Vyberáme lustre do spálne – ako nájsť ten vhodný? (veľký sprievodca)

Petra Lyžičiarová Téma 22. apríla 2021 1

Vhodne zvolené osvetlenie vašej spálne dokáže s interiérom urobiť zázraky. Spálňa síce nepotrebuje silné svetlo, ktoré v nej môže byť až nežiaduce, no jednoduché tlmené osvetlenie dokáže vyvolať príjemný pocit domova a útulnosti. Lustre v spálni by mali podporovať atmosféru relaxácie a intímnosti, no pri ich výbere treba dbať aj na rôzne iné parametre. Hoci pre mnohých je spálňa synonymom spánku, určite v tejto miestnosti trávite čas aj pri iných aktivitách, pri ktorých si vychutnáte príjemnú atmosféru vytvorenú vhodným osvetlením.

V našom článku sa na parametre dôležité pri výbere lustra pozrieme a prinesieme vám niekoľko užitočných tipov a rád. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako si vybrať vhodný luster do vašej spálne a na čo všetko sa pri výbere tohto funkčného i dizajnového kúsku zamerať.

💡 Pri výbere lustra do spálne sa môžete nechať inšpirovať týmito produktami:

Eglo 43364 – Luster na lanku PADSTOW 1xE27/60W/230V
51,50 €
Eglo 33166 – Luster prisadený TOWNSHEND 3xE27/60W/230V
87,90 €
Prisadený luster EARTH L 1xE27/60W/230V
32,07 €
Luster na tyči RETRO II 1xE27/60W/230V
33,76 €
Závesné svietidlo BASKET 3xE27/60W/230V biela
62,88 €
Eglo 32916 – Luster na lanku TOWNSHEND 4xE27/60W/230V
121,00 €
Eglo 95499 – Závesné svietidlo TOWNSHEND 6xE27/60W/230V
162,00 €
Eglo 95191 – Luster ALMEIDA 5xE14/40W/230V
82,71 €

Pozrieť ďalšie

 

Ako si vybrať vhodný luster do spálne?

Luster predstavuje základné osvetlenie spálne a jeho úlohou je v prvom rade vytvoriť príjemnú, pokojnú a relaxačnú atmosféru, a tak je vhodné zvoliť tlmené svetlá. Pri takomto svetle nebude síce možné pohodlne čítať si pred spaním, no na to by vám mali slúžiť oveľa praktickejšie a funkčnejšie lampy na nočnom stolíku. Výber lustru do spálne je príležitosťou, pri ktorej môžete myslieť hlavne na dizajn a pokojne môžete z lustru urobiť dominantný prvok. V prípade, že volíte radšej funkčnosť, trh ponúka množstvo dizajnovo jednoduchých kúskov.

Z hľadiska dizajnu je ponuka na trhu celkovo veľmi široká a medzi lustrami do spálne si nájde to svoje aj ten najnáročnejší zákazník. Podstatné je vedieť, čo chcete, respektíve mať aspoň akú-takú predstavu o vzhľade tohto doplnku. Nájsť môžete rustikálne vintage lustre, minimalistické lustre, retro lustre, ale i moderné lustre. Rovnako široké možnosti vám ponúkajú i materiály, z akých sú lustre vyrobené – krištáľ, textil, sklo, kov či dokonca aj drevo. V neposlednom rade by ste pri výbere lustra do spálne mali hľadieť na jeho rozmery.

 

Zaujímavé inšpirácie nájdete v tomto videu:

25 Cool Bedroom Chandelier Lamps

 

Funkcia

Na začiatok by bolo vhodné ujasniť si, akú funkciu má luster vo vašej spálni spĺňať. Možno ho chcete len ako zdroj príjemného osvetlenia alebo chcete, aby plnil skôr dizajnovú funkciu. Naopak, je možné, že potrebujete silnejšie svetlo, pri ktorom by ste mohli napríklad aj čítať. V takom prípade by ste mali siahnuť po lustri s viacerými žiarovkami.

 

Veľkosť

Vhodná veľkosť lustra do spálne je závislá od veľkosti miestnosti a tiež od jej výšky. V prípade lustru neplatí, že väčší znamená i lepší. Ak chcete zvoliť vhodnú veľkosť lustra do spálne, odmerajte si dĺžku a šírku miestnosti v metroch. Tieto dve hodnoty potom sčítajte. Povedzme napríklad, že spálňa má 3,5 x 4,5 metra, to je spolu 7 metrov. Vynásobíme toto číslo desiatimi a dostaneme vhodnú šírku, respektíve priemer lustra v centimetroch. V našom prípade by to teda bol luster s rozmerom 70 cm.

Samozrejme, že v prípade, že je miestnosť menšia napríklad kvôli nábytku či vstavaným šatníkovým skriniam, volíme luster menších rozmerov. Ak je naopak vo vašej spálni len minimum nábytku a pôsobí skôr vzdušným a priestranným dojmom, pokojne siahnite aj po o čosi väčšom lustri.

