Ako si správne vybrať bodové svetlá do kúpeľne – sprievodca výberom

Veronika Štrbová Téma 13. apríla 2021 0

Každá miestnosť v dome alebo v byte by mala disponovať dostatočným množstvom kvalitných, ale hlavne bezpečných svietidiel. Teraz si povieme niečo o svietidlách v kúpeľni. Toto je dosť špecifická miestnosť a trávime v nej naozaj veľa času. V kúpeľni by sme mali dbať predovšetkým na bezpečnosť.

Či už máte klasickú kúpeľňu, elegantnú alebo modernú, nikdy netreba zabudnúť na správny výber osvetlenia. Na trhu je skutočne množstvo rôznych svietidiel a človek niekedy ani sám nevie, ktoré si vybrať. Hranaté či guľaté, biele alebo farebné, každé má niečo do seba a spĺňa svoju funkciu. Treba len naozaj dobre vedieť, kam chcete konkrétne svietidlo umiestniť a koľko priestoru mu dokážete ponúknuť. Okrem toho treba myslieť aj na svoje finančné prostriedky, aj keď tieto svietidlá nie sú zas nejakou drahou záležitosťou.

💡 Tieto podhľadové svietidlá úplne zmenia atmosféru vo vašej kúpeľni:

Philips 50393/05/P0 – SADA 3x LED Stmievateľné podhľadové svietidlo SHELLBARK 3xLED/4,5W/230V
31,43 €
Paulmann 92762 – SADA 3xLED/6,8W IP44 Kúpeľňové podhľadové svietidlo PREMIUM 230V
28,54 €
Philips 59304/17/16 – Kúpeľňové podhľadové svietidlo MYLIVING ACAMAR 4xGU10/35W/230V
24,90 €
Paulmann 92760 – SADA 3xLED/6,8W Kúpeľňové podhľadové svietidlo COIN 230V IP44
24,40 €

Pozrieť ďalšie

 

Prečo bodové svietidlá do kúpeľne?

Vzhľadom k tomu, že kúpeľňa je miesto, kde je najviac vlhkosti a častý kontakt s vodou, určite by ste sem nemali inštalovať klasické svietidlá. Vyberajte produkty s vyššou hodnotou IP krytia (minimálne IP 44), ktorá je uvedená vždy na obale výrobku. Bodové svietidlá, tzv. bodovky sú najpraktickejšie svietidlá, nielen čo sa kúpeľne týka.

Bodové svetlá sa dajú využiť či už do podhľadu, ako stropné osvetlenie alebo napríklad osvetlenie zrkadla, keďže zabezpečujú dostatočne silnú intenzitu svetla. Kúpeľne patria zväčša medzi tie najmenšie miestnosti v domácnosti, preto neponúkajú veľa možností riešenia priestoru. V tomto prípade však môžete zaujať originálnym obkladom, doplnkami alebo práve dokonalým osvietením.

Bodové svietidlá v kúpeľni doplnené závesným svietidlom

Pre špecifické osvetlenie môžete bodovky doplniť závesným svietidlom

Výhody a nevýhody bodového osvetlenia

Bodové svetlá do kúpeľne sú veľmi praktické. Hlavne z toho dôvodu, že dokážete meniť uhol, v akom má svetlo svietiť, takže si ich môže prispôsobiť každý člen rodiny podľa seba. Ideálny príklad je bodové svietidlo nad zrkadlom, ktoré si môže nastaviť inak muž pri holení a inak žena pri líčení.

 

Výhody bodového osvetlenia:

 • prijateľná cena
 • neruší interiérový dizajn
 • je vhodné ako hlavné osvetlenie, ale aj ako dekoračné
 • okamžité rozsvietenie svetla
 • bodové svietidlá sa nezahrievajú
 • nevytŕča, čiže zbytočne nezaberá priestor
 • dokáže nasvietiť miestnosť podľa individuálnych potrieb
 • praktické a priam ideálne osvetlenie pre kúpeľňu aj kuchyňu

 

Nevýhody bodového osvetlenia:

 • inštalácia zapustených bodových svetiel môže byť zložitejšia
 • toto svetlo je ostrejšie, preto sa príliš nehodí do detskej izbe ani do spálne
 • nasvietenie iba určitej časti interiéru

 

Ako vybrať bodové svetlá do kúpeľne

Bodové svietidlá do kúpeľne musia spĺňať špeciálne požiadavky na vodovzdornosť. Tá sa označuje písmenami IP. Hodnota IP je uvedená na každom produkte a platí, že čím je vyššia, tým je aj stupeň ochrany vyšší. A keďže je v kúpeľni stále mokro a vlhko, odporúča sa kupovať bodovky s ochranným krytom a dvojitou izoláciou. Pri ich výbere však treba dbať aj na technické požiadavky. Týka sa to zariadenia kúpeľne, konkrétne nábytku, zrkadla či batérie a ďalších menších doplnkov.

