Ohrev vody v bazéne – solárny, elektrický, alebo svojpomocné riešenie

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 11. júna 2021 0

Ohrev vody v bazéne a predĺženie kúpacej sezóny pomôže z tejto dôležitej a náročnej investície, ktorá výrazne zvyšuje hodnotu vášho domova, vyťažiť maximum. Avšak, rovnako ako je k dispozícii množstvo typov bazénov, tak si môžete vyberať aj z rôznych typov ich ohrevu. Môže byť solárny, plynový, aj elektrický vo forme tepelného čerpadla, alebo prietokového ohrievača. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody, z ktorých niektoré priamo súvisia s vašim životným štýlom, aj miestom, kde žijete. Náš dnešný článok sa vám pokúsi pomôcť v rozhodnutí, ktorý typ ohrevu je pre váš bazén ideálny.

💡 Vyberte si z produktov na ohrev vody v bazéne a spríjemnite si kúpanie:

Pozrieť ďalšie

 

Vyberáme najvhodnejšie riešenie vykurovania pre váš bazén

Ohrev vody v bazéne môže spotrebovať veľké množstvo energie a následne byť veľmi drahé. Keďže bazény spotrebúvajú približne jednu tretinu elektrickej energie v domácnosti a ich vykurovanie ešte zvyšuje túto záťaž, preto stojí za to zvážiť, ktoré by bolo najúčinnejšie.

Ohrev vody v bazéne solárnymi kolektormi

 

➡️ Solárny ohrev vody v bazéne

Solárne vykurovanie je najobľúbenejší spôsob ohrevu bazénov a zároveň je najhospodárnejší. Využíva prírodnú energiu zo slnka, je bezpečný a zdravý pre životné prostredie a ušetrí vám veľa peňazí za účty v porovnaní s inými dostupnými spôsobmi vykurovania bazéna.

Solárne vykurovanie bazénov funguje cez solárne čerpadlo, ktoré je prevádzkované s veľmi malým množstvom elektriny – obvykle pod 1 kW za hodinu. Solárne čerpadlo tlačí vodu cez sieť kapilárnych trubíc, čím zabezpečuje, že voda zostáva v celom bazéne zohriata na konštantnú teplotu. Skúsenosti hovoria, že solárne ohrievače s priemernou veľkosťou zvyčajne ohrievajú bazén o 2 až 3 stupne Celzia za slnečného dňa a na každom konci sezóny ju predlžujú približne o mesiac. Sú dobrými a primerane ekonomickými ohrievačmi teploty vody v bazéne, ale nie sú „spoľahlivé“ kvôli nevyhnutnosti slnečného svetla. Bazénová prikrývka je dobrým doplnkom k solárnym ohrievačom, pretože udržuje vodu teplú oveľa dlhšie.

Prečo sa rozhodnúť pre solárny ohrev vody v bazéne?

 • jednoduchá inštalácia – aj keď pravdepodobne nebudete tým, ktorý vykonáva inštaláciu, je to bonus, že väčšinu systémov je možné nainštalovať v priebehu niekoľkých hodín.
 • dlhá životnosť – slnečná energia sa za posledných 30 rokov využíva nielen na vykurovanie bazénov, ale aj na dodávku elektriny a teplej tečúcej vody pre obytné aj komerčné stavby. Neexistujú žiadne motory alebo ventilátory, o ktoré by ste si mali robiť starosti, že sa pokazia a žiadne tepelné výmenníky, ktoré korodujú. Materiály použité v každom systéme sú trvácne a odolné voči poveternostným vplyvom.
 • problémy s údržbou takmer neexistujú – pretože solárne systémy sú také odolné, aj potreba údržby je extrémne nízka. Niektorí by dokonca povedali, že vôbec nevyžadujú údržbu. Solárny ohrev vody v bazéne nikdy neskratuje, nehrdzavie a nie je blokovaný cudzími časticami, ako je napríklad prach. U kvalitného solárneho systému môže prísť maximálne k úniku z trubíc a to je rýchla a jednoduchá oprava.
 • šetrí vaše peniaze – solárna energia je jednou z absolútne najvýhodnejších spôsobov, ako vykurovať bazén. Nebudete platiť za prevádzku čerpadla, pretože energia zo slnka je zadarmo. Solárne systémy sa väčšinou dajú pripojiť k už existujúcemu bazénovému čerpadlu, takže už nebudete mať ďalšie výdaje. Náklady na systém a inštaláciu sa zvyčajne vracajú do 1 až 3 rokov.

