Trávnikový koberec – zelený trávnik na záhrade do niekoľkých dní – ako na to?

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 14. marca 2021 0

Trávnikový koberec je výborná alternatíva pre všetkých tých, ktorí chcú mať zazelenalú plochu okolo svojho príbytku hneď a nechcú riešiť  založenie trávnika klasickým výsevom, ktoré je predsa len o niečo náročnejšie na čas, vedomosti aj následnú starostlivosť. Dnes už skutočne nie je žiaden väčší kumšt, zaobstarať si „ako pán“ kobercový trávnik so všetkým čo k tomu patrí – to znamená optimálnym riešením plochy na trávnik s automatickou závlahou a jeho položením. Existuje XY záhradníckych firiem, ktoré to s radosťou spravia. Samozrejme za primeranú odplatu.

No kobercový trávnik si môžete pokojne položiť aj vy sami – stačí si prečítať tento podrobný článok a dozviete sa všetko čo o tom potrebujete vedieť. To znamená: čo to vlastne trávnikový koberec je, kde si ho viete zadovážiť a čo stojí, ako si pripraviť plochu, ako ho položiť a ošetriť hneď po akcii, ale aj počas celej sezóny.

Čo to trávnikový koberec vlastne je

Trávnikový koberec je v podstate predpestovaný trávnik, ktorý sa pestuje na špeciálnych plochách špecializovanými firmami. Sú to vlastne zelené lány trávnika kde až oko dovidí. Na pokládku sa pripravujú približne rok staré trávniky, ktoré už dostatočne prekorenili približne 2-3 centimetrovú vrstvu a odrezaný plát sa tak pohodlne udrží vcelku aj počas prepravy na miesto určenia.

Trávnikový koberec - pestovanie u výrobcu

Zelené lány trávnika kam až oko dovidí u producenta…

Ak si však myslíte, že si položíte kobercový trávnik a tým je vec s trávou nadobro vybavená, hlboko sa mýlite. Potrebuje rovnakú starostlivosť ako trávnik založený výsevom. Rozdiel je „iba“ v tom, že vysievaný porast je náročnejší na údržbu hlavne v prvých mesiacoch a túto úlohu pri kobercoch už zabezpečili trávnikárski špecialisti. Odpadávajú vám tak prvotné úkony ako ničenie burín, potláčanie chorôb, dosievanie „hluchých“ miest a sčasti aj prihnojenie.

 

Kobercový trávnik – aké sú jeho výhody a nevýhody

Pokládka trávnej mačiny – ako sa tomu hovorí odborne – má v porovnaní s výsevom viacero výhod. Z tých najvýraznejších je rýchle zazelenanie a zútulnenie vašej záhrady a tiež takmer okamžité využitie. Približne do 7 dní po ňom môžete chodiť, o ďalších 7-10 dní ho môžete používať bez väčších obmedzení. Veľkou nevýhodou je naopak celkom vysoká obstarávacia cena (rátajte priemerne so 4 € za m2, pričom v tom nie je zarátaná doprava, ani jeho pokládka…).

Plusy a mínusy v skratke

Výhody

 • okamžitý estetický efekt
 • okamžitá protierózna funkcia – zeminu vám neodplaví ani neodfúkne
 • sieťka proti krtom sa zakladá jednoduchšie – iba na ňu položíte trávne koberce
 • žiadne prvotné náklady navyše (za dosev, ničenie burín a chorôb, hnojenie)
 • plne ho môžete využívať už do niekoľkých týždňov (vysievaný až po mesiacoch)
 • môžete ho zakladať počas celého vegetačného obdobia (mimo mrazu)
 • univerzálne využitie – znáša zaťažovanie aj je prirodzene pekný

Nevýhody

 • najväčšou nevýhodou je vyššia cena
 • zatrávnenie väčších plôch je dosť nákladné
 • samotná pokládka trávnej mačiny je časovo i pracovne dosť náročná
 • väčšina producentov pestuje iba jeden druh trávnika (ktorý nemusí byť vhodný do každého prostredia)
 • trávnik treba po dovezení čím skôr položiť
 • potrebuje spočiatku viac vody ako vysiaty

 

Čo všetko treba vedieť ešte pred pokládkou

Rozhodli ste sa pre kobercový trávnik? Výborne, to najdôležitejšie už máte za sebou, teraz už len doriešiť zopár „maličkostí“:

