Ako vybrať darčeky pre rodinu – veľký sprievodca

Veronika Štrbová Téma 25. februára 2021 0

Vybrať darček pre celú rodinu je niekedy ťažký oriešok. Je to totiž špecifická kategória, ktorá spadá väčšinou pod Vianoce. Postupnými krokmi však môžete prísť aj na to, ako obdarovať všetkých členov domácnosti, aby bol každý spokojný. Darček pre rodinu by mal byť spoločenský, aby si ho užil každý rovnako. Samozrejme, môžete si darčeky aj podeliť jednotlivo a nakoniec pridať jeden „pre všetkých“. Ak má rodina doma záhradu, naskytá sa vám hneď niekoľko nápadov na spoločný darček, napríklad krásny záhradný nábytok. Možností je taktiež mnoho, poďte sa pozrieť, ako vybrať darček pre celú rodinu.

Koho chcete obdarovať?

➡️ Darčeky pre rodičov

💡 Darčeky pre rodičov

Manželia, rodičiaAko obdarovať rodičov a pritom sa vyhnúť tým klasickým darčekom ako sú ponožky a svetre? Myslite na ich záujmy. Doprajte im dokonalý divácky zážitok v podobe nového moderného televízora alebo ich potešte skvelým kávovarom, vďaka ktorému budú mať úsmev na tvári a chutnú kávu každý deň. Alebo sa zamerajte na športové odvetvie, možností je veľa.

Pri výbere darčeka pre rodičov myslite aj na tieto fakty:

 • ich spoločné záujmy
 • ako trávia voľný čas
 • aké domáce práce sú ich obľúbené
 • či trávia veľa času na záhrade

👉 Vyberajte z nasledovných darčekov :

 

➡️ Darčeky pre starých rodičov

💡 Darčeky pre starých rodičov

Starí rodičiaStarí rodičia sú väčšinou skromní a nevyžadujú od svojich blízkych veľké dary. Tvrdia, že všetko majú a nič nepotrebujú. Ak ich však chcete naozaj niečím prekvapiť, myslite okrem iného aj na ich zdravie. Potešiť ich môžu zdravé vitamíny alebo naozaj kvalitný matrac, na ktorom ich nebude bolieť chrbtica.

Pri výbere darčeka pre starých rodičov myslite na:

 • ich zdravotný stav
 • životný štýl
 • osobitné potreby
 • záujmy vo voľnom čase

👉 Ponuka je naozaj bohatá: ⤵

 

➡️ Darčeky pre deti

💡 Darčeky pre deti

Dievča a chlapec, súrodenciVybrať darčeky pre deti by nemal byť veľký problém. Deti zvyknú vysloviť svoje priania skôr, ako sa ich na to stihnete opýtať. Potešíte ich napríklad modernými hračkami, elektronikou či športovými doplnkami. Samozrejme, veľmi záleží na veku a pohlaví dieťaťa. Preto myslite aj na osobné preferencie jednotlivca. Ak im chcete kúpiť spoločný darček, stavte na hernú konzolu alebo spoločenskú hru.

Pre deti vyberajte darčeky podľa:

 • ich záujmy a koníčky
 • vek a pohlavie
 • obľúbení filmoví či rozprávkoví hrdinovia

👉 S čím určite zabodujete: ⤵

 

➡️ Darčeky pre tetu a strýka

💡 Darčeky pre tetu a strýka

Žena s mužom a dieťaťom na plážiTeta a strýko sú dôležitými členmi každej rodiny, nezvykneme s nimi mať až taký blízky vzťah ako s našimi najbližšími, s ktorými trávime najviac času. To však neznamená, že ich nemôžeme obdariť pekným darčekom. Výber vám môže dať trošku zabrať, avšak nič nie je nemožné. Sledujte, čo sa im páči, čo im doma chýba alebo počúvajte. Možno svoje priania vyslovia tak nenápadne, že vám vnuknú super nápad na darček. Vyberte si napríklad nejaký praktický darček z našej ponuky.

Čo môžete kúpiť svojej tete a strýkovi:

 • elektroniku, ktorá im uľahčí život
 • praktické veci do domácnosti
 • doplnky do interiéru

👉 Tetu a strýka potešíte napríklad takýmito darčekmi: ⤵

 

➡️ Darčeky pre celú rodinu

💡 Darčeky pre celú rodinu

Štvorčlenná rodinaNájsť darček pre celú rodinu nie je jednoduché. Avšak je to skvelý nápad, ako dopomôcť tomu, aby rodina trávila viac spoločného času. Ideálnym darčekom v tomto prípade je zaujímavá spoločenská hra, ktorých je v dnešnej dobe naozaj veľa na výber. Alebo im doprajte spoločné chvíle v podobe voucheru na dovolenku na predĺžený víkend.