Ak chcete bodovými svetlami dosiahnuť celkové osvetlenie kúpeľne, mali by ste zvoliť bodové svetlá do podhľadu. Sú u zákazníkov veľmi obľúbené a vhodným rozmiestnením zabezpečujú dokonalé osvetlenie celej plochy miestnosti. V prípade, že chcete svietidlá kombinovať, často sa využíva kombinácia nástenných a stropných svietidiel. Vtedy sú hlavné svetlá tie stropné a ako doplnkové slúžia nástenné.

💡 TIP: V článku Ako si správne vybrať bodové svetlá do kuchyne vám poradíme aj o výbere bodových svietidiel do tejto miestnosti.

 

Návrh

Ešte pred samotnou kúpou svietidiel by ste si mali pripraviť svoj návrh. Do detailu si premyslite, aký typ osvetlenia by ste chceli, kam ho chcete umiestniť a koľko miesta môže konkrétne svetlo zabrať. Tak zistíte aj počet svietidiel potrebných na dokonalé osvietenie kúpeľne. Zvyknú sa inštalovať najčastejšie dve bodové svetlá nad zrkadlo, dve nad vaňu alebo sprchový kútdve k záchodu, pokiaľ ho samozrejme v kúpeľni máte tiež. Tu by malo byť osvetlenie intenzívne. Ak máte kúpeľňu väčších rozmerov, môže sa vám zdať, že svetlo nie je rovnomerne rozmiestnené. Vtedy stačí, ak doplníte bodové svetlo do stredu miestnosti.

Bodové osvetlenie nad zrkadlom v kúpeľni

Zrkadlo si osvetlite bodovým svetlom zhora alebo z bokov tak, aby vás neslepilo

💡 TIP: Bodovky v okolí zrkadla umiestňujte tak, aby vás neoslepovali. Napríklad, po jeho bokoch alebo nad zrkadlo.

 

Bezpečnosť

Osvetlenie v kúpeľni musí spĺňať bezpečnostné normy. Najviac rizikové sú oblasti pri vani alebo sprchovom kúte a pri umývadle. Voda sa pod obal kvalitného a bezpečného svietidla dostať jednoducho nemôže. Riaďte sa tu parametrami IP. V kúpeľni sa odporúča využívať bodové osvetlenie s IP minimálne 21. Nad zrkadlo však nie je nevyhnutné využívať svietidlá so stupňom ochrany. Naopak k vani a sprchovému kútu umiestňujte najlepšie bodové osvetlenie s IP od 44 až 68 (68 je najvyšší stupeň ochrany).

Stupeň ochrany proti vniknutiu vody:

Stupeň IP 
IP X0bez ochrany
IP X1zvisle padajúce kvapky vody
IP X2šikmo padajúce kvapky vody
IP X3kropenie vodou (dážď)
IP X4proti striekajúcej vode
IP X5tryskajúca voda
IP X6intenzívne tryskajúca voda
IP X7dočasné ponorenie
IP X8trvalé ponorenie

Rizikové miesta v kúpeľni sú rozdelené do nasledovných zón:

➡️ Zóna 0

Patria sem vnútorné priestory vane či sprchovej vaničky, napríklad podvodné osvetlenie. Môžu sa používať prostriedky s nízkym ochranným napätím a to maximálne 12 voltov, ktoré sú povolené pre inštaláciu do vnútornej časti vane. Tie musia spĺňať stupeň ochrany minimálne IP X7.

➡️ Zóna 1

Zahŕňa steny a strop nad vaňou a sprchovým kútom do výšky upevnenia sprchovej hlavice alebo minimálne do výšky 225 cm od podlahy. Svietidlá musia spĺňať stupeň krytia minimálne IP X5. Je tu povolené inštalovať niektoré elektrické zariadenia (napr. ohrievače vody, vírivky, svietidlá a iné).

