Vyberáme postrek na burinu – ktorý je najúčinnejší?

Vladimír Rejholec Téma 19. augusta 2021 4

urina je postrach každej záhrady – úžitkovej aj okrasnej. S burinou sa vieme potrápiť v trávniku, skalke, zámkovej dlažbe. Raz sa jej zbavíme, no za nejaký čas je tu opäť. Jednoducho je to tak, príroda je nezastaviteľná… Na jej ničenie jestvuje mnoho postupov, my sa v tomto článku budeme venovať hlavne tomu najkonvenčnejšiemu spôsobu a tým je chemický postrek na burinu.

Na úvod si povieme čo to vlastne burina je a ako sa rozdeľuje. To preto, aby sme vedeli proti čomu ideme. Následne si bližšie preberieme možnosti ako s ňou bojovať a ako si vybrať ten správny postrek na burinu z hľadiska ošetrovanej plochy. A samozrejme aj to, ako postrek správne aplikovať (predsa len ide o chémiu) + na záver aj pár tipov ako na burinu nekonvenčnými spôsobmi.

Tipy na prípravky:

Floraservis BOFIX 100 ml
Floraservis BOFIX 100 mlorientačná cena: 12,50 €
Zobraziť ponuku

Monsanto Roundup Expres 3l
Monsanto Roundup Expres 3lorientačná cena: 20 €
Zobraziť ponuku

AgroBio Opava Banvel 480 S 15ml
AgroBio Opava Banvelorientačná cena: 6,70 €
Zobraziť ponuku

 

Čo je to burina – s čím vlastne ideme bojovať

mix burínZjednodušene povedané – burina je rastlina, ktorá rastie na sledovanom stanovišti proti vôli pestovateľa. Čiže pokojne to môže byť hocaká aj kultúrna či liečivá bylina, ktorá tam nemá čo robiť (takže keď budete mať cesnak v kukurici je to jasné).

Buriny zaberajú miesto pôvodným rastlinám a pridávajú nám prácu, pretože ich musíme ničiť a opravovať škody ktoré stihli za krátky čas popáchať. Intenzívne vysušujú pôdu záhrady – sú veľmi húževnaté a tak dokážu spotrebovať aj dvojnásobok vody ako ostatné pestované rastliny. Niektoré majú naozaj bujnú listovú plochu, ktorou zatieňujú okolitú výsadbu. Tá potom nemá nielen dostatok svetla, ale ani vlahy, či živín a preto popri nej len živorí.

Buriny sú tiež častým hostiteľom a prenášačom rôznych chorôb hubového, bakteriálneho alebo vírusového pôvodu a doteraz zdravé ovocie a zelenina v záhrade je v okamihu ohrozené.

🌿 Burina podľa EWRS

Podľa Európskej spoločnosti pre výskum burín (EWRS) sa za burinu považuje každá rastlina, alebo vegetácia, okrem húb, ktorá prekáža cieľom a požiadavkám človeka.

Z ekologického hľadiska sa teda buriny považujú za divorastúce rastliny (druhy), ktoré sa vyskytujú v spoločenstve s úžitkovými rastlinami, a ktorých pestovanie vytvára pre buriny znesiteľné, podporujúce, alebo pre ich život nutné stanovište.

 

Rozdelenie – klasifikácia burín

Podľa spôsobu výživy

 • zelené autotrofné – na tvorbu organických látok využívajú svetelnú energiu alebo anorganické látky (prevažná väčšina burín)
 • zelené hemiparazitické – v optimálnych podmienkach fungujú ako autotrofné rastliny, sú však schopné zároveň sa vyživovať aj heterotrofne*, to znamená prostredníctvom prísavných korienkov, ktoré prenikajú do vodivých pletív koreňov hostiteľských rastlín (Čermeľ roľný, Štrkáč kohútikový)
 • nezelené holoparazitické – takmer neobsahujú chlorofyl a nemajú vlastný koreňový systém, vyživujú sa striktne heterotrofne* (Kukučina ľanová, Záraza menšia a ďalšie)
Záraza menšia

Záraza menšia (Orobanche minor)

Podľa rozmnožovania

 • rozmnožujúce sa iba generatívne – to znamená semenami (Veronika poľná, Čistec ročný, Durman obyčajný, Iskerník roľný, Parumanček nevoňavý, Bodliak ovisnutý…)
 • rozmnožujúce sa generatívne aj vegetatívne – to znamená semenami aj rôznymi časťami rastliny (Cesnak poľný, Mlieč roľný, Podbeľ liečivý, Pýr plazivý…)

Podľa doby ich života

 • jednoročné (Pakost nízky, Ruman roľný, Peniažtek roľný, Loboda konáristá, Hluchavka purpurová…)
 • dvojročné a trváce (Čakanka obyčajná, Štiav lúčny, Púpava lekárska, Mäta roľná, Praslička roľná…)
Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná (Cichorium intybus)

