Vyberáme bodové svetlá do každej miestnosti (veľký sprievodca)

Georgina Babinová Téma 19. apríla 2021 0

Bodové svetlá sú všestranným svetelným zdrojom pre ktorýkoľvek priestor vášho domova. V súčasnosti už hrajú dôležitú úlohu v mnohých domácnostiach, pretože slúžia ako základ skvelého plánu osvetlenia. Ich hlavným účelom je poskytnúť funkčné osvetlenie v celom dome. Ich diskrétny vzhľad, praktickosť a úžasná schopnosť spolupracovať s inými svetlami, ako sú lustre alebo akékoľvek iné lampy, z nich robí excelentnú voľbu.

Ak sa vyberajú rozumne a inštalujú v správnych množstvách, poskytujú jemné, rovnomerné a beztieňové svetlo. Sú schopné plniť ktorúkoľvek z troch hlavných úloh osvetlenia: všeobecné,  akcentačné aj osvetlenie činností. Bodové svetlá sú skvelou voľbou pre fanúšikov čistých línií a jednoduchej schémy osvetlenia. A ak si vyberiete bodové svetlá s LED žiarovkami, ušetríte aj veľké množstvo energie.

💡 Bodové svetlá si nájdu miesto v ktorejkoľvek miestnosti vášho domu:

Pozrieť ďalšie

 

Ako vybrať bodové svetlá pre jednotlivé miestnosti vášho domova?

Osvetlenie je jedným z kľúčových prvkov, ktoré pomáhajú z vašej domácnosti vytvoriť domov. Správne osvetlenie vám umožní jednoducho vykonávať činnosti, cítite sa bezpečne a pohodlne a umožní vám vychutnať si svoj domov v plnom potenciáli. Každá izba má však špecifické a jedinečné všeobecné, aj akcentačné potreby osvetlenia. Prinášame vám niekoľko tipov a nápadov, ktoré vám pomôžu pri plánovaní potrieb osvetlenia pre každú miestnosť vo vašej domácnosti.

Stropné bodové svetlá

Každá miestnosť vašej domácnosti je iná

To, že slnečné svetlo nás dobíja energiou pravdepodobne viete. Ale vedeli ste, že žiarovky fungujú podobným spôsobom? Žiarovky, ktoré vyžarujú modré svetelné vlny, produkujú serotonín, ktorý nás robí sústredenými, bdelými a ostražitými. Žiarovky, ktoré nevyžarujú modré svetelné vlny, umožňujú nášmu mozgu produkovať melatonín, ktorý nás robí uvoľnenými, ospalými a pripravenými na kvalitný nočný spánok. Ale nie toto je jediný aspekt, podľa ktorého budeme vyberať vhodné osvetlenie pre jednotlivé miestnosti. Sú tu aj ďalšie faktory, ktoré je potrebné zvážiť. Ešte pred tým, ako sa budeme zaoberať otázkou počtu svietidiel a ich umiestnením, opýtajte sa sami seba:

  • Aká veľká je miestnosť?
  • Aký vysoký je strop?
  • Je to jedna miestnosť alebo otvorený priestor?
  • Aká je funkcia miestnosti?
  • Sú v miestnosti nejaké priestory, ktoré vyžadujú špeciálne osvetlenie?

Vo svetle týchto informácií potom môžete nasledovať nasledujúce jednoduché kroky.

💡 TIP ! Ak by ste sa chceli o bodovom osvetlení jednotlivých priestorov dozvedieť viac, prečítajte si naše články venované výberu bodových svetiel do konkrétnych miestností, či už je to do obývačka, kuchyňa , kúpeľňa, alebo schodisko.

 

Ako vypočítať, koľko svetla potrebuje miestnosť?

Jednoduchý spôsob odhadu počtu potrebných svetiel je takýto:

  • vynásobte šírku miestnosti hĺbkou, aby ste zistili veľkosť v metroch štvorcových. Takže ak máte napríklad obývaciu izbu 3m x 3m, je to 9m2
  • ako návod použite 1 svetlo na 1,5 m2 v obývacích izbách, v kuchyniach a kúpeľniach to zvýšte na 1 svetlo na 1 m2. Takže v obývačke z nášho príkladu vydelíte 9m2 /1,5 a dostanete 6 bodových svietidiel.
  • odporúčaný svetelný výkon pre obývaciu izbu o veľkosti 9 m2 je 1000-2000 lúmenov, takže 6 bodových 5W 300 lúmenových LED svetiel poskytne celkovo 1800 lúmenov. Zabudovaný stmievač umožní meniť úroveň osvetlenia podľa nálady. 
Bodové svetlá do každej miestnosti

(zdroj: pinterest.com)

Dôležité faktory výberu

Tu je niekoľko kľúčových faktorov, ktoré je potrebné zvážiť, aby ste mohli urobiť informované rozhodnutie o bodovom osvetlení jednotlivých miestností vášho domova.

