13 najlepších kuchynských robotov za rok 2019 – test a recenzie chvália Bosch, Klarstein a ETA & ako si vybrať?

Bc. Georgina Babinová Test 14. septembra 2018 0

Celkoví víťazi testu

Bosch MUM 4880 Bosch MUM4405 Klarstein Curve Kenwood KVL 8470 S /0W20011157/
Víťaz testu Ľudová voľba Zlatá stredná cesta Pre náročných
Bosch MUM 4880
Kuchynský robot Bosch MUM4405 biely
Curve kuchynský robot
KENWOOD KVL 8470 S /0W20011157/
 1. bohaté príslušenstvo
 2. dostupná cena
 3. elegantné bielo-strieborné prevedenie
 1. cena
 2. všestranné využitie
 3. vhodný do umývačky riadu
 4. kvalita BOSCH
 1. nemecká kvalita
 2. atraktívny dizajn
 3. celokovová konštrukcia
 1. veľmi bohaté príslušenstvo
 2. osvetlenie pracovnej misy
 3. skvelý výkon
 1. pri vyberaní sa nádoba musí nakloniť - zmenšuje sa tým objem
 1. je celý z plastu
 2. slabší motor
 1. nie je najlacnejší
 1. cena
Kuchynský robot vybavený bohatým príslušenstvom a dobrým výkonom za cenu, ktorá nezruinuje rozpočet Kuchynský robot za "ľudovú" cenu so všestranným využitím a možno s kratšou životnosťou kvôli plastovému prevedeniu. Veľmi pekný kuchynský robot vhodný aj do malých kuchýň vďaka ergonomickému tvaru a malým rozmerom, ktoré však nijako neovplyvňujú "veľký" výkon. Kuchynský robot prémiovej kategórie, ktorý uspokojí všetky požiadavky na výkon aj dizajn.
118,99 € 52,30 € 179,90 € 769,40 €
Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku
DNES zľava 10 € (nákup nad 300 €) kupón AF-HEJ-191
Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku
Kuchynské roboty sú všestranné kuchynské spotrebiče, ktoré dokážu rýchlo a ľahko nakrájať, nastrúhať, zomlieť, rozmixovať takmer akúkoľvek potravinu. Niektoré modely sú pomocníkmi domáceho kuchára pri výrobe citrusových alebo zeleninových štiav, šľahaní masla do torty, miesení chlebového cesta, šľahaní vaječných bielkov a mletí mäsa a zeleniny.

Kuchynský robot bol prvýkrát predstavený na severoamerickom trhu v roku 1973 inžinierom Carlom Sontheimerom, ktorý strávil rok prispôsobovaním francúzskeho priemyselného mixéra na domáce podmienky. Trvalo niekoľko rokov, kým si spotrebitelia uvedomili, nakoľko užitočný by mohol byť nový spotrebič, ale akonáhle k tomu prišlo kuchynské roboty sa stali bestsellerom. Sontheimerov vynález znamenal revolúciu v príprave jedál v domácich kuchyniach po celom svete.

Pokiaľ ide o kuchynské roboty, naozaj je z čoho si vybrať. Pozreli sme sa však bližšie na aktuálnu ponuku trhu pre rok 2019 a vybrali sme pre vás a porovnali 13 kuchynských robotov. Zastúpené sú značky 5x ETA, 3x Klarstein, 2x Kenwood, 2x Bosch, 1x Sencor. Na “medailových” pozíciách sa za rok 2019 umiestnili  Bosch, Klarstein a ETA.

Podľa čoho a ako vybrať najlepší kuchynský robot?

 • výkon  – výkon motora v kuchynských robotoch sa môže výrazne líšiť a pohybuje sa od 400 do 1200 wattov
 • rozmer/kapacita – kuchynské roboty sa dodávajú vo všetkých veľkostiach, od malých až po modely, ktoré by obstáli aj v reštauračnej kuchyni
 • príslušenstvo a doplnky – niektoré kuchynské roboty majú celý sortiment príslušenstva určený na maximalizáciu využívania stroja
 • cena  – žiaľ, často rozhoduje práve ona

Najlepšie Kuchynské roboty na základe porovnávacieho testu 2019

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Kuchynské roboty DO 130 €

Recenzie 13 najlepších kuchynských robotov pre rok 2019

1. Bosch MUM 4880

maximálny príkon: 600 W ● objem : 3,9 l

Bosch MUM 4880

Tento výrobok značky Bosch za dostupnú cenu ponúka bohaté príslušenstvo a vynikajúci výkon. Súčasťou balenia sú 3 rezacie nože, lis na citrusy, mlynček na mäso, hnetací hák, miešacia a šľahacia metla. Čiže robot mieša, šľahá, mixuje, krája a melie. Objem mixéru je 1 l. Spotrebič poháňa “Multi-motion-drive” – dynamický planetárny pohon. Má 4 pracovné rýchlosti a parkovaciu pozíciu.

