Záhradné jazierko – kompletná realizácia svojpomocne

Georgina Babinová Téma 17. októbra 2020 0

Záhradné jazierko pridá vašej záhrade nielen jedinečný aspekt, ale aj atmosféru a je to perfektný spôsob, ako prilákať „život“ do vašej záhrady, od žiab cez mloky až po ježkov, vtáky a vodný hmyz. Profesionálna inštalácia záhradného jazierka je však dosť drahá záležitosť, zatiaľčo všetko, čo si urobíte sami, spadá pod zlomok týchto nákladov. Navrhovanie a výstavba vlastného záhradného jazierka však môže pôsobiť trochu odstrašujúco, najmä ak si nie ste istí, kde začať! Náš dnešný článok si preto dal za úlohu poradiť vám ako na to.

Vyberte vhodné miesto

V ideálnom prípade by malo byť jazierko umiestnené v oblasti, ktorá je čiastočne v tieni. Vodné plochy, ktoré sú vystavené plnému slnečnému žiareniu, všeobecne priťahujú väčšie množstvo rias, čo môže viesť k nepríjemnému zelenému odtieňu vody. Skúste vybrať miesto, ktoré je vzdialené od listnatých stromov, pretože jesenné lístie sa usadí na vodnej hladine a klesá, čím vytvára nežiaduce usadeniny na dne rybníka. Viete ich samozrejme odstrániť pomocou skimmera, alebo jazierko môže byť zakryté počas jesennej sezóny sieťou, ak je zvolené miesto veľmi prístupné opadaným listom.

Záhradné jazierko by malo byť umiestnené v rovnej oblasti a nie budované na svahu. Voda v rybníku vždy nájde svoju „vodováhu“, čo znamená, že ak je rybník na svahu, voda bude vo vodováhe a celé to bude vyzerať trocha čudne.

Jazierko mimo dosahu listnatých stromov

Ideálne umiestnenie jazierka je mimo „dosahu“ listnatých stromov

 

Naplánujte hĺbku jazierka

Ak je zamýšľané záhradné jazierko určené výlučne na dekoráciu (t. j. žiadne ryby), mali by ste zvážiť minimálnu hĺbku vody 0,6 metra, čo postačuje aj pre nie okrasné ryby a väčšinu rybníkových rastlín. Existujú niektoré druhy ľalií, napr. Nymphaea alba (lekno biele), ktoré majú hĺbku výsadby 30 – 90 cm, ale väčšina rastlín sa zmestí do uvedených 60 cm. Okrem toho je veľa okrasných rastlín, ktoré potrebujú plytké oblasti a preto je pred výstavbou rybníka užitočné zvážiť, ktoré rastliny chcete pestovať. Majte na pamäti, že rôzne rastliny vyžadujú konkrétne hĺbky vody v závislosti od odrody a typu. To je dôvod, prečo je plánovanie do budúcnosti dôležité. V opačnom prípade môžete vykopať rybník a zistiť, že hĺbka nie je vhodná pre zamýšľanú výsadbu.

Ak uvažujete o malých ozdobných rybách, hĺbka by mala byť okolo 0,6 – 1 m. Ak chcete chovať Koi kapry alebo veľké ryby, hĺbka by mala byť najmenej 1 m – 1,5 m. Počas zimy zostane hlbšia voda o niekoľko stupňov teplejšia ako hladina, čím sa rybám poskytne príjemnejšie prostredie pre semi – hibernáciu. Ak je jedným z dôvodov na vybudovanie jazierka prilákanie voľne žijúcich živočíchov, bude potrebné, aby boli v jazierku aj plytké oblasti, kde sa živočíchy vedia dostať do vody – plytká šikmina pre prístup je dobrý nápad.

 

Zvoľte typ vodotesnej bariéry

Existuje množstvo materiálov, ktoré môžete použiť na vytvorenie vodotesnej bariéry vo vyhĺbenej jame. Aj keď je možné kúpiť hotové plastové a laminátové vložky, sú často príliš plytké a obmedzujú dizajn a tvar navrhovaného rybníka. Odporúčame použiť pružnú vložku – PVC alebo EPDM fóliu, pretože to ponúka oveľa väčšiu kontrolu nad veľkosťou a tvarom rybníka. Tieto vložky sú tiež veľmi ekonomické a pri správnej inštalácii môžu vydržať „večnosť“.

