Ako sa zbaviť krtka v záhrade – pár zaručených spôsobov a trikov

Vladimír Rejholec Téma 27. mája 2021 6

Krtko v záhrade, alebo ešte lepšie – krtko v trávniku. To je nočná mora pre každého záhradkára. Na druhú stranu, zbavuje záhradu mnohých škodcov a krtko je tiež jedna z najobľúbenejších rozprávkových postavičiek. Ako sa zbaviť krtka tak, aby sme našim deťúrencom nemuseli vysvetľovať, prečo stará mama striehne nad kopčekom z hliny s motykou či rýľom?

Máme pre vás pár zaručených tipov ako sa ho zbaviť či vyhnať zo svojej záhrady. A že je to niekedy veľký problém, to uznáte aj sami. Krtkovská húževnatosť je totiž priamo úmerná jeho vytrvalosti zostávať na rovnakom mieste.

Tipy na odpudzovače krtkov: 

Pozrieť ďalšie

 

Zo života krtka

Malý, no výkonný – aj taký maličký tvor ako je krt dokáže narobiť v záhrade poriadny „bordel“. Poznáte to, zelenina vám už konečne vzišla, no má smolu, nachádza sa totiž v smere krtkovho tunelovania. A čo váš trávnik? Raz ráno sa prizriete na svoju ťažko opatrovanú pýchu a od úžasu spadnete priamo na zadok – čerstvo vyhrnuté kopčeky zeme pôsobia horšie ako ťažké vyrážky na tvári adolescenta. Čo robiť v takom prípade najprv? Samozrejme čo najlepšie spoznať svojho nepriateľa…

 

Krt podzemný alias krt obyčajný (Talpa europaea)

Je najznámejším zástupcom malých hmyzožravcov z čeľade krtovitých (Talpidae), ktorý žije na celom našom území do nadmorskej výšky približne 500 metrov nad morom. Žije v podzemných chodbách, ktoré si vyhrabáva veľkými labami zakončenými silnými prstami (pazúrmi). Živí sa rôznymi bezstavovcami. Dážďovky či hmyz vyhľadáva pomocou svojho výnimočného sluchu a čuchu.

Krt obyčajný

Najradšej má vlhké a kypré pôdy, v ktorých si jednoduchšie vyhrabe svoje chodby. Nájdete ho teda v parkoch i záhradách, lúkach aj poliach. Chodby má rozdelené na obytné – hlavná chodba vo väčšej hĺbke kde vlastne krt býva a vedľajšie, rozvetvené do spleti chodbičiek v hĺbke približne 20 cm kde zháňa obživu (za potravou sa vydáva 2-3 x denne a za jediný deň dokáže skonzumovať až 150 % svojej telesnej hmotnosti, ktorá činí približne 100 g).

Samica ročne odchová 3 až 8 mláďat, ktoré zostávajú v tom istom teritóriu ako matka a vedia sa opäť rozmnožiť do roka, pričom sa nakoniec dožívajú 2-5 rokov.

💡 Krt hviezdonosý (Condylura cristata)

Krt hviezdonosýBlízky príbuzný nášho krtka. Narozdiel od neho má jeho ňufák v priemere až 1 centimeter a vyrastá z neho 22 hmatových výbežkov, ktoré celkovo pokrýva približne 25 tisíc špeciálnych dotykových receptorov, známych ako Eimerove orgány.

U nás sa s ním však nestretnete, vyskytuje sa hlavne v Severnej Amerike (východ Spojených štátov a Kanada).

 

 

Krtkove slabiny a ako to najlepšie využiť

 • krtko je takmer slepý, rozozná len svetlo respektíve tmu – preto ho viete prekvapiť keď zo zeme vytrčí svoj ňufák
 • v ňufáku má aj čuchové a hmatové orgány – preto naňho fungujú pachové odpudzovače
 • krtko má veľmi dobre vyvinutý sluch, dokonca až tak citlivý, že príliš hlasný zvuk ho môže aj zabiť – dobre zafungujú akustické odpudzovače
 • malé čierne zvieratko má doslova „zmysel pre poriadok“  – ak sa vytvorené krtince pravidelne rozhrabujú, krta to zväčša prestane baviť a presunie sa inam

 

Ako nám vlastne škodí?

