Ako vybrať darčeky pre deti – veľký sprievodca

Veronika Štrbová Téma 25. februára 2021 0

Vybrať darčeky pre deti nie aj až tak ťažké, ako pre dospelých. Deti vám väčšinou vždy presne povedia, po čom tak veľmi túžia. Je pravda, že veľa detí má už toľko hračiek, že fantázia niekedy zlyháva, preto sa treba pozerať aj na tú praktickú stránku a možnosti či zručnosti samotného dieťaťa. Samozrejme, najväčšiu úlohu zohráva pohlavie a vek dieťaťa. Od toho sa treba vždy odraziť. Nakoniec, tá úprimná detská radosť po otvorení darčeka hovorí sama za seba. Prečítajte si, ako postupovať pri výbere darčekov pre deti.

Pre ako staré dieťa darček vyberáte?

➡️ Pre bábätká

💡 Darčeky pre bábätká

Spiace bábätkoNajmenšie detičky ešte nevnímajú nejaké darčeky, preto je vhodné myslieť skôr na ich mamičky, resp. rodičov. Čo by im v tejto fáze najviac pomohlo a čo by potrebovali pre tak malé bábätko. Vanička na bezpečné kúpanie, prebaľovacia komoda alebo hojdacie kreslo, to sú najžiadanejšie darčeky pre najmenšie detičky. No a samozrejme, plienok nikdy nie je dosť.

Pri výbere darčeka pre bábätká myslite aj na tieto fakty:

 • čo potrebujú jeho rodičia
 • či je to dievča alebo chlapec
 • či má zladenú detskú izbu do určitej farby alebo štýlu

👉 Vyberajte z nasledovných darčekov: ⤵

 

➡️ Pre deti 1 – 3 roky

💡 Darčeky pre deti 1 – 3 roky

Malé dieťa sedí na zemi s hračkamiDeti vo veku od jedného do približne troch rokov veku začínajú objavovať svet. Rastú im zúbky, začínajú chodiť, hovoriť svoje prvé slová. Ranné základy sú pre tieto deti veľmi dôležité, preto ich netreba zanedbať. Rozvíjajte ich zručnosti a schopnosti postupne s prihliadnutím na ich vývoj. Zaujíma ich všetko, čo vydáva zvuk alebo bliká a svieti, čo sa hýbe a čo môžu chytať do rúk. Pozor však na to, keď začnú všetko dávať do úst.

Pri výbere darčeka pre deti od 1 – 3 rokov dbajte na:

 • osobitné zručnosti a schopnosti
 • celkový vývoj dieťaťa
 • jeho pohlavie
 • celkové potreby dieťaťa

👉 Ponuka je aj tu naozaj bohatá: ⤵

 

➡️ Pre deti od 3 do 6 rokov

💡 Darčeky pre deti od 3 do 6 rokov

Deti v škôlke s pomaľovanými rukamiDeti v tomto veku sú už veľmi zvedavé, všetko ich zaujíma, nastupujú do škôlky a stretávajú sa s novými kamarátmi. Veľmi radi objavujú nové hračky, bavia ich preliezky, pieskoviská a začínajú sa voziť na prvých trojkolkách či kolobežkách. V tomto veku je teda veľmi bohatý výber darčekov pre deti. Treba už len zistiť, čo všetko už deti doma majú, aby ste im nekúpili to isté.

Pre deti tohto veku vyberajte darčeky podľa:

 • záujmov
 • podľa konkrétneho veku
 • povahy a zručností

👉 S čím u nich určite zabodujete: ⤵

 

➡️ Pre deti od 6 – 15 rokov

💡 Darčeky pre deti od 6 – 15 rokov

Usmiate deti s darčekmiDeti v rozmedzí týchto rokov navštevujú základnú školu, preto pre ne začínajú darčeky naberať aj praktický rozmer. Samozrejme to neznamená, že by nemohli dostať napríklad lego alebo bábiku. Ide skôr o to, že už existuje veľa vecí, ktoré potrebujú do školy, na krúžky, prípadne na športovanie, preto by ich mohli potešiť darčeky aj v tomto smere. Napríklad športová fľaša či lopta alebo krásny nový poschodový peračník či coolová školská taška. Určite však už prichádza čas aj na prvý mobil.

