Stropné svetlá všetkých druhov – typy, štýly, materiály a všetky dôležité faktory správneho výberu

Georgina Babinová Téma 22. apríla 2021 0

Stropné svetlá, a vôbec osvetlenie ako také, sú nevyhnutnosťou v súčasnom, modernom dome. Stali sa niečím, čo považujeme za samozrejmosť a bez nich by sme boli úplne, ale úplne stratení. Je to druh osvetlenia, ktorý je nesmierne dôležitý nielen kvôli svetlu, ktoré produkuje, ale aj pre brilantný štýl a vzhľad, ktorý stropné svietidlá prinášajú do celého domu. Najťažšia úloha pri hľadaní nových stropných svietidiel je nájsť tie správne konkrétne pre váš domov. Naša príručka vám poskytne všetky rady, tipy a informácie, ktoré budete potrebovať k tomu, aby ste si pri hľadaní stropného osvetlenia urobili perfektné rozhodnutie.

Typy stropných svetiel

Prvá vec, ktorú je potrebné zvážiť pri kúpe nového osvetlenia do vašej domácnosti, je „aký typ bude pre môj domov najvhodnejší?“ Keď máte v tomto jasno,zúžite možnosti a rozhodovanie bude oveľa ľahšie. Existujú 3 hlavné typy stropných svetiel, z ktorých každý ponúka svoj vlastný unikátny prínos do vášho interiéru. V závislosti od vašich svietidiel môžete vytvoriť elegantnú atmosféru, rustikálnu, modernú alebo aj iný typ premyslene navrhnutých priestorov vašej domácnosti. Tri hlavné kategórie stropných svetiel sú:

  • stropné (prisadené)
  • semi-stropné
  • smerové /bodové
Typy stropných svetiel

Stropné – prisadené, semi stropné a smerové bodové svetlo (zdroj: pinterest.com)

V porovnaní s inými svietidlami, ako sú stolové lampy a závesné svietidlá, stropné svetlá omnoho nenápadnejšie a zaberajú menej miesta v každej jednotlivej miestnosti. Je dôležité, aby ste starostlivo zvážili všetky možnosti, pretože máte na výber z obrovskej škály svietidiel a každé z nich môže zmeniť celkovú estetiku vášho domova rôznymi spôsobmi. Hlavné faktory ktoré treba zvážiť, sú možnosti inštalácie svetla, štýl a materiál.

 

1. Stropné svetlá – prisadené

Prisadené stropné svietidlá sú inštalované priamo na strop a nenechávajú žiadny odstup medzi svetlom a povrchom stropu. Tento typ osvetlenia je ideálny pre miestnosti s nízkymi stropmi a menšie miestnosti. Môžete ich inštalovať do spálne, kúpeľne, chodby alebo do kuchyne.

 

💡 Pri výbere prisadeného stropného svietidla sa môžete inšpirovať aj týmito modelmi:

Argon 661 – Stropné svietidlo DARLING 2xE27/15W/230V
69,21 €
Globo – Stropné svietidlo 1xE27/60W/230V
22,99 €
Rabalux – LED Stmievateľné stropné svietidlo na diaľkové ovládanie LED/16W/230V
58,66 €
Eglo 97882 – LED Stropné svietidlo FRANIA-S LED/17,3W/230V
28,50 €
Stropné svietidlo OAK 3xE27/60W/230V dub pr. 47 cm
108,04 €
LED Stmievateľné stropné svietidlo SYRIUS na diaľkové ovládanie LED/36W/230V
83,98 €
LED Stropné svietidlo IRINA LED/24W/230V s diaľkovým ovládačom
61,61 €
LED Stmievateľné stropné svietidlo s diaľkovým ovládačom LED/40W/230V pr. 39,3cm
58,66 €

Pozrieť ďalšie

 

2. Semi – stropné svetlá

Semi-stropné svetlá sú ideálne pre miestnosti s vyššími stropmi. Tento typ svetla trochu klesá od stropu a ponecháva určitý priestor medzi stropom a svietidlom. Takéto svetlá sú vhodné do obývačky, salónu, jedálne kuchyne aj spálne. Nepomýľte sa. Semi – stropné svetlo nie je závesné svetlo. Závesné osvetlenie visí výrazne nižšie od stropu.