Jednoročné buriny sa ešte delia podľa toho kedy prevažne vzchádzajú a dozrievajú na:

 • efemérne (majú veľmi krátke vegetačné obdobie napríklad Peniažtek prerastenolistý)
 • jarné skoré (Iva voškovníkovitá, Ovos hluchý, Reďkev ohnicová)
 • jarné neskoré (Ježatka kuria noha, Mohár zelený, Prstovka krvavá)
 • ozimné (Fialka roľná, Jačmeň myší, Mak vlčí, Lipkavec obyčajný)

Dvojročné a trváce buriny sa ešte delia podľa hĺbky ich zakorenenia na:

 • plytšie zakoreňujúce (Nátržník husí, Pýr plazivý)
 • hlbšie zakoreňujúce (Pichliač roľný, Podbeľ liečivý)

Karanténne buriny

Súčasťou oficiálnej klasifikácie burín je aj zaradenie niektorých burín podľa vyhlášky č. 51/1977 Zb. medzi karanténne. Pre ne platia osobité predpisy (sledovanie výskytu, zabraňovanie ich šíreniu, stanovenie špeciálnych ochranných opatrení). Medzi najznámejšie karanténne buriny patria napríklad všetky druhy Láskavca (okrem láskavca ohnutého), Kukučina, Záraza, Ambrózia palinolistá a mnohé ďalšie.

Ambrózia palinolistá

Ambrózia palinolistá (Ambrosia artemisiifolia)

Zdroj informácií: Líška, E., Černuško, K., Cigĺar, J., Borecký, V., 1995: Atlas burín. VŠP Nitra

 

Ako s nimi bojovať

Nuž, nekonečný boj s burinami v našej záhrade je určite náročný. Buriny je preto potrebné ničiť ešte skôr ako začnú kvitnúť a tvoriť semená. Majú totiž neuveriteľnú rozmnožovaciu schopnosť, na jednej rastline sa dokáže vytvoriť aj viac ako 10 000 semien (napríklad pichliač)!

V podstate sú iba 2 možnosti ako ich ničiť – jedným je mechanický spôsob a tým druhým chemický.

 

Mechanický spôsob

Záhradkár, ktorý sa nemusí starať o obrovské plochy sa vie zaobísť aj bez toho, aby použil klasický chemický postrek na burinu. Najlepšie sa mechanicky odstraňujú jednoročné druhy ako peniažtek, kapsička, starček atď. Ak nie sú napadnuté chorobami či škodcami sú vhodné aj do kompostu. S trvácimi burinami burinami ako bodliaky, púpava, pupenec či pýr sa dá poradiť najskôr pri základnom spracovaní pôdy.

Mechanický spôsob je samozrejme náročnejší a prácnejší, ale pravidelné mechanické ničenie aspoň zelenej nadzemnej časti buriny postupne oslabuje jej koreňový systém a rastlina napokon hynie. Pozor neplatí na všetky buriny, niektoré druhy tak ešte viac môžete podporiť v ich šírení.

Mechanický spôsob ničenia burín

Na buriny treba ísť niekedy aj ručne stručne…

 

Chemický spôsob

Chemický postrek na burinu je najideálnejší spôsob ako vyčistiť pozemok zamorený množstvom vytrvalých druhov burín. To sa využíva najmä pred zakladaním trávnika či dlažby. V takom prípade sa používajú takzvané totálne herbicídy (napríklad Roundup, čítaj Randap). V už naplno rozvitých pestovaných rastlinách sa zase používa selektívny herbicíd (napríklad Bofix), ktorý postihuje iba burinu a ostatný porast nepoškodzuje (napríklad je určený na dvojklíčnolistové buriny v trávniku zloženom z jednoklíčnych tráv).

Prípravkov na ničenie burín je na trhu veľmi veľa a tých najrozmanitejších značiek. Predstavme si teda profily iba tých herbicídov, ktoré sú u nás v podstate najznámejšie. Ide o totálny herbicíd značky Roundup a Fondo a selektívny herbicíd Bofix.

Postrek na burinu Roundup

Je to neselektívny, to znamená totálny herbicíd od firmy Monsanto. Buriny ničí cez listy priamo od koreňov, čím sa stáva účinným prostriedkom na vyhubenie aj tých najvytrvalejších burín. Účinnou látkou herbicídu je glyphosate (glyfozát), keď základný obsah je 360 ​​g (vo forme soli IPA 460 g) a 180 g zmáčadla na 1 liter – najpoužívanejší Roundup Klasik Pro. Najviac účinnej látky má Roundup Flex a to 588 g na liter.

Glyfozát vo všeobecnosti je jedným z najmenej škodlivých herbicídov. Jeho toxicita je nižšia ako pri kuchynskej soli či pri takom acylpiríne. Táto látka sa v pôde pevne viaže na íl a organickú hmotu, takže nie je prijímaný koreňmi iných (necieľových) rastlín. Je veľmi rýchlo inaktivovaný (odbúravaný) mikrobiálnymi pochodmi v pôde. Použitie je možné už v druhom stupni ochranného pásma povrchových a podzemných vôd.

