Závlaha trávnika – bez nej sa veru nezaobídete, čo všetko zahŕňa?

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 28. augusta 2020 0

Závlaha trávnika sa dostáva do popredia často až vtedy, keď už je neskoro a tráva býva na viacerých miestach doslova vypálená. Správny záhradkár a milovník trávnikov toto však nikdy nedopustí a považuje doslova za povinnosť zabezpečiť svojej zelenej oáze vždy dostatok vlahy. Pravidelné zavlažovanie je nevyhnutné hlavne v suchších obdobiach, no kvapku vlahy navyše potrebuje počas celej vegetačnej doby.

Možností ako trávnik zavlažovať je viac. Ako vybrať tú najideálnejšiu? Poradíme vám. Ale všetko poporiadku, najprv si povieme koľko vlahy vlastne trávnik potrebuje – vplýva na to totiž viacero faktorov ako sú klimatické podmienky v oblasti, kvalita pôdy, teplota vzduchu. A tiež nároky jednotlivých druhov tráv sú v tomto dosť rozdielne…

Ak premýšľate nad podzemným zavlažovacím systémom, tak v článku si nakoniec povieme aj to, ako automatickú závlahu dokážete nainštalovať na pozemok svojpomocne (postup, údržba, zazimovanie, pár tipov na overené značky závlah…).

Závlaha trávnika – alebo prečo to vlastne potrebuje?

Dostatok vody je nevyhnutnosť pre každý živý organizmus na Zemi, trávnik samozrejme nevynímajúc. Bez optimálneho zavlažovania kvalitný trávnik jednoducho nikdy nedosiahnete. Hneď prvé kritické obdobie je jeho výsev. Od prvých momentov totiž treba udržiavať vysiatu plochu primerane vlhkú a po vzídení tráv detto – vtedy sú totiž rastliny najviac citlivé na nedostatok vlahy, nehovoriac o tom, že dlhšia absencia vlahy vytvára pôdny prísušok, ktorý trávnik hneď v zárodku zničí.

Cieľom je teda dosiahnuť stav, aby závlaha trávnika zabezpečovala prevlhčenie vrchnej vegetačnej vrstvy približne do hĺbky 60 až 120 mm, čo je zhruba hĺbka koreňového systému kultúrnych trávnych druhov. V závislosti od počasia teda kvôli tomu zvoľte počas vegetácie (a pri plne zapojenom trávniku) radšej väčší objem závlahovej dávky v menších časových intervaloch (2 x do týždňa), na úkor častejšieho zavlažovania malými dávkami. Prečo? Prinútite tak svoj trávnik aby sa hlbšie zakorenil a dokázal tak využívať pôdnu zásobu vlahy lepšie. To sa prejaví v pozitívnom zmysle hlavne tým, že v prípade náhleho sucha a veľmi teplého počasia to trávnik bude na začiatok zvládať lepšie a vy budete mať viac času na to, aby ste nedostatok vody doplnili bez nejakých výraznejších poškodení trávnika.

Závlaha trávnika je nevyhnutnosť

Závlaha trávnika: dostatok vlahy je prosto nevyhnutnosť…

 

➡️ Polievanie trávnika – kedy je najvhodnejšie, ráno, večer či cez deň?

Závlaha trávnika by mala prebiehať v období dňa, kedy je najmenší výpar – t.j. večer alebo ráno – aby zbytočne nedochádzalo k vyšším stratám vody. Z pohľadu potrieb rastlín v trávniku je ideálny čas nadránom – po takejto závlahe prichádza skôr k oschnutiu trávnika a napríklad riziko vzniku hubovej infekcie sa zmenšuje. Takisto sa tak predíde fyziologickému stresu rastliny, ktorý by ste jej inak spôsobili večer po vysokých denných teplotách polievaním studenou vodou (najmä zo studne).

 

Ako zavlažovať

Spôsobov ako zavlažovať trávnik je hneď niekoľko. Niekto považuje za skvelý relax každý večer vytiahnuť hadicu a trávnik polievať pekne „ručne stručne“. Iný zas preferuje podzemný závlahový systém, ktorý sa o vlahu postará automaticky. Dokonca až tak, že to ani veľmi nepostrehnete a sýtozelenú farbu trávnika budete brať ako samozrejmosť…

 

➡️ Ručné zavlažovanie

Ručné polievanie trávy

Ak patríte medzi ľudí, ktorých bavia záhradné práce a majú na to aj dostatok času, tak ručné zavlažovanie trávnika vám zaručene bude sedieť. Bude vám na to stačiť záhradná hadica, „pištoľ“ a ponorné čerpadlo do studne (prípadne nejaké povrchové samonasávacie).

