Vyberáme schodiskové svetlá – najvhodnejšie typy svietidiel pre osvetlenie schodiska

Veronika Štrbová Téma 13. apríla 2021 0

Hľadáte riešenie osvetlenia schodísk? Či už navrhujete schodisko od nuly, chcete zahrnúť schodiskové zmeny do procesu navrhovania chodby alebo hľadáte praktické riešenia osvetlenia v zle osvetlenom priestore, určite sa vám zíde niekoľko nápadov a rád, ako na to.

Ak ste niekedy v tme narazili do schodov, určite poznáte dôležitosť osvetlenia tejto časti domu. Či už osvetľujete vonkajšie alebo vnútorné schodisko, typ osvetlenia, ktorý si vyberiete, je založený na dvoch otázkach: Ktoré oblasti chcete osvetliť a aký celkový vzhľad chcete, aby malo vaše schodisko? Vyberajte racionálne, pretože správne osvetlenie nielen vytvorí novú atmosféru v každej miestnosti, ale zachráni vás aj pred nebezpečenstvom možného nárazu v tme.

💡 Správne osvetlené schodisko budí skvelý dojem:

Pozrieť ďalšie

 

Aké svietidlá sa hodia na schodisko?

Na osvetlenie tohto priestoru si môžete vybrať z niekoľkých druhov svietidiel. Samozrejme, závisí to od viacerých faktorov. Na trhu sú svietidlá v rôznych tvaroch a farbách, výkonoch svietivosti, aj povrchových úprav. Svetlá sa dajú zabudovať priamo do schodov, prípadne do steny hneď vedľa nich. Ak sa vám viac pozdáva druhý variant, ideálne sú LED svietidlá, ktoré sú úspornejšie, ich montáž je veľmi jednoduchá a dodajú vám dostatok svetla.

 

Zapustené svietidlá

Zapustené LED schodiskové osvetlenie je dobrou voľbou, keď chcete, aby boli svetlá menej nápadné. S týmito svetlami nemôžete meniť farby a systém musí byť pevne pripojený a namontovaný na schodoch (na stene). Voľba týchto svetiel je trvalé riešenie, takže ich neinštalujte, pokiaľ sa chystáte v budúcnosti niečo radikálne meniť.

Zapustené svetlá sú klasického tvaru a majú čistý a profesionálny vzhľad, ktorý je veľmi atraktívny. Nevyužívajú veľa energie a sú odolnejšie ako rôzne pásy. Keďže tieto svetlá sú zabudované do schodov, môžu skutočne zvýšiť hodnotu vášho domova. Najlepšie je, ak ich inštaluje elektrikár, pretože ich nemôžete len tak hocikde pripojiť.

Svietidlá so senzorom

Svetlá snímačov pohybu sú hospodárnou voľbou, pokiaľ ide o osvetlenie schodiska. Tieto svetlá nevyužívajú takmer žiadny výkon, pretože sa rozsvietia len pri detekovaní pohybu. Každé svetlo má malý senzor, ktorý detekuje pohyb a keď sa priblížite ku schodom, svetlá sa rozsvietia na približne 30 sekúnd, čo vám dáva dostatok času na to, aby ste sa dostali hore alebo dole po schodoch, než sa svetlo opäť vypne.

Indikátory pohybu fungujú na batérie, tie však vydržia oveľa dlhšie, pretože svetlá nebudú stále zapnuté. Tieto svetlá sa ľahko inštalujú. Majú lepiacu podložku, ktorá vám umožní umiestniť ich kdekoľvek. Jednoducho ich dajte tam, kde ich chcete mať, a zapnite ich.

Svetlá detektora pohybu sú spoľahlivé, ale detektor sa môže v určitom bode opotrebovať a možno budete musieť vymeniť svetlá. To vôbec nevadí, pretože tieto svetlá sú veľmi ľahko vymeniteľné a môžete si kúpiť náhrady, aké budete potrebovať. Ideálne riešenie je si ich zakúpiť online vo väčšom množstve za najlepšiu cenu. Nezabúdajte, že farby týchto svetiel nemôžete zmeniť a sú len biele. Svetlá detektora pohybu sú bezpečnou alternatívou k vašim potrebám osvetlenia.

