Solárne lampy – ako fungujú, aké sú ich výhody a kedy sa pre ne rozhodnúť

Georgina Babinová Téma 22. apríla 2021 0

Solárne lampy a solárne osvetlenie ako také je nová, vyspelá technológia osvetlenia, ktorá sa používa pre vnútorné aj vonkajšie osvetlenie. Solárne lampy sú v porovnaní s konvenčným spôsobom osvetlenia veľmi špeciálne, pretože využívajú slnečné svetlo, ktoré je obnoviteľným zdrojom energie. So solárnym osvetlením sa dnes môžete stretnúť na uliciach, v domácnostiach, záhradách, na dvoroch aj terasách.

Popularita LED osvetlenia v posledných rokoch prudko vzrástla, pretože spotrebitelia si uvedomujú úsporu nákladov a environmentálne prínosy tejto technológie. Pridanie solárnej energie, ktorá zdieľa tieto výhody, má potenciál výrazne zvýšiť dané benefity úplným odstránením prevádzkových nákladov.

💡 Tipy na solárne osvetlenie vašej záhrady:

STEINEL 671013 – Solárný senzorový LED-reflektor XSolar L-S 0,5 W / LED strieborná
2 420,00 €
STEINEL 671211 – Solárný senzorový LED-reflektor XSolar GL-S 0,5 W / LED strieborná
2 204,00 €
STEINEL 009830 – LED vonkajšia solárna lampa XSolar GL-S LED/1,2W
864,00 €
FARO 70774 – LED Vonkajšia solárna lampa so senzorom SAURA LED/2,2W/100-240V IP54
159,20 €
LEDKO 08430L – LED Solárne nástenné svietidlo so senzorom 1xLED/6,8W IP65
92,42 €
LED Vonkajšie solárne nástenné svietidlo so senzorom LARIX LED/3W/230V IP44
89,47 €
Philips 17808/93/16 – LED Solárne svetlo s čidlom MYGARDEN DUSK 1xLED/1W/3,7V
78,49 €
Globo – LED Vonkajšie svietidlo s čidlom 2xLED/3W/230V
71,99 €

Pozrieť ďalšie

 

Ako fungujú solárne lampy?

Princíp činnosti solárnych svetiel je pomerne jednoduchý. Ich hlavnou zložkou je fotovoltaický panel (alebo PV panel), ktorý je schopný zhromažďovať slnečnú energiu absorbovaním slnečného svetla počas dňa. Fotovoltaické panely pozostávajú z viacerých vrstiev kryštalického kremíka a niektorých chemikálií, ktoré vytvárajú vrstvy záporne nabitých elektrónov a pozitívne nabitých priestorov. Po prechode cez PV panel, slnečné svetlo nabudí negatívne nabité elektróny a tlačí ich do kladne nabitých priestorov. Potom sa táto energia transformuje do elektrickej podoby a uloží do batérie (zvyčajne nabíjateľnej gélovej). Po západe slnka sa osvetlenie zapne a je možné ho používať na rôzne účely. Pretože tieto svetlá napájané slnkom, musia byť umiestnené v oblastiach, kde je dostatok slnečného svetla.

Okrem fotovoltaického panelu využívajú solárne lampy aj regulátor, ktorý je navrhnutý tak, aby inteligentne a automaticky prepínal svetlo sám do LED svetla, využívajúc uloženú energiu na zapnutie.

Solárne pouličné osvetlenie

Solárne pouličné osvetlenie

 

Aké sú benefity solárnych lámp?

Ak ste predtým nikdy nepoužili solárne svetlo, pravdepodobne máte veľa otázok, pokiaľ ide o výhody využitia tohto nového spôsobu osvetlenia. Aby sme vám pomohli tieto otázky zodpovedať, zostavili sme nasledujúci zoznam najväčších výhod solárnych svetiel.