 1. Koľko ho vlastne potrebujete?
 2. Kedy ho vlastne položiť?
 3. Potrebujete svoju pôdu ešte pred jeho položením zlepšiť, respektíve naviesť novú?
 4. Ako vyzerá plocha, na ktorú trávnik chcete položiť?
 5. Máte za sebou prípravu pôdy pred ukladaním trávneho koberca?
 6. Je treba použiť sieťku proti krtom?
 7. Máte vyriešenú závlahu?
 8. Máte všetko čo na pokládku potrebujete?
 9. Viete zabezpečiť čerstvo položený trávnik voči znehodnoteniu?

 

✅ Koľko trávnika treba objednať

Narysujte si pôdorys vašej záhrady a zakreslite tam všetko čo treba. Plochu na trávnik dôkladne zmerajte, aby ste sa náhodou nepomýlili o niekoľko štvorcov, ktoré by vám potom na konci mohli ozaj chýbať. Vyrátajte plochu a pridajte k tomu ešte 5-10% navyše. Podľa toho aké oblúky a prekážky budete musieť riešiť (záhony, chodníky, atď.). Celkom dosť sa toho totiž stratí pri orezávaní trávy pri okrajoch zatrávnenej plochy. A hoci výrobcovia zvyknú jeden, dva kotúčiky pribaliť navyše – na to by som sa na vašom mieste radšej nespoliehal a trávnik objednával naozaj s dostatočnou rezervou.

 

✅ Kedy sa trávnikový koberec zakladá

Výbornou správou je, že trávnikové koberce sa dajú v podstate pokladať počas celého roka (okrem mrazivých dní). Ideálne na jar – od konca apríla – a na jeseň – v septembri. V lete treba rátať s vysokými teplotami a je preto je ideálne ak máte na záhrade už predom nainštalovaný závlahový systém. Nároky na vodu sú totiž oveľa oveľa vyššie a aby sa trávnik optimálne prekorenil, bez toho to jednoducho nepôjde.

 

✅ Zlepšenie pôdneho podložia pod trávnik

Je pravda, že trávnikový koberec má už od výroby má 2-3 cm pôdnu mačinu, ktorá je bohato prekorenená (pozor, niektoré sú tenšie: 1,5-2 cm, tie sú rezané kombajnom), no rastlinky sa v konečnom dôsledku musia prerásť do podložia, ktoré máte preň prichystané vy. Ak máte ľahšiu pôdu s dostatkom živín, gratulujeme. Ak nie, je nevyhnutné jej zlepšenie. Môžete spraviť navážku novej zeme*, prípadne ju zlepšiť špeciálnym trávnikárskym substrátom, ktorý rovnomerne rozhodíte po povrchu.

Ak zistíte, že má pôda nízke pH – t.j. pod 5,5, čo zistíte ľahko obyčajným lakmusovým papierikom, potrebujete ju ošetriť trávnikovým vápencom (približne 5 kg/100 m²). Po jeho zapracovaní kultivátorom približne do hĺbky 15-20 cm plochu vyrovnajte hrabľami a utužte záhradným valcom. Ťažšiu ílovitú pôdu môžete vylepšiť riečnym kremičitým pieskom (cca 2 kubíky na na 100 m²).

Pozrieť ďalšie

*V prípade, že navážka novej zeme bude viac ako 5 cm, je potrebné jej zhutnenie – priebežne valcovaním prípadne vibračnou doskou. Po zaliatí ešte treba rátať s tým, že pôda sadne a trochu sa zmení jej profil a bude potrebovať ďalšie úpravy – planírovanie.

 

✅ Odstránenie starého trávnika/buriny a všetkého čo na plochu nepatrí

Zvyšky starého trávnika a burinu z pozemka odstránite najjednoduchšie vhodným totálnym herbicídom. Existuje ich viac, najčastejšie sa na tento účel používa Roundup, Fondo, Touchdown, či Green Kaput, ktoré sú dostupné v podstate každom záhradníctve.