Ak to má byť čerpadlo pre jednu záhradnú hadicu s postrekovacou pištoľou, pohodlne vám vystačí model s tlakom 3-4 bary, ktorý zabezpečí aby ste hadicou dostrekli aspoň na vzdialenosť niekoľkých metrov (keď necháte hadicu na trávniku, tak vám tlakové čerpadlo v podstate ani netreba).

Nevýhody? Takéto zavlažovanie naozaj nikdy nebude rovnomerné a pri väčších plochách trávnika vám to zaberie mnoho času. Ten dokáže ušetriť napríklad už len keď použijete vhodný povrchový zavlažovač.

 

➡️ Povrchové zavlažovače trávnika

Povrchové zavlažovače trávnika

Takýto povrchový zavlažovač na hadicu nasadíte veľmi jednoducho namiesto pištole pomocou rýchlospojky. Výhodou je, že určitú časť práce spraví zavlažovač za vás – jednoducho ho umiestnite na trávnatú plochu a po určitom čase ho presuniete na ďalšie miesto. Takto celkom jednoducho dosiahnete, že závlaha trávnika bude rovnomernejšia ako pri klasickom ručnom polievaní a viete pokryť aj väčšie plochy.

Ponuka povrchových zavlažovačov do záhrady je naozaj pestrá. Pri výbere preto v prvom rade berte do úvahy veľkosť a tvar plochy, ktorú chcete zalievať. Takisto je potrebná investícia do lepšieho čerpadla s vyšším tlakom – klasická hobby ponorka z plastu si s preklápacím zavlažovačom často neporadí.

⭐ *Pár tipov na povrchové zavlažovače

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Podzemný závlahový systém

Automatická závlaha trávnika

Najefektívnejší spôsob závlahy trávnika je určite podzemný závlahový systém. O čo vlastne ide? Zjednodušene povedané – je to sieť rozvodov hadíc pod zemou, na ktorých sú umiestnené postrekovače. Ich počet, umiestnenie a typ závisí od toho aký zdroj vody máte k dispozícii a všeobecne podmienok stanovištia.

To, ako a kedy sa postrekovač zo zeme vysunie, závisí od ovládacej jednotky, ktorá je s nimi spojená pomocou elektromagnetických ventilov. Ovládacia počítačová jednotka teda ovláda ako intenzitu závlahy (časový interval aj doba závlahy), tak aj jej spustenie. Systém môže byť doplnený aj zrážkovým senzorom, ktorý v prípade dažďa závlahu vypne. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby postrekovače z trávnika príliš nevyčnievali a nenastal problém s kosením, pri ktorom ho kosačka môže nenávratne zničiť.

Nad takouto automatickou závlahou treba rozmýšľať ešte pred samotným založením trávnika – na jej realizáciu môžete osloviť špecializovanú firmu, ale môžete to skúsiť aj svojpomocne (návod nájdete v záverečnej časti článku). Ak sa rozhodnete pre podzemnú automatickú závlahu už pre existujúci starší trávnik – dá sa to zrealizovať tiež*, len je to určite pracnejšie a trávnik v niektorých častiach nemusí takýto invazívny zásah zniesť.

*Ak je na pozemku už existujúci trávnik, treba navrhnúť závlahu tak, aby sa čo najmenej poškodil. Následne sa dajú opatrne vybrať kusy trávnej mačiny a po inštalácii zase späť na vyrezané miesto (niektoré firmy to môžu robiť špeciálnym strojom – podrezávačom trávnej mačiny).

Najväčšie výhody automatickej závlahy

 • úspora času – polievanie trávnika manuálne hadicou je síce relax, no zaberá množstvo času, dobre nainštalovaná a naprogramovaná automatická závlaha funguje úplne samostatne a bez údržby (snáď až na jej zazimovanie, čo je však veľmi jednoduchý úkon)
 • rovnomerné polievanie – podzemný automatický závlahový systém pokrýva celú plochu trávnika rovnomerne, takže trávnik (ale prípadne aj rastliny v záhonoch pod kvapkovou závlahou) dostanú presne toľko vlahy koľko potrebujú
 • úspora peňazí – postrekovače majú nízku spotrebu vody, v prípade dostatočných zrážok celý systém dokáže odstaviť dažďový senzor, nehrozí žiadne plytvanie (pozri viac tipov ako ušetriť na záhrade)
 • žiadny viditeľný zásah do vzhľadu záhrady – automatický závlahový systém sa inštaluje pod povrch, takže nemá žiaden vplyv na to ako vaša záhrada vyzerá (hadice na trávniku pri ručnom polievaní nepôsobia dvakrát vábne)
 • tichá prevádzka – dobre nastavený zavlažovací systém je úplne tichý, zavlažovať môžete rovno aj v noci (najlepšie nadránom) bez toho, aby ste rušili susedov navôkol

 

Závlaha trávnika: koľko toho vlastne potrebuje?