Pri výpočte veľkosti vložky pre rybník zmerajte dĺžku a vynásobte ju dvojnásobnou hĺbkou, pričom pripočítajte 60 cm. Ak chcete získať požadovanú veľkosť, opakujte toto aj pre šírku. Extra 60 cm umožňuje prispôsobenie, prebytok odrežete. Odporúčame vložiť aj ochrannú podložku pod vodotesnú vložku, aby ste zabránili penetrácii koreňov a možnému prepichnutiu kameňmi. Dobrým nízko-rozpočtovým nápadom sú noviny, starý koberec, ale odporúčaným riešením je piesok.

Ak sa však rozhodnete pre jednoduchšiu cestu a zvolíte hotovú plastovú vložku, vyberať si môžete aj z nasledujúcich modelov:

 

Naplánujte tvar jazierka

Ak použijete pružnú fóliovú vložku, neexistujú žiadne skutočné obmedzenia týkajúce sa tvaru alebo veľkosti jazierka. Neformálne jazierka majú tendenciu vykazovať zakrivené, prirodzenejšie formy, zatiaľ čo formálne jazero má vo všeobecnosti ostré línie a často štvorcový alebo obdĺžnikový tvar. Ak sa neviete rozhodnúť inšpirácie vám ponúkne internet. Napríklad osvedčený pinterest a jeho galéria záhradných jazierok vás pre niektorý typ zaručene nadchne.

Najjednoduchší spôsob, ako určiť požadovaný tvar a veľkosť, je položiť záhradnú hadicu alebo povraz na miesto jazierka a pozrieť sa naň z rôznych pozícií. Vyznačte základný tvar jazierka na zemi pomocou piesku, šnúry alebo sprejového markera. Akonáhle budete spokojní s vonkajším tvarom, môžete začať kopať obvod rýľom a kopať dovnútra od vonkajšej hrany. Vnútorná časť pôdy sa potom môže odstrániť. Ak plánujete pridať marginálnu „poličku“ na výsadbu zelene, vykopte povrchovú zeminu do hĺbky okolo 30 cm.

Teraz je možné vyznačiť vnútornú zónu hlbokej vody a vyhĺbiť pôdu až do plnej hĺbky rybníka. Uistite sa, že strany rybníka sú zošikmené dovnútra, aby sa zabránilo zrúteniu pôdy. Po okrajovej zóne ponechajte obvodovú „poličku“ s rozmermi 30 – 50 cm, ktorá by mala postačovať na to, aby sa po nasadení vložky mohla uskutočniť výsadba. Ak by ste chceli vytvoriť potok alebo vodopád, časť vyťaženej pôdy sa dá použiť na vytvorenie vyvýšeného násypu, ktorý sa potom dá pokryť pružnou vložkou.

Vykpaná jama jazierka a kontrola vodováhy

V ideálnom prípade by oblasť umiestnenia jazierka mala byť vo vodováhe.

 

Ako vykopať a tvarovať záhradné jazierko?

Ďalším krokom je vykopanie jamy. Môžete bez obáv začať kopať- stavba jazierka si nevyžaduje povolenie. V závislosti od veľkosti to môžete robiť ručne alebo pomocou bagra. Aj keď sa rozhodnete pre bager na presun väčšiny pôdy, dokončovanie a tvarovanie sa najlepšie vykonáva ručne. Musíte zabezpečiť, aby bolo jazierko a všetky „police“ vo vodováhe, je to nevyhnutné. Okolo jazierka používajte drevené kolíky a pomocou vodováhy skontrolujte, či je v rovine.

Povaha pôdy, na ktorej sa vykopáva jazierko, môže spôsobiť problémy, najmä ak je kamenistá alebo mokrá. V tejto fáze sa oplatí venovať čas odstráneniu všetkých kamienkov, skál a ostrých hrán. Fóliová vložka stojí peniaze a ak bude prepichnutá, bude z nej unikať voda, čo je presne to, čo nechcete. Hmotnosť vody spôsobuje tlak na kamene, ktoré môžu prepichnúť vložku. Starostlivá príprava v tomto štádiu je zdĺhavá, ale z dlhodobého hľadiska stojí za to. Ďalším problémom s tvrdým povrchom je to, že je veľmi ťažké tvarovať jazierko a police, skalnatá pôda nedrží tvar.

