Svetlá do kúpeľne – ako ich vrstviť, čo pri výbere zvážiť a ako bezpečne inštalovať

Georgina Babinová Téma 13. apríla 2021 0

Svetlá do kúpeľne slúžia na rôzne účely. Uľahčujú prechod do “bdelého stavu”, vedú nás pri našej každodennej rutine a pomáhajú uvoľniť sa po dlhom dni. Pokiaľ ide o správne osvetlenie, jednou z najkritickejších priestorov v domácnosti je práve kúpeľňa. Je to prvé miesto kam chodíme keď sa ráno zobudíme a môže nastaviť náladu na celý deň. Kúpeľňa je miesto, kde sa umývame a holíme, mnohí z nás tam ráno berú svoje lieky – všetko dôvody pre optimalizované osvetlenie. Ďalším dôvodom je, že svetlo, najmä denné svetlo, je to, čo určuje naše cirkadiánne rytmy, ktoré hrajú dôležitú úlohu v našom celkovom zdraví.

Jediná lampa osvetlenie vašej kúpeľne nevyrieši. Na zabezpečenie adekvátneho osvetlenia potrebujete rôzne zdroje, ktoré poskytujú osvetlenie v troch vrstvách: všeobecné osvetlenie, akcentačné osvetlenie a osvetlenie činností. Myslenie z hľadiska vrstiev vám dáva flexibilitu pri riešení rôznych potrieb. Osvetlenie kúpeľne však nie je len o funkcii. Svetlá do kúpeľne tiež dokážu dokončiť vzhľad akejkoľvek dizajnovej schémy. Súčasné svetlá do kúpeľne slúžia nielen ako osvetlenie ale sú aj dizajnovými kúskami. Nájdete zrkadlá a skrinky na lieky s integrovanými fluorescenčnými alebo LED žiarovkami, vstavané svetlá, ktoré sa menia z upokojujúcich chladných tónov na energizujúce teplé a ovplyvňujú vašu náladu. Kúpeľne sú miesta, kde si môžete oddýchnuť, pookriať na duši a osviežiť sa. Osvetlenie hrá obrovskú úlohu pri vytváraní ich pokojnej atmosféry.

Čítajte ďalej a dozviete sa, ako vniesť do vašej kúpeľne správne množstvo svetla a štýlu.

💡 Tieto podhľadové svietidlá úplne zmenia atmosféru vo vašej kúpeľni:

Paulmann 92847 – SADA 3xLED/7W IP65 Stmievateľné kúpeľňové podhľadové svietidlo COIN 230V
32,07 €
Philips 50393/05/P0 – SADA 3x LED Stmievateľné podhľadové svietidlo SHELLBARK 3xLED/4,5W/230V
32,07 €
Philips 59304/17/16 – Kúpeľňové podhľadové svietidlo MYLIVING ACAMAR 4xGU10/35W/230V
24,90 €
Paulmann 92763 – SADA 3xLED/6,8W Kúpeľňové podhľadové svietidlo COIN 230V IP44
24,90 €

Pozrieť ďalšie

 

Dekódovanie vrstiev svetla

Pokiaľ ide o interiérové osvetlenie, napriek všetkému, čo sme vyššie povedali, sa zo všetkých priestorov v dome venuje najmenšia pozornosť paradoxne kúpeľniam. Často je to len jedno stropné svietidlo, ktoré má zvládnuť všetko. Ale keďže sa kúpeľňa čoraz viac stáva miestom na oddych a dobíjanie, často doplnená parnou sprchou a vírivkou, osvetlenie si vyžaduje extra prístup. A keď sa to robí správne, výsledky vás nadchnú. Koniec koncov, je to miestnosť, kde začínate a končíte svoj deň.

Dobrý plán osvetlenia znamená sériu vrstiev – umiestnenie dostatočného osvetlenia tam, kde je to potrebné – pre sprchovanie, holenie, alebo napríklad nanášanie mejkapu, zatiaľ čo iné svetelné zdroje budú tvoriť celkovú náladu v miestnosti.

