Bodové svetlá na schody – ktorý typ osvetlenia zvoliť a čomu venovať pozornosť pri inštalácii

Georgina Babinová Téma 13. apríla 2021 0

Bodové svetlá na schody môžu pôsobiť dramaticky, jemne, funkčne – alebo toto všetko v jednom. Schody sú často kľúčovým bodom v dome a vedú váš pohľad z jedného priestoru do druhého. Schodiskové osvetlenie sa pri navrhovaní interiéru často prehliada. Môžete mať krásne osvetlenie v chodbe a v hale, ale prečo sa nezameriate na schodište samotné? Osvetlenie musí byť primárne funkčné, ale ak sa urobí dobre, znamená to okamžitý dopad na dojem z vášho domova.

Ak hľadáte niečo, čo by dramaticky zmenilo náladu v priestore, potom by to mohli byť bodové svetlá na schody. Veľa spotrebiteľov je presvedčených, že schodiskové osvetlenie je veľmi drahé a ako takému mu už ani nevenujú ďalšiu myšlienku. A pritom to nie je pravda. Bodové LED osvetlenie je cenovo naozaj široko dostupné.

💡 Správne osvetlené schodisko budí skvelý dojem:

Pozrieť ďalšie

 

Ako správne osvetliť vaše schodisko?

Pri zvažovaní schodiskového osvetlenia sú kľúčovým prvkom, ktorý treba vziať do úvahy, spolu s povrchovou úpravou a textúrou aj dizajn schodiska, konštrukcia a požadovaný efekt. Schodisko je chrbtica vášho domova, spájajúca priestory aj ľudí. Malo by byť funkčné aj skulpturálne a jeho správne osvetlenie môže znamenať skutočný rozdiel. 

Bodové svetlá na schody

(zdroj: pinterest.com)

Osvetlenie schodiska by ste mali plánovať už vo fáze navrhovania schodov samotných. Samozrejme, toto nie je vždy možné, pretože môžete potrebovať osvetliť schodisko, ktoré je už súčasťou vášho domova. Ak ste však ešte vo fáze navrhovania, mali by ste starostlivo premýšľať o tomto osvetlení, najmä ak chcete, aby bolo nevtieravé. Musíte tiež premýšľať o type inštalácie, pretože bodové svetlá na schody vám poskytnú osvetlenie, ktoré potrebujete, ale ak nebudete môcť žiarovky neskôr vymeniť, budú k ničomu. Je potrebné tiež zvážiť štýl interiéru vášho domova. Osvetlenie schodiska by malo ladiť s daným dekorom. Ak sa poznáte a viete, že v budúcnosti budete často meniť štýl zariadenia, hľadajte univerzálne osvetlenie.

➡️ Sú bodové svetlá na schody funkčné alebo dekoratívne?

Keď osvetľujete schodisko, zvážte, či hľadáte svetlá, ktoré sú funkčné alebo majú byť len dekoratívne. Ak hľadáte iba dekoratívne osvetlenie, musíte byť opatrní, aby ste to neprehnali, pretože môžete narušiť atmosféru vášho domova a chaos je niečo, čomu sa chcete určite vyhnúť. Vo väčšine prípadov však osvetlenie schodísk nie je čisto dekoratívnou témou, ale aj veľmi reálnou funkciou z hľadiska bezpečnosti. Vaše schodisko musí byť dostatočne osvetlené, ak ho chcete bezpečne používať a jediný spôsob, ako to urobiť, je mať dostatočne funkčné osvetlenie. Rozumný výber osvetlenia vášho schodiska nielen vytvorí novú atmosféru, ale vás aj ochráni pred nebezpečenstvom chybných krokov v tme.

V prvom rade budete musieť rozhodnúť kde by ste chceli mať osvetlenie schodiska. Samozrejme na schodoch, že? V skutočnosti však existujú štyri primárne druhy schodiskového osvetlenia, z ktorých každý prichádza s vlastným odlišným efektom a radom výhod a nevýhod.

1. Nástenné osvetlenie schodiska

Nástenné bodové osvetlenie je možnosťou, ktorá sa inštaluje pozdĺž steny v rôznych frekvenciách vzorov, aby sa osvetlilo celé schodisko. Ponúkajú oveľa menej elegancie a drámy ako svetlá na úrovni nôh, ale stále môžu predstavovať osobitú možnosť dekorácie, ktorá sústreďuje pozornosť návštevníkov oveľa viac ako akékoľvek stropné svetlo. Mnohí ich však považujú za trochu nevzhľadné vo dne, keď sa nepoužívajú.