➡️ Zóna 2

Zahŕňa steny aj strop okolo zóny 1 až do výšky 3 m od podlahy a 60 cm v horizontálnej osi. Svietidlá musia spĺňať stupeň ochrany krytím IP X4, vrátane svietidiel umiestnených nad umývadlom. Môžu sa tu tiež inštalovať ďalšie svietidlá, ventilátory, ohrievače vody, sprchové čerpadlá alebo zariadenia pre vírivé vane.

➡️ Zóna 3

V tejto zóne možno inštalovať silové zásuvky na napätí 230 V s ochranou samočinným odpojením od zdroja, s využitím prúdového chrániča s menovitým vybavovacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA. Môžeme inštalovať bežné svietidlá so stupňom ochrany IP 20.

 

Miesto inštalácie

Pred kúpou bodových svietidiel myslite aj na to, kde ich budete inštalovať. Na miesta so zvýšenou vlhkosťou, napríklad nad vaňu či sprchový kút, sa odporúčajú kúpeľňové bodovky s krytím IP 65. Na zvyšné miesta budú stačiť aj bodové svetlá s IP 44, poprípade IP 21. Dbajte aj na to, aby boli minimálne 60 cm vzdialené od hrany vane či sprchového kúta, nad umývadlom minimálne 180 cm od podlahy. Všetky svietidlá by mali byť vybavené krytom proti vode.

Nezabudnite na staré známe, “všetko s mierou”. Nemyslite si, že ak dáte do miestnosti čo najviac svietidiel, že to bude dokonalé. Práve naopak, týmto môžete osvetlenie veľmi pokaziť. V prípade, ak chcete dopriať ničím nerušený príjemný kúpeľ, zapnite si len tie bodovky, ktoré vám vyhovujú. Ešte môžete zvoliť druhú možnosť, že nainštalujete po boku vane LED bodovky, ktoré vytvoria skutočne dokonalú atmosféru. Tlmené osvetlenie tu pomáha vytvoriť pokojné prostredie, v ktorom si môžete perfektne oddýchnuť.

 

Využitie

Vstavané bodové svietidlá sú vhodné pre osvetlenie obývacích miestností, kuchýň, kúpeľní a chodieb. Bodovky nerušia dizajn interiéru, miestnosť opticky zväčšujú, poskytujú variabilitu osvetlenia a umožňujú rozdelenie miestností do rôzne osvetlených zón. Oproti závesným svietidlám zároveň opticky neznižujú strop. Hlavné osvetlenie bodovými svietidlami opticky zväčšuje priestor a poskytuje rovnomerné osvetlenie celej plochy. Hlavné bodové svetlá výborne vyniknú v kombinácii s ďalšími druhmi bodových svetiel. Preto sa nebojte doplniť ich vstavanými svietidlami do steny či nástenným dekoračným osvetlením, ktoré môžete využiť aj v iných miestnostiach či na chodbe.

Každá elektroinštalácia si vyžaduje bezpečnostné opatrenia. Zistite si, do akých materiálov sa vaše bodovky inštalujú. Väčšinou sa jedná o nehorľavé materiály. Tým najčastejším je sadrokartón. V poslednej dobe sa využívajú tiež farmacellové dosky. Sú súčasne stavebné aj protipožiarne a hodia sa do vlhkých miestností. Do knižníc, poličiek a kuchynských liniek je nutné zaobstarať si bodovky nábytkové, prispôsobené na inštaláciu do nábytku.

Pre inšpiráciu, ako by mohlo vyzerať osvetlenie aj vo vašej kúpeľni: 

Bathroom Lighting Guide

 

💡 Tieto bodové svietidlá úplne zmenia atmosféru vo vašej kúpeľni:

Lucide 17948/20/31 – LED kúpeľňové bodové svietidlo SIRENE-LED 4xGU10/4,5W/230V
199,95 €
Lucide 26993/15/11 – LED kúpeľňové bodové svietidlo XANTO-LED 3xLED/5W/230V
119,95 €
Eglo 95994 – LED Kúpeľňové bodové svietidlo TAMARA 1 3xGU10-LED/3,3W/230V
91,90 €
Lucide 17948/10/11 – LED kúpeľňové bodové svietidlo SIRENE-LED 2xGU10/4,5W/230V
89,95 €

Pozrieť ďalšie

 

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.