Lampy do obývačky – ako vybrať dokonalú stojacu a stolovú lampu pre vašu obývaciu izbu

Georgina Babinová Téma 28. októbra 2021 0

Lampy do obývačky patria do kategórie “menej je niekedy viac”. Aj v obývačke je síce dôležité mať tri úrovne osvetlenia: vysokú, najmä ak je strop klenutý alebo je zo špeciálneho materiálu, napríklad dreva; strednú, ktorá zahŕňa nástenné osvetlenie; a nízku, čo znamená podlahové, stolové a iné malé lampy. Ale nezabudnite, že moderné obývacie izby nepotrebujú veľa osvetlenia.

Jednou z najväčších chýb, ktorá sa bežne robí pri osvetlení obývačky je práve nadmerné množstvo svetla. Nič nie je horšie, ako vidieť strop s miliónom dier – príliš veľa zapustených svetiel zabíja priestor. Je lepšie osvetľovať špecificky a spoliehať sa viac na jeden centrálny luster, závesné, alebo stropné svietidlo a niekoľko malých svietidiel. Luster uprostred miestnosti robí dojem. Je to ako nosiť báječný šperk s jednoduchými čiernymi šatami. A vzhľadom k tomu, že obývacia izba je aj spoločenským priestorom, lampy do obývačky, budú exponované pre každého, kto príde do vašej domácnosti. Zadanie je dané a my vám ho dnes pomôžeme vyriešiť. Čítajte ďalej!

💡 Hľadáte stojacu lampu do vašej obývačky? Nechajte sa inšpirovať:

Eglo 94705 – Stojaca lampa BORGILLIO 1xE27/60W/230V
298,00 €
Jupiter 9 OP-1 – Stojacia lampa OPAL 1xE27/60W/230V
294,99 €
Eglo 43471 – Stojacia lampa LAYHAM 4xE27/60W/230V
211,70 €
Eglo 94326 – Stojaca lampa LANTADA 1xE27/60W/230V
191,00 €
Eglo 39229 – Stojacia lampa CAMPORALE 1xE27/60W/230V
163,00 €
Stojacia lampa TERRA 1xE27/60W/230V
159,94 €
Rabalux – Stojaca lampa 1xE27/60W/230V
155,72 €
Rabalux – Stojaca lampa 1xR7s/230W + 1xG9/40W
153,61 €

Pozrieť ďalšie

 

Ako vybrať lampy do obývačky?

Prvým krokom pri riešení osvetlenia akejkoľvek miestnosti je položiť si otázku: “Čo sa tu deje? Rôzne aktivity vyžadujú rôzne typy a úrovne svetla. Dobre osvetlená obývacia izba bude mať tri rôzne typy osvetlenia: všeobecné, osvetlenie činností a akcentačné. Používajú sa v rôznych časoch dňa a na rôzne účely. Kľúčom k funkčnej schéme osvetlenia je vedieť, ako a kedy ich miešať a používať.

Obývacia izba má množstvo funkcií – sledovanie televízie, čítanie, trávenie času s rodinou a priateľmi. V tejto oblasti je ideálne vybrať kombináciu stojacích lámp, stolných lámp a závesných svietidiel. Vždy by ste mali mať ale na pamäti, že osvetlenie by malo byť súčasťou dekorácie vášho domova. 

➡️ Aké lampy sú do obývačky vhodné?

Lampy, určené do obývačky zahŕňajú stojace lampy, stolné lampy, akcentačné lampy a závesné svietidlá. Keďže o akcentačnom osvetlení a závesných svetlách sme už v našich článkoch podrobne písali, dnes vám pre dokonalú atmosféru vašej obývačky pomôžeme vybrať stojace a stolné lampy.

 

Stojace lampy do obývačky

(zdroj: pinterest.com)

 

Vyberáme perfektnú stojacu lampu pre vašu obývačku

Pokiaľ ide o pridanie svetla do miestnosti, nič neprekoná komfort podlahovej lampy. Títo „vojaci v pozore“ môžu byť umiestnení vedľa, alebo za stoličkami, pohovkami, stolíkmi alebo posteľami a väčšina z nich môže byť použitá aj ako osvetlenie činností. A keďže stojace lampy zaberajú veľmi málo miesta, ich presúvanie nie je problém.

