Trávnik svojpomocne – všetko o trávniku od A po Z, založenie a starostlivosť

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 4. apríla 2021 0

Trávnik je neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady a preto je viac menej isté, že pokiaľ plánujete stavbu či kúpu domu (ak sa tak ešte nestalo), tak akcia: „Trávnik svojpomocne“ vás skôr či neskôr asi neminie.

Niekomu sa na prvý pohľad bude zdať, že založiť trávnik, ktorý by spĺňal potrebné estetické a funkčné parametre nie je žiaden väčší problém. Nuž, nie je – ak viete čo robiť. Preto vám teraz prinášame kompletný návod ako sa dopracovať ku krásnemu trávniku vlastnou cestou. A nie aby ste zabudli na to, že „hotový“ trávnik si potom vyžaduje aj adekvátnu starostlivosť. V tomto článku nájdete o trávniku samotnom a jeho ošetrovaní všetko en bloc. Nech sa páči.

Trávnik – definícia, funkcia, typy

Zelená oáza pokoja – aj takto by sme mohli definovať trávnik z estetického hľadiska. Z toho funkčného sa jedná o udržiavanú trávnatú plochu parkového typu.

Teda nie je to žiadna lúka – od tej sa líši ako skladbou rastlín (trávnik je špecifická zmes tráv, ktoré sú vyšľachtené a nakombinované tak, aby vytvárali hustú, pružnú a pevnú mačinu) a spôsobom založenia, tak aj účelom a vlastne aj spôsobom údržby. Trávnik je tiež súčasť väčšieho celku v sadovníckej tvorbe a teda dôležitý prvok záhradnej architektúry. Okrem toho býva súčasťou verejnej zelene a viacerých športovísk (futbalové či golfové trávniky a podobne).

Základné typy trávnikov

➡️ Okrasný trávnik

Okrasný trávnik

Okrasný trávnik je na okrasu a plní hlavne prezentačnú úlohu. Takže ak máte doma deti a domáce zvieratá, prípadne chcete záhradu a trávnatú plochu využívať aj na športové či iné aktivity, tak tento typ trávnika nie je práve pre vás. Pod pojmom okrasný trávnik si teda skôr predstavte jemný anglický trávnik, na ktorý sa takmer bojíte stúpiť, a ktorý si vyžaduje aj maximálnu starostlivosť (dokonalá príprava pôdy, pravidelná závlaha, hnojenie, časté kosenie). Takýto trávnik je veľmi jemnučký, no naozaj aj veľmi hustý a mal by mať v plnej kondícii krásnu sýtozelenú farbu.

➡️ Úžitkový trávnik

Úžitkový trávnik

Je to najčastejšie používaný typ trávnika a hodí sa v podstate na všetky stanovištia + znesie aj väčšiu záťaž (nie zase extrémnu pravdaže). Vyznačuje sa takisto hustejšou mačinou, ale skôr drsnejšou a s menšou tvorbou biomasy, takže kosenie je potrebné tak 6 až 10 krát do roka. S hnojením treba rátať hlavne na jar (regeneračné hnojenie). Hodí sa ako na záhrady rodinných domov, tak aj ako verejná zeleň. Perfektne zapojený trávnik aj tohoto typu tiež vytvára výborný estetický dojem.

💡 TIP na produkt - Barenbrug universal
BARENBRUG Barenbrug universal 15 kg
 • trávniková zmes určená pre bežné parkové úpravy, znáša i mierne zaťaženie a je stredne náročná na údržbu
 • zloženie zmesi: Mätonoh trváci (odroda Blazer 4), 30%, Lipnica lúčna (Baron) 10%, Kostrava červená (Barustic) 10%, Kostrava červená (Barjessica) 50%
 • výsevná dávka je 25 – 30 g na m² / 15 kg balenie tak máte na 500-600 m²
 • výrobcom je top osivárska spoločnosť BARENBRUG z Holandska

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

➡️ Športový/ihriskový trávnik

Športový trávnik - golfové ihrisko

Tieto trávniky sú najviac zaťažované a namáhané. A to v podstate celoročne (okrem krátkej zimnej prestávky). Musia sa vyznačovať vysokou znášanlivosťou použitých trávnych druhov voči vysokej záťaži, zašlapávaniu a sklzu, toleranciou voči častému, strednému až nižšiemu koseniu,
pevnosťou koreňového systému, rýchlosťou regenerácie drnov po poškodení. Intenzívne športové trávniky prevažujú samozrejme najviac vo futbale a golfe.

➡️ Trávnik do tieňa

Trávnik do tieňa

V ponuke obchodov nájdete aj trávnikovú zmes, ktorá je určená do tieňa. Aplikuje sa na plochy, pri ktorých sú svetelné pomery horšie a klasický trávnik by na týchto miestach neprosperoval. Pozor. Neznamená to hneď, že trávnik dopestujete aj v úplnom tieni – každý jeden druh trávy potrebuje slnko (viac či menej, ale potrebuje, medzi tie menej náročnejšie patrí napríklad lipnica hájna či psinček výbežkatý).

Takže pokiaľ máte zatienenú plochu, na ktorej sa neudrží ani burina, s trávou tam takisto veľmi nerátajte. Ak ju tam aj vysejete, zakrátko ju vystrieda mach. Ak potrebujete túto plochu zakrytú, riešte to skôr nejakým mulčom či kamienkami, alebo nejakou vhodnou okrasnou výsadbou (hosty, astilby, paprade, atď.).

➡️ Ostatné trávniky

Existuje ešte množstvo typov trávnikov, ktoré sa používajú na najrozmanitejších miestach a majú špecifické podmienky na pestovanie. Sú to napríklad špeciálne trávniky na letiskách, na brehoch riek a hrádzach, ale aj trávniky v sadoch, parkovacie, či dokonca strešné trávniky (i keď v tomto prípade sa nejedná o celkom presné pomenovanie, skôr je to zeleň – zložená z viacerých druhov rastlín, ktoré znesú takéto extrémnejšie podmienky).

Čoraz obľúbenejší je extenzívny typ trávnika, ktorý nevyžaduje žiadne väčšie zásahy (okrem občasného kosenia) a k tomu ešte aj kvitne. Dnes už dostanete kúpiť zmesi aj takéhoto typu, kde okrem tráv (nenáročných druhov a kultivarov) nájdete aj rôzne ďalšie byliny (ďatelinoviny, skorocel, klinček, sedmokráska a množstvo ďalších…).

Kvitnúci trávnik

➡️ Umelý trávnik

Nie je to živý organizmus, ale spomenúť ho musíme – existujú totiž miesta, kde tráva jednoducho rásť nebude (veľmi tienisté a vlhké miesta, pôda s príliš kyslým pH atď.). Alebo sa tam nehodí (okolie bazénov, jazierok, balkóny, loggie…). V takom prípade možno siahnuť aj po takejto alternatíve. A nemusíte ho kosiť, polievať ani hnojiť 🙂

Pozrieť ďalšie

 

Aké druhy tráv patria do trávnika

Medzi najviac používané trávy* v okrasných a úžitkových trávnikoch patrí najmä mätonoh trváci (Lolium perenne), kostrava červená (Festuca rubra) a lipnica lúčna (Poa pratensis). Existuje však množstvo odrôd jednotlivých druhov a výber tej správnej zmesi je hotové umenie a alchýmia (o tom by vám napríklad vedeli hovoriť profesionáli, ktorí sa starajú o špičkové golfové či futbalové ihriská).