 

➡️ Mokrá pôda znamená výzvu

Ak je vaša záhrada v blízkosti vodnej hladiny alebo je pôda vlhká a je blízko hladina podzemnej vody, na rozdiel od toho, čo vám nahovárajú inštinkty, je to problém. Vlhká pôda počas výstavby spôsobí akumulovanie vody na dne rybníka, čo samo osebe predstavuje problém. Akonáhle je jama vykopaná, skutočnosť, že sa opakovane naplní vodou, môže (keď je už vložka na svojom mieste) spôsobiť podtlak ktorý vytlačí vložku alebo jej časť smerom nahor. Jedným zo spôsobov riešenia tohto problému je zmena v návrhu na zvýšenie jazierka nad hladinu vody. Na zvýšenie okrajov jazierka používajte terénne úpravy, aby ste vložku nemuseli položiť tak hlboko.

Pre všetky jazierka platí, že akonáhle je vykopaná jama, musí byť vysypaná pieskom. Toto by mala byť pevná niekoľko centimetrová vrstva a aj viac, ak ste na kamenistej pôde. Je to potrebné na ochranu vložky a piesok pôsobí ako vankúš. Pred pridaním ochrannej podložky z mäkkého piesku odstráňte z jamy všetky kamene a ostré predmety. Ak je vaše záhradné jazierko pomerne hlboké a veľké, zvážte, ako uľahčiť jeho budúcu údržbu. Rastliny v jazierkach vyžadujú starostlivosť, ako je napríklad orezávanie, najmä u lekien, ku ktorým bude potrebný prístup a to aj v prípade, že rastú v strede jazierka. To sa dá dosiahnuť buď ponorením sa do rybníka, alebo vytvorením móla.

Vytvorte hornú priekopu (kapilárnu bariéru)

Je dobré vytvoriť malú obvodovú priekopu okolo hornej časti jazierka, pretože to zabráni saturácii okolitej pôdy vodou. V prípade jazierok nepravidelného tvaru sa to dá ľahko dosiahnuť zavedením kolíkov do obvodu jazierka, približne 10 cm vo vnútri okraja. Ohybná hadica sa potom môže pripevniť k vrchu kolíkov podľa tvaru rybníka.

Spodná a flexibilná vložka sa potom preloží cez tento okraj a okolo výkopu za ním. Medzeru je možné vyplniť kamienkami alebo vhodným materiálom, čo vytvára fyzickú bariéru medzi okrajom pôdy a začiatkom „mokrej“ strany jazierka.

Inštalácie fóliovej vložky

 

Inštalácia flexibilnej vložky do jazierka

Rozviňte vložku, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili dezén. Ak je vložka veľká, bude potrebné poprosiť priateľov, aby ju pomohli opatrne preniesť na miesto. Akonáhle je vložka umiestnená nad hornou časťou jazierka, zatrepte ňou, aby umožnila prístup vzduchu pod ňu a nechajte ju klesnúť do najhlbšej časti jamy.

Vstúpte do jazierka (vyzutie topánok je dobrý nápad!) a postupne vtlačte vložku do kontúr jazierka. Fóliu uložte čo najúhľadnejšie. Nerežte nadbytočné množstvo, kým nie je jazierko naplnené vodou, pretože váha vody pravdepodobne pritiahne trochu extra vložky smerom dovnútra.

 

Montáž dekoratívnej kamienkovej fólie

Dekoratívne kamienkové fólie sú vynikajúcim spôsobom zakrývania fóliového obvodu nádrže. Malé kamene sú vsadené do pružného substrátu, ktorý sa potom dá umiestniť priamo nad hornú časť čiernej pružnej vložky, čím sa vytvorí dekoratívny obvod. Táto vložka sa dá v prípade potreby ľahko vyčistiť pomocou vysávača rybníkov a je uprednostňovanou voľbou pred voľnými kameňmi, pretože tieto vytvárajú oblasti na zhromažďovanie úlomkov a biomasy a je ťažké ich vyčistiť. Je tiež užitočná, ak majú domáce zvieratá vo zvyku „ponoriť sa do jazierka“, pretože ponúka určitú ochranu pred ostrými pazúrmi v plytších zónach.