Na čo myslieť pri výbere darčeka pre celú rodinu:

 • na ich záľuby a koníčky
 • preferované športy
 • využitie voľného času

👉 Pre celú rodinu vyberajte darčeky tu: ⤵

 

Ako postupovať pri výbere darčeka pre rodinu

Vybrať darčeky pre celú rodinu, aby ste ulahodili každému a nevyvolali pritom bitku pri rozbaľovaní, môže dať zabrať. Stačí však pár dobrých tipov, na čo myslieť pri výbere darčekov a zvládnete to ľavou zadnou. Niekoľko ich máme pre vás aj my:

 

➡️ Darček, ktorý zbližuje

Pri výbere darčeka pre celú rodinu určite zalovte v mori rodinných spoločenských hier. Ich výber je v dnešnej dobe ďaleko bohatší ako len Človeče, nehnevaj sa! a Dostihy a stávky. Populárne sú teraz tituly z pestrých fantazijných svetov aj hry, kde si s deťmi môžete vyskúšať napríklad prácu detektíva. Určite nájdete to pravé.

V prípade, že rodina býva v dome so záhradou, alebo ak má v dome veľkú prázdnu miestnosť, stojí za to zvážiť napríklad obstaranie stola na ping pong. Opäť sa jedná o spoločnú aktivitu, navyše spojenú so zdravým pohybom. Dostupnejšou alternatívou je potom set bedmintonových rakiet s košíkmi pre pinkanie na dvore.

 

➡️ Pre všetkých rovnako

Možno premýšľate nad tým, že rodinu potešíte niečím skutočne veľkým ako je rodinný stolový počítač, parádny tablet alebo nová plochá televízia, trebárs ešte doplnená o hernú konzolu. Takýto dar často medzi viacerými deťmi vyvolá vzrušenie, od ktorého nie je ďaleko k takej menšej bitke. Avšak darček pre “celú rodinu” jasne napovedá, že žiadne z detí si ho nemôže nárokovať len pre seba. Darček patrí všetkým rovnako.

 

➡️ Čo využije každý člen domácnosti

Sú veci, ktoré môže rodina ľahko zdieľať. To z nich robí skvelé nápady na hromadný darček. Typickým zástupcom tejto skupiny môže byť napríklad digitálny fotoaparát alebo kamera, po ktorých siahnu pri výlete, školskej exkurzii alebo na dovolenke. Ak nie je v rodine vyslovene nadšenec pre fotografovanie, jeden prístroj bohato stačí celej domácnosti. Ak ste mysleli skôr na niečo finančne dostupnejšie, zvážte potrebné vytvorenie balíčka peny a soli do kúpeľa. Že to chalani neocenia? Nezmysel, vyberte produkty v mužských farbách, teda bez ružovej, a budú mať každý kúpeľ penu až po uši.

 

➡️ Kupujte darčeky s predstihom

Keď máte dobrú pamäť alebo šikovnú aplikáciu v mobile, viete presne, kedy má kto narodeniny, výročia a sviatok. Nezabúdajte ale darčeky kupovať včas. Nie je nič horšie ako riešiť nedoručený, alebo rozbitý darček v piatok popoludní na poslednú chvíľu. Ak máte obľúbené obchody a nejaký produkt vás zaujme, nebojte sa kupovať tu a tam niečo do zásoby. Nemusíte mať doma plnú kopu darčekov, alebo scvrknutú kvetinu, ale fľašu dobrého vína, hračka pre dieťa, alebo veľká čokoláda sa hodí vždy. Zaujímavá kniha, pekné tričko, alebo zaujímavý šperk vám nezaberú veľa miesta, ale keď sa vám stane, že zabudnete, môžete jednoducho vybrať niečo, čo ste si kúpili vopred. Oplatí sa to.

 

➡️ Darček pre celú rodinu

Ak zvažujete darček v podobe nového vysávača alebo sady riadu či príboru, určite nedávajte na darček menovku pre mamu. To, že doma vykonáva pravidelne domáce práce neznamená, že ju to tak nesmierne aj baví. Radšej darujte takýto praktický darček celej rodine.

 

👉 Pri výbere postupujte nasledovne :

⭐ Vytvorte zoznam ich záujmov – Posaďte sa a spíšte si zoznam vecí, o ktoré sa vaša rodina zaujíma, a nebojte sa, ak bude dlhý. Potom vymyslite darčeky, ktoré sa týkajú každej položky v tomto zozname. Napríklad, ak sa zaujímajú o varenie, čítanie, hudbu a lesklé doplnky, môžete prísť s knihou od ich obľúbeného spisovateľa, krájačom na pizzu, platňami či trblietavými šperkami. Samozrejme, nemusíte dávať všetky darčeky zo svojho zoznamu, ale možno narazíte na niekoľko dobrých nápadov, ktoré budete môcť neskôr použiť.