Avšak pre naše domáce použitie je treba vedieť snáď iba to, či sa zmes hodí práve pre naše potreby – slnečné či tienisté miesto, ľahšia či ťažká pôda, klimatické podmienky a v tomto sa spoľahnúť na výrobcu trávnikárskeho osiva aby vybral ideálnu zmes druhov a odrôd tráv.

*Ďalšie druhy tráv, ktoré sa pridávajú do najrôznejších trávnikových zmesí: Kostrava červená výbežkatá (Festuca rubra rubra), Kostrava červená krátkovýbežkatá (Festuca rubra trichophylla), Kostrava ovčia (Festuca ovina), Kostrava trsťovníkovitá (Festuca arundinacea), Lipnica hájna (Poa nemoralis), Lipnica pospolitá (Poa trivialis), Lipnica stlačená (Poa compressa), Lipnica ročná (Poa annua), Lipnica nízka (Poa supina), Psinček tenučký (Agrostis capillaris), Psinček poplazový (Agrostis stolonifera), Psinček psí (Agrostis canina), Metlica trsnatá (Deschampsia cespitosa), Timotejka uzlatá (Phleum bertolonii), Hrebienka obyčajná (Cynosurus cristatus), Tomka voňavá (Anthoxanthum odoratum), Medúnok vlnatý (Holcus lanatus), Ometlina štíhla (Koeleria macrantha), Prstnatec obyčajný (Cynodon dactylon)

 

Na čo všetko musíte myslieť ešte pred založením trávnika

❓ Akú plochu vlastne chcete zatrávniť a aké prvky v nej chcete okrem trávnika mať

Najprv si určite miesto, kam chcete trávnik umiestniť a následne si premerajte jeho plochu. Rátajte tiež nejakou cestičkou a výsadbou okrasných a úžitkových rastlín, prípadne s ďalšími prvkami ako jazierko (pozri ako ho spraviť svojpomocne), skalka a podobne. Základom je ucelená zatrávnená plocha, ktorá by nemala mať žiaden extra zložitý tvar ani nejaké rušivé prvky. Čo je okrem estetického hľadiska fajn aj z toho praktického – kosenie extravagantných plôch trávy totiž ozaj nie je žiadna zábava a takýto trávnik sa vám bude v konečnom dôsledku len zle udržiavať.

❓ A aká je kvalita pôdy?

Veľmi dôležité je zistiť akú pôdu pod trávnikom vlastne máte. Trávnik najlepšie prosperuje na ľahších pôdach s dostatkom vzduchu, menej na ťažkých a ílovitých. Ak je práve druhý spomenutý typ pôdy váš príklad, musíte/mali by ste to riešiť. Ako prvá možnosť sa núka odobratie nevhodnej pôdy a spraviť navážku tej vhodnej. Druhou možnosťou je vylepšenie takejto pôdy pridaním vhodných komponentov ako kremičitý piesok a ďalšie, ktoré zmiernia takéto pre trávnik negatívne vlastnosti pôvodnej pôdy. Ak je na niektorých miestach podložie takmer úplne nepriepustné (na takom mieste stojí voda) je nutné oddrenážovanie.

❓ Aký bude účel trávnika?

Je samozrejme dobré vopred vedieť ako bude trávnik využívaný. Plánujete na ňom športovať spolu s deťmi? Nechcete stráviť ošetrovaním trávnika každú voľnú chvíľku? Máte psa, ktorý bude mať neobmedzený prístup na celú túto trávnatú plochu? V prípade, že ste na jednu z týchto otázok odpovedali kladne, zvoľte radšej univerzálnu zmes trávových semien. Bude síce o niečo hrubší (viac mätonohu), no takýto trávnik už aj niečo znesie a je tiež menej náročný na údržbu.

Naproti tomu sa typicky okrasný trávnik hodí napríklad na predzáhradku a môžete siahnuť po zmesiach, ktoré zaručujú veľmi jemný zato hustý porast (s kostravami či psinčekami). Samozrejme sa treba pripraviť na neustálu starostlivosť. Nevyhnutnosťou je časté kosenie, ošetrovanie proti burinám a chorobám, primerané hnojenie, vertikutácia a prevzdušnenie trávnika.

❓ Máte poriešenú závlahu?

Ako to vidíte so závlahou vášho trávnika? Ako živý biosystém potrebuje aj dostatok vody – teda aby prosperoval a nie len prežíval. Na výber máte z viacerých možností. Za A. Klasika hadica s vhodným nástavcom a polievate kedy to pôjde (ak sa náhodou stane, že raz dva razy na to nebudete mať čas – nevadí, aj žltá je dobrá…). Za B. Zavediete si na plochu vhodný automatický zavlažovací systém.

Ručné polievanie sa hodí skôr na menšie záhradky, kde trávnik netvorí veľkú plochu a teda takéto polievanie nie je až tak náročné na čas a energiu. Naproti tomu automatická závlaha je vhodná na väčšie plochy a siahnuť by mali po nej tí, ktorí chcú energiu a čas využiť efektívnejšie ako polievaním trávy (+ s vodou sa tiež takto hospodári oveľa efektívnejšie). Správne zrealizovaný a nastavený automatický zavlažovací systém, zabezpečí bezproblémové a kvalitné zavlažovanie vždy keď je to potrebné. Ak túto možnosť zvažujete, v tom prípade treba myslieť ešte pred samotným zakladaním trávnika aj na položenie závlahy (výkopové práce, určitá doba na uľahnutie zeminy vo výkopoch atď.).

💡 Závlahám oveľa podrobnejšie sa venujeme v špecializovanom článku: Závlaha trávnika – bez nej sa veru nezaobídete, čo všetko zahŕňa?

❓ Bude to výsev alebo pokládka kobercového trávnika/trávnej mačiny?

Fajn. Predpokladajme, že máte už ujasnené, kde a koľko plochy chcete zatrávniť, za akým účelom to má byť a aj zavlažovanie máte premyslené (prípadne či dáte aj sieťku proti krtom ak je treba). Teraz sa treba rozhodnúť ako vôbec ten trávnik založiť.

Na výber máte z dvoch možností. Buď to bude ✅ výsev alebo ✅ pokládka trávnej mačiny, respektíve trávnych kobercov. Každý spôsob má svoje výhody i nevýhody a je potrebné dobre zvážiť aký typ bude pre vás lepší.