Postrek vykonajte približne 2-3 týždne pred pokladaním trávnika. Ideálny čas na aplikáciu je večer alebo ráno s tým, že sa nepredpokladajú zrážky. Prípravok sa tak pri správnej aplikácii a v optimálnom počasí dostane do celého koreňového systému burín, ktoré následne na to schnú. Niektoré druhy skôr ako iné, preto ich odstraňujte až vtedy, keď to reálne prebehne. Tie najväčšie vytrhajte ručne, zvyšok môžete do pôdy zapracovať kultivátorom. Plochu vyrovnajte a pozbierajte z nej kamene, zvyšky podzemkov, koreňov.

 

✅ Automatická závlaha

Optimálny spôsob ako trávniku dodať dostatok vlahy je automatická závlaha. Tá je neporovnateľne efektívnejšia ako ručné polievanie (aj z časového hľadiska). Ak ju chcete aj vy, musíte na to myslieť ešte pred zakladaním trávnika. Dobrý zavlažovací program má napríklad značka Gardena, čo potvrdzuje množstvo pozitívnych recenzií (ďalšie známe značky sú napríklad aj Toro, Hunter či Rain Bird). Tu sa môžete pozrieť na jednotlivé produkty (Heureka.sk):

💡 → záhradné hadice Gardena 💡 → vozíky na hadice Gardena 💡 → zavlažovače Gardena

💡 Závlahám oveľa podrobnejšie sa venujeme v špecializovanom článku: Závlaha trávnika – bez nej sa veru nezaobídete, čo všetko zahŕňa?

 

✅ Príprava pôdy pred položením trávnej mačiny

Po tom, čo ste plochu určenú na zazelenanie dostatočne prekyprili, zapracovali hnojivo, piesok, vápenec a tak ďalej, zbavili buriny a kamienkov môžete sa pustiť do dôkladného planírovania. Do úvahy musíte brať prirodzené vlastnosti terénu, vlastnosti pôdy, a aj existujúce stavby či porast na pozemku – s dôrazom na správne vyspádovanie plochy. Nízky, či nerovnomerný spád môže narobiť problém s odvodňovaním, príliš vysoký zase môže viesť k problémovému uchyteniu trávnika na svahu.

Trávnikový koberec - príprava pôdy

Príprava pôdy pod trávnikový koberec – navážka ornice a planírovanie…

 

Poslednou fázou je finálne vyrovnávanie terénu. Pomôže vám pri tom dlhšia drevená lata (vyrovnávacia doska) či natiahnutý motúz, ktoré perfektne ukážu nerovnosti a „hrbole“, ktoré hrabľami jednoducho upravíte a dorovnáte. Koreňová vrstva trávnej mačiny je 2-3 cm, takže tomu treba prispôsobiť aj konečnú úpravu terénu. Plochu upravíte teda 2 až 3 cm pod úroveň chodníka či inej spevnenej plochy. Poriadne plochu povalcujte – dovtedy, kým po vás nebudú zostávať žiadne stopy. Plochu môžete ohraničiť obrubníkmi, ktoré zabránia prerastaniu trávy do záhonov napríklad. Nemusíte, nie každému trávna obruba práve „sadne“. A ak je potrebné inštalovať sieť proti krtom, je najvhodnejší čas.

Dôležité je zavlažovanie pripravenej plochy na trávnik. Automatické či ručné polievanie totiž ukáže prípadné nerovnosti terénu, takisto aj to ako sú na tom výkopy s nainštalovanou automatickou závlahou (20 až 30 cm hĺbka výkopu so zeminou totiž určite nesadne za jeden, dva dni). Tento krok by mal trvať 10-12 dní a mal by simulovať reálne klimatické podmienky. Ak túto fázu vynecháte, nerovnosti sa ukážu časom v už zapojenom trávniku (väčšinou po prvej zime). A to sa potom naozaj veľmi prácne opravuje.

 

✅ Prečo sieťku proti krtom?

Ak ste aj doteraz krta na svojej záhrade nemali, tak s príchodom kvalitného trávnatého koberca, ktorý bude správne ošetrovaný a zavlažovaný jeho príchod môžete takmer s istotou očakávať. Prečo? Nuž, kvalitný humózny základ priláka dážďovky a rôzne larvy, ktorými sa krtko živí najradšej. A z ozdoby záhrady sa tak rýchlo môže stať pravý opak.

Efektívnym spôsobom ako krtkovi zamedziť prístup do trávnika je natiahnutie špeciálnej siete. Ako na to? Plastovú sieť roztiahnite v pásoch tak, aby sa sčasti prekrývali (približne 10 cm) a ukotvite ju kovovými/plastovými háčikmi. Pri jej pokládke však dávajte pozor aj na to, aby ste si nepoškodili finálnu úpravu terénu.