Dizajnérske podlahové, alebo stojace lampy slúžia dvojakému účelu: môžu byť nádhernými objektmi sami osebe a svetlo, ktoré vytvárajú, môže definovať celkovú náladu v miestnosti. Strategicky umiestnené podlahové svietidlo alebo aj dve môžu uspokojiť množstvo svetelných potrieb pre kompletizáciu celkovej schémy osvetlenia miestnosti. A preto výber správnej stojacej lampy vyžaduje trochu premýšľania. A hneď aj začnime piatimi kľúčovými otázkami, ktoré by ste si mali položiť…

 

➡️ 1. Chcete, aby vaše stojace lampy boli súčasne aj dizajnérskou výpoveďou?

Výrazná podlahová lampa môže byť “charakteristickou črtou” obývacej izby – pridaním výšky, farby a charakteru do miestnosti – alebo môže byť jemnejším, subtílnejším doplnkom, ktorý sa prelína s nábytkom a doplnkami. V zásade ide o to, či chcete, aby vaši hostia vstúpili a “Wow, pozri na tú lampu!“, alebo chcete radšej lampu, ktorá je ako zberači loptičiek na tenisovom kurte (v najlepšom prípade si ich naozaj ani nevšimnete)?

Ak sa rozhodnete pre dizajnérsky kúsok, veľa môže závisieť od priestoru, ktorý máte k dispozícii. Napríklad trojnohá stojanová lampa v tvare statívu bude fungovať veľmi dobre v priestrannom prázdnom rohu, ale v menšej miestnosti môže zaberať príliš veľa drahocenného podlahového priestoru. V tomto prípade je možnosťou zvoliť jednoduchú základňu, ale “spraviť rozruch” veľkým, pompéznym tienidlom, ktoré dodá farbu a život priestoru v úrovni očí. Nápadné tienidlo bude vyzerať rovnako dobre vo dne, ako aj večer, rozsvietené pri posedení s priateľmi.

 

➡️ 2. Ako bude svietidlo spolupracovať s rozmermi vašej obývačky?

Pri rozhodovaní o podlahovom svietidle musíte zvážiť rozmery vašej obývačky – najmä výšku stropu. Ak máte nízky strop, veľmi vysoká lampa môže vyzerať neúmerne, zatiaľ čo ak máte veľa nadzemného priestoru, stojaca lampa, ktorá je príliš krátka, vynikne aj z nesprávnych dôvodov, oslní hostí namiesto toho, aby zaplnila miestnosť náladovým svetlom.

 

➡️ 3. Aký druh svetla potrebujete?

Stojace lampy môžu byť použité ako pre osvetlenie činnosti, tak aj pre okolité osvetlenie, takže rozhodnutie, ktoré osvetlenie je prioritou, vám pomôže pri výbere najvhodnejšej stojacej lampy do obývačky. Ak chcete, aby lampa vedľa pohovky alebo kresla poskytovala svetlo na čítanie, potom by mala byť spodná časť tienidla pri sedení okolo úrovne očí – to znamená, že horná časť lampy bude vo výške okolo 150 cm, keď sa bude merať od podlahy.

Dôležitý je aj výber správneho tienidla. Polopriehľadné tienidlo je ideálne pre mäkšie všeobecné svetlo, zatiaľ čo ak chcete zvýrazniť stenu alebo strop, zvoľte nepriehľadné, pretože je vhodnejšie pre dekoratívne akcentačné osvetlenie.

 

➡️ 4. Ako bude lampa spolupracovať s dekorom a dizajnom vašej obývačky?

Podlahové stojanové lampy môžu byť vyrobené z mosadze, dreva, mramoru a v množstve rôznych farieb, zatiaľ čo tienidlá môžu byť z čohokoľvek od podhodnoteného ľanu až po pestrofarebné Ikat vzory na hodvábe, takže je tu naozaj veľa priestoru na prispôsobenie lampy štýlu vašej obývačky.

Stojace lampy možete použiť aj na pridanie charakteru a nových prvkov do obývacej izby. Prečo nekombinovať stojacu lampu s malým kreslom a stolíkom, aby ste vytvorili útulný kútik na čítanie? Stojace lampy sú tiež skvelým spôsobom, ako premeniť „negatívne priestory“ na pozitívne dizajnové prvky. Takéto oblasti „ničoho“, ako je napríklad prázdne arkierové okno alebo medzera medzi pohovkou a stenou, môžu byť osvetlené, pridávajúc tak hĺbku, charakter a oživenie priestoru. Vyberte si polopriehľadné tienidlo ktorý vydáva jemné, difúzne svetlo a teplý jas.

