Bodové svetlá do sadrokartónu – prečo sa pre ne rozhodnúť a ako ich nainštalovať

Georgina Babinová Téma 19. apríla 2021 1

Bodové svetlá do sadrokartónu  sa stávajú najobľúbenejšou voľbou nielen u komerčných projektov, ale aj u majiteľov domov a bytov.  Poskytujú úplne unikátne a moderné riešenie osvetlenia. Svetlá môžu byť integrované do akéhokoľvek sadrokartónu a umožňujú vám plnú kontrolu nad tým, ako osvetlíte váš domov. Bodové svetlá sa stali nielen “osvetlením”, ale aj koncepciou dizajnu „oblohy v miestnosti“.

Sadrokartón ako unikátny materiál používaný na výstavbu stropov, zmenil prístup k riešeniu osvetlenia našich domovov. Je to spôsobené nielen technickými požiadavkami, ale aj vlastnosťami moderného dizajnu, v ktorom sa osvetlenie stáva jeho komplementárnou súčasťou. Ak sme predtým volili jeden svetelný zdroj, teraz umiestňujeme bodové svetlá do sadrokartónu po celom obvode miestnosti. Takýto systém má mnoho zrejmých pozitívnych bodov.

💡 Tipy na bodové podhľadové svietidlá s LED žiarovkami:

Sada 10 moderných zapustených bodových svetiel z hliníka s hrúbkou 3 mm – Qure
112,00 €
Sada 10 zapustených bodových svetiel z bielej ocele – Carree
105,00 €
Sada 10 zapustených bodových svetiel sklopných zlatých – Edu
87,95 €
Eglo 78737 – SADA 3x LED Stmievateľné podhľadové svietidlo TINUS LED/17W/230V + DO
86,44 €

Pozrieť ďalšie

 

Výhody bodového osvetlenia v sadrokartónovom strope

Touto technikou konštrukcie “zabijete hneď dve muchy jednou ranou”. Získate nielen kvalitné osvetlenie, ale aj výrazný dizajnový prvok. Pri výbere takéhoto riešenia osvetlenia:

 • docielite vynikajúce vyrovnanie stropu
 • pred inštaláciou stropu nie je potrebné pripraviť základňu
 • nájdete jednoduchý spôsob, ako skryť spoje v rámci dizajnu
 • získate rôzne možnosti pre dizajn stropu: viacúrovňový, s hrou svetiel atď. 

Pokiaľ ide o nevýhody, dve sú signifikantné – najmenej o 10 cm znížite úroveň stropu, samotná inštalácia je nemožná bez schopnosti pracovať s elektrickým vedením.

Bodové svetlá do sadrokartónu

Možnosti dizajnu sú nekonečné… (zdroj: pinterest.com)

 

Ako vybrať správne bodové svetlá do sadrokartónu

Zdroje svetla sú také rozdielne, že je jednoduchšie determinovať čo potrebujete, ak spoznáte vlastnosti všetkých. O kritických rozdieloch hovoriť nemôžeme, ale za rôznych podmienok majú rôzne svetelné zdroje svoje výhody.

Podľa typu sú dnes dostupné:

 • jednoduché žiarovky
 • úsporné žiarovky
 • LED žiarovky
 • halogénové žiarovky

Pri kúpe nových svietidiel je potrebné zvážiť dva dôležité faktory – dizajn a kvalitu žiarovky. LED žiarovky sú napríklad skvelým spôsobom, ako získať veľmi dobré rozloženie svetla v miestnosti, čo je obzvlášť dôležité napríklad v kuchyni, kde pracujete aj niekoľkokrát denne. Halogénové žiarovky boli svojho času obrovským technologickým skokom vpred, ale sú len o 30% efektívnejšie ako tradičné žiarovky a vydržia len asi 2 roky (pri priemernom 3 hodinovom dennom používaní). A okrem toho sa aj zahrievajú. LED svetlá ponúkajú rovnakú kvalitu svetla, sú o 90% energeticky účinnejšie ako staromódne žiarovky a vydržia 25 rokov, ak sa používajú 3 hodiny denne. Sú o niečo drahšie, ale stojí za to dodatočné náklady. Že prečo, to si môžete prečítať tu.

Dizajn a výška inštalácie

Existuje mnoho rôznych typov a prevedení bodových svietidiel, ktoré môžu byť inštalované do sadrokartónového stropu. Ak plánujete znížiť strop len s cieľom nainštalovať bodové svetlá, potom by ste mali hľadať svetlá s najnižšou možnou výškou inštalácie. Čím nižšia je výška inštalácie, tým menej musíte znížiť strop. To je dôležité najmä pre menšie miestnosti. Pretože, čím nižší je váš strop, tým menšia je miestnosť na pocit.

