Ako si správne vybrať bodové svetlá do kuchyne

Georgina Babinová Téma 19. apríla 2021 0

Bodové svetlá do kuchyne ako súčasť osvetlenia srdca vášho domova môžu dramaticky zmeniť vzhľad a dojem akým pôsobí. A keď sú navyše súčasťou premyslenej osvetľovacej schémy, vytvoríte ideálne usporiadanie, ktoré ušetrí energiu, zníži náklady a maximalizuje priestor. Bodové svetlá sú na trhu k dispozícii v rôznych farbách, odtieňoch a jase a spĺňajú tri kľúčové funkcie vnútorného osvetlenia, keď sa rozsvietia z úplne alebo čiastočne zapusteného miesta v strope:

  • osvetlia miestnosť
  • umožnia vykonať lokalizované činnosti – napríklad na pracovnej doske
  • vytvoria atmosféru

Strategický prístup k osvetleniu vám umožní bez námahy zmeniť atmosféru vašej kuchyne tak, aby vyhovovala akejkoľvek nálade alebo príležitosti. Bodové svetlá poskytujú subtílny, ale efektívny spôsob, ako dosiahnuť rôzne efekty, či už hľadáte praktický priestor na prípravu jedla, alebo dramatickejší efekt, ktorý upriami pozornosť na ústredný bod kuchyne. Naša príručka vám poskytne návod, ako osvetliť kľúčové oblasti vašej kuchyne.

💡 Tipy na bodové podhľadové svietidlá s LED žiarovkami:

Sada 10 moderných zapustených bodových svetiel z hliníka s hrúbkou 3 mm – Qure
112,00 €
Sada 10 zapustených bodových svetiel z bielej ocele – Carree
105,00 €
Sada 10 zapustených bodových svetiel sklopných zlatých – Edu
87,95 €
Eglo 78737 – SADA 3x LED Stmievateľné podhľadové svietidlo TINUS LED/17W/230V + DO
86,44 €

Pozrieť ďalšie

 

Aké sú kľúčové úvahy pri vytváraní plánu osvetlenia kuchyne?

Po prvé, osvetlenie by malo byť praktické. Keď sa dáte do prípravy zložitého jedla, nemôžete sa trápiť nad zle osvetlenými hrncami a panvicami. Potrebujete ostré a jasné osvetlenie, ktoré je ideálne pre úlohy, kde je podstatné načasovanie a presnosť. Po druhé, malo by navodiť útulnú atmosféru. Ak sa rodina stretáva pri kuchynskom stole alebo máte otvorený plán bývania, oblasť, v ktorej sa rodina, priatelia a hostia schádzajú, musí byť útulná a príťažlivá. A nakoniec, musí spolupracovať s vašim súčasným dekorom. Moderná kuchyňa je zvyčajne miestom prevažne bielych a oceľových farieb s modernými spotrebičmi, preto je kľúčom ostré a svieže osvetlenie. Ak však máte klasickú alebo vintage inšpirovanú kuchyňu, teplejšie tóny svetiel sú vhodnejšie.

Moderná kuchyňa

Pre modernú kuchyňu je ideálne studené svetlo

 

Ako naplánovať bodové svetlá do kuchyne?

Odborníci sa zhodujú na tom, že najlepší čas na novú osvetľovaciu schému je už vo fáze plánovania vašej novej kuchyne. Nechajte to na neskôr a hneď je z toho nápad s obmedzenými možnosťami. Pozrite si výkresy vašej kuchyne a premýšľajte o činnostiach, ktoré sa budú v jej jednotlivých častiach vykonávať. Niektoré priestory, ako sú zóny na prípravu potravín, kuchynský drez a varná doska, budú vyžadovať osvetlenie týchto činností, zatiaľ čo iné, ako napríklad jedálenský kút, vyžadujú náladové a akcentačné osvetlenie. Ak máte vo zvyku viesť rozhovory s priateľmi nad pohárom vína počas varenia, mali by sedieť v mäkšom, miernom svetle, aby mohli relaxovať. Zvážte veľkosť a usporiadanie kuchyne ako aj množstvo prirodzeného svetla, ktoré dostáva. Potom si zistite, či máte prostredie na začlenenie nižšie uvedených možností pre vytvorenie dokonalej kuchynskej atmosféry.