Čo treba brať do úvahy pri deťoch vo veku 6 – 15 rokov:

 • prihliadajte na ich koníčky a školské záujmy
 • osobitné potreby každého dieťaťa
 • pohlavie a vek

👉 Školákov potešíte napríklad takýmito darčekmi: ⤵

 

➡️ Pre deti 15+

💡 Darčeky pre deti 15+

Chlapec s balónmi a darčekmiDeti v tomto veku, tzv. tínedžeri, si už povedia svoje. Radi vyslovujú svoje priania, preto môže byť pre vás ľahké postrehnúť, čím by ste mohli dieťa potešiť. Prevláda samozrejme najnovšia elektronika, kolobežky či bicykle, moderné oblečenie. V mnohých prípadoch dokonca deti radi príjmu aj finančnú hotovosť, s ktorou neskôr urobia, čo uznajú za vhodné, napríklad odložia si na vodičský preukaz.

Na čo myslieť pri výbere darčeka pre tínedzerov:

 • na ich záľuby a koníčky
 • na konkrétny vek a pohlavie
 • preferované športy či kapely
 • obľúbená módna značka

👉 Pre tínedžerov vyberajte darčeky tu: ⤵

 

Ako postupovať pri výbere darčeka pre deti

Kúpiť darčeky pre deti je najjednoduchšie a zároveň aj najťažšie. Sú nekonečne vďačné a zároveň veľmi čestné. Mnoho z nich nepredstiera svoju úprimnosť. Ak budete najbližšie vyberať darček pre dieťa, zvážte jeho vek a tiež úroveň vývoja. Je dobré skontrolovať štítok na hračke, na ktorom sa zvyknú nachádzať pokyny o vhodnosti veku. Okrem toho však použite aj svoj vlastný úsudok. To, že dieťa má štyri roky, ešte nemusí nutne znamenať, že je pripravené na balančný bicykel. A nakoniec sa zamyslite, z akých materiálov sú hračky vyrobené. Je nevyhnutné, aby boli z nezávadných materiálov.

 

➡️ Všetko závisí od veku dieťaťa

Rôzny vek detí si vyžaduje rôzne hračky. Bábätká potrebujú predmety pre ranné vzdelávanie, batoľatá sa musia naučiť chodiť a deti predškolského veku sa rady hrajú, atď. Takže sa nemožno čudovať, prečo obchody s darčekovými predmetmi kategorizujú detské hračky podľa veku alebo druhov hračiek. Rodičia nájdu hračky pre deti ľahko prehliadaním príslušnej kategórie.

 

💡 TIP: Hľadáte darček pre celú rodinu? Prečítajte si ako na to a naberte inšpiráciu na darčeky v našom veľkom sprievodcovi Ako vybrať darčeky pre rodinu.

 

👉 Pri výbere darčekov majte na pamäti ⤵ :

 

1. V prvom rade nemusíte svojim deťom kupovať drahé hračky.

Deti nemusia úplne pochopiť hodnotu týchto hračiek a každý rok môžu túžiť po väčších, lepších a drahších veciach. Namiesto toho ich naučte vážiť si každú jednu hračku, ktorú dostanú, bez ohľadu na to, koľko stojí. Majte na pamäti, že najlepšie hračky nemusia byť nevyhnutne najdrahšie. Rodič by preto nemal za hračku minúť celý majetok a len sledovať, ako dieťa po piatich minútach hry odhodí túto „nevyhnutnosť“ niekam do kúta.

Chlapec vo farebnom oblečení

Naučte deti tešiť sa z maličkostí

 

Ideálne sú jednoduché a vysoko kvalitné pútavé hračky, ktoré skutočne oslavujú silu učenia sa hrou. Okrem toho sú tiež nevyhnutné ich očakávania. Ak budete vždy obdarúvať deti drahými darčekmi, budú to očakávať a nebudú spokojní s niečím menším. Skúste im teda zabaliť nejaké trendy rukavice a čiapku a dať im to ako darček. Naučte ich byť vďačnejšími a šťastnejšími z toho, čo majú.

 

2. Menej je niekedy viac.

Keď sa blížia Vianoce, hračkárstva sú plné rodičov, starých rodičov, tiet, strýkov a ďalších príbuzných, ktorí hľadajú bábiky, lopty a podobné veci, ktoré si podľa nich deti zamilujú. Vďaka tomu sa často stáva, že pod vianočným stromčekom je pre najmenších priveľa darčekov. Určite sú viac než šťastní a nadšení, keď vidia tieto tony hračiek práve pre nich. Ak je však prítomných viac darčekov, deti sa nesústredia na ten darček, ktorý práve otvorili. Namiesto toho iba zoberú ďalší a ďalší darček bez toho, aby ocenili, čo dostali. Určite nechcete, aby sa to stalo aj vám. Snažte sa im preto nedávať priveľa darčekov naraz, a to aj v prípade, že dostanú hromadu od rôznych ľudí. Rozložte otváranie darčekov na niekoľko dní.

