6+8 tipov ako ušetriť na záhrade peniaze aj čas

Georgina Babinová Téma 6. mája 2020 0

Ako ušetriť na záhrade je otázka, ktorá určite zamestnáva množstvo oduševnených hobby záhradkárov, ktorí prišli na to, že udržiavanie krásnej záhrady je nielen tvrdá fuška (na ktorú sa však s nadšením podujmú), ale aj celkom drahý koníček. Ale tak, ako pri väčšine projektov, trochu plánovania a zopár dobrých tipov môže viesť k výrazným úsporám bez toho, aby vaša záhrada utrpela akúkoľvek ujmu.

Avšak predtým, ako začnete šetriť, musíte identifikovať účel a ciele, ktoré vaša záhrada má plniť. Ako ju chcete používať? Chcete, aby váš trávnik bol iba miestom pre deti a psa? Alebo sa snažíte svojim susedom predviesť ako vyzerá botanická záhrada? Aj takéto a podobné rozhodnutia určia koľko peňazí (a času) miniete. Ak vás náš úvod zaujal, čítajte ďalej a dozviete sa ako ušetriť na záhrade peniaze aj čas.

Nápady šetriace peniaze

K peňaženke priateľské úpravy rozpočtu neznamenajú, že sa uspokojíte s neupravenou zanedbanou záhradou. Od rastlín až po terasy, od kvetináčov až po vodné prvky, pri navrhovaní atraktívneho exteriéru dokážete ušetriť peniaze všade.

Trávnik a kevty

 

➡️ Ušetrite na postrekoch a hnojivách

Mnoho záhradkárov je posadnutých kontrolou nad burinou. Vedie to k tomu, že zbytočne míňajú peniaze na herbicídy, ktoré burinu zničia. Ak sú pri tomto „love na čarodejnice“ úspešní, výsledok síce môže vyzerať dobre, ale vytvára nezdravú monokultúru. Všeobecné odborné odporúčanie je akceptovať prítomnosť určitého počtu burín na trávniku. Trávniky s istou diverzitou sú zdravšie ako trávniky redukované na monokultúru. Zatiaľ čo taká palina môže byť neprijateľná, existujú aj „dobré“ buriny, ktoré by ste mali byť ochotní tolerovať. Napríklad fialka motýlkovitá (Viola sororia). Tieto kvietky sú nielen pekné, ale aj jedlé. Ďalšou užitočnou burinou je ďatelina (Trifolium), čo je dusíkový fixátor. Ďatelina zúrodní váš trávnik gratis, čím vás zbaví potreby dodržiavania plánu hnojenia trávnika a ušetrí tak peniaze za chemické hnojivá a čas, ktorý by ste hnojeniu venovali.

 

💡 TIP Ak sa svojho dokonalého monokultúrneho trávnika v žiadnom prípade nechcete vzdať, určite bude pre vás prínosný článok, ktorý je venovaný boju s burinou práve prostredníctvom chemických postrekov.

 

➡️ Terénny dizajn s lacnými rastlinami

Voľba lacných rastlín si vyžaduje zmenu nášho postoja. Zvykli sme si na nákup rastlín zo zdrojov, ktoré sú profesionálmi v oblasti záhradkárstva. Takéto rastliny sú vysoko kvalitné, ale táto kvalita má aj svoju cenu. Pri nákupe lacných rastlín zo zdrojov, ktoré sa nešpecializujú na túto oblasť, musíme odolávať pokušeniu porovnávať jablká s pomarančmi. Je pravda, že lacné kvety v supermarketoch budú mať v mnohých prípadoch nižšiu kvalitu ako tie isté rastliny v miestnej škôlke. Ale budú aj lacnejšie, takže porovnanie je nespravodlivé. Musíte sa spýtať sami seba:

 • Mám čas „prehrýzť“ sa cez lacné rastliny, aby som vybral prijateľné exempláre?
 • Mám čas dať týmto lacným rastlinám ďalšiu mimoriadnu láskavú starostlivosť keď som ich vysadil?
 • Je čas navyše venovaný výberu a starostlivosti hodný peňazí, ktoré ušetrím?

Ak ste na tieto otázky odpovedali „áno“, ste na dobrej ceste k rozpočtu priateľskému krajinkovému dizajnu. A aj vysadením lacných rastlín viete vytvoriť luxusne pôsobiaci exteriér, hoci vás stojí relatívne málo.

