú drobné a okrúhle škvrny, poškodený trávnik len veľmi ťažko regeneruje a rozsiahlejšie odumretá plocha je zrejmá po celý rok
 • rizikové skupiny tráv: predovšetkým kostrava červená, kostrava ovčia, lipnica nízka a mätonoh trváci
 • ochrana: dostatočné zásobenie porastu draslíkom aj v lete, prevencia stresu rastlín zo sucha, udržiavanie pH 5,5 až 6,5, chemicky vybraným fungicídom

Antraknóza trávnika (Glomerella graminicola/Colletotrichum graminicola)

 • príznaky: v lete pri vysokej vlhkosti sa v trávniku tvoria nepravidelné kruhy odumierajúceho trávnika (steblá žltej až bronzovej farby), choroba napáda aj bazálne časti stoniek
 • rizikové skupiny tráv: všetky druhy, najviac psinčeky (Agrostis) a lipnicu ročnú (Poa annua)
 • ochrana: preventívne opatrenia spočívajú v optimálnej výžive, pravidelnom kosení a prevzdušňovaní a pravidelnom odstraňovaní plste ako zdroja nákazy, chemicky vybraným fungicídom

Kruhová nekróza trávnika (Leptosphaeria korrae)

 • príznaky: už na jar s prichádzajúcimi vyššími teplotami možno na trávniku pozorovať menšie, ale presne ohraničené kruhy zhnednutej trávy
 • rizikové skupiny tráv: najviac náchylná je lipnica ročná)
 • ochrana: preventívne opatrenia spočívajú v zvolení vhodnej trávnikovej osivovej zmesi (viac mätonohu či rezistentné odrody lipnice lúčnej), optimálnom hnojení a zavlažovaní, chemicky vybraným fungicídom

Základným preventívnym opatrením voči chorobám trávnika je dôkladné prevzdušnenie trávnika a zbavenie starej plste. K tomu slúžia stroje zvané vertikutátory – ako fungujú a ako si spomedzi širokej ponuky vybrať? Čítajte: celý → Test vertikutátorov.

⭐ Najlepšie vertikutátory v našom teste

💡💡 u nás nájdete celý test vertikutátorov

 

Škodcovia v trávniku

I keď sa to nezdá, aj trávnik má celkom širokú paletu škodcov (nie je to len krt), ktorí ho môžu niekedy viac či menej poškodzovať. Zbytočne to neignorujte – poznajte svojho nepriateľa a zistite ako proti nemu jednoducho a účinne zabojovať:

Chrústy

 • ako škodia: larvy* požierajú korienky rastlín, pričom vyhľadávajú teplé a suché pôdy, ktoré dobre prepúšťajú vodu, larvy (pandravy) sú veľkým lákadlom pre vtákov a krtov, ktoré spôsobujú sekundárne poškodenie
 • príznaky: trávnik na postihnutých miestach žltne a slabne
 • opatrenia: pri silnejšom napadnutí aplikácia vhodného insekticídu, prípadne biologická ochrana (prípravky s parazitickými hlísticami napádajúcimi larvy)

*Larvy chrústov (Melontha spp.) a chrústikov (Amphimallon spp.) v súčasnosti nie sú v trávniku až tak časté, takže veľké ohrozenie v tomto smere určite nehrozí.

Tipule (Tipulidae spp.)

 • ako škodia: larvy požierajú korienky rastlín a neskôr aj listy (za vlhkých podmienok), takisto ich v tráve môžu vyhľadávať vtáky a krty, ktoré spôsobujú sekundárne poškodenie, najčastejšie sa u nás vyskytuje tipuľa bahenná a tipuľa kapustová
 • príznaky: trávnik na postihnutých miestach žltne a slabne, najviac na jar, kedy larvy dospievajú (po miernej a vlhkej zime)
 • opatrenia: najúčinnejšou prevenciou je vysušenie pôdy, pretože larvy sú veľmi citlivé na nízku vlhkosť pôdy, pri silnejšom napadnutí aplikácia vhodného insekticídu (napríklad Basamid granulát), prípadne biologická ochrana (prípravky s parazitickými hlísticami napádajúcimi larvy)

Mušice (Bibionidae spp.)

 • ako škodia: larvy obžierajú nadzemné aj podzemné časti rastlín* + sekundárne poškodenie vtákmi a krtmi, najčastejšie sa u nás vyskytuje mušica marcová (Bibio marci)
 • príznaky: trávnik na postihnutých miestach slabne, stráca farbu a odumiera
 • opatrenia: prevencia je optimálne hnojenie, aplikácia vhodného insekticídu

*Škody v trávniku podobne spôsobujú aj drôtovce (larvy kováčikov), najmä druhy Agriotes lineatus a Agriotes obscurus, aj húsenice motýľa – Siatice oziminovej (Agrotis segetum), či háďatká (pôdne nematódy), ktoré poškodzujú všetky druhy tráv. Spôsobujú farebné zmeny nadzemnej časti trávnej mačiny, jeho vädnutie a odumretie. Napadnutý trávnik je tiež náchylnejší na choroby spôsobené hubami.

