Solárne lampy do záhrady – prečo sa pre ne rozhodnúť a na čo sa zamerať pri nákupe

Georgina Babinová Téma 28. októbra 2021 0

Solárne lampy do záhrady sú stále obľúbenejšou alternatívou vonkajšieho osvetlenia, pretože inštalácia konvenčných vonkajších svietidiel je podstatne zložitejšia a okrem vyšších nákladov so sebou zvyčajne prináša aj potrebu využitia služieb kvalifikovaného elektrikára. Naproti tomu solárne lampy sú cenovo dostupné, ľahko sa inštalujú a kedykoľvek ich môžete premiestniť. A samozrejme šetríte na účtoch za elektrinu.

Ešte donedávna väčšina solárnych svetiel vyžarovala len slabé svetlo a nebola až tak spoľahlivá. Toto sa zmenilo, pretože super-jasné LED diódy nahradili konvenčné žiarovky. LED diódy vytvárajú svetlo bez vytvárania odpadového tepla bežných žiaroviek, takže napriek tomu, že sú veľmi jasné, vyžadujú oveľa menej elektrickej energie na prevádzku. Výsledkom je spoľahlivá “žiarovka” s dlhou životnosťou, ktorá zvyčajne svieti po celý život výrobku.

Ďalšie nedávne pokroky v technológii solárneho osvetlenia zahŕňajú vývoj efektívnejších fotovoltaických článkov, vylepšené obvody a účinnejšie batérie. Nové solárne lampy dokážu fungovať celoročne – dokonca aj počas chladných, krátkych, zimných dní – s malým výkyvom výkonu.

💡 Tipy na solárne lampy do vašej záhrady:

STEINEL 009830 – LED vonkajšia solárna lampa XSolar GL-S LED/1,2W
480,00 €
STEINEL 671211 – Solárný senzorový LED-reflektor XSolar GL-S 0,5 W / LED strieborná
357,45 €
STEINEL 671013 – Solárný senzorový LED-reflektor XSolar L-S 0,5 W / LED strieborná
266,25 €
FARO 70774 – LED Vonkajšia solárna lampa so senzorom SAURA LED/2,2W/100-240V IP54
159,20 €
LED Vonkajšie solárne nástenné svietidlo so senzorom LARIX LED/3W/230V IP44
89,47 €
Globo – LED Vonkajšie svietidlo s čidlom 2xLED/3W/230V
71,99 €
Vonkajšie svietidlo LED Lyanna 32008-2 (antracit + priehľadná)
69,99 €
Philips 17808/93/16 – LED Solárne svetlo s čidlom MYGARDEN DUSK 1xLED/1W/3,7V
67,10 €

Pozrieť ďalšie

 

Prečo práve solárne osvetlenie?

Keď listujete v architektonických magazínoch, zaručene vás upútajú večerné zábery záhrad so všetko pokrývajúcou jemnou žiarou a mihotavými svetlami. Ak chcete získať ten istý pocit vo vašom domove, rozhodnite sa pre solárne osvetlenie. Je neporaziteľné -mäkká žiara, energetická účinnosť, žiadna starosť o poškodenie rastlín a konštrukcií.

Solárny priemysel naďalej expanduje a predpokladá sa, že do roku 2022 dosiahne v celosvetovom meradle hodnotu 422 miliárd dolárov. Jeho najväčším pozitívom je, že so solárnym osvetlením nie sú spojené žiadne náklady na elektrickú energiu. Náklady znamenajú iba počiatočnú cenu samotného osvetlenia a v niektorých prípadoch príležitostne aj batériu. Nevyžaduje káble, inštaluje sa jednoducho, takmer bez nástrojov. Tieto svietidlá sú bezpečné pre použitie aj v kontakte s vodou a sú ideálne na zvýraznenie oblastí, ako sú jazierka, bazény a vírivky. Dôležité je tiež poznamenať, že tieto svetlá budú fungovať aj počas výpadkov elektrickej energie. 

Solárne lampy do záhrady

Hoci solárne lampy nemusia byť v blízkosti elektrickej zásuvky, musia byť počas dňa vystavené priamemu slnečnému žiareniu, pretože sú vybavené solárnym článkom, ktorý premieňa túto energiu na elektrickú. Tá je potom uložená v nabíjateľných batériách, vďaka ktorým sa lampy za súmraku rozsvietia. Samozrejme doba, počas ktorej budú svietiť závisí od počtu hodín slnečného žiarenia, ktorého sa im dostalo, takže prevádzkový čas sa bude líšiť v závislosti od sezóny, počasia a umiestnenia. Väčšina z nich potrebuje osem hodín slnka, aby vydržala celú noc. Solárne osvetlenie si vyžaduje veľmi málo údržby. Inštalujte ich tam, kde dostanú dostatok denného svetla a udržiavajte ich z dosahu prekážok a nečistôt.

