Svietidlá do jedálne – 11 tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere

Georgina Babinová Téma 21. apríla 2021 0

Svietidlá do jedálne sú ako šľahačka na torte, je to finále, špeciálny dotyk, ktorý môže dotvoriť štýl, atmosféru a poskytnúť správne množstvo osvetlenia. Nájsť tie ideálne však nie je vždy jednoduché: potrebujete, aby boli dekoratívne, poskytovali dostatok svetla pre stôl a neprodukovali nežiaduce oslnenie. Väčšinu funkčnosti závesných svetiel v jedálni je možné zabezpečiť pomocou správneho výškového umiestnenia a výberu správnych materiálov (priehľadné sklo pre priestorové žiarenie versus nepriehľadný kov pre viac nasmerované svetlo). A nakoniec štýl – jednoducho vec vkusu. 

Svietidlá do jedálne sú mimoriadne významným dizajnovým prvkom, môžu mať silný vplyv na náladu alebo atmosféru priestoru, čím zohrávajú dôležitú úlohu v jeho celkovom estetickom pôsobení. Pokračujte v čítaní a my vám prezradíme užitočné tipy týkajúce sa správnej výšky, typu a veľkosti tohto osvetlenia, aby sme vám pomohli nájsť ideálne riešenie pre váš jedálenský priestor.

💡 Pri výbere lustra či závesného bodového svietidla do jedálne (alebo kuchyne) máte mnoho možností:

LED Stmievateľný luster na lanku LED/40W/230V 3000-6500K biela
117,74 €
Luster JOKER 3xGU10/25W/230V čierna
83,98 €
Eglo 94605 – Luster MOGANO 1xE27/60W/230V
81,90 €
Philips – Luster 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster ICELAND 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster na lanku CASCO 1xE27/60W/230V
66,68 €
Eglo 93836 – Luster CORETTO 1xE27/60W/230V
59,90 €
Luster na lanku CEED 3xE27/60W/230V
54,44 €

Pozrieť ďalšie

 

Ako vybrať svietidlá do jedálne ?

Je toho na rozhodovanie oveľa viac, než len vyberať pekný luster a niekde ho zavesiť. Svietidlá prichádzajú v rôznych tvaroch a dĺžkach a z nejakého dôvodu sú vybavené aj rôznymi žiarovkami. Rôzne svietidlá vydávajú rôznu kvalitu svetla – jasné a priame versus difúzne a subtílne, napríklad. Výber dokonalého svietidla je aj záležitosťou štýlu, ktorý preferujete a typu svetla, ktoré potrebujete. V jedálni je potrebné osvetlením vytvoriť správnu atmosféru, ale musí to byť svietidlo, ktoré slúži rovnako dobre pre brunch, ako aj neskorú večeru. Tu sú 2 základné veci, ktoré musíte zvážiť pri výbere osvetlenia do jedálenského priestoru:

➡️ Umiestnenie

Jedálne so zaveseným osvetlením, ako sú lustre alebo závesné svetlá, vyzerajú naozaj pekne. Keď osvetlenie zavesíte, či už je to uzavretá miestnosť alebo otvorený priestor, uistite sa, že svietidlo je umiestnené nad jedálenským stolom. Dramatické závesné osvetlenie nad  stolom vytvorí interiérový vzhľad, ktorý je štýlový aj funkčný. Nízko posadené závesné svetlo (alebo aj dve) vytvára skutočný ústredný bod v miestnosti. Svietidlo umiestnené centrálne nad jedálenským stolom, alebo niekoľko svetiel zoskupených v rade na dĺžku stola, dokonale definuje účel miestnosti.

➡️ Výška

Ako vysoko by malo byť svietidlo zavesené? Musí byť dostatočne vysoko, aby neblokovalo výhľad a malo by byť dostatočne nízko, aby účinne osvetlilo priestor. Malo by byť zavesené 70 – 90 cm nad stolom.

Svietidlá do jedálne

Pokiaľ ide o výber osvetlenia jedálne existuje množstvo faktorov, ktoré musíte zvážiť. Aké závesné svetlá najlepšie vyhovujú štýlu miestnosti? Mali by ste mať len jedno, alebo niekoľko zoskupených svietidiel? Mali by byť všetky rovnaké alebo odlišné? Chcete, aby jedáleň bola dobre osvetlená, alebo chcete ísť do atmosférického osvetlenia? Nasledujúce tipy vám v rozhodovaní pomôžu.