💡 Monsanto Roundup biactive 1l
Monsanto Roundup biactive 1lMonsanto Roundup biactive je postrekový herbicídny prípravok vo forme kvapalného rozpustného koncentrátu na ničenie vytrvalých a jednoročných burín na ornej pôde, v ovocných sadoch (okrem broskyne), vinohradoch a tiež k likvidácii starých porastov trávnikov pre ich obnovu a na nepoľnohospodárskej pôde, k likvidácii nežiadúcej vegetácie.

Zobraziť ponuku približná cena: 18 €

Dávkovanie a použitie

Roundup sa aplikuje na vzídené buriny vo výške aspoň 10 cm (najlepšie 20 cm) s dostatočne vytvorenou listovou plochou. Dávkovanie je rôzne, pohybuje sa v rozmedzí 2-10 l na hektár pôdy pri 100-200 l čistej vody, pre záhradkárov je zaujímavý tento údaj: 40-60 ml na 100 metrov štvorcových pri 2-4 l vody. Vyššia dávka sa zväčša volí pri nepriaznivejších podmienkach pri aplikácii, alebo pri ničení ťažko hubiteľných burín ako je pupenec, pŕhľava či boľševník

Boľševník obrovský

Boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum)

Hlavné oblasti použitia totálnych herbicídov Roundup:

 • Roundup Klasik Pro, Roundup Biaktiv, Roundup Flex – ničenie pýru plazivého a ostatných burín na poľnohospodárskej, ornej ale aj nepoľnohospodárskej pôde ako sú rôzne verejné plochy, železnice, v rámci údržby okolo ciest, budov, parkoviská, športové areály, chodníky… + na predzberové aplikácie proti pýru (7-14 dní pred zberom plodiny).
 • Roundup Klasik Pro, Roundup Biaktiv – v ovocných sadoch a viniciach na likvidáciu pýru plazivého, pupenca roľného, ​​pichliača roľného, ​​turanu kanadského a ďalších burín. Tiež na ničenie burín pred výsevom obilnín a riadkových kultúr (zemiaky). V lesníctve na ničenie burín a nežiaducich náletových drevín, pňov. Tiež pri obnove pasienkov na vyhubenie prestarnutých zaburinených zatrávnených plôch pred kultiváciou alebo prd ich celkovou obnovou.
 • Roundup Biaktiv – na vodné buriny a hubenie tŕstia a iných vodných plávajúcich a vynorujúcich sa burín, odstránenie brehových rastlín v odvodňovacích alebo zavlažovacích kanáloch, rybníkoch, vodných plochách a nádržiach.
 • Roundup Expres, Roundup Gel na likvidáciu buriny v malom, hlavne na záhradách a chalupách, okolo domov, stromov, záhonov, plotov, zámkovej dlažbe…

Postrek na burinu Bofix

Bofix je širokospektrálny selektívny herbicíd vo forme emulzie olej/voda pre postemergentné použitie (po vzídení rastlín) a to hlavne proti odolným dvojklíčnolistovým burinám v semenných porastoch tráv, nových i starších okrasných trávnikoch a trávnatých ihriskách.

Účinné látky: Fluroxypyr 40 g/l (5,29% hm), Clopyralid 20 g/l (2,43% hm), MCPA 200 g/l (21,88% hm)

Dávkovanie a použitie

 • novozaložené okrasné trávniky – 40 ml na 100 m štvorcových pri 3 litroch vody
 • staršie trávniky (okrasné, úžitkové, športové) – 40-60 ml na 100 m štvorcových pri 3 litroch vody

Pôsobenie prípravku: Tento postrek na burinu preniká do rastliny prostredníctvom listov a účinné látky sú veľmi rýchlo translokované (to znamená premiestnené tam kde treba), účinok sa prejavuje už do niekoľkých hodín od aplikácie. Pri dodržaní dávkovania a všetkých pokynov, ktoré sú uvedené na etikete Bofix nemá žiadne fytotoxické účinky.

💡 Floraservis BOFIX 100 ml
Floraservis BOFIX 100 mlBofix je postrekový herbicíd na hubenie odolných dvojklíčnolistových burín, do rastlín preniká prostredníctvom listov, účinná látka je translokovaná až do koreňov. Potom dochádza k vädnutiu a postupnému odumretiu buriny.

