3+6 tipov pre údržbu, zazimovanie a opravy vašej kosačky na trávu

Georgina Babinová Téma 10. júla 2020 0

Údržba, zazimovanie a opravy kosačky na trávu sú všetko rovnako dôležité súčasti starostlivosti o toto zariadenie. Pravidelnou kontrolou (a opravou) opotrebovania a poškodenia zvýšite výkonnosť vašej kosačky a predĺžite jej životnosť. A to isté platí pre jej zazimovanie. Kosačke, o ktorú nie je riadne postarané, sa neskracuje len životnosť, ale bude mať viac problémov aj v krátkodobom horizonte. Väčšina úkonov údržby trvá necelú hodinu, ale môže to znamenať obrovský rozdiel. Naša príručka vám prezradí, ako udržiavať kosačku v sezóne a ako ju pripraviť na zimné uskladnenie.

Anatómia kosačky

Kým sa pustíme do starostlivosti o vašu kosačku, musíte mať základné vedomosti o jej anatómii. Našťastie je to pomerne jednoduchý stroj. Je to v podstate menšia, menej komplikovaná verzia auta. V strede vašej kosačky je motor spolu s benzínovou nádržou, olejovou nádržkou (okrem 2-taktných kosačiek) a vzduchového filtra. Na prednej alebo bočnej strane motora nájdete zapaľovaciu sviečku. Rovnako ako v aute, zapaľovacia sviečka je to, čo zapáli zmes paliva / vzduchu. To všetko je obklopené kovovým rámom (nazývaným „paluba“ alebo “šasi”), v ktorej sa nachádza čepeľ. Odtiaľ sa ťahajú dozadu riadidlá, spolu so štartovacou šnúrou a bezpečnostným vypínačom.

Na naše účely je to všetko, čo potrebujete vedieť. Nie je však zlý nápad, prebehnúť aj príručku vášho zariadenia, len aby ste sa uistili, že rozumiete tomu, ako funguje a aké sú jeho jednotlivé časti.

Dvojtaktné vs. štvortaktné kosačky

Ešte jedna rýchla poznámka o typoch kosačiek pred prechodom na špecifické úlohy údržby. Na stroji máte buď 2-taktný alebo 4-taktný motor. Ako spotrebiteľ potrebujete vedieť, že dvojtaktné motory sú menšie a ľahšie. To by sa mohlo zdať byť výhodou. Žiaľ, sú tiež hlasnejšie, chrlia viac znečisťujúcich látok a je ťažšie ich naštartovať. Budú bežať ďalej aj keď sa prevrátia (na rozdiel od 4-taktných modelov), čo ich robí nebezpečnejšími pre bežného používateľa. Pokiaľ ide o údržbu, 2-taktné kosačky využívajú zmes oleja a benzínu v tej istej nádrži. Môže to byť trochu mätúce.

Z týchto dôvodov, hoci sú 2-taktné motory stále bežné v komerčných a veľkých kosačkách, v poslednom desaťročí začína dominovať na spotrebiteľskom trhu 4-taktný motor. Nižšie uvedené tipy týkajúce sa benzínu sú určené pre štvortaktné motory; Ak ste si nie istí, aký je váš motor, jednoducho skontrolujte odmerku hladiny oleja / plniacu vaňu. Ak takú máte, ide o 4-taktnú kosačku. Váš uzáver na nádrži vám tiež povie; ak ide o dvojtakt, zobrazí sa pomer olej / palivo. A samozrejme, máte to uvedené aj v príručke zariadenia.

Benzínová kosačka

Je dobré zoznámiť sa s “anatómiou” vašej kosačky

 

💡 TIP Pred vykonaním akejkoľvek údržby odpojte zapaľovaciu sviečku! Toto je 2-sekundová záležitosť, ktorá zabezpečí, že kosačka nebude náhodne zapnutá, keď na nej pracujete. Nemalo by sa to stať s kosačkou vyrobenou za posledných 20 rokov, pretože tieto sú už vybavené bezpečnostnými prvkami, ktoré zabránia spusteniu, ale predsa… Poskytne vám to pokoj s vedomím, že kosačka sa s odpojenou sviečkou ani náhodou nemôže spustiť.

Údržba kosačky v 3 krokoch

Jedným z najdôležitejších krokov na uchovanie top stavu kosačky je jej uskladnenie na správnom mieste. Zariadenia tohto druhu musia byť uskladnené v priestore, ktorý ich chráni pred meniacimi sa poveternostnými podmienkami. Najlepšie je skladovať stroje takejto povahy v izolovanej kôlni alebo v garáži. Okrem toho môžete zvážiť zakrytie plastom alebo ťažkou textíliou pre dodatočnú ochranu. Sú dostupné aj ochranné kryty za rozumnú cenu.

1. Vyčistite šasi

Po každom kosení vyčistite šasi. Dodržiavajte správnu techniku čistenia. Okamžite odstráňte všetku zvyšnú trávu alebo iné častice. Kosačku vždy prevracajte vzduchovým filtrom smerom nahor a vymeťte trávu metlou alebo rukou v rukavici. Čistenie okolo čepelí navyše odstráni všetku trávu, ktorá môže upchať kosačku a ovplyvniť účinnosť a celkový výkon. Ak je šasi obzvlášť zaprášené použite kefu a mydlovú vodu.