 

➡️ Typy solárneho ohrevu

Vykurovanie bazénu slnečným žiarením sa na prvý pohľad zdá byť jednoduché a atraktívne. Je to energeticky efektívny a ekologický spôsob vykurovania. Avšak v rámci tejto kategórie systémov vykurovania bazénov existuje viac možností, z ktorých každá má svoje výhody a nevýhody.

⭐ Solárne panely

Solárne panely vyrábajú namiesto tepla energiu. To je najväčší rozdiel oproti solárnemu ohrievaču. Energia je úplne šetrná k životnému prostrediu a používa sa na vykurovanie domu a bazénu pomocou elektrického vykurovacieho systému. Pre rýchle zahriatie vášho domu alebo bazénu je najlepšie kombinovať solárne panely s elektrickým vykurovacím systémom, ako je napríklad výmenník tepla. Cena takýchto solárnych panelov závisí od počtu panelov, typu, kvality a kapacity panelov. Solárne panely vyžadujú veľkú plochu, ktorá by mala byť prednostne orientovaná na juh.

⭐ Solárne rohože na ohrev vody v bazéne

Tieto rohože sa bežne používajú na vykurovanie menších bazénov a v zime sa demontujú. V tomto systéme vykurovania sa voda prečerpáva cez rohože. Tam je ohrievaná slnkom. Rohože potom prenášajú teplo do vody v bazéne. Ako už bolo uvedené, toto riešenie je určené hlavne pre menšie bazény. Predovšetkým preto, že veľkoobjemový bazén potrebuje viac času na prečerpanie celého objemu vody cez rohože. Výsledkom je veľmi dlhý čas úplného zahriatia.

⭐ Solárne kolektory v tvare kupoly

Prevádzka týchto solárnych kolektorov je veľmi podobná ako pri solárnych rohožiach. Tu je však potrubie zvinuté v nejakej kupole, kde je voda ohrievaná. V porovnaní so solárnymi rohožami zaberá tento systém oveľa menej miesta. Jedna kupola zohreje objem najmenej 5 000 litrov. Na bazén 8 m x 4 m, ktorý je hlboký 1,5 m, budete potrebovať 10 takýchto kupolí. Tento systém vykurovania bazénov je však vhodný iba pre pomerne malé bazény. Závisí tiež od slnečného žiarenia a využíva veľké množstvo energie na čerpanie vody cez kupolu. Cena jedného takéhoto kolektoru je cca 100 EUR. Pre ten istý bazén je preto o niečo lacnejšia ako solárne rohože.

 

Rozhodnúť sa môžete aj pre niektoré z nasledujúcich riešení:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Kedy sa rozhodnúť pre solárny ohrev vody v bazéne?

Pokiaľ váš bazén a pozemok nie sú príliš zaťažené rôznymi faktormi ovplyvňujúcimi teplotu bazéna – tieň, veterná oblasť, atď. potom nie je dôvod, prečo by solárne vykurovanie nemalo byť pre vás životaschopnou možnosťou.

Otázkou však je, čo chcete zo svojho bazénu vyťažiť. Ak chcete plávať v teplej vode 365 dní v roku a nežijete v trópoch, budete musieť dostať do vášho bazénu elektrické alebo plynové kúrenie. Ak ste však rekreačný plavec, ktorý si chce jednoducho predĺžiť sezónu, potom je solárna energia tou správnou cestou.