 

Farebné svietidlá na schodoch

Nič výnimočné nie je ani farebné osvetlenie schodiska. K dispozícii máte LED diódové pásy, ktoré menia farbu. Na nich je zo spodnej strany umiestnená samolepiaca vrstva, pomocou ktorej ľahko svietidlá pripevníte pod hranu schodov. Náročnejší zákazníci si môžu zakúpiť aj drahšie modely, ktoré sú vodotesné a disponujú dokonca aj diaľkovým ovládaním.

LED diódové pásy si môžete zakúpiť vo viacerých veľkostiach. Zmerajte preto schody, aby ste vedeli, aký veľký kotúč pásu budete potrebovať. Jednou z najlepších vlastností týchto svetiel je, že ich môžete zmeniť na akúkoľvek farbu, ktorú chcete. Môžete si doslova vybrať z miliónov farieb a môžete zmeniť farbu svetiel, aby vyhovovali vašej nálade.


💡
Takýchto LED pásov je na trhu naozaj veľa, vybrať si môžete napríklad aj z nasledovných:

Pozrieť ďalšie

 

Nástenné svietidlá pre dekoráciu

Ak zvažujete, že schodiskové osvetlenie má spĺňať viac dekoratívnu funkciu, jednoznačne voľte nástenné svetlá. Vyberte si dizajn, ktorý nebude vyčnievať príliš ďaleko od steny a nebude pôsobiť veľkým dojmom, ak ich budete mať niekoľko kusov na stene pozdĺž schodiska.

Schodiskové svietidlá na osvetlenie prvkov

(zdroj: pinterest.com)

Solárne svietidlá

Solárne svetlá sú dobrou voľbou, ak chcete systém, ktorý je úplne automatický a nechcete sa zaoberať batériami alebo elektrinou. Tieto svetlá obsahujú solárne panely, ktoré nasávajú slnko počas dňa, takže svetlá svietia celú noc. Automaticky sa vypnú, keď sa vonku objaví svetlo. Sú tiež veľmi odolné.

Ak chcete solárne schodiskové osvetlenie, musíte sa uistiť, že vaše schody budú mať dostatok slnka počas dňa pre aktivovanie svetiel. Ak vaše schody nebudú mať dostatok svetla, kvalita osvetlenia bude slabá, dokonca až žiadna. Solárne schodiskové svietidlá majú lepiacu podložku na pripevnenie. Sú drahšie ako svetlomety napájané na batérie, avšak solárne svetlá vám ušetria peniaze v dlhodobom horizonte.

Osvetlenie schodiska solárnymi svietidlami

(zdroj: pinterest.com)

 

Rýchle rozsvietenie

Pre osvetlenie schodiska sú najideálnejšie tie svietidlá, ktoré sa rozsvietia dostatočne rýchlo a krátkodobé svietenie, resp. časté zapínanie a vypínanie, im nevadí. Ako doplnenie centrálneho svetla je vhodné orientačné osvetlenie priestoru, ktoré nájde využitie aj na schodisku. Tieto svetlá osvetľujú obvod miestnosti a oceníte ich v prípadoch, keď nechcete rozsvecovať hlavné svetlo.

 

Čím sa riadiť pri výbere schodiskového osvetlenia

Pri zvažovaní schodiskového osvetlenia sú kľúčovými prvkami, ktoré treba vziať do úvahy, spolu s povrchovou úpravou a textúrou, dizajn schodiska, konštrukcia a požadované efekty. Pri navrhovaní otvoreného schodiska by malo byť prioritou vyhnutie sa oslneniu. Najpozoruhodnejšie efekty môže vytvoriť použitie svetiel nastavených do krokov. Pri výbere vhodného svetla na vaše schodisko sa riaďte nasledovnými radami.