Veľký dôraz klaďte na okraje plochy. Krt je totiž schopný využiť aj ten najmenší otvor na to, aby sa do trávnika dostal. A ak už ho tam budete mať, tak skoro sa ho nezbavíte. Ale skúsiť to môžete, možno vám pritom napomôže aj náš článok: Ako sa zbaviť krtka v záhrade, či pár tipov na odpudzovače:

Pozrieť ďalšie

 

✅ Aké nástroje potrebujeme na pokládku trávnikového koberca?

Na prípravu pôdy pred pokládkou budete potrebovať hlavne kvalitné hrable, lopatu s fúrikom a valec (aspoň 70-80 kg) – ten použijete predtým ako položíte koberec, a aj potom. Nezabudnite mať pri pokládke pripravený aj kvalitný odolný nôž na odrezávanie trávnej mačiny na okrajoch a okolo chodníkov. Takisto treba mať pripravený preklápací postrekovač. V prípade horúčav ho postupne používajte už od začiatku kladenia koberca.

⭐ Pár tipov na náradie

Pozrieť ďalšie

 

✅ Ako zabezpečiť aby čerstvo založený trávnik neprišiel navnivoč?

Treba ho polievať, polievať a ešte raz polievať. Plus nechodiť po ňom aspoň prvý týždeň a to absolútne ani krok (ani deti ani domáce zvieratá). Aj minimálny tlak na koberec môže spôsobiť, že sa rastlinám narušia jemné korienky. Takisto sa môžu vyskytnúť preliačiny, ktoré potom budete musieť prácne „vyspraviť“ (priebežným dosypávaním zeminy).

 

Ako na trávnikový koberec (presný postup)

V skratke to vyzerá takto:

 • aplikácia totálneho herbicídu na odstránenie burín na ploche
 • odstránenie odumretej trávy, buriny
 • prípadné zlepšenie vlastností pôdy
 • prekyprenie pôdy do hĺbky 15-20 cm
 • vyčistenie pozemku od nežiadúcich predmetov (kamene, zvyšky koreňov)
 • prípadná inštalácia automatickej závlahy
 • finálne vyrovnanie terénu – hrable, natiahnutý motúz, dlhšia drevená lata, niekoľko dní plochu dôkladne zavlažujte
 • kontrola nerovností, valcovanie a presné dorovnanie terénu (treba dopredu rátať s tým, že koberec je hrubý 2-3 cm)
 • natiahnutie siete proti krtom
 • pokládka trávnikového koberca
 • valcovanie položeného trávnika
 • intenzívne zavlažovanie

Poďme si to rozmeniť na drobné… O príprave pôdy pred položením koberca sme sa už bavili, teraz si priblížme viac samotnú pokládku trávnikového koberca.

 

Pokládka kobercového trávnika

Na úvod potrebujete mať vyriešené 2 základné veci. ✅ Prvou je okamžité položenie trávnika po dovoze mačiny* od výrobcu – musíte zabezpečiť dostatok rúk na jeho vyloženie a pokládku a terén mať v ten deň 100%-ne pripravený. A tou ✅ druhou je zabezpečenie dostatočného zavlažovania trávnika počas jeho zakoreňovania. Ak máte toto vyriešené, bez väčších obáv sa do toho môžete pustiť.

*Trávnikový koberec sa musí položiť ešte v ten istý deň ako sa u výrobcu odreže (do 24 hodín). Inak v trávniku prebiehajúce biologické procesy spôsobia zaparenie trávy a súčasne preschnutie balíka a nezvratne ho poškodia. Ak by náhodou k tomu došlo, tak balíky treba rozmotať a popolievať – samozrejme manipulácia s touto mačinou na druhý deň už nebude celkom ideálna.

