Hľadáte krásne lustre do obývačky? Poradíme ako vybrať najvhodnejší

Georgina Babinová Téma 8. novembra 2021 1

Lustre do obývačky sú doplnkom jedného z najdynamickejších priestorov v domácnosti. Ako už názov napovedá, práve tam sa “býva”. V obývačke leňošíme a relaxujeme, zabávame sa s rodinou a priateľmi, sledujeme televíziu alebo sa zahĺbime do napínavej knihy. Udržať krok s funkčnosťou tejto izby musí aj jej osvetlenie.

Najlepšie usporiadanie osvetlenia obývacej izby sa vytvorí kombináciou troch rôznych typov svetla: všeobecného osvetlenia priestoru, osvetlenia činností a akcentačného osvetlenia. Každý typ osvetlenia podporuje inú aktivitu. Ich vrstvením bude obývacia izba osvetlená tak, aby spĺňala akúkoľvek potrebu. Dnes sa zameriame na všeobecné osvetlenie vašich priestorov, pretože lustre do obývačky spadajú práve do tejto kategórie.

💡 Pri výbere lustra do obývačky sa môžete nechať inšpirovať týmito modelmi:

Eglo 43364 – Luster na lanku PADSTOW 1xE27/60W/230V
51,50 €
Eglo 33166 – Luster prisadený TOWNSHEND 3xE27/60W/230V
87,90 €
Prisadený luster EARTH L 1xE27/60W/230V
32,07 €
Luster na tyči RETRO II 1xE27/60W/230V
33,76 €
Závesné svietidlo BASKET 3xE27/60W/230V biela
62,88 €
Eglo 32916 – Luster na lanku TOWNSHEND 4xE27/60W/230V
121,00 €
Eglo 95499 – Závesné svietidlo TOWNSHEND 6xE27/60W/230V
162,00 €
Eglo 95191 – Luster ALMEIDA 5xE14/40W/230V
82,71 €
Jupiter 1591 – SI 3 EC – Luster SOFIA 3xE27/60W
100,86 €
Eglo 49771 – Závesné svietidlo AMSFIELD 1xE27/60W
62,90 €
Eglo 49714 – Závesné svietidlo MELILLA 1xE27/60W
65,90 €
Luster na lanku VIOLIN 1xE27/40W/230V ruža
34,61 €

Pozrieť ďalšie

 

Ako nájsť dokonalý luster do obývačky?

Hľadáte spôsob, ako dodať vašej obývačke punc elegancie? Potom je na čase vybrať dokonalý luster. Existuje mnoho svietidiel určených na rôzne účely. A lustre sú ideálne práve pre obývacie izby. Súčasný trh ponúka stále sa rozširujúci rad dizajnov, rozhodovanie je ťažké. Moderné, retro, klasické, visiace, alebo stropné… A štýl ani nie je jediným faktorom, ktorý zaváži pri výbere ideálneho lustra do obývačky. Je potrebné zvážiť veľkosť, svetelný výkon, typ zdroja svetla, možnosť stmievania… Jedno je však isté. Lustre sú klasickou voľbou pre veľký dojem. A okrem toho sú najefektívnejším všeobecným osvetlením priestoru.

Luster

Všeobecné osvetlenie je rovnomerná vrstva osvetlenia, ktorá zapĺňa celú miestnosť. Tento typ svetla sa používa na bezpečné vyhýbanie sa nábytku pri prechode cez miestnosť, pri hľadaní strateného diaľkového ovládania alebo pri spoločenských aktivitách. Tento typ osvetlenia tiež pomáha vyrovnať jas z osvetlení činností, obrazoviek počítačov a televízorov, eliminuje oslnenie a znižuje zaťaženie očí.

Stropné svietidlo šíri svetlo rovnomerne rozptýlené v celom priestore, dodá vašej obývačke presvedčivé, dizajnérske vyhlásenie a určuje aj náladu a atmosféru v obývacej izbe. Ovládajte ho pomocou stmievača, namiesto štandardného vypínača. To vám umožní zmeniť intenzitu svetla z jasnej, veľkorysej pre spoločenské stretnutia na nízke, jemné svetlo pre leňošenie a sledovanie televízie.

 

Čo by ste mali zvážiť pri hľadaní ideálneho lustra?