 

➡️ Ako používať solárne vykurovanie bazéna?

Rovnako ako u väčšiny vecí v živote, nezáleží na tom, čo robíte, ale ako to robíte. Tu sú tri tipy ako čo najlepšie využiť váš solárny systém ohrevu bazéna:

 • nespúšťajte ho, keď to nepotrebujete. Najmä keď ste odcestovaní alebo v zimných mesiacoch.
 • toto platí najmä počas kúpacej sezóny – zabezpečte, aby sa systém prevádzkoval hodinu denne, aby sa vypláchol nahromadený odpad a systém bol dezinfikovaný
 • ak máte solárny regulátor, nemusíte sa s tým zaoberať – malo by sa to robiť automaticky.

Otec a syn mrznú v studenej vode bazéna

 

➡️ Elektrický ohrev vody v bazéne

Elektrické ohrievače bazénov sú bežnou alternatívou, ale majú samozrejme aj svoje nevýhody. Niektoré typy môžete odpojiť, čo je užitočné pri skladovaní a zazimovaní, iné typy však potrebujú zapojenie do domácej elektrickej siete, čo si môže vyžadovať inštaláciu a servis elektrikára. Niektoré jednotky využívajú veľa elektriny, čo môže výrazne zvýšiť energetické náklady vašej domácnosti.

Elektrický ohrievač bazénov bol vyvinutý do mnohých rôznych typov, takže bez ohľadu na veľkosť alebo tvar bazéna nebudete pravdepodobne sklamaní z dostupného sortimentu.

Prečo sa rozhodnúť pre elektrický ohrev vody v bazéne?

 • spoľahlivosť – elektrické ohrievače bazénov sú najspoľahlivejšie z ohrievačov dostupných širokej verejnosti. Solárne ohrievače, hoci môžu byť šetrnejšie k životnému prostrediu, nie sú príliš konzistentné a sú závislé od slnka. Plynové ohrievače sú menej čistou formu energie ako elektrické a v chladnejších dňoch môžu byť nespoľahlivé, pretože sú ovplyvnené mrazom, ventily môžu byť netesné.
 • vykurovací výkon – väčšina elektrických ohrievačov funguje tak, že nasáva vzduch z okolitého prostredia a toto funguje veľmi efektívne počas leta, pretože vzduch je už dostatočne teplý na to, aby bol adekvátne zohriaty motorom.

 

➡️ Typy elektrických ohrievačov bazénov

Možno vás zaujíma, ako funguje elektrický ohrievač bazéna. Predtým, ako sa ponoríme do jeho logistiky, je dôležité si uvedomiť, že existujú dva typy elektrických ohrievačov bazénov: elektrické prietokové ohrievače a tepelné čerpadlá.

 

⭐ Elektrické prietokové ohrievače

Elektrický ohrievač vody v bazéne generuje teplo z elektrického prúdu. Vďaka vyhrievaciemu prvku, ktorý prechádza celou jednotkou, je schopný rýchlo premieňať elektrickú energiu na teplo. Keď voda preteká systémom a cez vyhrievacie teleso, absorbuje teplo a ohriata tečie späť do vášho bazénu. Cyklus pokračuje, kým sa nedosiahne požadovaná teplota.

Nasledujúce video vám takýto ohrievač predvedie „naživo“:

Elektrické topení Heat Pool pro bazény

 

⭐ Elektrické tepelné čerpadlá

Druhý typ elektrického ohrievača bazéna sa nazýva tepelné čerpadlo, ktoré dodáva teplo z okolitého vzduchu a prenáša ho do vody. Je to cyklicky pracujúci tepelný stroj, kde celý proces prebieha v uzatvorenom okruhu a všetky deje sa periodicky opakujú. Vo vnútri tepelného čerpadla sú cievky a v nich tekuté chladivo. Keď teplo, ktoré sa odoberá zo vzduchu, príde do styku s cievkami, tekuté chladivo sa zmení na plyn, ktorý odoberá teplo z okolia a akumuluje ho v sebe. Teplý freónový plyn prechádza kompresorom, ktorý ho stlačí na horúci plyn. Tento potom prechádza kondenzátorom, cez ktorý vystupuje a vstupuje voda z bazéna. Bazénová voda prechádza cez cievku, zahrieva sa a potom sa vracia späť do bazéna.