 

➡️ Vykládka a umiestnenie trávnych balov na pozemku

Podľa toho kedy vám trávnik narezali a ako dlho sa k vám viezol, môžete očakávať aj jeho stav pri vyložení. Ak robíte pokládku v horúcich dňoch, tak rátajte s tým, že vám ho producent pošle dobre nasiaknutý vodou a hmotnosť jednej rolky tak vyskočí aj na 12 kg (100 m² = 200 roliek = 2400 kg)! A keďže sa trávnik spravidla vezie voľne ložený na korbe nákladného auta (niekedy aj na paletách), treba rátať s tým, že jeho vyloženie riadne zapracuje aj na vašej chrbtici. Baly s trávou potom vykladajte niekde na spevnenú plochu, z ktorej budete mať jednoduchý prístup k ploche, kde budete trávnik pokladať.

Vyložený kobercový trávnik

 

➡️ Kde začať s pokladaním trávnika

Trávnik začnite pokladať pozdĺž nejakej rovnej hrany na pozemku – napríklad chodník, terasa, plot… Ak takýto východiskový prvok na ploche nemáte, položte na niektoré miesto dlhú rovnú dosku a začnite s pokládkou trávnej mačiny popri nej.

 

➡️ Systém ukladania

Keď máte prvý rad koberca položený, druhý začnite od jeho polovice. Zvyšok dorežete ostrým nožom neskôr podľa potreby. Takto zabezpečíte aby sa miesta spojov striedali a netvorili čiaru – vlastne ako pri murovaní tehlový spoj. Snažte sa koberce prikladať čo najtesnejšie k sebe, aby v ňom nevznikali veľké medzery – hluché miesta.

Trávnikový koberec - pokládka

 

➡️ Valcovanie

Položený trávnik môžete povalcovať (najprv v smere pokládky kobercov a potom kolmo na ne), čím vlastne pritlačíte spoje viac k sebe a prípadne vytlačíte vzduch spod trávnika pri menších nerovnostiach terénu. Valcovaním tiež podporíte rýchlejšie a bezproblémovejšie zakorenenie.

 

➡️ Špeciálne situácie

Keď chcete trávnikový koberec ukladať na svah, musíte ich k pôde pripevniť vhodnými drevenými kolíkami, ktoré zabezpečia to, že sa trávnik z neho nezosunie. Ak máte na ploche umiestnené zavlažovacie trysky, nezabudnite im vyrezať otvor, aby sa mohli správne vysunúť

 

➡️ Čo ešte treba pri pokládke dodržiavať

 • nesnažte sa rozbalené rolky naťahovať, môže sa stať, že sa mačina zbytočne roztrhne a budú vznikať nežiadúce medzery, naopak treba ich natláčať viac k sebe
 • trávnikové rolky, ktoré položíte na začiatku, zvyknú vysychať skôr – ak máte možnosť zavlažiť časť spravenej plochy tak ho môžete popolievať napríklad pomocou preklápacieho zavlažovača (predtým trávnik ešte povalcujte), ak aj náhodou nejaké medzery vznikli, vyplňte ich zeminou, prípadne ich aj dosejte
 • na chodenie po čerstvom trávniku používajte dlhšie a širšie drevené dosky, aby ste mu pätami nenarobili ťažko opraviteľné jamy

Trávnikový koberec – Ako to vyzerá reálne: VIDEO

Zakladanie trávnika - trávny koberec

 

Trávnik je položený, čo ďalej

Po úspešnej pokládke kobercového trávnika a jeho povalcovaní je nevyhnutné trávnik dobre popolievať – až dokonca preliať! Malo by to byť 25-50 litrov vody na m² trávy. Od tohto okamihu však na trávnik už nesmiete vstúpiť (aspoň týždeň, optimálne 12 dní). V podstate až dovtedy, kým sa trávnik poriadne neprekorení a spojí sa s podložím. To, či sa tak aj udialo zistíte jednoducho tak, že sa pokúsite trávnikový koberec „odlepiť“ od zeme. Plné používanie trávnika sa však odporúča až po prvej kosbe, t.j. 3-4 týždne po jeho položení.