K existujúcemu príslušenstvu je možné dokúpiť ešte doplnkové príslušenstvo. Základňa je vybavená protikĺzavými prísavkami, ktoré zabezpečia stabilitu a priestorom pre uloženie kábla. Nože sú oceľové a robot prichádza v kombinácii biela-strieborná-nerez.

Výhody

 • bohaté príslušenstvo
 • dostupná cena
 • elegantné bielo-strieborné prevedenie

Nevýhody

 • pri vyberaní sa nádoba musí nakloniť – zmenšuje sa tým objem

Verdikt: Kuchynský robot vybavený bohatým príslušenstvom a dobrým výkonom za cenu, ktorá nezruinuje rozpočet

Naše hodnotenie:

Cena: 118,99 €

Zobraziť ponuku

Náš tip


2. Klarstein Curve

Príkon: neudáva ● Objem: 5 l

Curve kuchynský robot

Precízna nemecká práca v atraktívnom obale. Kuchynský robot Klarstein Curve bude hviezdou vašej kuchyne nielen vďaka svojej červenej farbe. Svojimi rozmermi a ergonomickým dizajnom zapadne aj do tej najmenšej kuchyne a napriek tomu dokáže spracovať veľké množstvo surovín – veľká misa má objem až 5 l. Ovládanie je jednoduché, pomocou LED displeju s tlačidlami. Robot má 5 rýchlostí, funkciu PULSE a planetárny systém miešania, čo znamená, že lopatky sa netočia len okolo seba, ale aj okolo okrajov misy – výsledok je takto optimálny.

Príslušenstvo obsahuje: hnetací hák na cesto, miešací hák na suroviny so strednou hustotou a metlička na šľahanie smotany alebo masla. Konštrukcia robota je celokovová – hliník.

Výhody

 • nemecká kvalita
 • atraktívny dizajn
 • celokovová konštrukcia

Nevýhody

 • nie je najlacnejší

Verdikt: Veľmi pekný kuchynský robot vhodný aj do malých kuchýň vďaka ergonomickému tvaru a malým rozmerom, ktoré však nijako neovplyvňujú “veľký” výkon.

Naše hodnotenie:

Cena: 179,90 €

Zobraziť ponuku

Zlatá stredná cesta


3. ETA Gratus 0028 90030

príkon: 1200 W ● objem: 5,5 l

ETA Gratus 0028 90030

Kuchynský robot najznámejšej českej značky si v roku 2017 odniesol dokonca cenu Produkt roku. Prichádza v celokovovom prevedení, čo je zárukou stability počas prevádzky a dlhej životnosti. Šľahá, mieša, hnetie, mixuje, strúha a krája a to všetko s  výkonom až 1200 W. Ponúka plynulú reguláciu otáčok, funkciu PULSE, planetárny systém miešania, bezpečnostnú aj aretačnú poistku a protišmykové nožičky.

Príslušenstvo zahŕňa: veľkokapacitnú nerezovú misu s objemom 5,5 l, vrátane priehľadného krytu, sklenený mixér 1,4 l, nástavec na strúhanie (s 3 diskovými strúhadlami), hák na miesenie, šľahaciu metlu a miešaciu metlu. Ďalšie príslušenstvo je možné dokúpiť.

Výhody

 • stabilný vďaka konštrukcii
 • tichý
 • pekný dizajn
 • veľmi výkonný

Nevýhody

 • cena

Verdikt: Veľmi výkonný kuchynský robot obľúbenej značky v peknom a predovšetkým stabilnom prevedení.

Naše hodnotenie:

Cena: 358,89 €

Zobraziť ponuku


4. Sencor STM 3700WH

príkon: 1000 W ● objem, 5,5 l

Sencor STM 3700WH

Značka Sencor je známa tým, že ponúka “za málo peňazí veľa muziky”. Je to tak a v prípade tohto kuchynského robota, ktorý prichádza naozaj s rozsiahlym príslušenstvom: mlynček na mäso, krájač, strúhadlo, lis na výrobu cestovín, hnetací hák a rôzne metly, mlynček na kávu, nadstavec na plnenie údenín, nádoba na mixovanie s obsahom až 5,5 l a transparentný príklop misy s otvorom umožňujúcim jednoduché pridávanie ingrediencií.

Pracuje systémom planetárneho miešania, ponúka funkciu PULSE a plynulé regulovanie otáčok. Maximálny príkon je 1000W. Prevody sú celokovové, s dlhou životnosťou.

Výhody

 • skvelý pomer ceny a výkonu
 • mlynček na kávu ako súčasť bohatého príslušenstva
 • hodný aj pre početnú rodinu

Nevýhody

 • nie je celokovový

Verdikt:

Naše hodnotenie:

Cena: 195,00 €

Zobraziť ponuku


5. ETA Gratus Max III. 0028 90061

príkon: 1200 W ● objem: 5,5 l

ETA Gratus Max III. 0028 90061

Ďalší člen rodiny ETA Gratus. Má príkon až 1200 W a motor udrží stabilné otáčky aj pri veľkom zaťažení. Vďaka bohatému príslušenstvu je naozaj mnohostranný. Ponúka: hák na miesenie tuhého cesta, šľahaciu a flexi metlu  miesiacu metlu, sklenený mixér s objemom 1,4 l na prípravu smoothies, dressingov a krémových polievok, tri nadstavce na strúhanie a krájanie, mlynček na mäso a pomôcku na plnenie údenín. Objem misy je až 5,5 l.