➡️ Funkcia miestnosti

Zamýšľané použitie miestnosti je základným faktorom pri posudzovaní jej osvetľovacej schémy. Funkcia miestnosti určuje polohu všetkých ohniskových bodov a všeobecnú úroveň požadovaného jasu. Na rozdiel od tradičného osvetlenia s jednoduchým centrálnym závesným svietidlom a doplnkovými stolovými a štandardnými svietidlami, bodové svetlá môžu byť umiestnené strategicky, aby bolo možné zostaviť osvetľovacie riešenie šité na mieru presne podľa požiadaviek miestnosti.

➡️ Výška stropu

Oblasť pokrytia svietidla závisí od uhla lúča zdroja svetla a výšky stropu. Bodové svetlo so “záplavovým” lúčom prirodzene osvetľuje väčšiu plochu povrchu ako úzky lúč, ale s menšou intenzitou (za predpokladu, že obidva emitujú rovnaké množstvo svetla v lúmenoch).

➡️ Umiestnenie

Zapustené stropné svietidlá sú vo všeobecnosti umiestnené 40-50 cm od stien s priestorom okolo 1-1,3 m medzi každým svetlom. Rozdelenie výšky stropu dvomi je spôsob, ako zmerať, koľko miesta je potrebné ponechať medzi každým stropným svietidlom. Ak je teda váš strop vysoký 2 m, umiestnite svetlá 1 m od seba.

➡️ IP klasifikácia

Pri inštalácii svietidiel v kúpeľni budete vo všeobecnosti potrebovať výrobok s minimálnym hodnotením IP44. Ďalšie informácie o hodnotách IP vám poskytne elektrikár.

➡️ Stmievače

Vyberte stmievateľné svietidlá na vytvorenie nálady a šetrenie energie. Kontrastné oblasti svetla a tmy vždy dodávajú miestnosti atmosféru. Môžete použiť stmievateľné stropné svietidlá pre všeobecné osvetlenie, čo vytvorí intímny efekt a zároveň kladie väčší dôraz na podlahové lampy, stolné lampy, akcentačné osvetlenia obrazov alebo nástenné svietidlá. Stmievateľné svietidlá vám poskytnú väčšiu kontrolu nad osvetlením, čo vám umožní prispôsobiť úrovne osvetlenia vašim potrebám. Stmievanie vám dáva možnosť inštalovať stropné svietidlá, ktoré poskytujú „veľa“ svetla a potom ho manuálne znížiť na žiaducu úroveň, namiesto toho, aby ste sa pokúšali vytvoriť jedinú „ideálnu“ úroveň osvetlenia, ktorá bude pevne fixovaná. LED lampy potrebujú špecifické stmievače.

Dizajnové bodové svetlá

➡️ Jas

Je bežnou mylnou predstavou, že jas žiarovky sa meria vo wattoch. Watty skutočne merajú spotrebu energie, zatiaľ čo lúmeny merajú jas.

Premýšľajte o lúmenoch ako o “novom” spôsobe, ako zistiť, ako jasne svieti lampa. Lúmeny = svetelný výkon. Zjednodušene povedané, lúmeny (označované lm) sú mierou celkového množstva viditeľného svetla ( ľudskému oku) zo svetelného zdroja alebo lampy. Čím vyššia je hodnota lúmenov, tým „jasnejšie“ je svetlo lampy.

 

Bodové svetlá do spálne

V našich spálňach väčšina z nás chce, aby bola atmosféra uvoľnená, pokojná a utišujúca. V spálni sa vyhnite modrým svetelným vlnám, aby ste nespôsobili zmätok vo vašom cirkadiánnom rytme. To umožní vášmu mozgu produkovať melatonín potrebný pre komfortný spánok. Zvyknete v noci čítať? Ak máte lampičku na nočné čítanie alebo ju plánujete kúpiť, mäkké modré alebo neutrálne tóny sú na čítanie lepšie, pretože chladno-biela farba vytvára vysoký kontrast so stránkami knihy.