Tak v prvom rade dokáže krtko narobiť škodu v záhrade tým, že sa po nej premáva hore dole a ničí pri tom korene kultúrnych rastlín, hoci ich sám nežerie. A druhá vec (nemenej podstatná, ak nie ešte viac) – pestovaný okrasný trávnik sa po nájazde aktívneho krtka mení na bojové pole s mnohými zákopmi.

Krtince v tráve

 

 

Ako sa zbaviť krtka

A keďže spomenuté pestvá nemienime krtkovi tolerovať, pokúšame sa ho najrozličnejšími spôsobmi zbaviť. Spôsobov ako vyhnať krtka zo záhrady je celý rad. Musí to tak byť, pretože krtko je inak veľmi prispôsobivý a dokáže si zvyknúť na hocičo. Preto je dobré rozličné spôsoby medzi sebou kombinovať.

 

V trávniku sieťky

Ako sa zbaviť krtka v trávniku? Pokiaľ chcete mať pokoj a neriskovať, že sa k vám krtko nasťahuje, stačí ak pod trávnik založíte sieťku. Tento spôsob je jednoznačne najúčinnejší, pretože krtkovi zabráni prehrabať sa na povrch. Čiže predtým ako zakladáte svoj trávnik či zeleninový záhon, alebo aj skalku, zvážte aj túto investíciu. Sieť s veľkosťou oka približne 12 mm sa potom ukladá do hĺbky okolo 10 cm.

 

Hluk

Krtko neznáša hluk, preto existuje nespočetný rad odpudzovačov “plašičov” vyludzujúcich pre krta nepríjemné zvuky a vibrácie. Ide o rôzne domáce i komerčné spôsoby a zariadenia.

Mechanické zariadenia

 • veterné vrtuľky – stačia aj tie z detského obchodu
 • PET fľaša na kovovej tyči – funguje keď fúka vietor

TIP: Údajne stačí zahrabať do krtkovho tunela z dvoch tretín fľašu od piva. A to tak aby bola naklonená smerom, odkiaľ fúka vietor. Tým opäť bude vydávať pre krtkov nepríjemný zvuk.

Plastové veterníky, fľaše na tyči alebo aj sklenené fľaše by ste potom mali po záhrade rozmiestniť rovnomerne, aby boli čo najúčinnejšie.

Detský veterník na krtka postačí

Detský veterník na krtka postačí – niekedy…

 • benzínová motorová kosačka

Kosačka dokáže krtka poriadne znechutiť. Preto ak ste doposiaľ používali elektrickú, vymeňte ju za benzínovú a otázku ako sa zbaviť krtka máte aspoň na určitý čas zodpovedanú.

Ultrazvukové odpudzovače

Dnes nie je problém si zaobstarať rôzne akustické ultrazvukové odpudzovače. Tie fungujú tak, že nízkofrekvenčné vibrácie (400-1000 Hz) sa rôznou silou a intenzitou prenášajú do zeme. Tyč zariadenia je však potrebné zatlačiť do pôdy čo najhlbšie tak, aby ste zasiahli aj “obytnú časť” krtkovych tunelov. Pre vašu informáciu orientačne: jeden odpudzovač pokryje približne 30 m2 plochy záhrady. Ale je to samozrejme rôzne – každý solárny či iný ultrazvukový odpudzovač má svoj dosah uspôsobený výrobcom.

Tieto prístroje už aj niečo stoja a nie vždy s nimi zožnete úspech. Časom strácajú na účinnosti – krt si totiž na ne zvykne. Hlavne ak sa na mieste nachádza dostatok potravy.