2. Vyčistite / vymeňte vzduchový filter

Znečistený vzduchový filter spaľuje benzín menej efektívne a zvyšuje zaťaženie motora. Príznaky zaneseného vzduchového filtra zahŕňajú problémy so štartovaním, zastavovaním alebo slabým voľnobehom a tiež olejovými a dymiacimi výfukmi. Váš filter je buď papierový (a vymeniteľný) alebo penový (a čistiteľný). Papierové sú lacné a mali by byť každoročne nahradené. Je to jednoduchý úkon. Penové filtre by sa mali čistiť 1-2 krát za sezónu. Vzduchový filter sa dá ľahko nájsť. Na protiľahlej strane olejového uzáveru/odmernej tyčinky sa bude nachádzať kryt filtra. Otvára sa buď západkou alebo skrutkovacím uzáverom.

Kontrola hladiny oleja

Olej skontrolujte jeden až dvakrát za sezónu

3. Kontrola / výmena oleja

Skontrolujte hladinu oleja 1-2 krát za sezónu. Ak je nízka, doplňte ju. Olej viete skontrolovať rovnako, ako vo vašom aute. Otočte uzáver oleja (zvyčajne žltý), vytiahnite mierku, utrite a vložte ju späť (priskrutkujte ju úplne). Potom ju ešte raz vytiahnite a skontrolujte hladinu a farbu oleja.  Pokiaľ ide o kosačky, ich mierky majú zvyčajne malú texturovanú časť, kde by mala byť hladina oleja. Mala by byť medzi strednou úrovňou a plnou. Ak je blízko „Low“ alebo „Add“ alebo dokonca úplne pod tým, doplňte olej. (pre väčšinu kosačiek je to SAE-30). Okrem hladiny oleja skontrolujete aj jeho farbu. Mala by byť skôr zlatohnedá a bez sedimentov ako čierna a hustá. Ak je olej čierny, znamená to, že je znečistený a mal by sa vymeniť.

➡️ Výmena oleja

Tu príde vhod príručka používateľa. Rôzne kosačky majú rôzne polohy pre vypúšťanie oleja (ak majú vôbec vypúšťaciu zátku). Typicky je to buď pod šasi, alebo pod a mimo meracej tyčinky (v takom prípade bude potrebné kosačku nakloniť na bočnú stranu, aby olej mohol odtiecť). Ak kosačka nemá vypúšťaciu zátku, stačí ju nakloniť a nechať olej odtekať do nádoby. Po vyprázdnení olejovú nádržku naplňte.

Ak vaša stará kosačka doslúžila a práve uvažujete o kúpe novej, širokú paletu kosačiek rôznych cenových kategórií nájdete napríklad tu Alza.sk

6 krokov k zazimovaniu kosačky

Zazimovanie kosačky je dôležité pre zachovanie jej životnosti. S niekoľkými jednoduchými krokmi môžete zabezpečiť jej bezproblémové opätovné spustenie na jar.

1. Skontrolujte palivo

Predtým, ako uložíte svoju benzínovú kosačku na zimný spánok, máte dve možnosti, ako zaobchádzať so zostávajúcim palivom v nádrži:

 • ak zostane po poslednom kosení sezóny len málo paliva, je najlepšie, ak je nádrž v suchu. Ak si počas zimy ponecháte kosačku v suteréne, mali by ste odstrániť palivo bez ohľadu na to, koľko zostáva, pretože jeho uskladnenie vo vnútri by mohlo spôsobiť požiar. Zbavte sa benzínu v nádrži kosačky tým, že spustíte motor na sucho alebo ho vypustíte.
 • ak skladujete kosačku v garáži alebo v kôlni, je lepšie nádrž naplniť benzínom a doplniť stabilizátorom paliva. Nechajte kosačku niekoľko minút bežať, aby stabilizované palivo mohlo prejsť cez karburátor (písali sme o tom v našom článku venovanom benzínovým kosačkám)

2. Vymeňte olej

Výmenou oleja zabezpečíte, že na jar oveľa ľahšie naštartujete. Znížite aj opotrebovanie komponentov motora, čo predlžuje životnosť kosačky.

 • premiestnite kosačku na dobre vetrané miesto
 • pred výmenou oleja nezabudnite motor zahriať
 • potom odpojte akumulátor a vyberte zapaľovaciu sviečku
 • skontrolujte aktuálnu hladinu oleja pomocou meracej tyčinky, po sezóne bude olej pravdepodobne čierny
 • vypustite olej
 • opäť skontrolujte hladinu oleja, aby bola olejová nádrž prázdna
 • podľa pokynov výrobcu naplňte kosačku čerstvým olejom
 • potom pomocou kľúča na olejový filter vyberte starý olejový filter a vymeňte ho za nový
Kosačka v snehu

Zazimovanie kosačky? Takto určite nie.