 

💡 Pri výbere prisadeného stropného svietidla sa môžete inšpirovať aj týmito modelmi:

EGLO 92651 – Stropné svietidlo PRODO 1xG9/33W
15,19 €
Globo – Stropné svietidlo 1xE27/60W/230V
33,99 €
INCANTI 02-757 – Stropné svietidlo LENA 1xE27/42W/230V
81,12 €
Stropné svietidlo WILL 1xE27/60W/230V
36,29 €
EGLO 92591 – Stropné svietidlo RIBOLLA 1xG9/33W
24,90 €
Stropné svietidlo DIAMOND 1xE27/60W/230V
31,10 €
Eglo 99077 – Stropné svietidlo TURIALDO 1xE27/28W/230V
24,00 €
Stropné svietidlo DIAMOND 1xE27/60W/230V
22,79 €

Pozrieť ďalšie

 

3. Smerové/bodové stropné svetlá

Smerové osvetlenie a bodové svetlá sú veľmi podobné štandardným stropným svietidlám a môžu byť inštalované na strope v rôznych oblastiach. Na rozdiel od prisadených a semi-stropných lámp, tento typ osvetlenia smeruje priamo na konkrétne miesto a osvieti určitú oblasť.

 

💡 Tip na stropné bodové svietidlá:

Eglo 98112 – Bodové svietidlo TOWNSHEND 2xE27/60W/230V
38,30 €
Eglo 98113 – Bodové svietidlo TOWNSHEND 3xE27/60W/230V
59,90 €
Philips – Bodové svietidlo 2xGU10/5,5W/230V
37,99 €
Emithor 48606 – Stropné bodové svietidlo SURFACE 1xGU10/50W/230V
13,20 €
Philips 53230/30/16 – LED bodové svietidlo MYLIVING DYNA 1xLED/3W/230V
11,82 €
Philips – Bodové svietidlo 1xGU10/5,5W/230V
22,99 €
Philips – Bodové svietidlo 3xGU10/5,5W/230V
51,99 €
Philips – Bodové svietidlo 4xGU10/5,5W/230V
66,99 €

Pozrieť ďalšie

 

Štýl stropných svetiel

Vašim ďalším rozhodnutím pri výbere stropného svetla bude jeho štýl. Hlavné možnosti sú štýl tradičný, transicionálny, moderný a vintage.

➡️ Tradičný

Tradičné stropné osvetlenie funguje dokonale, ak chcete navodiť starosvetský pocit a dizajn. Tieto stropné svetlá sú často k dispozícii v mosadzných, železných alebo bronzových farebných odtieňoch. Tradičné svietidlá majú jednoduchý vzhľad, ktorý môže dobre spolupracovať s mnžstvom dizajnov a zariadení miestností. Tradičné osvetlenie je podobné transicionálnemu osvetleniu, ale transicionálne svetlá ponúkajú viac moderného pocitu a dizajnu, ktorý je o niečo flexibilnejší ako tradičné osvetlenie.

Stropné svetlá v tradičnom štýle

Nádherné kúsky v tradičnom dizajne (zdroj: pinterest.com)

 

➡️ Transicionálny

Stropné svetlá v transicionálnom štýle sú navrhnuté tak, aby zahŕňali prvky z tradičných aj súčasných dizajnov. V tejto kategórii je naozaj veľa možností na výber. Väčšina týchto svetiel má tvar misy, ktorá je vyrobená z plastu alebo skla. Mnohé z nich majú železné alebo bronzové detaily, zatiaľ čo niektoré majú modernejšie niklové alebo nerezové prvky.

Svetlá v transicionálnom štýle

Svetlá v takomto štýle skvele zapadnú do moderného aj klasického interiéru (zdroj: pinterest.com)

 

➡️ Moderný

Moderné stropné svietidlá elegantné a majú jednoduché konštrukčné prvky, vďaka ktorým sú ideálne pre moderný dizajn interiéru. Sú často považované za minimalistické, ale môžu fungovať ako skvelý a štýlový akcent v miestnosti.

Stropné svetlá v modernom štýle

Jednoduché a čisté, pre niekoho možno chladné … (zdroj: pinterest.com)

 

➡️ Vintage

Tieto svetlá sú živšie, majú rôzne špecifické prvky a sú vytvorené pre použitie v jedinečne zariadených priestoroch. Môžu kolidovať s interiérom, ktorý je príliš základný a budú pravdepodobne “vytŕčať z radu” ak nie sú starostlivo zvolené.

Stropné svetlá vo vintage štýle

Jedinečné lampy do jedinečného interiéru (zdroj: pinterest.com)

 

Materiál stropných svetiel

Nasledujúcou úvahou bude typ materiálu vašich stropných svetiel. Základ, tienidlo a ďalšie prvky môžu byť všetky z rozdielnych materiálov. Môže to byť chróm, nehrdzavejúca oceľ, plast, krištáľ aj drevo. Aj v povrchovej úprave svetiel sa môžu vracať tieto materiály v odtieňoch farieb.