Zobraziť ponuku

približná cena: 12,50 €

Spektrum účinnosti:

 • citlivé buriny I.: sedmokráska obyčajná, púpava lekárska, skorocel kopijovitý, lipkavec obyčajný, chryzantémovka siatinová, podbeľ liečivý, pichliač roľný, rumanček pravý, parumanček nevoňavý, rumany, rebríček obyčajný, stavikrv vtáčí, horčiak obyčajný, pohánkovec ovíjavý, horčiak štiavolistý, hviezdica prostredná, kapsička pastierska, peniažtek roľný, pŕhľava malá
 • citlivé buriny II.: hluchavka purpurová, pupenec roľný, horčica roľná, nezábudka roľná, durman obyčajný, konopnica napuchnutá, povoja plotná, palina obyčajná, ostružina, štiavce, mlieče, starček obyčajný, mrlík biely, nevädza poľná, turanec kanadský, mrkva obyčajná, burinné ďatelinoviny, pakost lúčny, iskerník plazivý, praslička roľná a ďalšie.
 • stredne citlivé buriny: veronika perzská, zádušník brečtanovitý, ľuľok čierny

Bofix ničí citlivé buriny vo fáze 2-4 listov. Nepríjemný Pupenec roľný “najlepšie reaguje” na postrek v období jeho kvitnutia, kedy transpiračný tok smeruje rýchlo a priamo do koreňa buriny.

Pupenec roľný

Pupenec roľný (Convolvulus arvensis)

 

Postrek na burinu Fondo

Tento totálny herbicíd spoľahlivo ničí všetku zasiahnutú vegetáciu. Je účinný aj na také vytrvalé buriny ako je pýr plazivý, pichliače, mlieč, turanec kanadský aj pupenec roľný. Samozrejme i na ďalšie iné jednoročné a trváce buriny. Uplatnenie nájde počas celej sezóny a to pri domoch, chatách, chalupách – na chodníkoch, dlažbe, popri obrubníkoch a stenách budov. Ničí buriny vo vinohradoch, sadoch i vo výsadbe okrasných stromov.

Fondo je ešte stále známy herbicíd, ktorý je však v predaji už len vďaka väčším skladovým zásobám. Takže ho nenájdete všade. Jeho nástupcom je Kaput Green – totálny herbicídny prípravok proti všetkým burinám.

💡 TIP na produkt - Kaput Green - 1 l
Kaput Green – 1 l

Kaput GREEN je neselektívny listový herbicíd so systémovým účinkom. To znamená, že je to totálny herbicídny prípravok proti všetkým burinám. Nástupca prípravku FONDO.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

Praktické rady – príprava postrekovej kvapaliny a zneškodnenie obalov

 • presne odmerané množstvo prípravku vlejte do nádrže postrekovača naplnenej do polovice vodou
 • po premiešaní doplňte nádrž postrekovača vodou na predpísaný objem
 • prázdny obal z tohto prípravku vypláchnite vodou aspoň 3 krát po sebe
 • výplachovú kvapalinu vylejte do nádrže postrekovača a obal separujte (nepoužívajte ho na iné účely)
 • pripravte si len také množstvo postrekovej kvapaliny, ktoré naozaj spotrebujete

Pozrieť ďalšie

 

Ako správne vybrať postrek proti burinám

Takže povedzme, že ste sa práve v tomto momente rozhodli pre chemické ošetrenie voči burinám. Ujasnite si najprv kde a na akú plodinu a plochu chcete postrek použiť. Od toho sa odvíja výber samotného herbicídu a jeho množstvo, ktoré budete musieť použiť.

Najprv pár informácií o využití postreku na buriny v kultúrnych plodinách, ktoré v úžitkovej časti záhradky nájdeme najčastejšie.

Postrek na burinu v zemiakoch

Zemiaky sa sadia v širokých riadkoch a teda sú na začiatku viac náchylné na zaburinenie. Najčastejšie sa objavujú druhy burín ako Loboda, Mrlík, Láskavec, ale aj Pýr plazivý či Ježatka kuria.

Ježatka kuria

Ježatka kuria (Echinochloa crus-galli)

Ideálne je použiť prípravky proti burinám v zemiakoch ešte predtým ako vzídu. Takejto aplikácii sa hovorí preemergentná, kedy postrek vytvorí na pôde film, cez ktorý semená burín nevyklíčia, zemiaky však v pohode vzídu. Dôležité je tiež to, aby sa tesne po postreku už nevykonávala žiadna mechanická kultivácia aby sa film nepoškodil.

Asi najznámejším herbicídom, ktorý funguje na tejto báze je Sencor 70 WG. Účinok herbicídu trvá približne 2-3 mesiace, a to teda presne do doby, kedy sa rastliny zemiakov pekne zapoja a burina už nemá šancu výraznejšia sa presadiť. Sencor nie je totálny herbicíd a neúčinkuje na niektoré jednoklíčnolistové buriny, ktoré sa zvyknú v zemiakoch hojne objavovať (pýr). V takom prípade je možné už počas plnej vegetácie použiť vhodný selektívny herbicíd, ktorý zemiaky nepoškodí a zameria sa na spomínanú len burinu (napríklad herbicíd s názvom Targa Super).

