Sprievodca výberom: Lustre do kuchyne – ako nájsť ten pravý

Georgina Babinová Téma 20. apríla 2021 0

Lustre do kuchyne majú tendenciu byť viac funkčné ako dekoratívne, ale to neznamená, že máte uviaznuť u fluorescenčného panelu, pripomínajúcom vašu internátnu izbu. Ale vybrať osvetlenie len preto, že je krásne, nie je najlepšie riešenie. Či už potrebujete osvetliť konkrétnu oblasť alebo aktualizovať svoj dekor, existujú závesné svietidlá, ktoré sú pre kuchyňu ideálne a dokážu všetko – poskytujú svetlo, ktoré slúži ako univerzálne osvetlenie, osvetľujú činnosti, kedy zameriavajú svetlo na konkrétnu pracovnú plochu a sú aj dokonalým akcentačným osvetlením, ktoré zvýrazňuje konkrétne oblasti. 

Lustre do kuchyne nezaberajú takmer žiadnu plochu a ak si vyberiete ten správny pre svoj priestor, môže fungovať aj ako malé umelecké dielo, ktoré spojí celú miestnosť. Objavte s nami všetky dizajnové triky pre výber závesného osvetlenia, ktoré vyžaruje krásu a charakter a čo je najdôležitejšie, vytvára podmienky pre efektívnu pracovnú stanicu.

💡 Pri výbere kuchynského lustra či závesného bodového svietidla máte mnoho možností:

LED Stmievateľný luster na lanku LED/40W/230V 3000-6500K biela
117,74 €
Luster JOKER 3xGU10/25W/230V čierna
83,98 €
Eglo 94605 – Luster MOGANO 1xE27/60W/230V
81,90 €
Philips – Luster 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster ICELAND 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster na lanku CASCO 1xE27/60W/230V
66,68 €
Eglo 93836 – Luster CORETTO 1xE27/60W/230V
59,90 €
Luster na lanku CEED 3xE27/60W/230V
54,44 €

Pozrieť ďalšie

 

4 typy lustrov do kuchyne a ako z nich vybrať ten pravý

Luster môže byť klenotom vašej kuchyne, dôležitým doplnkom, ktorý pomôže s každodennými úlohami a ešte oveľa viac. Aby sme vám pomohli zúžiť výber zo zdanlivo nekonečného radu krásnych možností, tu je návod na výber typu a štýlu lustra, ktorý vyhovuje vášmu vkusu a potrebám. Závesné svietidlá prichádzajú v mnohých formách a rôzne dekoratívne štýly môžu mať podobný praktický efekt. Z tohto dôvodu je rozumné začať úvahy funkciou, ktorú má osvetlenie plniť a nie typom alebo estetickým štýlom svietidla. 

Typ lustra, ktorý potrebujete závisí do značnej miery od toho, aké typy osvetlenia sú už k dispozícii vo vašej kuchyni. Priestor s mnohými veľkými oknami nemusí počas dňa potrebovať omnoho viac celkového osvetlenia, ale pri krájaní a sekaní môže byť potrebné osvetlenie pracovnej plochy. V kuchyni, ktorá už má množstvo bodových svetiel v strope, budete potrebovať už len trochu dekoratívnej iskry, ktorá zachytí pohľad. Zvážte, aké ďalšie osvetlenie je k dispozícii a lustrom vyplňte medzery.

Lustre do kuchyne

Osvetlenie delíme do štyroch základných foriem a všetky štyri sa môžu vzťahovať aj na vašu kuchyňu: činnosť, prostredie, akcent a dekorácia. Pozrime sa na všetky štyri.

1. Osvetlenie pracovnej plochy

Toto je osvetlenie, ktoré osvetľuje cieľovú oblasť, aby vám pomohlo jasne vidieť počas práce. Ak chcete, aby vaše lustre svietili na kuchynské úkony ako je sekanie, alebo osvetlenie stránok kuchárskej knihy, budete potrebovať visiace svietidlo, ktorého svetlo mieri smerom nadol, najlepšie s otvoreným alebo priesvitným dnom, aby sa dosiahol vysoký stupeň svetelného výstupu.

Majte na pamäti, že svietidlá s otvoreným dnom spolu s výkonnými žiarovkami môžu vytvoriť ostré svetelné body. Ak ste nainštalovali luster a svetlo je príliš ostré, zvážte použitie slabšej žiarovky, alebo nainštalujte stmievač, aby ste po ukončení práce mohli nastaviť príjemnejšie osvetlenie.

 

2. Všeobecné osvetlenie

Osvetlenie, ktoré jemne osvetľuje celú miestnosť alebo priestor, namiesto toho, aby sa zameriavalo na bod (opak osvetlenia pracovnej plochy), sa nazýva okolité, alebo všeobecné osvetlenie. Ak chcete, aby váš luster rozjasnil celú miestnosť, väčší nie je vždy lepší. Veľké závesné svetlo s jednou žiarovkou nepridá viac svetla ako drobné svietidlo s tou istou žiarovkou, takže zvážte použitie viacerých svetiel rozširujúcich sa po väčšej ploche, alebo svietidiel s viacerými žiarovkami pre rovnomerné rozloženie svetla.