➡️ Meď

Meď je veľmi bežný materiál, ktorý sa používa často pre stropné svietidlá. Patria sem aj zliatiny medi, vrátane mosadze a bronzu. Meď sa často používa ako finiš – povrchová úprava stropných svetiel. Používa sa hlavne pre svetlá v tradičnom a transicionálnom štýle, ale možno ho nájsť aj inde. Medené a bronzové tóny môžu dobre spolupracovať s množstvom dizajnov.

➡️ Chróm

Chróm je tiež bežný v dizajne stropných svetiel a pomáha vytvárať moderný vzhľad so sofistikovaným finišom. Pomáha tvoriť kreatívne a štýlové priestory s moderným fílingom.

➡️ Nehrdzavejúca oceľ

Nehrdzavejúca oceľ je obľúbeným materiálom moderných a transicionálnych svetiel a pomáha vytvoriť elegantný dizajn, ktorý je jednoduchý a minimalistický. Je často sprevádzaná sklenenými kopulami a funguje ako vynikajúci a masívny rám svietidla. Nerezová oceľ môže byť vynikajúcou voľbou pre použitie v modernom interiéri, ponúka skvelý a rafinovaný vzhľad.

➡️ Plast

Plastové stropné svetlá vytvárajú jednoduchý, ale moderný vzhľad. Plastové svietidlá sú často bielej farby, ale existujú aj iné možnosti, aby zapadli do akéhokoľvek interiéru. Plast môže vyzerať rovnako skvele ako iné typy materiálov, ale má tú výhodu, že je lacnejší. Plast je pomerne robustný, a môže byť skvelou keď hľadáte materiál, ktorý je pomerne odolný a nie príliš drahý.

➡️ Krištáľ

Pre viac formálne priestory je krištáľ dokonalou voľbou, vytvára dizajn ktorý kričí eleganciou a sofistikovanosťou. Tieto svietidlá sú vhodné  pre jedáleň, foyer alebo iné reprezentatívne priestory. Krištáľ je veľmi podobný sklu, ale je oveľa rafinovanejší a má oveľa výraznejší dizajn ako väčšina sklenených materiálov.

➡️ Drevo

Drevené tóny a rôzne drevené prvky sa často používajú aj pri vývoji stropných svetiel a podčiarknu rustikálny vzhľad priestorov. Drevo dokáže vytvoriť jedinečnú a útulnú estetiku.

Krištáľové, chrómové a mosadzné svetlo

Krištáľ, chróm alebo mosadz … Čomu dáte prednosť Vy? (zdroj: pinterest.com)

 

Tienidlá

Stropné svietidlá majú zvyčajne tvrdé alebo poprípade mäkké tienidlo, ktoré pomáha rozptyľovať svetlo. Smerové bodové stropné svetlá zas budú mať tienidlo z číreho skla alebo plastu, ktoré svetlo nerozptyľuje, ale zameria na určitú oblasť a produkuje množstvo jasu. Mnohé stropné svietidlá majú sklenené tienidlo, ktoré v rôznych variantoch dokáže ovplyvniť svetlo a priestor rôznymi spôsobmi. Tienidlá môžu byť vyrobené aj z plastu alebo ľanu.

Povrchová úprava

Stropné svetlá sú k dispozícii v mnohých rôznych povrchových úpravách, nie je problém nájsť také, ktoré budú kompatibilné s dekorom vášho domova. V ideálnom prípade by ste mali prispôsobiť svetlá k ostatným prvkom priestoru. Kľučky dverí a skriniek z lešteného niklu by mali byť doplnené svietidlami takisto z brúseného niklu. Vyberte si svietidlá s komplementárnym finišom k existujúcim položkám vášho interiéru.

 

Ďalšie dôležité faktory výberu

Existujú aj iné aspekty, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere stropného svietidla. Tým, že ich všetky zvážite, s väčšou pravdepodobnosťou vyberiete svetlo, ktoré bude zodpovedať požiadavkám vašim a vášho domova. Ktoré sú teda tie ďalšie aspekty? Náklady, rozmer, kľúčové vlastnosti, bezpečnosť, typ žiaroviek a počet žiaroviek.

➡️ Náklady

Cena stropných svetiel sa líši v závislosti od materiálu, pre ktorý sa rozhodnete. Kovové, krištáľové a sklenené materiály môžu byť drahšie. Plast a textil môžu byť oveľa lacnejšie a cenovo dostupnejšie v porovnaní s inými materiálmi. Škála cien je obrovská. Ceny môžu začínať už okolo 10 eur za základné modely a môžu ísť až do tisícov za extravagantné dizajnové kúsky.