  • šetrné k životnému prostrediu – slnečná energia je nepochybne veľmi priateľská k životnému prostrediu. Keďže produkuje elektrickú energiu z najviac dostupného obnoviteľného zdroja energie – slnečného žiarenia, zohráva dôležitú úlohu pri odbúravaní uhlíkovej stopy, ktorá je každodenne uvoľňovaná továrňami a priemyselnými závodmi po celom svete. A všetci vieme, že len postupným získavaním slnečných a iných druhov obnoviteľných zdrojov energie môžeme spomaliť nárast problémov spôsobených vyčerpaním zdrojov našej planéty.
  • nákladovo efektívne – solárne lampy vás môžu stáť viac ako konvenčné svetlá, pokiaľ ide o kúpu nového modelu. V dlhodobom používaní sú však v skutočnosti lacnejším riešením. Ak vezmete súčet ceny lampy a jej účtu za elektrinu, že jej cena sa vám vráti v priebehu niekoľkých mesiacov.
  • jednoduchá údržba – systém solárneho osvetlenia zvyčajne vyžaduje len veľmi malú údržbu. Tento druh osvetlenia je vlastne jedným z najjednoduchšie udržiavateľných, bez potreby výmeny akéhokoľvek drôtu alebo inštalácie zásuvky na napájanie. Okrem toho, že spravíte niekoľko kontrolných prehliadok a čistení počas roka, nemusíte už nič iné robiť, aby ste zabezpečili dlhú životnosť vášho solárneho osvetlenia.
  • neobmedzený zdroj – ak príde deň, keď Slnko vyhasne, skončí aj život na našej planéte. Ale kedy nastane táto katastrofa? Možno o milióny rokov. Vidíte teda, že slnečná energia je neobmedzený zdroj, ktorý sa zdá byť nevyčerpateľný. 
  • žiadne elektrické káble – konvenčné osvetlenie vyžaduje napájacie káble. Solárne lampy ich nepotrebujú.

 

Typy solárnych lámp

Získanie ideálneho vonkajšieho solárneho osvetlenia bude závisieť od konkrétnych funkcií a schopností, ktoré od neho budete vyžadovať. A tieto faktory budú priamo spojené s typom lampy.

Osvetlenie chodníka

 

1. Osvetlenie ciest a chodníkov

Cesty a chodníky sú ideálnymi miestami na inštaláciu tohto typu solárnych svetiel. Tiež, v závislosti od efektu, ktorý chcete dosiahnuť, môžu byť využité ako akcentačné svetlo pre vašu záhradu. Solárne lampy na osvetlenie chodníkov sú poväčšine jasnejšie ako akcentačné záhradné lampy. Väčšina z nich sa jednoducho inštaluje. Jednoducho ich vsadíte do pôdy (najčastejšie) alebo zavesíte na plot. Mnohé modely prichádzajú s vypínačom umiestneným na každom kolíku. Keď ich vypnete energia sa bude hromadiť, kým ich znova nebudete potrebovať. Svietia viac ako 10 hodín! Môžete s nimi vychutnať teplé mesiace na záhrade, stolovanie na terase s rodinou, zábavu na trávniku s deťmi.  Svetlo dodá vonkajšiemu prostrediu viac jasu, ktorý umožní venovať sa aktivitám aj po západe slnka. Solárne lampy zvyšujú atraktivitu vášho pozemku, tým že osvetlia príjazdovú cestu a záhradné chodníky.

💡 Tipy na solárne lampy pre osvetlenie chodníka:

Grundig – LED Solárna lampa so senzorom 1xLED IP44
15,19 €
STEINEL 009830 – LED vonkajšia solárna lampa XSolar GL-S LED/1,2W
864,00 €
LED Solárna lampa BALANCE LED/1,2V IP44 biela
3,33 €
LED Vonkajšia solárna lampa so senzorom LARIX LED/3W/3,7V IP44
103,82 €

Pozrieť ďalšie

 