Prevedenie spotrebiča je celokovové, ponúka 8 rýchlostných stupňov a pulzný spínač. O bezpečnosť prevádzky sa stará tepelná poistka a protišmykové nožičky.

Výhody

 • bohaté príslušenstvo
 • tichý
 • celokovová konštrukcia
 • vynikajúci výkon

Nevýhody

 • konštrukcia strúhača nedovoľuje nastrúhať zeleninu až po koniec

Verdikt: Kuchynský robot vyššej cenovej kategórie, ktorý by už okrem ceny nemal mať žiadnu inú nevýhodu.

Naše hodnotenie:

Cena: 459,00 €

Zobraziť ponuku


6. Kenwood KVL 8470 S /0W20011157/

príkon: 1700W ● objem: 6,7 l

KENWOOD KVL 8470 S /0W20011157/

Najdrahší z nami hodnotených robotov ponúka extra vysoký výkon – až 1700 W, 10 ročnú záruku na motor a pracovnú misu s objemom až 6,7 l. Príslušenstvo spotrebiča zahŕňa: 3 nerezové metly: pevná balónová šľahacia metla, špirálový hnetací hák, K-metlu, 2 špeciálne cukrárske metly: flexi metla na krémy, metla pre jemné premiešanie, sklenený ThermoResist mixér s objemom 1,6 l, food processor s hrotmi a 6 strúhacích diskov, kovový mlynček na mäso s 3 mlecími diskami a nástavcom na domáce údeniny, lis na citrusy, sklenený mini chopper so 4 náhradnými nádobkami.

Rýchlosť je variabilná so 6 stupňami a pozvoľným štartom. Ako tlačidlá, tak aj pracovná misa je osvetlená. 

Výhody

 • veľmi bohaté príslušenstvo
 • osvetlenie pracovnej misy
 • skvelý výkon

Nevýhody

 • cena

Verdikt: Kuchynský robot prémiovej kategórie, ktorý uspokojí všetky požiadavky na výkon aj dizajn.

Naše hodnotenie:

Cena: 769,40 €

Zobraziť ponuku

Pre náročných


7. Bosch MUM4405

príkon: 500 W ● objem: 3,9 l

Kuchynský robot Bosch MUM4405 biely

Napriek svojej cene prichádza tento kuchynský robot v osvedčenej kvalite Bosch. Výkon motora je 500 W, má 3 druhy pohonu 4 rýchlostné stupne. Príslušenstvo tohto modelu zahŕňa miesiaci hák, šľahacie a miešacie metly. Objem misy je takmer 4l, čiže zvládne spracovať takmer 2 kg cesta. Je možné dokúpiť k nemu ďalšie príslušenstvo.

Robot pracuje systémom  MultiMotion Drive, teda systémom planetárneho miešania. Pre väčšiu stabilitu je vybavený gumovými nožičkami. Ľahko sa čistí a jeho komponenty môžete umývať aj umývačke riadu.

Výhody

 • cena
 • všestranné využitie
 • vhodný do umývačky riadu
 • kvalita BOSCH

Nevýhody

 • je celý z plastu
 • slabší motor

Verdikt: Kuchynský robot za “ľudovú” cenu so všestranným využitím a možno s kratšou životnosťou kvôli plastovému prevedeniu.

Naše hodnotenie:

Cena: 52,30 €

Zobraziť ponuku

Ľudová voľba


8. ETA 0023 90080

príkon: 100W ● objem: 4,5 l

ETA 0023 90080

Už v poradí tretia ETA v našom rebríčku. Táto prichádza s príkonom 1000W a širokou škálou funkcií: hnetenie, krájanie, šľahanie, miesenie, mixovanie, strúhanie, mletie mäsa, mletie maku, plnenie údenín, vytláčanie cukroviniek. Má plynulú reguláciu otáčok, planetárny systém miešania, svetelnú signalizáciu prevádzky a bezpečnostný systém proti spusteniu ramena.

Disponuje skutočne bohatým príslušenstvom: veľká nerezová misa o objeme 4,5 l s priehľadným krytom, hnetací hák, šľahacia metla, miešacia metla, mlynček na mäso o priemere 54 mm – kovová mlecia komora, 3 mlecie doštičky, nadstavec na plnenie údenárskych produktov + príslušenstvo sa dá ešte rozšíriť dokúpením ďalších doplnkov.