 

Výber ponorného čerpadla a filtra

Je dôležité udržiavať zdravé prostredie pre život rýb a iných živočíchov, preto odporúčame čerpadlo a filtračný systém. Bez filtrácie je život v jazierku ohrozený. Ponorné čerpadlo bude dodávať vodu do filtračnej skrinky, ktorá je zvyčajne namontovaná na súši blízko okraja jazierka. Filter prečistí vodu a tá sa potom nepretržite vracia späť do rybníka. Mnohé filtračné systémy zahŕňajú aj ultrafialový čistič, ktorý zabíja suspendované riasy („zelená voda“) a zhromažďuje ich. Chumáče rias sa potom vyberú z rybníka a rozpadnú sa na „priateľské“ aeróbne baktérie, ktoré žijú vo filtri.

Čerpadlo bude vyžadovať zdroj energie, ktorý bude musieť byť v blízkosti jazierka. Kombinácia vody a elektriny vyžaduje, aby elektrikárske práce vykonával kvalifikovaný elektrikár.

Vhodné príslušenstvo k vášmu jazierku možno nájdete aj medzi týmito modelmi:

 

Montáž vložky pre riečisko alebo vodopád

Ak ste sa rozhodli pre vodopád , je potrebné vytvoriť oblasť s klenutým povrchom, ktorá bude musieť byť pokrytá tiež ochrannou podložkou a ďalšou vrstvou pružnej podložky. Táto vložka sa potom spojí s vnútornou vložkou rybníka pomocou elastického vodeodolného tmelu.

Starostlivo skontrolujte, či sa na priľahlých povrchoch vložiek nenachádzajú žiadne záhyby. Odmastite obe vložky a naneste lepidlo vo viacerých radoch, aby ste vytvorili trvalé spojenie. Pred úplným naplnením rybníka jemne pritlačte obe vložky k sebe a nechajte tmel vytvrdnúť.

 

Inštalácia vodopádu

Inštalácia vodopádu k jazierku prinesie do vašej záhrady upokojujúcu zvukovú stopu tečúcej vody, a čo je najdôležitejšie, pomáha transportovať kyslík do jazierka, čo je veľmi prospešné pre život rastlín a rýb.

Tu je stručný návod na postup pri stavbe vodopádu:

 • vytvorte šikmú, pevnú a stabilnú základňu – jazierkový vodopád je v podstate „kĺzačka“. Vodu čerpáte z jazierka na jej vrchol, aby stekala späť a potom znova hore, atď. Takže prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vybudovať oblasť vyššieho terénu použitím pôdy a kameňov, aby ste vytvorili sklonený, pevný a stabilný podklad.
 • rozmiestnite kamene – od vrchu základne ukladajte smerom dole kamene po naklonenom svahu a uistite sa, že sú odstupňované v dostatočnom uhle, aby voda stekala a aby sa redukovalo množstvo stojatých oblastí. Vodopád by mal presahovať nad jazierko o niekoľko centimetrov.
 • pripojte ponorné čerpadlo – vložte vodné čerpadlo do rybníka. Najlepšie na policu, ktorá nie je príliš hlboká. Hadicu priveďte na vrchol vodopádu a otestujte, či vodopád nie je netesný. Akékoľvek medzery alebo diery upchajte pôdou alebo vlhkým pieskom. Skontrolujte tiež stojaté oblasti a podľa toho upravte kamene.
 • kamuflujte – použite kamene, pôdu a rastliny na zakrytie hadice a na obklopenie samotného vodopádu. Nielenže sa tým skryjú plastové časti, ale vodopád lepšie splynie s okolím, vďaka čomu bude vo vašej záhrade vyzerať „viac doma“.

A máte hotový vodopád! Spočiatku môže vyzerať trochu mimo, ale akonáhle začnú kamene zvetrávať a rastliny rásť – bude to vyzerať akoby tam odjakživa patril. Použitie lokálnych rastlín a prírodných materiálov tento proces značne urýchli.

 

Záhradné jazierko s vodopádom

Vodopád má nielen dekoračný, ale aj praktický význam – okysličuje vodu v jazierku

 

Naplňte jazierko vodou

Naplniť jazierko vodou môže trvať dlhšie, ako by ste si mysleli. Ak je to možné, na naplnenie jazierka použite zozbieranú dažďovú vodu alebo ho naplňte hadicou z kohútika. Aby ste zabránili rozptylu pieskového substrátu, položte dýzu hadice na plastový vak, aby absorboval časť energie. Ak naplníte rybník vodou z vodovodu, môže sa zmeniť na zelenú, ale nebojte sa, to sú len minerály. Keď sa rybník naplní, vložka sa natiahne. Vyplňte priekopy okolo okraja jazierka zeminou. Keď sa rybník plní, položte trávnik, pôdu alebo dlaždice na exponovanú vložku na okrajoch rybníka. Vložka na slnečnom svetle degraduje, takže sa snažte nenechávať nekryté fólie príliš dlho vystavené slnku.