2. Osvetlenie do záhrady

Tieto svetlá sú navrhnuté tak, aby záhrada vyzerala očarujúcejšie a živšie. Tieto lampy sú používané aj kvôli bezpečnosti, najmä tie, ktoré majú zabudované pohybové senzory, ktoré zachytia pohyb a okamžite začnú produkovať jasné, silné svetlo. Solárne záhradné svietidlá sa obyčajne inštalujú do zeme. a rozptyľujú rôzne efekty osvetlenia po záhrade. Ak chcete vyzdvihnúť krásu vašich rastlín alebo vrhnúť zaujímavé svetlo na terénne úpravy, sú k dispozícii skvelé možnosti. Okrem toho, solárne záhradné osvetlenie môže byť využité takmer kdekoľvek, pokiaľ dostane počas dňa dostatok slnečného svetla. Pred ich inštaláciou vyberte miesto, kde budú v dosahu slnečných lúčov. Uistite sa, že nebudú zatienené žiadnou konštrukciou alebo domom. V zime svetlá nemusia mať dostatok energie na to, aby vydržali celú noc. A keď sneží, ich PV panel môže byť zakrytý, snažte sa ho pravidelne čistiť.

 

3. Akcentačné osvetlenie

Na rozdiel od iných solárnych lámp sú akcentačné svetlá určené výhradne na to, aby vdýchli atmosféru vášmu dvoru, terase, alebo záhrade. Tento typ svetiel však nemusí byť tak žiarivý, pretože má ponúkať len útulnú, tlmenú žiaru. Preto, keď sa rozhodnete vybudovať peknú skalku alebo jazierko, mali by ste niektoré z nich postaviť na zem. Zvýraznia vaše obľúbené oblasti a vrhnú jantárovú žiaru na lístie. Podobne ako ostatné solárne lampy, aj tieto sú odolné voči poveternostným vplyvom a automaticky sa zapnú po západe slnka.

 

4. Nástenné osvetlenie

Nástenné solárne lampy sú ideálnym riešením pre akýkoľvek vkus – sú moderné, elegantné a klasické súčasne. Niektoré majú matné kryty na prednej a na oboch bočných stranách pre rozptýlenie svetla. To dodá vášmu plotu, verande, terase a celej záhrade príťažlivejší a rovnomernejší jas! Ak hľadáte cenovo dostupné osvetlenie s ekologickým režimom a nenáročnou údržbou, zvážte sadu solárnych lámp, ktoré inštalujete na plot. Budú krásne svietiť každú noc, počas celého roka. Zapínajú sa automaticky za súmraku a po úplnom nabití môžete od nich očakávať 6 – 8 hodinovú nepretržitú prevádzku.

 

5. Osvetlenie terasy

Terasa je ideálne miesto na zábavu aj relax. Pri vhodne riešenom osvetlení si môžete grilovačku s priateľmi užívať ešte dlho po západe slnka. Stropné solárne svetlá sú vhodné na varenie, zatiaľ čo nástenné a akcentačné osvetlenie ponúkne atraktívne svetelné efekty a čarovnú atmosféru.

 

Funkcie a svetelný efekt

Ak sa pozriete na podrobné popisy solárneho osvetlenia pravdepodobne si všimnete, že niektoré deklarujú, že produkujú útulnú, jantárovú žiaru, ktorá je ideálna na zvýraznenie terénnych úprav, zatiaľ čo iné svietia ostrým, jasným svetlom. Tento svetelný efekt je perfektný na zabezpečenie alebo udržiavanie ciest a chodníkov osvetlených.

➡️ Žiarovky

Väčšina solárnych svetiel beží na LED žiarovky, ale vždy skontrolujte údaje na krabici. LED žiarovky vydržia dlhšie a sú energeticky účinnejšie, pretože vytvárajú svetlo bez veľkého množstva tepla, čím sa zabráni vyhoreniu. Kým bežná žiarovka svieti 1 000 až 2 000 hodín, LED žiarovka bude trvať 25 000 až 50 000 hodín. LED svetlá nie sú také jasné, ale budú viac než dostatočne silné, aby osvetľovali cestu.

➡️ Jas

Ako sme už spomenuli, solárne lampy zvyčajne používajú LED žiarovky, ktorých jas (výstup svetla) sa meria lúmenmi. Tento faktor sa značne líši od lampy k lampe. Napríklad, niektoré modely produkujú len 15-35 lúmenov, čo znamená mäkké, teplé osvetlenie. Zatiaľ čo iné modely môžu produkovať oveľa vyšší lúmen, asi 700-800, čo znamená, že budete mať oveľa jasnejšie (a drsnejšie) svetlo.