Inšpirovať sa môžete aj takýmto dizajnom:

Nastenné osvetlenie schodov

(zdroj: pinterest.com)

2. Osvetlenie na úrovni schodov

Keď si väčšina z nás pomyslí na bodové osvetlenie schodišťa, predstaví si práve toto. Tieto svetlá sa montujú v blízkosti úrovne schodov a prepožičajú schodisku dramatický efekt. Sú často zapustené do steny, alebo každého schodu. Ak sú umiestnené na vnútorných uhloch po stranách schodov, vytvárajú rozsiahle lúče striedajúcich sa svetiel a tieňov, ktoré navodzujú „showroom“ vibrácie bez toho, aby to pôsobilo ultra moderne.

Mohlo by to vyzerať takto:

Bodové svetlá na úrovni schodov

(zdroj: pinterest.com)

 

3. Osvetlenie pod schodiskom

Ďalšou kategóriou je osvetlenie inštalované pod schodmi, aj keď je to zriedkavá alternatíva, ak len neprechádzate novou výstavbou domu alebo nerobíte významnú renováciu vrátane nového schodiska. Za týchto okolností sa medzi kostrou schodiska a schodmi úmyselne ponechá malá medzera, ktorá dovolí preniknúť svetlu. Je to ultramoderné riešenie a určite si získa pozornosť. Točité schodisko osvetlené takýmto spôsobom má takmer lustrový efekt. Osvetlenie pod schodiskom pomocou LED pásových svetiel vyžaduje nájsť správnu dĺžku a typ pásikov, ich prepojenie a súčasne zakrytie káblov a zdroja napájania.

Takýto typ osvetlenia je naozaj efektný

Bodové svetlá pod schodiskom

(zdroj: pinterest.com)

 

4. Stropné osvetlenie schodiska

Posledná možnosť je použitie stropných bodových svietidiel pre osvetlenie schodiska. Účinok môže byť atraktívny, ale zvyčajne sa neuvažuje o takomto osvetlení schodov. Stojí približne rovnako ako osvetlenie na stenu, ale má omnoho menej pôsobivý dopad.

💡 Ak sa predsa rozhodnete pre stropné osvetlenie schodiska, vybrať si môžete aj z takýchto svetiel:

Pozrieť ďalšie

 

Čo je potrebné zvážiť, keď inštalujete bodové svetlá na schody?

  • bez ohľadu na to, aký typ schodiskového osvetlenia si vyberiete, zvážte, nakoľko jednoducho sa v prípade potreby vymieňajú. LED žiarovky sú známe svojou dlhou životnosťou, ale netrvajú večne. Dokonca sa príležitostne aj rozbijú. Jedna jediná nefunkčná žiarovka môže zničiť vzhľad vášho schodiska, aj keď viditeľnosť nie je problém, vďaka ostatným svetlám. V závislosti od toho, ako sú vaše svetlá nainštalované, prístup k nim môže byť zložitý. Prístup k nástennému osvetleniu je vo väčšine prípadov veľmi jednoduchý.
  • ďalšou potenciálnou komplikáciou je celkový dojem. Keď sa to vymyslí dobre, účinok je súčasný a pozoruhodný. Kombinácia jemných tieňov s dramatickými svetelnými lúčmi však nemusí fungovať až tak dobre v rustikálnom alebo vo vidieckom štýle navrhnutom dome. Bodové svetlá na schody fungujú dokonale so schodmi, ktoré sú pokryté kobercom, ktorý zjemňuje ostrosť svetla. Šikmé svietidlá na úrovni schodov s mäkkými žltými LED žiarovkami, ktoré nie sú príliš jasné, sú často dobrou voľbou.
  • musíte si tiež uvedomiť, že aj výber farieb môže byť obmedzený. LED žiarovky ovládajú trh vzhľadom na ich odolnosť, dlhú životnosť a minimálnu spotrebu energie. Na druhej strane nie sú k dispozícii v širokej škále farieb, najmä ak hľadáte v bielom spektre. Na druhej strane, kryty z farebných skiel vám môžu poskytnúť možnosť väčšej kreativity. Dobrým pravidlom je vedieť, nakoľko moderne chcete, aby váš domov vyzeral. Čím bude svelo belšie, tým modernejšie bude dekor pôsobiť. Ak to nie je váš šálka kávy, potom môžu byť farebné schody dobrou voľbou. Rôzne úrovne sfarbenia môžu priniesť jemné odtiene ako je žltá alebo krémová. Tiež vyskúšajte rôzne úrovne lúmenov, viditeľnosť a pocit útulného domova dajte do správnej rovnováhy.
  • správne tiene – všetky typy bodových svietidiel je možné vyskúšať na schodoch, dôležité je však poznamenať, že tieto svetlá majú dôležitú funkčnú úlohu pri osvetľovaní schodísk. Každý krok by mal byť jasne viditeľný a preto by sa malo zvoliť správne osvetlenie. Svetlá môžu vytvárať krásnu hru tieňov na stene alebo na podlahe. Treba dbať na to, aby tiene a vzory vytvorené schodiskovými svetlami nebránili viditeľnosti. Výber správneho svetla je zárukou, že splní účel a vaše schody budú súčasne vďaka tieňom krásne vzorované
  • skontrolujte schodisko. Pre efektívne osvetlenie musíte vedieť, ktoré časti schodiska sú najtmavšie. Berte do úvahy tieň a svetlo na schodoch počas každej časti dňa. Všimnite si oblasti, ktoré potrebujú najviac svetla, ako napríklad krivku v schodisku alebo časť schodiska, ktorá je najvzdialenejšia od dobre osvetlenej miestnosti.