Najväčšie ťažkosti ako udržať svieži a zdravý trávnik spôsobuje nedostatok vlahy. Pri jej trvalom nedostatku sa znižuje odolnosť trávnika proti suchu a ušliapaniu, a tiež voči chorobám a zaburineniu.

Na druhú stranu, často sa podarí aj trvalo premokriť trávnik (buď to preženiete vy sami ručne s hadicou, alebo je zle nastavený automatický závlahový systém). Takéto premokrenie sa potom prejavuje zrednutím porastu, v trávniku sa objavujú mazľavé riasy, korene nemajú v pôde dostatočný prístup k vzduchu… v extrémnych prípadoch to vedie až k odumieraniu trávnika.

Závlahu je preto treba chápať ako doplnenie nevyhnutne nutného množstva vody pre trávnik, aby sa zachoval jeho požadovaný vzhľad a optimálny zdravotný stav. Potrebu závlahovej dávky možno stanoviť pomerne presne stanoviť na základe bilancie evapotranspirácie (výdaj vody v podobe vodnej pary z rastlín) a zrážok.

 

➡️ Ako zistiť reálnu potrebu závlahy pre trávnik

Závlaha trávnika by mala byť rovnomerná a každý jeden štvorcový meter plochy by mal dostať stanovený objem vody. A to tak, aby dávka poskytnutej vody poriadne vsiakla a vytvorila určitú zásoby pôdnej vlahy (preto sa staršie trávniky zavlažujú maximálne 2-3 x za týždeň s vyššou intenzitou). Ako zistiť, že váš trávnik má k dispozícii optimálny objem vody? Zrážkomerom.

Rôzne postrekovače totiž dávkujú vodu v rôznom objeme a intenzite a na rozličnú vzdialenosť. Pomocou vhodne umiestnených zrážkomerov tak zistíte, koľko vody poskytuje a akú plochu zavlažovač/postrekovač vlastne obhospodaruje. A podľa toho sa zariadiť – automatickú závlahu v prípade potreby vhodne prestaviť, povrchový zavlažovač správne umiestniť a nastaviť.

NÁZOVHODNOTENIECENA
Zobraziť ponuku

Pozrieť ďalšie

Pár údajov, ktoré by ste určite tiež mali zobrať do úvahy:

Reprezentatívny okrasný trávnik potrebuje v našich končinách približne 25 až 40 l vody za týždeň na m² plochy, čo zahŕňa samozrejme aj prirodzené zrážky. Takisto je však nutné brať do úvahy či je trávnik na tienistom, alebo naopak, na slnečnom mieste. Potreba vody u oboch je totiž dosť odlišná.

 

➡️ Dávky vody v závislosti od teploty vzduchu a frekvencie polievania

 • do 20 °C:  1-2 mm* (2 x za týždeň)
 • 20-25 °C: 2-3 mm (3 x za týždeň)
 • 25-30 °C: 3-4 mm (4 x za týždeň)
 • 30-35 °C: 5-6 mm (5-6 x za týždeň)
 • nad 35 °C: nad 7 mm (niekoľkokrát denne)

*(1 mm = 1 l/m²)

 

➡️ Orientačná potreba vody pre trávnik v jednotlivých mesiacoch

 • marec: 30 mm
 • apríl: 50 mm
 • máj: 70 mm
 • jún: 90 mm
 • júl: 110 mm
 • august: 110 mm
 • september: 90 mm
 • október: 50 mm

 

➡️ Nároky jednotlivých druhov tráv na vlahu

Trávne druhyVlhkostný režim (H)*
Kostrava červená2-4
Kostrava ovčia1-4
Kostrava trsťovitá2-4
Lipnica lúčna1-5
Mätonoh trváci2-3
Psinček tenučký2-3
Psinček výbežkatý3-5
Medúnok vlnatý3-4
Hrebienka obyčajná3-4
Timotejka uzlovitá3-4
Metlica trsnatá2-5

*Vlhkostný režim – stanovište (H), pričom H je v rozmedzí od 1 – xerofytné (veľmi suché) až 5 – hygrofytné (zamokrené)

 