Jasnejšie svetlo je nevyhnutné pre bezpečnostné účely. Napríklad chodníky a príjazdové cesty sú oblasti, ktoré potrebujú osvetlenie s vysokou úrovňou jasu, zatiaľ čo záhrady a iné krajinné úpravy uprednostňujú jemné osvetlenie pre nádych romantiky. Preto, v závislosti od vašich cieľov osvetlenia, zohľadnite jas svetla ešte pred akýmkoľvek rozhodnutím o nákupe.

Ak o solárnych lampách práve začínate uvažovať, nasledujúce video vám v rozhodovaní pomôže:

Garden lightening ideas

➡️ Typ a kapacita batérií

Ďalším krokom je zistenie, aký typ batérie sa používa pre danú solárnu lampu. Existujú batérie, ktoré vyžadujú byť plne vystavené slnku, a sú aj také, ktoré sa nabijú aj keď nie sú na priamom slnku. Hľadajte lítium-iónové (Li-Ion) alebo nikel-metalhydridové (NiMH) batérie: Li-Ion batérie majú najdlhšiu životnosť, nie sú ovplyvnené extrémnymi teplotami a stoja za ten extra príplatok. Batérie NiMH sú však ďalšou dobrou voľbou, pretože majú dlhú životnosť a sú lacnejšie. V solárnych lampách sa používajú rôzne typy batérií, od nikel kadmiových až po AA – informácie budú uvedené v detailoch produktu alebo na krabici.

Okrem toho je dôležité zvážiť kapacitu batérie. Ak potrebujete solárne osvetlenie z bezpečnostných dôvodov, určite nechcete aby vám nevydržalo v prevádzke od súmraku do úsvitu. Väčšina výrobcov uvádza životnosť batérie pre 24-hodinový cyklus, zvyčajne okolo osem hodín a musíte sa rozhodnúť, či je to adekvátne pre vaše potreby. Deklarovanú dobu trvania berte so štipkou rezervy – a nebudete sklamaní.

➡️ Smart funkcie

Inteligentné solárne svetlá sú vybavené modernejšími procesormi, ktoré sa do veľkej miery prispôsobujú okoliu. Napríklad, môžu mať inteligentný mikroprocesor, ktorý dokáže nastaviť svetelný výkon v závislosti od počasia. Všeobecne platí, že čím inteligentnejšie sú vaše svetlá, tým viac budú funkčné. Napríklad, keď svetlo dokáže nastaviť svoju intenzitu v závislosti od podmienok okolitého prostredia, šetrí energiu a dlhšie vydrží. Samozrejme, tieto modely budú drahšie. Avšak to, čo ponúkajú je neuveriteľné. Ak to dovolí rozpočet, prečo si ich nekúpiť?

Nevýhody solárneho osvetlenia

Hlavnou nevýhodou solárnych lámp v porovnaní s ich náprotivkami napájanými zo siete je to, že pracujú s oveľa nižším výkonom, čo znamená, že vydávajú menej svetla; takže ak chcete jasne osvetliť niektorú oblasť oblasť vášho pozemku, solárna energia nie je tou správnou cestou. Ďalej si treba uvedomiť, že svetelný výkon môže závisieť od počasia. Zamračený, sivý deň deň bude mať za následok menej nabitú batériu, ako samozrejme aj kratšie dni počas jesene a zimy prinášajú so sebou nižší svetelný výkon a kratšiu dobu prevádzky.

 

Tipy a triky na riešenie problémov so solárnymi lampami

Záhrada osvetlená solárnymi lampami

➡️ 1. Zakryte panel

Keď zakryjete solárny panel, svetlo si pomyslí, že noc prišla skôr a svetlo sa rozsvieti. Solárne lampy zostanú cez deň automaticky vypnuté, pretože sú zaneprázdnené premenou svetla na energiu, ktorá sa má uložiť do batérií. Táto energia sa potom využije v noci na napájanie svetla. Ak je už dobre po súmraku a svetlo sa nerozsvietilo, skontrolujte, či nie je v blízkosti ďalší zdroj svetla, ktorý zasahuje solárny panel, ktorý si tým pádom myslí, že je to ešte stále denné svetlo. Niekedy môže jemné prestavenie polohy panela napraviť situáciu a vaša lampa sa bude správať tak, ako má.