Na rozdiel od slnečnej energie, ktorá je ovplyvňovaná úrovňami slnečného žiarenia alebo plynových ohrievačov, ktoré môžu byť ovplyvnené extrémnymi teplotami, je elektrina v našom každodennom živote konštantná. Vďaka tomu je elektrický ohrievač bazéna tým najspoľahlivejším ohrievačom bazéna, aký môžete vlastniť. Ďalšou veľkou výhodou tepelných čerpadiel je ich univerzálnosť, pretože mnoho modelov dokáže bazén vykurovať alebo aj chladiť. Toto sa môže využiť vtedy, keď tropický letný vzduch môže spôsobiť premenu bazénov na extra veľké vírivky. Tepelné čerpadlo má však jednu nevýhodu. Je to pomalý ohrievač, čo znamená, že na jar by sa malo počítať s periódou 7 dní na zahriatie vody z 15 ° C na 28 ° C.

Tepelné čerpadlo pre bazény

 

➡️ Prietokové ohrievače vs. tepelné čerpadlá

Elektrické ohrievače a tepelné čerpadlá nemajú veľa podobností. Napríklad, pretože elektrické prietokové ohrievače dodávajú teplo z elektriny, môžu fungovať dobre bez ohľadu na vonkajšiu teplotu a sú ideálne na rýchle prerušované vykurovanie bazénov. Naopak, tepelné čerpadlá sú vhodnejšie na konštantné vykurovanie a sú energeticky účinnejšie ako elektrické ohrievače. Počas teplého počasia môžu byť náklady na energiu tepelného čerpadla až o 85% nižšie ako na prietokový ohrievač. Tepelné čerpadlo však závisí aj od okolitej teploty. Pri vysokých vonkajších teplotách sa voda zohreje oveľa rýchlejšie ako pri nízkych teplotách. Výsledkom je, že väčšina tepelných čerpadiel nebude pracovať pri vonkajších teplotách nižších ako 5 ° C. Tepelné čerpadlá All Season sú výnimkou z tohto pravidla, nemožno však očakávať, že za jeden deň zvýšia teplotu vody o niekoľko stupňov. Pri teplotách pod 5 ° C bude toto čerpadlo schopné len udržiavať konštantnú teplotu.

 

Z aktuálnej ponuky elektrického ohrevu vody v bazéne vyberáme:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Plynové vykurovanie bazéna

Plynové ohrievače bazénov používajú plyn alebo propán, v závislosti od typu ohrievača. Tie, ktoré spaľujú zemný plyn, musia byť napojené na plynovod a tie, ktoré spaľujú propán, vyžadujú propánové nádrže. Obzvlášť užitočné sú na rýchly ohrev vody. Horiaci plyn ohrieva spaľovaciu komoru a teplo, ktoré sa vytvára, sa potom prenáša do vody v bazéne.

Z dôvodu nákladov spojených s prevádzkou a rýchlosťou, ktorou zohrievajú vodu, sa plynové ohrievače zvyčajne odporúčajú ako záložné ohrievače alebo pre bazény, ktoré sa nemusia často ohrievať. Je to najdrahší spôsob vykurovania, ale v niektorých prípadoch najúčinnejší pretože nezávisí od slnka ani od teploty vzduchu. Nie je to však čistá forma energie a tým ani prínosná pre životné prostredie. Preto sa mu ani nebudeme podrobnejšie venovať.

