Krásne solárne lampy do jazierka nemusia stáť veľa

Veronika Štrbová Téma 28. októbra 2021 0

Osvetlenie v interiéri, ale aj v exteriéri spĺňa okrem svojej primárnej funkcie bezpečnosti aj tú dekoračnú. Dokáže navodiť príjemnú atmosféru, či už večer vnútri v obývačke alebo vonku pri jazierku. Zrelaxujte po náročnom dni na svojej terase s pohľadom na luxusne vysvietenú a blýskajúcu sa hladinu jazierka. Pre vás, vaše deti či domáce zvieratá osvetlenie poslúži aj na bezpečný pohyb v okolí celej vodnej plochy.

Práve v tomto článku sa budeme venovať osvetleniu jazierka, konkrétne solárnymi lampami. Určite ste už o nich počuli a možno práve aj premýšľate nad ich kúpou. Teraz sa dozviete, ktoré produkty sú pre tento účel najvhodnejšie. Keďže výrobcovia sa snažia každý rok dodávať na trh viac a viac druhov týchto svietidiel, je si z čoho vyberať. Snažia sa o to, aby aj osvetlenie do jazierka bolo možné zabezpečiť pomocou solárneho svetla a nebolo závislé na dodávkach elektrickej energie zo siete.

Výhody solárnej energie

Každú sezónu pribúdajú nové produkty na solárny pohon. Do jazierka už môžeme použiť solárne jazierkové čerpadlá či vzduchovacie motorčeky, ktoré sa okrem toho často využívajú aj v akváriách. Rôzne solárne vodotrysky a fontány prinášajú pohyb vody vášho jazierka. Mnohé z nich majú už vstavanú batériu, ktorá dodáva elektrický prúd v čase, keď nesvieti slnko alebo je zamračené. Batérie sa dobíjajú zo slnečného žiarenia. Záhradná fontána na solárny pohon a solárne osvetlenie na záhradu dodajú vášmu okoliu príjemnú atmosféru cez deň aj v noci.

Ako ste si už zrejme všimli, trend solárnych svietidiel nie je zaužívaný len pri osvetlení záhrady, ale aj jazierka. Praktické lampy svietiace vďaka slnečnej energii môžete zohnať najčastejšie v tvare gúľ alebo valcov. A pýtate sa, prečo by ste mali staviť práve na solárne osvetlenie?

Jazierko osvetlené solárnymi svietidlami

Solárne svietidlá vytvárajú v jazierkach počas večera krásnu atmosféru

Tu je niekoľko výhod, ktoré solárna energia ponúka:

  • nulové náklady na prevádzku vďaka slnečnej energii
  • solárna energia je dostupná všade
  • jej využitie je ekologické a nezaťažuje životné prostredie
  • bezúdržbovosť
  • solárne poháňané prístroje nemajú žiadne zbytočné káble
  • jednoduchá inštalácia svietidiel
  • vďaka širokému výberu aj priaznivá cena svietidiel
  • solárna energia je jediný obnoviteľný zdroj, ktorý má potenciál dlhodobo pokryť energetické potreby ľudstva bez vedľajších následkov

 

Pre koho sú určené a akú majú výdrž

Solárne osvetlenie je vhodné predovšetkým pre majiteľov domácich jazierok, ktorým sa podarí získať dostatok slnečného svetla a chcú dosiahnuť maximálne mesačné úspory. Slnečné LED svetlá sú skvelým spôsobom, ako napájať malý systém osvetlenia energiou zo slnka, ktorá nevyžaduje žiadne pripojenie k elektrickej zásuvke. Svetlá budú pripojené k solárnemu panelu a všetko, čo musíte urobiť, je umiestniť panel na miesto, ktoré je vystavené maximálnemu slnečnému žiareniu. Vzhľadom k tomu, že osvetlenie jazierka počas dňa nevyužijete, poteší vás efektívna nočná prevádzka so skvelou atmosférou. Solárny panel bude pomaly zhromažďovať počas dňa slnečné svetlo a počas noci bude napájať vaše solárne LED svietidlo niekoľko hodín.

Doba svietenia pri solárnych svietidlách je závislá na slnečných podmienkach, použitých LED zdrojoch a akumulátore. Priemerná doba svietenia je 6-8 hodín. Solárne LED svietidlá majú už zabudovaný senzor stmievania a rozsvecujú sa automaticky. Veľmi obľúbené sú lampy s napichovacím kolíkom a ak máte doma deti, určite budú nadšené z najrôznejších solárnych zvieratiek.