✅ Výsev

Výhody

 • ekonomicky nenáročnejší spôsob zakladania trávnika, osivo netvorí ani desatinu pomyselných nákladov vynaložených na trávny koberec
 • vyberať je možné z najrôznejších trávnych zmesí od mnohých producentov, v rozličných baleniach, kobercový trávnik toľko možností nemá
 • nevyužité dobre uskladnené osivo si zachováva určitý stupeň klíčivosti aj do ďalších rokov, takže ho možno bez problémov použiť napríklad na dosev poškodených miest v trávniku a podobne
 • vysievaný trávnik sa skôr prispôsobí lokálnym podmienkam (pôdnym a klimatickým), koberec môže precestovať aj pol Slovenska a chvíľu mu to môže trvať kým sa aklimatizuje
 • samotný výsev je jednoduchý – dokážete to aj ručne, prípadne špeciálnym posypovým vozíkom
 • výsev netrvá tak dlho ako pokládka trávnej mačiny

Nevýhody

 • na druhú stranu treba rátať s tým, koľko ešte doňho budete musieť investovať, kým sa úplne nezapojí (dosev, zvýšené nároky na vlahu, hnojenie…)
 • s tým úzko súvisí aj doba, ktorú si treba vyhradiť na to, kým sa trávnik dostane do akceptovateľného stavu – vyrastie a zhustie
 • riziko nerovnomerného rozhodenia semena na plochu, čo sa neskôr prejaví miestami, kde bude trávnik hustejší
 • nie vždy natrafíte na kvalitné osivo, ktoré má aj adekvátne zloženie (to jest sú v ňom použité druhy a odrody tráv, ktoré sa do typu trávnika nehodia, napriek označeniu)
 • neočakávané udalosti – silný dážď môže osivo doslova zmyť z pozemku, takisto môže poslúžiť ako potrava pre vtáctvo

✅ Trávny koberec

Výhody

 • okamžitý vizuálny efekt – do 1-2 dní máte zelenú plochu pred domom bez ďalších väčších investícií
 • sieťka proti krtom sa zakladá jednoduchšie – iba na ňu položíte trávne koberce
 • pri kvalitnom trávniku netreba po jeho položení okamžite hnojiť ani inak podporovať zakorenenie (to všetko na začiatok zabezpečil výrobca)
 • trávnik neohrozí ani silnejší dážď ani vtáctvo
 • môže sa zakladať počas celej sezóny

Nevýhody

 • je to ekonomicky nákladnejší spôsob (cena za štvorcový meter mačiny + doprava + pokládka firmou)
 • pokládka je časovo i pracovne dosť náročná (ale zase nič čo by sa nedalo zvládnuť, prípadne to necháte na profesionálnu firmu)
 • zatrávnenie väčších plôch je dosť nákladné
 • obmedzený druhový výber tráv (hoci každý producent má svoju overenú zmes, predsa to nie je taký široký výber ako pri osivách)
 • trávnik treba po dovezení čím skôr položiť
💡 Kobercový trávnik

Kobercový trávnikStále viac a viac populárnejší spôsob ako založiť trávnik. Ide vlastne o pokládku už hotového trávneho koberca, ktorý vám dodá špecializovaná firma zaoberajúca sa pestovaním okrasných trávnikov. Trávna mačina k vám dorazí v podobe zrolovaných pásov (približne 0,5 m² jeden).

Takto získate takmer okamžite trávnatú plochu, ktorú môžete plne zaťažiť už do 2 týždňov po položení (kým sa mačina trávnika prekorení s podložím). Základom je perfektne pripravená plocha – zarovnaná, na povrchu zbavená všetkých burín a kamienkov. Samotná pokládka musí následne prebehnúť čo najskôr po odrezaní mačiny u producenta, takže musíte rátať s tým, že ho pokladať budete najmenej dvaja, traja…, ale i tak by vám napríklad takých 50 štvorcových metrov nemalo trvať dlhšie ako 2 hodiny.

💡 Kobercovému trávniku sa oveľa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Trávnikový koberec – zelený trávnik na záhrade do niekoľkých dní – ako na to?

Viac o zakladaní trávneho koberca – Video

Zakladanie trávnika – trávny koberec

Najvhodnejší čas na založenie

Aby ste vypestovali kvalitný trávnik, je potrebné „trafiť“ optimálne obdobie na výsev a určite nezanedbať následnú starostlivosť. Máte v podstate 2 možnosti. Buď výsev spravíte na jar (marec až máj), alebo koncom leta, v skorú jeseň (august, september).

Nezabudnite však na to, že predtým už musíte mať všetko pripravené. To znamená plochu zbavenú buriny, kameňov, vyrovnanú – splanírovanú, v prípade potreby aj predhnojenú, prekyprenú, prevzdušnenú pridaním piesku, dosypaním novej zeminy a tiež je musíte nechať čas na uľahnutie (inak vás môžu neskôr prekvapiť nepekné preliačiny, ktoré potom len tak ľahko neopravíte). Na jar by sa teplota pôdy mala optimálne pohybovať nad 9 °C a na jeseň sejete už za slabšej svetelnej intenzity, pričom obe obdobia sú vhodné aj vďaka lepším vlahovým podmienkam.

Čo sa týka pokládky už hotovej trávnej mačiny, tak najlepší termín na položenie kobercového trávnika je apríl až máj. Ale môžete ho pokojne zakladať aj po celý rok. Nie však za mrazu, ani pri veľkej horúčave a suchu.

 

Výber osiva

Výber správneho osiva – to je základný predpoklad úspechu. Už sme to síce spomínali, no ešte to zopakujeme: vhodné zastúpenie druhov tráv v zmesi, ktorú chcete vysiať je alfa a omega zdravého a pekného trávnika. Pozornosť takto treba venovať aj percentuálnemu zastúpeniu tráv. Do kvalitného osiva treba investovať, nie je to totiž žiadna jednorázová záležitosť – nový trávnik si predsa nebudete zakladať každý rok.

Špeciálne trávne zmesi kúpite u predajcu (záhradkárstva, záhradné centrá, veľké hobbymarkety, na internete v špecializovaných eshopoch) v najrozmanitejšej palete typov a druhov a v akomkoľvek množstevnom balení (0,5 kg – 2 kg – 10, 15, 20, 25 kg). Od okrasných a menej zaťažovaných trávnikov, cez športové a intenzívne zaťažované trávniky, až po špeciálne osivá určené do tieňa, na slnko, bylinkové/kvitnúce trávniky a ďalšie.

 

Hnojivo a ďalšie materiály

Súčasťou prípravy pôdy pred výsevom by malo byť zapravenie potrebných živín v dávke 30–50 g/m2. Väčšinou sa jedná o špeciálne štartovacie trávnikové hnojivo (to znamená, že základné živiny dusík, fosfor a draslík sú doplnené o niektoré mikroživiny, často je to napríklad horčík). Ale v podstate tú istú funkciu splní aj klasické NPK hnojivo, ktoré dostanete v akomkoľvek záhradníctve.

Po ruke by ste mali mať na zlepšenie menej vhodného stavu pôdy aj rôzne ďalšie „vylepšovače“ ako trávnikový substrát, dolomitický vápenec, kremičitý piesok…

Pozrieť ďalšie

 

Náradie

Ak plánujete založiť trávnik svojpomocne, tak na prípravu pôdy a ošetrenie pred výsevom či pokládkou trávnej mačiny potrebujete samozrejme aj vhodné náradie. Najlepšie také, ktoré by vám pekne sadlo do ruky a robota išla tak ako má. Čo všetko by ste mali mať vo svojej náraďovni?