Keď vyberáte solárne lampy do záhrady je dôležité, aby ich funkčnosť zodpovedala zamýšľanému účelu. Existujú tri základné kategórie solárnych svetiel pre použitie v záhrade:

  • akcentačné osvetlenie
  • osvetlenie ciest a chodníkov
  • osvetlenie objektov

 

 

Akcentačné osvetlenie záhrady

Akcentačné solárne lampy dodajú vašej záhrade príjemný jas. Ich relatívne nízka úroveň osvetlenia je navrhnutá tak, aby “označila miesto,” nie osvetlila objekt alebo chodník. Vďaka ich nízkemu svetelnému výkonu sa akcentačné svetlá zvyčajne môžu pochváliť dlhšími dobami prevádzky ako iné typy solárnych svetiel. V skutočnosti nie je nezvyčajné, že kvalitné akcentačné svetlo beží mnoho nocí na jedno nabitie.

Akcentačné svetlá zvyčajne používajú účinné multikryštalické solárne články, ktoré im umožňujú nabíjať aj počas zamračených dní alebo v čiastočne zatienených oblastiach. Mnoho týchto svetiel využíva jantárové LED diódy na vytvorenie ešte jemnejšieho, mäkšieho prostredia ako štandardné biele LED diódy. Niektoré z nich “blikaním” simulujú svetlo sviečky. Jantárové LED diódy spotrebujú menej elektriny ako ich biele náprotivky, čo znamená ešte dlhšiu dobu prevádzky.

Akcentačné svetlá môžu byť použité aj na označenie “krajinných rizík”, ako je napríklad veľká skala, o ktorú by ste mohli v noci zakopnúť. V porovnaní s ostatnými kategóriami solárnych svetiel majú akcentačné solárne lampy do záhrady najnižší svetelný výkon a sú cenovo najdostupnejšie.

 

Osvetlenie chodníkov

Ako už názov napovedá, tieto solárne lampy sú určené na osvetlenie ciest, chodníkov, príjazdových ciest alebo iných oblastí vašej záhrady. Často sa predávajú v setoch, aby vás v dostatočnom množstve bezpečne viedli po schodoch alebo temnom chodníku. Tieto svietidlá sa zvyčajne dodávajú so zemnými kolíkmi, s možnosťou prírubovej montáže alebo so závesnými háčikmi, čo ponúka široký výber možností umiestnenia. Väčšina z nich je navrhnutá tak, aby sústredili svoje svetlo nadol.

Tieto svetlá môžu mať aj vypínače, funkciu, ktorá umožňuje majiteľovi domu „uložiť“ elektrickú energiu na špeciálnu udalosť a zabezpečiť čo najdlhšiu možnú dobu prevádzky. Niektoré modely môžu ponúkať možnosti, ako je napríklad farebné objektívy alebo časovače. Tieto solárne lampy do záhrady sú strednou voľbou z hľadiska ceny a svetelného výkonu.

💡 Tipy na solárne lampy pre osvetlenie chodníka:

Grundig – LED Solárna lampa so senzorom 1xLED IP44
15,19 €
Eglo 48582 – Solárna lampa SOLAR 1xLED/1xAAA meď
7,60 €
STEINEL 009830 – LED vonkajšia solárna lampa XSolar GL-S LED/1,2W
480,00 €
LED Solárna lampa BALANCE LED/1,2V IP44 biela
2,91 €

Pozrieť ďalšie

Osvetlenie objektov a reflektory

Osvetlenie objektov a reflektory sú najjasnejšou triedou solárnych lámp a zvyčajne majú aj najvyššiu cenu. Sú navrhnuté tak, aby vrhali svetlý lúč na rastliny, sochy alebo vchody. Je dôležité si uvedomiť, že tento typ lampy nebude fungovať ako štandardný 100-wattový vonkajší svetlomet. Vysoko kvalitné solárne svetlo s dobrými LED diódami môže produkovať zaostrený lúč svetla ekvivalentný 40W žiarovkovému reflektoru – pôsobivé množstvo čistého svetla. Solárne lampy, ktoré používajú LED diódy, majú ďalší málo známy prínos, ktorý ich robí obzvlášť vhodnými na použitie v záhrade. S poklesom teplôt, LED diódy vytvárajú ešte jasnejšie svetlo, vďaka svojmu jednoliatemu dizajnu. V tomto ohľade sú solárne lampy do záhrady lepšie ako nízkonapäťové vonkajšie svetlá a kompaktné žiarivky, ktoré pracujú menej efektívne vo veľmi chladných podmienkach. LED diódy majú životnosť viac ako 100 000 hodín v porovnaní s 2 000 až 3 000 hodinami priemerných žiaroviek.