 

1. Skontrolujte osvetlenie schodiska a jeho okolia

Pre efektívne osvetlenie musíte vedieť, ktoré časti schodiska sú najtmavšie počas celého dňa. Vezmite na vedomie tieň a svetlo, ktorým disponuje schodisko počas rána, popoludní a počas noci. Všimnite si oblasti, ktoré potrebujú najviac svetla alebo časť schodiska, ktorá je najvzdialenejšia od dobre osvetlenej miestnosti.

 

2. Dekoratívne alebo funkčné

Pred výberom toho správneho svietidla dobre zvážte, či má byť osvetlenie schodiska určené na dekoratívne alebo funkčnejšie účely. V prvom prípade buďte obzvlášť opatrní, aby ste to nepreháňali. Je dôležité zabezpečiť, aby schodisko bolo dostatočne osvetlené, ale zvoliť si riešenie, ktoré je nenápadné a jednoduché, čo vedie k dosiahnutiu elegantnejších výsledkov. V ideálnom prípade by riešenia osvetlenia schodísk mali pomôcť pri prechode z jedného priestoru do druhého, takže je jasné, že jas svetiel by mal byť podobný zvyšným svetlám u vás doma.

 

3. Osvetlenie tmavého schodiska

Ak má vaše schodisko zrezané schody a je tam prevažne tmavý priestor, pomocou osvetlenia LED pásikom získate jemný a atraktívny spôsob osvetlenia tmavého schodiska. Tento štýl si môže vyžadovať pomoc profesionála, avšak výsledný efekt za tú námahu určite stojí.

https://www.instagram.com/p/BVRyE2Zg-xE/?utm_source=ig_embed

 

4. Zabráňte oslneniu

Bežnou chybou pri inštalácii schodiskového osvetlenia je, že človek zabudne na potenciálne oslnenie, ktoré býva spôsobené pri chôdzi po schodoch. Dobre navrhnuté značkové svetlá sa tomuto problému vyhnú tým, že sú kvalitne zapustené do steny.

 

5. Otvorené svetlo vplýva na dizajn

Osvetľujúce zapustené stenové priestory sú účinným spôsobom a vhodným priestorom, v ktorom dokážete upútať pozornosť na dizajnový prvok pomocou osvetlenia. Pomocou bodového osvetlenia môžete v celom priestore vrhať tiene a osvetliť teda už spomínaný konkrétny jednoduchý, štýlový prvok (obrazy, poličky v stene, atď.).

Schodiskové svietidlá na osvetlenie prvkov

(zdroj: pinterest.com)

 

6. Otvorené schodisko

Ak máte doma schodisko tvorené tzv. “stúpačkami” (hovorí sa mu aj rebríkové schodisko), aj pre tento prípad existuje vhodné riešenie. Skrytie profilovaného LED pásu na spodnej strane “stúpačky”. To znamená, že zostane mimo dohľadu, keď sa rozsvieti, ale pri osvetlení vytvorí mäkký plávajúci efekt. Tiene odliate pod “stúpačkami” vytvárajú jemný a atraktívny vzhľad.

 

7. Točité schodisko

Ak máte točité schodisko a nie otvorené stúpačky, môžete ho rozsvietiť ešte aj zospodu (od podlahy), aby sa ešte viac stalo ústredným bodom vo vašej chodbe. Bude sa vám páčiť, ako toto podsvietenie vytvorí prvok spodnej strany tohto rozsiahleho schodiska.

https://www.instagram.com/p/BV1x9P3AoRJ/?utm_source=ig_embed

 

💡 TIP: Potrebujete poradiť s osvetlením aj do ďalších miestností vo vašej domácnosti? Náš článok Vyberáme bodové svetlá do každej miestnosti vám s tým pomôže.

 

💡 Správne zvolené svietidlá premenia obyčajné schodisko na dramatický prvok interiéru či exteriéru:

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií: 


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.