Okrem štýlu, tri hlavné faktory pre výber lustra sú:

 • veľkosť/rozmer
 • smer svetelného výstupu
 • ovládanie/stmievanie

Mať niečo príliš veľké, alebo naopak príliš malé, môže viesť k disproporcionálnemu vzhľadu vášho priestoru. 90 cm vysoký luster visiaci uprostred obývačky so štandardným 2,6 m vysokým stropom bude extrémne nízko a bude vyzerať divne. Ak si kúpite niečo príliš malé, luster sa v priestore stratí. Ak máte pochybnosti, je lepšie sa rozhodnúť pre väčšiu veľkosť, pretože lustre v zásade majú priťahovať pozornosť.

Tiež sa uistite, že svetlo vychádzajúce zo svietidla neoslňuje. Nie je nič horšie, ako sedieť na sedačke a byť oslnený jasnou žiarovkou. Akým smerom ide svetlo? Sú žiarovky skryté alebo odkryté? Ak sú žiarovky vystavené, mali by ste zvážiť stmievač k lustru na ovládanie svetelného výkonu. Stmievače sa nedajú používať s energeticky úspornými žiarovkami, ale samotné stmievanie zvyčajne šetrí energiu. Halogénové žiarovky môžu byť regulované, ale vyžadujú vyšší výkon stmievača ako celkový príkon svietidla – kvalifikovaný elektrikár si s tým ľahko poradí.

Štýl a tvar lustra, ktorý si vyberiete do vašej obývačky sa odvíja od celkového štýlu danej miestnosti. Avšak, existujú všeobecné pravidlá, ktoré by ste mali mať pri výbere na pamäti:

 

Materiál

Doplňte paletu farieb a materiálov priestoru. Luster by mal fungovať ako doplnok štýlu danej miestnosti. Čokoľvek, okrem krištáľových lustrov, by napríklad vyzeralo úplne mimo misu v sálach Versailles. Keď hľadáte lustre do obývačky, premýšľajte o odtieňoch a materiáloch, ktoré tam už sú. Prevláda svetlé alebo tmavé drevo? Ste naklonení žiarivým farbám alebo sa vám páči neutrálna paleta? Miešate kovy, alebo je v miestnosti len jeden kov? To sú veci, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere materiálu a finišu lustra.

Dá sa to však spraviť aj naopak. Môžete okolo lustra “postaviť” obývačku, najmä ak ide o atraktívny kúsok, do ktorého ste sa jednoducho zamilovali. Ak je napríklad luster mosadzný, rozmýšľajte v mosadzných dotykoch, ako sú svietniky, ozdobné predmety alebo rámy obrazov.

Lustre do obývačky sú bežne zhotovené zo skla, kovu, látky alebo plastu. Číre sklo prirodzene rozptyľuje svetlo efektívnejšie vo všetkých smeroch, podobne ako aj kovy s lesklým povrchom, ako je leštený chróm alebo nikel, ktoré tiež odrážajú svetlo. Bubnové závesné lustre vyrobené z látky sú vyslovene vhodné práve pre obývačky pretože sa na nich ľahko zbiera prach a ich rýchle oprášenie je práve v obývacej izbe najjednoduchšie. A zatiaľ čo plast je nákladovo najefektívnejšou alternatívou, časom je náchylný na zmenu farby.

 

➡️ Sklo

Je obľúbeným materiálom pre lustre, pretože veľmi dobre rozptyľuje svetlo. Tento materiál sa ľahko prelína s dekórom akéhokoľvek priestoru a ak hľadáte niečo, čo je skôr funkčné ako dekoratívne, je veľmi ľahké nájsť sklenené lustre, ktoré nevytvárajú silný akcent. Existuje však mnoho spôsobov, ako pracovať so sklom. Môžete zvoliť lustre s farebným sklom alebo vitrážové, tzv. TIFFANY lustre, ktoré pridajú to určité “čosi” vašej obývačke.

💡 Zaujali vás vitrážové lustre Tiffany? Vybrať si môžete aj z týchto modelov:

Prezent – TIFFANY 2xE27/60W, PENDANT
165,00 €
Prezent – TIFFANY 2xE27/60W, PENDANT
240,90 €
Prezent – TIFFANY 2xE27/60W, PENDANT
273,90 €
Prezent – TIFFANY 2xE27/60W, PENDANT
217,80 €

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Textil

Tkanina už na pohľad vytvára teplejší efekt a môže naozaj navodiť relaxačnú náladu. Textilné tienidlá lustrov sú populárne pre spálne, ale tento štýl dokonale funguje aj v obývacej izbe. Ak sa rozhodnete pre takýto typ lustra, majte na pamäti, že farba látky bude určovať, nakoľko je svietidlo výrazné a tiež ovplyvní náladu priestoru.