 

➡️ Ohrev vody v bazéne drevom

Na vyhrievanie bazéna môžete použiť aj kachle na drevo. V tomto systéme musí voda pretekať pozdĺž kachlí, kde zachytáva teplo generované ohňom. Tento druh vykurovania sa používa hlavne pre menšie bazény na príležitostné použitie. Vykurovanie bazéna s drevom je dosť náročné na prácu a drevo je tiež drahé (ak len nevlastníte les). Tento systém neodporúčame.

 

💡 Ako rozhodnúť, ktorý typ ohrevu vody v bazéne je pre vás najvhodnejší?

Ideálny typ vykurovania pre váš bazén bude závisieť od vašich individuálnych okolností. Budete musieť zvážiť niekoľko faktorov, vrátane:

 • priemerných teplôt v oblasti, kde bývate
 • množstva slnečného svitu vo vašej oblasti
 • ako často chcete využívať bazén
 • či chcete plávať počas celého roka
 • na čo bude váš bazén používaný (kúpanie, relax, vodoliečba)

Mali by ste zvážiť aj potreby ostatných ľudí, ktorí budú využívať váš bazén. Napríklad, ak máte malé deti alebo starších príbuzných, pravdepodobne budete potrebovať vyššiu teplotu vody, aby sa cítili príjemne, pretože je nepravdepodobné, že budú plávať rovnako intenzívne ako vy.

Ďalším dôležitým faktorom, na ktorý treba myslieť, je veľkosť vášho bazénu. Väčší bazén bude potrebovať účinnejší vykurovací systém, aby sa dokázal zahriať na konštantnú teplotu.

 

Efektívny spôsob ohrevu bazénu pre domácich majstrov

Jednou z najväčších nákladov vlastnenia bazénu je mesačný účet za energiu. Ohrev vody v bazéne môže byť veľmi drahý, ale solárny ohrievač môže tieto náklady úplne eliminovať. Takýto ohrev udržiava vodu na požadovanej teplote bez toho, aby k mesačnému účtu za energie pripočítal ďalšie náklady. A keď si ho vyrobíte svojpomocne, aj vstupná cena je minimálna.

Bazénový teplomer

 

➡️ Solárny ohrievač svojpomocne

Zadanie: Máme záhradný bazén Bestway 4,88 m x 2,74 m x 1,22 m (13 m³), ktorý používame iba v prípade, že teplota vody v bazéne je> 25 ° C. To sa však stáva iba vtedy, ak je intenzívne slnečné žiarenie a vysoké teploty niekoľko dní za sebou.

Aby sa predĺžil čas používania bazéna, rozhodli sme sa vytvoriť solárny ohrievač pomocou 16 mm LDPE rúr. Zvyčajne sa používajú v zavlažovacích systémoch a sú odolné proti UV žiareniu, čiernej farby a s tenkými stenami, takže sú ideálne na ohrev vody. Potrebujeme dva kotúče po 100 m, celkom 200 m a ďalšiu záhradnú hadicu 25 m na pripojenie k bazénu. Obehové čerpadlo je možné kúpiť z druhej ruky, Bazos to istí. Čierne zavlažovacie rúrky stočíme na streche, napríklad, záhradného domčeka. Strecha sa zohrieva pomerne dosť a prispieva tak k zahrievaniu vody. Špirálu potrubia je možné pripojiť aj k nejakej nosnej konštrukcii, ale keď ste leniví, rúry na streche nie sú viditeľné zo zeme, takže nepredstavujú estetickú mrzutosť.

 

➡️ Vyhodnotenie účinnosti

A teraz spravme nejaké merania na vyhodnotenie účinnosti tohto riešenia. Aby sme získali metriku, je potrebné zapojiť tri bezdrôtové snímače teploty: jeden meria teplotu vzduchu, druhý meria teplotu bazéna a tretí meria teplotu solárne ohrievanej vody. Relé zapína a vypína obehové čerpadlo podľa plánu.