 • rýľ, lopata, motyka – základná výbava každého záhradníka
 • hrable, vidly– s hrabľami strávite veľa času, berte ľahší model, ktorý niečo vydrží
 • fúrik – spoločník pre všetko – odviezť, priviezť, zem, náradie (v rukách to určite nie je ono)
 • kultivátor – potrebujete ho na prekyprenie pôdy (ručný alebo motorový)
 • posýpací vozík/rozmetadlo – na rovnomerné rozhodenie hnojiva a osiva
 • záhradný valec – nevyhnutnosť (v prípade, že si ho nechcete kúpiť, dá sa aj požičať v hobbymarkete, napríklad v OBI)
 • hadica a vhodný zavlažovací nástavec – pre ten prípad, že nemáte automatickú závlahu

⭐ Pár tipov na náradie

Pozrieť ďalšie

⭐ Kultivátory / rotavátory

💡💡 u nás nájdete celý test kultivátorov

 

Domáci trávnik – Ako na to

Takže už viete kde a aký trávnik vlastne chcete a máte všetko potrebné pekne prichystané. Môžete sa začať venovať príprave vybranej plochy. Je potrebné, aby ste si na to vyhradili dostatok času – pretože „práce chvatná málo platná“ ako sa hovorí. Na to, aby ste získali naozaj kvalitný trávnik (je jedno či výsevom alebo pokládkou koberca), musíte postupovať rozumne a hlavne poporiadku.

Ako postupovať – v skratke

 • hrubá úprava terénu, navážka, vylepšenie vlastností pôdy pod trávnikom – 3 až 4 mesiace pred termínom výsadby
 • vyčistenie plochy od kameňov, zvyškov koreňov – 1,5 až 2 mesiace pred
 • postrek proti burinám – cca 1 mesiac pred
 • odstránenie uschnutých burín – asi 1 až 2 týždne pred
 • finálna úprava plochy – 1 deň pred
 • výsev osiva alebo pokládka trávnej mačiny
 • starostlivosť tesne po vysiatí

Príprava pôdy

➡️ Hrubá úprava plochy

Hrubá úprava terénu, navážka novej zeminy, prípadne vylepšenie vlastností pôdy pod trávnikom sa robí ideálne 3-4 mesiace pred termínom. To znamená, že s tým začnete napríklad na jeseň a na jar sejete (mráz a sneh spôsobí, že prekyprená pôda či navážka dostatočne uľahne), prípadne skoro na jar. O čo ide? Treba nahrubo urovnať plochu a vymodelovať približný tvar. Následne pôdu treba dôkladne prekypriť rýľom (na menšej ploche), či ešte lepšie rotavátorom, ktorý to spraví rovnomernejšie a dôkladnejšie

Takisto by bolo fajn zistiť vlastnosti vašej pôdy a prispôsobiť ju potrebám trávnika. To znamená ťažšiu ílovitú pôdu vylepšiť riečnym kremičitým pieskom (cca 2 kubíky na na 100 m²), prípadne ľahšiu pieskovú pôdu vylepšiť skompostovanou kôrou (8-10 litrov na meter štvorcový).

➡️ Vyčistenie plochy

Mesiac a pol, dva pred založením trávnika vyčistite plochu od kameňov, zvyškov koreňov, podzemkov a väčšej buriny. Obzvlášť si dajte pozor vtedy, ak trávnik zakladáte pri novostavbe a stavebníkom sa podarí po pozemku ukryť zvyšky malty či cementu (napríklad určite extra záujem prejavte o miesto kde predtým stála miešačka).

Následne sa starajte o odkrytú plochu takmer ako by to už bol trávnik. Priebežne ju polievajte aby vyklíčili buriny, ktoré neskôr v trávniku určite nechcete. Hlavne nepríjemné jednoklíčnolistové trávy (pýr, metlička a ďalšie), ktoré zo zapojeného trávnika logicky len tak ľahko nedostanete (narozdiel od dvojklíčnolistových rastlín, ktoré bezproblémovo zasiahne selektívny herbicíd).

➡️ Odburinenie

Keďže za nejaký čas – týždeň, dva – vám buriny pekne vyklíčia a vzídu, nastal ten správny čas, aby ste pristúpili k ich odstráneniu. Napríklad aj chemicky – totálnym herbicídom. Ten zasiahne rastlinu prostredníctvom jej zelených častí a prenikne až do jej koreňa. Takto nakoniec spôsobí, že burina pekne vyschne (prvé príznaky už spravidla do týždňa). Existuje viacero značiek, najčastejšie sa na tento účel používa Roundup, Fondo, Touchdown, či Green Kaput. Dvojklíčnolistové buriny možno potom v trávniku ešte postriekať selektívnym herbicídom (napríklad Bofix).

Ak je plocha silne zaburinená postrek sa môže opakovať viackrát. Takisto treba rátať s tým, že jednotlivé druhy burín vzchádzajú postupne podľa toho ako sa otepľuje a prehrievajú sa jednotlivé vrstvy pôdy. S výsevom trávnika sa zas preto netreba extrémne ponáhľať, môže vám to spôsobiť viac starostí ako úžitku. Najväčšie uschnuté buriny vytrhnite a zvyšok zapracujte kultivátorom do pôdy. Nemusíte sa báť, že si pôdu nejako zamoríte. Väčšina voľne dostupných záhradkárskych herbicídov je dobre biologicky odbúrateľná, takže v pôde po nich nezostávajú žiadne reziduá. Plochu následne zase urovnajte hrabľami.

💡 TIP na produkt - Roundup Klasik PRO 1 l
Roundup Klasik PRO 1 l

Roundup Klasik Pro je postrekový herbicídny prípravok vo forme kvapalného rozpustného koncentrátu na ničenie vytrvalých a jednoročných burín na ornej pôde, v ovocných sadoch (okrem broskyne), vinohradoch a tiež k likvidácii starých porastov trávnikov pre ich obnovu a na nepoľnohospodárskej pôde, k likvidácii nežiadúcej vegetácie.

💡 Pozri aj náš článok: Vyberáme postrek na burinu – ktorý je najúčinnejší?

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

➡️ Štartovacie hnojenie

Približne týždeň pred výsevom trávnika by ste mali zapracovať do pôdy hnojivo na trávniky – podľa zloženia približne 30 až 40 g/m². Ak zistíte, že má pôda nízke pH – pod 5,5 – pri ktorom trávnik neprosperuje (zistíte ho jednoducho lakmusovým papierikom), potrebujete ju ošetriť trávnikovým vápencom (cca 5 kg/100 m²). Po zapracovaní hnojiva či vápenca (kultivátorom do hĺbky 15-20 cm) plochu vyrovnajte hrabľami a utužte záhradným valcom.

Pozrieť ďalšie

➡️ Úprava povrchu tesne pred siatím/položením trávnika

Keď je plocha pre trávnik zbavená všetkých burín, kamienkov a zvyškov koreňov, môžete začať pripravovať pôdu na výsev. Všetky nerovnosti, ktoré považujete za nevhodné, vyrovnajte dlhou doskou a hrabľami (niekto chce mať úplnú rovinu, iný preferuje prirodzenejší vzhľad terénu). Ak je potrebné inštalovať sieť proti krtom – teraz je ten najvhodnejší čas (5-10 cm pod povrch pri vysievanom trávniku, alebo priamo pod koberec pri pokladaní hotovej trávnej mačiny).

➡️ Trávnikový lem a kosenie

Trávnikový lem (obrubník) slúži na ukončenie plochy trávnika. Pri takejto obrube nezabudnite na to, aby zem bola výškovo pod ňou, inak hrozí, že prvý väčší dážď vám na chodník či do záhonu vyvalí záplavu bahna s osivom.