 

Aké svietidlá možno použiť v jazierku a jeho okolí

 

⭐ Stĺpikové solárne svietidlá

Na záhrade v jazierku a v jeho blízkom okolí možno využiť niekoľko druhov solárnych svietidiel. Patria medzi ne veľmi obľúbené stĺpikové lampy. Hodia sa na osvetlenie najbližšieho okolia jazierka, resp. cestičiek, ktoré k nemu vedú. Sú vyrobené z kvalitných materiálov a spracované pre bezpečnosť a dlhodobú odolnosť za všetkých podmienok počasia.

💡 Tipy na stĺpikové solárne lampy:

Grundig – LED Solárna lampa so senzorom 1xLED IP44
15,19 €
Eglo 48582 – Solárna lampa SOLAR 1xLED/1xAAA meď
7,60 €
STEINEL 009830 – LED vonkajšia solárna lampa XSolar GL-S LED/1,2W
480,00 €
LED Solárna lampa BALANCE LED/1,2V IP44 biela
2,91 €

Pozrieť ďalšie

 

Plávajúce solárne svietidlá

Plávajúce solárne svietidlá sú vhodné priamo do jazierka. Už samotný názov napovedá, že dokážu na hladine plávať a v noci vytvárať úžasnú atmosféru osvetlenej vodnej plochy. Sú vyrobené taktiež z kvalitných materiálov, vďaka čomu sú vodovzdorné a trvácne. Niektoré z nich dokážu dokonca aj meniť farbu. Keďže majú svoj vlastný solárny panel zabudovaný v svietidle, netreba ich na deň vyberať z vody, a tak môžu byť dekoráciou aj cez deň.

💡 Plávajúce solárne svietidlá:

BESTWAY 58419 vodotesná LED lampa
14,60 €
BESTWAY 58111 Plávajúce solárne svietidlo
10,20 €
INTEX 28694 LED svetlo štvorcové,
12,50 €
INTEX 28695 Solárne plávajúce LED svetlo,
24,02 €

Pozrieť ďalšie

 

LED reflektory

Ak potrebujete na osvetlenie silnejšie svetlo, aj v tomto prípade je možné využiť solárne vonkajšie svietidlá. Solárne reflektory dokážu pomocou LED technológie aj pri nízkej spotrebe energie zabezpečiť dostatočné osvetlenie priestoru rovnako, ako bežné reflektory. Rozdiel je v tom, že nie je potrebné ťahať rozvody elektrickej siete. Pomocou solárneho panelu si solárne reflektory cez deň dobíjajú baterky zo slnečnej energie, a v noci osvetľujú vybraný priestor. Buď sa automaticky zapínajú po zotmení, alebo majú pohybový senzor, ktorý reflektor zapne po tom, ako zaregistruje pohyb.

💡 Tipy na solárne reflektory do vašej záhrady:

LED Solárny reflektor so senzorom 2000mAh LED/8W/3,7V IP44
54,44 €
LED Solárny senzorový reflektor TOMI LED/10W/7,4V IP44
72,59 €
LED Vonkajší reflektor so senzorom LED/5W/3,7V IP65
46,00 €
LED Solárny reflektor so senzorom LED/0,12W/2xAAA IP67 nerez štvorec
20,26 €

Pozrieť ďalšie

 

Kde všade sa dá využiť solárna energia?

 

Na záhrade

Ak si chcete skrášliť svoju záhradu alebo jazierko vodotryskom, už nemáte nad čím váhať. Žiadna zložitá inštalácia ani zbytočné ťahanie káblov po záhrade. Využite solárne vodotrysky a fontány, ktorých montáž je maximálne jednoduchá a údržba takmer žiadna. Máte radi večerné posedenia na terase? V tom prípade si zaobstarajte solárne záhradné osvetlenie, ktoré slúži k osvetleniu cestičiek aj na dekoráciu. Solárne nástenné svietidlá osvetlia zase vchod do domu, číslo domu na stene, terasu či garáž a nájdete medzi nimi aj modely s detektorom pohybu.

Okrasné solárne fontány do záhrady

 

Proti škodcom

Každý, kto má doma záhradu, sa určite stretol napríklad s takými krtkami. Tí nám skutočne vedia niekedy narobiť vrásky na tvári svojimi krtincami. Dá sa však proti nim bojovať a to tiež pomocou solárnych vychytávok. Jednou z nich je napríklad solárny odpudzovač hrabošov, resp. krtkov, ktorý efektívne ochráni váš trávnik pred nevzhľadnými krtincami. Taktiež si môžete zaobstarať aj prenosný solárny odpudzovač hmyzu, ktorý odpudí komáre, takže vám nebudú kaziť príjemný večer.