 

Postrek na burinu v zelenine

Máte niekoľko riadkov obľúbenej zeleniny a bojíte sa, že rýchly nástup buriny jej nedovolí v pokoji rásť a prospievať? Mechanické pletie vás tiež veľmi neoslovuje. V tom prípade môžete použiť postreky na burinu s obsahom účinnej látky s názvom Metribuzín (Sencor 70 WG, Sencor Liquid, Mistral, Cetus a ďalšie). Princíp je v podstate taký istý ako pri ochrane zemiakov. Vďaka širokospektrálnym účinkom spoľahlivo ničí väčšinu dvojklíčnolistové buriny a niektoré jednoklíčnolistové.

Burina v zelenine

Burina v zelenine je ozajstný problém…

 

Postrek na burinu v malinách a pri iných ovocných kríkoch

Veľmi špecifická situácia nastáva ak chceme zničiť najmä vytrvalú burinu na ťažšie prístupných miestach, napríklad v malinách. V takom prípade sa odporúča použiť vhodný selektívny herbicíd na pôdu (príklad Casoron G). Ten sa používa veľmi skoro na jar hneď ako zlezie sneh – stačí posypať záhony množstvom podľa návodu a približne mesiac nijako aktívne s pôdou nepracovať (okopávať a podobne). Na pôde sa totiž vytvorí herbicídny film, ktorý by ste inak takýmto spôsobom zrušili.

Postrek na burinu v kukurici, pšenici (obilninách)

Okrajovo sa môžeme zmieniť aj o ošetrení proti burinám na plochách s obilninami. Tiež je dôležitá prevencia – pôdu pripravujte v agrotechnických termínoch, nepoužívajte hnoj zo zaburineného hnojiska atď. V prípade, že zaburinenosť v obilninách presiahla únosnú mieru môžete použiť herbicídy určené do obilnín. Nájsť sa dajú aj menšie balenia, tie veľké sú určené pre väčších farmárov.

 

Postrek na burinu v trávniku, v tráve

Ošetrenie úžitkovej časti záhrady proti burinám je už za nami. Povedzme si niečo viac o používaní herbicídov v rámci jej okrasnej časti. Jej najväčšou pýchou je dozaista dokonalý trávnik. Ten si z hľadiska boja s burinami najviac vyžaduje opateru v jarných mesiacoch. Vtedy sa selektívne herbicídy pôsobiace systémovo na list najviac dokážu presadiť aj voči odolným dvojklíčnolistovým burinám (napríklad Púpava či Sedmokráska). Postrek na burinu určite nevykonávajte na čerstvo pokosený trávnik, ale až keď dosiahne výšku 8-10 cm a po aplikácii ho ešte týždeň nekoste. Známym herbicídom do trávy je Bofix, ale aj Starane či Lontrel.

Sedmokráska obyčajná

Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis)

Ideálne bude, ak postrek na burinu zasiahne priamo jej listy a to za suchého (vyberajte dni, kedy aspoň 4-6 hodín po aplikácii nehrozí dážď – ten by postrek z buriny len zmyl) a bezveterného (nechcete aby ste zasiahli susedovu záhradu) počasia. Väčšia časť prípravkov na hubenie buriny v tráve sa aplikuje vo forme postreku, menej peny (aplikujete klasickými záhradnými postrekovačmi), či granúl, ktoré sú zároveň aj hnojivo (napríklad Travin, rozhoďte ich ručne alebo pomocou rozmetadla na hnojenie).

Pred založením trávnika možno vykonať postrek na buriny s totálnym herbicídom (už spomínaný Roundup, Kaput, Glyfos alebo Glyfoklasik, či Dominátor).

Určite vás bude zaujímať aj náš špecializovaný článok: 💡 Buriny v trávniku, čo robiť (+ ochrana proti škodcom a chorobám trávnika)

Najčastejšie vyskytujúce sa buriny v trávniku

Púpava lekárska, Pichliač roľný, Skorocel kopijovitý, Sedmokráska obyčajná, Pŕhľava dvojdomá, Pýr plazivý, Hviezdica prostredná, a mnohé ďalšie.

Púpava lekárska

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Prevencia je dôležitou súčasťou boja s burinou, pretože keď vám už “trčí” z trávnika je trochu neskoro. Čo robiť aby sa vo vašom trávniku buriny uchytili čo najmenej?

 • ešte pred zakladaním trávnika (hlavne výsevom) celú plochu v dostatočnom predstihu ošetrite niektorým z totálnych herbicídov
 • zvoľte optimálny termín na výsev trávnika – to znamená taký, kedy majú trávy najväčšiu šancu rýchlo pokryť celú plochu, na jar, pri dostatku vlahy semienka vyklíčia do jedného týždňa
 • na výsev použite kvalitné osivo – malo by byť čisté bez prímesí a mať zaručenú klíčivosť
 • čím skôr sa váš trávnik zapojí (zhustne), tým menšiu šancu budú mať buriny – to zabezpečíte vhodným a pravidelným kosením a hnojením
 • poškodené časti trávnika riešte čím skôr – dosievajte nové osivo, inak sa tam hneď natlačia nechcení návštevníci

Nie vždy musíte hneď siahať po chémii a aplikovať herbicídy. Pár púpav predsa dokážete vytrhnúť aj sami. Ak sa nechcete ohýnať, existujú aj mechanické vytrhávače buriny.