 

➡️ Krištáľ

Krištáľ je prémiový materiál. Krištáľový luster môže byť drahší, ale stane sa stredobodom vašej obývačky. Tento materiál je obzvlášť zaujímavý atraktívnym odrážaním svetla od krištáľových faziet. Rozhodne však zvážte zavesenie krištáľového lustra do malej obývačky, pretože malé priestory sa zdajú vďaka takémuto lustru preplnené.

💡 Ak vás lákajú luxusné lustre z krištáľu či iných materiálov, vybrať si môžete aj z týchto produktov:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Kov

Kov sa môže zdať ako neobvyklý materiál pre lustre do obývačky, ale tento štýl sa stáva čoraz populárnejším. Kov samozrejme funguje najlepšie s moderným dizajnom. A je to univerzálny materiál. Môžete ho rovnako dobre použiť v kúpeľni ako v obývacej izbe, alebo ktoromkoľvek inom (dokonca aj vonkajšom) priestore vášho domova.

 

Zdroj svetla

Žiarovky, ktoré použijete, budú mať tiež veľký vplyv na svetlo, ktoré luster produkuje. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť:

 • volfrámové žiarovky – produkujú teplé, okamžité svetlo a vydržia približne 1 000 hodín. Pri svietení sa zahrejú a sú plne stmievateľné. Vyraďujú sa v prospech žiaroviek s vyššou energetickou účinnosťou.
 • halogénové žiarovky – vydávajú jasné, okamžité biele svetlo, a majú životnosť približne 2 000 hodín. Keď sa rozsvietia, sú horúce a sú plne stmievateľné. Taktiež sa dodávajú v nízkonapäťových typoch kapsúl pre osvetlenie, ktoré môže vyžadovať špeciálne stmievače.
 • energeticky úsporné žiarovky – známe aj ako kompaktné žiarivky (CFL), vydávajú teplé biele svetlo za približne 60 sekúnd a vydržia 8 000 hodín. Nie sú vo všeobecnosti stmievateľné, aj keď sú k dispozícii určité verzie, ktoré sa neodporúčajú pre dotykové lampy.
 • LED žiarovky – (Light Emitting Diode) vydržia viac ako 20 000 hodín, vydávajú teplé biele svetlo, sú chladné na dotyk a sú rovnako účinné ako energeticky úsporné žiarovky. Dostupné sú aj stmievateľné verzie, aj keď sa neodporúčajú na použitie s dotykovými lampami.

 

Rozmery a hmotnosť

Predtým, ako urobíte krok nákupu lustra, je dôležité poznať rozmery priestoru, do ktorého ho plánujete umiestniť. Do obývacích izieb s nižšími stropmi si vyberte luster, ktorý nie je príliš veľký, inak bude miestnosť vyzerať, akoby bola zapustená. Vyššie stropy zvládnu väčšie lustre. Luster s komplexným dizajnom bude vyzerať väčší, než v skutočnosti je, takže to majte na pamäti. Štandardná výška pre zavesenie lustra je 200 až 210 cm od podlahy, ale môžete to doladiť podľa potreby v závislosti od veľkosti svietidla, výšky stropu vašej obývačky, vašej výšky alebo výšky členov rodiny a tak ďalej.

Tiež potrebujete zvážiť šírku lustra. V obývacej izbe máte väčšiu flexibilitu pre prácu s priestorom, ale v každom prípade by mal byť menší ako tretina šírky miestnosti. Ak je váš plán zavesiť luster nad stôl, potom by ste sa mali uistiť, že šírka lustra je menšia ako šírka stola. Lustre sú oproti iným svietidlám často dosť ťažké. Ak si kúpite ťažký luster, treba si byť vedomý rizík, ktoré s nákupom takéhoto nádherného svietidla prichádzajú: ovplyvní to vaše náklady na dopravu, inštalácia je zložitá, nehovoriac o rizikách spojených s pokusom o inštaláciu „DIY – Urob to sám“.