Tri vrstvy svetla, ktoré sú potrebné pre dokonalú atmosféru kúpeľne sú:

 • osvetlenie činností
 • všeobecné osvetlenie
 • akcentačné osvetlenie

 

➡️ Osvetlenie činností

Toto je svetlo, vďaka ktorému sa môžete najlepšie vidieť. Odporúča sa použiť pár svietidiel namontovaných na úrovni očí na oboch stranách zrkadla, aby sa zabezpečilo beztieňové osvetlenie. Vytvára to najlepší scenár pre aplikovanie mejkapu, holenie, starostlivosť o zuby a tak ďalej. Vyhnite sa inštalácii svetla nad zrkadlo, vrátane zapusteného osvetlenia na strope. Vrhalo by silné svetlo na vaše čelo a pod očami, nosom a bradou by sa tvorili hlboké tiene. Nielenže je toto svetlo neúčinné pre holenie alebo aplikáciu mejkapu, môže vám vizuálne pridať 10 rokov. Mali by sme vyzerať čo najlepšie, keď sa pozeráme na svoju reflexiu. Správne osvetlenie v kúpeľni spôsobí, že sa budete cítiť lepšie a podporí vašu sebadôveru počas celého dňa.

Sprchový kút je druhou oblasťou, kde môže byť nutné osvetlenie činností. V menších kúpeľniach, ak má sprchový kút číre sklenené dvierka, nemusí byť potrebné špeciálne osvetlenie. V opačnom prípade odporúčame zapustené svetlo so sklenenou šošovkou (plast zožltne). Podobné zapustené svietidlá dobre fungujú nad voľne stojacou vaňou alebo WC.

Výkon žiaroviek pre osvetlenie činností

V hlavnej, ale aj hosťovskej kúpeľni používajte svietidlá, ktoré poskytujú osvetlenie v hodnote 75 až 100 wattov. Ekvivalenty tohto výkonu môžete dosiahnuť pomocou kompaktnej fluorescenčnej alebo 20- až 25-wattovej LED diódy. Posledne menovanými šetríte na energii aj nákladoch.

 

➡️ Všeobecné osvetlenie

Toto svetlo slúži ako náhrada za prirodzené svetlo. Najčastejšie sa dodáva z centrálneho svietidla, zvyčajne stropného. Buďte kreatívni a uvažujte o závesnej lampe alebo lustri. V kúpeľniach s vyššími stropmi, rímsami alebo konzolami môžu byť svetlá inštalované po obvode priestoru. Architektonické detaily, ako sú tieto, môžu skryť svietidlo a vytvoriť nepriame osvetlenie. Závesné svietidlo s priesvitným tienidlom môže byť zdrojom ako dekoračného, tak aj všeobecného osvetlenia.

Bodové svetlá do kúpeľne poskytujú dobré všeobecné osvetlenie s komfortnou úrovňou jasu. Umiestnite ich po stranách miestnosti namiesto stredu, aby ste sa vyhli tieňom a použite ich na zvýraznenie dizajnu, ako je napríklad atraktívna tapeta alebo radiátor na uteráky. Inštaláciou stmievača môžete ľahko ovládať atmosféru miestnosti. Stmievanie svetiel pomáha vytvoriť relaxačné prostredie, keď si užívate horúci kúpeľ. LED bodové svetlá sú k dispozícii vo viacerých farbách vrátane bielej, teplej bielej a studenej bielej. Vaša voľba ovplyvní aj atmosféru miestnosti. Teplá biela je ideálna na to, aby vaša kúpeľňa bola pokojná a útulná, kým chladná biela prináša do priestoru jasnejší, viac energizujúci pocit. Prirodzená biela, ako už názov napovedá, napodobňuje prirodzené svetlo.