Púpava v tráve

Pár púpav dokážete vytrhnúť aj sami…

💡 TIP na produkt - Fiskars SmartFit 139960 - vytrhávač buriny
Fiskars SmartFit 139960
 • teleskopický vytrhávač buriny
 • pohodlné vytrhávanie buriny s každou výškou postavy
 • dlhé čeľuste z nerezovej ocele uchopia korene zo štyroch strán a vďaka pôsobeniu páky burinu vytrhnú
 • rastlinu po vytrhnutí uvoľňuje sťahovací systém

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

Pozrieť ďalšie

 

Postrek na burinu v skalke

O post najkrajšej časti záhrady súperí s trávnikom perfektná skalka. Oprávnene. Tá je však na ošetrenie postrekom háklivejšia a nie vždy je takéto riešenie vhodné. Skalní skalničkári bojujú väčšinou s burinou ručne.

Ale i tu sa nájde priestor a na ničenie buriny je možné použiť aj totálny herbicíd, ktorý sa použije takzvanou knôtovou metódou. Pripravený roztok z nádoby nanášajte štetcom alebo vatovou tyčinkou na listy buriny. Táto metóda sa používa najmä pri veľmi vytrvalých burinách ako je napríklad pupenec roľný. Herbicíd totiž preniká priamo do koreňa a rastlina napokon vyschne.

burina v skalke

Burina v skalke nemá mať žiaden nárok…

 

Postrek na burinu v zámkovej dlažbe

Burina medzi dlažbou je postrach každého majiteľa domu. Ako sa tam tá burina tak rýchlo dostane? Jednoducho náletom – stačí, že nájde v škáre medzi kockami pár zrniečok pôdy, nato zaprší a húževnatá rastlinka okamžite klíči.

Keďže sa bavíme o postrekoch, tak na ošetrenie väčšej súvislej plochy dlažby môžete použiť totálny herbicíd. Na chodník vedúci trávou a zaburinený dvojklíčnolistovými druhmi burín (nie druhmi tráv) môžete použiť selektívny herbicíd. Burinu odstráňte až potom, čo úplne uschne. Inak nie je isté, že sa prípravok dostal až do koreňov. Dajte pozor aby sa na ošetrených miestach aspoň 48 hodín nepohybovali deti ani zvieratá.

Alternatívnou a samozrejme pracnejšou metódou (na druhú stranu ekologickejšou) je použitie horúcej vody a kefy. Prípadne môžete celkom vážne využiť dehydratačné účinky vysokopercentného alkoholu.

Postrek na burinu v dlažbe

 

Ako na to?

Už sme si čo-to o aplikácii postreku povedali (pri trávnikoch). Poďme si prejsť ešte všeobecné zásady, ktoré by ste mali dodržiavať, ak chcete aby bol váš postrek na burinu účinný a bezpečný:

 • burina “vhodná” na postrek by mala byť už vzídená, dostatočne veľká (10-20 cm) s dostatočnou listovou plochou (samozrejme to neplatí na preemergentné herbicídy, ktoré sa aplikujú ešte pred vzídením)
 • optimálna doba pre postrek je teplé a slnečné počasie pri dostatočnej vlhkosti a bez vetra a najlepšie na čistú listovú plochu (po daždi)
 • jednoročné buriny hynú za 5-10 dní, vytrvalé aj 2-4 týždne (napríklad na pýr s jeho niekoľkometrovými odnožami najlepšie pôsobí herbicíd s účinnou látkou glyfozát, ktorý prenikne až do koreňov) – a príznaky, že sa tak už deje sú vädnutie, postupné vysychanie a žltnutie buriny
 • ak sa vám po čase na ploche objavia nové rastliny nie je to nič prekvapujúce, zásoba semien burín v pôde je v podstate nekonečná a spomínaný postrek na list nemá na ne žiaden vplyv
 • nezabudnite nakoniec nádobu na prípravu postreku a samotné rozprašovanie dobre vypláchnuť od zvyškov herbicídu

Náletové buriny – stromy a kry

Poznáte to, z ničoho nič sa vám na záhrade objaví neželaný hosť – drevina, ktorú k vám naveje vietor. Tú však nezničíte klasickým postrekom na listy. Ker skúste najprv ostrihať a až potom naniesť na živé plochy niektorý z doporučených herbicídov (inak arboricíd – prípravok určený k ošetreniu drevín). Známym je napríklad Garlon s účinnou látkou Triclopyr. Ten sa môže aplikovať na všetky nežiadúce dreviny a dokonca aj pne. Zaujímavosť: arboricídy dobre zaberajú aj na žihľavu (pŕhľavu).