💡 TIP: Pri rozhodovaní o umiestnení stojacej lampy dávajte pozor, aby ste nebránili priamemu pohľadu medzi sedadlami a kreslami. Nádherná lampa je skvelá vec, ale nechcete, aby hostia museli debatovať s krkom vykrúteným okolo lampy.

 

➡️ 5. Budete vrstviť svetlo s viacerými lampami?

V obývacej izbe je vrstvenie svetla s viacerými lampami omnoho lepšie, ako spoliehanie sa na jeden nadzemný zdroj. S niekoľkými lampami rôznych veľkostí môžete vytvoriť rôzne kombinácie pre rôzne nálady a situácie. Takže ak kupujete stojacu lampu spolu so stolovými lampami a nástennými svietidlami, zažijete veľa zábavy pri vytváraní „rodiny“ osvetlenia. Nie všetky musia byť rovnaké: šikovne namiešané “nezodpovedajúce” odtiene a štýly môžu pridať miestnosti množstvo osobitosti.

Takže, rozhodujúce faktory výberu stojacej lampy do obývačky teraz už poznáte. Úplne najdôležitejšie je však ísť do štýlu a efektu, ktorý si zamilujete práve Vy. : )

 

Stolné lampy do obývačky

(zdroj: pinterest.com)

 

Vyberáme perfektnú stolovú lampu pre vašu obývačku

Ako sa dostanete hlbšie do tajov dekorovania, uvedomíte si, že sú to práve drobné detaily, ktoré nakoniec robia najväčší rozdiel. Kým štýl, téma a farebná schéma miestnosť definujú, osvetlenie je to, čo nakoniec určuje náladu a vytvára atmosféru. Jednoduchá zmena osvetlenia môže v skutočnosti úplne zmeniť atmosféru obývačky a zmeniť ju zo šedého, nudného priestoru na útulné, príjemné útočisko alebo dodať veselý a vzrušujúci náboj! Málo svietidiel dokáže kombinovať nadčasový šarm, moderný pôvab a inteligentné funkcie tak, ako krásna stolná lampa.

V obývačkách, ktorým dominujú nádherné lustre, úžasne kreatívne závesné svetlá a odvážne stojaté lampy, sa môže zdať stolná lampa ako menej zaujímavá voľba. Ale nepodceňujte jej hodnotu. Pri správnom použití môže stolová lampa priniesť do priestoru symetriu, farbu, kontrast, textúru a samozrejme svetlo. A keď sa pre ňu rozhodnete a nastane čas, aby ste si vybrali, kde začať? Prezradíme vám to. Tu je niekoľko jednoduchých krokov, nasledovaním ktorých bude výber najvhodnejšej lampy detskou hračkou.

💡 Pri výbere stolnej lampy do obývačky sa môžete nechať inšpirovať týmito produktami:

Jupiter 1594 – SI L EC – Stolná lampa SOFIA E27/60W
82,30 €
Markslöjd 106890 – Stolná lampa ANGELA 1xE27/60W/230V
67,10 €
Rabalux – Stolná lampa 1xE27/60W/230V
64,15 €
Eglo 75355 – LED RGB Stmievateľná stolná lampa OPTICA-C 2xE27/7,5W/230V
59,93 €
Eglo 87256 – Stmievateľná stolná lampa SOLO 1 1xE14/40W/230V
47,90 €
Eglo 32918 – Stolná lampa TOWNSHEND 1xE27/10W/230V
45,90 €
Rabalux – Soľná lampa 1xE14/15W/230V
41,78 €
Brilagi – Dotyková stmievateľná stolná lampa SIENA 1xE14/40W/230V
40,51 €

Pozrieť ďalšie

 

➡️ 1. Nájdite správne miesto

Začnite tým, že určíte, kde chcete stolnú lampu dať a načrtnete si presnú výšku, v ktorej bude umiestnená, ako aj jej vzdialenosť od gauča alebo útulného kresla. Začínať tým, že najprv kúpite lampu a potom sa jej snažíte nájsť miesto v obývacej izbe naozaj nie je dobrý nápad. I keď to môže fungovať, ak máte šťastie, lampa bude najčastejšie príliš nízka, alebo vysoká. Čo je najdôležitejšie, obývacia izba je priestor pre spoločnosť a konverzáciu; dbajte na to, aby ste nebránili línii pohľadu medzi sedadlami. Vy a vaši hostia sa musia vidieť  bez toho, aby sa museli vyhýbať vašim fantasticky vyzerajúcim, ale zle umiestneným, stolným lampám.