3. Odstráňte batériu

Či už vlastníte akumulátorovú elektrickú kosačku alebo benzínovú s batériou pripojenou k motoru, rada je rovnaká: odstránenie batérie na zimu je najlepším spôsobom, ako zachovať jej výkon. Odpojte batériu, začnite záporným vedením a potom odpojte kladný kábel. Opatrne utrite prach a nečistoty z batérie suchou handričkou. Na skladovanie vyberte chladné, suché miesto mimo dosahu horľavých látok, ako je benzín alebo zdroje tepla.

4. Očistite šasi

V ideálnom prípade by ste mali byť zvyknutí robiť to počas celej sezóny, pretože udržiavanie čistého šasi pomáha zabezpečiť optimálny výkon kosačky. Tento úkon je však nevyhnutný pred zimou, aby sa zabránilo tomu, že vlhkosť v odrezkoch trávy spôsobí koróziu spodnej strany šasi. Vystriekanie záhradnou hadicou stačí na odstránenie odrezkov, najmä ak sú čerstvé. Na vyschnuté kúsky vyskúšajte škrabku z umelej hmoty alebo starú kefku na riad. Používajte hrubé pracovné rukavice na ochranu vašich rúk pred ostrými čepeľami. Ak máte po ruke silikónový sprej, alebo WD40 nastriekajte spodnú stranu šasi. Pri uskladnení kosačky na zimu odporúčame umiestniť do jej blízkosti nádobu s naftalínom, aby ste zabránili zahniezdeniu myší a iných hlodavcov v spiacom stroji.

5. Vymeňte zapaľovacie sviečky

Vyberte a skontrolujte každú zapaľovaciu sviečku. Ak je skorodovaná alebo prasknutá, vymeňte ju za novú. Zapaľovacie sviečky sú určené len na 100 hodín kosenia a sú oveľa lacnejšie ako samotná kosačka.

6. Nabrúste čepele

Tupé čepele znamenajú slabý výkon. Ostrenie nožov kosačky je úloha, ktorá sa po odstránení ľahko vykonáva v interiéri v zime:

 • pri demontáži nožov postupujte podľa pokynov uvedených v návode na obsluhu kosačky
 • odstráňte zvyšné nečistoty
 • čepele naostrite brúsnym kameňom a dbajte na to, aby uhol brúsenia zodpovedal uhlu pôvodného skosenia čepele
 • namažte čepeľ ľahkým náterom WD-40, aby ste zabránili hrdzaveniu
 • ak čepele vyzerajú byť poškodené, je lepšie ich jednoducho vymeniť za nové

Odstraňovanie problémov a opravy

Oprava kosačky

➡️ Štartovacie lano sa ťažko vyťahuje a kosačka sa zasekáva

Typická príčina tohto je, že je zapnutá zotrvačníková brzda motora (tyč, ktorú pridržíte na rukoväti, a ktorá zastaví motor pri uvoľnení). Pred štartovaním sa uistite, že ste pritiahli tyč až k rukoväti. K zasekávaniu môže prísť vtedy, keď sa nôž kosačky zadrhne v tráve alebo sa upchá odrezkami trávy. Premiestnite kosačku z trávnika na tvrdý povrch. Keď je kosačka vypnutá a kábel zapaľovacej sviečky je odpojený, očistite spodnú stranu kosačky od odrezkov.

➡️ Kosačka neštartuje

Uistite sa, že palivo je čerstvé. Starý benzín môže tiež viesť k problémom. Ak máte v kosačke benzín z minulej sezóny, vyprázdnite palivovú nádrž a naplňte čerstvým palivom. Medzi ďalšie možné príčiny patria:

 • uvoľnená, znečistená alebo odpojená zapaľovacia sviečka – skontrolujte ju, odstráňte nečistoty, znova pripojte a dotiahnite
 • zanesený vzduchový filter – vyčistite ho alebo vymeňte
 • palivo sa nedostáva do motora – klepnite na karburátor, aby ste pomohli prietoku benzínu. Ak to nefunguje, možno budete potrebovať nový palivový filter

➡️ Zníži výkon uprostred kosenia

Tu sú dôvody, prečo sa to deje a čo môžete urobiť:

 • znečistený vzduchový filter – vyčistite alebo vymeňte
 • kosenie vysokej trávy – zvýšte výšku kosenia
 • zanesená zapaľovacia sviečka – vyčistite alebo vymeňte
 • nános odrezkov – vyčistite spodnú stranu šasi kosačky
 • tupá, ohnutá, alebo uvoľnená čepeľ – nabrúste alebo vymeňte

➡️ Kosačka dymí

Môže to vyzerať trochu desivo, ale zvyčajne to nie je vážne. Motor vašej kosačky môže dymiť, ak je olejová komora príliš plná, alebo ak do tlmiča výfuku uniká olej pri naklonení kosačky nabok. Je to jednoducho vypaľovanie, keď je motor horúci. Ale ak vidíte dym svetlejšej farby, navyše máte problémy s chodom kosačky, je čas na pohľad profesionála.

TIP: 💡 Čítajte všetko o kosení trávnika v špecializovanom článku: Kosenie trávnika je základ – všetko čo potrebujete vedieť


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.