➡️ Opatrenia, ktoré vedú k úspore vody

 • ideálne redukovanie výparu (evapotranspirácie) – závlaha trávnika v noci a skoro ráno, takto zavlažovaný trávny porast je tiež menej náchylný na choroby (plesne, múčnatky, hrdze…)
 • kosenie ostrou kosačkou – ideálna v tomto smere je vretenová kosačka, pretože vďaka ostrému strihu znižuje odpar vody z trávnatej plochy, v prípade rotačných kosačiek treba používať čo najostrejšie nože a aspoň raz do mesiaca ich prebrusovať (pozri ako na údržbu kosačiek)
 • pri kosení neskracujte trávnik o viac ako 1/3 dĺžky behom jedného kosenia, trávnik bez dostatočnej listovej plochy vysychá oveľa rýchlejšie
 • doplnkové hnojenie draslíkom optimálne udržuje vodu v pletivách rastliny (pozri náš podrobný článok o Hnojení trávnika)
 • aerifikácia trávnika aspoň raz ročne – prevzdušnením a následným zapieskovaním vytvorených dier zlepšíte prístup vody ku koreňom aj v hlbšie v pôde, koreňová sústava sa optimálne rozšíri
 • vertikutácia aspoň 2 x ročne – táto operácia zbaví váš trávnik odumrelej mačiny – plste a zjednoduší tak prístup trávnika k vode, vzduchu, živinám, svetlu (viac o vertikutácii a aerifikácii trávnika)

 

➡️ TIP

Páliace slnkoVoda sa postupne ale isto aj u nás stáva „nedostatkovým tovarom“. Extrémne suchá a príliš mnoho dní s vysokými teplotami počas roka spôsobujú, že hydrologické pomery takmer na celom našom území naozaj nie sú ideálne. Vyvstáva tak potreba šetrenia vodou kde sa dá – niekto si odpustí napustenie bazéna…

A niekto si založí suchuvzdornejší trávnik. Stačí vybrať suchomilnejšie druhy tráv, napríklad kostravy (čítaj všetko o založení trávnika), a počkať kým vo vašom trávniku do sezóny dvoch začnú prevládať nad ostatnými druhmi tráv. Pokojne ich môžete prisievať každý rok. Takto sa stane váš trávnik odolnejší voči suchu, rýchlejšie bude regenerovať a na jeho estetickom vzhľade sa tiež nič nezmení (skôr naopak, vylepší), vy zase ušetríte rozumnú zásobu vody.

 

Automatická závlaha trávnika svojpomocne

Pod pojmom automatická závlaha trávnika sa myslí systém správne zapojených komponentov* pod povrchom zeme. Funguje to tak, že pri jej spustení pomocou programátora (počítačovej jednotky), alebo mechanickou reguláciou, sa vysúvajú jednotlivé zavlažovacie telesá (tlakom vody). Po znížení tlaku sa opäť zasúvajú do pôvodnej polohy – teda pod povrch trávnika. V rámci nej môže byť zapojená vetva s takzvanou kvapkovou závlahou, ktorá sa umiestňuje do záhonov, kde v primeranej miere dodáva vodu rovno ku koreňom vysadených rastlín.

*Závlahový systém je vlastne ucelený komplex podzemných potrubných rozvodov, ventilov, 24 V elektrického prepojenia a postrekovačov!

Automatické zavlažovanie je síce nákladnejšie hlavne čo sa týka počiatočnej investície a tiež náročnejšie na inštaláciu. No je to určite najefektívnejší a časovo najúspornejší spôsob ako trávniku zabezpečiť dostatok vlahy celoročne. A dá sa ňou obhospodáriť akokoľvek veľká plocha. Existuje viacero výrobcov, ktoré sa automatickým závlahám trávnika venujú a ponúkajú naozaj široký sortiment zavlažovacích sytémov ako na domáce, tak aj pre profesionálne využitie. V podstate je však princíp rovnaký a systém sa väčšinou skladá z rovnakých/podobných komponentov. Akých?

 

➡️ Základné komponenty automatickej závlahy

 • ponorné čerpadlo s automatickou prevádzkou
 • filtre pred jednotlivými potrubnými vetvami
 • skrinky s elektromagnetickými ventilmi, ktorými sa podľa potreby otvárajú alebo zatvárajú jednotlivé vetvy
 • centrálna počítačová jednotka, ktorou sa nastavuje dĺžka postrekovania jednotlivých vetiev a čas ich spustenia
 • výsuvné zavlažovače
 • odvodňovacie ventily na konci jednotlivých vetiev
 • potrubie a tvarovky na pripojenie komponentov a zavlažovačov

Rozvodné rúry/potrubia, ktoré vedú k zavlažovačom, prípadne iným odberným miestam, sa zakopávajú do zeme do určitej hĺbky. Tá nemusí byť zase extrémna, stačí aj 30-40 cm – po skončení zavlažovania už nie je potrubie pod tlakom a pomocou automatického odvodňovacieho ventilu sa z celej vetvy voda vypustí.