Dve dievčatká si rozbaľujú vianočné darčeky

S darčekmi to naozaj netreba preháňať

 

3. Vyberte si hračky zodpovedajúce veku.

Deti sa tešia z hračiek, ktoré môžu ovládať a ktoré sú vhodné pre ich konkrétnu vývojovú fázu. Tu je niekoľko návrhov typov hračiek, z ktorých deti majú najväčší úžitok, pretože prechádzajú rôznymi fázami:

0 – 6 mesiacov – hrkálky, pestrofarebné hračky pripevnené k postieľke, ktoré sa otáčajú nad dieťaťom a hrajú melódiu uspávanky alebo interaktívne hracie koberčeky.
6 – 12 mesiacov – jasne ilustrované knihy vyrobené z látky, plávajúce hračky do vane, vláčik, autíčka pre chlapcov, mäkké bábiky alebo plyšové hračky pre dievčatá.
1 – 2 roky – hračky ako sú lopty, hračky na pieskovisko, puzzle, hudobné nástroje, ilustrované knihy, kuchynské súpravy atď.
2 – 3 roky – kriedy, lopty, veľké lego alebo drevené kocky, puzzle, trojkolka, knihy, kuchynské súpravy a iné hračky pre domácnosť, xylofón atď.
3 – 5 rokov – knihy, pastelky, omaľovánky, bicykle, sady na kreslenie a maľovanie, spoločenské hry.
5 – 15 rokov – glóbus, kolobežky, prvý mobil či počítač, mikroskop, športové doplnky.
15 a viac – bluetooth reproduktory, slúchadlá, mobily, štýlové oblečenie, skateboard.

 

4. Bezpečnosť na prvom mieste.

Nespoliehajte sa na drahé a známe značky hračiek, pretože stále neexistuje záruka, že kupovaná hračka bude maximálne bezpečná. Ak je vaše dieťa v štádiu vkladania všetkého do úst, hračky nesmú obsahovať malé časti, ktoré by mohli spôsobiť zadusenie. Menšie časti ako oči a gombíky musia byť pevne pripevnené k hračke. Ak je hračka pripevnená k šnúrke, voľná dĺžka šnúrky by mala byť kratšia ako 300 mm, aby dieťaťu nehrozilo riziko uškrtenia.

Dievčatko s chlapcom sa hrajú s dreveným vláčikom

Drevené hračky sú nesmrteľné

 

Skontrolujte ostré hrany alebo hroty, ktoré by mohli zraniť vaše dieťa. Hračky by navyše mali byť vyrobené z pevných netoxických materiálov, ktoré sa nebudú ľahko lámať. Naplnené hračky by mali byť čisté a bez predmetov alebo látok, ktoré môžu byť pre dieťa škodlivé. Najbezpečnejšie hračky sú hračky vyrobené z prírodných materiálov, napríklad čoraz populárnejšie drevené hračky, vhodné najmä pre menšie deti. Väčšina výrobkov pre deti je vyrobená z plastu, takže sa uistite, či je použitý plast pre deti bez BPA a toxínov. Skontrolujte symboly certifikácie a bezpečnosti hračiek a zistite, či sú certifikované FDA, LFGB a EU.

 

5. Nejde o dar, ale záleží na myšlienke (hovorí staré čínske príslovie).

Darček je prejavom náklonnosti a lásky, čo treba oceniť. Navyše, vo väčšine prípadov ide skôr o rozbalenie ako o skutočné dary. Preto urobte svoje darčeky nezabudnuteľnými špeciálnym baliacim papierom a stuhami. A nezabudnite na prispôsobené slávnostné pohľadnice. A čo je dôležitejšie, pomôžte svojim deťom objaviť skutočnú radosť z darovania. Nakoniec sa uistite, že darčeky nie sú jediné, čo definuje napríklad Vianoce pre vaše deti. Je veľmi ťažké udržať pozornosť ďalej od spotrebiteľského prvku, keď sme ním tak obklopení. Rodiny sa môžu stále držať svojich vlastných hodnôt, rovnako si tento sviatok vážiť a oslavovať ako čas strávený spolu so svojimi deťmi.