⭐ Želanie z minulosti – Ak hľadáte darček pre súrodenca, zamyslite sa nad všetkým, po čom tak veľmi túžil ako dieťa, ale nikdy to nedostal. Môže to byť hračka, konzola pre videohry alebo možno krabička na obed s jeho obľúbenými postavičkami z detstva. Ak chcete svojim rodičom dopriať niečo výnimočné, môžete zo svojej starej rodinnej fotografie urobiť veľké fotoplátno a nechať si ho zarámovať. Niekedy tie zdanlivo jednoduché darčeky nakoniec znamenajú najviac.

⭐ Staňte sa prenasledovateľom – Zúfalá doba si vyžaduje zúfalé opatrenia, takže ak všetko ostatné zlyhá, neváhajte urobiť nejaké “prenasledovanie”, resp. pozorovanie. Váš milovaný má pravdepodobe zoznam želaní na Amazone a bude určite nadšený, že z neho niečo získa. Môžete tiež prejsť jeho profil na Facebooku a prejsť si tohtoročné príspevky. Raz za čas zdieľame všetci odkaz, ktorý tvrdí, že určitú položku musíme mať. Samozrejme, za pár dní na to úplne zabudneme, ale to je tá najlepšia časť. Predstavte si pohľad svojej sestry, otca alebo synovca, keď otvoria váš darček a nájdu predmet, ktorý tak veľmi chceli, ale nikdy si ho nekúpili. Pinterest je tiež zlatou baňou nápadov, pretože všetko, čo musíte urobiť, je skontrolovať si ich obľúbené položky a zistiť, aký typ vecí sa im páči.

⭐ Darujte zážitok – Ak má váš blízky rád filmy, kúpte mu lístky, aby si pozrel ten nový film, na ktorý netrpezlivo čakal. Ak vaša mama vždy kladie potreby iných ľudí pred svoje vlastné, zaobstarajte jej darčekový poukaz na kúpeľný deň, kde bude rozmaznávaná, ako si zaslúži. Ak je váš brat adrenalínový nadšenec, nájdite miesto, kde môže ísť na bungee jumping, a vezmite ho tam.

⭐ Originalita – Nemusíte sa snažiť za každú cenu byť originálny. Každá malá pozornosť je lepšia ako nič, ale ak sa schyľuje k nejakej výnimočnej udalosti, ako je svadba alebo promócie, ktorá býva raz, maximálne dvakrát za život, je dobré sa zamyslieť nad originalitou darčeka. Zvážte zážitok, alebo darčekový certifikát. Sú to darčeky, ktoré zaplatíte vopred a obdarovaný si potom sám vyberie variant, alebo termín. Niekto má rád adrenalín, iný zase zážitok vo forme wellness víkendu. Originálny zážitok ale môžete pripraviť aj doma nečakanou masážou alebo upečením torty. Zorganizujte rodinnú záhradnú oslavu, usporiadajte šéfovi skvelú párty, alebo vymyslite zaujímavé prekvapenie.

⭐ Využite spoľahlivé obchody – Každý má svoje obľúbené obchody, kam rád chodí nakupovať. Niekto rád nakupuje napríklad v obchodných centrách, iní radšej volia malé kamenné predajne s osobným prístupom, väčšina z nás potom najradšej nakupuje na internete. Starostlivo zvážte, kde budete darček kupovať. Môže sa stať, že budete chcieť danú vec reklamovať, alebo treba vymeniť veľkosť, a preto je potrebné voliť len spoľahlivého predajcu s dobrým zákazníckym servisom. Zvlášť veľký pozor je potrebné dávať pri nákupe certifikátov, kedy platíme vopred. Aby daná reštaurácia alebo masážny salón či zážitková agentúra existovala ešte za rok, kedy si bude chcieť obdarovaný zážitok vybrať.

⭐ Potešte ich smiechom – Viete, ako sa hovorí, že smiech je najlepší liek? Môže to byť tiež neoceniteľná súčasť vášho darčeka. Tričko s veselou potlačou, 3D vykrajovače cookies v tvare dinosaura alebo podnosy či kocky ľadu v rôznych tvaroch. To sú tipy na darčeky, ktoré rozosmejú vašich rodinných príslušníkov. Pri darčekoch je dôležitá myšlienka , ale je pekné získať niečo, čo skutočne urobí vašu milovanú osobu šťastnou. Preto sa riaďte týmito tipmi a vaše darčeky budú obrovským hitom.

