Kaput Green (1 l) – herbicíd na burinu (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 23. októbra 2021 0
Kaput Green – 1 l
 • Objem : 1 l
 • Hmotnosť: 1,23 kg
 • Účinná látka: Glyphosate 360 g.l-1
 • Predajná jednotka: ks
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Herbicídy, Záhrada
12,59 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Heureka.sk

Existuje množstvo definícií buriny – rastlina, ktorá nie je zámerne zasiata, rastlina, ktorá rastie tam, kde to nie je žiaduce alebo vítané,
rastlina, ktorej cnosti ešte neboli objavené, rastlina, ktorá je konkurencieschopná, vytrvalá, zhubná a negatívne zasahuje do ľudskej činnosti… Bez ohľadu na to, ktorú definíciu použijeme, burina je rastlina, ktorej nežiaduce vlastnosti prevažujú nad jej dobrými stránkami, aspoň podľa nás, ľudí, pretože žiadna rastlina nie je burinou v prírode. Kaput Green – 1 l je herbicíd na burinu, ktorým sa pokúšame manipulovať s prírodou pre naše dobro, aj keď burina je prirodzene silná konkurencia. Zvládne ju Kaput Green?

Čítať viac...

kde kúpiť
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
12,59 € Do obchodu Heureka.sk

Kaput Green – 1 l – charakteristika

Kaput Green – 1 l je takzvaný neselektívny listový herbicíd so systémovým účinkom. Neselektívne herbicídy ničia všetky rastliny, na ktoré sa aplikujú, čo z nich robí inteligentnú voľbu, ak neviete, aký druh buriny máte v záhrade. Žiaľ, pretože zabíjajú všetky rastliny, zabíjajú aj trávu a iné rastliny, na ktoré neselektívne pôsobia, čo ich robí ideálnejšími na bodové ošetrenie a na malé zamorenie burinami. Niektoré herbicídy sa v rámci rastliny pohybujú (translokujú). Systémové herbicídy, akým je aj Kaput Green, sa translokujú, hneď ako sú absorbované listami. Kaput Green nie je prijímaný koreňmi a nemá vplyv na semená.

Kaput Green - 1 l

 

⭐ Zloženie

Účinnou látkou prípravku je Glyphosate 360 g.l-1. Glyfosát je najbežnejšie používaným postemergentným herbicídom a to hneď z niekoľkých dôvodov:

 • v prvom rade je efektívny. Glyfosát je systémový (translokovaný) herbicíd, ktorý sa pohybuje z ošetreného lístia do ďalších častí rastlín. Týmto spôsobom dosiahne aj zničenie podzemných častí viacročných burín
 • je neselektívny. To znamená, že na ničenie väčšiny burín je možné použiť jediný herbicíd.
 • zanecháva malé alebo žiadne zvyšky v pôde. Je rýchlo viazaný časticami ílu v pôde, čím sa stáva neaktívnym. To znamená, že môžete postrekovať burinu pod kríkmi a stromami bez poškodenia iných rastlín – pokiaľ postrek udržujete na burine a mimo kríkov.
 • je relatívne lacný – v porovnaní s inými herbicídmi.
 • považuje sa za jeden z najmenej toxických a pre životné prostredie neškodných herbicídov

 

⭐ Účinok

Glyfosát je substituovaná aminokyselina, ktorá interferuje so syntézou aminokyselín inhibíciou enzýmu EPSPS. Tento enzým sa podieľa na syntéze niekoľkých aminokyselín, stavebných prvkov bielkovín Glyfosát bráni rastlinám v produkcii určitých bielkovín, ktoré sú potrebné pre ich rast. Zastavuje špecifickú cestu enzýmu, cestu kyseliny shikimovej. Dráha kyseliny shikimovej je nevyhnutná pre rastliny a niektoré mikroorganizmy.

K účinnosti glyfosátu prispieva niekoľko faktorov:

 • Enzým EPSPS je súčasťou dôležitej metabolickej cesty vo všetkých rastlinách. Narušenie tejto dráhy je pre rastlinu obvykle fatálne.
 • Glyfosát sa veľmi pevne viaže na enzým EPSPS. Akonáhle teda herbicíd dosiahne cieľové miesto, enzým je v podstate nefunkčný.
 • Rastliny sú neúčinné pri metabolizovaní glyfosátu, takže molekula zostáva intaktná v rastline, kým nedosiahne cieľové miesto.
 • Glyfosát nespôsobuje rýchle narušenie rastlinného tkaniva. Toto umožňuje transláciu herbicídu do celej rastliny, čo poskytuje účinnejšie ničenie ako u herbicídov, ktoré rýchlo narúšajú rastlinné tkanivá.

Rastliny ošetrené glyfosátom žltnú za 5 až 7 dní, potom za 10 až 14 dní zhnednú a zomrú. Pretože Kaput Green nie je selektívny, je veľmi dôležité chrániť ostatné vaše rastliny pred postrekom. Herbicíd sa pevne viaže na pôdny íl a organické látky a nevykazuje žiadnu pôdnu aktivitu.