Kvalita svetla

Okrem dizajnu a veľkosti stropného svietidla je tiež veľmi dôležité zvoliť kvalitné žiarovky. V posledných rokoch sa veľa investovalo do vývoja nových a lepších LED žiaroviek. Dnes už dokážu replikovať rovnakú kvalitu svetla ako staré, tradičné žiarovky. Čomu sa zatiaľ nedá vyhnúť, sú nekvalitné LED žiarovky, ktorými je žiaľ trh zaplavený.

Druhým dôležitým faktorom je takzvaný index podania farieb (CRI), čo je vlastne hodnotenie farebného vnímania, ktorý vznikne osvetlením z nejakého svetelného zdroja. Tento faktor sa pohybuje od 0-100, kde 100 je najlepšia kvalita. Napríklad slnečné svetlo má kvalitu 100. Dnes majú najlepšie LED žiarovky hodnotu CRI asi 95, čo je veľmi dobré. Tieto žiarovky sú však aj drahšie. Neodporúčame inštalovať žiarovky s hodnotou nižšou ako CRI-80.  Napríklad, svetlo s nízkym CRI môže spôsobiť, že ingrediencie vo vašej kuchyni budú sivé a nudné namiesto farebných a sviežich.

 

Inštalácia podporného rámu

Zníženie stropu nie je v skutočnosti také ťažké, ako to vyzerá. Odporúčame začať inštaláciu vonkajšieho nosného rámu pozdĺž stien. Uistite sa, že rám je nainštalovaný tak, aby celková výška vrátane stropných dosiek bola dostatočne veľká, aby sa prispôsobila výške stropných svietidiel LED. Potom, čo ste nainštalovali rám namontujte priečne nosníky. Tento rám bude niesť sadrokartónové dosky.

 

Inštalácia sadrokartónových dosiek a vyvŕtanie otvorov pre svetlá

Ďalším krokom je inštalácia stropných dosiek a vyvŕtanie otvorov pre bodové svetlá. Môžete ich vyvŕtať ešte pred inštaláciou dosiek. Hoci je to možno jednoduchšie, keď sú dosky nainštalované. Pre vyrezanie otvorov sú smerodatné tri kľúčové dimenzie:

 • výrez otvoru– priemer, ktorý potrebujete vyrezať do stropu pre vloženie svetla. Tento rozmer sa bežne uvádza na krabici obsahujúcej svetlo. Domáce stropné svietidlá zvyčajne vyžadujú výrez 80 mm, aj keď existuje obrovský rozsah medzi 30 mm až 200 mm, aj viac. Mini bodové svetlá zvyčajne vyžadujú výrezy okolo 60 mm.
 • výška – to je výška osvetľovacej jednotky. Priestor nad sadrokartónom určí, čo môžete použiť. Väčšie svetlá s väčšími výrezmi budú mať väčšiu výšku. Typické výšky pre svetlá s výrezom 80 mm sú v rozmedzí 75 – 110 mm, aj keď je možné nájsť aj modely s „nízkym profilom“, ak by bol priestor naozaj tesný.
 • celkový priemer – je rozmer svetla, ktorý bude viditeľný na strope

💡 TOP TIP I. ! Pokojne si zakreslite otvory na sadrokartón ceruzkou, pretože strop ešte budete musieť omietnuť a omietka značky zakryje 

💡 TOP TIP II. ! Pri vŕtaní otvorov nad hlavou je vhodné použiť vysávač. Ušetrí vás prachu v očiach aj na podlahe.

 

Ako zapojiť bodové svetlá do sadrokartónu?

Ďalším krokom je zapojenie svetiel. Zapamätajte si bezpečnostné aspekty práce s elektrinou a uistite sa, že obvod je izolovaný; dvakrát! Pred pripojením svetiel by ste mali zakryť otvory pre skrutky nejakým výplňovým materiálom a potom natrieť strop farbou. Keď máte otvory na mieste a strop je natretý, môžete pristúpiť k zapojeniu svetiel (alebo požiadajte o služby kvalifikovaného elektrikára).  Počet potrebných svetiel bude závisieť od jasu svietidla alebo žiarovky a od toho, na čo budete priestor používať. V kuchyni budete potrebovať jasnejšie osvetlenie ako v obývacej izbe a dobré merítko jasu možno aproximovať pomocou wattov alebo „ekvivalentných wattov“, ak plánujete používať LED žiarovky. Je typické, že svetlá sú rozmiestnené vo vzdialenosti 1,2 m až 1,5 m, ale je to len na vás a tendencie sú také, že je lepšie mať viac než menej, pretože v prípade potreby môžete použiť stmievač.