 

Osvetlenie pracovnej zóny

Pracovné osvetlenie je jedným z najkritickejších (a najčastejšie prehliadaných) typov osvetlenia v kuchyni. Kuchyňa je v podstate vašim pracovným priestorom, preto sa uistite, že máte správne osvetlenie na správnych miestach, aby ste mohli bezpečne pracovať. Vašou pracovnou zónou je zvyčajne pracovná doska a preto zdroj svetla nad ňou je najdôležitejší. Zle vrhnutý tieň na oblasť kde potrebuje ukázať svoje schopnosti zaobchádzania s nožom, môže byť nielen nekomfortný, ale aj vyložene nebezpečný. Tento typ osvetlenia znamená zvyčajne rampu s radom bodových svetiel.

Druhý typ osvetlenia pracovnej zóny sa montuje pod skrinky. Toto nie je len fancy doplnok, ktorý možno ignorovať. Fakticky, inštalácia osvetlenia pod skrinky je najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pre zlepšenie funkčnosti a prostredia v kuchyni. K dispozícii je široká škála systémov a príslušenstva, ktoré môžu byť montované na existujúce skrine, rovnako ako súpravy, ktoré integrujú osvetlenie a napájacie zásuvky do linky samotnej.

Správne osvetlenie pracovných zón je často podceňované

Správne osvetlenie pracovných zón je často podceňované

Ak máte otvorené regály alebo žiadne vrchné skrine, nezúfajte. Môžete použiť viac menších, nasmerovaných bodových svietidiel na strope, aby ste získali osvetlenie pracovnej zóny a dramatické podčiarknutie dizajnu.

💡 TIP: Podlinkové osvetlenie poskytuje príjemnú atmosféru a môže fungovať ako nočné svetlo v kuchyni, aby vás uchránilo od narazených prstov na nohách na ceste k polnočnému snacku.

💡 Tipy na podlinkové svetlá:

LED Podlinkové svietidlo LED/15W/230V strieborná
40,94 €
LED Podlinkové svietidlo GANYS LED/10W/230V
38,83 €
LED Stmievateľné podlinkové svietidlo so senzorom LED/9W/230V
32,92 €
LED Podlinkové svietidlo LED/10W/230V strieborná
31,43 €

Pozrieť ďalšie

 

Osvetlenie priestoru kuchyne

Osvetlenie kuchyne je základ, ktorý robí miestnosť použiteľnou. Tak ako v iných miestnostiach, aj tu je to vo všeobecnosti osvetlenie, ktoré vychádza zo stropu. Zapustené bodové svetlá do kuchyne sú aktuálnym trendom, ale obľúbené sú aj koľajnicové systémy. Kľúčom k osvetleniu priestoru je poskytnúť konzistentnú svetelnú vrstvu a zapustené bodové svetlá to účinne dokážu. Pri pokládke zapusteného osvetlenia do kuchyne sa zamerajte na oblasti, ktoré nie sú pokryté inými svietidlami, akými sú napríklad lustre alebo podlinkové osvetlenie. Stručne povedané, premýšľajte o tom, kde ešte potrebujete zabezpečiť, aby bol priestor osvetlený.

Ak máte kuchyňu v tzv. štýle galley alebo kuchynský ostrov, jediný rad primerane rozmiestnených zapustených svetiel skompletuje vašu osvetľovaciu schému. Ak vaša kuchyňa “objíma” steny a stred je prázdny, rovnomerné osvetlenie priestoru zabezpečí vzor mriežky.

💡 Čo je to galley štýl? Galley kuchyňa sa skladá z dvoch paralelných radov kuchynských skriniek, ktoré tvoria centrálnu chodbu, v ktorej sa pracuje. Takéto usporiadanie funguje dobre pre všetky štýly kuchýň. Je to tiež uprednostňovaný dizajn mnohých profesionálnych kuchárov, ktorí ho preferujú, pretože zvyšuje bezpečnosť a účinnosť počas varenia. Podobne ako kompaktná kuchyňa na lodiach, po ktorých je usporiadanie pomenované, galley dizajn kuchyne optimalizuje priestor tým, že poskytuje veľké množstvo skladovacích a pracovných priestorov, čo je ideálne pre malé kuchyne.

Ak zapustené osvetlenie pre vás nie je voľbou, buďte bez obáv. Stropné svietidlá môžu byť rovnako účinné, ak si vyberiete miesta, ktoré poskytujú rovnomerné osvetlenie v celom priestore. A ak máte problémy s vedením elektriny v strope, bude fungovať aj koľajnicový systém. Trik je v tom, aby ste sa uistili, že svetlá neoslňujú. Hľadajte také, ktoré majú širokú šírku lúča, namiesto úzkeho bodového.