 

💡 Tipy na vhodné stropné svietidlá do kúpeľne:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Akcentačné osvetlenie

Ak ste milovníkmi umenia a krásy a chcete si ich užívať aj v kúpeľni, akcentačné osvetlenie ho predvedie v tom najlepšom svetle. Zapustené smerové svetlá poskytujú cielené osvetlenie pre každé umelecké dielo. Malé zapustené bodové svetlo nasmerované na kúsok dekoratívneho umenia, krásne umývadlo, alebo výklenok venovaný sošnej kytici kvetov, vytvára v kúpeľni ďalšiu vrstvu svetla. Môžete inštalovať svietidlá do zapustených plôch stien alebo umiestniť nízkoúrovňové svetlá okolo oblasti soklov pre dotyk luxusu. Nástenná skrinka by sa dala zvýrazniť namontovaním spodného svetelného zdroja. LED pásikové svetlá sú skvelé pre zvýraznenie umývadlovej, alebo zrkadlovej skrinky a tiež sa rýchlo a ľahko inštalujú. Pre dokonale luxusný vzhľad a štýl, inštalujte bodové svetlá do podlahy alebo na stenu za voľne stojacu vaňu. Nezabudnite tiež predviesť svoj sprchovací kút. Pri osvetľovaní sprchového kúta sa vyhnite montáži stropného svetla v strede, čo vytvára iba nelichotivý efekt. Namiesto toho namontujte niekoľko bodových svetiel na zadnej stene sprchového kútu. Toto upozorňuje na farbu a textúru dlaždíc a zvyšuje priestorový pocit.

 

Bezpečnosť kúpeľňového osvetlenia a IP krytie

Osvetlenie kúpeľne musí spĺňať prísne predpisy, aby bolo bezpečné pre používanie vo vlhkom prostredí. Je rozdelené do rôznych zón (pozri nižšie), v závislosti od vzdialenosti od zdroja vody, čo determinuje typ povoleného osvetlenia. Je to známe ako hodnotenie IP (ochrana proti vniknutiu) – čím vyššie je hodnotenie, tým viac je svetlo chránené krytom.

Každá zóna má svoje hodnotenie, začína sa od 0, čo je najbližšie k zdroju vody, takže osvetlenie musí byť odolné voči imerzii. Mimo zón sú oblasti, kde nie je prítomná voda. Je rozumné, aby všetky kúpeľňové svietidlá mali aspoň IP44, dokonca aj vo vonkajších zónach. Vždy sa poraďte so svojím elektrikárom a pred zakúpením skontrolujte popisy výrobku. Hľadajte svetlá do kúpeľne navrhnuté tak, aby boli v súlade s požadovaným stupňom IP.

 

💡 UPOZORNENIE! Venovanie pozornosti estetike v kúpeľni nesmie znižovať dôležitosť bezpečnosti. Elektrina a voda sú stále smrteľnou dvojkou a nikde sa nedostanú k sebe bližšie ako v kúpeľni. Vždy sa poraďte s certifikovaným elektrikárom predtým, ako začnete riešiť aj ten najjednoduchší projekt osvetlenia.

 

➡️ Stupne krytia (IP)

Pri plánovaní novej kúpeľne, či už veľkej alebo malej, sa priestor rozdelí do zón, z ktorých každá má vlastnú úroveň bezpečnosti. Každá zóna má stupeň ochrany IP, ktorý určuje úroveň ochrany pred vlhkosťou a povolené typy svietidiel. Všetky svetlá používané v prostredí kúpeľne, kde je pravdepodobnosť blízkosti vody alebo pary, musia mať stupeň krytia IP.