 

➡️ 1. Zvážte tvar a veľkosť stola

Pre okrúhle stoly sa odporúča použiť okrúhle, miskovité alebo šesťuholníkové svietidlo. Ak je stôl štvorcový alebo obdĺžnikový, môžete skúsiť použiť oválne, obdĺžnikové, štvorcové, alebo akékoľvek lineárne závesné svetlo. Pokiaľ ide o veľkosť stola, malý stôl bude vyzerať dobre s veľkým závesným svetlom. Dlhý stôl vyzerá skvele s dvojitým osvetlením, ktoré vyzerá krásne a poskytuje vyvážené svetlo.

 

➡️ 2. Nezakrývajte výhľad

Niektoré jedálne majú nádherný výhľad do okolia, alebo majú zaujímavú tapetu alebo výzdobu stien. Ak je to tak, uistite sa, že vaše svietidlo neblokuje výhľad. Vyberte otvorený model, ako sú napríklad klietkové lustre. Môžete ho tiež zavesiť vyššie ako zvyčajne, nad úroveň očí tak, aby umožňoval dobrý výhľad na okolitý priestor.

 

➡️ 3. Zvážte štýl

Vaša voľba bude závisieť aj od štýlu miestnosti. Musíte sa rozhodnúť, či chcete jedálenský kút, ktorý je moderný, eklektický, rustikálny, alebo akýkoľvek iný. Pre viac formálne prostredie zvoľte svietidlá, ktoré sú tvorené krištáľmi, sú z kovu, napríklad bronzu alebo zlaté svietidlá. Ak preferujete ležérny vzhľad, rozhodnite sa pre svietidlo z juty, s povrazmi alebo drevenými korálkami. Použitie svietidiel z prírodných materiálov zahreje priestor.

Hľadajte svietidlá online aj v obchodoch, aby ste získali predstavu o tom, aký štýl osvetlenia sa vám páči. Priťahujú vás lustre, veľké závesné svietidlá alebo malé zhluky svetiel? Akonáhle sa rozhodnete pre štýl svietidla, ktoré chcete, preskúmajte ponuku v tejto kategórii u rôznych predajcov a porovnajte ceny a kvalitu. Ak máte čas, energiu a peniaze, môžete sa rozhodnúť pre viac možností a vyskúšať ich – u väčšiny domácich predajcov môžete tovar bez problémov vrátiť.

 

➡️ 4. Zvoľte správnu veľkosť

Veľkosť svietidla bude mať vplyv na váš priestor. Malo by byť o 30 cm menšie ako stôl vo všetkých smeroch. Takto nebude vyzerať ani príliš veľké, ani príliš malé. Ďalší spôsob, ako určiť veľkosť, je spočítať dĺžku a šírku miestnosti, potom použiť súčet ako priemer svietidla. Tu však centimetre musíte previesť na palce a stopy. Použite stopy pre rozmery miestnosti a palce pre veľkosť svietidla. Napríklad, ak má jedálenský kút rozmer 5 x 8 stôp, potom priemer vášho svietidla bude v rozsahu 13 palcov.

 

➡️ 5. Stropné svietidlá kombinujte s iným osvetlením

Zvyčajne sa pre jedáleň používa jedno svietidlo. To ale nestačí! Pokúste sa pridať ďalšie osvetlenie. Môžete pridať zapustené alebo koľajnicové svetlá, ktoré sú zamerané na nábytok alebo na umelecké diela. Pridajte do priestoru stolné lampy, napríklad na príborník alebo konzolový stôl. Osvetlite svoje skrinky pomocou LED pásového osvetlenia alebo môžete použiť sklenené dvere na skrinky, aby pridali priestoru iskru. Samozrejme, nástenné svietniky by boli tiež úžasné!

 

➡️ 6. Pridajte stmievač

Nie je to len obývacia izba alebo spálňa, ktoré potrebujú stmievač. V závislosti od podujatia môžete zmeniť náladu aj v jedálni. Ak máte rodinnú večeru, bolo by skvelé mať jasné osvetlenie. Ak večeriate s priateľmi, svetlo by sa malo dať trochu stlmiť. Pri romantickej večeri s partnerom je tiež vhodné prispôsobenie úrovne svetla tak, aby zodpovedala nálade. Vďaka stmievaču si užijete aj večeru “pri sviečkach”!

 

➡️ 7. Rozhodnite, koľko svetla chcete mať

Aby ste získali dostatok svetla a dokonalú atmosféru, dbajte na to, aby celkový príkon všetkých vašich svietidiel bol medzi 200 a 400 wattov. Tiež musíte rozhodnúť o jase v miestnosti, pretože to ovplyvní aj váš výber. Ak chcete svietidlá, ktoré poskytnú rozptýlené osvetlenie, rozhodnite sa pre lampy s tienidlami, napríklad ako bubnová závesná lampa. Iskrivé lustre s množstvom krištáľov a žiaroviek rozžiaria miestnosť a vrhnú romantické tiene. Sú ideálne pre stolovanie, ale čo keď luster nie je váš štýl?
Závesné svetlo poskytne smerové svetlo alebo osvetlenie činností. Vo väčšine prípadov bude svetlo odlievané smerom nadol na jedálenský stôl a ľudí, ktorí sedia okolo neho. Čím menšie je svietidlo, tým menšia je plocha svetla, ktorú poskytne.