Dážďovky (Lumbricina spp.)

 • ako škodia: priamo trávnik nepoškodzujú, no ich výlučky a drobné kôpky zeme hlavne v mladých trávnikoch dusia rastliny a predstavujú vhodné prostredie pre rast buriny v trávniku
 • opatrenia: výskyt týchto inak užitočných živočíchov vo vašom trávniku môžete obmedziť ručným zberom, prípadne zľahčovaním pôdy (pieskovanie), či vertikutáciou

Mravce (Formicidae spp.)

 • ako škodia: v trávniku môžu vytvoriť hniezdo a poškodiť tak korene rastlín, takisto prenášajú aj ďalšie druhy škodlivého hmyzu (vošky, červce), kazia vzhľad trávnika a komplikujú kosenie
 • opatrenia: pri ich zvýšenom výskyte môžete použiť vhodné prostriedky na ich odpudenie, či vyhubenie, čítaj viac v našom článku Ako sa zbaviť mravcov v záhrade, v dome, byte

Krt podzemný (Talpa europaea)

 • ako škodí: krtko vytvára typické krtince (hromady zeminy na trávniku), nezriedka sa trávnik môže na určitých miestach až prepadávať
 • príčina: krty sa živia živočíšnou potravou, dážďovkami a larvami a vyskytujú sa všade tam, kde majú dostatok potravy – teda aj v starostlivo ošetrovanom trávniku
 • opatrenia: výrazne pomôže uloženie sieťky proti krtom ešte pred založením trávnika (výseve i pri pokladaní predpestovanej trávnej mačiny, kedy je to jednoduchšie – čítaj viac), inak je problém sa ho zbaviť – čítaj náš článok Ako sa zbaviť krtka v záhrade

Vtáky

Vtáky škodia trávniku hlavne tým, že pri výseve zvyknú vyzobávať zo zeme trávne osivo, čomu sa dá relatívne zabrániť napríklad dočasným pokrytím plochy bielou netkanou geotextíliou a/alebo plašením. Takisto môžu sekundárne spôsobovať škody tým, že z neho vyhrabávajú larvy inak škodlivého hmyzu.

Myši a hraboše

Môžu v trávniku vytvoriť hustú spleť nadzemných aj podzemných cestičiek a chodieb, dier, nôr (hniezd) a ďalších nerovností, dokonca môžu požierať časť trávnej mačiny. Problém riešia prirodzení predátori (pes a mačka), prípadne môžete vyskúšať rôzne nástrahy a pasce.

Psy a mačky

Domáci miláčikovia tiež patria medzi skupinu možných „devastátorov“ trávnika. Hlavne väčšie plemená psov ho môžu ničiť svojimi labami, takisto ak je trávnik popri plote treba rátať s vyšlapanou cestou. Trávnik tiež významne poškodzujú ich výkaly a moč. Poškodenie sa prejavuje vypálenými časťami v tráve. Prvou pomocou v tomto prípade je dôkladná zálievka na mieste činu, ktorá moč dostatočne zriedi. Na druhú stranu sa vďaka takémuto hnojeniu objavujú v trávniku tmavozelené miesta a trávnik vzhľadovo dosť utrpí.

 

Iné poškodenia trávnika

Na ničení trávnika sa nepodieľajú iba rastliny a živočíchy. Krásny zelený porast si môžete zničiť aj vy sami a to mnohorakými spôsobmi. Akými?

 • herbicídy – omylom použitý totálny herbicíd, prípadne vysoká koncentrácia selektívneho herbicídu…
 • ostatné látky – soľ, hnojivá, plyny (ozón, etylén, oxidy síry) a ostatné úžitkové chemikálie (čistiace prostriedky, mazadlá, pohonné hmoty a ďalšie)
 • chôdza – najmä počas zimy, kedy je trávnik citlivý na pošliapanie (platí samozrejme aj na pneumatiky áut a iných strojov), trávnik môžete poškodiť aj intenzívnejšou športovou činnosťou
 • kosačka – tupé nože kosačky rozstrapkávajú listy tráv, čo okrem usychania koncov listov umožňuje aj vstup rôznych patogénov do rastliny, príliš nízkym kosením zas môžete svoj trávnik doslova „oskalpovať“
 • nedostatok vlahy – pri dlhodobejšom nedostatku vlahy trávnik postupne odumiera

Na vzhľad a kondíciu trávnika tiež vplýva teplota, voda a ľad, plytká pôda (zvýšené zahrievanie podkladovej horniny), pôdne zhutnenie (vytvorené nadmerným zaťažovaním), plsť, ktorá obmedzuje prístup vzduchu tvorená dlhodobou akumuláciou odumretých koreňov, podzemkov, stoniek. Na kvalitu môžu vplývať aj okolité stromy a kry, ktoré trávniku konkurujú pri vode, výžive a svetle.

Buriny v trávniku a ostatní škodcovia a choroby: zdroje a zaujímavá literatúra


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.