Ako vysoko? To už je na vás, závisí to aj od toho, či chcete trávnik kosiť na výšku obrubníka či až nad neho. V každom prípade je takýto menší výškový rozdiel z hľadiska kosenia výhodnejší. Pri veľkých výškových rozdieloch (najčastejšie pri múroch či schodoch) sa tráva bude musieť dostrihávať ručne (pozri najlepšie nožnice na trávu v našom teste), lebo kosačka sa tam celkom nedostane. Po vyrovnaní plochu uvalcujte tak, aby ste nenechávali za sebou stopy, keď budete vysievať osivo alebo klásť koberec.

Ak budete pokladať trávny koberec, tak tam ešte počítajte s hrúbkou trávneho drnu (približne 3 až 5 cm) a tiež výškou nadzemnej časti (listy – takisto je to približne 3 až 5 cm podľa typu trávy).

 

Výsev osiva

Sejba trávnikového osiva by mala prebiehať v bezveternom počasí. Ideálny termín na výsev trávnika je zhruba polovica apríla až koniec mája, prípadne polovica augusta až koniec septembra. Približná dávka osiva podľa zvoleného typu trávnika je 2,5 až 5 kg na 100 m².

Vysievať ho môžete ručne a to tak, že už na pripravený povrch vysievate semeno najprv jedným a potom druhým smerom (kolmo). Osivo vysievajte podľa možnosti rovnomerne a v dávke, ktorú nájdete na obale kúpeného osiva.

Alebo použijete rozmetadlo – posypový vozík. Tento spôsob je určite ideálnejší. Dosiahnete tak rovnomernejšie rozloženie osiva po ploche, pričom ho neskôr využijete aj na aplikáciu granulovaného hnojiva.

Pozrieť ďalšie

Osivo po vysiatí jemne zapracujete do pôdy – „zasekáte“ hrabľami tak do pol centimetra. Následne celú plochu povalcujte, aby ste vytvorili optimálne osivové lôžko a semenu zabezpečili optimálny kontakt s pôdou. Výdatne to potom všetko popolievajte! Použite vhodný rozprašovač aby vám semeno náhodou zbytočne nevyplavilo. Ak nemáte automatickú závlahu, tak preferujte povrchové zavlažovače, ktoré plochu zavlažia rovnomernejšie ako by ste ju polievali hadicou. Povrch musí byť ideálne stále vlhký aj mesiac po výseve. Prvý týždeň – dva najlepšie 2x denne, ďalšie týždne aspoň každý druhý deň.

 

Starostlivosť o čerstvo vysiaty trávnik

Čerstvo vysiaty trávnik musí byť neustále „pod vodou“ a to ešte minimálne po dobu 3-4 týždňov po výseve. Prvé steblá trávičky môžete očakávať do 8 až 15 dní podľa použitých druhov a kultivarov tráv, približne do troch týždňov by mali vyklíčiť všetky (podľa kvality osiva, respektíve jeho klíčivosti).

Keď trávnik dorastie na 7-8 cm prichádza na rad prvé kosenie, ktoré skráti steblá maximálne o 3 cm (určite nie viac, aby ste mladé rastliny nevystavili prílišnému stresu). Takáto citlivejšia kosba by mala prebehnúť ešte zo 3-4 krát. Až potom už môže kosenie intenzívnejšie a trávnik môžete pokosiť aj na menšiu výšku: okrasný trávnik na 2-3 cm, športový namáhaný trávnik na 3-4 cm, trávnik v polotieni až tieni na 5 cm.

Platí pravidlo, že na čerstvo založený a mladý trávnik treba šliapať čo najmenej, aby čím skôr zosilnel. S plným využívaním trávnika rátajte tak do 3 mesiacov od výsevu.

💡 Čítaj viac v našom článku: Ako založiť trávnik – všetko čo potrebujete vedieť na jednom mieste

 

Starostlivosť o trávnik počas vegetácie

Fajn, trávnik je založený, darí sa mu a prosperuje nadmieru dobre. Aby to tak pokračovalo, je potrebné, aby ste sa oň dôkladne starali aj naďalej. Pravidelná starostlivosť váš trávnik udrží na dlhú dobu zdravý a hustý. Medzi najdôležitejšiu starostlivosť o trávnik patrí optimálne kosenie, hnojenie, prevzdušňovanie a zavlažovanie (a kopec ďalších drobností).

 

Starostlivosť o trávnik počas ročných období – základný prehľad

➡️ Starostlivosť o trávnik na jar

Hneď ako sa na jar dá na trávnik vstúpiť bez rizika jeho poškodenia, môžete začať so starostlivosťou. Odstráňte z neho všetky naviate listy, konáriky, či kamienky a následne sa môžete pustiť do jeho prevzdušnenia – vertikutáciou a následne aerifikáciou. Jar je najvhodnejší čas na renováciu trávnika a dosev holých miest. Takisto je to ideálny čas na hnojenie (podpora koreňovej sústavy trávnika) a postrek proti burinám.

➡️ Čo s ním v lete

V lete ide najmä o to, aby ste trávnik udržali zelený – to znamená pravidelné polievanie a uvážlivé kosenie. Ideálne je, ak máte automatickú závlahu, ak nie, tak namiesto pobehovania s hadicou radšej porozmýšľajte nad nejakým vhodným povrchovým postrekovačom.

Pozrieť ďalšie

➡️ Starostlivosť o trávnik na jeseň

Jeseň je po jari ďalšou dôležitou etapou v živote trávnika. Takisto sa odporúča vertikutácia a aerifikácia, hnojenie – čo je vlastne už aj príprava trávnika na zimu. Nezabudnite plochu dôkladne vyčistiť od opadaných listov a konárov, môžete tiež vykonať postrek proti burinám.

➡️ Čo s ním v zime

V zime toho s trávnikom veľa neurobíte. Určite ho nekoste, veľmi sa po ňom počas mrazivých dní bez pokrývky snehu nepreháňajte a na prípadné uskladnenie napadaného snehu si vyhraďte iný priestor ako je tráva. Topenie takejto masy snehu na jednom mieste ho totiž nenávratne poškodí a budete ho musieť na jar namáhavo reparovať.

💡 Starostlivosť o trávnik (podľa ročných období) podrobnejšie v našom článku.

 

Kosenie

Kosenie trávnika

Kosenie trávnika je činnosť, ktorá vám pri starostlivosti i trávnik zaberie zaručene najviac času. Berte to ako relax po práci s tým, že takto zabezpečíte svojmu trávniku optimálnu hustotu a zdravotný stav. Zdá sa to ako maximálne jednoduchá činnosť. Existuje však niekoľko faktov, ktoré by ste každopádne mali o kosení vedieť:

 • pravidelné kosenie na nízko (na 2-4 cm) síce podporuje rast, no znižuje aj odolnosť trávnika (menej koreňovej sústavy, väčšia náchylnosť na rozmach burín, machu, škodcov a chorôb v trávniku)
 • ideálna výška kosenia závisí od typu trávy, všeobecne sa za zdravý porast považuje ten, ktorý je kosený na výšku 5 cm a viac (6-9 cm) – takýto trávnik je odolnejší a vytrvalejší
 • výnimkou je posledné kosenie, kedy trávnik už nevykazuje žiadne prírastky biohmoty, vtedy sa môže skosiť na výšku 2,5-3 cm aby sa obmedzila tvorba plesní a uležaných miest pod snehom
 • zlaté pravidlo kosenia domáceho trávnika: nikdy nekoste viac ako 1/3 jeho dĺžky, inak riskujete zhoršenie jeho stavu (ak je trávnik už privysoký, tak na potrebnú dĺžku ho skrátite naviackrát, s odstupom medzi koseniami aspoň 4 dni)
 • trávnik sa nekosí počas vysokých denných teplôt, ale ani za mokra
 • dohliadnite tiež na to, aby vaša kosačka mala ostré nože – tupé totiž listy len zbytočne rozstrapkajú a trhajú, čím sa stav trávnika zhoršuje (listu dlhšie trvá kým sa zocelí, cez takéto rany majú potom do rastliny lepší prístup rôzne choroby)
 • na každý typ trávnika a veľkosť záhrady sa hodí iný typ kosačky – nemusí to byť striktne tak, existujú napríklad profesionálne vretenové kosačky, ktoré obhospodarujú riadny kus plochy… ale tak aby ste mali lepší prehľad teraz uvedieme základné typy kosačiek:

⭐ Na menšie záhradky – vretenové kosačky

💡💡 u nás nájdete celý test vretenových kosačiek

 

⭐ Na priemerne veľký trávnik – elektrické kosačky

💡💡 u nás nájdete celý test elektrických kosačiek

 

⭐ Na veľké plochy – benzínové kosačky

💡💡 u nás nájdete celý test benzínových kosačiek

 

⭐ Pre zaneprázdnených – robotické kosačky

💡💡 u nás nájdete celý test robotických kosačiek

 

💡 Koseniu trávnika sa oveľa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Kosenie trávnika je základ – všetko čo potrebujete vedieť

 

Hnojenie

Bez pravidelného a vyváženého hnojenia váš trávnik nemá šancu vyniknúť. Ak si myslíte, že taká vzrastom malá skupinka rastlín toho toľko predsa nemôže potrebovať – mýlite sa! Trávnik potrebuje viac živín počas vegetácie ako ostatné rastliny v záhrade dokopy. Prečo? Pretože ich rýchlo spotrebuje. Trávnik je totiž neustále strihaný, je vyťažovaný a pošliapavaný…

Trávnik potrebuje ako základné prvky, to jest dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) – jedným slovom NPK, tak aj ďalšie stopové prvky. Štandardne by mal byť pomer N-P-K v trávnikových hnojivách 3:1:2, prípadne 4:1:2.

Ideálnym riešením je použitie hnojiva s postupným uvoľňovaním živín (granule). Jeho aplikovaním zabezpečíte trávnik na 2 až 6 mesiacov (podľa typu hnojiva), čím ušetríte čas a obmedzíte riziko spálenia porastu prehnojením okamžite účinkujúcimi hnojivami. Rozhodiť ho môžete už spomínaným posypovým vozíkom, ktorým ste svoj trávnik vysievali. Takto zabezpečíte jeho rovnomernú aplikáciu. Ešte jedna vec – príliš kyslé prostredie sťažuje absorpciu živín (jedným z indikátorov je aj zvýšený výskyt machu) a teda pokiaľ je to prípad vášho trávnika rozsypte naň rovnomerne primeranú dávku najlepšie dolomitického vápenca. A ešte jedna vec – trávnik nehnojte tesne po kosení, môže dôjsť k jeho spáleniu!

Pozrieť ďalšie

💡 Hnojeniu trávnika sa oveľa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Hnojenie trávnika – bez neho to teda nepôjde, prezradíme ako na to

 

Závlaha

Voda je jedným z hlavných faktorov, ktoré určujú kvalitu trávnikov! Je to tak – najčastejšou príčinou nevhodného stavu trávnika je nedostatok vody (menej nadbytok). Jednotlivé druhy trávnych zmesí síce majú rôzne nároky na vodu a na frekvenciu polievania vplývajú aj ďalšie faktory ako ročné obdobie, teplota a typ pôdy pod trávnikom, no v podstate nejde o žiadne veľké rozdiely. Podstatné je, aby sa vlaha dostala tam kde má ešte predtým ako sa začne prejavovať žltnutie a hnednutie trávnika.

Pričom zaujímavé je, že prvé mierne príznaky nedostatku vody (vädnutie, zmeny odtieňa…) sú vlastne v určitom smere pozitívom. Dočasný nedostatok vody totiž trávnik núti „investovať“ aj do svojej koreňovej sústavy a jej rozvíjaním sa tak zvyšuje aj jeho odolnosť voči suchu a chorobám. Ak ich zbadáte aj na svojom trávniku – nestresujte a polievajte, je to ten akurátny čas na závlahu.

Najideálnejší čas na polievanie trávnika je neskoro večer, prípadne skoro ráno, kedy sú teploty nižšie. Zálievka by mala byť vždy intenzívna, aby voda prenikla aj k najspodnejšej časti koreňovej sústavy. Ale zase netreba ho zbytočne prelievať – takpovediac do zásoby – ak vrchná vrstva pôdy (4-5 cm) ešte nie je suchá – trávnik určite nepolievajte, skôr ho tak zničíte ako podporíte. Mimo vegetačného obdobia nie je potreba vody nijak výrazná ako je to v období rastu – trávniku preto úplne postačia zrážky.

Trávnik svojpomocne: zavlažovanie, automatická závlaha

➡️ Automatická závlaha

Optimálny spôsob dodania vlahy je automatická závlaha, ktorá je neporovnateľne efektívnejšia ako ručné polievanie (ktoré je mimo to aj časovo náročné). Ak ju chcete aj vy, musíte na to myslieť ešte pred zakladaním trávnika, inak budete musieť svoj trávnik dosť nepekne rozkopať (možno sa potom oplatí založiť rovno nový). Dobrý zavlažovací program (na ručné aj automatické zavlažovanie) má napríklad značka Gardena, čo potvrdzuje množstvo pozitívnych recenzií. Tu sa môžete pozrieť na jednotlivé produkty (Heureka.sk):

💡 → záhradné hadice Gardena 💡 → vozíky na hadice Gardena 💡 → zavlažovače Gardena

💡 Závlahám oveľa podrobnejšie sa venujeme v špecializovanom článku: Závlaha trávnika – bez nej sa veru nezaobídete, čo všetko zahŕňa?

 

Vertikutácia a prevzdušňovanie (aerifikácia)

Okrem dostatku vody a hnojenia, či pravidelného kosenia trávnik potrebuje aj optimálny prívod vody a vzduchu. Ten nie je zabezpečený pokiaľ tráva ostane neošetrená a ostane v nej splstnatená vrstva odumretých rastlinných častí a machu. Preto by aspoň raz do roka mala prebehnúť operácia zvaná aerifikácia (prevzdušnenie) a operácia zvaná vertikutácia. I keď sa niekomu môže zdať, že sa jedná o rovnakú vec, nie je to celkom tak.

➡️ Aerifikácia

Aerifikácia, čiže prevzdušnovanie trávnika, slúži na to, aby trávnik prosperoval z titulu optimálneho organického života vo vrchnej vrstve pôdy. Tam bez prístupu vzduchu totiž nefungujú ani mikrororganizmy ani dážďovky, ktoré za normálnych okolností rozkladajú odumreté časti rastlín.

