Svetlá do kuchyne – tipy a odporúčania ako naplánovať dizajn kuchynského osvetlenia

Georgina Babinová Téma 20. apríla 2021 0

Svetlá do kuchyne a vôbec celkový dizajn kuchynského osvetlenia musia mať úplne najflexibilnejšiu schému vnútorného osvetlenia v domácnosti, aby odrážali širokú škálu funkcií, na ktoré sa súčasné kuchyne používajú. Kuchynské osvetlenie sa musí vedieť prispôsobiť jasnému, všeobecnému svetlu na deň, najmä v tmavých kuchyniach ako doplnok k dennému svetlu, k čaju o piatej a domácej práci za súmraku a rovnako aj k intímnej nálade pre stolovanie vo večerných hodinách. Kľúčom k tomu je dobré umiestnenie svietidiel.

Jednou z najčastejších chýb, ktoré sa pri navrhovaní kuchynského osvetlenia robia, je pokúsiť sa osvetliť miestnosť pomocou jedného svietidla alebo mriežky fixovaných svietidiel, ktoré môžu vytvoriť nerovnomerné rozloženie svetla, oslnenie a vrhanie tieňov na pracovný povrch. Kuchyňa je srdcom a dušou domova. Tam si prezeráme dennú poštu, čítame, robíme domáce úlohy s deťmi, pripravujeme lahodné jedlá pre tých, ktorých milujeme a stretávame sa s priateľmi pri večeri. Tento multifunkčný, vysoko viditeľný priestor potrebuje vrstvené osvetlenie, vrátane osvetlenia pracovných plôch, akcentačného a všeobecného osvetlenia. Poďme sa teda pozrieť na to, aké svetlá budete potrebovať a kde.

Ako naplánovať dizajn kuchynského osvetlenia?

Kľúčom k osvetleniu vašej kuchyne je flexibilita. Flexibilná schéma osvetlenia, ktorá zahŕňa stmievače a zohľadňuje výber a umiestnenie svietidiel, pomôže vášmu priestoru maximalizovať funkčnosť vo dne v noci. Osvetlenie činností a akcentačné osvetlenie vám môžu pomôcť počas dňa dopĺňať prirodzené svetlo, no večer budete potrebovať jasné, všeobecné svetlo a pravdepodobne budete chcieť intímnejšie prostredie na vychutnanie večere, alebo keď sa bavíte.

Nasledujúce všeobecné odporúčania na osvetlenie kuchyne vám pomôžu pri plánovaní dizajnu osvetlenia:

 • svetlá do kuchyne sú zastúpené vo väčšom počte, ako akékoľvek iné svetlo vo vašej domácnosti. Z tohto dôvodu je jednou z najlepších riešení osvetlenia kuchyne upgrade na energeticky účinné žiarovky ako CFL alebo LED. Vyžarujú aj menej tepla, čo je ideálne pre podsvietenie kuchynskej linky a osvetlenie činností.
 • teplejšie, zlaté svetlo vytvorí príjemnú atmosféru, ale budete potrebovať aj chladnejšie svetlo pre osvetlenie pracovných plôch, ktoré vám pomôže sústrediť sa a zobudí vás ráno, zatiaľ čo pripravujete raňajky
 • pohybové senzory a stmievače vám pomôžu znížiť spotrebu energie a zlepšiť funkčnosť tohto priestoru

Tajomstvo vytvárania funkčného a atraktívneho priestoru je rovnaké v každom priestore vašej domácnosti – vrstvenie svetla. Zatiaľ čo väčšina izieb uprednostňuje všeobecné alebo náladové osvetlenie, v kuchyni by malo byť vaším hlavným cieľom osvetlenie činností. Začnime teda tam.

Svetlá do kuchyne

Osvetlenie pracovných plôch je najdôležitejšou vrstvou kuchynského osvetlenia (zdroj: pinterest.com)

 

Osvetlenie činností

Keďže gro toho, čo robíte vo vašej kuchyni, je orientované na činnosti, je vhodné začať s plánovaním osvetlenia tejto vrstvy. Pracovné osvetlenie poskytuje cielené osvetlenie pracovného priestoru. V kuchyni to zahŕňa nasledujúce priestory: pracovné dosky, ostrovy, drezy, sporák, vnútorné skrinky a zásuvky. Podlinkové osvetlenie, závesné aj koľajové osvetlenie – to všetko môžete použiť na osvetlenie činností.