 • Zóna 0 – je vo vnútri vane alebo sprchy samotnej. Každé svietidlo použité v tejto zóne musí byť dimenzované minimálne na IP67, čo znamená, že svetlo je úplne odolné voči ponoreniu.
 • Zóna 1 – pokrýva plochu nad vaňou alebo sprchou do výšky 2,25 m od podlahy. V tejto zóne sa vyžaduje minimálny stupeň krytia IP45, ale všeobecne je zaužívané, že na zaistenie bezpečnosti sa má použiť krytie IP65.
 • Zóna 2 – pokrýva plochu rozprestierajúcu sa 0,6 m mimo obvodu vane a do výšky 2,25 m od podlahy, ako aj oblasť okolo umývadla v okruhu 60 cm od kohútika. V tejto zóne sa vyžaduje minimálne IP44.
 • Vonkajšie zóny – sú kdekoľvek mimo zón 0, 1 a 2 a tam, kde sa pravdepodobne nebude používať žiadny prúd vody. V tejto zóne nie sú žiadne špeciálne požiadavky na IP, ale je dôležité, aby všetky svetlá používané v kúpeľni mali minimálne IP44. 
Atraktívne osvetlené kúpeľne

Nechajte sa inšpirovať týmito nádherne osvetlenými kúpeľňami (zdroj: pinterest.com)

 

Ďalšie faktory na zváženie

Výber správnych svetiel do kúpeľne môže byť zložité. Existuje veľa vecí, ktoré je potrebné vziať do úvahy a najlepšie je analyzovať ich ešte pred rozhodnutím. Tu sú faktory, ktoré ešte potrebujete zvážiť:

 

➡️ Typy žiaroviek a výkon

Výber svietidla je len polovica vyhratej bitky. Ešte sú tu žiarovky. Určite to ani vy nemáte radi, keď sa ponoríte do tmy uprostred vašej kúpeľňovej rutiny, takže pokiaľ ide životnosť, LED žiarovky sú jednou z najlepších možností. Štandardné žiarovky a CFL sú tiež vhodné pre použitie v kúpeľni. Bez ohľadu na to, aký typ žiarovky si vyberiete, musíte venovať pozornosť výkonu (alebo ekvivalentu výkonu) a farbe žiarovky.

Pre všeobecné osvetlenie budete musieť zistiť veľkosť priestoru, aby ste vedeli určiť, koľko wattov je potrebných. Potrebné množstvo svetla na 1 m2 je 15-20 WPre osvetlenie činností v kúpeľniach hľadajte svietidlá, ktoré poskytnú osvetlenie v rozsahu 75 – 100 wattov. Pre menšie, hosťovské kúpeľne je 45 wattov ako osvetlenie činností zvyčajne postačujúcich. Farba je tiež dôležitá, a to najmä pre dámy, ktoré si robia make-up v kúpeľni, pretože to môže mať vplyv na to, ako sa farby budú javiť. Hľadajte žiarovky s indexom podania farieb (CRI) 90 alebo viac a farebnou teplotou 2700K až 3000K.

Halogénové žiarovky nastavujú zlatý štandard. Nízkonapäťové varianty (so vstavaným transformátorom, ktorý konvertuje 120 voltov na 12 ) sú obzvlášť kompaktné a menšia žiarovka poskytuje pekný žiarivý efekt. Halogénové žiarovky stoja o niečo viac ako štandardné žiarovky, ale majú trikrát dlhšiu životnosť. Mnohé z nich majú skrutkovacie základne; tie označené MB sú tvarované ako štandardné žiarovky, takže sú vhodné pre väčšinu svietidiel. Najnovšie kompaktné žiarivky ponúkajú tiež dobré podanie farieb a sú až 10-krát účinnejšie ako bežné žiarovky.

 

➡️ Stmievače

Sú najlepšími priateľmi dizajnérov osvetlenia, pretože poskytujú absolútnu kontrolu nad osvetlením a tým aj nad náladou miestnosti. Vo veľmi malom priestore môže stmievanie svietidiel v oblasti umývadla dokonca poskytnúť funkciu typu “všetko v jednom”, všeobecné, akcentačné aj osvetlenie činností. Plus, stmievače šetria energiu. Celková úspora závisí od toho, nakoľko stlmíte žiarovku, ale pri stlmení len o 10%, žiarovka vydrží dvakrát tak dlho ako žiarovka s plným jasom.