 

Výsadba

Pridanie rastlín do jazierka nielen zvýši jeho estetickú príťažlivosť, ale tiež zníži nadbytok výživných látok vo vode. Pri výstavbe jazierka je dôležité myslieť na výsadbovú hĺbku rôznych rastlín. Na etikete každej rastlinky je vyznačená požadovaná hĺbka výsadby a tiež predpokladaná veľkosť rastliny. Pod vodou vytvárate prostredie výsadby, rôzne hĺbky pre rôzne rastliny podľa ich rastových požiadaviek. Ak máte v úmysle pestovať rastliny v košoch, budete musieť do boku štruktúry rybníka začleniť police. Zmerajte veľkosť košov a kalkulujte s ďalším rastom, aby bola veľkosť police vyhovujúca. Hĺbka police by mala byť medzi 20-30 cm. Zvislé strany políc by sa mali mierne nakláňať – okolo 20 stupňov, aby sa zabránilo zosunutiu pôdy.

Ak pestujete rastliny okolo okraja rybníka, môžete to urobiť buď na dlhej poličke na umiestnenie košov, alebo bez košov, vytvorením vnútornej steny, ktorá vytvorí „výsadbovú priehradku“, tejto oblasti. Tu ale rast nie je taký regulovateľný ako v koši. Niektoré rastliny sú veľmi bujné a môžu byť invazívne, preto by sa a mali pestovať v koši, aby ich bolo možné „zadržať“.

Lekno na vode

 

➡️Odporúčané vodné rastliny pre záhradné jazierko

Lekná sú vynikajúcou voľbou, pretože ponúkajú tieň aj pre obyvateľov jazierka. Sú vhodné do hlbších vodných plôch, zvyčajne 0,6 – 1,5 metra a môžu byť vysadené do košov, aby sa udržala základňa rybníka bez pôdy a odpadu z rastlín. Okrem lekien sú vhodné nasledujúce rastlinky:

 • Peltandra virginica – trsnatá bylina vyrastajúca z krátkeho vzpriameného podzemku. Obdobie pokoja je počas zimy. Kvetenstvo sa vyvíja začiatkom leta, je asi 20 cm dlhé.
 • Šípovka širokolistá (Sagittaria latifolia ) vodná rastlina, ktorá obľubuje slnko. Dorastá do výšky 40 – 60 cm. Kvitne od júna do augusta.
 • Škripina lesná (Scirpus sylvaticus) – ľudovo nazývaná šachorina, statnejšia rastlina s priamou dutou listnatou stonkou, vysokou až 1 m. Kvitne počas júna a júla.
 • Orobinec úzkolistý (Typha angustifolia and T. latifolia) –  dosahuje výšky až 2 m, kvitne od júla do októbra
 • Sítina rozložitá (Juncus effuses spiralis) – trávovitá vodná rastlina , vytvára husté trsy sýto zelených listov, dosahuje výšku 50 cm
 • Thália pobielená (Thalia dealbata) – mrazuvzdorná vodná rastlina so zaujímavými kvetmi, kvitne od júla do augusta
 • Modráska srdčitá (Pontederia cordata) – husto trsnatá rastlina s priamou stonkou vysokou až 120 cm. Je pomenovaná po Giulio Pontedera (1688 – 1757), ktorý bol profesorom botaniky v talianskej Padove. Vytvára efektné srdcovité listy. Kvitne modrými kvetmi.
 • Darmera štítnatá (Darmera peltata) – trvalka tvoriaca veľké trsy s listami siahajúcimi do výšky až 1 m. Kvitne v apríli až máji ružovkastými kvetmi.
 • Kosatec (Iris laevigata and I. hexagonae) – dorastá do výšky 60 – 100 cm. Kvitne modrými kvetmi od júna do septembra

Rastliny sa môžu do jazierka osadiť približne 1 – 2 týždne po počiatočnom naplnení vodou, keď sa živiny z vodovodnej vody, ako je chlór a fluorid, odparia. Ak sú rastliny dobre zvolené a jazierko je udržiavané v relatívne vyrovnanom ekologickom stave, nemalo by vôbec vyžadovať veľa údržby. Dbajte však na to, aby nedošlo k hromadeniu mŕtvych organických látok.

