Sadenie cesnaku a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť + odrody cesnaku

Petra Lyžičiarová Téma 15. augusta 2021 1

Cesnak je zelenina, ktorá je veľmi prospešná pre naše zdravie. Ak ste sa teda rozhodli pestovať ho a neviete, ako na to, v článku vám prinášame viaceré tipy na sadenie cesnaku. Dozviete sa, kedy sadiť cesnak, ale i to, aké druhy cesnaku existujú a pridáme aj zaujímavé informácie o využití cesnaku.

Veríme, že vás inšpirujeme a presvedčíme o tom, že sadenie cesnaku a jeho pestovanie nie je náročné.

 

Ako sadiť cesnak?

Allivum sativum, teda cesnak, je zelenina, ktorá obľubuje slnko a ílovitú, jemne kyslú pôdu. Prvou vetou sme si odpovedali na prvú otázku – ako zvoliť správne miesto na výsadbu tejto zdravej rastliny, ktorá nechýba v každej kuchyni? Ďalšou otázkou, na ktorú vám odpovieme je – kedy je najlepší čas na sadenie cesnaku? Záleží od odrody. Môžete ho sadiť aj na jar, hneď ako pôda odmrzne a dá sa s ňou pracovať.

Ak si vyberiete jesennú odrodu, odporúčame ho sadiť v období okolo konca septembra až novembra. Cesnaku vôbec neprekáža zima, jeho korene sú voči nej odolné, ak sú dostatočne hlboko. Počas zimy sa pekne vyvíja koreňová štruktúra a na jar začne bujnieť rastlina nad zemou. Rastlina potrebuje pár týždňov pred prvým mrazom, aby sa korene vyvinuli do bezpečnej hĺbky. Avšak nemôže ísť do zeme príliš skoro, aby sa cesnak nezačal zelenať a následne ho spáli mráz.

Takmer všetky odrody môžete sadiť na jeseň, no na jar sú vhodné len niektoré. Možno vám s výberom vhodného obdobia na sadenie cesnaku pomôže lunárny kalendár, pretože niektorí záhradkári sa pri výsadbe cesnaku riadia práve ním.

Hlavičky cesnaku nemôžete pri výsadbe len tak hodiť do zeme. Zasaďte ho nasledujúcim spôsobom. Do dobrej zeme, najlepšie trocha pieskovitej hliny, urobte motykou 0,5 m až 1 m dlhé riadky a asi 25 cm hlboké. Pred samotným sadením odporúčame dodať pôde výživu vo forme hnojiva alebo rybej či kostnej múčky. Vyberte si približne veľkosťou rovnaké a hlavne zdravé strúčiky na sadenie.

Rozhodne nesaďte cesnak, ktorý ste kupovali na konzumáciu v potravinách, teda cesnak konzumný. Radšej si kúpte cesnak na sadenie určený, v záhradkárstve alebo semenárstve. Pár dní pred výsadbou jednotlivé strúčiky oddeľte, no nerozbaľujte ich zo šupky. Do pripravených riadkov vložte strúčiky širšou časťou plodu smerujúcou dolu, asi 10 cm od seba vzdialené a asi do 8 cm hĺbky.

Čo sa týka predplodín, vhodné je cesnak sadiť na miesta, na ktorých ste mali predtým vysadené uhorky alebo hlúboviny. Naopak, neodporúča sa sadiť ho na miesta, kde ste pestovali paradajky, cibuľu, pór alebo strukoviny, ako hrach, bôb či fazuľu.

vyrastený mladý cesnak

Cesnak môžete sadiť na jar i na jeseň

 

Ako sa o cesnak starať?

Ak pochádzate z oblasti, kde je tuhá zima, je dobré, ak ochránite plody v zemi tým, že ich prikryjete slamou. Tú na jar, kedy sa nebezpečenstvo prízemných mrazov pominie, odstráňte. Na skorú jar použite najlepšie slepačie hnojivo pre podporu rastu cesnaku. Hnojivo majte ešte k dispozícii počas obdobia, keď sa dni začnú predlžovať, niekedy v máji, až júni. Najlepšie vtedy, keď sa začnú formovať plody. Burina tiež začne byť v tomto čase problém. Cesnak nie je veľmi súťaživý v boji o výživu v pôde, preto mu treba dopomôcť a burinu v jeho okolí odstrániť.