Výhody

 • množstvo funkcií
 • masívny a stabilný
 • dobrý pomer ceny a výkonu

Nevýhody

 • pri hnetení cesta zostáva na spodku nespracovaná múka

Verdikt: Kvalitný, výkonný kuchynský robot s bohatým príslušenstvom za rozumnú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 239,00 €

Zobraziť ponuku


9. Klarstein Carina Rossa

výkon: 800W ● objem: 4 l

Klarstein Carina Rossa

Veľmi pekný kuchynský robot nemeckej značky prichádza v super cene a s dobrými parametrami. Výkon 800 W, 6 pracovných rýchlostí + pulzná funkcia. Dodávané príslušenstvo sa skladá z miešacieho háku, hnetacieho háku – tieto sú zhotovené z tlakového odliatku, šľahacej metličky a odnímateľnej ochrany pred striekaním s otvorom pre pridávanie ingrediencií. Objem misy z nehrdzavejúcej ušľachtilej ocele je 4 l.

O bezpečnosť pri práci sa postará bezpečnostný vypínač, protišmykové prísavky a rýchloupínacie skľučovadlo pre upevnenie zariadenia.

Výhody

 • cena
 • dizajn
 • pomer výkon – cena

Nevýhody

 • vo svojej kategórii nemá

Verdikt: Kuchynský robot s vynikajúcim pomerom výkon-dizajn-cena.

Naše hodnotenie:

Cena: 78,90 €

Zobraziť ponuku


10. ETA 0128 90030

príkon: 1200 W ● objem: 5,5 l

ETA 0128 90030

A ďalšia ETA – tradícia sa nezaprie. Tento robot ponúka príkon 1200 W a celokovové prevedenie, ktoré je zárukou dlhej životnosti, plynulé regulovanie rýchlosti, planetárny systém miešania, funkciu Pulse a možnosť nastavenia výšky nadstavcov. Funkcie: hnetenie, šľahanie, miesenie, mixovanie, strúhanie, krájanie, mletie mäsa, plnenie údenín, výroba Kebbe, pretláčanie cukroviniek.

Príslušenstvo: nerezová misa o objeme 5,5 l s držadlami, priehľadný kryt misy, šľahacia metla, flexi metla, miešacia metla, hnetací hák, mlynček na mäso o priemere 54 mm – kovová mlecia komora, 3 mlecie doštičky, nadstavec na výrobu údenín, nadstavec na výrobu Kebbe, násypka, nadstavec na cukrovinky, nadstavec na strúhanie so 4 bubienkovými strúhadlami, sklenený mixér 1,4 l, 3 uvoľňovacie kľúče

 

Výhody

 • celokovové prevedenie
 • bohaté príslušenstvo
 • dobrý výkon

Nevýhody

 • nemá

Verdikt: Výkonný celokovový kuchynský robot s bohatou výbavou za primeranú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 284,50 €

Zobraziť ponuku


11. ETA Gratus Kuliner 0038 90000

výkon: 1200 W ● objem: 6,7 l

Kuchynský robot ETA Gratus Kuliner 0038 90000

Ďalší z drahších robotov a ďalší z radu ETA Gratus. S výkonom 1500 W a s 32 rôznymi spôsobmi využitia je naozaj Mercedesom medzi robotmi. Je v celokovovom prevedení a ponúka plynulú reguláciu otáčok, funkciu Pulse, planetárny systém otáčania, LCD displej, ktorý vám podá informáciu o aktuálnej rýchlosti a výkonu a aj čas, ktorý zostáva do dokončenia úkonu. Nerezová misa má objem 6,7 l. Jednoducho sa zostavuje ovláda aj udržiava.

Príslušenstvo: sklenený mixér s objemom 1,4 litra, hnetací hák, miešacia a šľahacia metla, flexi metla, vtláčadlo, 6 diskové strúhadlo, mlynček na mäso, nadstavce na údeniny, mäsové šišky, Kebbe a 4 druhy vianočného pečiva, lis na ovocie, citrusovač, 5 vykrajovačov na cestoviny, mlynček na mak, 2 športové fľaše na vaše smoothie.

Výhody

 • celokovový
 • 32 možností využitia
 • 10 ročná záruka na motor

Nevýhody

 • cena

Verdikt: Prémiový člen rodiny ETA Gratus, ktorý by ste asi, napriek vysokej cene, najradšej hneď kúpili.

Naše hodnotenie:

Cena: 999,00 €

Zobraziť ponuku


12. Kenwood KVL 4170 S

príkon: 1200 W ● objem: 6,7 l

Kenwood KVL 4170 S

Ďalší z kvalitných kuchynských robotov s výkonom až 1200W, ktorý môžete regulovať 6 stupňami rýchlosti a samozrejme funkciou PULSE. Objem nerezovej misy je až 6,7 l. Príslušenstvo ďalej zahŕňa: 3 antikorové metly –  balónová šľahacia metla, špirálový hnetací hák, K-metla, sklenený mixér, kovový mlynček na mäso s mlecími diskami, kryt z materiálu Tritan so širokým plniacim otvorom.

Robot pracuje systémom planetárneho miešania pre dokonalý výsledok. Celokovové prevedenie, vrátane prevodov.