 

Osvetlenie

Inštalácia strategicky umiestnených svetiel do jazierka môže vytvoriť úplne novú dimenziu, ktorá vám umožní vychutnať si tento pohľad aj počas letných večerov. Tieto špeciálne svietidlá môžu byť úplne ponorené a sú ideálne na osvetľovanie tokov, vodných prvkov a fontán. Osvetlenie jazierka sa dá tiež použiť na zvýraznenie výsadbových plôch.

💡 TIP Do vašej pozornosti odporúčame článok, ktorý je venovaný solárnemu osvetleniu záhradných jazierok.

Osvetlené záhradné jazierko

Vhodne zvolené osvetlenie jazierka vytvorí čarovnú atmosféru

 

Zazimovanie záhradného jazierka

Uloženie záhradného jazierka k zimnému spánku nemusí byť náročný proces. Nasledovanie niekoľkých jednoduchých tipov bude zárukou, že na jar sa môžete zo svojho jazierka znova, v plnej kráse, tešiť.

Je potrebné záhradné jazierko na zimu vypustiť?

Krátka odpoveď znie NIE. Neexistuje žiadny dôvod na vypustenie vody a počas zimy by sa aj tak naplnilo dažďom a snehom. Pokiaľ teda budete nasledovať nižšie uvedené kroky na zazimovanie jazierka, nie je dôvod na vypustenie vody na jeseň.

 • vyčistite jazierko – rozkladajúci sa organický materiál, ako napríklad padnuté lístie, uvoľňuje toxické plyny, ktoré sa môžu hromadiť vo vode a zabíjať prezimujúce ryby. Pred zimou je preto potrebné z jazierka odstrániť čo najviac organických materiálov. Na uľahčenie údržby zakryte jazierko na jeseň sieťkou, aby ste zabránili padaniu lístia a iných zvyškov. Keď už listy opadli, odstráňte sieťku a listy, ktoré sa cez ňu dostali vyčistite skimmerom.
 • orežte rastliny – vytiahnite rastliny z vody a orežte ich až k spodnej časti rastliny, aby ste odstránili všetky listy. Rovnako ako v prípade padajúcich listov, môže rozkladanie rastlinného materiálu v jazierku spôsobiť hromadenie toxických plynov vo vode, čo je pre ryby veľmi nebezpečné.
 • pridajte baktérie pre studenú vodu – baktérie prospešné pre studenú vodu pomáhajú štiepiť odpad z rýb a rôzne zvyšky, aby sa v zimných mesiacoch udržala čistota a priezračnosť vody v jazierku. Pomáhajú aj znižovať riziko hromadenia toxického plynu vo vode. Sú to baktérie, ktoré fungujú aj bez prístupu slnka (druh Psychrophiles) a sú aktívne pri teplotách pod 7 ºC.
 • vypnite čerpadlo – ďalším krokom je vypnutie čerpadla a vyčistenie filtra jazierka. Odstráňte tiež všetky časti, ktoré trčia nad hladinou vody, vrátane prípadných vodopádových hadičiek a príslušenstva fontán. Ak voda v zime zamrzne, nepoškodia sa.
 • vložte rastliny a čerpadlo späť – akonáhle dostanete väčšinu zvyškov z rybníka a všetko vyčistíte, položte rastliny a čerpadlo na dno v najhlbšej časti jazierka.
 • dajte do jazierka rozmrazovací plavák  – ak v jazierku prezimujú aj ryby, je veľmi dôležité počas zimy mať otvorenú dieru v ľade. Koncom jesene len hoďte do vody rozmrazovací plavák a ten sa postará o trvalý otvor v ľade. Niektoré zariadenia kombinujú vykurovanie s prebublávajúcim vzduchom. Prevádzkové náklady na rozmrazovač sú nízke a ani sa nemusí zapínať, kým teplota neklesne natoľko, aby spôsobila tvorbu ľadu. Cena rozmrazovacích plavákov sa prispôsobí každej peňaženke, obľúbená Heureka, ale aj akýkoľvek špecializovaný eshop vás ponukou spoľahlivo prevedie.

 

➡️ Ako zazimovať jazierkové čerpadlo?