Závesné svietidlá nad stolom môžu vytvoriť atmosféru pre príjemnú večeru v kruhu priateľov, alebo pre každodenné stravovanie a iné aktivity. Ak je to možné, hľadajte svetlá, ktoré sú ovládané samostatne, takže môžete vytvoriť rôznu náladu rýchlym pohybom prepínača.
Ak chcete vytvoriť náladové osvetlenie v relaxačnej zóne kuchyne, vyskúšajte nástenné svietidlá, ktoré pridávajú jemnú formu osvetlenia pozadia. V prípade vysokých stropov budú svietidlá na vrchu kuchynských skriniek zvyšovať celkové osvetlenie priestoru.

 

💡 Pri výbere kuchynského lustra či závesného bodového svietidla máte mnoho možností:

LED Stmievateľný luster na lanku LED/40W/230V 3000-6500K biela
117,74 €
Luster JOKER 3xGU10/25W/230V čierna
83,98 €
Eglo 94605 – Luster MOGANO 1xE27/60W/230V
81,90 €
Philips – Luster 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster ICELAND 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster na lanku CASCO 1xE27/60W/230V
66,68 €
Eglo 93836 – Luster CORETTO 1xE27/60W/230V
59,90 €
Luster na lanku CEED 3xE27/60W/230V
54,44 €

Pozrieť ďalšie

 

Akcentačné osvetlenie

S akcentačným osvetlením prichádza zábava. Aj keď sme túto kategóriu nazvali samostatne, akcentačné bodové svetlá do kuchyne často križujú kategóriami a napomáhajú celkovému osvetleniu priestoru. Akcentačné osvetlenie je oblasť, ktorá je hravá, s menším množstvom zložitých meraní a viac dizajnérskeho faktoru, ako u osvetlenia priestoru a pracovných zón. Medzi obľúbené miesta pre akcentačné osvetlenie patrí priestor nad pracovnou doskou doskou, kuchynský ostrov alebo polostrov, alebo priestor nad stolom, v prípade kuchyne, kde sa aj stravujete.

Akcentačné osvetlenie môže pozostávať z osvetlenia regálov, skriniek alebo výklenkov. Svetlá zabudované do podstavca centrálneho ostrova a hoci aj jediná séria jednotiek poskytne jemné obmývanie svetlom po podlahe, aby linka vyzerala akoby plávala. A LED svetlá pod okrajom pracovnej dosky ostrova vytvoria príjemné miesto pozývajúce na drink, najmä ak sú tam barové stoličky.

Inšpiráciu môžete čerpať aj z nasledujúceho videa :

💡 TIP Dekoratívne svietidlo môže reálne zmeniť pocit z miestnosti. Nebojte sa použiť materiály alebo štýly, ktoré protirečia zvyšku kuchyne, aby ste vytvorili hravú kombináciu. Nie každé svietidlo musí pochádzať z rovnakej rodiny.

 

Ako určiť správny uhol svetelného lúča?

Pri výbere správneho bodového osvetlenia pre priestor vašej kuchyne je potrebné venovať pozornosť uhlu lúča. Je to rovnako dôležité ako teplota farby. Uhol lúča indikuje rozsah svetla zo zdroja. Úzky lúč dáva koncentrované svetlo, ktoré je lepšie pre akcentačné osvetlenie. Široký lúč poskytuje všeobecnejšie, mäkšie svetlo. Ak má byť svetlo nasmerované na konkrétny objekt alebo osobu, nie na oblasť, je potrebné zvoliť úzky uhol lúča; keď osvetľujete veľký priestor je potrebné zvoliť široký uhol lúča. Pre mäkké difúzne osvetlenie odporúčame bodové svetlá so širším lúčom (60 °) – toto je vhodné napríklad pre obývacie izby. Ak hľadáte bodové svetlá do kuchyne, uprednostňuje sa užší uhol lúča (25 °), pretože vám poskytne koncentrované svetlo, ideálne pre prípad, keď potrebujete osvetliť povrchy a sústrediť sa na menšie detaily v miestnosti.

Uhol lúča bodového osvetlenia

Jedným z hlavných faktorov, ktoré treba vziať do úvahy pri výbere správneho uhla lúča, je vzdialenosť medzi jednotlivými svietidlami. Použitím širšieho lúča môžete bodové svetlá umiestniť ďalej od seba, namiesto toho, aby ste ich mali 1 meter od seba, môžete prejsť na vzdialenosť 1,2 alebo 1,5 metra.  Ak by ste si vybrali širšie uhly lúča v kuchyni a bodové svetlá by boli od seba vzdialené len 1 meter, bolo by to zbytočné, najmä ak má miestnosť tmavé steny alebo skrine. Širší rozsah svetla by sa nasmeroval na povrchy a kvôli nízkej úrovni odrazu by ste časť svetla stratili.