 

Bezpečnostné opatrenia

Herbicídy sú toxické chemické látky, takže niet žiadnych pochýb o tom, že pri manipulácii s nimi musíte byť maximálne opatrní. Toto sú základné opatrenia, ktoré by ste mali podľa správnosti vykonávať vždy, keď sa vyberiete hubiť buriny herbicídnym postrekom:

 • pri práci s prípravkom používajte ochranný pracovný oblek, ochranný tvárový štít, respektíve ochranné okuliare, respirátor, gumové rukavice a gumovú obuv
 • pri príprave postrekovej kvapaliny používajte aj zásteru z PVC alebo pogumovaného textilu
 • po dobu práce s prípravkom a po nej až do vyzlečenia pracovného odevu a umytia celého tela mydlom a teplou vodou, nejedzte, nepite nefajčite!
 • postrekujte za bezvetria alebo maximálne pri miernom vánku avždy v smere od obsluhy, postrekom nesmú byť zasiahnuté susedné citlivé plodiny

Väčšina prípravkov s vodou tvorí emulziu. V prípade požiaru ho haste penou, práškom, prípadne pieskom alebo zeminou (vodu iba výnimočne, a to formou jemnej hmly). Dôležité upozornenie! Pri požiarnom zásahu použite izolačné dýchacie prístroje, pretože pri horení dochádza ku vzniku toxických splodín.

Prvá pomoc

 • po nadýchaní opustite zamorený priestor a zabezpečte pobyt na čistom vzduchu
 • po požití nevyvolávajte zvracanie – privolajte lekára (o vyvolaní/nevyvolaní zvracania musí rozhodnúť lekár)
 • po zasiahnutí očí ich dôkladne vyplachujte niekoľko minút veľkým množstvom vody, ak máte kontaktné šošovky – po 5 minútach ich vyberte a ešte aspoň 15 minút pokračujte vo vyplachovaní očí, následne sa poraďte s lekárom,  najlepšie s oftalmológom
 • po zasiahnutí pokožky odstráňte zamorený odev a postihnuté miesto dôkladne umyte teplou vodou a mydlom, zasiahnutý odev pred opätovným použitím vyperte
 • pri otrave alebo podozrení na otravu privolajte ihneď lekára a informujte ho o prípravku a poskytnutej prvej pomoci.

Skladovanie

Prípravok skladujte v pôvodnom neporušenom obale, v suchých, chladných, dobre vetrateľných, hygienicky čistých a uzamknutých skladoch, oddelene od potravín, nápojov, krmív, hnojív, liekov, dezinfekčných prostriedkov a prázdnych obalov od týchto látok. Chráňte pred mrazom, ohňom a priamym slnečným svetlom.

 

Bio postrek + pár tipov ako sa zbaviť burín nekonvenčnými metódami

Ak nechcete na svojej záhradke používať žiadnu chémiu (máte malé deti, domáce zvieratá) môžete sa burín pokúsiť zbaviť ekologickým spôsobom – napríklad mechanicky. Má minimálne dve nesporné výhody – pohyb na čerstvom vzduchu a žiadne zdravotné riziko.

burina v dlažbe

Na zámkovú dlažbu môžete požiť horúcu vodu, tiež si môžete vyskúšať likvidáciu domáci postrek na burinu z octu. Pár metód a rád na inšpiráciu prikladáme:

Jablčný alebo vínny ocot

Koncentrovaný môžete naliať priamo do rozprašovača a niekoľkokrát (opakovane) nežiadúcu rastlinu postriekať. Ocot dokáže zahubiť dosť rastlín, ale pozor, je to “totálny herbicíd” – zničí každú vegetáciu, ktorú sa vám podarí zasiahnuť, teda aj tú, o ktorú ste až dovtedy krvopotne starali.

Ocot + saponát

Saponátom ešte viac znásobíte silu octu. Zmiešajte ho s ním v pomere 1:1. Výslednú emulziu aplikujte rovnako ako v predošlom bode.

Horúca voda

Horúca až vriaca voda živé bunky zahubí, kontakt s ňou neprežije žiadna burina, teda aspoň nie jej nadzemná časť. Zapojte do ničenia buriny ešte aj tvrdšiu kefu – z dlažby sa tak rýchlejšie vytratí.

Soľ

Solenie pôdy je jednoznačne najspoľahlivejšia metóda ako vyhubiť burinu. Ku koreňu nasypete trochu soli a dážď ju dopraví tam kam potrebujete. POZOR! Nepreháňajte to však, na zasolenej pôde vám inak dlhú dobu nenarastie už vôbec nič zelené!