 

➡️ Podlinkové osvetlenie

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako osvetliť vaše pracovné priestory, je nainštalovať osvetlenie pod linku, čo zabezpečí svetlo tam, kde je to najviac potrebné, bez rizika vrhania tieňov a bez nutnosti inštalácie ťažkopádnych svietidiel. Majte na pamäti tieto tipy:

 • mnoho pracovných dosiek, vrátane žuly a mramoru, je reflexných. Ak to znie ako vaša kuchyňa, hľadajte podsvietenie linky, ktoré poskytuje rozptýlené svetlo, aby sa zabránilo oslneniu – napríklad LED pásy
 • podlinkové osvetlenie nainštalujte pozdĺž predného okraja horných skriniek, aby sa rozsvietila celá doska, nie len vaša stena.

💡 Tipy na podlinkové svetlá:

LED Podlinkové svietidlo LED/15W/230V strieborná
40,94 €
LED Podlinkové svietidlo GANYS LED/10W/230V
38,83 €
LED Stmievateľné podlinkové svietidlo so senzorom LED/9W/230V
32,92 €
LED Podlinkové svietidlo LED/10W/230V strieborná
31,43 €

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Koľajnicové osvetlenie

Koľajnicové osvetlenie vám umožní nasmerovať všeobecné aj pracovné osvetlenie tam, kde ho potrebujete. Majte na pamäti tieto tipy, aby ste čo najlepšie využili svoje koľajnicové svetlá:

 • nasmerujte žiarovky tak, aby vám nesvietili do očí
 • namontujte stropné svietidlá nad boky drezov a iných pracovných priestorov tak, aby hlava a telo neblokovali svetlo
 • dbajte na to, aby ste nenainštalovali upínacie prípravky, ktoré by mohli zasahovať do otvárania dverí vašich horných skriniek

Pri výbere žiaroviek pre koľajnicové osvetlenie hľadajte žiarovky s rozložením lúča 25 stupňov alebo menej, aby bolo svetlo zaostrené a nasmerované presne na oblasť činnosti.

 

➡️ Závesné svetlá do kuchyne

Závesné svietidlo môže byť dekoratívne aj funkčné. Väčšina týchto svetiel ponúka všeobecné osvetlenie, ktoré je distribuované vo všetkých smeroch, ale ak sú umiestnené správne, závesné svetlá môžu tiež fungovať ako štýlové osvetlenie pracovných plôch nad priestormi, ako je váš kuchynský ostrov alebo drez.

Všeobecné osvetlenie kuchyne

Všeobecné osvetlenie je zodpovedné za atmosféru kuchyne (zdroj: pinterest.com)

 

Všeobecné osvetlenie

Všeobecné osvetlenie primárne určuje náladu a vytvára atmosféru vašej kuchyne. Tento cieľ vám pomôžu dosiahnuť zapustené, koľajnicové a dekoratívne závesné svetlá. Kľúčom k vytvoreniu efektívneho okolitého osvetlenia je vytvorenie konzistentnej vrstvy svetla. Ako to dosiahnete, záleží na usporiadaní vašej kuchyne; napríklad:

 • Galley kuchyne budú ťažiť z jedného radu zapustených alebo koľajnicových svetiel
 • kuchyne so skrinkami okolo stien a otvorený priestor alebo ostrov uprostred môžu využiť zapustenú osvetľovaciu mriežku, panel a / alebo závesné osvetlenie
 • ak máte menšiu kuchyňu, môžete zväčšiť priestorový pocit pomocou smerových svetiel, ktoré sú naklonené smerom nahor ku skrinkám a stenám
 • ak máte otvorený koncept dizajnu a vaša kuchyňa plynule prechádza do obytného priestoru, stmievače môžu zvýšiť funkčnosť vášho kuchynského osvetlenia tým, že poskytnú náladové svetlo vašej obývačke 

 

➡️ Zapustené bodové svetlá

Zapustené osvetlenie je veľmi subtílne a je obzvlášť vhodné pre nižšie stropy. Ak sa rozhodnete pre zapustené osvetlenie, uistite sa, že žiarovky sú nainštalované dostatočne blízko k vašim skrinkám, aby vrhali užitočnú vrstvu svetla aj na kuchynskú linku. Ak sú príliš ďaleko, môžu nasmerovať svetlo na váš chrbát počas varenia, čo vedie k tieňom, ktoré vrháte práve na plochu, kde pracujete. Cieľom je umiestniť svetlá asi 60 – 65 cm od stien tak, aby stred lúča padal cez okraj dosky. Pri výbere žiaroviek pre vaše zapustené osvetlenie, zvážte šírenie lúča a rozmer miestnosti. Pre všeobecné osvetlenie sa odporúčajú štandardné reflektory so širším uhlom lúča.