Dnešné stmievače fungujú s každým druhom svetelného zdroja, hoci potrebujete vedieť, čo si máte pýtať. Žiarovkový alebo halogénový svetelný zdroj s napätím 120 V bude potrebovať žiarovkový stmievač, zatiaľ čo nízkonapäťové a fluorescenčné svietidlá vyžadujú vlastné kompatibilné stmievače. Príležitostne môžu stlmené žiarovky bzučať, keď vlákno vibruje. Výmena na žiarovku s nižším výkonom (s menším vláknom) by malo znížiť alebo dokonca úplne eliminovať hluk.

Stmievač vám poskytne nielen absolútnu kontrolu nad osvetlením, ale aj šetrí energiu

Stmievač vám poskytne nielen absolútnu kontrolu nad osvetlením, ale aj šetrí energiu

 

Zopár praktických tipov na záver

 • pred investovaním do akéhokoľvek nového osvetlenia premýšľajte o úsekoch dňa, kedy používate kúpeľňu, o úrovniach prirodzeného svetla, z ktorých profituje, umiestnení okien a či existujú nejaké prekážky pre osvetlenie zvonku, ako sú napríklad stromy.
 • nakreslite pôdorys zobrazujúci umiestnenie a rozmery sanitárnej techniky, dverí a okien, ako aj nástenné, stropné a podlahové svietidlá aj spínače, pričom úzko spolupracujte s elektrikárom, aby ste našli praktické riešenia pre váš priestor.
 • keďže ide o vlhké prostredie, snažte sa vyhnúť svietidlám s látkovými tienidlami pretože môžu zatuchnúť a splesnivieť. Brúsený chróm, nikel a nerezové povrchy majú tendenciu fungovať v kúpeľniach lepšie ako liaty bronz a mosadz, ktoré sú jemnejšie a náchylné ku korózii.
 • bez ohľadu na veľkosť vašej kúpeľne, viac svetelných zdrojov vždy vylepší dizajn. Kombinácia stropných svietidiel, osvetlenia činností akcentačných bodových svetiel a zapusteného osvetlenia vytvorí schému, ktorá bude vyhovovať všetkým potrebám.
 • ľudia majú často tendenciu inštalovať tucet svetiel do stropu, aby sa ubezpečili, že kúpeľňa bude dostatočne jasná a potom končia so stropom, ktorý vyzerá ako švajčiarsky syr. Všetko s mierou. Nespravte však ani opačnú chybu, že kúpeľňu osvetlíte nedostatočne, pretože mať dostatok svetla je dôležité. Stmievače sú kľúčom.
 • ďalšou chybou je asymetrické osvetlenie. Umiestnenie svietidla len na jednu stranu zrkadla vytvorí nerovnomerné osvetlenie a sťaží vašu kúpeľňovú rutinu.

💡 TIP! Ak práve plánujete osvetlenie vašej kúpeľne, možno bude ďalším vašim projektom kuchyňa. Nevynechajte preto ani článok, ktorý je venovaný osvetleniu srdca vášho domova – kuchyne.

 

💡 Tipy na bodové svietidlá do kúpeľne:

Lucide 17948/20/31 – LED kúpeľňové bodové svietidlo SIRENE-LED 4xGU10/4,5W/230V
189,95 €
Lucide 26993/15/11 – LED kúpeľňové bodové svietidlo XANTO-LED 3xLED/5W/230V
119,95 €
Eglo 95994 – LED Kúpeľňové bodové svietidlo TAMARA 1 3xGU10-LED/3,3W/230V
91,90 €
Lucide 17948/10/11 – LED kúpeľňové bodové svietidlo SIRENE-LED 2xGU10/4,5W/230V
89,95 €

Pozrieť ďalšie

 

Zdroj informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.