Výhody

 • celokovové prevedenie
 • široká základná výbava
 • tichý

Nevýhody

 • cena

Verdikt: Kuchynský robot obľúbenej značky so skvelým výkonom a dlhou životnosťou, ktorú garantuje kovové prevedenie.

Naše hodnotenie:

Cena: 346,11 €

Zobraziť ponuku


13. Klarstein Lucia Rossa

príkon: 1200 W ● objem: 5,2 l

Lucia Rossa 2G kuchynský robot, mixér, mlynček na mäso, 1200W, BPA-free

Nemeckú značku Klarstein charakterizuje farebnosť a nápaditý dizajn. Nie je tomu inak, ani v prípade tohto kuchynského robota, ktorý vás v prvom kole upúta dizajnom a potom si vás získa svojim výkonom, ktorý je až 1200W a ovláda sa 6 stupňami rýchlosti a pulzačnou funkciou. Bezpečnostný spínač automaticky vypne po 10 minútach nepretržitej prevádzky.Ide o spotrebič  3 v 1 : miešanie a miesenie, mixér a mlynček na mäso.

Miska na miešanie aj nádoba mixéra sú vyrobené zo skla, čo je zárukou neskreslenej chuti. K príslušenstvu patria: lopatky na miesenie a miešanie, metličky na šľahanie a lievik na mlynček na mäso, 3 násadky na mäso, nôž na mäso, násadku na klobásky, šesť foriem na cestoviny ako aj praktická nádoba na uskladnenie a kryt proti striekaniu cesta s otvorom na naplnenie.

Výhody

 • vynikajúci pomer výkonu a ceny
 • atraktívny dizajn
 • bohaté príslušenstvo
 • nádoby zo skla

Nevýhody

 • nemá

Verdikt: Kuchynský robot, v ktorom sa snúbi nemecká precíznosť prevedenia a atraktivita dizajnu s veľmi sympatickou cenou a skvelým výkonom.

Naše hodnotenie:

Cena: 129,90 €

Zobraziť ponuku


Ako si vybrať kuchynský robot, aké parametre treba vziať pri výbere do úvahy

Kuchynské roboty

Výber toho najlepšieho kuchynského robota môže byť zložitým rozhodnutím. Tu je niekoľko kľúčových vecí, ktoré treba zvážiť:

Výkon

Výkon motora bude treba starostlivo zvoliť v závislosti od zložiek, ktoré plánujete v zariadení spracovávať. Ak máte v pláne sekať, drviť alebo strúhať tvrdšie suroviny, ako je koreňová zelenina, tvrdé syry a husté cestá, budete potrebovať spotrebič s vyšším výkonom, s minimálne 600 wattovým motorom, aby sa predišlo riziku vyhorenia, alebo obetovania kvality a žiadanej konzistencie pripravovaných surovín.

Dobrý kuchynský robot je výkonný kuchynský robot, a rovnako ako u väčšiny spotrebičov, všeobecné pravidlo je, že čím je väčšie telo, tým lepší je stroj. Kuchynské roboty musia byť schopné dodávať dostatok krútiaceho momentu na sekanie tvrdých potravín a otáčať sa dosť rýchlo na to, aby jemne rozomleli mäkšie suroviny. Dobrý robot musí byť schopný pracovať aj po dlhšiu dobu bez prehriatia. Výkonnosť motora je slušná mierka kvality motora, ale v žiadnom prípade nie je zárukou. Spoľahlivým faktorom, ktorý treba zvážiť pri výbere kuchynského robota, je záruka na motor. Spoločnosť, ktorá je ochotná stáť za svojim výrobkom, v neho jednoznačne aj verí.

Rozmer/kapacita

Veľkosť vášho kuchynského robota závisí od toho, pre koľko ľudí varíte na pravidelnej báze. Tu sú niektoré fakty, ktoré vám poskytnú lepšiu predstavu o veľkosti, ktorú si nakoniec budete chcieť kúpiť:

 • kapacita uvedená v príručke kuchynského robota platí pre suché prísady
 • kapacita kvapaliny je približne polovica kapacity suchých prísad, pretože plnenie nádoby nad úroveň krytu môže spôsobiť pretekanie
 • mini kuchynské roboty s kapacitou menej ako 5 šálok (menej ako jeden liter) sú praktické pre malé úlohy, ako napríklad nakrájanie cibule alebo zomletie niekoľkých strúčikov cesnaku
 • objem 9-šálok (približne 2 litre) majú kuchynské roboty, ktoré sú najuniverzálnejšie, k spotrebiteľovi najpriateľskejšie a najčastejšie kupované. Tieto väčšie modely sú ideálnou investíciou pre tých, ktorí kupujú robot prvýkrát. Ľahko sa s nimi pracuje, dokážu prijať malé až veľké dávky surovín a sú dostatočne pevné, aby mali dlhú životnosť
 • kapacita 6-8 šálok (približne 1,3 až 2 litre) je efektívnou voľbou pre rodinu s menej ako štyrmi rodinnými príslušníkmi, pretože tieto veľkosti poskytujú dostatok priestoru na spracovanie potravín pre všetkých, bez toho, aby zaberali príliš veľa úložného priestoru

Kuchynské roboty so širokými, ťažkými základňami sú ideálne. Krútiaci moment samotného motora môže spôsobiť, že ľahšie roboty začnú tancovať, najmä pri spracovávaní ťažkého obsahu. Široká základňa poskytne stabilitu.