Na zmeranie získanej slnečnej energie použijeme vzorec pre objemový prietok vo vykurovacom systéme:

q = h / (cp ρ Δt)

kde:

q = objemový prietok (m³ / s)
h = prietok tepla (kJ / s, kW)
cp = merné teplo (kJ / kg ° C)
ρ = hustota (kg / m3)
Δt = teplotný rozdiel (° C)

Obehové čerpadlo dokáže prečerpávať konštantné množstvo 1,55 l vody za minútu (q).
Merné teplo vody (cp) sa predpokladá na 4,166 kJ / kg ° C pre teplotný rozsah, ktorý očakávame.
Hustota vody (p) je priemerná na 998 kg / m3 pre teplotné rozsahy, ktoré očakávame.
Teplotný rozdiel (Δt) bude poskytnutý rozdielom odčítania solárne ohrievanej vody a teploty bazéna.

 

➡️ Výpočet

Všetky vyššie uvedené hodnoty sa môžu meniť na základe teploty, tlaku, vodnej konzistencie a ďalších faktorov, takže predpokladáme približné hodnoty. Preto riešenie vyššie uvedenej rovnice pre h pomocou vyššie uvedených konštánt nám dáva:

h = q (cp ρ Δt)

h = (4.186 kJ/kg °C)*(998 kg/m³)*(1.55 liter)*(1/1000 m³/liter)*(Δt °C)/((1 min)*(60 s/min))

h = (4.186)*(998)*(1.55 )*(1/1000)*(Δt) / ((1)*(60))

h = 0.107922 Δt

Napríklad, ak je teplota bazéna 20 ° C a teplota solárnej ohrievanej vody 45 ° C, očakávaný prietok tepla sa môže vypočítať ako:

h = 0.107922 * (45°C-20°C) = 2.69805 kW

Za slnečného a horúceho dňa môže solárne ohrievaná voda ľahko dosiahnuť aj 55 ° C.

Metriky zaznamenávame a výsledky vypočítavame pomocou Emoncms. Máme denný príkon v kWh, denne sa sumarizuje zozbieraná energia a na konci sezóny máme k dispozícii výpočty úspor v porovnaní s elektrickým ohrevom. Tento systém prináša zisk zhruba 10 kWh za deň.

⭐ Náklady na projekt

 • 200m 16 mm rúry LDPE – cca 60 EUR
 • 25m záhradná hadica – cca 25 EUR
 • použité obehové čerpadlo – už za 30 EUR na Bazos
 • rôzne konektory, adaptéry atď. – cca 20 EUR

 

💡 Čo je to Emoncms?

Emoncms je aplikácia bežiaca na lokálnom zariadení, ako je Raspberry PI, Arduino a iné, alebo v cloude, ktorá uchováva dáta o spotrebe energie, teplote alebo iné údaje (vlhkosť, luxy, …). Tieto dáta je možné exportovať ako CSV súbor, ktorý možno otvoriť v MS Exceli.

 

Odporúčanie na záver

Pretože pri výbere vykurovacieho systému pre váš bazén je potrebné vziať do úvahy toľko rôznych faktorov, pri plánovaní a inštalácii bazéna je nesmierne dôležité poradiť sa s profesionálom. Budú vedieť poskytnúť odporúčanie pre najlepší typ ohrevu pre oblasť, v ktorej žijete a to pri zohľadnení všetkých vašich ďalších potrieb. Každá z možností, ktoré sme v dnešnom článku predstavili má svoj vlastný jedinečný súbor výhod a nevýhod. Je dôležité zvážiť svoje možnosti a určiť, čo bude vyhovovať vašim potrebám v rámci rozpočtu, ktorý máte k dispozícii.

💡 TIP: Ohrev vody v bazéne je síce dôležitý, ale filtrácia je nevyhnutná. Ako vybrať správnu sa dozviete z nášho článku – „Ako si vybrať bazénovú filtráciu“.

 

💡 Vyberte si z produktov na ohrev vody v bazéne a spríjemnite si kúpanie:

Pozrieť ďalšie

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.