Navrhovaná celková úroveň jasu pre spálňu :1500 až 4000 lúmenov
Odporúčaná teplota farby: 2700-3000K

Osvetlenie vo vašej spálni by mohlo byť riešené aj takto:

Bodové svetlá v spálni

(zdroj: pinterest-com)

 

💡 Vytvoriť príjemnú atmosféru v spálni vám pomôžu stmievateľné podhľadové svietidlá:

Paulmann 92685 – SADA 3xLED/10W Stmievateľné podhľadové svietidlo PREMUIM LINE 230V
45,08 €
Philips – LED Stmievateľné svietidlo 1xGU10/5W/230V
39,95 €
Paulmann 92845 – SADA 3xLED/7W Stmievateľné podhľadové svietidlo PREMIUM 230V
37,56 €
Philips 50203/05/P0 – SADA 3x LED Stmievateľné podhľadové svietidlo MYLIVIN SHELLBARK LED/4,5W/230V
36,29 €

Pozrieť ďalšie

 

Bodové svetlá do pracovne

Keď osvetľujeme náš “home office”, je potrebné zaistiť, že svetlá maximalizujú našu schopnosť byť produktívnym v danom priestore. Inštalácia chladných-bielych svetiel, ktoré napodobňujú denné svetlo, zvýši produkciu serotonínu, ktorý vás udrží sústredených ostražitých a energických. Nezabudnite si vybrať miesto, ktoré na obrazovke počítača nevytvorí nežiaduce oslnenie. Zvážte stolovú LED lampu, ktorá ponúka skvelé osvetlenie pracovného stola a schopnosť prepínať teplotu farieb na požiadanie.

Navrhovaná celková úroveň jasu pre pracovňu:  3 000 až 6 000 lúmenov
Odporúčaná teplota farby: 3000-5000K

Nie je pracovňa ako pracovňa

Bodové svetlá do pracovne

(zdroj: pinterest.com)

 

Bodové svetlá do obývačky

Obývacia izba je obľúbeným miestom na prijímanie hostí, zábavu, alebo relax. Či už sledujete film alebo debatujete s priateľmi, je dôležité mať v obývacej izbe takú kombináciu svetelných zdrojov, aby ste sa vedeli prispôsobiť akejkoľvek príležitosti. Rovnako ako v spálni, je dobré sa vyhnúť jasným, modro-vyžarujúcim žiarovkám, ktoré podporujú tvorbu serotonínu a dodávajú nám energiu. Nastaviteľné bodové svetlá je možné nasmerovať na steny tak, aby osvetľovali umelecké diela, rodinné fotografie alebo len jednoducho znižovali oslnenie televízora. Umiestnenie bodových svetiel na steny a strop je skvelý spôsob, ako eliminovať nežiaduce tiene.  Farebne variabilné žiarovky vám umožnia vytvoriť množstvo nálad, ktoré vyhovujú rôznym príležitostiam len stlačením tlačidla. Počas chladných, temných zimných dní dokážete pomocou svetiel premeniť obývaciu izbu na teplé, útulné útočisko.

Navrhovaná celková úroveň jasu pre obývačku:  1500 až 3000 lúmenov
Odporúčaná teplota farby: 2200-3000K

 

Inšpirujte sa týmito dizajnovými obývačkami:

Bodové svetlá do obývačky

(zdroj: pinterest.com)

 

Bodové svetlá do jedálne

Keď s rodinou alebo s priateľmi sedíme pri chutnej večeri, nechceme, aby bolo osvetlenie príliš jasné až nepríjemné a určite nechceme, aby bolo tak tlmené, že nás budú brať driemoty. Či už je to slávnostný obed alebo neskorá večera, stmievateľné stropné svietidlá umožňujú dokonalý jas kedykoľvek počas dňa. Pre jedáleň odporúčame mäkké až neutrálne tóny, ktoré vytvárajú dokonalú atmosféru. Tiež zvážte LED žiarovky pre luster, ktorý vám visí v jedálni. LED lustrové žiarovky teraz ponúkajú krásne farby a skvelý svetelný výkon.