To, koľko vlastne zavlažovačov potrebujete (a akého typu), závisí od celkovej plochy, ktorú chcete zavlažovať a jej tvaru. Do systému automatickej závlahy môžete pokojne zakomponovať aj niekoľko špeciálnych odberných miest. Na tie sa potom môžete rýchlo napojiť záhradnou hadicou s rýchlospojkou a ručne popolievať napríklad úžitkovú výsadbu, či poumývať auto. Na centrálnu riadiacu jednotku sa dá napojiť dažďový senzor, vďaka ktorému sa nebude zavlažovať zbytočne. Existuje aj senzor, ktorý priamo kontroluje vlhkosť pôdy a v prípade, že je zvýšená, takisto závlahu vypína.

 

Návod ako na to (alebo „urob si sám…“)

Teraz vám predstavíme jednoduchý návod, ako si automatickú závlahu vyhotovíte svojpomocne – od návrhu, cez jej montáž, až po jej údržbu a zazimovanie. A hneď na začiatok si musíte zistiť ako je to u vás so zdrojom vody pre závlahu…

 

➡️ Zdroj vody

Závlahový systém v prvom rade potrebuje dostatočný prísun vody. Bežný systém potrebuje minimálny prietok 25 až 30 litrov pri tlaku minimálne 3 bary. Ak neviete aký má váš zdroj vody prietok, zistíte si ho ľahko aj sami. Nádobu začnite napúšťať vodou a zaznamenajte si čas, za ktorý sa naplní. Prietok si vypočítate tak, že objem nádoby v litroch vydelíte časom je napustenia (v sekundách) a vynásobíte 60-timi (objem : čas x 60). Príklad: ak sa vodou naplní 10 litrová nádoba za 15 sekúnd, prietok je 40 litrov za minútu.

Na zistenie tlaku zas použijete tlakomer umiestnený na kohútik (ak plánujete napojenie závlahy na verejný vodovod musíte brať do úvahy aj fakt, že tlak vo vodovode sa spravidla v priebehu dňa mení).

Ak vaše možnosti nespĺňajú aspoň tieto základné požiadavky a váš zdroj vody nemá dostatočný prietok či tlak, tak ešte stále sa dá zásobovanie zavlažovacieho systému zabezpečiť vhodnými opatreniami. Napríklad vybudovaním nádrže, ktorá sa môže plniť priebežne počas dňa vodou zo zdroja s nedostatočnými parametrami. Vodu z tejto nádrže do systému „naženie“ čerpadlo s dostatočným výkonom. Zdrojom vody v nádrži môže byť aj dažďová voda, či voda z domácej čističky. Výhodou je nielen úspora pitnej vody, ale aj ekologický aspekt, pretože voda, ktorá sa inak vleje do kanalizácie sa dostane späť do pôdy. Podstatné ale je, aby nádrž mala dostatočnú kapacitu a aby voda z nej vystačila aspoň na jeden zavlažovací cyklus. Ak máte dostatočne výdatnú studňu, problém s vodou možno riešiť samostatným čerpadlom pre zavlažovací systém.

 

➡️ Návrh závlahového systému

Tak, zdroj vody máte vyriešený, nastal čas pripraviť si vlastný návrh zavlažovacieho systému. K tomu budete potrebovať plán pozemku, ktorý si prenesiete na papier ideálne v mierke 1:100 (1 cm na plániku = 1 meter v skutočnosti). Do plánu si zakreslite jednotlivé zavlažovače tak, aby došlo k rovnomernému pokrytiu celej plochy – údaje o dostreku, výseči a prietoku postrekovačov nájdete v popise produktu, alebo ešte lepšie v katalógu od výrobcu. V ponuke ich nájdete množstvo s najrôznejšími parametrami, ktoré sa dajú napasovať do každej záhrady. Najprv si zakreslite miesta, kde sa dajú použiť rozstrekovače s pevnou výsečou, pre nepravidelné uhly zvoľte regulovateľné zavlažovacie trysky.

Plán automatickej závlahy rodinný dom

Váš plánik automatickej závlahy môže pokojne nazačiatok vyzerať aj takto…, alebo vyskúšajte rovno online plánovač (tento je od Gardeny)

 

➡️ Rozdelenie postrekovačov

Keď už máte plánik zavlažovania hotový, môžete pristúpiť k rozdeleniu jednotlivých postrekovačov do jednotlivých vetiev tak, aby spotreba v každej z nich nepresiahla výdatnosť vášho zdroja (ak sa teda nedá napájať všetky trysky súčasne). Tieto samostatné vetvy sa potom budú spúšťať postupne a v zavlažovacom „móde“ bude len toľko trysiek koľko zdroj vody pokryje. Čo je veľmi dôležité – do jednej vetvy sa zapájajú rozstrekovače vždy rovnakého typu. Pre zdroje vody s prietokom do 42 litrov za minútu treba rátať s 3/4″ rúrkami, pri zdroji s vyššou výdatnosťou použite 1″ rúrky.

