Ako si správne vybrať bodové svetlá do obývačky

Georgina Babinová Téma 19. apríla 2021 0

Bodové svetlá do obývačky sú moderný a nenápadný spôsob, ktorým pridáte tejto miestnosti tú správnu atmosféru. Ak ste fanúšikom čistých línií a jednoduchej schémy osvetlenia, táto nerušivá, priestor šetriaca možnosť je skvelou voľbou. Zatiaľ čo obývacia izba je najpohodlnejší a najuniverzálnejší priestor v domácnosti, práve tieto vlastnosti môžu sťažiť dizajn aj dosiahnuť vrchol spojenia formy a funkcie – najmä pokiaľ ide o osvetlenie. Možno ste počuli o vrstvení svetla a obývacia izba je priestor, kde sú tieto vrstvy obzvlášť dôležité.

Ak chcete, aby sa vaša obývačka rozsvietila správne, otázka, na ktorú budete musieť odpovedať, je jednoduchá: „Čo tu budem robiť?“ Sledujete často televíziu? Alebo radšej čítate? Poriadate spoločenské stretnutia? Pravdepodobne existuje viac ako jediná odpoveď, ale je dôležité zhodnotiť, na čo miestnosť používate a štruktúrovať osvetlenie tak, aby slúžilo týmto potrebám.

💡 Pre vytvorenie príjemnej atmosféry sa do obývačky hodia stmievateľné podhľadové svietidlá:

Pozrieť ďalšie

 

Ako vytvoriť plán bodového osvetlenia do obývačky?

Zatiaľ čo väčšina našich izieb má svoje špecifické určenie – varenie, stolovanie, kúpanie, spanie – obývacia izba je priestorom pre širokú škálu aktivít, jedinečných pre každého človeka. Môže to byť miesto, kde sme sa zabávame s priateľmi a rodinu, vyložíme nohy a relaxujeme, uchýlime sa s dobrou knihou, sledujeme naše obľúbené relácie a dokonca občas aj stolujeme. Tento viacúčelový priestor potrebuje starostlivo naplánované osvetlenie pre každodenný život. Od bodového osvetlenia rodinných fotografií a umeleckých diel na stenách až po dostatok svetla, keď deti robia svoje domáce úlohy, objavme spolu svetelné vrstvy, ktoré vnesú život do vašej obývačky.

Obývačka s bodovými svetlami

Zaujímavé je, že v súčasnosti neexistujú takmer žiadne oficiálne štandardy parametrov, ktoré by malo spĺňať domáce osvetlenie (napr. z hľadiska intenzity svetla alebo jednotnosti). Potreby používateľov sú jediným usmernením pri usporiadaní osvetlenia obývacej izby – preto je najdôležitejšie definovať funkcie, ktoré obývacia izba zastáva. Keď určíme, aké sú tieto potreby, môžeme pristúpiť k návrhu svetelných scén pre všetky predmetné aktivity.

 

Multifunkčná obývačka – multifunkčné osvetlenie

Osvetľovací systém by sa mal prispôsobiť všetkým typom vizuálnych úloh, ktoré sa budú vykonávať v obývacej izbe. Napríklad, miestnosť môže byť použitá na sledovanie televízie, čítanie kníh, hranie spoločenských hier, popoludňajšie zdriemnutie… Pokiaľ ide o rozpočtové a technické možnosti, je dobré navrhnúť osvetlenie, ktoré poskytuje dobré podmienky pre všetky alebo aspoň najdôležitejšie funkcie miestnosti. Pozrime sa na niektoré z najbežnejších:

 

Ak v obývačke sledujete televízor

Len málokto z nás dokáže odolať vábeniu tejto blikajúcej škatule. Je to spôsob, ako uniknúť z reality, oddýchnuť si po dlhom dni v práci. V časti obývačky vyhradenej na televíznu zábavu, zvážte nasledujúce vrstvy svetla:

 • všeobecné osvetlenie – pre vášnivých fanúšikov televízie je riešením, stmievateľné stropné osvetlenie. Zabezpečí, že rušivé hotspoty zostanú mimo úrovne vašich očí. Pri sledovaní filmu by sa svetlo malo stlmiť, aby nespôsobovalo oslnenie, a čo je najdôležitejšie –  nikdy by nemalo byť otočené k obrazovke. Príliš veľa svetla môže pokaziť atmosféru romantického príbehu alebo schladiť napätie z akčného filmu.
 • osvetlenie činností – aspoň minimálne je potrebné, pretože nikto nemá rád, keď sa udrie o stôl, keď sa načiahne za občerstvením a takisto pre navigáciu na diaľkovom ovládaní je nejaké dodatočné osvetlenie potrebné. V tejto úlohe budú dobre fungovať nástenné a stojace bodové svetlá, ktoré vyžarujú nepriame svetlo
 • akcentačné osvetlenie – malo by sa udržiavať na minimálnej úrovni, pretože obmývanie stien a prelievanie tieňov, ktoré vytvára, priťahujú pozornosť a tým prekážajú vášmu inak pohlcujúcemu zážitku zo sledovania televízie.

Ak v obývačke čítate

Ak dávate radšej prednosť zahĺbeniu sa do dobrej knihy alebo obľúbeného časopisu, premýšľajte o nasledujúcom prístupe k vrstveniu osvetlenia:

 • všeobecné osvetlenie – najlepšie funguje všeobecné osvetlenie vo forme závesných svietidiel v kombinácii s osvetlením určeným na čítanie (ako sú stolové lampy alebo nastaviteľné nástenné svietidlá, ktoré umožňujú smerovanie svetla na knihu alebo noviny). Odporúča sa umiestniť silné svetelné zdroje z dosahu zraku. Svietidlo by malo byť umiestnené za čitateľom. Najlepšie miesto na zavesenie svietidla je priamo nad hlavou alebo čítacím stolom, aby svetlo dopadalo na knihu bez tieňa.
 • osvetlenie činnosti – pre milovníka kníh nevyhnutné. Zatiaľ čo pri sledovaní televízie vnímajú svetelné podmienky podobne rôzni ľudia, u náročnejších vizuálnych činností – akým je čítanie – je zrak čitateľa veľmi dôležitým faktorom. Čím slabší zrak, tým intenzívnejšie svetlo bude potrebné pre pohodlné čítanie. 500 lx možno akceptovať ako štandard. Existujú však ľudia, pre ktorých pohodlná intenzita svetla začína nad 1000 lx. Zvážte osvetlenie, ktoré nielen nasvieti stránky knihy, ale tiež ponúka širokú škálu nastaviteľnosti, čo sa týka polohy aj sily osvetlenia. Použitie stropných bodových svetiel pre osvetlenie činnosti, akou je čítanie, znamená, že môžete dosiahnuť presne tie úrovne osvetlenia, ktoré potrebujete, bez toho, aby ste stratili cenný priestor podlahovými lampami a káblami.Týmto spôsobom vytvoríte komfortné prostredie pre dlhé hodiny strávené čítaním.
 • akcentačné osvetlenie – akcentačné osvetlenie je v poriadku, ale nepotrebné. Mohlo by byť použité na kreatívne osvetlenie knižnice, čo by priťahovalo pozornosť, ale ponúka málo, čo sa týka samotného čítania. Ak sa rozhodnete použiť zvýrazňujúce osvetlenie, uistite sa, že je stmievateľné.

Ak sa v obývačke zabávate a žijete spoločenským životom

Či už počas sviatkov alebo aj celého roka, mnohí z nás milujú byť hostiteľmi. Tu je návod, ako vrstviť svetlo, ak sa zameriavate na spoločenské vyžitie v obývačke:

 • všeobecné osvetlenie - je v každom prípade základnou vrstvou efektívnej osvetľovacej schémy. Pre spoločenské akcie máte k dispozícii všetky možnosti. Je dobrým nápadom vytvoriť atmosféru tak teplú, ako je to len možné. Myslite na stmievateľné osvetlenie, ktoré zníži hotspoty a oslnenie a otvorí celý priestor pre interakciu. Pre extra dizajnový prvok pridajte závesné osvetlenie ako ústredný kúsok, najmä ak ponúka teplé, stmievateľné osvetlenie.
 • osvetlenie činnosti - je menej dôležité, pokiaľ ide o spoločenské aktivity. Hoci dobre umiestnené svietidlo alebo rad mini svietidiel môže účinne osvetliť pulty a povrchy, ktoré by mohli byť užitočné.
 • akcentačné osvetlenie - je vynikajúcou možnosťou na upriamenie pozornosti na solitéry, ktoré zdôrazňujú dizajn nad funkciou. Takže, zvážte osvetlenie obrazov, stropné bodovky pre osvetlenie umeleckých diel, architektonické prvky, atď. Strategicky umiestnené bodové svetlá môžu zvýrazniť fotografie a predviesť obsah políc a skriniek "v tom najlepšom svetle". Dizajnové vrstvy osvetlenia sú úplne na vás.