Navrhovaná celková úroveň jasu pre jedáleň: 3 000 až 6 000 lúmenov
Odporúčaná teplota farby: 2200-3000K

 

Pri stolovaní je správne osvetlenie nevyhnutné

Bodové svetlá do jedálne

(zdroj: pinterest.com)

 

Bodové svetlá do kuchyne

Kuchyňa sa stala ústredným bodom domácností. Je oveľa viac ako len miesto na varenie,  stala sa obľúbeným miestom k jedlu, aj tráveniu času s rodinou. Všetky tieto činnosti sa výrazne skvalitnia, keď je osvetlenie správne. Mnohí z nás začínajú ráno v kuchyni, takže osvetlenie linky vyžarujúce modré svetlo nám pri príprave raňajok pomôže prebudiť sa. Ak máte v kuchyni aj stôl, stmievateľné stropné svietidlo s teplejšou teplotou farby môže vytvoriť príjemnú atmosféru na vyváženie jasnejších modrých svetiel na kuchynskej linke. Kuchyne môžu tiež využiť zapustené stropné osvetlenie.  Príprava jedla, najmä tam, kde ide o krájanie je jednoduchšia a príjemnejšia v jasných a dobre osvetlených podmienkach. Vyžaduje starostlivé zváženie pri umiestňovaní svietidiel. Bežnou chybou je pri kalkulácii kde bude svetlo dopadať zabudnúť na ľudí, ktorí kuchyňu skutočne používajú. Nie je možné pripraviť kulinárske majstrovské dielo keď naň vrháte tieň – tak sa uistite, že osvetlíte to, čo robíte, nie zadnú časť vašej hlavy.

Pri rozhovoroch alebo relaxácii pri šálke čaju nepotrebujete toľko svetla. Pomocou stropných svietidiel môžete mať v každej oblasti kuchyne správne množstvo svetla. Môžete kombinovať bodové svetlá pod linkou a nad ostrovmi so širokouhlými stropnými svietidlami pre všeobecnejšie oblasti. Nad stolmi môžete zoskupiť svetlá a pridať farbu do osvetľovacej schémy vašej kuchyne. Viac o bodovom osvetlení kuchyne si prečítajte tu.

Navrhovaná celková úroveň jasu pre kuchyňu:  4000 až 8000 lúmenov
Odporúčaná teplota farby: 2700-5000K

 

Bodové svetlá neznamenajú nevyhnutne moderný štýl kuchyne

Bodové svetlá do kuchyne

(zdroj: pinterest.com)

 

Bodové svetlá do kúpeľne

Väčšina z nás začína deň pohľadom do zrkadla v kúpeľni. V ideálnom prípade osvetlenie vychádza skôr zo zrkadla než zo stropu. Použitie jasného svetla zaistí, že nám neunikne ani kúsok neoholeného miesta alebo zle rozotretý make-up. Použitie vysoko výkonného bodového osvetlenia v kúpeľni je skvelý spôsob, ako sa prebudiť do nového dňa. Použite väčšie žiarovky v štýle gule do svietidiel nad a okolo zrkadla. Vyťažte čo najviac zo zrkadiel s jedným alebo dvoma bodovými svietidlami. Oblasti s výklenkami a policami môžu profitovať zo stropných svietidiel, aby ste eliminovali tienisté rohy. Skutočne účinné osvetlenie kúpeľne spája bezpečnosť a praktickosť s relaxačnou estetikou. Inštalácia stmievača vytvára pokojné prostredie. Detailne o bodovom osvetlení kúpeľne si môžete prečítať tu.

Navrhovaná celková úroveň jasu pre kúpeľňu:  4000 až 8000 lúmenov
Odporúčaná teplota farby: 3000-5000K

 

V kúpeľni začíname deň, jasné osvetlenie je viac ako vhodné

Bodové svetlá do kúpeľne

(zdroj: pinterest.com)

 

Bodové LED svetlá zmenili spôsob osvetlenia našich domovov. Trvácne, energeticky efektívne, bezúdržbové a poskytujúce čistú kvalitu svetla, ktorá je atraktívnejšia ako iné alternatívy úspory energie. Ak chcete riešenie osvetlenia na mieru, ktoré vyhovuje vašim potrebám, začnite plánovať váš plán bodového osvetlenia ešte dnes.

 

💡 Tieto podhľadové svietidlá sú vďaka stupňu krytia (IP) vhodné práve do kúpeľne:

Philips 50393/05/P0 – SADA 3x LED Stmievateľné podhľadové svietidlo SHELLBARK 3xLED/4,5W/230V
31,43 €
Paulmann 92762 – SADA 3xLED/6,8W IP44 Kúpeľňové podhľadové svietidlo PREMIUM 230V
28,54 €
Philips 59304/17/16 – Kúpeľňové podhľadové svietidlo MYLIVING ACAMAR 4xGU10/35W/230V
24,90 €
Paulmann 92760 – SADA 3xLED/6,8W Kúpeľňové podhľadové svietidlo COIN 230V IP44
24,40 €

Pozrieť ďalšie


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.