 

Pasce

Pasce na hubenie, gélové pasce, ktoré po ich užití spôsobia, že krtko vydýchne naposledy… Pre citlivejšie povahy existujú aj mechanické pasce, ktorých účelom nie je krtka zabiť ale “len” odchytiť.

Mechanická pasca

Ide najčastejšie o akési rúrky, ktoré sa pokladajú do zeme – krtkovej diery s poistným plieškom kolmo na chodbu. Krtko do nej vlezie a dvierka sa následne zaklapnú. Úspešnosť pasce potom závisí hlavne od toho či ste ju správne nastražili (ak nie je dobre zakopaná, krt len do nej nahrnie hlinu a obíde ju). Takéto pasce vás neprídu na veľa, 2-3 eurá za kus a sú relatívne efektívne. Nastavené pasce potom kontrolujte raz denne.

TIP: pri nastavovaní a pokladaní pascí s nimi pracujte v rukaviciach. Krt totiž s jeho supercitlivým nosom inak zacíti ľudský pach, ktorý považuje za hrozbu a nastavenú pascu potom širokým oblúkom obchádza.

„Stojí vojak na varte“

Nie je to pasca v pravom slova zmysle, skôr by sa to dalo nazvať postriežkou. Stačí trochu trpezlivosti a na krtka si môžete počkať pri vytvárajúcom sa kopčeku (musíte si odsledovať v akých intervaloch sa práve váš krtko “teperí” na povrch, najskôr je to skoro ráno, alebo tesne po poludní).

Krt podzemný

Krtka si môžete vyčíhať…

Krt je pracant a hlavne pedant – snaží sa udržiavať svoje chodby v absolútnom poriadku a opravuje ich v prípade poškodenia. Takže, ak mu budete pravidelne kôpky rozhrabávať skôr či neskôr sa určite zjaví. Potom stačí už len rýľom alebo motykou dostatočne podobrať zeminu a krtka vykopať, vložiť do vedra a odniesť na vhodné miesto (určite nie susedovi, možno sa mu tam nezapáči a vráti sa rýchlo späť).

Nevýhodou je, že takýmto spôsobom uvoľňujete teritórium pre iného krta, ktorý čaká na svoju príležitosť.

 

Pachové odpudzovače

Kretox - biocíd na krty

Tekutý komerčný prípravok na vypudenie krtkov zo záhrady Kretox.

Krtov citlivý ňufák priam podsúva ďalšie možnosti ako ho zo záhrady vyhnať. Môžete použiť aj pachové odpudzovače. Tu môžete ísť komerčnou cestou a zaobstarať si vhodný prípravok – biocíd, ktorý je zvyčajne vo forme tekutiny (postihnutá plocha sa len zaleje), alebo vo forme granúl či prášku ako trávnikové hnojivo s odpudzujúcou látkou (a celoplošnou aplikáciou). Samotní výrobcovia týchto produktov uvádzajú, že tento spôsob je najvhodnejší ako prevencia. Ak malého návštevníka už na záhrade máte, väčšinou mu to potrvá dosť dlho, kým ho tieto pachy dokážu vypudiť.

Ďalšou možnosťou sú pachové bomby – nálev, ktorý si viete vyrobiť aj z vlastných zdrojov, a ktorý môžete použiť na krta už usídleného vo vašej záhradke. Skúste do krtincov naliať výluh z cesnaku či cibule, prípadne použite ocot, citrónovú šťavu, čierne korenie, alebo dokonca vraj pomáhajú aj orechy uvarené v mydlovej vode… Pri tomto spôsobe však tiež nemáte istotu, že sa podarí nájsť tú správnu chodbu, a že sila a intenzita zápachu práve vášho koktejlu dokáže vášho krta donútiť aby sa odsťahoval.

 

Tipy na odpudzovače krtkov: 

 

Karbid vápnika

Jedná sa o špeciálny granulovaný prípravok, ktorý krtkov efektívne vypudzuje. Princíp je jednoduchý, po nasypaní do krtinca karbid zreaguje s vodou (pôdna vlhkosť) a uvoľňuje do okolia nepríjemný plyn, ktorý krtka dokáže efektívne vypudiť. Postup: odhrňte krtinec v smere aktívnej chodby krtka, nasypte doň karbid. Otvor potom opatrne zahrňte zeminou tak, aby ste nezničili chodbu.