Ak uvidíte náznak žltnutia listov, neváhajte pridať ďalšie hnojivo, pretože cesnak vtedy potrebuje viac živín. Poriadne polievajte počas jari, nech je každé tri dni okolie plodiny vlhké. Postupne ako bude cesnak rásť môžete z frekvencie polievania ubrať, pretože na vodu nie je až taký náročný.

pozbieraný cesnak v košíku

Cesnak by ste mali občas prihnojiť

 

Máme pre vás pár tipov na hnojivo na cesnak:

 

Aké choroby alebo akí škodcovia môžu napadnúť cesnak?

Cesnak je v tomto smere len málo náročný. V skutočnosti je prírodným odpudzovačom škodcov v záhrade. Zaujímavosťou je voľba miesta na sadenie cesnaku medzi jahody. Tie považujú cesnak za svoju osobnú stráž. Tiež ho obchádzajú choroby, ktoré napádajú ostatné rastliny.

No predsa len sa choroby, vírusy a škodcovia nájdu. Tieto môžu cesnak potrápiť:

 • biela sklerociová hniloba – to je asi to najhoršie, čo vás môže stretnúť. Prejavuje sa tým, že hlavička je čierna, stonka je mäkká a listy zožltnú. Môžete tiež badať na rastline biele fľaky. Ak nájdete infikovaný cesnak s takýmito príznakmi, hneď vyčistite všetky rastliny v dosahu pol metra. Všetky, aj tie, ktoré ešte nejavia známky ochorenia. Týchto rastlín sa treba zbaviť, najlepšie spáliť na mieste, kde sa nebude dekádu niečo pestovať. Tiež dbajte o to, aby toto miesto nebolo prístupné, pretože choroba sa prenáša aj na topánkach. Pôdu, kde sa choroba objavila treba dezinfikovať dusíkatým vápnom. Na tomto postihnutom mieste nepestujte nasledujúcich 10 rokov žiaden cesnak, cibuľu, či pór a ani iné príbuzné rastliny. Zdrojom nákazy môže byť infikovaná sadenica alebo sa infekcia nachádza v pôde.
 • fuzáriová hniloba – spôsobuje ju bežne vyskytujúca sa huba v pôde. Veľmi sa jej darí počas teplých a vlhkých liet, a v ťažkých zeminách. Chorobu viete diagnostikovať tak, že korene cesnaku dostanú fialové sfarbenie. Pri silnejšej koncentrácii huby sú korene zahubené a rastlina sa scvrkáva. Najlepším spôsobom boja je prevencia v podobe kvalitnej sadenice a neskorého sadenia cesnaku na jeseň, kedy je teplota trvalo pod 9 stupňami.
 • fúzavka cesnaková – hmyz, ktorý sa nápadne podobá na muchu mäsiarku. Je však o niečo menšia a krídla majú dymové sfarbenie. Špecifický je jej pomalý let. Na jar mucha nakladie vajíčka na listy mladého cesnaku. Následne larvy, asi 1 cm veľké a biele, listy cesnaku obžierajú. Rastlina bez listov sa stáva slabou, ľahko náchylnou na hubové ochorenia. Na chemický zásah je už po objavení lariev neskoro. Keď už teda zvolíte túto možnosť, používajte chemický postrek na skorú jar. Ale sú aj prijateľnejšie metódy ako proti tomuto hmyzu bojovať. Najskôr asi len odsledujte, či sa tento hmyz vôbec vyskytuje v okolí vašej záhrady a či jeho škodlivosť presiahne vami znesiteľnú mieru. Ak áno, použite záhradkársku netkanú textíliu. Rozprestrite ju ponad rastliny a muchy na jar vajíčka nenakladú do vášho cesnaku.
 • háďatko zhubné – tento parazit sa považuje za najvážnejšieho škodcu cesnaku a cibule. V zemi dokáže prežiť až 24 rokov. Symptómom sú skrútené a deformované listy, ktoré obschýnajú a žltnú. Plody vyzerajú akoby boli zhnité, teda sú hnedastej farby a sú poškodené. Aj malý počet jedincov dokáže v priaznivých podmienkach zničiť celú úrodu. Tento parazit sa vyskytuje všade na svete, no najviac sa mu darí v miernom klimatickom pásme. Najlepšou ochranou proti háďatku je kvalitná sadenica. A ak ste ho už objavili, tak nasledujúci rok na danom mieste, kde ste mali cesnak zasaďte ďatelinu, kukuricu alebo repku.
 • môžete sa ešte stretnúť so sadzovitosťou cesnaku alebo modrou hnilobou, ktoré sú však viac estetickou závadou plodu ako chorobou. Spôsobujú ich huby, ktoré sa objavujú na odumretých častiach pletiva rastliny.

pleseň na cesnaku

Cesnak môžu napadnúť rôzne choroby a škodcovia

 

 

Kedy cesnak dozrieva?

