Bodové svetlá na kuchynskú linku – čo je potrebné zvážiť ešte predtým, ako sa pre ne rozhodnete

Georgina Babinová Téma 19. apríla 2021 0

Bodové svetlá na kuchynskú linku pridávajú ďalšiu vrstvu svetla do vášho priestoru vytvorením vizuálneho detailu a samozrejme tiež zjednodušia prácu v kuchyni tým, že fungujú ako osvetlenie činností. V každej kuchyni je množstvo funkcií, ktoré sú “must-have”, ale dobré osvetlenie je jednou z najdôležitejších. Závesné a zapustené svetlá sú skvelé pre osvetlenie veľkých priestorov, ale bodové svetlá na kuchynskú linku poskytujú cielené, priame osvetlenie pre bežné kuchynské činnosti, ako je varenie alebo umývanie riadu.

Kombinácia priameho a nepriameho osvetlenia je pre prostredie kuchyne najlepšou voľbou. Fascinujúci efekt nepriameho osvetlenia vytvára v kuchynskom priestore pokojnú atmosféru tým, že poskytuje rovnomerne rozptýlené svetlo, redukuje tiene a oslnenie. V každom prípade musí priame a nepriame osvetlenie spolupracovať na vytvorení kombinácie, ktorá dopĺňa celkovú tému kuchyne. 

Čo je potrebné zvážiť predtým, ako nainštalujete bodové svetlá na kuchynskú linku?

Dizajnéri odporúčajú vrstvený plán osvetlenia kuchyne, v ktorom sú práve svetlá na kuchynskú linku kľúčovou vrstvou. Toto osvetlenie eliminuje tiene tvorené skrinkami a osvetľuje pracovné plochy pre prípravu jedla. Môže byť tiež použité ako nočné svetlo na osvetlenie cesty k polnočnému občerstveniu, alebo ako akcentačné osvetlenie na zvýraznenie kuchynskej linky. Svetlá môžu byť zapustené alebo montované. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, väčšina povrchových bodových svietidiel je dostatočne tenká na to, aby sa dokázala schovať za rámami skriniek. Museli by ste sa úmyselne pozrieť pod skrinky, aby ste namontované svetlá videli.

Bodové svetlá na kuchynskú linku

(zdroj: pinterest.com)

Možnosti osvetlenia kuchynskej linky sa líšia pokiaľ ide o typ osvetlenia, farbu svetla, jas, úsporu energie a životnosť. Aby ste sa uistili, že ste zvolili správnu možnosť pre vaše potreby, tu sú faktory, ktoré je potrebné zvážiť.

 

1. Typ osvetlenia

Dva najpopulárnejšie typy osvetlenia kuchynskej linky sú bodové svetlá a LED pásiky:

 • bodové svetlá sú samostatné svetlá, ktoré poskytujú koncentrované osvetlenie na menšej ploche. Môžu byť použité ako jedno nezávislé svetlo alebo umiestnené naprieč oblasťou v sérii. Tomuto typu je venovaný aj náš článok.
 • LED pásik je dlhý a úzky sled svetiel. Môže byť štruktúrovaný ako pásik obsahujúci rad malých jednotlivých svetiel alebo ako jediná dlhá žiarovka. Je navrhnutý tak, aby poskytoval neprerušené osvetlenie v širokom priestore.

💡 Ak sa rozhodnete kuchynskú linku osvetliť LED pásikom, vybrať si môžete z nasledovných produktov:

Eglo 97931 – RGB LED Pásik FLEX LED/20W/230V IP44
88,20 €
Immax NEO – 3xLED RGB 11,5W/230V pásik 1m ZigBee
46,38 €
LED pásik vodotesný 5m IP65 modrá
24,90 €
LED Pásik 5m 16W/12V IP20 3000K
10,97 €

Pozrieť ďalšie

 

Okrem osvetľovacej štruktúry bude výsledný efekt závisieť aj od typu žiaroviek:

 • fluorescenčné svietidlá sú energeticky účinné a vydávajú veľmi málo tepla. Je to skvelá vlastnosť vo vzťahu k tomu, čo je uložené v skrinke bezprostredne nad svietidlom, alebo aj k tomu, čo leží 30 až 45 cm pod ním. Hoci sa väčšina fluorescenčných svietidiel nedá stlmiť, napriek tomu to môže to úžasná, lacná možnosť.
 • xenónové svetlá nie sú natoľko energeticky účinné a vydávajú teplo, ale majú úplnú schopnosť stmievania a vydávajú atraktívne teplé svetlo. Ak máte radi teplý jas žiarovky, xenónové svetlá sú pre vás tie pravé. Aj keď nie sú chladné na dotyk, množstvo vyžarovaného tepla je stále podstatne nižšie ako u halogénových svetiel. Tepelný výkon môže byť dôležitým faktorom pri osvetlení skrinky, pretože často sa inštalujú svetlá na spodnú stranu skriniek na skladovanie potravín – a nad všetky produkty, ktoré sú umiestnené na pracovnej doske.
 • Ak hľadáte energeticky najefektívnejšiu možnosť, zvoľte bodové svetlá s LED diódami, ktoré sú často aj stmievateľné. LED diódy sú chladné na dotyk a vydržia 50 000 hodín. Počiatočná cenovka je o niečo vyššia, ale ak zvážite svoje budúce úspory energie, LED bodové svetlá na kuchynskú linku začnú dávať veľký zmysel. Tiež vydávajú brilantné biele svetlo, ktoré môže byť lichotivé pre dizajn kuchyne. 

Prečo dobíjajú LED žiarovky trh a prečo by sme ich odporúčali aj my?

LED je budúcnosť osvetlenia a bodové svetlá na kuchynskú linku nie sú výnimkou. Výhody LED sú početné:

 • dlhšia životnosť – v kuchynskej linke je síce prístup k svetlám jednoduchý, ale výmena starých žiaroviek nie je nikdy zábavná fuška. S LED diódami sa svetelný výkon zmenšuje až po 25 000 – 50 000 hodinách – to je 10 až 20 rokov v závislosti od vášho používania.
 • vyššia účinnosť – LED svetlá poskytujú viac svetla na jednotku elektrickej energie. Prečo míňať viac na účet za elektrinu, keď môžete začať šetriť okamžite?
 • viac farebných možností – chcete niečo naozaj teplé a útulné? Vyberte 2700K LED svetlá. Chcete niečo s väčšou energiou? Vyberte 4000K.
 • netoxické – LED svetlá neobsahujú ortuť ani iné toxické chemikálie. Ak inštalujete bodové svetlá na kuchynskú linku, toto je dodatočná úvaha, pretože posledná vec, ktorú by ste chceli, je náhodná kontaminácia priestorov na prípravu potravín a potravín samotných

💡 Tipy na bodové podhľadové svietidlá s LED žiarovkami:

Sada 10 zapustených bodových svetiel z bielej ocele – Carree
95,95 €
Sada 10 zapustených bodových svetiel sklopných zlatých – Edu
75,95 €
Moderné zapustené bodové čierne nastaviteľné 3-svetlo – strecha
57,95 €
Vstavaná bodová oceľová sada Rondoo z 5 kusov
46,95 €

Pozrieť ďalšie

 

2. Teplota farby svetla

Teplota farby žiarovky ovplyvní celkový vzhľad miestnosti a mala by sa zvoliť na základe toho, na čo danú miestnosť používate. Napríklad v kuchyni, kde často pracujete s potravinami a receptami, osvetlenie kuchynskej linky pôsobí primárne ako osvetlenie pracovnej plochy. Chladnejšie teploty sú často najlepšou voľbou pre tento účel, pretože sú jasnejšie, čo zjednoduší sledovanie toho, čo robíte. Pre kuchyňu sú ideálne žiarovky s teplotou 4200K a vyššie. Ak ale veľmi často nevaríte, budete pravdepodobne chcieť teplejšie a lichotivejšie svetlo. Vyberte niečo bližšie k teplote farby, ktorú produkujú štandardné žiarovky, približne 2700k alebo menej. Majte na pamäti, že neexistuje absolútne správna voľba a často môže byť založená na vašich osobných preferenciách:

 • 2700K sa považuje za rovnakú farbu ako klasická žiarovka
 • 3000K je mierne modrejšia a je podobná halogénovej žiarovke svetlej farby, ale stále má teplú, príjemnú žltú farbu
 • 4000K sa často nazýva “neutrálna biela”, pretože nie je ani modrá ani žltá – a je stredom farebnej teplotnej škály
 • 5000K sa bežne používa na určovanie farby, ako napríklad na výtlačky a textílie
 • 6500K sa považuje za prirodzené denné svetlo a je dobrým spôsobom na priblíženie prirodzeného, vonkajšieho svetla

 

Teplota svetla žiarovky

(zdroj: pinterest.com)

 

3. Napätie

Pokiaľ ide o napätie, existujú dva hlavné typy osvetlenia kuchynskej linky: normálne (lineárne) napätie (120V) a nízkonapäťové (12V alebo 24V) osvetlenie. Neexistuje žiadny významný rozdiel v úsporách energie, kvalite svetla a životnosti. Nízkonapäťové osvetlenie má však niekoľko výhod. Po prvé, môžete použiť menšie svietidlá, takže je možné namontovať viac svetiel v tesnom priestore pod skrinkou. Po druhé, nízkonapäťové osvetlenie produkuje menej tepla, čím sa vytvára komfortnejšie prostredie.

Ak sa rozhodnete pre osvetlenie s nízkym napätím, je potrebné použiť transformátor. Transformátor zníži vysoké napätie 120V na nižšie napätie 12V alebo 24V. Obvykle bude transformátor inštalovaný vo vnútri kuchynskej skrinky alebo na inom, vzdialenejšom mieste pozdĺž okruhu.

 

4. Napájanie

Existujú dva základné typy zapojenia používané pri osvetlení kuchynskej linky. Pevne zapojené, zahŕňa pripojenie svetiel priamo k existujúcej elektroinštalácii v dome. Výkon je čerpaný priamo zo zdroja. A jednoduché zapojenie do zástrčky. Toto je jednoduchšia možnosť, ktorú môžete dokonca inštalovať sami. Pre zapojenie k elektroinštalácii budú potrebné služby profesionálneho elektrikára. Pre jednoduchosť inštalácie odporúčame napájanie zo zástrčky. Skontrolujte teda ešte pred nákupom osvetlenia pre kuchynskú linku požiadavky na kabeláž.

Bodové svetlá na kuchynskú linku

 

5. Možnosť stmievania

Odporúčali by sme, aby ste zvolili osvetlenie s možnosťou stmievania. Aj keď to môže znamenať dodatočné náklady na stmievače, máte však oveľa väčšiu kontrolu nad osvetlením. Jednou z výhod je úspora energie. Keď nepotrebujete jasné svetlo, šetríte. Každý z nás môže mať rôzne vizuálne potreby. Napríklad osoba s problémami so zrakom môže potrebovať jas s nízkou intenzitou bez bolestivého oslnenia. Stmievače zabezpečujú, že každý môže pracovať v svetelných podmienkach, ktoré uprednostňuje. Stmievače tiež prídu vhod, keď chcete dosiahnuť náladové osvetlenie vo vašej kuchyni.

💡 Tipy na stmievateľné podhľadové svietidlá:

Paulmann 92685 – SADA 3xLED/10W Stmievateľné podhľadové svietidlo PREMUIM LINE 230V
46,00 €
Philips – LED Stmievateľné svietidlo 1xGU10/5W/230V
39,95 €
Paulmann 92845 – SADA 3xLED/7W Stmievateľné podhľadové svietidlo PREMIUM 230V
37,56 €
Philips 50203/05/P0 – SADA 3x LED Stmievateľné podhľadové svietidlo MYLIVIN SHELLBARK LED/4,5W/230V
36,29 €

Pozrieť ďalšie

 

6. Jednoduchosť inštalácie

Ak plánujete montovať svetlá na kuchynskú linku sami, je rozumné brať do úvahy aj jednoduchosť inštalácie. Najjednoduchšie sa inštalujú LED pásiky, bodové svetlá môžu byť trochu náročnejšie. Zapustené alebo montované na povrch? Nie je veľký rozdiel medzi týmito dvoma typmi, pokiaľ ide o funkciu alebo estetiku. Mnohí z nás sú presvedčení, že povrchové bodové svetlá budú vyzerať neatraktívne. Tieto svietidlá sú však zvyčajne veľmi tenké a nie je ich pod kuchynskou skrinkou vidieť.