Dievčatko s darčekom v ruke objíma svoju mamu

Objavte s deťmi skutočnú a úprimnú radosť z darovania darčekov

 

💡 TIP: Túži vaše dieťa po elektrickej kolobežke? Pozrite si naše Veľké porovnanie elektrických kolobežiek a spolu si vyberte presne tú, ktorá sa vám najviac páči.

 

➡️ Aj tieto fakty vás nasmerujú k správnemu výberu darčeku:

 • Čo dieťa rado robí? Chodí do parku, k bazénu alebo von? Rado navštevuje múzeá alebo knižnice?
 • Je posadnuté dinosaurami alebo superhrdinami?
 • Vyberte si hračky, ktoré podporujú tvorivosť a voľnú hru, rovnako aj také, ktoré učia viac „formálnych“ zručností, ako sú počítanie a gramotnosť.
 • Ak je darček pre niekoho iného, ​​pred kúpou sa poraďte s rodičmi. Dieťa už môže vec vlastniť alebo rodičia môžu mať námietky.
 • Vyberte darček s dlhou životnosťou. V našom prevažne márnotratnom svete je hračka, ktorá sa dá používať roky, vysoko cenená.
 • Predmety ako Lego, bicykle a tabule sa dajú roky používať a odovzdávať iným deťom.
 • Pamätajte na bezpečnosť. Pokiaľ je to možné, vyberajte si neplastové hračky vyrobené z udržateľných materiálov bez BPA, ftalátov, PVC alebo toxických chemikálií a farbív.
 • Ak máte pochybnosti, kúpte knihu. Toto je zlaté pravidlo, ku ktorému sa opakovane vraciame. Knihy zaberajú veľmi málo miesta, majú nekonečnú trvanlivosť a je ich možné rozdávať.
 • To, že je hračka vzdelávacia, ešte neznamená, že je nudná. Keďže je k dispozícii toľko vzdelávacích hier, hľadajte robustné, atraktívne a cenovo dostupné hry.
 • Staršie deti majú pravdepodobnejšie konkrétne koníčky, ktoré ich bavia, napríklad šport alebo kreslenie. Niekoľko starostlivo vybraných predmetov založených na hobby je vždy populárnych.
 • Deti milujú aktivitu! Niektoré praktické vedecké experimenty by dokonale zapadali do vášho rozpočtu pre staršie deti.

 

💡 Pozor – s darčekmi to nepreháňajte!

Deti nemôžu skutočne pochopiť vďaku a dávanie. Niektoré deti, ktoré skutočne nepoznajú skutočnú podstatu vďačnosti, budú považovať za samozrejmosť, že dávať deťom darčeky je všetko, čo rodičia vedia. To vaše deti rozmazná a ak svoje deti nabudúce neobdarujete, mohli by si myslieť, že ich už nemilujete alebo, že ste sa na nich nahnevali.

 

➡️ Najlepším darčekom pre deti je vaša prítomnosť

Niektorí rodičia, ktorí sú pracovne veľmi vyťažení počas dňa, sa budú cítiť previnilo, že nemajú veľa času sprevádzať svoje dieťa a byť svedkami ich rastu. Títo rodičia môžu deťom darovať darčeky, aby takpovediac odškodnili svoje dieťa. Avšak, mnoho detí sa pri neprítomnosti rodičov na ich dôležitých alebo odpojenia svojich vnútorných svetov, môže cítiť zronených a neúplných. V konečnom dôsledku je veľmi pravdepodobné, že deti pocítia neistotu a nedokážu rozvíjať intímne vzťahy so svojimi rodičmi. Slovo „prítomnosť“ sa vyslovuje rovnako ako slovo „darčeky“, ale ich vplyv na detstvo vašich detí je zjavne odlišný. Najlepšie je, aby pracujúci rodičia obetovali viac času, sprevádzali svoje deti a preukázali im svoju lásku. To môže byť psychicky najlepším darom pri kultivácii zdravého a pozitívneho detstva.

Deti s rodičmi v prírode

Čas strávený s rodinou je najviac

 

💡 TIP: Premýšľate už nad darčekmi aj pre ďalších členov domácnosti? V tom prípade vám padne vhod náš článok Ako vybrať darček pre muža alebo pre ženu.

 

💡 Vedeli ste že…

Na obdarovanie vašich najbližších je počas roka naozaj veľa príležitostí. Či už ide o narodeniny, meniny, MDŽ, Deň matiek, Deň otcov alebo rôzne výročia. Prečítajte si našich sprievodcov výberom darčekov a inšpirujte sa:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.