Ak ste sadili na jeseň, bude pravdepodobne úroda niekedy okolo júla alebo augusta. Záleží od odrody a tie vám predstavíme v článku neskôr. Aby ste zistili, kedy je cesnak dozretý, sledujte žltnutie vrcholov. Ak sú žlté, či dokonca odpadávajú, tak nastal ten správny čas na zber. Samozrejme, vždy spravte skúšku.

Po odtrhnutí hlavičky cesnaku by jednotlivé strúčiky mali byť pekne plné a šupka suchá a až papierovo tenká, či krehká. Ak cesnak odtrhnete príliš skoro, strúčiky budú tenké, prázdne a nebudú celistvo držať v hlavičke. Naopak, ak necháte cesnak v zemi príliš dlho, strúčiky môžu začať odpadávať.

hlavičky cesnaku v dlaniach

Cesnak nevytrhávajte zo zeme

Dobrou radou je tiež technika žatvy. Netrhajte cesnak zo zeme nasilu, pekne ho vykopte rýľom, inak by sa hlavička mohla rozpadnúť. Nechceli by ste si pokaziť krásnu úrodu nešetrným zberom. Rastlinu očistite od hliny, a nechajte asi dva týždne na suchom, tienistom a dobre vetranom mieste. Bežnou praxou je spraviť z nich vrkoče 6-8 kúskov zavesených v komore dole hlavou.

Dbajte aby nebol ani jeden kúsok pridusený, teda bez prístupu k vzduchu. Cesnak je pripravený na skladovanie, ak je dobre vysušený a má suché, tvrdé korene, ktoré pred zavesením v komore odstráňte. Cesnak by mal byť skladovaný na suchom a tmavom mieste v teplote okolo 4-5 stupňov. V dobre odvetrávanom prostredí a pri dodržaní správnych, vyššie uvedených, podmienok, vám cesnak vydrží po celý rok. Záleží to aj od odrody. Odroda Benátčan dokonca vydrží dobre skladovaná až 2 roky.

Vyvarujte sa skladovaniu vo vlhkom prostredí a určite ho neskladujte v chladničke. Ak plánujete sadiť cesnak aj budúci rok, určite si odložte najkrajšie hlavičky, ktoré môžete na jeseň zasadiť z vašej úrody.

skladovanie cesnaku - zavesený cesnak

Cesnak môžete zavesiť do komory

 

Aké odrody cesnaku poznáme

Ako sme už uviedli, cesnak môžeme rozdeliť podľa obdobia kedy sa sadí, na dve základné skupiny: jesenný a jarný. Možno ste sa už stretli aj s pojmom zimný cesnak. No v zime cesnak nesaďte, veľmi by ste sa narobili pri rozrábaní pôdy. Jesenný treba sadiť na jeseň, najlepšie pár dní pred prvými mrazmi a jarný hneď po posledných mrazoch. Do zeme ho treba vložiť v plytšej hĺbke okolo 5 cm, pričom jesenný, pokojne aj v hĺbke 10 cm.

Ešte poznáme triedenie na paličiaky a nepaličiaky. Sadenie cesnaku, na Slovensku ľudovo nazvaného paličák, či nepaličák nie je veľmi rozdielne. Rozdiel je len čisto botanický. Paličiaky majú kvetnú stonku, kde vyrastajú pacibuľky. Ak chceme zvýšiť výnosnosť cesnaku, musíme tieto kvetné stonky priebežne odstraňovať.

Cesnak nemá semená, môže sa množiť len vegetatívne, teda pomocou plodov alebo už spomínaných pacibuliek, ktoré môžete pokojne na jar zasadiť do zeme rovno po odtrhnutí.