 

Ako inštalovať bodové svetlá na kuchynskú linku?

Pri inštalácii bodových svetiel pod skrinku, plánujte rozstup 20 až 30 cm. Pre povrchové bodové svetlá je potrebné najprv vyvŕtať malé otvory. Dávajte pozor, aby ste neprevŕtali celú skrinku. Odstráňte montážny kryt zo svetla a pred vŕtaním ho použite na označenie otvorov na spodnej strane skrinky. Potom namontujte montážny kryt a zaistite ho skrutkami. Pripojte svetlo na viečko.

Pri zapustených bodových svetlách budete musieť vyrezať otvory na spodnej strane kuchynskej skrinky. Upevňovací kryt zaistite skrutkami a pripojte svetlo. Napájací rozbočovač spájajúci všetky bodové svetlá s elektrickou zásuvkou je tiež potrebné namontovať pod skrinku. Svetlá je vhodné nainštalovať bližšie k prednej strane skrinky. To ich skryje pred zrakom a vytvára estetický vzhľad. Okrem toho zabráni aj akémukoľvek oslneniu.

Inštalácia svietidiel typu plug-in a poháňaných batériou je pre domácich majstrov jednoduchým zadaním, len treba mať na pamäti, že svetlá napájané zo zásuvky budú vyžadovať prístup k zásuvke a svetlá napájané batériami by mali byť ľahko prístupné pre výmenu batérií. Na druhej strane bude svetlá, ktoré sú napájané priamo z elektrickej siete vyžadujú inštaláciu skúseným elektrikárom.

Bodové svetlá v kuchynských skrinkách

(zdroj: pinterest.com)

 

A na pracovnej doske záleží…

Typ pracovnej dosky, ktorý máte, ovplyvní účinnosť osvetlenia kuchynskej linky a pomôže vám rozhodnúť, ktoré bodové svetlá na kuchynskú linku si vybrať:

 • dosky s matným povrchom odrážajú svetlo jemnejšie a výsledkom je menej oslnenia, vďaka čomu je možné vyberať zo širokej škály možností osvetlenia kuchynskej linky
 • lesklé dosky, ako je žula a iné druhy kameňa, môžu produkovať oslnenie, ak je svetlo príliš žiarivé. Ak chcete znížiť množstvo odrazu, vyberte si svietidlá s nižšou hodnotou lúmenov alebo objektív, ktorý rozptyľuje svetlo.
 • svetlé pracovné dosky odrážajú svetlo a znižujú hodnotu lúmenov potrebnú na dosiahnutie dobre osvetlenej pracovnej plochy
 • tmavé dosky budú absorbovať viac svetla produkovaného osvetlením linky, takže si vyberte riešenie osvetlenia s vyššou hodnotou svietivosti, aby ste zabezpečili, že dosiahnete požadovanú úroveň osvetlenia

💡 TIP ! Ak uvažujete o bodovom osvetlení ďalších priestorov vášho domova, prečítajte si naše články venované výberu bodových svetiel do obývačky, kuchyne aj kúpeľne, ako aj osvetleniu schodiska.

 

💡 Tipy podlinkové svetlá:

LED Podlinkové svietidlo LED/15W/230V strieborná
41,78 €
LED Podlinkové svietidlo GANYS LED/10W/230V
38,83 €
LED Stmievateľné podlinkové svietidlo so senzorom LED/9W/230V
32,92 €
LED Podlinkové svietidlo LED/10W/230V strieborná
32,07 €

Pozrieť ďalšie


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.