Za zmienku tiež stojí, že nie každý je vášnivý kuchár. Ak máte tendenciu používať svoj kuchynský ostrov viac na miešanie drinkov ako na prípravu jedál, čerpajte inšpiráciu z reštauračných stolov a vyberte si mäkšie svetlo, ktoré vytvára intímnu náladu.

 

3. Akcentačné osvetlenie

Toto osvetlenie zvýrazňuje dizajnový prvok, ako napríklad umelecké dielo alebo krásny materiál. Väčšinou lustre nie sú používané ako cielené akcentačné svetlo takým spôsobom, ako povedzme bodové svetlo na zvýraznenie obrazu. Avšak, ak máte krásnu drevenú alebo kamennú pracovnú dosku, obmývanie svetlom pomôže odhaliť rôzne tóny materiálu. Pinpoint svetlá zas zvýraznia iskrenie v kameni alebo leštených kovoch.

 

4. Dekoratívne osvetlenie

Toto je osvetlenie, ktoré má len dekoratívnu funkciu: buď samotné svietidlo, iskra alebo tieň, ktorý vytvára, alebo oboje. Ak máte v miestnosti dostatočné osvetlenie pracovných plôch aj priestoru, vyberte si lustre, ktoré svietia jemne a urobia veľký dojem bez vrhania cieleného svetla. Ak chcete, aby bolo toto osvetlenie skutočne hviezdou kuchyne, hľadajte svetlá, ktoré vytvárajú na strope zaujímavý tieň. Toto je obzvlášť účinné v kuchyni s mierne vysokým stropom, ktorý si zaslúži, aby priťahoval pohľad.

 

Samozrejme je možné, aby ten – ktorý luster zapadol do viac ako jednej kategórie. Môže byť dekoratívny a pútavý, zatiaľ čo poskytuje funkčné osvetlenie smerom nadol alebo nahor alebo rozjasní celý priestor. Ak viete vopred, aké funkcie musí luster plniť, pri výbere lustra, ktorý vyzerá skvele sa uistite, že všetky vaše požiadavky na funkčnosť sú splnené.

V akej výške zavesiť lustre do kuchyne?

Existujú dva prístupy, ktoré určujú, do akej výšky umiestniť svetlá a opäť sa spoliehajú na primárnu funkčnú úlohu vašich lustrov. Luster, ktorý má dokonale osvetliť pracovnú plochu kuchynského ostrovčeka stratí jas, ak je umiestnený príliš vysoko, takže tieto sú zvyčajne zavesené 75 až 90 cm nad pultom. To ich môže trochu ponoriť do zorného poľa, takže sa často vyberajú subtílne svietidlá, ktoré nezasahujú do prípadnej konverzácie. Ak sú zavesené vyššie, majte na pamäti, že môžete vidieť vnútro krytu, dokonca až hore po žiarovku. Ak chcete, aby boli vaše svetlá zavesené vyššie, rozhodnite sa pre dlhý, úzky tvar, ktorý nevystaví žiarovku z toľkých uhlov. 

Ak inštalujete luster nad kuchynský stôl, zmerajte šírku alebo priemer stola. Potom hľadajte lustre, ktoré sú medzi 2/3 a 3/4 tejto šírky alebo priemeru. Majte na pamäti, že svietidlo so živým, alebo komplexným dizajnom bude v skutočnosti vyzerať väčšie, takže ak sa rozhodnete pre takýto model, mierku mierne zmenšite. Za predpokladu, že máte štandardne vysoké stropy, spodná časť svietidla by mala visieť medzi 70 až 90 cm nad stolom.

Dekoratívne lustre môžu byť zavesené vyššie, aby sedeli nad zorným poľom a boli menej vizuálne rušivé, hoci je stále dôležité ich zavesiť dostatočne ďaleko pod strop, aby vyzerali elegantne. Posudzovanie tejto výšky môže byť zložitejšie, pretože pomery sa líšia. Ako všeobecné pravidlo však platí, že svetlo by malo visieť aspoň 40 až 55 cm pod rovinou stropu pri štandardnej výške stropu 260 cm. Vo vyšších miestnostiach by ste mali pridať 5 cm na každých 10 cm výšky, aby luster nevyzeral, akoby neprirodzene objímal strop.

Lustre, ktoré fungujú ako osvetlenie pracovnej plochy

Lustre, ktoré fungujú ako osvetlenie pracovnej plochy

 

U lustrov, kde je súčasťou dizajnu dekoratívna reťaz , ich zavesenie v nižšej výške vystaví viac z reťaze, takže ich môžete zavesiť tak nízko, ako lustre na osvetlenie pracovnej plochy, alebo niekde medzi. Majte na pamäti, že mnoho lustrov má udanú minimálnu vzdialenosť, v ktorej musia visieť a niektoré neponúkajú žiadny rozsah  – môžu visieť len na jednej nastavenej vzdialenosti. Pred zakúpením to skontrolujte.