➡️ 2. Vymeňte batérie

To už vieme, že solárne lampy pracujú vďaka nabíjateľným batériám. Vždy by to mali byť nabíjateľné batérie; NiMH alebo v modernejších výrobkoch Li-ion batérie. Pretože batérie sa nabíjajú cez deň a vybíjajú sa v noci, keď svetlo svieti, časom stratia svoju kapacitu nabíjania. Znamenie, že sa to mohlo stať aj vašim svetlám, je skrátený čas prevádzky, dokonca aj po slnečnom dni. Kvalitné batérie by mali vydržať 1 – 2 roky alebo viac.

➡️ 3. Vyhnite sa tieňu

Tieňom je najlepšie sa vyhnúť, najmä ak padajú na solárny panel okolo poludnia, keď je slnko najsilnejšie. Každé 3 – 4 mesiace stojí za to rýchlo sa pozrieť na solárny panel okolo poludnia, aby ste videli, nakoľko je panel v tieni. Panely inštalované v lete, keď sú tiene krátke, sú obzvlášť vnímavé na tieň, ktorý sa z ničoho nič vynorí, keď sa mení ročné obdobie.

➡️ 4. Správny uhol

Aj keď nie je taký dôležitý ako tieň, môže mať uhol panela reálny vplyv na životnosť svetla, najmä počas zimy, keď je slnko na oblohe veľmi nízko. Ak je vaše solárne svetlo vybavené panelom, ktorého uhol možno ľahko nastaviť, potom ho nastavte na 45 stupňov, keď je zima na svojom vrchole, aby dostal čo najviac slnka.

V zime sa odporúča (ak je to možné) nastaviť panel v 45 stupňovom uhle

V zime sa odporúča (ak je to možné) nastaviť panel v 45 stupňovom uhle

➡️ 5. Južná strana

Solárny panel je ako satelitná anténa – bude fungovať najefektívnejšie, ak bude smerovať správnym smerom. Slnko vychádza na východe a zapadá na západe, takže na juh orientovaný panel bude zbierať slnečné svetlo od úsvitu do súmraku. Solárne svetlá fungujú aj keď nie sú otočené na juh, len nemusia pracovať na plný potenciál.

➡️ 6. Vniknutie vody

Dobre navrhnuté a vyrobené svetlá by nemali byť tomuto problému vystavené, umožnia odtok vody bez prístupu k citlivej elektronike. Všímajte si hodnotenie IP, aby ste zistili, ktoré produkty ponúkajú najlepšiu ochranu. Ak je ale predsa voda na vine, že svetlo prestane fungovať, môžete vyskúšať toto: Odstráňte kryt (y). Lampu skladujte niekoľko dní v teple a suchu aby vyschla. Potom ho poskladajte a skontrolujte, či sú batérie dobre vložené. Dajte ho nabíjať a večer by sa malo rozsvietiť.

💡 TIP ! Ak vás princíp solárneho osvetlenia zaujal a chcete sa dozvedieť viac, prečítajte si náš článok venovaný špeciálne záhradným solárnym lampám.

 

💡 Tipy na solárne lampy do vašej záhrady:

Shinestone Solar 30 guľová lampa
39,90 €
Vonkajšie svietidlo LED Lyanna 32008-2 (antracit + priehľadná)
69,99 €
Grundig 16017 – LED Solárna lampa 1xLED/1W
2,95 €
LED Solárna lampa BALANCE LED/1,2V IP44 žltá
3,33 €
FARO 70774 – LED Vonkajšia solárna lampa so senzorom SAURA LED/2,2W/100-240V IP54
159,20 €
Solárne svietidlo PIN LED
2,53 €
LED Solárna lampa KULA LED-RGB/0,06W/1xAAA čierna
5,06 €
Rabalux – Solárne osvetlenie 1xLED/0,1W/2xAAA
2,91 €

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.