Vhodný luster do kuchyne a do jedálne – ako ho vybrať a kde umiestniť

Veronika Štrbová Téma 20. apríla 2021 0

Pri výbere osvetlenia pre vašu kuchyňu si dajte naozaj záležať. Je to miesto, kde trávite veľa času, či už pri varení, pečení, umývaní riadu, ale aj stretávaní sa s rodinou za jedným stolom. Dokonalé osvetlenie je dušou celej miestnosti. Dobre zvolené svietidlá nie sú však len dizajnovými prvkami. Svetlo ovplyvňuje náladu aj výkon človeka v kuchyni.

Najobľúbenejším a najvhodnejším svietidlom do kuchyne je luster. Používa sa ako centrálne svietidlo, avšak na osvetlenie úplne celej miestnosti nestačí. Treba totiž samotnú kuchynskú linku alebo ostrovček či jedálenský stôl doplniť o ďalšie svietidlá. Teraz sa však zameriame na výber správneho kuchynského lustra.

💡 Pri výbere lustra či závesného bodového svietidla do kuchyne alebo jedálne máte mnoho možností:

LED Stmievateľný luster na lanku LED/40W/230V 3000-6500K biela
117,74 €
Luster JOKER 3xGU10/25W/230V čierna
83,98 €
Eglo 94605 – Luster MOGANO 1xE27/60W/230V
81,90 €
Philips – Luster 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster ICELAND 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster na lanku CASCO 1xE27/60W/230V
66,68 €
Eglo 93836 – Luster CORETTO 1xE27/60W/230V
59,90 €
Luster na lanku CEED 3xE27/60W/230V
54,44 €

Pozrieť ďalšie

 

Ako postupovať pri výbere lustra do kuchyne

V kamenných predajniach alebo na internete nájdete lustre rôznych veľkostí, farieb, tvarov, rôzneho štýlumateriálu, z ktorého sú vyrobené. No ak chcete, aby lustre v ktorejkoľvek miestnosti spĺňali svoj účel čo najlepšie, je dôležité, aby ste brali do úvahy viac vecí než len váš vkus či cenu výrobku. Je to hlavne svietivosťveľkosť daného svietidla. Rovnako treba myslieť aj na štýl miestnosti, v tomto prípade kuchyne. Ak je kuchyňa v modernom štýle, luster by mal byť rovnaký.

Lustre v kuchyni môžete umiestniť nad jedálenský stôl alebo nad ostrovček, ak ním vaša kuchyňa disponuje. Vhodná je však tiež kombinácia týchto dvoch variantov. Čo sa veľkosti týka, treba sa riadiť rozmermi kuchyne. Ak totiž zvolíte príliš veľký luster, môže pôsobiť veľmi divne. Naopak, malý luster môže budiť dojem zakrpateného svietidla.

Rôzne druhy svietidiel v kuchyni

V kuchyni môžete využiť naraz niekoľko druhov svietidiel

 

Rozmery lustra a jeho umiestnenie

Zoberte si napríklad, že vaša kuchyňa má cca 20 m². Do takto veľkej miestnosti je ideálne zvoliť luster s priemerom 70 – 80 cm. Do menšej kuchyne, ktorá je obmedzovaná napríklad nábytkom, voľte menšie rozmery. Naopak, do väčšej vzdušnejšej kuchyne voľte samozrejme väčšie rozmery. Luster by mal byť zavesený vo výške približne 190 až 220 cm tak, aby neprekážal vysokým osobám pri pohybe v miestnosti. Riadiť sa môžete napríklad výškou dverí v kuchyni. Ak bude v rovnakej výške aj luster, bude im vyhovovať.

Nezabúdajte na fakt, že čím vyšší strop v kuchyni máte, tým pôsobí váš zavesený luster menšie. Preto by ste mali pri vyšších stropoch zakúpiť dlhšiu závesnú reťaz. V prípade nízkeho stropu naopak myslite na to, že je nutné pod lustrom pohodlne prejsť.

 

Štýl svietidiel

Luster v kuchyni by mal harmonicky zapadať do priestoru. Jeho výber však ovplyvňuje nielen interiér kuchyne, ale aj tvar priestoru, ktorý toto svietidlo osvetľuje. Podľa neho možno vyberať z nasledovných typov:

⭐ Stropné svietidlá – sú ideálne pre kuchyne s nízkym stropom. Na rozdiel od visiacich lustrov šetria priestor. Mimochodom, ak sa rozhodnete kúpiť visiaci luster a skrátiť jeho reťaz, potom sa pripravte na skutočnosť, že mnohé lustre takto strácajú svoj jedinečný vzhľad. Lepšie je nájsť štýlové stropné svietidlo.
⭐ Predĺžené lustre – ak je vaša kuchyňa úzka a dlhá, potom použite moderný trend, ktorým sú predĺžené lustre. Sú namontované na niekoľkých stropných háčikoch a môžu obsahovať toľko žiaroviek, koľko potrebujete na osvetlenie vašej kuchyne.
⭐ Veľký luster – vo veľkej a priestrannej kuchyni vyzerá skvele veľký luster. Môže byť zavesený alebo aj stropný. Luster môžete použiť s rôznymi úrovňami lámp. Napríklad, sada kryštálových alebo viacfarebných sklenených guľôčiek. Vyzerá nielen štýlovo, ale aj sviežo. Takýto luster môže dokonca zapadnúť do prísneho klasického interiéru, ktorý mu dodáva dynamiku.
⭐ Okrúhle sklenené stropné svetlo – tento druh svietidla preferuje menšia kuchyňa tvaru štvorca. Nemali by ste sa angažovať v náročných tvaroch, ktoré robia interiér ťažším. Naopak, ľahšie tvary svetiel a priehľadnosť materiálu uľahčia celkový priestor.

Lustre do kuchyne a nad jedálenský stôl

 

Materiál lustrov

Nesmiete zabúdať na to, že vlhkosť v tejto miestnosti je vždy zvýšená, okrem toho je tiež nemožné úplne sa zbaviť tukových kvapiek, najmä ak lustre visia vo vzduchu. Inými slovami, výberu lustra venujte maximálnu pozornosť aj čo sa týka jeho materiálu, z ktorého je vyrobený.

Pre kuchyňu s vysokými stropmi si môžete kúpiť lacnejší luster, pretože jeho materiál bude len ťažko vidieť. Ak to samozrejme nie je nízky visiaci závesný luster. Každý materiál má svoje klady a zápory. Viacfarebné odtiene tkaniny sú krásne, ale ťažko sa čistia. Kované klasické lustre by sa mali pravidelne čistiť od prachu.

Drevené lampy by mali byť pokryté niekoľkými vrstvami laku alebo farby, čo ochráni materiál pred vysychaním a vlhkosťou, ako aj zvýši jeho reflexné vlastnosti. Papierové tienidlá môžu vyzerať originálne, ale určite nebudú mať dlhú životnosť. Najlepšou voľbou pre kuchyňu je plast alebo sklo. Pri týchto materiáloch je údržba, resp. čistenie najjednoduchšie.

 

Rozdelenie lustrov podľa druhu

Lustre je najvhodnejšie rozdeliť na štyri druhy – zavesené, klasické, stropné a bodové.

➡️ Závesné lustre

Ak máte kuchyňu s vysokým stropom, neváhajte a vyberte si závesný luster. Je známy aj tienidlom, ktoré je zavesené na špeciálnej reťazi alebo pripevnené k stropu na dlhej tyči. Veľkou výhodou takéhoto lustra je, že je v ňom ľahké vymeniť žiarovku. Základná dĺžka moderných modelov závesných lustrov môže byť často upravovaná.

➡️ Klasické lustre

Lustre do kuchyne v klasickom štýle sú podobné umeleckým dielam. Môžu byť na nich použité rôzne zaujímavé ozdoby, sú vyrobené z kryštálu alebo z drahých kovov. Pred vynálezom elektriny v týchto lampách boli svietniky so sviečkami. Teraz sa používajú žiarovky, ktoré vyzerajú práve ako sviečky. Tento luster je vhodný pre veľkú kuchyňu s luxusným “palácovým” interiérom, alebo pre jedáleň.

➡️ Stropné lustre

Ak je vaša kuchyňa kompaktná a strop je nízky, kúpte si stropný luster. Pripevňuje sa priamo na strop. Štandardný guľatý biely luster neznižuje priestor miestnosti ešte viac a vytvára v ňom útulnú atmosféru. Lustre pre malú kuchyňu v modernom štýle sú univerzálne. Ich najdôležitejšou vlastnosťou je, že prirodzene zapadajú do miestnosti.

➡️ Bodové lustre

Jedná sa o veľmi neobvyklé a moderné lustre do kuchyne. Zvláštnosťou týchto svietidiel je, že sú zapustené priamo do stropu. Ich inštalácia je však zložitejšia a treba s ňou rátať vopred. Takéto “lustre” nie sú vhodné pre tých, ktorí považujú eleganciu za hlavné kritérium osvetlenia. Šetria však elektrinu a dajú sa kombinovať s inými typmi lustrov.

💡 TIP: Ak si chcete luster zaobstarať aj do spálne, prečítajte si článok Vyberáme lustre do spálne. Poradíme vám, ako postupovať pri výbere lustra aj do tejto miestnosti.