💡 Tipy na bodové podhľadové svietidlá s LED žiarovkami:

Sada 10 moderných zapustených bodových svetiel z hliníka s hrúbkou 3 mm – Qure
112,00 €
Sada 10 zapustených bodových svetiel z bielej ocele – Carree
105,00 €
Sada 10 zapustených bodových svetiel sklopných zlatých – Edu
87,95 €
Eglo 78737 – SADA 3x LED Stmievateľné podhľadové svietidlo TINUS LED/17W/230V + DO
86,44 €

Pozrieť ďalšie

 

💡 TIP! Aký priestor necháte medzi zapustenými svetlami a koľko ich nainštalujete, závisí od veľkosti a rozloženia vášho priestoru. Ako všeobecné pravidlo platí, že zapustené svetlá sú zvyčajne inštalované každých 120 až 150 cm.

 

➡️ Závesné svetlá

Závesné osvetlenie je skvelé pre vyššie stropy alebo pre zavesenie nad ostrovy alebo jedálenské priestory. Poskytuje nižšiu úroveň svetla ako zapustené svetlá, čo pomáha vytvoriť vyváženejší vzhľad a zároveň dodá vášmu priestoru štýl a vizuálny dojem. Tu je návod, ako používať závesné osvetlenie na vytvorenie rovnomernej vrstvy všeobecného svetla:

 • uistite sa, že svietidlá visia aspoň 75 cm od pracovnej dosky alebo stola, aby neblokovali váš pohľad alebo nevytvárali prekážky v strede vášho ostrova (najmä ak tam jedávate)
 • zvážte veľkosť vášho priestoru pri výbere svetiel. Pre menšie priestory si vyberte menšie, ľahšie modely. Väčšie priestory zvládnu odvážnejšie, dramatickejšie svietidlá.
 • obmedzte dizajn na jednu sadu závesných svetiel, aby ste sa vyhli nadmernému komplikovaniu priestoru. Ak potrebujete viac svetla, môžete svoje lampy doplniť zapusteným osvetlením. 

💡 Pri výbere kuchynského lustra či závesného bodového svietidla máte mnoho možností:

LED Stmievateľný luster na lanku LED/40W/230V 3000-6500K biela
117,74 €
Luster JOKER 3xGU10/25W/230V čierna
83,98 €
Eglo 94605 – Luster MOGANO 1xE27/60W/230V
81,90 €
Philips – Luster 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster ICELAND 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster na lanku CASCO 1xE27/60W/230V
66,68 €
Eglo 93836 – Luster CORETTO 1xE27/60W/230V
59,90 €
Luster na lanku CEED 3xE27/60W/230V
54,44 €

Pozrieť ďalšie

 

Akcentačné osvetlenie

Okrem upozornenia na architektonické detaily a ďalšie zaujímavé body, ako sú umelecké diela alebo vintage kuchynské kúsky, ktorými by ste sa chceli pochváliť, akcentačné osvetlenie vo vašej kuchyni často zvládne dvojité alebo trojité smeny, tým že funguje aj ako všeobecné a náladové osvetlenie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako vo vašej kuchyni použiť akcentačné osvetlenie:

 • osvetlenie priestoru pod spodnými skriňami je veľmi jemný spôsob aplikácie akcentačného osvetlenia v kuchyni. Je tiež funkčný, pretože sa dá použiť aj ako nočné svetlo. LED pásiky sú ideálne pre tento job. Ak je to možné, toto osvetlenie by malo byť samostatne ovládateľné.
 • ak máte vysoké stropy, svetlami na vrchu skriniek vytvoríte akcentačné aj všeobecné osvetlenie
 • svietidlá nad drezom poskytnú akcentačné aj pracovné osvetlenie
 • osvetlenie vnútra otvorených políc alebo skriniek je skvelý spôsob, ako upriamiť pozornosť na predmety, ktoré chcete predviesť, či už je to porcelán, sklo alebo iné dekoratívne kúsky

💡 Ak sa rozhodnete ako akcentačné osvetlenie použiť LED pásik, vybrať si môžete z nasledovných produktov:

Eglo 97931 – RGB LED Pásik FLEX LED/20W/230V IP44
88,20 €
Immax NEO – 3xLED RGB 11,5W/230V pásik 1m ZigBee
46,38 €
LED pásik vodotesný 5m IP65 modrá
24,90 €
LED Pásik 5m 16W/12V IP20 3000K
10,97 €

Pozrieť ďalšie

 

5 tipov, ako dotiahnuť plán osvetlenia kuchyne do dokonalosti

Kuchyne majú, ako srdce domova, iné potreby osvetlenia ako iné miestnosti. Je to praktická záležitosť vytvorenia dostatočného množstva osvetlenia činností, ale aj potreba vytvoriť si príjemné, útulné prostredie, aby si ho hostia mohli vychutnať bez prílišného rozruchu alebo formality. Tu sú naše tipy, ako vytvoriť dobre osvetlenú, príjemnú kuchyňu bez ohľadu na typ domu.