Kuchynské roboty

Príslušenstvo a doplnky

Štandardné doplnky kuchynského robota sú čepeľ v tvare písmena S – tiež známa ako čepeľ sabatier  a disky na strúhanie a krájanie. Sabatier čepeľ sa nasadí na dno misky. Skladá sa z dvoch malých zakrivených čepelí usporiadaných na protiľahlých stranách stredného plastového piliera, ktorý je uložený na hriadeli vnútri misy. Lopatky sabatiera sú zvyčajne vyrobené z kovu, ale niekedy aj z tvrdého plastu. Kovové čepele sú vhodnejšie, pretože si zachovajú ostrosť dlhšie.

Disky na strúhanie a krájanie sú vyrobené z kovu a sedia v hornej časti misky nad hriadeľom. Suroviny tlačíte dole do prívodnej rúry a potom prichádzajú do kontaktu s kotúčom, ktorý ich nastrúha alebo nakrája do misky. Otvory na strúhacích a krájacích diskoch môžu produkovať jemné, stredné alebo hrubé kúsky surovín. Tieto rôzne verzie diskov môžete zakúpiť aj samostatne, ak by neboli súčasťou vášho kuchynského robota. Okrem štandardných doplnkov sa všestrannosť vášho spotrebiča môže zvýšiť ďalšími prídavnými zariadeniami.

Medzi ďalšie bežné doplnky patrí:

 • čepeľ na cesto – táto je vyrobená z plastu alebo kovu a má rovnejšie (menej zakrivené) lopatky ako lopatka sabatiera. Používate ju na prípravu cesta na chlieb a pizzu.
 • šľahač na vajíčka – toto príslušenstvo má dve priame ramená s veľkými otvorenými lopatkami na koncoch. Použijete ich na vyšľahanie vaječného bielka na sneh, vpracujete doň dostatok vzduchu, aby ste zaistili nadýchaný konečný produkt.
 • Julienne disk – tento kúsok má rad vyčnievajúcich, krátkych, ostrých zubov. Použijete ho na krájanie surovín na dlhé, tenké zápalky.
 • disk na hranolky – je to podobný ako julienne disk, ale produkuje väčšie, hrubšie kusy – hranolčeky
 • citrusový odšťavovač – toto je kupolovité príslušenstvo, ktoré sa hodí na hriadeľ a otáčaním vytláča šťavu z pomarančov, grapefruitov, citrónov, limetiek atď.
 • odšťavovač – tento natlačí ovocie a zeleninu do prívodnej rúry, dužinu zhromažďuje v strede a šťava vyteká do spodnej časti
Multifunkčný kuchynský robot nahradí aj takýto odšťavovač

Multifunkčný kuchynský robot nahradí aj takýto odšťavovač

Môžete sa stretnúť aj so špeciálnym kontajnerom na uloženie všetkých doplnkov na jednom mieste a ďalšie pracovné misy, ktoré môžu byť užitočné, ak niečo robíte a nechce a vám umývať misu medzi jednotlivými úkonmi.

Cena

Nepredpokladajte, že čím drahší robot, tým lepší robot. Kuchynský robot, ktorý stojí za to, nemusí stáť majland.  Lacnejšie modely môžu byť v niektorých prípadoch dokonca lepšie prispôsobené vašim potrebám – napríklad ak máte menšiu domácnosť. Ale samozrejme v ponuke sú aj prémiové modely za veľmi vysoké ceny, ktoré sú stelesnením sna každého dychtivého kuchára.

Ako používať kuchynský robot

Všeobecne platí, že väčšina kuchynských robotov má niekoľko rýchlostí a mnohé z nich majú hornú prívodovú trubicu, ktorá vám umožňuje bezpečne pridávať prísady. Pracujte s malými dávkami. Aby ste sa vyhli namáhaniu motora, do robota pridávajte suroviny v malých množstvách. Rozdeľte ingrediencie na zvládnuteľné kúsky a vždy používajte tlačné zariadenie na vedenie potravín do prívodnej trubice.
Nechajte gravitáciu vykonať väčšinu práce. Neplňte nádobu väčším, ako odporúčaným množstvom vo vašom návode na používanie – zvyčajne sa roboty plnia cca do polovice. Pri práci s kuchynským robotom majte na pamäti tieto tipy:

 • tekutiny pomáhajú, takže ak si recept vyžaduje olej alebo niečo iné, pridajte to k surovinám
 • tlačidlo “pulse” – je najlepšie pre miesenie cesta alebo rýchle krájanie a umožní vám ovládať rýchlosť počas krátkych výbojov
 • nastavenia “low” a “high” napomáhajú konzistentnejšiemu pomletiu ingrediencií a zvyčajne sa dajú nastaviť na nepretržitý režim. Toto je užitočné pri príprave hladkého masla alebo pri pridávaní oleja do omáčok.