Viditeľný efekt? Počet krtincov bude do pár dní klesať až kým krt napokon nadobro neodíde. Dajte si pozor pri manipulácii! Karbid vápenatý pri styku s vodou totiž uvoľňuje extrémne horľavé plyny. Kedy a aké množstvo karbidu použiť sa dozviete v návode (približne 10-15 g na 1 krtinec).

Karbid vápnika - Ako si poradiť s krtkom

 

Srsť či vlasy

Medzi pachové výstrahy môžeme zaradiť aj psie alebo mačacie chlpy, prípadne aj ľudské vlasy. Krtko si z pachov týchto cicavcov vyvodí dozaista správny záver, a to: že mu na záhradke hrozí nebezpečenstvo (hlavne zo strany nahnevaného človeka) a inštinktívne ju opustí. Dokonca sa neusídli ani niekde v blízkosti, pretože spomenuté dravce majú vo všeobecnosti väčšie teritórium ako krt, ktorý to veľmi dobre vie.

 

Petrolej, benzín, naftalín

Handry či novin namočené v týchto horľavých roztokoch a zapustené do krtinca. To je možnosť, po ktorej siahne snáď už len zúfalý záhradkár. Je pravdou, že zápach týchto látok bude krtkovi vadiť, no nielen jemu, ale aj vám a vašim domácim miláčikom. Tiež je veľmi pravdepodobné, že krt si aj tak nájde inú cestu a takto ošetrenému miestu sa v pohode vyhne. Ak už chcete vyskúšať niečo na tomto princípe, skôr použite starý dobrý naftalín – tablety, či guličky, prípadne sírne drôty.

 

Dym

Krtkovi môžete pomôcť zbaliť kufre aj použitím dymovnice –  jednoduchým spôsobom, ktorým ho zo záhrady doslova vykúrite. Celkom často sa používa aj dym z dvojtaktných motorov (napríklad benzínovej píly). Tento spôsob je však menej účinný na suchých piesočnatých pôdach.

 

Voda

Môžete sa pokúsiť krtka vytopiť. Jednoduchá metóda, no určite nie stopercentná. Do chodbičky napchajte hadicu, pustite vodu a čakajte kým krtko nevylezie. Otázne je, či sa vám podarí zaliať všetky chodby (pracovitý krt ich totiž stihne narobiť celkom dosť) a ďalej sa môže stať, že kyprá pôda nasaje vašu vodu ako špongia a nedostane sa až do krtkovej obytnej komfortnej zóny. A krt je mimochodom aj dobrý plavec.

 

Rastliny, ktoré inak krtko neznáša

Ďalším zaujímavým spôsobom (a hlavne nenásilným) ako sa zbaviť krtka je pestovanie niektorých rastlín, ktoré krtka odpudzujú. Ako prevencia je to fajn, ak však krtko nájde u vás hojnosť potravy ani tieto byliny mu vadiť až tak nebudú (možno len trochu znepríjemnia život). Ale určite sa tým nenechajte odradiť a rastlinám ako korunkovka (korunka) kráľovská, komonica, čierna ríbezľa, baza, mliečnik preháňavý (po česky pryšec), aksamietnice (inak smraďošky či afrikány) či obligátnej cibuli s cesnakom dajte šancu. Ak už aj krta neodplašia, aspoň pomôžu s iným záhradným zabijakom, ktorý sa nazýva hryzec vodný.

Náš tip na rastlinu, ktorá na krta najviac zaberá a je najkrajšia: Korunkovka kráľovská (Fritillaria imperialis) a hlavne jej páchnuce cibule. Záhonom s týmito rastlinami sa krti naozaj vyhýbajú. Krásne kvety zas ocení každý záhradkár.