Ako sme už spomenuli vyššie, čerpadlo môžete nechať v zime na dne rybníka. Pretože voda nezamrzne až na dno, čerpadlo sa nepoškodí. Ak chcete, môžete čerpadlo z jazierka vybrať a presťahovať do suterénu, garáže alebo záhradného domčeka. Ak nemáte v úmysle zabrániť zamrznutiu vody, odporúčame čerpadlo vybrať. V opačnom prípade, ak voda úplne zamrzne, mohlo by to spôsobiť vážne poškodenie alebo dokonca zničiť čerpadlo.

 

➡️ Ako zazimovať vodné rastliny?

Otužilé rastliny, ako sú napríklad lekná, prežijú v zamrznutom rybníku aj počas zimy. Takže sa nemusíte starať o ich odstránenie. Len orežte lístie a vložte ich do najhlbšej časti rybníka. Tropické rastliny však neprežijú zimu vo vode, takže by sa mali vybrať a nechať prezimovať v interiéri.

Presuňte ich z rybníka na miesto, kde nezmrznú, napríklad do suterénu alebo vyhrievanej garáže. Ak sú v kvetináčoch bez drenážnych otvorov, udržiavajte ich dobre zalievané. Ak sú v kvetináčoch s drenážnymi otvormi, presťahujte ich do kvetináčov bez odtokových otvorov. Hladinu vody kontrolujte najmenej raz týždenne, podľa potreby pridávajte vodu, aby rastliny nevyschli.

 

➡️ Ako zazimovať ryby v jazierku?

Ak premýšľate, čo robiť s rybami v zime … záleží to od druhu rýb, ktoré máte. Napríklad zlaté rybky a Koi kapry dokážu prežiť zimu v rybníku, pokiaľ voda úplne nezamrzne. Tropické ryby by však mali byť prezimované vo vnútri. Ak máte v úmysle prezimovať ryby v jazierku, musíte zabrániť zamrznutiu vody. Udržiavanie otvoreného priestoru umožní toxickým plynom uniknúť a kyslík, ktorý je pre prežitie rýb nevyhnutný, sa dostane do vody. Udržiavanie diery v ľade zabráni zamŕzaniu rybníka až na dno. Ak však voda zamrzne po dno, mohla by zabiť rastliny aj ryby (a pravdepodobne aj čerpadlo).

Uistite sa, že vaše ryby sú v dobrom stave, predtým ako sa dostanú do stavu hibernácie. Ich dobrý zdravotný stav viete zabezpečiť vyváženou stravou. Keď teplota vody klesne pod 15 stupňov C, metabolizmus a trávenie rýb sa začne spomaľovať. Existujú krmivá pre studenú vodu, ktoré sú formulované tak, aby ryby boli správne živené aj pri týchto nízkych teplotách. Ak teplota vody klesne pod 10 stupňov C, prestaňte ryby kŕmiť.

Otvor v ľade

Ak v jazierku chováte ryby, otvor v ľade je nevyhnutný

 

➡️ Ako zazimovať záhradné jazierko bez rýb?

Ak nemáte vo svojom jazierku ryby, nemusíte sa obávať zamŕzania vody. Odolné rastliny by mali prežiť bez problémov. Ale ak tam neplánujete vložiť rozmrazovací plavák, mali by ste vybrať čerpadlo a filtračný box.

 

Tipy na údržbu zazimovaného jazierka

✅ Ak už záhradné jazierko zamrzlo, NIKDY sa nepokúšajte otvárať v ľade dieru. Stačí položiť rozmrazovací plavák na ľad a ten sa nakoniec roztopí a otvorí dieru. Nikdy nedupte a nebúšte do ľadu, pretože to môže zabiť ryby. 

✅ Ako sme už spomenuli, ak teplota vody  klesne pod 10 stupňov, prestaňte kŕmiť ryby, mohlo by ich to nakoniec zabiť. Kŕmenie ryb v zime môže spôsobiť aj tvorbu škodlivých plynov vo vode následkom rozkladu potravy. Nerobte si starosti, ryby sú v stave hibernácie, nepotrebujú kŕmiť.

Sneh pridáva vrstvu izolácie nad plavák v jazierku a pomáha udržiavať otvor v ľade otvorený. Pomáha tiež zostať vode teplejšou. Takže nezaťažujte sa odstraňovaním snehu z vrchu rybníka, len sa uistite, že otvor v ľade nie je už príliš dlho pod ním.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.