Sú tu však dve upozornenia týkajúce sa nákupu lacných rastlín:

 • ak neviete, čo hľadať, aby ste určili zdravie rastlín, prineste si niekoho, kto sa tomu rozumie. Prinajmenšom skontrolujte rastliny, aby ste zistili, či na nich nie sú nejaké chrobáky alebo choroby. Ak nie, potom sa oplatí priniesť ich domov, aj keď sú takmer zadarmo.
 • akonáhle sú vaše lacné rastliny v zemi, venujte im správnu starostlivosť. Toto je vždy spoľahlivá rada, dokonca aj pre naozaj kvalitné rastliny. Ale v prípade tých lacných by tej starostlivosti mohlo byť trocha viac. Napríklad, ak boli rastliny v obchode stresované, možno budete musieť byť opatrní pri zalievaní.
Pestrofarebné kvety

Pri správnej starostlivosti môžu aj lacné rastlinky pôsobiť luxusne

 

➡️ Šetriť sa dá aj na záhradnom nábytku

Ak si nemôžete dovoliť kúpiť celých osem kusov súpravy, nezúfajte. Namiesto toho nakupujte kúsok po kúsku. Začnite tým, že si kúpite sadu stoličiek, v ktorých môžete posedieť a relaxovať. Potom zakúpte stolík, aby ste mali kde pohostiť priateľov. Potom môže prísť na rad slnečník, postupom času pridajte ďalšie stoličky a lehátka. Až kým nebudete mať celú sadu. Nákup jedného kusu strategickým spôsobom vám umožní vychutnať si vašu záhradu v takej miere, ktorú si aktuálne môžete dovoliť.

Alebo, vyskúšajte zľavy. Existuje mnoho diskontných obchodov, ktoré sa špecializujú na nákup nepredaného, použitého, alebo poškodeného tovaru a ďalší predaj verejnosti za výrazné zľavy. Sledujte letáky obchodov alebo si pozrite ich webové stránky, aby ste boli stále „v obraze“. Nevýhodou tohto spôsobu nakupovania je, že nikdy neviete, kedy alebo kde nájdete niečo, čo by ste potrebovali, alebo chceli.

Zaujímavou novinkou sú aj stránky, ktoré ponúkajú zľavy a kupóny na rôzne eshopy, medzi ktorými nájdete aj také, ktoré sú zamerané na domácnosť a záhradu. Napríklad tu https://bonipo.sk/obchody/domacnost-a-zahrada môžete získať zľavu nielen na záhradný nábytok, ale aj bazény, kompletné bazénové príslušenstvo a mnoho iného. Za zváženie stojí aj vyzbrojiť sa trpezlivosťou a nakupovať až koncom leta, kedy sa záhradný nábytok dostáva do výpredaja, často s naozaj zaujímavými zľavami.

Terasa so záhradným nábytkom

… a ani to nemusí byť také drahé, ako sa to tvári

 

Nechajte sa inšpirovať a potom skúste tieto kúsky „odchytiť“ vo výpredaji, alebo v zľavách

 

➡️ Záhradný domček s obmedzeným rozpočtom? Prečo nie!

Tu sú tri možnosti ako ušetriť na záhradnom domčeku:

⭐ Získajte prehľad

Trh dnes ponúka neuveriteľné množstvo riešení – najmä preto, že záhradné domčeky sú v súčasnosti dosť trendy. Iste, mohli by ste mať super moderný a úplne hotový prístrešok, ale ten často prichádza so statnou cenovkou. Predtým, ako sa rozhodnete, ujasnite si svoje potreby a rôzne možnosti dosiahnutia požadovaného výsledku. K dispozícii je veľa k peňaženke priateľských prístreškov.

⭐ DIY – sprav to sám

Ak ste vy, vaša rodina a priatelia zruční, najlepším spôsobom, ako vybudovať domček svojich snov v rámci rozpočtu, je postaviť ho svojpomocne! Železiarsky tovar a materiály sú oveľa lacnejšie ako nákup prefabrikovaných prístreškov. S týmto prístupom zaručene ušetríte a máte možnosť uskutočniť vaše vízie, pretože nad domčekom máte definitívne kontrolu len vy.