Bodové svetlá na schody

Ako vybrať vhodné bodové svetlá na schody?

Vďaka širokej škále dostupných možností môže byť mätúce určiť, ktoré svetlo vybrať. Tu je jednoduchý návod:

➡️ Úroveň jasu

Úroveň jasu je prvá vec, ktorú treba zvážiť. Treba si ujasniť, že jas svietidla akéhokoľvek svetla) sa meria lúmenmi, nie príkonom. Kým lúmeny a príkon sú v mnohých ohľadoch spojené, nie sú v skutočnosti meraním rovnakej veci. Lúmeny sú mierou celkového svetelného výkonu zo zdroja svetla. To znamená, že čím vyšší je lúmen, tým jasnejšie je svetlo. Príkon (W) na druhej strane meria, koľko energie sa spotrebuje na vytvorenie určitého množstva svetelného výkonu (lúmenov). To vysvetľuje, prečo sú moderné LED svietidlá energeticky oveľa účinnejšie ako staršie žiarivky alebo halogénové svietidlá. Napríklad moderné 12W LED bodové svetlo je ekvivalentné 24W CFL bodovému svetlu alebo 55W halogénovému, aj keď všetky vytvárajú rovnaké množstvo jasu (lúmeny).

➡️ Teplota farby

Označuje farebné charakteristiky svetla, zvyčajne buď teplé (žltkasté) alebo chladné (modrasté). Farebná teplota sa meria v Kelvinoch – nižšie hodnoty produkujú teplú bielu, zatiaľ čo vyššie  produkujú studenú bielu. Treba si uvedomiť, že teplota farby má silný vplyv na atmosféru vášho domova. Nedávny výskum tiež poukazuje na silnú koreláciu medzi teplotou farby a našimi spánkom. Všeobecný konsenzus je, že teplá biela je upokojujúcejšia pre oči a nevplýva natoľko na produkciu melatonínu (spánkový hormón) ako studená biela. Studená biela zlepší našu úroveň schopnosti zaostrenia práve tým, že dvakrát zníži produkciu melatonínu oproti teplej bielej. Je na osobnej preferencii, či si vyberiete teplú (menej ako 4000 K) alebo studenú ( viac ako 4000 K) bielu.

➡️ Kvalita konštrukcie  

Kvalita konštrukcie je vec, o ktorej mnohí dodávatelia často nehovoria. Rovnako ako u mnoho iných vecí v živote, aj toto je prípad, že „dostanete to, za čo zaplatíte“. Pokiaľ ide o bodové svetlá, použité materiály majú skutočne vplyv na výkon a životnosť výrobku. Hlavné aspekty kvality konštrukcie sú :

  • kvalita rámu a chladiča – Kvalitné stropné svietidlá sú najpravdepodobnejšie vyrobené z hliníkových rámov a chladičov, zatiaľ čo lacnejšie stropné svietidlá majú tendenciu používať plastové rámy a chladiče, aby sa náklady znížili. Hliníkové chladiče sú oveľa efektívnejšie pri rozptyľovaní tepla vznikajúceho pri používaní a sú odolnejšie a spoľahlivejšie ako plastové chladiče.
  • kvalita ovládača – bodové svetlá s externými ovládačmi LED sú často odolnejšie a spoľahlivejšie ako svietidlá so zabudovanými ovládačmi
  • kvalita difúzora – ďalší aspekt, kde záleží na kvalite konštrukcie, je kvalita difuzéra. Rozptyľovače nižšej kvality často difundujú svetlo veľmi slabo porovnaní s kvalitnými difuzérmi.

Ak to rozpočet dovolí, odporúčame zvoliť svetlo s hliníkovým telom, hliníkovým chladičom a externým ovládačom.

💡 TIP ! Ak potrebujete poradiť s bodovým osvetlením ďalších priestorov vášho domova, prečítajte si naše články venované výberu bodových svetiel do obývačky, kuchyne aj kúpeľne.

 

💡 Správne zvolené svietidlá premenia obyčajné schodisko na dramatický prvok interiéru či exteriéru:

Pozrieť ďalšie


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.