Solárne odpudzovače na krtkov, hrabošov a komáre

Zábava

Solárna energia v dnešnej dobe nie je ničím ojedinelým ani čo sa hračiek a zábavy týka. Solárne poháňané autíčko, pavúk, svrček alebo vrtuľník zabavia nielen deti, ale aj dospelých. Solárne sady a stavebnice zabavia nejedného z vás. Na záhrade, na dovolenke či v prírode využijete napríklad aj solárne rádio s dynamom. Taktiež ste určite už počuli aj o solárnych nabíjačkách. Oceníte ich najmä na cestách a v prírode, kde nemáte možnosť nabíjania batérie či mobilov pomocou elektrickej energie.

Solárne autíčko a solárna nabíjačka

 

Prečo si vybrať solárne osvetlenie do jazierka

➡️ Kompaktnosť svietidiel

Solárne svietidlá sú malé a kompaktné. Môžu v sebe zahŕňať niekoľko funkcií. Základnou funkciou je svietenie. Môžu sa používať na osvetlenie záhrady, stanu, terasy alebo menšieho priestoru. Vhodné sú pre kemping, rybolov, turistiku, ale ich využitie je široké. Energiu získavajú zo slnka vďaka integrovanému solárnemu panelu. Také svietidlá majú rôzne podoby, od bežne známych malých lampášov, cez prenosné ručné baterky až po nafukovacie svietidlá, ktoré v batožine zaberú naozaj málo miesta. Mnohé z takýchto malých solárnych svietidiel môžu byť súčasne aj záložným zdrojom pre mobilné telefóny, vďaka zabudovanej batérii a USB výstupu.

➡️ Funkčnosť

Solárne svietidlá dokážu osvetliť nielen malý priestor, ale aj väčšie plochy. Či už ide o osvetlenie okolia domu, príjazdových ciest, dvora alebo parkoviska, solárne LED reflektory sú alternatívou bežných svietidiel. Rozdiel je v tom, že pre solárne vonkajšie osvetlenie nepotrebujete ťahať káble s elektrickými rozvodmi, rozkopávať pozemok alebo zasekávať do fasády. Nakoľko zdrojom energie je slnko, stačí umiestniť svietidlo na požadované miesto, a solárny panel nastaviť na slnečnú plochu. Výhodou je, že svietidlo môže byť aj na tienistom mieste, ale solárny panel môže byť od svietidla aj vzdialený, pripojí sa len káblom. A ak nevyhovuje umiestnenie, jednoducho sa len premiestni. Bez potreby ďalšej elektrickej prípojky.

➡️ Dizajn

Určite nám dáte za pravdu, že technológia môže byť spojená aj s dizajnom, a tak výrobcovia spojili technické riešenie do jedného celku tak, že často na prvý pohľad neviete, čo také svietidlá v sebe skrývajú. Základom je svietidlo, ktoré získava energiu pomocou slnečných lúčov. Cez zabudované fotovoltaické panely získava elektrickú energiu pre zabudovanú batériu, vďaka ktorej dokáže solárne svietidlo svietiť dlhé hodiny.

Špeciálne dizajnové solárne lampy dokážu osvetliť priestor priamo z vodnej hladiny záhradného jazierka alebo bazénu. Vďaka zabudovanému solárnemu panelu si akumulátor dobíjajú priamo na hladine, preto nie je potrebné ich z vody vyberať. A aj napriek tomu, že sú to svietidlá plávajúce na vode, sú úplne bezpečné.

Solárne svietidlá so zaujímavým dizajnom

Na trhu je dostať mnoho druhov solárnych svietidiel so zaujímavým dizajnom

Slabého svetla zo solárnej lampy sa báť nemusíte

Solárne svietidlá sú stále obľúbenejšou alternatívou vonkajšieho osvetlenia. Sú cenovo dostupné, ľahko sa inštalujú a dajú sa ľahko premiestniť. Šetríte aj na nákladoch za elektrickú energiu. Donedávna väčšina solárnych svetiel vyžarovala len slabé svetlo a nebola taká spoľahlivá. Toto sa úplne zmenilo, pretože super jasné LED diódy nahradili viac konvenčných žiaroviek. Svetelné LED diódy vytvárajú svetlo bez vytvárania odpadového tepla bežných žiaroviek, takže sú veľmi svetlé, ale vyžadujú oveľa menej elektrickej energie na prevádzku. Výsledkom je spoľahlivá, dlhodobá “žiarovka”, ktorá zvyčajne svieti po celý život výrobku.

Ďalšie nedávne pokroky v technológii solárneho osvetlenia zahŕňajú vývoj účinnejších fotovoltaických článkov, vylepšené obvody a účinnejšie batérie. Tieto nové slnečné svetlá dokážu vykonávať celoročne, dokonca aj počas chladných, krátkych zimných dní s malou variabilitou výkonu.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.