Väčšina týchto svietidiel a reflektorov je navrhnutých tak, aby mohli byť namontované mnohými spôsobmi a môžu svietiť v každom smere. Solárny panel môže byť namontovaný oddelene od svetla, čo umožňuje umiestniť panel na miesto, kde bude mať slnko a svetlo tam, kde je to potrebné. Tento typ solárneho osvetlenia je všeobecne najodolnejšou triedou solárnych svetiel. Hoci takmer všetky solárne lampy do záhrady sú odolné voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu, tento typ lámp a reflektorov je často konštruovaný ešte robustnejšie.

 

 

Na čo sa zamerať pri nákupe solárnych svietidiel do záhrady

Používanie solárnych lámp v exteriéri je vynikajúcim spôsobom ako znížiť spotrebu energie vášho domova. Slnečné svetlo vyžarujúce osvetlenie je vybavené malými solárnymi panelmi, ktoré napájajú jednu alebo viac 1,2-voltových batérií, ktoré napájajú nočnú prevádzku svietidiel. Nájsť kvalitné solárne lampy do záhrady môže byť výzvou. Čo teda hľadať v akostnej solárnej lampe?

  • pevnú konštrukciu – lacnejšie svietidlá môžu byť kompletované pomocou systémov twist-lock alebo press-fit. Vyberte si lampy, ktoré sa spájané pomocou skrutkových spojov alebo boli nitované, spájkované alebo zvárané.
  • dobrú kvalitu batérií – mnohé solárne lampy sú dodávané s olovenými batériami, ktoré majú obmedzenú životnosť aj dobu prevádzky. Ak je to váš prípad, môžete ich jednoducho recyklovať v prospech niečoho efektívnejšieho. Dobrými alternatívami sú nikel-kadmium (NiCd), ktoré je účinnejšie, ale oveľa toxickejšie a hydrid nikel-kov (NiMH), čo je najlepšia možnosť. NiMH majú vynikajúcu účinnosť a životnosť a sú menej toxické ako NiCd batérie.
  • spojenie medzi svetlami – ak chcete skutočne jednoduchú inštaláciu, hľadajte modely, ktoré sú vybavené rýchlospojovacími systémami, aby ste mohli spojiť niekoľko svietidiel dohromady a potom ich pripojiť k centrálnemu solárnemu fotovoltaickému panelu.
  • správne ukotvenie – ako sú vaše solárne lampy inštalované do zeme, značne ovplyvní ich opotrebovanie v čase. Zlá inštalácia, ktorá má za následok časté otrasy, ich mechanicky poškodí. Aby ste tomu zabránili, hľadajte dlhé a široké hroty. Tie zabezpečia bezpečné kotvenie aj v prípade vysokých lámp alebo v mäkkej pôde.

Solárne lampy do záhrady

 

Správne umiestnenie solárnych lámp v záhrade

Solárne lampy, aj keď sú v súčasnosti jasnejšie ako kedykoľvek predtým, majú stále tendenciu vydávať mäkké osvetlenie. Mäkké osvetlenie záhrady v noci je vysoko žiaduce a solárne lampy sú ideálnym riešením. Ak z nich chcete vyťažiť čo najviac, je dôležité ich správne umiestnenie. Ich umiestnenie bude mať vplyv na to, ako sa dobijú počas dňa. Ako dlho svieti lampa v noci je v priamom vzťahu k výstupnej kapacite solárneho panela a kapacity nabíjateľných batérií.

Hoci väčšina bežných solárnych lámp sa bude dobíjať aj v nepriamom slnečnom svetle, predsa, čím viac slnečného žiarenia sa vašim malým solárnym panelom dostane, tým lepšie. Ak vaše záhradné osvetlenie prichádza s miniatúrnym solárnym fotovoltaickým panelom inštalovaným priamo na svietidle, budete musieť zaistiť, aby bolo umiestnené tak, aby bolo možné získať počas dňa čo najviac priameho slnečného svetla. Ak však máte záhradné osvetlenie s externým solárnym panelom, potom môžete umiestniť solárne lampy do záhrady kdekoľvek sa vám páči, pokiaľ sú v dosahu panelu, ktorý zhromažďuje slnečnú energiu.

Niektoré najnovšie solárne lampy ponúkajú funkciu „solárny systém na vyžiadanie“, ktorá umožňuje diaľkové vypnutie lampy. Táto funkcia vám umožní nabíjať lampy, keď ste mimo domova a potom znova zapnúť v noci, alebo keď je nebo zatiahnuté.

💡 TIP: Ak vás zaujíma princíp fungovania a benefity solárneho osvetlenia resp. tipy na riešenie eventuálnych problémov s ním, prečítajte si článok venovaný solárnym lampám všeobecne.

 

💡 Tipy na solárne lampy do vašej záhrady:

Shinestone Solar 30 guľová lampa
39,90 €
Vonkajšie svietidlo LED Lyanna 32008-2 (antracit + priehľadná)
69,99 €
Grundig 90048 – SADA 3x Solárna lampa 3xLED/5,5x28cm IP65
28,54 €
LED Solárna lampa KULA LED/1xAAA matný chróm IP44
8,02 €

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.