➡️ Rozmery

V závislosti od výšky stropu sa rozhodnite medzi prisadeným stropným svetlom, alebo semi-stropným. Je dôležité vziať do úvahy výšku a profil stropného svietidla. Rozmer sa vzťahuje aj na to, ako ďaleko je svietidlo vzdialené od stropu. Niektoré svetlá sú užšie, zatiaľ čo iné sú širšie. Toto musíte vziať do úvahy pri určovaní, ako bude dané svetlo fungovať s rozmermi vášho priestoru. Prisadené svetlá sú ideálne pre nižšie stropy – okolo 240 – 260 cm. Semi-stropné svietidlá využijete pri výške stropu medzi 260 – 300 cm.

➡️ Bezpečnosť

Prečítajte si návod na používanie od výrobcu, aby ste boli oboznámení so všetkými upozorneniami a bezpečnostnými informáciami. V prípade pochybností zverte inštaláciu svetiel kvalifikovanému elektrikárovi. Pred inštaláciou si objasnite aj požiadavky na voltáž. Tak ako pri všetkých výrobkoch vyžadujúcich elektrickú energiu, aj tu hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom alebo požiaru, preto pri manipulácii s týmito svietidlami buďte vždy opatrní. Použitie správnej veľkosti stropného svietidla pre vaše priestory môže tiež zabrániť ohrozeniu, pretože nízko umiestnené svetlá sa môžu stať nebezpečnými.

➡️ Typ žiaroviek

Výber správnej žiarovky môže mať tiež vplyv na atmosféru miestnosti a rôzne žiarovky fungujú odlišne pre rôzne miestnosti. Teplá biela farba je ideálna pre obývacie izby a spálne. Jasná studená biela farba funguje vynikajúco pre kuchyne a pracovné priestory. Výber správnych žiaroviek má vplyv na spotrebu energie a existuje mnoho energeticky efektívnych možností, ktoré vám pomôžu ušetriť energiu a peniaze. Stropné svetlá sú vhodné pre použitie bežných žiaroviek, kompaktných žiariviek (CFL), LED diód aj halogénových žiaroviek.

  • klasické wolfrámové žiarovky – tradičné žiarovky, ktoré poskytujú teplé svetlo, ale stali sa menej používanými, pretože svet sa obracia k energeticky účinným alternatívam
  • kompaktné žiarivky (CFL) – ide o energeticky úsporné žiarovky, ktoré spotrebujú oveľa menej energie ako tradičné žiarovky. Často majú chladný tón, ale dajú sa nájsť s rôznymi úrovňami jasu a teploty. Tieto žiarovky vyžadujú bezpečnostné opatrenia, pretože obsahujú ortuť
  • LED diódy – podobne ako CFL sú LED svetlá energeticky veľmi účinné. Majú životnosť trikrát dlhšiu ako CFL a šetria peniaze. Mnohé LED diódy sú ostré a jasné, ale niektoré novšie LED majú teplejší tón.
  • halogénové žiarovky – sú ideálne pre osvetlenie pracovných plôch, pretože vydávajú jasné svetlo. Halogény sú síce energeticky účinné, ale nie v rozsahu LED alebo CFL. 

➡️ Počet žiaroviek

Budete potrebovať vedieť aj to, koľko žiaroviek má konkrétne vami vybrané stropné svetlo. Niektoré majú len jednu žiarovku, zatiaľ čo iné ich budú mať niekoľko. Viac žiaroviek znamená viac svetla, zatiaľ čo jedna žiarovka môže byť energeticky efektívnejšia. Výber medzi jednou alebo viacerými žiarovkami môže mať vplyv aj na vzhľad a atmosféru miestnosti.

Pri výbere stropného osvetlenia existuje veľa faktorov, ktoré musíte vziať do úvahy, a z ktorých sme mnohé prebrali v tomto článku. Ale… Najdôležitejším faktorom je ale to, čo chcete VY. Najlepšie stropné svietidlá pre vás sú tie, ktoré vás baví mať vo vašej domácnosti a ktoré poskytujú osvetlenie, v ktorom sa cítite komfortne. Ak nájdete svetlo, ktoré to dokáže, máte vyhraté!

💡 TIP ! Ak práve riešite osvetlenie vášho nového domova, prečítajte si náš článok venovaný riešeniu bodového osvetlenia pre každú jednotlivú miestnosť vašej domácnosti.

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Georgina Babinová

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.