Okrem dĺžky a šírky miestnosti je dôležitá aj jej výška. Platí, že čím má spálňa vyšší strop, tým bude zavesený luster vyzerať menšie. Do miestností s vysokými stropmi preto vyberajte lustre s dlhšími závesnými reťazami.

 

Doplnkové funkcie

Vytvoriť zaujímavú atmosféru vo vašej spálni môžete pomocou osvetlenia vybaveného rôznymi farbami svetla, ktoré môžete pomocou diaľkového ovládača meniť podľa vašich preferencií. Táto funkcia je označovaná ako RGB. Zaujímavou možnosťou sú aj stmievateľné lustre, ktoré vám umožnia nastaviť si intenzitu osvetlenia.

 

Aký zvoliť materiál?

Lustre nájdete v rôznych materiálových vyhotoveniach, pričom každé z nich má svoje špecifiká. Luster môže byť i vhodným dizajnovým doplnkom, ktorý vašu spálňu dotvorí a vdýchne jej dušu. Pri výbere lustru do spálne preto uvažujte i nad tým, aký materiál zvolíte. Uvedomte si pritom to, aké materiály a farby už v spálni máte použité. Myslite na to, či máte v spálni svetlé alebo tmavé drevo, či v nej máte i kovové prvky. No a rozhodnite sa, či dáte prednosť neutrálnej farbe alebo máte záľubu v pestrých a výrazných odtieňoch.

Ak zariaďujete svoju spálňu úplne od podlahy, môžete pokojne postupovať aj tak, že najskôr zvolíte luster a potom si na základe jeho dizajnu vyskladáte celú spálňu. Môžete napríklad siahnuť po zaujímavom drevenom lustri a použiť v spálni doplnky z dreva v rovnakej farbe – rámiky na fotky, zrkadlo či nočné stolíky i samotnú posteľ.

Lustre do spálne nájdete sklenené, krištáľové, kovové, látkové, plastové i drevené. Krištáľ a čisté sklo svetlo rozptyľujú, a tak pri nich nemôžete veľmi rátať s tlmeným prítmím. Teda pokiaľ ste si nezadovážili luster s možnosťou stmievania. Lustre z plastu patria k cenovo najmenej náročným, no a látkové lustre zvyknú zachytávať prach. Lustre do spálne z dreva sú zase zaujímavými dizajnovými prvkami.

➡️ Sklo

Sklenené lustre poskytujú široké možnosti dizajnu, tvaru, veľkostí, farieb a štýlov. Sklo nemusí byť len priesvitné či jednofarebné, na trhu nájdete aj skutočne originálne a neprehliadnuteľné kúsky v podobe vitrážových lustrov.

➡️ Krištáľ

Ak chcete zo svojho lustra spraviť dominantu spálne, lesklý krištáľ môže byť pre vás tou správnou voľbou. Krištáľ je jednoducho klasika a asi žiadny iný typ lustra nedokáže tak zútulniť váš domov, ako to dokáže práve luster z krištáľu. Samozrejme, ide o celkom výrazný kúsok, ktorý sa nehodí do každého interiéru. Dnes však už nájdete nielen klasické viacramenné krištáľové lustre v zámockom štýle, ale aj také, ktoré kombinujú rôzne materiály, používajú LED svetlá či halogénové žiarovky.

💡 Ak vás lákajú luxusné lustre z krištáľu či iných materiálov, vybrať si môžete aj z týchto produktov:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Plast

Plastové lustre sú novinkou, ktorá si posledných pár rokov získala svojich priaznivcov vďaka širokej palete farieb a tvarov. Plastové lustre dokonca často svojim vzhľadom imitujú sklo či krištáľ. Ich výhodou je ľahká údržba, cenová dostupnosť a odolnosť. Nevýhodou však môže byť, že časom môže dôjsť k zmene farby.

➡️ Kov

Kovové lustre sa zvyčajne spájajú s moderným štýlom. Často sú minimalisticky jednoduché, no nemusia v každom prípade pôsobiť chladne. Pri výbere kovového lustra do spálne si všímajte aj jeho vnútornú stranu. Ak je príliš lesklá, svetlo sa bude príliš odrážať, a to nemusí byť v spálni žiaduce ani príjemné. Určite vám v prípade kovového lustra do spálne odporúčame zvoliť taký, ktorý je vybavený možnosťou regulácie svetelnej intenzity.

➡️ Drevo

Drevený luster v spálni môže pôsobiť úplne nenápadne, no môže byť aj jej dominantou. Ak si vyberiete decentný tvar, ktorý bude farebne ladiť s nábytkom v spálni, získate doplnok, ktorý dizajn miestnosti ucelí a doplní. No v prípade, že siahnete po extravagantnejšom tvare či rozmerovo väčšom drevenom lustri, môžete spálni dodať napríklad aj nádych exotiky.