Pozor na pokles tlaku v závislosti na dĺžke a prietoku. Pri výpočte musíte rátať aj s tým a preto je nevyhnutné aby sa použili rúrky vhodného priemeru aby sa zabezpečil optimálny dynamický tlak pre správne fungovanie všetkých trysiek.

Strata tlaku (bar na 10 m priamej rúrky)

Tabuľka s hodnotami (bar na 10 m priamej rúrky), ktoré musia byť odpočítané od statického tlaku:

PrietokØ 16 mm / Ø 20 mmØ 25 mm / Ø 32 mm
100,19 / - - -
140,34 / 0,10
180,55 / 0,160,08 / 0,02
220,79 / 0,230,12 / 0,03
261,08 / 0,320,16 / 0,04
30- - - / 0,420,21 / 0,06
34- - - / 0,530,27 / 0,07
380,33 / 0,09
420,40 / 0,10
46- - - / 0,12
50- - - / 0,14
54- - - / 0,16
58- - - / 0,19
62- - - / 0,21

Praktický príklad: Ak sa použije rúrka s priemerom 1″ (25 mm), pri prietoku vody 30 l/min treba na každých 10 metrov dĺžky odpočítať presne 0,21 baru.

Ak chcete pridať aj vetvu s kvapkovou závlahou pre záhony s okrasnou či úžitkovou výsadbou, živé ploty z tují či iných drevín, prípadne skleníky atď., v projekte závlahy musíte počítať s prekvapkávacou hadicou vedenou po povrchu (v záhone na geotextílii pod mulčom), na ktorej sú umiestnené odkvapkávače s prietokom 2 l/hod. pri tlaku 0,5-1 bar.

Kvapková závlaha

Kvapková závlaha: prekvapkávacia hadica a okvapkávače…

 

➡️ Začiatok realizácie

Pristúpme teda už pomaly k realizácii. Najprv si ešte povedzme pár dôležitých vecí – ako napríklad to, že každá z vetiev závlahy sa otvára a uzatvára samostatným elektromagnetickým ventilom. Prívodné potrubie k ventilom potom musí byť vyrobenej z pevnej rúrky, pretože je vystavené veľkému tlaku pri uzatváraní ventilu. Elektromagnetické ventily by vždy mali mať väčší priemer ako prívodné potrubie! Ak je tlak príliš veľký, nasadzuje sa pred neho redukčný ventil. Pred ventily sa tiež musí nainštalovať hlavný uzáver vody. To preto, aby bol systém pri údržbe bezpečne uzavretý (alebo v prípade nejakej poruchy).

Elektromagnetické ventily uložte v zemi na štrk a položte naň šachtu tak, aby bola zarovno terénu. Nezabudnite na prívodné káble, ktoré ventily ovládajú. Podľa počtu ventilov zvolíte programovateľnú riadiacu jednotku, ktorú umiestnite v nejakej technickej miestnosti (garáž, sklad, záhradný domček. Podľa schémy (ktorú dozaista nájdete v návode) sa pripojí s káblami od ventilov.

Automatická závlaha trávnika: ventily pre jednotlivé vetvy a potrubie

Automatická závlaha trávnika: ventily pre jednotlivé vetvy a prívodné potrubie…

 

➡️ Výkopy

Prívodné ventily máte teda poriešené, môžete pristúpiť k realizácii a inštalácii potrubia. Podľa plániku si najprv vykolíkujete miesta kde budú postrekovače a následne vytýčite trasu pre potrubie od ventilu až po koniec jednej vetvy (motúzom alebo vysypaním piesku). A následne takto isto postupujete ďalšou vetvou.

Po celej dĺžke vytýčenej trasy pre potrubie potom vykopte kanál* s hĺbkou aspoň 20-25 cm (môžete aj viac). To zabezpečí, že váš závlahový systém bude chránený pred prízemnými mrazmi na jar a jeseň.

*Ak vám závlahu bude inštalovať firma, môže sa to riešiť aj špeciálnym drážkovacím strojom do zeme. Výhodou oproti ručnému kopaniu je úspora času, no hlavne spôsob akým stroj kope. Vyhĺbi drážku optimálne širokú 12 cm a hlbokú 35 až 40 cm, pričom zeminu pekne rozomelie (nezostanú žiadne hrudy). Takto sa potom výkop jednoduchšie zahrabáva a zhutňuje do pôvodného stavu (aby neskôr nedochádzalo k nadmernému sadaniu pôdy).