Aktivita Kaput Green môže klesať pri aplikáciách podaných skoro ráno alebo večer. U určitých druhov burín je táto odpoveď čiastočne spôsobená dennými pohybmi listov. Listy mnohých rastlín ovisnú vertikálne po západe slnka a potom sa zdvíhajú rovnobežne k povrchu pôdy počas dňa, aby efektívne zachytávali slnečné svetlo. Zmeny v orientácii listov môžu mať vplyv na to, koľko herbicídneho postreku zachytí burina.

 

⭐ Aplikácia

Pri aplikácii vždy postupujte podľa pokynov na štítku a dodržujte predpísané dávkovanie. A v neposlednom rade, podniknite kroky, aby ste sa vyhli expozícii. Ak dôjde k vystaveniu sa pôsobeniu prípravku, pozorne nasledujte návod a pokyny k prvej pomoci na štítku produktu. Pôsobeniu Kaput Green môžete byť vystavení, ak sa pri používaní dostane do styku s pokožkou, očami alebo ho vdýchnete. Prípravok môžete aj prehltnúť, ak po jeho použití jete alebo fajčíte, bez toho, aby ste si predtým umyli ruky. Pôsobeniu môžete byť tiež vystavení, ak sa dotknete rastlín, ktoré sú ešte mokré postrekom. Kaput Green sa po nastriekaní neodparí.

Kpaut Green 100 ml balenie

 

Znamená účinná látka Kaput Green zdravotné riziko?

V dnešnej dobe je použitie glyfosátu na kontrolu nežiaducej vegetácie veľmi kontroverzné. Existuje veľa vedeckých výskumov a štúdií, ktoré deklarujú jeho toxicitu. Spoločnosti, ktoré vyrábajú herbicídne výrobky, tvrdia, že použitie glyfosátu je úplne bezpečné a vedecké dôkazy z druhej strany sú nesprávne. Podporuje ich Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý uviedol, že je nepravdepodobné, že by glyfosát predstavoval pre ľudí karcinogénne riziko.

V roku 2015 ale agentúra pre výskum rakoviny IARC Svetovej zdravotníckej organizácie vyhlásila, že glyfosát je „pravdepodobný ľudský karcinogén“ – čo znamená, že by mohol potenciálne spôsobiť rakovinu. Záver bol založený na pozorovacích štúdiách, štúdiách na zvieratách a štúdiách in vitro. Vznikli obavy v súvislosti s chemickou látkou a jej vplyvu na zdravie a vplyvu vystavenia sa tejto chemickej látke.

Obavy vzrastajú, pretože glyfosát sa často nachádza v našich potravinách a vodných cestách. Vedci našli stopy tejto chemickej látky v moči takmer u 1 z 2 testovaných ľudí. Ak sú teda štúdie presné, môže dôjsť k vážnemu riziku pre ľudské zdravie, ak sa chemikália bude naďalej používať vo veľkom rozsahu.

 

Aká je súčasná legislatíva týkajúca sa glyfosátu?

Krajiny na celom svete postupujú rýchlo, aby podnikli kroky k zákazu herbicídov v reakcii na obavy a na rastúci verejný, environmentálny a legislatívny tlak.

Po zverejnení výsledkov agentúrou Svetovej zdravotníckej organizácie na výskum rakoviny nemohla EÚ znova udeliť licenciu na používanie glyfosátu na 15 rokov. Namiesto toho sa museli uspokojiť s krátkou 18-mesačnou obnovou. 27. novembra 2017 EÚ hlasovala o opätovnej autorizácii tejto chemikálie napriek tomu, že 1,3 milióna ľudí podpísalo petíciu za zákaz glyfosátu. V Európe získal glyfosát ďalších 5 rokov. O dva roky bude prehodnotený novým bezpečnostným posudkom zo strany Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín.

 

Cena

Cena Kaput Green – 1 l je 12,59 € eur. Či je to veľa, alebo málo, necháme na vašom posúdení, je to relatívne. V každom prípade herbicídy, ktorých účinnou látkou je glyfosát patria na trhu k tým dostupnejším.

 

Čo sa nám na Kaput Green – 1 l páči?

 • je zaručene účinný
 • je neselektívny
 • pôsobí rýchlo
 • je dostupný v rôzne veľkých baleniach – od 100 ml po 5l

 

Čo sa nám na Kaput Green – 1 l nepáči?