Korunkovka kráľovská

Korunkovka kráľovská odpudzuje krtkov a k tomu aj nádherne kvitne…

Tento estetický a ekologický spôsob boja s krtkom má aj svoje slabiny. Malý cicavec sa totiž vyhne iba tým miestam, kde mu budú spomínané rastliny smrdieť. Inde v záhrade si môže veselo šafáriť ďalej.

 

Mačka

Mačka ako nebezpečný predátor dokáže krtka uloviť. Domáca vykastrovaná a hýčkaná typu Garfield asi ťažko. Rýchleho krta odchytí iba rýchla a mrštná dedinská mačka, ktorá sa potom s úlovkom zvykne prísť pochváliť. Nemáte doma takú? Už sme to spomínali vyššie – skúste si zaobstarať srsť od susedovej a poroznášať ju po pozemku.

 

Vtipné tipy ako sa zbaviť krtka

 • pomarančová kôra, či citrónová kôra – môžete nimi posypať pár krtincov, viac ich však oceníte v koláči
 • tablety do WC – jedna do každého krtinca, ok vieme si predstaviť, že zápach je pre krtka naozaj odpudzujúci, ale ste si istí, že chcete mať vôňu pisoárov práve na vašej záhrade?
 • farbené vlasy – napchajte do dier vlasy farbené alebo po trvalej, bude z nich smrdieť čpavok, vlastné či od susedovie Anči, prípadne nejaké od známej kaderníčky čerstvo nakosené…
 • milé a napodiv aj účinné – nechajte pobehovať po záhrade vaše detváky s kamarátmi, ktoré budú dupotať a kričať tak, že krtko si potom dvakrát rozmyslí, či sa ešte vráti (predtým si však pre istotu v duchu porovnajte škody na vašej záhrade, ktoré títo malí protivníci dokážu spôsobiť)
 • aromatické syry – smrdia a teda by mali s krtkom pomôcť, zbožné prianie, radšej si ten romadur či olomoucký syreček dajte na desiatu
 • cigaretové ohorky – dobre zahasené ohorky nastrkajte do dier a čakajte (môžete si pritom zapáliť pár cigariet aby ste ich mali do zásoby)
 • dámsky vibrátor – vibruje a teda aj funguje, tak zo desať na menší trávniček pred domom a susedia sa môžu dívať s otvorenými ústami
 • psie exkrementy, výlučky, hovienka – beháte po záhrade a po svojom psovi poctivo zbierate výkaly? dajte ich krtkom do chodby a zalejte vodou, nech sa šíria čo najďalej (ak máte na to žalúdok, tak prečo nie)
 • smradľavý výluh zo žihľavy – je to prírodné hnojivo, ktoré neskutočne smrdí, ak ho na záhrade v pohode používate a chcete sa k tomu zbaviť aj krtka, nadeľte mu pár litrov do vytvorených krtincov…

 

Krtko si aj tak zvykne na všetko – ako si spolu nažívať?

Všetky spomenuté rady a tipy, ktoré mnohým záhradkárom aj reálne pomohli je potrebné obmieňať. Krt si totiž na ne rýchlo zvyká a nereaguje tak ako by ste práve chceli – odchodom. Tiež si uvedomte, že väčšina praktík je vykonateľných skôr v menšej záhradke, na veľkej ploche sa ozaj veľmi neosvedčia. Navyše sa možno mýlite a vašu záhradu nepoctil návštevou krtko, ale iný a oveľa horší škodca – hraboš alebo hryzec vodný.