Býva to dôsledok viacerých faktorov – riziko hrozí hlavne pri intenzívnom využívaní trávnika a používaním nadmiery syntetických hnojív. To sa prejavuje zhutnením pôdy a vytváraním vrstvy odumretého nerozloženého trávnika. Tomuto procesu zabráni práve dôsledná aerifikácia – prevzdušňovač, alias aerifikátor, vytvára v pôde vertikálne diery (do hĺbky 5-8 cm, či dokonca až 15 cm) čím sa do pôdy opäť dostáva vzduch, ktorý opätovne naštartuje činnosť pôdnych mikroorganizmov a dážďoviek. Ideálne obdobie pre prevzdušnenie je jeseň (na prelome septembra a októbra).

Aerifikácia trávnika

➡️ Vertikutácia

Naproti tomu hlavnou úlohou vertikutácie je vyhrabanie plsti (suchej trávy a machu) a vertikálne prerezanie koreňov do hĺbky 1-2 mm (najviac 4 mm). Časom táto vrstva totiž úplne obmedzuje príjem živín a vody, trávnik tiež trpí nedostatkom vzduchu v koreňovej vrstve. Na menšej ploche si poradíte aj s ručným vertikutátorom, na väčšie plochy sa určite oplatí motorový.

Ideálny čas na túto operáciu je september, pretože trávnik do zimy ešte stihne dobre zregenerovať. Vertikutácia totiž stimuluje nový rast (odnožovanie) tráv a výsledkom je dobre zapojený a hustý porast. Po vertikutácii máte možnosť dosiať nové trávne osivo, či trávniku pridať potrebné štartovacie živiny.

💡 TIP na produkt - Agro Floria vertikutačná zmes 5 kg
AGRO FLORIA VERTIKUTAČNÁ ZMES 5 kg
 • špeciálna zmes na rýchlejšiu obnovu trávnika po vertikutácii
 • zloženie: zeolit, prírodné organické hnojivo, osivo a hydrogél
 • jednoduchá aplikácia rozhodením z ruky
 • dávkovanie: 50 g/m²
 • balenie 5 kg vystačí až na 100 m²

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

⭐ Najlepšie vertikutátory

💡💡 u nás nájdete celý test vertikutátorov

 

💡 Vertikutácii a prevzdušneniu trávnika sa oveľa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Vertikutácia trávnika a aerifikácia (prevzdušnenie) – bez tohto exkluzívny trávnik nikdy nedosiahnete

Vertikutácia a prevzdušňovanie trávnika naozaj podrobne – VIDEO

Anglický trávnik.Vertikutácia a prevzdušnenie trávnika. Pieskovanie trávnika.

 

Trávnik a ochrana proti burinám, chorobám a škodcom

Najlepšou ochranou pred burinami, chorobami a škodcami v trávniku je dozaista prevencia. Zdravý a plne zapojený trávnik im totiž lepšie odoláva ako keď je podvyživený a „smädný“. Ale aj napriek tomu sa škodlivé faktory dokážu v určitej miere presadiť (vplyv počasia, vysoká zaburinenosť vedľajšieho pozemku, prítomnosť krta na záhrade…), preto je dobré vedieť ako s nimi bojovať.

🌿 Buriny v trávniku

Jednoducho sa im nevyhnete, nálety semien burín neprestávajú počas celej vegetácie a tie hľadajú teplé miestečko kde by sa uhniezdili. A môže to byť aj váš trávnik. Aby ste im to sťažili, tak ho musíte udržiavať v perfektnom stave (zdravý a hustý trávnik je prirodzená bariéra medzi semenom buriny a pôdou) a pokiaľ sa burine podarí vzísť, tak ju čím skôr zneškodniť.

Buriny v trávniku

S burinami v trávniku môžete zabojovať aj ručne…

Prevencia – alebo ako potlačiť výskyt burín vo vašom trávniku

 • ešte pred zakladaním trávnika celú plochu ošetrite niektorým z totálnych herbicídov
 • zvoľte optimálny termín na výsev trávnika – to znamená taký, kedy majú trávy najväčšiu šancu rýchlo pokryť celú plochu, na jar, prípadne na jeseň, pri dostatku vlahy semienka tráv dokážu vyklíčiť už do jedného týždňa
 • na výsev použite čo najkvalitnejšie osivo, ktoré by malo byť bez prímesí a mať zaručenú klíčivosť
 • čím skôr sa trávnik zapojí  a zhustne, tým menšiu šancu budú mať buriny – preto ho pravidelne koste a hnojte
 • poškodené časti trávnika reparujte novým osivom čím skôr tak, aby sa tam burina veľmi nerozšírila

A čo s nimi keď sú už tam?

Trávnik si z hľadiska boja s burinami vyžaduje opateru najviac v jarných mesiacoch. Práve v tomto období je možné selektívnymi herbicídmi, ktoré pôsobia systémovo na list, najlepšie zabojovať aj voči odolným dvojklíčnolistovým burinám ako je púpava lekárska (Taraxacum officinale) či sedmokráska obyčajná (Bellis perennis). Okrem toho sa v trávniku často vyskytuje pichliač roľný (Cirsium arvense), skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata), pýr plazivý (Elymus repens), či hviezdica prostredná (Stellaria media).

Postrek na burinu sa v žiadnom prípade nevykonáva na čerstvo pokosenom trávniku, a taktiež platí, že po aplikácii by sa nemal ešte týždeň kosiť. Použiť môžete niektoré zo známejších a plne funkčných selektívnych herbicídov ako je Bofix, Starane, či Lontrel.

💡 TIP na produkt - Floraservis BOFIX 100 ml
Floraservis BOFIX 100 ml

Bofix je medzi záhradkármi najznámejší a najvyhľadávanejší postrekový herbicíd na hubenie odolných dvojklíčnolistových burín. Do rastlín preniká prostredníctvom listov, účinná látka je následne translokovaná až do koreňov. Napokon po krátkom čase (približne týždeň) dochádza k vädnutiu a postupnému odumretiu zasiahnutej buriny.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

Pozrieť ďalšie

🌿 Mach v trávniku

Mach v okrasnom trávniku skoro na jar

Mach v okrasnom trávniku skoro na jar…

Machu sa darí najlepšie na vlhkejších a zatienených miestach, obľubuje aj ťažšie pôdy s nedostatkom živín. Ako ho z trávnika odstrániť? Základ je pravidelné prihnojovanie a dosev preriedených porastov, pomôže prevzdušnenie trávnika aj obmedzenie prinízkeho kosenia (2-3 cm). Takisto sa odporúčajú špeciálne hnojivá a prípravky s obsahom železa.

💡 TIP na produkt - Agro hnojivo Mech - stop 10 kg
Agro hnojivo Mech – stop 000753 10 kg
 • účinný prípravok pre likvidáciu machu v trávniku s hnojivým účinkom
 • dusíkaté hnojivo s vysokým obsahom železa pre všetky typy trávnikov
 • železo dodá trávniku sýto zelenú farbu a obmedzí rast machu
 • aplikuje sa rozhadzovaním na suchý trávny porast na jar a po kosení
 • doporučené dávkovanie: 100 – 140 g/m² plochy
 • je určený len na trávnikové plochy! na betóne a iných poréznych materiáloch môže vytvoriť hrdzavé škvrny

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

🌿 Choroby trávnika

Chorôb, ktoré by mohli postihnúť váš trávnik je hneď niekoľko. Dobrá správa je, že pokiaľ má váš trávnik primeranú starostlivosť a je dobre „živený“, tak sa niet čoho báť. I keď… ak sa aj napriek tomu na vašom trávniku objavia, treba s nimi účinne bojovať a zakročiť čím skôr, aby sa ochorenie nešírilo ďalej. Aké sú najčastejšie ochorenia trávnika (popis + riešenie)?