⭐Kúpte menší prístrešok a vytvorte kreatívny priestor

Čím väčší, tým drahší. Snažte sa určiť správnu veľkosť pre vaše potreby. Ak používate prístrešok len na uskladnenie kosačky a ostatného záhradného náradia, domček o rozmeroch 3 x 4 m ponúka viac ako dostatok miesta. Keď sa rozhodnete pre menší prístrešok, šetríte. A potom využijete svoju kreativitu na usporiadanie a maximalizáciu priestoru. Na internete je toľko skvelých, priestor šetriacich riešení, ktoré inšpirujú vašu kreativitu, že sa to bude javiť skôr ako zábavná výzva, než záťaž.

Záhradný domček

 

Trh ponúka aj k peňaženke priateľské riešenia

 

➡️ Ako ušetriť na projekte záhradného jazierka?

Záhradné jazierko je atraktívnym doplnkom akejkoľvek záhrady, ale niekedy môžu byť náklady naň značné. Tu sú dva obľúbené tipy na vytvorenie rybníka s nízkym rozpočtom – štýl DIY pre domácich majstrov.

⭐ Kontajnery

Kontajnery sú super rýchly a lacný spôsob vytvorenia rybníka. Plastové skladovacie boxy, alebo staré detské pieskovíská môžete zapustiť tak, aby ich vrch bol na úrovni zeme, alebo ich položiť priamo na terén a obklopiť rastlinami, kameňmi a ozdobnými doplnkami okolo základne.

⭐ Pneumatiky

Recyklujte staré pneumatiky. Čím väčšie, tým lepšie! Zapustite pneumatiku do pôdy a vyvložkujte ju. Dekorujte exteriér kameňmi, alebo predmetmi, ktoré nájdete vo vašej záhrade, v súlade s celkovým vzhľadom a štýlom vášho priestoru.

Pri rozhodovaní o tom, ako vytvoríte jazierko, si ujasnite, aké s ním máte úmysly. Ak jednoducho len pridávate ďalší prvok do záhrady alebo ním chcete prilákať voľne žijúce živočíchy, budete môcť ušetriť na nákladoch tým, že nebudete musieť kupovať čerpadlá a filtre, hoci rybník budete musieť udržiavať. Ak chcete mať ryby, namiesto drahých koi kaprov zvoľte zlaté rybky. Budete prekvapení, ako vedia títo chlapíci narásť.

Môžete samozrejme ušetriť aj tým, že budete čakať, kým sa rybník naplní dažďovou vodou a nie z kohútika. To bude prospešné nielen pre rozpočet, ale dokonca aj pre celkové zdravie vášho rybníka. Ďalším výdavkom, spojeným s jazierkom, je výsadba. Namiesto toho, aby ste kupovali veľa drahých rastlín, prečo nezačať s niekoľkými lacnejšími možnosťami a pokúsiť sa povzbudiť rast sami. Môže to trvať dlhšie, ale budú rásť rýchlejšie, ako si myslíte a ušetria nejaké drobné. Môžete tiež hovoriť s ľuďmi, ktorých poznáte a viete, že už majú rybníky. V rámci údržby sa orezávajú a niekedy odstraňujú zarastajúce rastliny – prečo ich nepoužiť!

Záhradné jazierko

 

💡 TIP Ak je čarovné jazierko vo vašej záhrade prvkom, na ktorom šetriť nechcete, odporúčame do vašej pozornosti článok, ktorý vás jeho realizáciou  prevedie krok za krokom.

 

➡️ Tipy na šetrenie vodou

Voda je nevyhnutná na to, aby vaša záhrada vyzerala zdravo, kvitla a bola plná života – a to najmä v horúcich letných mesiacoch. Ale použitie vody pri udržiavaní záhrady môže byť spojené s vysokými nákladmi. Úspora vody v záhrade je rovnako dôležitá ako v domácnosti. Mulčovanie, zhromažďovanie dažďovej vody a výsadba rastlín odolných voči suchu môžu pomôcť znížiť účty. Rovnako ako aj nasledujúce ďalšie tipy.