Ak teplota klesne pod bod mrazu môže sa stať, že dôjde k poškodeniu závlahového systému – teda v tom prípade, že je v ňom stále voda. Preto pri realizácii závlahy treba zaistiť, aby mohla z neho bezproblémov vytekať. To zabezpečíte tak, že v najnižšom bode nainštalujete drenážny ventil s drenážou, ktorá bude mať optimálnu kapacitu na vsakovanie odtekajúcej vody. Tento ventil sa automaticky otvára pri poklese tlaku v potrubí. Akonáhle sa systém zapne a zavlažovacia vetva aktivuje, tlak v potrubí tento ventil zase uzavrie.

 

➡️ Inštalácia závlahy

Všetko máte podľa plánika závlahy vykopané, potrubie naťahané (od elektromagnetických ventilov až po odvodňovacie ventily), teraz môžete pristúpiť k samotnej inštalácii. Najprv si pri výkope na miestach, kde sa bude pracovať, pripravte všetky potrebné komponenty ako konektory, odvodňovacie ventily, T spojky a ďalší inštalačný materiál.

Potrubie si starostlivo odrežete pílkou na požadovanú dĺžku a na konci začistíte od pilín aby vám neskôr neupchali trysky. Podľa priemeru rúrok a postrekovacích trysiek zvolíte vhodný spôsob inštalácie.

 • pri 1″ a 3/4″ potrubí použijete navŕtavací pás, pred jeho inštaláciou nezabudnite do potrubia vyvŕtať otvor s priemerom 10 mm (ideálne ľahšou aku vŕtačkou)
 • pri inom priemere potrubia sa na pripojenie trysiek môžu použiť T-spojky, v takom prípade sa rúrka v mieste napojenia trysky celkom preruší

Čo sa týka kvapkovej závlahy, tak potrubie povediete v zemi až na miesto určenia, kde sa napojí na prekvapkávaciu hadicu, ktorú zavediete po povrchu medzi rastlinami. Pre rozvody prekvapkávacej hadice použite spojovací materiál, ktorý je na to určený (a priložený v balení). Kvapková závlaha a mikrozávlaha sa najčastejšie rozvádza v kombinácii 1/2“ hadice s 1/4“ hadičkami, odkvapkávačmi a mikrorozprašovačmi…

Takto spojené jednotlivé diely závlahy umiestnite do výkopu, pričom postrekovacie trysky umiestnite vždy tak, aby aby boli zvisle a v rovine s povrchom zeme. Hlava postrekovača v žiadnom prípade nesmie presahovať von, inak hrozí jeho poškodenie najčastejšie pri kosení trávnika.

Tryska na úrovni terénu

Zavlažovaciu trysku treba umiestniť na úroveň terénu…

 

➡️ Testovanie

Keď ich už máte osadené v správnej výške a zafixované dočasným kolíkom môžete závlahu začať testovať. Postupne otvárajte vetvu po vetve a skontrolujte, či sa plocha zavlažuje rovnomerne a závlaha trávnika bude postačujúca. Ak je to v poriadku, celý systém môžete zasypať zeminou a v prípade potreby kozmeticky upraviť (najviac sa pohráte s tryskami aby sedeli). Posledný krok – nastavenie frekvencie a doby zavlažovania na riadiacej jednotke a závlahový systém je pripravený vám verne slúžiť. Nezabudnite tiež na to, že miesta výkopov potrebujú najprv dobre uľahnúť – nezakladajte preto na ploche trávnik zbytočne skoro, počkajte aspoň 2-3 týždne po realizácii.

 

Zazimovanie závlahy

Zazimovanie vašej závlahy je vec, na ktorú nesmiete nikdy zabudnúť. Hoci sa jedná o podzemnú inštaláciu, stále sa však nachádza v hĺbke, v ktorej pri silnejších mrazoch môže dôjsť k zamrznutiu vody v potrubí a následnému poškodeniu (hadice aj komponentov). Nie je to nič zložité. Zazimovanie prebieha tak, že celý systém natlakujete vzduchom pomocou silného kompresora, ktorý vytláča vodu von z potrubia. To sa robí dovtedy, až pokým z postrekovačov nejde voda ale vzduch. Po vytlačení vody následne prepnete riadiacu jednotku do módu OFF.

Zazimovanie závlahy musí prebehnúť ešte predtým ako prídu prvé mrazy. Na jar sa celý systém zase spúšťa. Predtým ako naprogramujete ovládaciu jednotku ešte skontrolujte a vyčistite postrekovače.