 • pleseň snežná (Monographella nivalis) – objavuje sa hlavne na jar po odmäku, odumretá tráva (často v kruhu) je pokrytá mycéliom belavo ružovkastej farby, opatrenia: prihnojenie liadkom vápenatým alebo liadkom amónnym s vápencom, prípadne aplikácia fungicídu
 • pleseň sivá /palušková hniloba (Typhula incarnata)- po odmäku sa na tráve objavujú hnedasté plochy, príčinou môže byť aj dlhodobo ležiaci sneh, opatrenia sú rovnaké ako pri plesni snežnej
 • červená nitkovitosť (Laetisaria fuciformis) – choroba sa prejavuje kruhovitými škvrnami na trávniku, pri vyššej vlhkosti sa vytvára ružovo sfarbené vzdušné mycélium, opatrenia: prevencia je pravidelná a rovnomerná výživa, vertikutácia, pri napadnutí ošetrenie fungicídmi
 • čarovné kruhy (Marasmius oreades) – túto chorobu trávnika spôsobuje húževnatá huba, ktorej sa darí na chudobných a piesčitých (prípadne aj veľmi utužených) pôdach, je charakteristická vytváraním kruhov tmavozelenej farby, opatrenia: v podstate jediným je výmena napadnutej ornice a nové osiatie plochy
 • múčnatka trávová (Blumeria graminis) – prejavuje sa bielym múčnatým povlakom na listoch tráv, ktoré neskôr hnednú a postupne odumierajú, najčastejšou príčinou je prehustený porast, vyššia vzdušná vlhkosť a zatienenie, opatrenia: výber odolných druhov tráv, vyrovnaná výživa a pravidelné kosenie, pri silnejšom napadnutí aplikujeme fungicídy
 • hrdza trávová (Puccinia graminis) – typickým prejavom je hrdzavý „poprašok“ na listoch, postupne dochádza k stáčaniu a schnutiu listov, opatrenia: choroba sa dá obmedziť tým, že závlaha bude prebiehať iba vo večerných hodinách

🌿 Škodcovia v trávniku

Trávniku sa tiež môže „nepozdávať“ prítomnosť viacerých živočíchov a hmyzu, ktoré dokážu spraviť na inak perfektnom zelenom koberci riadnu galibu. Akí škodcovia sa najčastejšie môžu vyskytovať práve vo vašom trávniku (krátky popis a riešenie)?

 • chrústy – larvy požierajú korienky rastlín, čím trávnik na postihnutých miestach žltne a slabne, opatrenia: pri silnejšom napadnutí aplikácia vhodného insekticídu
 • tipule – larvy tohto dvojkrídlovca požierajú korienky a neskôr sa púšťajú aj do listov, opatrenia: preventívne zaberá správne prevzdušnenie trávnika, pri silnejšom výskyte môžete použiť insekticíd
 • mravce – škodia trávniku tým, že si v ňom môžu vytvoriť hniezdo a poškodiť tak korene rastlín, takisto prenášajú aj ďalšie druhy škodlivého hmyzu (vošky, červce), opatrenia: čítaj náš článok Ako sa zbaviť mravcov v záhrade, v dome, byte
 • krt – je kapitola sama o sebe a trávnik dokáže naozaj výrazne poškodiť a spraviť z neho doslova oráčinu, opatrenia: výrazne pomôže uloženie sieťky proti krtom ešte pred založením trávnika, inak je problém sa ho zbaviť – čítaj náš článok Ako sa zbaviť krtka v záhrade
 • vtáky – tie škodia hlavne pri zakladaní trávnika výsevom kedy zo zeme vyzobávajú trávne osivo, v zapojenom trávniku ich prítomnosť signalizuje prítomnosť hmyzích škodcov, opatrenia: môže pomôcť dočasné pokrytie plochy ľahkou bielou netkanou geotextíliou a plašenie
 • myši a hraboše – tieto hlodavce tiež dokážu trávnik pekne zruinovať, vytvárajú v ňom totiž hustú spleť nadzemných i podzemných cestičiek a chodieb, dier, nôr a ďalších nerovností, opatrenia: pes, mačka, nástrahy a pasce

💡 Ochrane trávnika pred burinami, chorobami a škodcami sa oveľa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Buriny v trávniku, čo robiť (+ ochrana proti škodcom a chorobám trávnika)

 

Príprava na zazimovanie trávnika

Prešli sme si spolu kompletnú starostlivosť o trávnik počas vegetácie. Veľmi dôležité je však aj jeho optimálne zazimovanie – tak, aby sa na jar bez väčších problémov zregeneroval a vytvoril ozajstnú zelenú oázu pokoja ako sme spomínali hneď na úvod tohto článku. Na jeseň by mala byť samozrejmosť aplikácia hnojiva, na úplnom konci vegetácie skrátenie porastu a vyhrabanie odumretých častí rastlín a lístia. To je základ, ktorý nesmiete vynechať. No trávnik treba „merkovať“ aj v zime. Čo máme na mysli?

 • v zimnom období nikdy trávnik nekoste – aj keď sa vám bude zdať, že je výškovo nerovnomerný, treba s tým vydržať až do jari, inak ho môžete poškodiť a na jar zbytočne trávu dosievať
 • po trávniku v zime zbytočne nešliapte – hlavne po zamrznutom, holomráz spôsobuje to, že listy trávy sú veľmi krehké a po poškodení je to prvá vstupná brána, ktorou vám na trávnik prenikne niektorá z chorôb trávnika
 • nesmie na ňom stáť kopa uprataného snehu – na jar sa bude dlho topiť a trávnik pod ňou odumrie
 • nenechávajte na ňom zbytočne položené predmety – hadice, rôzne nádoby či hračky tam nemajú čo robiť, pri dlhodobom zakrytí a zaťažení miesta s trávou sa zvyšuje riziko úplného odumretia – na jar sa asi ťažko zmierite s holými miestami

 

Váš trávnik a pár dobrých rád na záver

 • bude fajn, ak si na prípadné opravy a renováciu trávnika odložíte trávne osivo, ktoré je totožné s vašim trávnikom
 • trávnik opravujte a dosievajte hneď na jar (koniec marca, začiatok apríla) – čím skôr tým lepšie, inak hrozí, že holé miesto osídlia prv buriny
 • moč psov a mačiek je pre trávnik riadna pohroma a ak sa to odohráva na jednom mieste, za chvíľu tam budete mať doslova vypálený priestor – prvou pomocou je zaliatie postihnutého miesta vodou aby sa agresívny moč zriedil, z dlhodobého hľadiska sa osvedčí skôr obmedzenie pohybu domácich miláčikov na trávniku, či naučiť ich vykonávať svoju potrebu mimo trávnik
 • ak chcete mať závideniahodný trávnik, vždy z neho odstraňujte opadané listy zo stromov – inak sa vám môže ľahko stať, že tlejúce lístie „privolá“ rôzne choroby, škodlivý hmyz či dokonca krta (pozri najlepšie vysávače lístia v našom teste)
 • trávnik s horšími svetelnými podmienkami (v tieni, polotieni) si vyžaduje trochu iný prístup ako klasický – základom je menej polievania a hnojenia + väčšia výška kosenia

Trávniky: zdroje a zaujímavá literatúra


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.