Využitie kuchynského robota

Všestrannosť tohto spotrebiča umožňuje nekonečné možnosti prípravy a spracovania surovín. Tu je niekoľko nápadov:

 • mleté mäso: pomelte kuracie bravčové alebo hovädzie mäso na masové guľôčky alebo sekanú alebo dokonca lososové hamburgery
 • krájanie a strúhanie ovocia a zeleniny
 • strúhanie syra, strúhanie zemiakov
 • mliečne výrobky: zmrzlina a šľahačka môžu byť vyrobené v kuchynskom robote
 • spracuje veľké kusy mrazeného ovocia a ľadu na dezerty
 • omáčky, dipy a dresingy: majonéza, pesto, hummus, kari pasta, salsy, nátierky, vinaigretty
 • cesto: cestoviny, chlebové cesto, cesto na pizzu aj koláče sa môžu vyrábať vo veľkej jednotke, ktorá má vysoký výkon. Kúsky masla sa rozplynú v múke tak rýchlo a ľahko!
 • pyré: detská výživa a krémové polievky
 • orechy: pomelie orechy alebo mandle na domáce mandľové alebo arašidové maslo
 • zrná a obilniny: vytvorte si vlastnú ovsenú múku alebo iné zrná. Strúhanka je spravená okamžite!
 • cukor: v robote viete vyrobiť práškový cukor

Kuchynské roboty

Kde kúpiť, aké sú ceny a ktoré značky sú najobľúbenejšie

Ako sme už spomenuli vyššie, ceny kuchynských robotov sú veľmi rozmanité, rovnako ako aj ich ponuka. Pri výbere zohľadnite vaše potreby a možnosti – finančné i priestorové. Často prebieha nejaká akcia alebo výpredaj, stačí si počkať a aj drahší model viete získať za dostupnú cenu. Pomoc pri rozhodovaní vám môžu poskytnúť aj recenzie zákazníkov, ktorí už s tým ktorým modelom skúsenosť majú – dobrým zdrojom je napríklad Heuréka.

Kuchynské roboty do 100 eur

Áno, aj také sú. Dva z nich nájdete aj v našom dnešnom výbere. Zastupujú značky Bosch a Klarstein, ktoré sú už samé osebe zárukou, že napriek relatívne nízkej cene, dostanete slušný výkon. Sú to spotrebiče, ktoré ponúkajú základné funkcie a sú vhodné do domácností, kde sa nevarí často a veľa.

Kuchynské roboty do 500 eur

V tejto kategórii sa pohybuje množstvo, ak nie väčšina týchto spotrebičov. Je to zlatý stred, ktorého výkon pre domáce, nie profesionálne podmienky absolútne postačuje. Sú vybavené doplnkami a príslušenstvom,  a niektoré aj vlastnosťami ktoré modely nižšej kategórie nemajú. Napríklad LED displej, aretačnú poistku a pod.

Kuchynské roboty nad 500 eur

Toto je prémiová kategória a nájdete v nej to najlepšie, čo trh ponúka. Aj keď vôbec nie je isté, že to množstvo funkcií a príslušenstva, ktorými sú tieto spotrebiče vybavené aj potrebujete. V tejto cenovej hladine stretnete najviac zástupcov značky Kenwood, ale aj Bosch alebo ETA ponúkajú modely v tejto cenovej hladine.

Ktoré značky kuchynských robotov sú najobľúbenejšie a najhľadanejšie?

Kuchynské roboty BOSCH

Logo Bosch

Skupina Bosch je popredným svetovým dodávateľom technológií a služieb. Prácu dáva takmer pol miliónu ľudí po celom svete. Skupina Bosch to je spoločnosť Robert Bosch GmbH a ďalších cca 440 dcérskych a regionálnych spoločností v 60 krajinách. Vrátane svojich predajných a servisných partnerov je spoločnosť Bosch zastúpená v 150 krajinách. Táto celosvetová vývojová, výrobná a predajná sieť je základom ďalšieho rastu. V roku 2014 spoločnosť Bosch požiadala celosvetovo o približne 4 600 patentov. Strategickým cieľom spoločnosti Bosch Group je vytvoriť riešenia pre prepojený život. Bosch ponúka technológiu v zmysle svojho motta  “Stvorená pre život”.

Kuchynské roboty Klarstein

Logo Klarstein

Za značkou Klarstein stojí skupina Berlin Brand Group Inc., ktorá prináša na trh ponuku ocenených nemeckých značiek. Klarstein a jeho vášeň pre to, čo tvorí obohacuje život spotrebiteľov a vyjadruje ich štýl za prijateľnú cenu. To je dôvod, prečo jeho inžinieri a dizajnéri pracujú tak tvrdo a prečo berú aj spätnú väzbu tak vážne. Od tech po techno, Berlín je v súlade s pulzom svetovej kultúry. Skupina Berlin Brands sa inšpiruje rozmanitosťou svojho mesta s cieľom rozvíjať a podporovať špičkové značky. Spoločnosť využíva jedinečnú príležitosť poskytnúť svojim zákazníkom autentický a inovatívny pohľad z nemeckého hlavného mesta.