Ak inštalujete stropné svietidlá v čerstvom stropnom priestore, máte možnosť vybrať si najlepšiu kombináciu svietidiel, uhlov lúča a polohy. Niektoré tvary miestností nie sú vhodné pre svietidlá s uhlom 60° a fungujú lepšie pri 40 stupňoch alebo môže dokonale fungovať viac úzkych, napr. 25 stupňových lúčov.

 

Ovládanie osvetlenia

Rovnako, ako je dôležitý výber správnych osvetľovacích telies, nezaobídete sa ani bez správneho typu ovládania. Spínače sú skvelé – ale stmievače sú ešte lepšie a mali by sa používať kde sa len dá, aby ste mali pod kontrolou osvetlenie akejkoľvek činnosti, ktorá sa deje v priestore. Ak sa chystáte na rekonštrukciu alebo navrhovanie vašej kuchyne od nuly, nevyhnutne naplánujte rozloženie ovládacích prvkov. Väčšina kuchýň má viac ako jeden vstupný bod, takže sa uistite, že najkritickejšie osvetlenie sa dá ovládať z oboch, resp. zo všetkých strán. Ak sa nechystáte na rozsiahlu rekonštrukciu, hľadajte systémy, ktoré umožňujú synchronizáciu viacerých ovládacích prvkov bez ich prepojenia.

 

7 tipov na bodové osvetlenie vašej kuchyne

Bodové svetlá zmenili spôsob osvetlenia našich domovov. Trvácne, energeticky úsporné, bezúdržbové a poskytujúce čistú kvalitu svetla, ktoré je podstatne atraktívnejšie ako iné energeticky úsporné alternatívy – niet divu, že čoraz viac z nás sa pre ne rozhoduje. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

➡️ 1. Zvýraznite vchod

Bodové svetlo umiestnené priamo nad kuchynskými dverami môže skutočne “urobiť” vstup a zmeniť inak funkčnú oblasť na čosi viac. Obzvlášť dobre to môže fungovať ak chcete predviesť odvážne farebné, rustikálne, alebo dokonca krásne obložené dvere.

➡️ 2. Plávajúci ostrov

Ak máte v kuchyni ostrovček, potom ho budete chcieť pravdepodobne ukázať. Svetlá vám v tom pomôžu. LED bodové svetlá umiestnené okolo spodnej časti ostrova poskytujú nielen zážitok pre oči, ale poskytnú aj dômyselný vznášajúci sa vizuálny efekt, ktorý z neho robí ohnisko vašej kuchyne.

➡️ 3. Odrazte svetlo

Zo strategicky umiestnených bodových svetiel dokážu tak naozaj profitovať kuchyne skromnejších rozmerov, pretože svetlo sa odráža od stien, skríň alebo spotrebičov späť do miestnosti a vytvára ilúziu priestoru.

➡️ 4. Dramatický úložný priestor

Transformujte praktickú úložnú plochu naplnenú miskami, taniermi a pohármi na niečo inšpirujúcejšie pomocou bodových svietidiel umiestnenými pod poličkou alebo skrinkou. Keď sú umiestnené priamo nad týmito položkami, efekt môže byť dosť dramatický a je to skvelý spôsob, ako predviesť svoj Villeroy & Boch porcelán alebo kolekciu kuchárskych kníh.

➡️ 5. Zamerajte sa na seba

Kuchyňa vybavená jedálenským kútom je ideálnym priestorom na prijatie hostí a prezentáciu vášho jedla. Bodové svetlá poskytnú jasný, vzdušný priestor na raňajky v tmavé zimné ráno, alebo ich stlmíte a vytvoria atmosféru pre romantickú večeru vo dvojici.

➡️ 6. Záblesk svetla

Záblesk svetla, keď otvoríte kuchynskú skriňu, môže prekvapivo nadchnúť a je obzvlášť účinný, ak je zvyšok miestnosti trochu stlmený pre stolovanie alebo inú príležitosť. Skúste umiestniť bodové svetlá vo vašej kuchynskej skrinke, fungujú skvele z hľadiska rozumnej funkčnosti aj atraktívneho dizajnu.

➡️ 7. 3D efekt

Starostlivé vyváženie používania bodových svetiel povedľa hlavných svietidiel vo vašej kuchyni vám umožní vytvoriť trojrozmerný efekt, ktorý sa dá meniť v závislosti od typu požadovanej nálady osvetlenia. Toto vrstvenie svetla môže prepožičať všetko medzi tlmeným, tienistým efektom a jasne osvetleným priestorom.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.