💡 Ako akcentačné osvetlenie budú dobre fungovať napríklad tieto modely bodových svietidiel:

Pozrieť ďalšie

 

Pri výbere osvetlenia do obývačky stojí za to zvážiť možnosť nastavenia svetelného toku a teploty farby. Potom svetlo zodpovedá aktuálnym potrebám a meniacim sa podmienkam denného svetla. Takéto funkcie ponúkajú moderné integrované LED svietidlá. Niektoré zdokonalené svetelné zdroje vám tiež umožňujú využívať výhody ovládania aj neintegrovaných svietidiel. Novinkou na trhu sú svetelné zdroje so základňou, ktorá poskytuje možnosť bezdrôtového riadenia teploty svetla a svetelného toku.

Bodové svetlá do obývačky

Ak je obývacia izba využívaná len na trávenie voľného času, je najlepšie použiť teplé všeobecné osvetlenie . Môžete tiež pridať akcentačné osvetlenie pre lepšiu expozíciu obrazov alebo dekorácií. Pre takéto úlohy je najlepšie použiť nastaviteľné svietidlá s uhlom lúča, ktorý nie je príliš široký (napr. 24 °). Táto kombinácia zabezpečí, že svetlo pôjde presne na požadované miesto a dokonale osvetlí obraz, sochu alebo vázu. Okrem toho, všeobecné stropné osvetlenie by malo byť doplnené nástennými svietidlami. Mäkké bočné svetlo umožňuje vytvoriť atmosféru. Toto oceníte najmä vo večerných hodinách, keď nepotrebujeme silné svetlo.

 

Teplé svetlo vs. studené svetlo

Je ľahké si zapamätať rozdiel medzi teplou a chladnou farbou. Teplé svetlo je žlté, chladné je modré. Pomyslite si na svetlo sviečok, je žlté mäkké a teplé. Ak si však predstavíte naozaj slnečný deň s prenikavo modrou oblohou, svetlo je modré a trochu ostrejšie. Teplota farby je presnejšie definovaná zmeraním kelvinov, ktoré majú symbol K. Dekoratívny vintage luster má teplotu okolo 2400 K a vydáva mäkké žlté svetlo. Zatiaľ čo biela LED bodovka má chladnú teplotu farby 5700 K. Čím vyššia je hodnota kelvinov, tým chladnejšie je svetlo. Je to presne opak toho, na čo sme zvyknutí. Teplota farby nemá žiadny vzťah k teplu vydávanému svetelným zdrojom. V skutočnosti LED osvetlenie produkuje len minimum tepla.

Bodové svetlá do obývačky by mali vydávať teplé svetlo. Teplé svetlo je ideálne do prostredia, kde sa chceme cítiť komfortne a uvoľnene. Ak ide o multifunkčnú obývačku je možné kombinovať teplé aj studené osvetlenie. Napríklad v obývačke s teplým stropným svetlom môžete inštalovať bodovky s chladným svetlom na čítanie a štúdium.

Pre inšpiráciu si pozrite video, ktoré vám poskytne nápady nielen na riešenie osvetlenia, ale možno aj obývačky samotnej.

Ceiling Lighting Ideas For Living Rooms

Koľko bodových svetiel si vyžaduje osvetlenie vašej obývačky?

Výber počtu bodových svetiel pre obývačku, ktoré potrebujete na vytvorenie efektu, ktorý hľadáte, môže byť serióznou výzvou. Pokiaľ ide o všeobecné osvetlenie vašej obývacej izby, je dôležité, aby ste zvážili plochu a usporiadanie izby.