Zvážte, aký počet lustrov potrebujete

Počet lustrov ktoré sa rozhodnete nainštalovať, závisí od toho, aký veľký je váš priestor a od konkrétneho vzhľadu, ktorý si želáte vytvoriť. Ak chcete, aby viselo jediné závesné svetlo nad celým priestorom , luster alebo lineárne závesné osvetlenie je riešením. Ak sa rozhodnete pre viac svetiel, budete musieť zmerať vzdialenosť medzi každým svietidlom, aby ste sa uistili, že inštalácia je vizuálne zjednotená a rozdeľuje svetlo rovnomerne po povrchu pod ním. Vzdialenosť medzi svetlami 1 m je ideálna, v závislosti od veľkosti a štýlu zvoleného lustra.

Nastaviteľnosť jasu je žiaduca

Moderné lustre do kuchyne by mali byť vybavené stmievačom. Svetlu, ktorého jas nie je možné nastaviť, chýba všestrannosť a je len z polovice tak praktické, ako by malo byť. Lustre do kuchyne, najmä tie, ktoré majú tendenciu byť ohniskom miestnosti, by mali byť v každom prípade nastaviteľné, aby poskytli dostatočné svetlo pri príprave jedla, ale aby dokázali vytvoriť aj útulnú atmosféru v miestnosti po ukončení varenia. Bez ohľadu na to, aký štýl svietidla si vyberiete, uistite sa, že je vybavený stmievačom. Je to voľba, ktorú nikdy nebudete ľutovať.

Dekoratívny luster v kuchyni

Úžasný “retro luster” je súčasne dekoratívnym aj funkčným prvkom kuchyne

Zopár myšlienok o štýle

Luster často nebude jediným viditeľným závesným svietidlom v miestnosti, najmä v priestore s otvorenou koncepciou. V takomto prípade je ale dosť typické, že ostatné svetlá vytvárajú jemnejšie pozadie, zatiaľ čo dramatický luster hrá hlavnú úlohu. Váš luster môžete zladiť so zvyškom svietidiel v priestore alebo ísť do kontrastu.

Ak sa rozhodnete pre kontrast, najmä v tesnej blízkosti iných svietidiel, skúste použiť podobný alebo zhodný kovový povrch alebo iný materiál, takže svetlá budú mať na určitej úrovni niečo spoločné. Vďaka tomu bude kontrast vyzerať úmyselný a uvážený, najmä v tradičnejšom priestore. Môžete tiež vyskúšať prepojenie svetiel s inými materiálmi v miestnosti. Skúste použiť mosadzné alebo medené prevedenie pre svetlá a opakovať to na kovaní kuchynskej linky, štýlovej batérii, alebo dokonca rozšírte na farby nesúvisiacich položiek, ako sú podušky na stoličkách, tkaniny alebo dlaždice. Vďaka tomu vyzerá celá koncepcia dizajnu integrovaná zábavným, moderným spôsobom.

Štýly a povrchové úpravy lustrov

Štýl je najbežnejšou charakteristikou pri nákupe lustrov. Vyberte si štýl, ktorý sa vám páči, a ten, ktorý spolupracuje so zvyškom vášho interiéru.

  • tradičný – má viac klasický vzhľad. Môže siahať kdekoľvek od antického, cez provence, až po rustikálny, je prepracovaný viac do detailov a má viac zdobení
  • súčasný – s čistými líniami a ostrým, minimalistickým vzhľadom sú súčasné alebo moderné závesné svetlá jednoduché a podhodnotené.
  • transicionálny – kombinácia tradičného a moderného, tento štýl umožňuje kombinovať prvky oboch štýlov pre osobitý vzhľad
  • eklektický –  ak hľadáte neformálnejší a zábavnejší vzhľad, tieto jedinečné lustre vám umožňujú najviac personalizácie

Tieto štýly môžete objaviť aj v nasledujúcom videu, ktoré vám možno pomôže nájsť ten svoj:

Pokiaľ ide o povrchovú úpravu, lustre do kuchyne prichádzajú v rôznom prevedení. Medzi obľúbené finiše patrí bronz, leštený chróm, ošúchaný nikel, leštený nikel alebo čierne železo.

Tienidlá

Tienidlá lustrov nájdeme sklené, textilné aj kovové. Tienidlá z tkaniny poskytujú viac rozptýleného, príjemného svetla. Kovové tienidlá vyzerajú v kuchyni skvele pre nádych priemyselného štýlu. Medzi obľúbené materiály patria: farebné sklo, matné sklo, dymové sklo, sklo v štýle Tiffany, ľan, juta, leštený chróm, bronz.

💡 TIP Atraktívny luster a bodové osvetlenie v kuchyni je možné dokonale kombinovať. Prečítajte si náš článok venovaný tomuto, v súčasnosti preferovanému, typu osvetlenia.

💡 Pri výbere kuchynského lustra či závesného bodového svietidla máte mnoho možností:

Redo 01-1292 – Luster na lanku SPINNER 1xE27/42W/230V
32,40 €
Luster na lanku CEED 1xE27/60W/230V
16,46 €
Luster na lanku SOREN 1xE27/10W/230V
38,88 €
Eglo 94605 – Luster MOGANO 1xE27/60W/230V
81,90 €

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.