 

Osvetlenie kuchyne

Vo väčšine kuchýň sa nachádza jedálenský stôl, nad ktorým má nezastupiteľné miesto klasický závesný luster. Jeho miesto je primárne nad stredom stola. Tu je odporúčaná intenzita osvetlenia 15 až 20 W/m². V časti s kuchynskou linkou a pracovným stolom je odporučená väčšia intenzita svetla 30 W/m².

 

Zdroj svetla

Najlepšie v kuchyni vyzerajú lustre s lampami vyžarujúcimi teplé svetlo. Jedlo zároveň vyzerá viac chutne a útulné tóny v interiéri sú jasnejšie. Okrem tradičných žiaroviek môžu iné typy žiaroviek (s výnimkou halogénových žiaroviek) tiež vydávať teplé svetlo a zároveň šetriť energiu a výrazne zvýšiť svoju životnosť. Poznáme tieto typy zdrojov:

  • klasické žiarovky
  • energeticky úsporné žiarivky
  • halogénové žiarovky
  • LED diódy

LED technológia sa zlepšila v dnešnej dobe natoľko, že často nevidíte rozdiel medzi svietidlami LED a tradičnými žiarovkami. Okrem flexibility dizajnu zahŕňajú LED osvetlenia zvýšenú efektívnosť a spoľahlivosť, čo sa premieta do výrazných úspor energie a nákladov. LED-ky svietia päťkrát chladnejšie ako halogénové žiarovky, pričom spotrebujú 1/5 energie.

💡 TIP: Kompaktný luster vybavený halogénom alebo LED svietidlom prispieva k vizuálnemu zvýšeniu výšky kuchyne.

 

Osvetlenie kuchynskej linky

Na osvetlenie celej kuchyne nestačí len luster, teda jedno centrálne svietidlo. Kuchynská linka potrebuje osobitné osvetlenie, aby ste mali dostatok svetla pri príprave jedla alebo pri umývaní riadu. Na osvetlenie kuchynskej linky sa odporúčajú svietidlá s minimálnym výkonom 10 wattov na jeden meter. Na výber máte z viacerých alternatív, stačí si už len vybrať:

Závesná lampa nad kuchynskú linku – svietidlo umiestnené priamo na stene.

Bodové kuchynské svetlo – je nainštalované priamo do kuchynskej linky a pri ich správnom rozložení dokážu pokryť celú plochu linky. Je to veľmi obľúbený typ svietidla, ktoré je nielen funkčné, ale aj dizajnové.

LED osvetlenie – je naozaj ideálne pre kuchynskú linku, pretože poskytuje jasné biele svetlo, ktoré je šetrné a prirodzené pre naše oči. Ďalšími výhodami LED svietidiel sú úspora energie, dlhšia doba životnosti a štýlové prevedenie.

LED pásiky – sú vhodné na osvetlenie kuchynskej linky, ale aj šuplíkov či skriniek. Pohodlne a rýchlo tak nájdete kuchynské náradie, ktoré práve v danej chvíli potrebujete. Inštalácia LED pásikov je skutočne jednoduchá a nepotrebujete k tomu žiadneho odborníka.

💡 Ak sa rozhodnete použiť LED pásik, vybrať si môžete z nasledovných produktov:

Eglo 97931 – RGB LED Pásik FLEX LED/20W/230V IP44
88,20 €
Immax NEO – 3xLED RGB 11,5W/230V pásik 1m ZigBee
46,38 €
LED pásik vodotesný 5m IP65 modrá
24,90 €
LED Pásik 5m 16W/12V IP20 3000K
10,97 €

Pozrieť ďalšie

 

Jedáleň

Luster v jedálni nad jedálenským stolom má určité špeciálne úvahy. Po prvé, mal by byť dostatočne nízko, aby sa vytvorila intímna atmosféra, avšak zároveň dosť vysoko, aby si oň ľudia nenarazili hlavu. Zavesenie vo výške 75 – 85 cm nad stolom je dobrou voľbou. Vtedy by vás nemal nepríjemne oslňovať ani vám žiadnym spôsobom prekážať. A uistite sa tiež, že luster nebude širší ako celková šírka stola, pretože to nie je ani esteticky vhodné, ani funkčne. Luster by mal mať v ideálnom prípade jednu polovicu až maximálne dve tretiny dĺžky vášho stola, aby sa vytvorila pekná rovnováha proporcií.

Lustre nad jedálenský stôl

 

💡 Pri výbere lustra či závesného bodového svietidla do kuchyne alebo jedálne máte mnoho možností:

Redo 01-1292 – Luster na lanku SPINNER 1xE27/42W/230V
32,40 €
Luster na lanku CEED 1xE27/60W/230V
16,46 €
Luster na lanku SOREN 1xE27/10W/230V
38,88 €
Eglo 94605 – Luster MOGANO 1xE27/60W/230V
81,90 €

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.