Naša tabuľka je založená na vytvorení osvetlenosti 150 luxov na úrovni podlahy, čo znamená komfortne osvetlenú miestnosť:

Rozmer obývačky
dĺžka x šírka (m2)
2m3m4m5m6m
2M2 bodové svetlá3 bodové svetlá4 bodové svetlá4 bodové svetlá5 bodových svetiel
3M3 bodové svetlá4 bodové svetlá6 bodových svetiel6 bodových svetiel8 bodových svetiel
4M4 bodové svetlá6 bodových svetiel6 bodových svetiel8 bodových svetiel9 bodových svetiel
5M4 bodové svetlá6 bodových svetiel8 bodových svetiel9 bodových svetiel10 bodových svetiel
6M5 bodových svetiel8 bodových svetiel9 bodových svetiel10 bodových svetiel12 bodových svetiel

💡 Rýchla poznámka k luxom.  Ak plánujete osvetlenie miestnosti, je tu vzťah, ktorý musíte zvážiť: medzi uhlom lúča, výškou, v ktorej je osvetlenie umiestnené a intenzitou lúmenov. Širší uhol lúča alebo vyššia výška bude znamenať, že celkový svetelný výkon sa rozprestiera v širšom priestore na podlahe. To tiež znamená, že svetlo v ktoromkoľvek bode na úrovni podlahy bude menej intenzívne. Rovnakou logikou bude užší uhol alebo svetlo bližšie k zemi znamenať väčšiu intenzitu svetla v ktoromkoľvek konkrétnom bode. Meranie množstva svetla v jednom konkrétnom bode je známe ako „lux“ – a to je dôležité, ak sa vážne zamýšľate nad plánovaním vhodného, bezpečného a komfortného osvetlenia!

Umiestnite bodové svietidlá približne 60 cm od okraja stien - východiskový bod. Snažte sa vyhnúť vytváraniu tieňov. Potom rozmiestnite svietidlá rovnomerne po miestnosti, aby ste dosiahli vyvážený vzhľad. Ako pravidlo, odporúčame, aby ste výšku stropu rozdelili dvomi, aby ste získali vzdialenosť medzi jednotlivými svietidlami. Napríklad, ak váš strop je 2,6 m vysoký, umiestnite svetlá na 1,3 m od seba. Je to však len usmernenie, vy viete najlepšie zhodnotiť čo bude fungovať najoptimálnejšie vo vašom individuálnom priestore.

 

Halogén vs LED - ktoré bodové osvetlenie si vybrať?

Pri prehliadaní množstva osvetľovacích riešení, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, si určite všimnete, že existujú dva typy bodového osvetlenia - halogény a LED. Halogénové žiarovky zvyčajne stoja menej ako LED diódy, hoci ceny LED v posledných 2-3 rokoch výrazne klesli a sú teraz konkurencieschopnejšie. Bez ohľadu na počiatočné náklady majú LED diódy oproti halogénovým žiarovkám množstvo výhod, čo ich robí (nielen) nákladovo oveľa efektívnejšími.

Top 8 dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre LED bodové svetlá do obývačky

 • znižujú účty za elektrinu – napríklad svetelný výkon 50 wattovej halogénovej žiarovky je ekvivalentný svetelnému výkonu LED žiarovky pri použití len 6,5 W
 • sú bezpečnejšie. Dosahujú teploty do 50 ° C, zatiaľ čo halogénové žiarovky dosahujú nebezpečné teploty> 370 ° C, čo môže viesť k požiarom v domácnostiach. LED svetlá sú dobrou voľbou, ak chcete predísť možnému poškodeniu obrazov. Nevytvárajú teplo ani UV žiarenie, čo ich robí bezpečnými aj na dotyk
 • tri možnosti výberu farby: teplá biela, studená biela a denné svetlo
 • životnosť LED žiarovky je 30 000+ hodín – približne desaťkrát dlhšia ako halogénovej žiarovky
 • sú odolné voči nárazom a menej krehké ako tradičné žiarovky vďaka svojej robustnosti
 • sú mimoriadne efektívne, pretože dokážu dosiahnuť plný jas za mikrosekundy
 • v lete znižujú výkon vášho chladiaceho systému
 • sú ekologicky nezávadné a bez ortuti, čím sa eliminujú zdravotné a environmentálne problémy spojené so stopami ortuti nachádzajúcimi sa v rôznych lampách dostupných na trhu

 

💡 Tipy na bodové svietidlá (nielen) do obývačky:

Pozrieť ďalšie

 

💡 TIP ! Ak by ste sa chceli o bodovom osvetlení jednotlivých priestorov dozvedieť viac, prečítajte si naše články venované výberu bodových svetiel do konkrétnych miestností, či už je to do obývačka, kuchyňa , kúpeľňa, alebo schodisko.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.