 

➡️ 2. Dimenzujte

Toto je zradná časť, keď si vyberáte úplne novú stolnú lampu. Výška stolovej lampy, ktorú si vyberiete, je určená hlavne dekorom miestnosti, v ktorej sa nachádza. Ak máte vysoký bočný stolík pri sedačke, potom je samozrejmé, že fungovať bude nižšia lampa a naopak. Všeobecnou normou je vybrať lampu, ktorej spodná časť tienidla je na úrovni očí, keď sedíte. To funguje bez ohľadu na to, či kupujete stolnú lampu do vášho kútika na čítanie, alebo lampu vedľa pohovky.

Dôležité sú aj proporcie lampyKalkulujte s dĺžkou (výškou) tienidla 65 až 80% dĺžky základne. Ak je napríklad dĺžka základne 40 cm, tienidlo by malo merať 25 až 35 cm. Výsledkom je lampa vysoká asi 60 cm. Iným spôsobom, ako vypočítať ideálny rozmer tienidla je, že tienidlo tvorí asi jednu tretinu celkovej výšky a malo by zakrývať žiarovku na hornej časti základne lampy. Vyberajte tienidlo s priemerom maximálne o 5 cm menším ako je dĺžka základne. Napríklad na lampe so 40 cm základňou by priemer (alebo šírka) tienidla nemal byť menší ako 35 cm. Rozmery tienidiel sú uvádzané ako dĺžka (výška) zhora nadol a šírka ako priemer alebo najširšia časť tienidla.

 

➡️ 3. Hra so štýlom

Možno sa pýtate, či má stolná lampa naozaj svoj vlastný štýl. Odpoveďou je dôrazné áno. Pravdou však je, že väčšinou je to tienidlo, ktoré určuje celkové pôsobenie lampy, ale, niekedy je to práve telo lampy, ktoré robí obrovský rozdiel a definuje lampu. Do modernej obývacej izby si pravdepodobne vyberiete modernú stolnú lampu. Hoci,na druhej strane, klasické stolové lampy sa úžasne hodia do akejkoľvek  obývačky, modernej aj klasickej. A naopak, je zrejmé, že chrómová stolná lampa s čiernym tienidlom bude vyzerať hlúpo vo viktoriánskej obývacej izbe. Avšak čokoľvek, čo má farbu alebo štýlové prvky, ktoré sa v niektorom bode zhodnú s vašim dekorom, je v poriadku. Ďalším prístupom však môže byť použitie stolnej lampy v úplne odlišnom štýle, čo dodá miestnosti žiarivý akcent!

 

➡️ 4. Svet farieb

Neutrálne pozadie bez odvážnych farieb je takmer normou vo väčšine moderných domácností a pri neutrálnych farbách, ako je napríklad sivá, ktorá si nemenne udržiava svoju popularitu, vám stolné lampy dávajú možnosť pridať farebný akcent do vašich priestorov. Lampy, dostupné vo všetkých odtieňoch farebnej palety vám umožnia vniesť do obývačky akýkoľvek odtieň podľa vášho výberu, zatiaľ čo žiarivé medené stolové lampy s priemyselným nádychom alebo tie v zlate, poskytnú úžasný kovový lesk.

 

➡️ 5. Pozor na detaily

Väčšina stolových lámp vám umožní jednoducho vymeniť tienidlo. Skontrolujte si to ešte pred nákupom, nie až vtedy, keď si zmyslíte výmenu tienidla. Žiarovky používané v súčasných stolových lampách už prešli dlhú cestu od starých CFL a preferovanou voľbou je LED osvetlenie, aj preto, že znižuje účty za energiu. Ale nie všetky stolné lampy ho podporujú, takže skontrolujte aj také detaily, ako je napríklad maximálny príkon.

Obývacie izby sú často najväčšou miestnosťou vášho domova a preto ponúkajú množstvo príležitostí na kreatívne osvetlenie lampami. Vyskúšajte kombinovať a zladiť tienidlá a lampy s nábytkom, podlahovými krytinami alebo dokonca s dekoráciami na stenách. Ak máte v obývacej izbe stropné svietidlá, použite stolné a stojace lampy na zvýraznenie oblastí alebo presvetlite tmavé rohy. Vašej fantázii sa medze nekladú, ale majte pritom na pamäti prvú vetu nášho článku: “Menej je niekedy viac.”

 

💡 TIP ! Pre ideálne vrstvenie svetla vo vašej obývačke sú okrem lámp potrebné aj iné svetelné zdroje. Prečítajte si náš článok venovaný výberu bodového osvetlenia pre obývaciu izbu alebo náš článok zameraný na výber lustra do obývačky.

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.