Adrenalín v rôznych podobách, aj týmto môžete potešiť svojich blízkych:

 

Niekoľko ďalších tipov na darčeky pre rodinu

✅ Veľký rodinný kalendár

Výlety, rodinné akcie, zubára a iné radosti aj povinnosti pre každého člena rodinky. Kúpte im veľký rodinný kalendár pre ďalší rok, aby si mohli zaznamenať všetky dôležité informácie, stretnutia, oslavy a podobne.

Pero a kľúč na kalendári

 

✅ Rodinná kniha – strom života

Aby vaše deti a ich deti vedeli, kto bol ich pra a prapra a praprapra rodičia, k tomu sa vám môže hodiť rodinná kniha – strom života našej rodiny. Môžete tam zapísať predkov až z piateho kolena, ale aj všetkých svojich potomkov. Ku každému rodinnému príslušníkovi si potom môžete pripísať aj zaujímavosti a pikošky z jeho života, vrátane fotky a zároveň ho môžete poprosiť, aby vám napísal nejaký pekný odkaz ako do pamätníka.

👉 Rodinná kniha strom života môže vyzerať aj takto:

Strom života naší rodiny

 

✅ Časozberná kronika

Zachytiť tie najvýznamnejšie momenty v roku tak, aby sa k nim celá rodina mohla vracať a spomínať? Je nám jasné, že sa k tomu človek len tak nedokope, avšak knižka so spomienkami vás zahreje neskôr pri srdci. Zaznamenajte trebárs prvé Vianoce vašich detí, spoločné rodinné oslavy, dovolenky, výlety. Alebo, čo tak sa každý rok fotiť na rovnakom mieste? Toto všetko môžete postupne zachytávať vo fotoknihe, ktorú nájdete v ponuke viacerých fotoslužieb vo vašom blízkom okolí.

Fotokniha rodiny

 

Dokonca sa dá takáto kniha objednať aj cez internet. A nie sú tam len fotky, priestor je aj na písanie príbehov či zážitkov. Nemusí to byť hneď román, stačí pár viet či výstižných slov. Budete potom mať pekne uchované spomienky, ktoré si môžete na ďalších rodinných stretnutiach spoločne pripomínať.

 

✅ Fotoplátno

Nie je nič krajšieho, než mať zaznamenané rodinné šťastie pekne na obraze. Máte naozaj podarenú fotku celej rodinky? Tak to je potom darček hneď na svete. Proste ju nechajte vytlačiť na fotoplátno. Alebo môžete vytvoriť rovno koláž fotiek. Tá sa bude na fotoplátne tiež krásne vynímať a radosť z tohto darčeku bude obrovská.

Obrazy na fotoplátne

 

Pokiaľ máte fotiek rovno niekoľko, kúpte nejaké pekné rámiky alebo rovno celý fotoalbum. A ak žiadnu peknú fotku nemáte práve po ruke, môžete rodinke zaobstarať poukážku na rodinné fotenie. Skvele sa bude vynímať, keď ju dáte zabalenú v nejakom peknom rámčeku, ktorý potom na najkrajšiu fotku môžu použiť.

 

✅ Vtipné rodinné tričko

Máte svoju originálnu obľúbenú hlášku? Alebo pôjdete na dovolenku alebo k vode? Čo tak rodinné tričko pre každého? Buď môžete mať všetci úplne rovnaké (len samozrejme vo svojej veľkosti) alebo každý so svojou špeciálnou potlačou. Stačí zapojiť trochu kreativity a vtipné tričká budú na svete.

Vtipné čierne tričko pre otca

 

✅ Spoločenské hry

Ako malí ste určite s rodičmi hrávali Kocky alebo Prší, s babičkou a dedom potom “Žolík”, Dámu alebo Človeče, nehnevaj sa. Bol to ten najlepší čas, čo ste s rodinou mohli stráviť. Darujte teda nejakú peknú hru. Okrem starej známej klasiky nájdete dnes v ponuke aj oveľa vychytanejšie spoločenské hry.

Mladí ľudia hrajú spoločenské hry

 

✅ Rodinné vstupenky

Skvelým darčekom býva aj rodinné vstupné. Kam? Napríklad do ZOO, do zábavného parku, na virtuálnu realitu, do akvaparku, zábavného parku alebo čo je práve niekde v blízkosti a kam by sa rodinka určite rada pozrela. Možností je mnoho, stačí vybrať niečo naozaj atraktívne.

Štvorčlenná rodina v aquaparku

 

💡 Vedeli ste že…

Na obdarovanie vašich najbližších je počas roka naozaj veľa príležitostí. Či už ide o narodeniny, meniny, MDŽ, Deň matiek, Deň otcov alebo rôzne výročia. Prečítajte si našich sprievodcov výberom darčekov a inšpirujte sa:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.