Zvážte aj materiál, z ktorého je svietidlo vyrobené. Ak ide o priehľadné sklo, svetlo bude smerovať nadol, ale aj smerom von. Zatiaľ čo nepriehľadné tienidlo jednoducho nasmeruje svetlo cez otvor lampy. Majte na pamäti aj veľkosť otvoru. Tri drobné závesné svietidlá visiace v rade môžu vyzerať krásne, ale ak je otvor malý, na stole budete mať tri bodové svetlá namiesto rozptýleného svetla, ktoré ste možno hľadali.

 

➡️ 8. Vyberte si typ svietidiel

Svietidlá do jedálne poskytujú neobmedzené možnosti. Stačí si vybrať v závislosti na dizajne, materiáli, veľkosti, tvare, alebo farbe. Ak chcete získať jemné osvetlenie, zvoľte bubnové lustre alebo lucerny, ktoré sú uzavreté na všetkých stranách. Skúste zvonové závesné svetlá, aby ste dosiahli efekt bodového osvetlenia. Alebo sa môžete rozhodnúť pre sklenený luster alebo závesné svetlo, aby bol priestor svetlý a otvorený. Môžete dokonca zvoliť svetlá, ktoré vytvoria atraktívne vzory na stenách a stropoch.

💡 TIP ! Kvôli svojim zaobleným proporciám by mal byť bubnový luster vyčlenený pre umiestnenie v strede okrúhleho alebo štvorcového stola. Pre obdĺžníkové stoly inštalujte dva alebo viac lustrov, aby ste vytvorili vyvážený vzhľad.

 

Svietidlá v jedálni

Pokiaľ ide o osvetlenie jedálne, možnosti sú neobmedzené

 

➡️ 9. Na strope záleží

Je zrejmé, že je ľahšie inštalovať svietidlá, keď je strop plochý. Ale ak je šikmý, je to už náročnejšie. Preto sa musíte uistiť, že si vyberáte svetlo, ktoré má flexibilnú šnúru alebo reťaz, aby sa zjednodušila inštalácia. Ak sa rozhodnete pre svietidlo s pevnou “stonkou” skontrolujte, že sa dá vychýliť, aby ste ho mohli zavesiť rovno.

 

➡️ 10. Estetika je dôležitá

Ako vždy, najprv musíme zvážiť funkčnosť. Avšak atraktívnosť osvetlenia jedálne je takmer rovnako dôležitá. Ak chcete, aby to bol “highlight” vášho priestoru, zvoľte veľký luster s mnohými detailmi. Ale ak chcete, aby sa na pozadí jedálne stali centrom pozornosti iné prvky, rozhodnite sa pre jednoduchšie osvetlenie.

 

➡️ 11. Skontrolujte typ inštalácie

Pred nákupom si prečítajte návod na inštaláciu. Väčšina závesných svetiel bude vyžadovať, aby ste vy – alebo skúsenejší odborník – pripojili vodiče a priskrutkovali krytku do stropu (aby sa vodiče skryli). Niektoré svetlá možno jednoducho zasunúť do zástrčky. Aj keď to znie jednoduchšie, znamená to, že budete mať nekrytú šnúru, ktorá musí ísť hore stenou, cez strop, až na miesto kde bude visieť svetlo. Nevyzerá to sofistikovane.

Výber perfektného svietidla do jedálne nie je tak zložitý. V skutočnosti to môže byť aj zábava! Jediný naozaj veľký faktor, ktorý pri výbere rozhodne, je váš osobný vkus. Niekto sa môže zamilovať do nejakého lustra a kúpi ho ešte predtým, ako si zadováži jedálenský stôl. Potom už navrhuje priestor založený na svietidle. Preto, vyberte osvetlenie jedálne, ktoré sa vám páči, ale skúste mať pritom na pamäti tipy, ktoré sme uviedli vyššie.

 

💡 Pri výbere osvetlenia jedálne vás môžu inšpirovať aj tieto lustre a závesné svietidlá:

Redo 01-1292 – Luster na lanku SPINNER 1xE27/42W/230V
32,40 €
Luster na lanku CEED 1xE27/60W/230V
16,46 €
Luster na lanku SOREN 1xE27/10W/230V
38,88 €
Eglo 94605 – Luster MOGANO 1xE27/60W/230V
81,90 €

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.