✅ Závlaha

So závlahou kobercového trávnika by to potom malo vyzerať nasledovne:

 • prvý týždeň je potrebné trávnik zalievať niekoľkokrát denne – napríklad automatická závlaha nastavená na 3x denne (keď kedykoľvek počas dňa nadvihnete koberec, mal by byť podklad viditeľne mokrý), ak je naozaj veľmi horúco a trávnik začína od nedostatku vlahy blednúť, nastavte radšej závlahu s odstupom dvoch hodín
 • druhý týždeň frekvenciu zálievky môžete znížiť na 2x denne (samozrejme v závislosti od klimatických podmienok)
 • približne po troch týždňoch bude stačiť polievať už len 1krát denne (automatickú závlahu nastavte optimálne na 5.00 ráno, vyparovanie vody je vtedy najmenšie)

✅ Hnojenie

Pri kvalitnom trávniku nie je potrebné na začiatku riešiť žiadne hnojenie, ani nejaké iné prípravky na podporu zakoreňovania – to obstaral už výrobca. Takže ešte predtým ako si ho objednáte, zistite si či sa tak u producenta naozaj aj deje. Vás sa hnojenie bude týkať až po mesiaci, mesiaci a pol od pokládky.

✅ Kosenie

Prvé kosenie by malo prebehnúť približne 3-4 týždne po položení trávneho koberca. Je to individuálne, ale môžete sa riadiť napríklad tým, že ho pokosíte až vtedy, keď zaregistrujete aspoň dvojnásobný nárast nadzemnej hmoty (celková výška tak bude cca 7-9 cm). Toto prvé kosenie by malo byť ešte šetrnejšie a maximálne do výšky 5-6 cm (teda nie do tej výšky, ktorá bola pri dodaní trávneho koberca od producenta). Pri ďalších koseniach sa k nej postupne dopracujete.

 

Kobercový trávnik – kde ho kúpiť? Možností je dnes už veľa

Povedali sme si trávnikovom koberci naozaj dosť – hlavne teda čo sa týka jeho položenia a základnej starostlivosti. Ešte by bolo dobré vedieť, kde si ho vôbec dokážete zaobstarať. Nuž ponuka je v dnešnej dobe aj v tomto smere dostatočne bohatá a na Slovensku už jestvuje viacero kvalitných producentov trávnatých kobercov (kedysi to boli dvaja-traja v celej republike a nebolo to tak dávno). Aby ste ich nemuseli prácne vyhľadávať na internete prebehnite jedným očkom napríklad aj tento zoznam profesionálnych pestovateľov trávnikov na okrasné a športové využitie:

 

Trávnikový koberec: cena a predaj

Ako prebieha nákup a čo vás vlastne takýto predom vypestovaný trávnik bude stáť? Tak najprv k cene. Priemerná cena 1 m² kobercového trávnika je približne 4 € s DPH. Cena závisí aj od množstva, ktoré si objednávate, takže napríklad môžete natrafiť aj na 3,30 € za m² (lacné trávnikové koberce pod 3 € nerátam, ide o trávniky, ktoré sa pestovali iba polovicu vegetácie a sú teda slabšie, nedostatočne prekorenené a husté a náchylnejšie na choroby). 4 € je suma, ktorú zaplatíte výrobcovi priamo za trávnik. Nie je v tom zarátaná doprava, ani žiadne terénne úpravy.

Ako to prebieha? Trávnikový koberec sa obvykle reže a expeduje ešte v dopoludňajších hodinách, takže ak chcete dopravu riešiť po vlastnej osi, pošlite auto na miesto už skoro ráno. Dátum si dohodnete vopred s predajcom (3-4 dni) a rátajte s tým, že tento termín je už záväzný (môže sa zmeniť iba v dôsledku nepriaznivého počasia).

Trávnikový koberec - takto to vyzerá u výrobcu, rezačka

Trávnikový koberec – takto to vyzerá u výrobcu, rezačka na trávnik…

Trávnikový koberec sa predáva vo forme roliek, zvyčajne je to 0,5 m² (40 x 125 cm), s hrúbkou mačiny 1,5-2 cm (rezané kombajnom), alebo 2-3 cm (rezané ručnou rezačkou). Váha jednej rolky sa v prvom prípade pohybuje niekde medzi 8-10 kg, váha v tom druhom môže pokojne presiahnuť aj 25 kg (podľa vlhkosti). Niekde sa do 1 m² predávajú aj 3 rolky (40 cm x 83 cm). Preto tomu nezabudnite prispôsobiť typ a nosnosť auta! Trávnik sa reže vždy podľa klimatických podmienok v oblasti pestovania, preto vám niekde trávnikový koberec narežú už koncom apríla, niekde najskôr až v priebehu mája.

Nakladanie trávnika pri odbere zabezpečuje výrobca – buď sa nakladá voľne priamo na korbu nákladného auta, prípadne niektoré spoločnosti takýto trávnik expedujú na paletách. O podmienkach sa vždy informujte u konkrétneho výrobcu.