 

Jednoduchosť inštalácie

Či už máte v úmysle si nainštalovať luster do obývačky sami, alebo si zavolať odborníka, svietidlo, ktoré sa zložito inštaluje, vás bude stáť buď čas, alebo peniaze. Ak si kúpite drahý, ťažký luster, určite ho nechcete zničiť predtým, než si ho užijete, takže pri týchto typoch volajte profesionála bez ohľadu na vaše typické DIY tendencie. Pre istotu. Pri inštalácii lustrov je potrebné zvážiť viac faktorov ako pri väčšine iných typov svetiel. Ako vysoko ho zavesíte, bude mať vplyv na to, ako budete jeho svetlo vnímať (a či doň niektorí hostia narazia). Ťažké lustre vyžadujú pozornejšiu inštaláciu, aby sa zabezpečilo, že ani náhodou nespadnú. Toto je úkon, ktorý musíte urobiť správne.

➡️ Ako nainštalovať lustre do obývačky

Ak by ste chceli prevziať úlohu inštalácie svojho lustra, existuje niekoľko dôležitých tipov, ktoré musíte mať na pamäti pred vytiahnutím rebríka. Toto sú tipy, ktoré sú platné len vtedy, keď inštalujete luster, ktorý nahradí už existujúce svietidlo, nie pre úplne novú inštaláciu!

 • vypnite napájanie okruhu, na ktorom je luster. Vypnutie len svetelného spínača nestačí na zabránenie možnému elektrickému šoku. Použite obvodový tester, aby ste sa ubezpečili, že napájanie je vypnuté.
 • pred začatím inštalácie si pozorne prečítajte pokyny výrobcu. Pokyny sa môžu medzi jednotlivými výrobcami líšiť.
 • zostavte luster, ale ešte nepridávajte žiarovky. Môžete to urobiť, akonáhle je luster namontovaný a navyše je oveľa bezpečnejšie dať žiarovky na samom konci procesu. Ak je nový luster ťažký, mali by ste nainštalovať inú spojovaciu skrinku, ktorá bude podporovať ťažšie svietidlo. Môžete použiť aj vašu existujúcu spojovaciu skrinku, ak nový luster váži toľko, alebo menej ako starý.
 • vyberte staré svietidlo a všimnite si, ako je zapojené. Pred úplným odpojením starého zariadenia si spravte podrobné poznámky, alebo fotografie. Potom porovnajte kabeláž vášho nového lustra s poznámkami alebo obrázkami, ktoré ste spravili. To vám ušetrí čas a zabráni robiť chyby!
 • najprv zapojte nový luster a postupujte podľa usmerňujúcich poznámok. Potom luster pevne priskrutkujte na miesto, vložte žiarovky, zapnite napájanie a užívajte si výsledný efekt

 

Údržba lustra

Povedzme si na rovinu, čistenie lustra nie je až taká zábava. Ako často je potrebné ho čistiť a ako ho správne čistiť, bude závisieť od mnohých faktorov, vrátane materiálu, z ktorého je vyrobený a od zložitosti dizajnu. Ak si kúpite krásny luster s množstvom malých kúskov, očakávajte, že zaplatíte za tú krásu časom, ktorý budete venovať čisteniu.

Venujte pozornosť všetkým pokynom na čistenie, ktoré sú súčasťou návodu. Keď investujete do dokonalého lustra, určite stojí za to postarať sa oň a udržať ho v dobrom stave, aby ste si mohli vychutnávať jeho krásu po mnoho rokov.

💡 TIP ! Pre ideálne vrstvenie svetla vo vašej obývačke sú okrem lustra potrebné aj iné svetelné zdroje. Prečítajte si náš článok venovaný výberu bodového osvetlenia pre obývaciu izbu.

 

💡 Pri výbere lustra do obývačky sa môžete nechať inšpirovať týmito produktami:

Závesné svietidlo BASKET 1xE27/60W/230V
24,90 €
Brilagi – Luster na lanku CARPI 1xE27/60W/230V
28,70 €
Luster Zygzak BLACK 1xE27/60W/230V
30,39 €
Prisadený luster EARTH L 1xE27/60W/230V
32,07 €
Luster na tyči RETRO II 1xE27/60W/230V
33,76 €
Luster na tyči RETRO II 1xE27/60W/230V
33,76 €
Luster na lanku VIOLIN 1xE27/40W/230V ruža
34,61 €
Luster na lanku CORAL 1xE27/60W/230V biela
37,56 €

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Dobrý deň,
po prečítaní článku mám dôležitú otázku.Chceme do obývačky kúpiť luster celková dĺžka 90 cm,
má hmotnosť 15 kg.Spôsob upevnenia je zavesenie na hák v strope obývačky.Obývačka je dostatočne veľká výška stropu ako v panelovom byte.Otázka znie:akú nosnosť má hák v strope,bude zavesenie 15 kg lustra bezpečné?
Ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.