Kuchynské roboty ETA

Logo Eta

Značka ETA vznikla pôvodne ako akciová spoločnosť ESA v roku 1943. Jej zakladateľ Jan Prošvic tým položil základy výroby domácich elektrických spotrebičov v Hlinsku. Ako prvé začali vyrábať elektrické žehličky. Po znárodnení sa v roku 1950 spoločnosť začlenila do koncernu Elektro-Praga Praha a až do roku 1995 aj figurovala pod týmto názvom. V roku 1960 registrovala ochrannú známku ETA, ktorá je až dodnes najznámejšou značkou elektrických spotrebičov v Česku a aj na Slovensku.

 

Top tipy na údržbu a čistenie kuchynského robota

Ak chcete čo najlepšie využiť váš kuchynský robot, je dôležité, aby ste spotrebič udržiavali čistý a používali ho správne. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých tipov na udržanie vášho spotrebiča v prevádzke s optimálnym výkonom.

Kuchynské roboty

Kuchynské roboty majú odnímateľné čepele, ktoré krájajú, strúhajú a miešajú potraviny. Existujú dva druhy robotov: pásové a priame. V priamo poháňanom robote je miešacia misa umiestnená na hornej časti zostavy prevodovky; vreteno je pripojené priamo k motoru. V modeli poháňanom remeňom sa misa nasadí na jednu stranu motora a gumový pás pripája hriadeľ k hriadeľu noža a otáča lopatkami. Keďže čepele sú extrémne ostré a môžu spôsobiť zranenie, všetky kuchynské roboty majú bezpečnostný vypínač, ktorý neumožňuje prevádzku motora, pokiaľ nie je kryt bezpečne na svojom mieste. Ak jednotka nefunguje, najskôr skontrolujte, či je kryt misky zaistený.

Čistenie kuchynského robota

Robí pyré, melie, mieša, miesi, drví a mixuje. Mnohostranný kuchynský robot si pri čistení vyžaduje rovnako mnohostranný prístup. To znamená, že by mal byť čistený po častiach. Ak sa po každej príprave jedla správne očistí, výrazne sa predĺži jeho životnosť.

 • odstráňte misku a veko spotrebiča a potraviny na nich nalepené odstráňte s čo najvyšším tlakom vody vo vašom dreze
 • akonáhle ste hrubé nečistoty dostali preč, môžete dať misu aj veko do umývačky riadu – mnoho ľudí to robí – ale ak ich budete umývať ručne v horúcej saponátovej vode, dlhšie vám vydržia. Ochránite ich pred agresívnejším detergentom v umývačke riadu, ktorý môže spôsobiť, že plast sa stane krehkým a náchylným k zlomeniu.
 • umyte čepele v horúcej, mydlovej vode a potom osušte handrou. Nikdy neumývajte čepele v umývačke riadu, kde by sa mohli ohýbať alebo sa otupiť. A buďte opatrní pri manipulácii s čepeľami – sú extrémne ostré.
 • ak chcete vyčistiť základňu vášho kuchynského robota, v ktorej je motor, odpojte ju z napájania a utrite vlhkou handričkou. Nikdy neponárajte základňu do vody, nepoužívajte na naozaj vlhkú špongiu a nečistite ju drsnými alebo žieravými výrobkami.
 • na niektorých modeloch má plastová misa bezpečnostnú pružinu umiestnenú v mieste, kde sa misa pripojí k základni. Je ťažké utrieť túto pružinu po umytí misy, takže po vysušení misy handričkou, je nechajte ešte vyschnúť na vzduchu pred opätovným namontovaním robota. V opačnom prípade môže pružina hrdzavieť.

Oprava kuchynského robota

 • pri niektorých modeloch je vreteno alebo hnací hriadeľ súčasťou prevodovky a nemôžu byť vymenené samostatne
 • na iných modeloch je vreteno zaistené poistnou maticou alebo špeciálnou podložkou a môže byť vymenené
 • na niektorých iných modeloch je vreteno pokryté plastovým krytom. Ak máte jeden z týchto modelov a kryt sa rozpadne, môžete ho nahradiť. Ak chcete kryt odstrániť, opatrne ho odskrutkujte pomocou skrutkovača. Vyčistite vreteno hubkou. Potom nainštalujte nový plášť. Náhradné diely viete zakúpiť priamo u výrobcu.

Do testu sme vybrali Kuchynské roboty len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:
13 najlepších kuchynských robotov za rok 2019 – test a recenzie chvália Bosch, Klarstein a ETA & ako si vybrať?
4.2 (83.33%) 6 hlasov
Autor článku

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.