 

Starostlivosť o trávnik (nielen kobercový)

 

Trávnikový koberec a Závlaha

Po normálnom a súvislom zakorenení predpestovaného trávnika (do mesiaca určite) sa odporúča závlaha raz 2-3 dni. Polieva sa optimálne skoro ráno výdatnejšou dávkou aby sa koreňový systém prekorenil hlbšie a v kritických chvíľach neskôr dokázal vlahu vydolovať aj väčšej hĺbky. Ak ho budete polievať každý deň, trávnik si na to veľmi rád zvykne a nebude zbytočne investovať do svojej koreňovej hmoty. To sa vám môže v konečnom dôsledku vypomstiť, pretože počas obdobia s vysokými teplotami, či mraze sa trávnik zrazu nedokáže týmto podmienkam dostatočne prispôsobiť, nie je odolný ani voči chorobám a postupne hynie. Takisto sa tak postaráte o to, že dusík z pôdy mizne rýchlejšie (vyplavuje sa do hlbších vrstiev, kde je pre korene tráv nedostupný).

💡 Možno vás bude zaujímať: Prečo trávnik zvykne schnúť po obvode chodníka?

Toto s ne/dostatkom vody nebude mať nič spoločné, deje sa tak dokonca aj vtedy keď máte perfektne nastavenú automatickú závlahu. Príčinou je fakt, že pri betónovaní obrubníkov chodníka sa betón zbytočne vysoko navyšuje aj zo strany plochy s budúcim trávnikom. Ideálne je, aby pre zem zostalo minimálne 10 až 15 cm priestoru. Myslite na to ešte predtým, ako sa v horúcich dňoch betón cez chodník extrémne nahreje až napokon na tých miestach vyschne trávnik! Viac vody v tomto prípade nepomôže, skôr odhnije z nadbytku vlahy aj zvyšok trávy v okolí.

 

Trávnikový koberec a Kosenie

Nový trávnikový koberec vás svojou zeleňou potešil takmer okamžite a aby to tak aj dlho zostalo je okrem dostatku vody potrebné aj pravidelné a optimálne kosenie. Pár všeobecných zásad:

 • pravidelné nízke kosenie (2-4 cm) síce podporuje rast, no znižuje aj odolnosť trávnika
 • ideálna výška kosenia síce závisí od typu trávy, všeobecne sa však za zdravý porast považuje ten, ktorý je kosený na výšku 5 cm a viac
 • posledné kosenie môže prebehnúť na výšku 2,5-3 cm aby sa obmedzila tvorba plesní a uležaných miest pod snehom
 • nikdy nekoste viac ako 1/3 dĺžky trávnika, inak riskujete zhoršenie jeho stavu
 • trávnik sa nekosí počas vysokých denných teplôt, ale ani za mokra
 • kosačka by mala mať vždy ostré nože – tupé totiž listy len zbytočne rozstrapkajú a trhajú, čím sa stav trávnika takisto zhoršuje
 • existuje viacero typov kosačiek, každá sa hodí viac na iný trávnik a rozlohu kosenej plochy, v domácich podmienkach sa najčastejšie využívajú kosačky elektrické a benzínové, ideálne s pojazdom

💡 Koseniu trávnika sa oveľa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Kosenie trávnika je základ – všetko čo potrebujete vedieť

💡 Pozri ajTest vretenových kosačiek, 💡 či Test robotických kosačiek

 

Trávnikový koberec a Hnojenie

trávnikový koberec je už od výrobcu predhnojený, takže určitú zásobu potrebných živín už má. Nie však donekonečna. Trávnik potrebuje na to, aby prosperoval 3 základné prvky – NPK a teda dusík, fosfor, draslík, ale aj ďalšie mikroživiny. S hnojením kobercového trávnika môže začať približne mesiac po jeho položení a podľa typu zvoleného hnojiva to opakovať (ideálne sú hnojivá s postupným uvoľňovaním živín vo forme granúl, ktoré tráve dodajú dostatok živín na 2 či dokonca až 6 mesiacov).