 

Jesenné odrody paličiakov (ľudovo nazývané aj paličáky):

 • Bjetin – zberá sa už začiatkom júla, čo ju robí najskoršou odrodou. V hlavičke má 6-10 ks a má vysokú výnosnosť a dobrú skladovateľnosť.
 • Blanin II – odroda je to poloneskorá, zberá sa koncom júla, nie je až taká výnosná, no na druhú stranu je veľmi odolná voči chorobám. V jednej hlavičke je 6-12 strúčikov. Táto odroda má veľmi dobrú skladovateľnosť.
 • Havel – odroda cesnaku ktorú, je možné žať v polovici júla. Výnosnosť je veľmi vysoká a plod často dorastá do nadpriemernej veľkosti, čomu zodpovedá obsah v jednej hlavičke, ktorý je 6-8 strúčikov.
 • Havran – výnosná odroda cesnaku, ktorá sa zberá v polovici júla. Ľahko ho odlíšite od ostatných odrôd, pretože má výrazné fialové sfarbenie a obyčajne býva s pravidelným počtom strúčikov v hlavičke 6 kusov.
 • Slavin – je cesnak ktorého zafarbenie je fialové, zber je okolo polovice júla a odroda je to výnosná. V jednej hlavičke môže byť 10 – 14 strúčikov menšieho vzrastu. Skladovateľnosť je však obmedzená do jari nasledujúceho roka.
 • Stanik – je veľmi výnosná úroda cesnaku, ktorá sa zbiera koncom júla. V jednej hlavičke je 10 strúčikov a je tiež dobre skladovateľný.
 • Vekan – je to geneticky odolná odroda proti chorobám. Má stredne veľké hlavičky s počtom 8 -12 strúčikov v hlavičke. Zberá sa začiatkom júla a je výnosnou odrodou. Skladuje sa maximálne do mája nasledujúceho roku.
cesnak

Cesnak má mnoho odrôd

Jesenné odrody nepaličiakov (ľudovo nazývané aj nepaličáky):

 • Anton – je to skorá odroda, ktorá sa zberá začiatkom júla. V hlavičke má 8-12 nepravidele uložených strúčikov. Má dobrú skladovateľnosť a je odolný voči chorobám.
 • Lukan – je to najvýnosnejšia a nenáročná odroda cesnaku vôbec. Má nepravidelné, stredne veľké strúčiky v hlavičke s počtom 8-12 kusov. Má tiež dobú skladovateľnosť.
 • Záhorský II – Odroda je to poloskorá a zber je možný v polovici júla. Uloženie strúčikov v hlavičke je nerpavidelné a strúčiky samotné sú strednej veľkosti. Ich počet je v rozpätí 8-12 kusov.

Nepaličiaky ktoré môžete sadiť aj na jar:

 • Benátčan – zberá sa až začiatkom augusta a môžete ho skladovať až 2 roky. Uloženie strúčikov v hlavičke je pevné a nepravidelné. Veľkosť strúčikov je pomerne veľká a v jednej hlavičke ich môže byť uložených od 12-17 kusov. Odroda je to veľmi výnosná.
 • Japo II – neskorá a veľmi výnosná odroda. Zbiera sa až začiatkom augusta. Uloženie strúčikov je pravidelné. Strúčiky sú veľké a v jednej hlavičke ich môže byť 8-13 kusov.
 • Matin – cesnak, ktorý má dobrý výnos aj v suchom roku, no je háklivý na škodcov. Zberá sa na prelome júla a augusta. V jednej hlavičke je možné nájsť 8-12 strúčikov, ktoré sú nepravidelne uložené a majú strednú veľkosť.

💡 Využitie cesnaku a jeho účinky

olúpaný cesnak na jedenie

Cesnak je známe prírodné antibiotikum

Cesnak je nenahraditeľný pomocník v našej kuchyni a je súčasťou mnohých jedál. Obsahuje vitamíny (C – až 15%, B6 – až 17%,B2,D,K), 23% mangánu, 6% selénu, vláknina, sacharidy, draslík, fosfor, železo a bielkoviny.

Takéto sú jeho účinky:

 • má protibakteriálne účinky
 • pomáha vykašliavať pri zápale horných dýchacích ciest vďaka zložke Alicín
 • znižuje krvný tlak tým, že pomáha zvyšovať prietok krvi
 • znižuje cholesterol a cukor v krvi
 • znižuje výskyt karcinogénov
 • je výborným bojovníkom proti črevným parazitom

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre

Super článok. Cesnak som ešte nikdy neskúšala pestovať, tak by som to mohla budúci rok skúsiť. Pestujem rôzne druhy zeleniny. Niektorú vonku na záhradke a niektorú v skleníku. Máme skleník na ktorom sú polykarbonátové dosky a zelenine sa v ňom darí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.