Dokonale osvetlená kuchyňa

Kuchyňa osvetlená ako z učebnice

 

➡️ 1. V schéme osvetlenia zohľadnite prirodzené denné svetlo

Práca s orientáciou a s tým, koľko prirodzeného svetla vaša kuchyňa dostane, napomôže procesu plánovania osvetlenia. Napríklad priestory orientované na sever budú trpieť nedostatkom svetla, priestory otočené na východ budú v popoludňajších hodinách slabo osvetlené, zatiaľ čo kuchyne orientované na juh a západ sú pravdepodobne prirodzene svetlé až do neskorého popoludnia. Prirodzenú úroveň osvetlenia ovplyvní aj výška stropu, ako aj povrchy, ktoré plánujete inštalovať v kuchyni – svetlé kuchynské skrinky, podlahy, pracovné dosky a povrchy s vysokým leskom budú odrážať svetlo a znížia potrebu umelého osvetlenia.

 

➡️ 2. Vypracujte pozície kuchynských zariadení a nábytku

Vypracovanie presnej polohy vašej kuchynskej linky a nábytku je nutnosťou. Potrebujete osvetliť pracovné plochy a nie podlahu. Ak plánujete v kuchyni aj jedáleň, určite nechcete mať jedálenský stôl bez osvetlenia. Musíte poznať aj výšku svojich jednotiek a či budete chcieť tieto miesta osvetliť zhora. ‘Práca týmto spôsobom vám pomôže určiť, kde budú vypínače. Ak máte otvorený plán kuchyne a obývacieho priestoru, je praktické mať ovládanie osvetlenia na oboch koncoch miestnosti.

 

➡️ 3. Kuchynské osvetlenie inštalujte v samostatných zónovaných okruhoch

Žiadna schéma osvetlenia kuchyne nebude vyzerať dobre, ak je ovládaná jedným vypínačom – je potrebné, aby ste mali kuchynské osvetlenie na rôznych okruhoch. Čo je potrebné zvážiť:

 • Koľko okruhov? Priemerná kuchyňa bude potrebovať tri okruhy: jeden pre bodové svietidlá; jeden pre závesné; a jeden pre podlinkové, napríklad.
 • Koľko zón? Otvorený plán kuchyňa / obývacia izba / jedálenský priestor bude potrebovať viac okruhov, pretože by ste mali zaobchádzať s osvetlením každej zóny individuálne.
 • Ktoré svetlá kedy? Ako budete používať priestor a ktoré svetlá chcete zapnúť súčasne? Napríklad má zmysel mať kuchyňu na samostatných okruhoch od obývacieho / jedálenského priestoru, aby ste sa nemuseli pozerať napríklad na neumytý riad, keď relaxujete.

 

➡️ 4. Zvoľte správnu teplotu svetla

Plánovanie úspešnej osvetľovacej schémy je aj o tom, ako nastaviť farbu svetla. Toto je trochu subjektívne, ale mali by ste si vybrať žiarovky, ktoré nielen lichotia priestoru, ale vytvárajú aj pocit pohody a útulnosti. Farba svetla môže dramaticky ovplyvniť vašu schému. Zoberme si napríklad LED žiarovky: ich farebná teplota sa meria v kelvinoch (alebo K) – denné svetlo má okolo 6 000-6 500 kelvinov, sviečky asi 1800 kelvinov. Aj keď budete chcieť, aby vaše LED diódy vydávali chladné biele svetlo nad pracovnými plochami, teplá biela je omnoho príjemnejšia pre jedálenské alebo spoločenské priestory. Najviac všestranná farba pre svetlá do kuchyne je 2700 kelvinov, vydáva mierne teplé svetlo, ktoré je dostatočne krémové počas dňa, ale je ešte stále príjemné pre večery. Pre svetlá v policiach a skrinkách by ste kvôli atmosfére mali vybrať osvetlenie s teplotou 2400 kelvinov.

 

➡️ 5. Správny počet svetiel je dôležitý

Ako sa dostať do rovnováhy? Dobrý elektrikár vám poradí, koľko svetiel budete potrebovať, ale vo všeobecnosti, priemerne veľká kuchyňa, okolo 4 m x 4 m, bude potrebovať šesť svetiel.

A nakoniec kuchyne často vedú, alebo aspoň ich okná pozerajú do záhrad, takže nezabudnite osvetliť aj vonkajší priestor. Neznamená to len to, že nepotrebujete záclony, ale rozšíri to aj pocit priestoru v kuchyni.

💡 TIP! Ak sme vás našou poslednou myšlienkou inšpirovali, prečítajte si náš článok venovaný osvetleniu záhrad.

 

Zdroj informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.