Mulčovanie

Mulčovanie je jednoduchý spôsob ako sa zbaviť buriny v záhonoch. Navyše ak mulč z drevnej štiepky a kôry použijete v okrasných častiach vašej záhrady získate do nej ďalší očarujúci prvok. TIP: použite pod neho ešte netkanú textíliu, čím ešte viac podporíte potláčanie rastu burín.

Žiadne svetlo + vysoká vlhkosť + vysoká teplota = žiadna burina.

 

TIP na záver – buriny z iného pohľadu

Iste, vysoká koncentrácia burín dokáže na vašej záhrade významne negatívne ovplyvniť úrodu, zničiť trávnik… Ale, skúste sa na to pozrieť aj z iného pohľadu. Podľa výskytu určitých druhov burín totiž dokážete zistiť akú kvalitnú pôdu vlastne máte, koľko a akých živín v nej máte. To vám umožní skôr zareagovať a dodať svojej pôde to čo jej chýba.

Kyslá pôda

Príliš kyslú pôdu máte ak na nej zbadáte Štiav menší (Rumex acetosella), Kolenec roľný (Spergula arvensis), Ďatelinu roľnú (Trifolium arvense), Fialku skalnú (Viola tricolor subsp. saxatilis), Srnovník purpurový (Prenanthes purpurea), ale aj Margaréta biela (Leucanthemum vulgare), Vratič obyčajný (Tanacetum vulgare), Stavikrv vtáčí (Polygonum aviculare). Plocha je teda vhodná na jesenné vápnenie.

Stavikrv vtáčí

Stavikrv vtáčí (Polygonum aviculare)

Dostatok vápnika

Dostatok vápnika na vašej záhradke signalizuje najmä Pichliač roľný (Cirsium arvense), Pupenec roľný (Convolvulus arvensis), Ostrôžka poľná (Consolida regalis), Nevädza poľná (Centaurea cyanus), Podbeľ liečivý (Tussilago farfara), Nechtík lekársky aj Mak poľný.

Málo dusíka

Najskôr je to problém vášho trávnika, v ktorom sa objaví Ďatelina plazivá (Trifolium repens), ktorá dusík zbiera. Ak je ho odrazu viac a teda pokiaľ trávnik dusíkom pohnojíte, rýchlo mizne.

Ďatelina plazivá

Ďatelina plazivá (Trifolium repens)

Mierne dusíkatá pôda

Znak, že vaša pôda je mierne dusíkatá najlepšie ukazujú druhy burín ako Mlieč roľný, Drchnička roľná, Praslička roľná, Fialka roľná, Mak vlčí a Hviezdica prostredná.

Veľa dusíka

Pôdu bohatú na dusík máte vtedy, ak na nej zaregistrujete rastliny ako Skorocel väčší, Pŕhľava dvojdomá, Zemedym, Mlieč, Kapsička pastierska, Lipkavec obyčajný, Slez, Ľuľok čierny, Pýr plazivý, Šťaveľ, Pakost, Hluchavka objímavá.

Lipkavec obyčajný

Lipkavec obyčajný (Galium aparine)

Celkovo málo živín

Pôdy chudobné na živiny sú zase charakteristické výskytom Zvončeka repovitého, Prasličky roľnej, Ďateliny roľnej, Ľubovníka, Nezábudky a Mliečnika chvojkového.

Dobre zásobená pôda

Dobre zásobená pôda priťahuje buriny ako je Durman, Blen čierny (sú prudko jedovaté), Zemedym, Nátržník, Podbeľ liečivý, Púpava, Pýr plazivý, Skorocel kopijovitý, Skorocel väčší, Hluchavka, Pupenec.

Pýr plazivý

Pýr plazivý (Elymus repens)

Tipy na herbicídy na ničenie burín:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre

Dobrý deň, pokiaľ máte v záhrade rozšírenú drobnú, cca do 20 cm vysokú rastlinku / zelinu /, s drobnými fialkovitomodrými kvietkami, srdcovitými listami, ktorá má plazivý koreň, malo by ísť o zádušník brečtanovitý. Zádušník je liečivá rastlina, podobná hluchavke, ľahko sa ničí mechanicky, lebo sa dobre vytrháva, ale je to pracné.

Dobrý deň,v našej zahrade máme zelinu,ktorá kvitne na dialkovo je to plaziva,tenké korienky sa plazia po povrchu a nevieme sa toho zbaviť.Nevieme aký postrek použiť už sme použili hocijaké postreky a nič nezaberá.Tak by som chcela touto cestou poprosiť či má niekto skusenosti s takou burinou.Ďakujem za každú odpoveď.

Dobrý deň,

z vášho popisu nemožno ani len odhadnúť o akú burinu ide… ale to až tak nevadí, nevieme aký postrek ste skúšali, ale určite by mal zabrať takzvaný totálny herbicíd, ktorý zaberá na všetko zelené, z tých najznámejších je to Roundup (napríklad Roundup Expres), alebo aj Kaput Green. Spomínali sme ich aj v našom článku…

Pekný zvyšok dňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.