➡️ Textil

Lustre s textilným tienidlom môžu vo vašej spálni vyzerať naozaj dobre, pretože textil dokáže vytvoriť útulnú atmosféru a pomocou takéhoto osvetlenia jednoducho docielite relaxačnú a uvoľnenú náladu. Farba látky je pri výbere takéhoto typu lustra tým hlavným parametrom. On je sa bude totiž odvíjať celkový efekt, ktorý osvetlením vo vašej spálni dosiahnete.

 

Harmónia je dôležitá alebo aký štýl lustra vybrať

Vzhľad lustra je pri výbere často to prvé, čo nás zaujme. Možno si však neviete dať rady s tým, či sa do vašej spálne hodí viac moderný luster či skôr krištáľový. Užitočnou radou v takom prípade pre vás môže byť to, že v spálni, ktorá sa nesie v pastelových a tlmených odtieňoch, vynikne tak moderný luster s hladkým tienidlom, ako i krištáľový luster.

Pri výbere štýlu sa môžete najčastejšie stretnúť s lustrami:

  • tradičnými – patria sem klasické lustre, ktoré sa môžu niesť v antickom duchu, ale tiež v čistom a sviežom provensálskom štýle, či detailnejšie prepracované rustikálne lustre
  • modernými – typické sú pre ne jednoduchosť a čisté línie, často i ostré hrany. Dizajnovo ide zvyčajne o minimalistické doplnky, pričom obľúbenými materiálmi sú kov, sklo i plast.
  • eklektickými – tento typ lustrov je vhodný pre tých, ktorí si príliš nelámu hlavu nad tým, aby im v domácnosti všetko so všetkým ladilo

💡 TIP Chcete sa dozvedieť viac o výbere a typoch stropných svetiel? Prečítajte si náš článok, v ktorom tému stropného osvetlenia detailne rozoberáme.

 

Kam umiestniť luster v spálni?

Možno si nie ste istý umiestnením lustra v spálni. Možností je viac, pričom každá z nich môže byť svojim spôsobom zaujímavá a výhodná. Ktorú si vyberiete vy, je len na vašich preferenciách, ale záležať to môže i na veľkosti a zariadenia miestnosti.

V strede miestnosti

Samozrejme, tradične sa lustre vešajú do stredu miestnosti, no nemusí to byť pravidlo. V prípade, že chcete použiť luster na osvetlenie celej spálne, určite bude stred miestnosti najvhodnejším miestom. Výška, v akej by mal luster visieť, by mala byť približne na úrovni 190 až 220 centimetrov, takže nebude prekážať v pohybe ani vyšším ľuďom.

 

 

luster v spálni

Lustrom v strede miestnosti nič nepokazíte

 

Nad posteľ

Luster môžete umiestniť aj nad vašu posteľ, a to buď nad jej stred alebo nad miesto, kde budete mať hlavu. Ak sa rozhodnete pre takéto umiestnenie lustra, môžete ho zavesiť i nižšie ako luster umiestený do stredu izby. Nezaveste ho však príliš nízko, aby ste sa pri vstávaní z postele doň neudreli.

luster nad posteľou

Luster môže pekne ukázať aj nad posteľou

 

Nad nočný stolík

Zaujímavým miestom na zavesenie lustra je aj bok postele, teda miesto približne nad vašim nočným stolíkom. Takto dosiahnete, že luster poslúži aj ako osvetlenie na čítanie. Pri takomto umiestnení luster zaveste nižšie a zvoľte luster menších rozmerov. Samozrejme, manželská posteľ si bude vyžadovať lustre dva.

luster nad nočným stolíkom

Zaujímavým miestom na zavesenie lustra je priestor nad nočným stolíkom

 

💡 TIP V prípade, že potrebujete v spálni viac svetla, môžete zaujímavý luster skombinovať aj s bodovým osvetlením. Prečítajte si náš článok, v ktorom sa tomuto typu osvetlenia podrobne venujeme.

 

💡 Pri výbere lustra do spálne sa môžete nechať inšpirovať týmito produktami:

Závesné svietidlo BASKET 1xE27/60W/230V
24,90 €
Brilagi – Luster na lanku CARPI 1xE27/60W/230V
28,70 €
Luster Zygzak BLACK 1xE27/60W/230V
30,39 €
Prisadený luster EARTH L 1xE27/60W/230V
32,07 €
Luster na tyči RETRO II 1xE27/60W/230V
33,76 €
Luster na tyči RETRO II 1xE27/60W/230V
33,76 €
Luster na lanku VIOLIN 1xE27/40W/230V ruža
34,61 €
Luster na lanku CORAL 1xE27/60W/230V biela
37,56 €

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre

Dobrý deň,
Prosím Vás vedeli by ste mi povedať, kde by som zohnal luster, ktorý máte na úvodnom obrázku vášho článku? Ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.