Pozrieť ďalšie

💡 Hnojeniu trávnika sa oveľa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Hnojenie trávnika – bez neho to teda nepôjde, prezradíme ako na to

 

Ochrana trávnika voči burinám, chorobám a škodcom

Najlepšiu ochranou pred týmito nepríjemnosťami je určite prevencia – čím je trávnik v lepšej kondícii, tým lepšie dokáže odolávať. No niekedy ani tá najlepšia starostlivosť nedokáže zabezpečiť to, aby sa vo vašom perfektnom trávniku nezačali „realizovať“ buriny, škodcovia a rôzne choroby. Ako s nimi bojovať?

Buriny v trávniku

Môžete sa aj pokrájať, no burina sa vo vašom trávniku objaví na 100% (aj keď je to trávnikový koberec). Ojedinelý výskyt zvládnete ľahko, stačí burinku vytrhnúť, no časom sa asi chemickej ochrane asi nevyhnete. Pri najčastejšie sa vyskytujúcich burinách v trávniku ako púpava, sedmokráska, pichliač, skorocel, či hviezdica si poradíte so selektívnym herbicídom určeným na dvojklíčnolistové buriny (napríklad Bofix*). S pýrom (či s inými trvácimi trávami) to však už tak jednoduché nebude – pri ich silnom premnožení totiž hrozí, že trávnik bude treba zakladať odznova…

*Selektívne herbicídy na dvojklíčnolistové buriny (do trávnika)

Pozrieť ďalšie

Choroby trávnika

Z chorôb sa v trávniku môže najskôr prejaviť hrdza a/alebo múčnatka trávová. Po ich nadmernom rozšírení je nutné ošetrenie vhodným fungicídnym prípravkom. Dobrou správou je, že pri pravidelne hnojených a kosených trávnikoch sa takmer nevyskytujú. Z ďalších ešte treba spomenúť snežnú pleseň, paluškovú hnilobu (pleseň sivá), červenú nitkovitosť, či takzvané čarovné kruhy.

Krtko a iní škodcovia v trávniku

Krtko obľubuje ošetrovaný trávnik už len kvôli tomu, že v ňom nachádza dostatok potravy. Predísť jeho výskytu sa dá predísť jedine položením ochrannej siete, ktorú sme už spomínali vyššie v článku. No nielen tento škodca vám môže trávnik zničiť. Neplechu robia aj larvy chrústov a tipulí, mravce, myši a hraboše, ale aj domáci miláčikovia…

💡 Ochrane trávnika pred burinami, chorobami a škodcami sa oveľa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Buriny v trávniku, čo robiť (+ ochrana proti škodcom a chorobám trávnika).

 

Prevzdušňovanie (aerifikácia) a vertikutácia

Nepriedušná vrstva tvorená zvyškami pokosenej trávy a odnožami tráv (plsť) tvorí veľkú prekážku k optimálnemu prístupu vzduchu do pôdy. Preto je potrebné pravidelne trávnik ošetrovať aj v tomto smere. Na tento účel slúži najmä vertikutácia a tiež aerifikácia trávnika.

➡️ Vertikutácia

Hlavnou úlohou vertikutácie je vyhrabanie plsti (suchej trávy a machu) a vertikálne prerezanie koreňov do hĺbky 1-2 mm (najviac 4 mm). Časom táto vrstva totiž úplne obmedzuje príjem živín a vody, trávnik tiež trpí nedostatkom vzduchu v koreňovej vrstve.

Ideálny čas na túto operáciu je september, pretože trávnik do zimy ešte stihne dobre zregenerovať. Vertikutácia totiž stimuluje nový rast (odnožovanie) tráv a výsledkom je dobre zapojený a hustý porast.

➡️ Aerifikácia

Aerifikácia, čiže prevzdušnovanie (do trávnika sa robia diery až do hĺbky 5-8 cm), slúži k tomu, aby mal váš trávnik optimálne podmienky pre organický život vo vrchnej vrstve pôdy. To znamená, že v ňom prosperujú ako dôležité pôdne mikroorganizmy, tak aj dážďovky, ktoré rozkladajú za normálnych okolností odumreté časti rastlín. Ideálne obdobie pre prevzdušnenie je jeseň (na prelome septembra a októbra).

💡 Vertikutácii a prevzdušneniu trávnika sa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Vertikutácia trávnika a aerifikácia (prevzdušnenie) – bez tohto exkluzívny trávnik nikdy nedosiahnete

 

 

Zdroje a zaujímavá literatúra


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.