 

Najznámejšie značky automatickej závlahy

Ak chcete na záhradu automatickú závlahu, tak na výber máte celkom dosť značiek. Od závlahových systémov, ktoré dokážete kúpiť takmer v každom hobbymarkete až po značky, ktoré majú v ponuke aj profesionálne závlahové systémy a používajú sa napríklad na futbalových štadiónoch, golfových ihriskách atď. Medzi najobľúbenejšie značky pre domáce záhrady patrí Gardena, Cleber, Rain Bird či TORO. Existuje však samozrejme množstvo ďalších (Hunter, K-Rain, Orbit…).

✅ Gardena

💡  Gardena je známa nemecká značka, ktorá už od roku 1961 ponúka široký sortiment produktov do záhrady. V ponuke tak Závlahy Gardena - logookrem záhradného náradia, nájdete aj kompletný zavlažovací sortiment – čerpadlá, hadice, nadzemné zavlažovače, všetky komponenty na podzemnú automatickú závlahu. Od roku 2007 je členom skupiny Husqvarna Group.

Pozri na Heureke komponenty na závlahu značky Gardena:

💡 automatická závlaha trávnika Gardena: → Heureka

✅ TORO

💡  Americká firma TORO sa závlahám a zavlažovaniu venuje už od roku 1914 – vyvíja a zdokonaľuje zariadenia, ktoré pomáhajú Závlahy TORO - logoudržiavať a šetriť životné prostredie. Súčasťou toho sú aj automatické závlahové systémy, ktoré umožnia rastlinám prístup k vode v správnom množstve, kvalite aj čase.

Pozri na Heureke komponenty na závlahu značky TORO:

💡 automatická závlaha trávnika TORO: → Heureka

✅ Rain Bird

💡  Rain Bird je už niekoľko desiatok rokov popredným výrobcom závlahových systémov na celom svete. Rain Bird je značka pre Rain Bird závlahy - logoširokú škálu produktov pre zavlažovanie golfových ihrísk, futbalových ihrísk, športových areálov, komerčných plôch a samozrejme aj domácich záhrad.

Pozri na Heureke komponenty na závlahu značky Rain Bird:

💡 automatická závlaha trávnika Rain Bird: → Heureka

✅ Claber

💡  Claber je popredná talianska spoločnosť v oblasti zavlažovania záhrad, záhradných pozemkov, terás a balkónov, ktorá vznikla Claber závlahy - logouž v roku 1969. Sortiment výrobkov spoločnosti je naozaj rozsiahly a univerzálny tak, aby zaručil každej rastline správnu úroveň zavlažovania v správnom čase a bez zbytočného plytvania zdrojov.

Pozri na Heureke komponenty na závlahu značky Claber:

💡 automatická závlaha trávnika Claber: → Heureka

 

Závlaha trávnika: zvládnete to sami, alebo oslovíte profesionálnu firmu?

Povedali sme si o závlahe trávnika všetko čo potrebujete vedieť. Čo sa týka automatickej závlahy, tak v tomto prípade je jasné, že nie každý si ju trúfne nainštalovať svojpomocne (prípadne ak by aj vedel, nemá na to však dostatok času a priestoru). Aby ste totiž takýto systém zapojili správne a hlavne funkčne, musíte sa tomu aj dostatočne venovať – to znamená zistiť a zabezpečiť si jednotlivé komponenty a správne ich aj nainštalovať. V prípade, že sa na realizovanie automatickej závlahy necítite, alebo na to nemáte čas, oslovte špecializovanú firmu – ideálne takú, ktorá má najlepšie referencie a množstvo spokojných zákazníkov.

Pár rád ako si na zavlažovací systém vybrať tú správnu firmu

 • schopný dodávateľ vám o ponúkanej závlahe poskytne dostatok informácií na to, aby ste sa vedeli rozhodnúť
 • bude riešiť najprv pozemok, na ktorý závlahový systém plánujete – zdroj vody, tlakové podmienky, rozmiestnenie záhradných prvkov (trávnik, výsadba…)
 • navrhne ideálne riešenie (realizovateľné) – to jest počet vetiev a predbežný zoznam potrebných komponentov ako je riadiaca jednotka, rôzne typy postrekovačov, senzory…
 • až potom vám predloží základnú cenovú ponuku, ktorá upresní rozsah prác a bude zahŕňať cenu za inštaláciu aj materiál
 • dodávateľ vám poskytne záruku na prácu (bežne 1 rok a viac) a možnosť poinštalačného servisu (napríklad pravidelné zazimovanie závlahy)

Video – inštalácia automatickej závlahy firmou

Návod automatický zavlažovací systém , AGF-závlahy.cz

 

Závlaha trávnika: zdroje a zaujímavá literatúra


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.