 

⭐ 1. Postarajte sa o pôdu

 • pridaním organických látok do pôdy sa zlepšuje jej štruktúra, čo pomáha udržiavať vlhkosť
 • mulčovanie kvetinových záhonov a okolo jarnej základne kríkov a stromov zabraňuje odparovaniu vlhkosti počas suchých období
 • mulčovanie povrchu závesných košov zachytáva vlhkosť
 • do kompostu pridajte granule alebo gél, ktorý zadržiava vodu, alebo použite kompost s nimi už zmiešaný, na použitie vo visiacich košoch a kvetináčoch

 

⭐ 2. Polievajte v správnom čase

Mnohí z nás svoje záhrady polievajú nadmerne. Nie je to len zbytočné, ale robíme aj viac práce, ako musíme. Ak chcete skontrolovať, či je potrebné zalievať alebo nie, pozrite sa na pôdu asi v hĺbke rýľa. Ak je vlhká, je v poriadku; ak suchá, je čas na polievanie. Ak máte hlinitú pôdu, môže byť na pocit vlhká, či už je zavlažovaná alebo nie a piesočná pôda naopak suchá, aj keď v nej je voda. Ak je to tak, sledujte svoje rastliny a keď začínajú vykazovať známky vodného stresu – keď listy zmenia polohu alebo stmavnú – všimnite si, ako pôda vyzerá a aká je na pocit. Týmto spôsobom môžete získať viac predstavy o tom, ako vyzerá vaša pôda, keď má príliš málo vody. Mali by ste polievať večer, keď je chladnejšie, aby ste znížili odparovanie.

 

⭐ 3. Použite správne množstvo vody

Závisí to od typu pôdy. Ľahké piesčité pôdy je potrebné zalievať častejšie ako ťažké pôdy. Hlinené pôdy sa môžu zalievať menej často, ale potrebujú viac vody. Pravidlo je také, že pre rast rastlín postačuje až 24 litrov na meter štvorcový každých sedem až desať dní. To je asi dva a pol 10 litrových kanvíc na meter štvorcový.

 

⭐ 4. Vysádzajte rastliny, ktoré potrebujú menej vody

Starostlivý výber rastlín môže mať obrovský rozdiel v spotrebe vody. Mnoho rastlín, ako napríklad levanduľa, mimóza, verbena, alebo šalvia, sú prirodzene prispôsobené na prosperitu v podmienkach s nízkou vlhkosťou. Poraďte sa s miestnym odborníkom v oblasti krajinkárstva, alebo záhradníctva, aby ste zistili, ktorému druhu sa vo vašej oblasti a na vašom konkrétnom pozemku darí dobre.

 

⭐ 5. Použite vhodné zavlažovacie techniky

 • sprinklery – najlepšie sa používajú na zavlažovanie trávnika a nenasadených plôch, trysky majú vynikajúce pokrytie, ale nemôžete s nimi zacieľovať na konkrétne časti svojej záhrady
 • hadice a kanvy – pracné, ale precízne, použite na zavlažovanie rastlín okolo základne pod listami a okolitú pôdu nechajte suchú. To obmedzuje rast buriny a znamená, že všetka voda ide tam, kde je to potrebné.
 • kvapkové hadice – umožňujú vode vytekať z otvorov v hadici. Môžu byť pochované pod pôdou alebo mulčom, čím sa zabráni odparovaniu. Umožňujú vám zalievať rastliny v radoch, ale najlepšie sa používajú na ťažkej pôde, pretože voda sa šíri ďalej do strán a pokrýva väčšiu plochu, ako na ľahších pôdach.
 • automatické zavlažovacie systémy – tieto zavlažujú podľa vopred nastaveného harmonogramu. Ušetria čas a námahu, ale sú najdrahšou možnosťou. Pri programovaní systému nezabudnite vziať do úvahy teplé a suché počasie.

 

⭐ 6. Zhromažďujte dažďovú vodu

Každý rok by ste mohli zo svojej strechy zhromaždiť cca 24 000 litrov dažďovej vody. Je zrejmé, že nie veľa ľudí dokáže uchovávať toľko vody, ale ak ju budete zhromažďovať do suda, už to je hneď cca 150 – 200 litrov, ktoré môžete využiť vo svojej záhrade. To vás ušetrí od plytvania vodovodnou vodou a následne znižuje účty.

 

Pokiaľ ide o zavlažovanie, naozaj nemusí zruinovať váš rozpočet

 

Nápady šetriace čas

Mnohí z nás si myslia, že záhradníčenie je oveľa komplikovanejšie, než v skutočnosti je. A pritom je neuveriteľné ľahké. Nižšie nájdete osem najlepších čas šetriacich tipov na záhradu, ktoré ocenia (nielen) hobby záhradkári, ktorých pracovné diáre sú nabité termínmi.