Ak sa vám podarí krtka zo záhrady vyhnať, nezabudnite pokračovať v preventívnych opatreniach. Za rohom už čaká ďalší, ktorý si už na vašu záhradu brúsi pazúry. A prípadne sa s prítomnosťou krtka môžete aj zmieriť. Takéto spolužitie má totiž aj dosť výhod:

 • chcete na záhrade skôr krtka, ktorý občas podryje rastlinu (až vyhynie), alebo radšej pandravy, ploštice, červce a iné nepríjemné stvorenia? krtko totiž veľmi úspešne zbavuje pôdu všetkých škodcov
 • vadia vám krtince v trávniku? – vedzte, že fyzická námaha pri ich rozhrabávaní je skvelá podpora zdravého životného štýlu
 • krtko vo vašej záhrade? jednoznačne máte pôdu vo výbornej kondícii, inak by sa tam náš “kamarát” nenanominoval
 • pôda, ktorú krtko dostane na povrch – slávny krtinec – je perfektne prekyprená a môžete ju použiť do záhonov, či kvetináča
 • veľa záhradkárov na dôvažok tvrdí, že po rokoch boja s malým nepriateľom to nakoniec vzdali a kamarát krtko sa im za odmenu odvďačil tým, že v záhrade škodil podstatne menej
 • dieťaťu môžete na mieste činu ukázať krtka a jeho prácu v plnej kráse (nielen animovaného krtka v telke či knižke)
Plyšový krtko

Plyšový krtko je naozaj roztomilý…

Máte svoj vlastný recept či trik ako sa zbaviť krtka na záhrade rýchlo a bezbolestne? Podeľte sa s nami so svojimi skúsenosťami v diskusii pod článkom. Ostatní čitatelia to dozaista ocenia.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre

Skúšal som naozaj veľa spôsobov ako sa ho zbaviť. No najviac sa mi osvedčilo to, že všetko čo vyhrnie hore mu prúdom vody spláchnem naspäť do diery z ktorej to vyhrnul. Najlepšie je keď máte svoj zdroj vody, vtedy je to najlacnejšie. Na koniec hadice som namontoval hliníkovú trubku z konštrukcie starého stanu, ktorou usmerním prúd vody do stredu krtinca, ktorý sa väčšinou hneť prepadne a postupne mu splavím celý obsah čo vyhrnul naspäť. Kto má prístup k drevenému popolu je to o 50% -80% účinnejšie. Čiže, prepichneme stred krtincov, spláchneme dieru asi 6 až 10cm a hodíme tam za lopatku popola, ktorí splavíme vodou do diery a ďalej splavujeme celý krtinec. Osvedčilo sa to veľmi a aj hryzce, ktoré využívajú chodby krtkov zmizli a už asi 7 rokov mám chvála bohu pokoj.

Nespomenuli ste jednu vec.Na krtince sa dá zvyknúť.Problem je ten že chodby krtka sa prepadávajú a z trávnika sa stáva tankodrom a to je problém.

Krtko v záhrade je zábavný keď spraví prvé tri kopce, potom už nie. Rýchlo sa rozmnoží a zrazu Vám znepríjemní život, lebo sa mu darí v konpostoviskách hlboko v zemi, kde naň nedosiahnete. Pokiaľ máte tri takéto konpostoviská máte problém. Už sa ich nezbavite. Rozryli mi trávnik aj záhradku podryli cesnak aj cibuľu. Mám 4 ks mechanických pascí, ktoré obchádzajú a robia krtínce na opačnej strane.Nenaplašia ich solárne plašiče, moje vlasy zakopané, nesmrdí mu ani citron a kôra z pomarančov. Čo ich na chvíľu zastaví je ocot, škorica, klinček v krtincoch ale to len preto aby som tam nainštalovala pasce. Na chvíľu ich odstraši karbid vápnika ale vrátia sa. Gel profesional zaberá len na mladé neskúsené jedince ale nie na staré krty. Zdá sa mi, že môj boj je márny. Moja záhradka sa zmenila na bojové pole. Neviem ako ďalej. Božena

Nájdi chodbicku medzí 2 krtincami a skús tam zakopať 5litrovu fľašu od uhoriek,dokonale zakry aby tam nešlo slnko veľmi dôležité…a do 3 dní tam krtko spadne.

perfektný článok, veľa som sa nasmiala ale aj dozvedela o tomto užitočnom zvieratku,asi ho nechám žiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.