 • účinná látka môže znamenať potenciálne zdravotné riziko

 

Recenzie zákazníkov

O tom, že je Kaput Green efektívny niet pochýb. Potvrdzujú to aj hodnotenia zákazníkov, ktorých skóre je 95%. Jediným otáznikom, ktorý nad týmto prípravkom visí, je jeho budúcnosť, pretože je možné, že už o dva roky bude jeho používanie zakázané. Na niektoré z recenzií sa pozrime aj spolu:

 

Kaput Green - recenzie

 

Zhrnutie na záver

Aj keď existujú účinné alternatívy ku glyfosátu, každá z týchto alternatív bude nejakým spôsobom menej efektívna, menej pohodlná a / alebo nákladnejšia. Kontaktné herbicídy budú menej účinné na väčšie buriny vyžadujúce viacnásobné použitie. Prírodné alternatívy produktov budú podstatne nákladnejšie. Selektívne postemergentné trávne herbicídy budú pohodlné, ale nákladnejšie a nebudú regulovať širokolisté buriny. Syntetické auxínové herbicídy sú účinné na vytrvalých širokolistých burinách, môžu však viesť k poškodeniu vašich pestovaných rastlín buď postrekom alebo absorpciou koreňov. Mechanická kontrola, resp. manuálne odstraňovanie bude náročné. Kontrola buriny bez herbicídu obsahujúceho glyfosát je určite možná, ale bude si vyžadovať viac plánovania, starostlivé zváženie alternatívnych spôsobov, častejšie „návštevy“ záhrady a pozemku a vyššie náklady. Ale, dá sa aj to.

 

Najčastejšie otázky k herbicídom obsahujúcich glyfosát

❓ 1. Môže glyfosát pôsobiť na vtáky, ryby alebo inú divú zver?

Čistý glyfosát má nízku toxicitu pre ryby a divokú zver, ale niektoré produkty obsahujúce glyfosát môžu byť toxické kvôli ďalším zložkám, ktoré obsahujú. Glyfosát môže nepriamo pôsobiť na ryby a divokú zver, pretože likvidácia rastlín môže zmeniť biotop zvierat.

❓ 2. Aké sú symptómy po krátkom vystavení účinkom glyfosátu?

Čistý glyfosát má nízku toxicitu, ale výrobky zvyčajne obsahujú ďalšie zložky, ktoré pomáhajú glyfosátu dostať sa do rastlín. Ostatné zložky v produkte môžu spôsobiť, že bude produkt toxickejší. Výrobky obsahujúce glyfosát môžu spôsobiť podráždenie očí alebo pokožky. Ľudia, ktorí vdýchnu hmlu zo spreja z výrobkov obsahujúcich glyfosát, cítia podráždenie v nose a hrdle. Prehltnutie produktov s glyfosátom môže spôsobiť zvýšené množstvo slín, popáleniny v ústach a hrdle, nevoľnosť, zvracanie a hnačky. Úmrtia boli hlásené v prípadoch úmyselného požitia. Domáce zvieratá môžu byť vystavené riziku, ak sa dotknú alebo zjedia rastliny, ktoré sú ešte vlhké od postreku z produktov obsahujúcich glyfosát. Zvieratá vystavené produktom s glyfosátom môžu slintať, zvracať, mať hnačky, strácať chuť do jedla alebo pôsobiť ospalo.

❓ 3. Čo sa stane s glyfosátom, keď sa dostane do tela?

U ľudí glyfosát neprechádza ľahko cez pokožku. Glyfosát, ktorý sa vstrebe alebo prijme, prejde telom pomerne rýchlo. Drvivá väčšina glyfosátu opúšťa telo močom a stolicou bez toho, aby sa zmenil na inú chemickú látku.

❓ 4. Študoval niekto nerakovinové účinky dlhodobého vystavenia účinkom glyfosátu?

Dlhodobé štúdie na zvieratách hodnotila Americká agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) a ďalšie regulačné úrady. Na základe týchto hodnotení zistili, že neexistujú dôkazy o tom, že by glyfosát bol toxický pre nervový alebo imunitný systém. Tiež zistili, že nejde o vývojový alebo reprodukčný toxín.

❓ 5. Sú deti citlivejšie na glyfosát ako dospelí?

Deti nie sú citlivejšie na glyfosát v porovnaní s bežnou populáciou.

❓ 6. Čo sa stane s glyfosátom v životnom prostredí?

Glyfosát sa pevne viaže na pôdu. V pôde môže pretrvávať až 6 mesiacov v závislosti od podnebia a typu pôdy, v ktorej sa nachádza. Glyfosát je štiepený baktériami v pôde. Glyfosát sa pravdepodobne nedostane do podzemných vôd práve preto, že sa pevne viaže na pôdu. Polčas rozpadu glyfosátu v odumretých listoch je 8 - 9 dní. Časť glyfosátu môže byť absorbovaná zeleninou, napr. mrkvou alebo šalátom.

Výhody

 • použiteľný na všetky typy burín
 • rýchly nástup účinku
 • vysoko efektívny
 • cenovo dostupný

Nevýhody

 • obsahuje glyfosát

Záver recenzie: Herbicíd, ktorý môžu používať všetci, od farmárov, cez záhradkárov, až po biológov, ktorí sa snažia mať kontrolu nad inváznymi exotickými rastlinami.

Hodnotenie autora
 • účinnosť
 • jednoduchosť použitia
 • pomer cena/hodnota

Súhrn

Herbicíd na báze glyfosátu, ktorý vás svojim výkonom pravdepodobne presvedčí.

4.8

Kaput Green – 1 l

✅ Cena: 12,59 €

Chcem Kaput Green – 1 l Heureka.sk
Vývoj ceny Kaput Green - 1 l


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.