Hodiny v tráve

➡️ Uprednostnite trvalky pred letničkami

Výsadba trvaliek namiesto letničiek znamená, že trávite menej času záhradkárčením, pretože kvety sa budú rok čo rok vracať. A množstvo odrôd časom rastie a ponúka viac vizuálneho účinku bez akéhokoľvek ďalšieho záhradníckeho úsilia. Z dôvodu šetrenia času na záhrade si vyberte trvalky, ktoré nevyžadujú veľkú pozornosť, ako sú napríklad funkie alebo ľaliovky.

 

➡️ Vysádzajte samočistiace kvety

Chcete, aby vaše rastliny vyzerali vždy svieže a upravené, bez toho, aby ste trávili veľa času prerezávaním a čistením? Ak áno, vysaďte svoje záhony samočistiacimi kvetmi. Výsadba týchto kvetov je skvelý spôsob, ako skrátiť čas strávený prácou v záhrade. Vďaka samočistiacim odrodám kvety vädnú a padajú. To znamená, že nemusíte odstraňovať odkvitnuté kvety.

 

➡️ Potreby zalievania zvážte ešte pred výsadbou

Pri plánovaní dizajnu záhrady zvážte, ako budete zalievať. Ak chcete dosiahnuť maximálnu úsporu času, vyhnite sa umiestneniu mimoriadne smädných rastlín do ťažko prístupných oblastí. Rastliny s vysokými nárokmi na vodu umiestnite čo najbližšie k domu a tie, ktoré nevyžadujú toľko vody smerom k okrajom vašej záhrady. A aby ste skrátili čas potrebný na ručné zalievanie, zoskupte svoje rastliny podľa potreby zalievania.

 

➡️ Používajte hnojivo s pomalým uvoľňovaním

Hnojenie môže byť časovo náročnou záhradníckou úlohou. Ak však použijete hnojivo s pomalým uvoľňovaním, nemusíte sa s ním často zaoberať. Hnojivá s pomalým uvoľňovaním sú pokryté povlakom, ktorý sa časom rozpustí vo vode. Pretože sa živiny uvoľňujú postupne, môžete hnojiť iba raz za niekoľko mesiacov.

 

➡️ Záhony zakryte mulčom

Mulč je skutočný multitasker. Okamžite nielen „oblieka záhradu“, ale tiež udržuje vlhkosť, potláča burinu a izoluje pôdu. Jedna aplikácia na jar je všetko, čo potrebujete. Ako sa rozpadne, táto ročná vrstva mulča tiež zníži množstvo hnojív, ktoré budete musieť použiť. Mulč je rozhodne šetrič času, pretože vám umožňuje polievať a trhať burinu podstatne menej často.

 

➡️ Burinu trhajte keď je pôda vlhká

Žiadna záhrada nie je bez buriny a niektoré je naozaj ťažko zo zeme vytrhnúť. Zjednodušte si to a burine sa venujte, keď je pôda vlhká. Vzdá sa rýchlejšie a bez väčšieho úsilia ak ju budete trhať po daždi, alebo po polievaní.

 

➡️ Rozhodnite sa pre mrazuvzdorné kvetináče

Jednou z najotravnejších úloh v záhrade je presúvanie nespočetných kvetináčov z garáže alebo pivnice na jar do záhrady a späť na jeseň. Pridajte do svojej zbierky niekoľko kvetináčov vyrobených z betónu a kvalitného laminátu, ktoré sa môžu pochváliť celoročnou odolnosťou. Počas zimy ich využijete na vždyzelené vetvičky a bobule.

 

➡️ Vyberte kríky, ktoré nevyžadujú orezávanie

Živé ploty z tisu sú nádherné, ale len keď máte čas a energiu na ich dokonalé ostrihanie. Namiesto tisu zvoľte kríky, ktoré prirodzene zostávajú kompaktné a elegantné, ako napríklad zimostráz (Buxus) ktorého vrchol dosahuje cca 1 meter do výšky aj do šírky. Existuje tiež veľa väčších kríkov, ktoré vyžadujú minimálne prerezávanie, ako napríklad dvojvrstvová kalina (Viburnum plicatum f. tomentosum), spirea, slizoplod (Pittosporum) a ceanothus.

 

➡️ Znížte svoje štandardy

V každej záhrade sú púpavy. Jediný, kto si ich všimne, spolu s nerovnými okrajmi záhonov, burinou v odľahlom rohu a ďalšími nedokonalosťami, ste vy. Milujte svoju záhradu a milujte čas, ktorý v nej trávite, nestarajte sa o to, že nie je dokonale pestovaná. Je to proces v progrese, rovnako ako my, aj všetko v našich životoch.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.