Bodové svetlá sú zapojené na radiálnych obvodoch, čo znamená, že sú v rade. Budete musieť spustiť príslušný kábel z prepínača alebo stropnej ružice po prvé svetlo a potom bude kábel bežať k ďalšiemu svetlu a tak ďalej až k poslednému svetlu v okruhu. Použite konektor (čokobox) na pripojenie káblov, je to všeobecne najjednoduchší spôsob pripojenia. V tomto bode budete mať pripojené stropné svietidlá visiace zo stropu. Čo vám ešte zostáva, je uložiť svetlo na svoje miesto.

Vloženie svetla do sadrokartónu

(zdroj: pinterest.com)

Vloženie bodových svetiel do stropu

Zvyčajne sú na bokoch svetelnej jednotky pružiny, ktoré budú zapustené do stropu. Zatlačte ich tak, aby sa svetlo dalo vtlačiť do otvoru, ktorý ste vyrezali. Keď svetlo vkĺzne do diery, drôtené úchytky sa zachytia na strope a vytiahnu pružiny tak, že tlačia na hornú stranu sadrokartónových dosiek, ktoré držia svetelnú jednotku na mieste.

 

Aké ďalšie faktory je potrebné zvážiť?

Bodové svetlá do sadrokartónu prinášajú so sebou zopár otázok, na ktoré bude treba zodpovedať.

Mali by ste zvoliť 12 V alebo 230 V svetlá?

Je vhodné použiť 12 V svetlá v kuchyniach a kúpeľniach, pretože ponúkajú lepšie svetlo a tiež majú výhodu v tom, že majú nižšie napätie, ale potrebujú transformátor, ktorý zníži napätie a ktorý sa bude zahrievať, takže je potrebná ventilácia. S LED svetlami však nie je potrebné ísť na 12 voltov, pretože LED prichádzajú vo všetkých rôznych intenzitách svetla a farieb, ktoré len môžete chcieť a majú stmievateľné verzie, takže neexistuje žiadny reálny dôvod pre použitie 12 V. Je menej komplikované sa jednoducho držať 230 Voltov.

IP hodnotenie

Musíte brať do úvahy bezpečnostné zóny v kúpeľni, pretože v týchto zónach budete potrebovať osvetlenie s IP hodnotením. Musíte zabezpečiť, aby ste v zóne, ktorú plánujete mať osvetlenú, používali svetlo so správnym IP hodnotením. Veľmi stručne – IP20 znamená, že je odolné voči dotyku a IP44 znamená, že je odolné voči vode a prachu. Čokoľvek nad IP44 môže byť použité v kúpeľňových zónach 1 a 2, čo zahŕňa ich montáž priamo nad sprchu.

Bodové svetlá do sadrokartńu

(zdroj: pinterest.com)

 

Zopár tipov na záver

Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa chybám pri výbere bodových svetiel do sadrokartónu.

 • v zariadeniach tohto typu sa už tradičné žiarovky nepoužívajú. Medzi ďalšie špecifikácie patrí optimálny pomer ceny a spotreby elektriny. V tomto ohľade sú najlepšie úsporné žiarivky. LED diódy spotrebujú menej prúdu, ale sú drahšie. Halogén – veľa problémov – vyžaduje transformátor, často sa prehrieva.
 • výstup káblového zväzku z hlavnej slučky do vstavaných svietidiel by mal byť spájkovaný, nie točený. Môžete použiť svorky matice.
 • po pripojení, ale pred inštaláciou zapustených svietidiel do sadrokartónu je potrebné skontrolovať ich prevádzkový stav. Ak sa niektoré z nich nerozsvietia, je potrebné nájsť príčinu a odstrániť ju.
 • výber svietidiel robte s prihliadnutím na celý systém, strop v ideálnom prípade nie je prehriaty

Napriek zdanlivej komplexnosti inštalácie bodových svetiel do sadrokartónu, tento proces zvládne aj nováčik. Stačí sledovať postupnosť operácií a rozumne pristupovať k výberu svietidiel a ich inštalácii.

 

💡 Tipy na bodové podhľadové svietidlá s LED žiarovkami:

LED Podhľadové svietidlo GERD LED/3W/230V 3000K
4,85 €
Philips – LED Podhľadové svietidlo 1xLED/6W/230V
5,99 €
LED Podhľadové svietidlo RAFA LED/6W/230V 4100K IP44
6,75 €
Philips 50111/87/P0 – LED Stmievateľné podhľadové svietidlo CASEMENT LED/4,5W/230V
9,28 €

Pozrieť ďalšie


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.