Vyberáme náradie: Reťazové motorové a elektrické píly – test 12 modelov, v roku 2021 odporúčame Husqvarna, Hecht a Dolmar

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Husqvarna 445 (benzínová) Hecht 45 (benzínová) Dolmar PS-5105 C (benzínová) Stihl MS 211 (benzínová)
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Husqvarna 445
Hecht 45
DOLMAR PS-5105 C
Stihl MS 211
 1. dobrý výkon
 2. menšie prevádzkové náklady
 3. spoľahlivosť a životnosť
 4. dobrý servis
 5. ergonómia
 6. jednoduchá manipulácia
 7. rýchly štart aj pri studenom motore
 1. nízka cena
 2. tuzemský (český) výrobok
 3. štartuje bez problémov
 4. jednoduchá manipulácia
 5. vo svojej kategórii sa vyrovná aj exkluzívnym značkám
 1. výkon
 2. ergonómia
 3. jednoduchá manipulácia
 4. adekvátna hmotnosť
 5. profi píla
 6. rýchla výmena reťaze
 1. nízka spotreba
 2. nízka hmotnosť
 3. ľahký štart
 4. letný a zimný režim
 5. dobrá cena
 6. prémiová značka
 7. servis
 1. vyššia cena
 2. manuál je naozaj obsiahly a menej prehľadný
 1. vyššia hmotnosť
 2. lacnejšie prevedenie
 3. nepraktické napínanie a výmena reťaze
 4. vyššia hlučnosť
 1. vyššia cena (avšak adekvátna ku kvalite a dosahovaným výkonom)
 2. nemá priehľad do nádrže na zostávajúce množstvo paliva
 3. hlučnosť
 1. snáď dĺžka lišty (dlhšia by však uberala na výkone)
 2. skôr hobby prevedenie
 3. lištu drží 1 skrutka
Všestranná a výkonná píla prémiovej značky nielen na spracovanie palivového dreva, ale aj kompletnú údržbu záhrady... (nižšia farmárska trieda). Táto motorová píla je vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu jednou z najpredávanejších vo svojej kategórii - pozitívne ohlasy užívateľov to len potvrdzujú. Všestranná benzínová reťazová píla pre náročných. Vďaka kompaktným rozmerom a výkonnému motoru ju ocenia ako domáci užívatelia, tak i profesionáli. Kompaktná píla v hobby prevedení, ktorú ocení aj ten najnáročnejší domáci majster.
450,00 € 119,99 € 485,00 € 299,00 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Reťazové píly sú výborným pomocníkom v lesníctve, drevárskom priemysle a pri údržbe záhrady a sadu. Reťazová motorová alebo elektrická píla pomôže pri spracovaní palivového dreva, dobre poslúži aj na spílenie starých stromov v záhrade, popílenie dosiek, prácu v lese, odstránenie odumretých konárov z koruny starších stromov… Je toho naozaj celkom dosť. Je určená ako skúseným záhradkárom, tak aj profesionálom, ktorí sa pílením dreva živia.

V ponuke motorových píl nájdete stroje prispôsobené na mieru konkrétnym nárokom a požiadavkám, preto nie je vždy ľahké sa v nej zorientovať a vybrať tú správnu. Preto sa v tomto článku pozrieme na problematiku reťazových píl podrobnejšie. Vlastne, ak chcete o nich niečo vedieť – všetko nájdete práve tu. Priblížime si píly samotné z hľadiska ich použitia (hobby, poloprofesionál, profesionál) aj z hľadiska zdroja energie. Presne si povieme na aké parametre by ste pri kúpe mali prihliadať najviac a tiež pár praktických tipov a rád ako na údržbu píly, výber správnej reťaze či na prácu bez rizika.

K tomu samozrejme pripájame test vybraných modelov – z aktuálnej ponuky pre rok 2021 sme pre vás vybrali a porovnali 12 reťazových píl: 4x Stihl, 3x Makita, 2x Husqvarna, 1x Narex, 1x Dolmar, 1x Hecht.

Ako vybrať reťazovú pílu

Pri výbere reťazovej píly sa stretnete s viacerými parametrami, ktoré musíte dobre zvážiť, ide najmä o tieto 3 základné:

Inak, v prvom rade si ujasnite na čo a ako často chcete pílu používať. Zaujímať by vás mali aj bezpečnostné prvky píly, kvalita prevedenia, ergonómia či dostupnosť a cena príslušenstva (oleje, náhradné reťaze, lišty, batérie), prípadne aký zákaznícky servis výrobca/predajca konkrétnej reťazovej píly poskytuje.

Určite pri vašom výbere zaváži aj obstarávacia cena píly a prevádzkové náklady.

Najlepšie Reťazové píly na základe porovnávacieho testu 2021

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Reťazové píly DO 181 €

Recenzie 12 najlepších reťazových motorových a elektrických píl pre rok 2021

1. Husqvarna 445 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 2100 W ● Objem motora: 45 cm3 ● Hmot­nosť: 4.9 kg ● Dĺžka lišty: 38 cm

Husqvarna 445

Husqvarna 445 je výkonná benzínová píla druhej generácie pre všestranné použitie. Ľahko ju naštartujete aj pri pomalšom zatiahnutí za štartovaciu šnúru aj po dlhšej pauze (systém Smart Start a palivové čerpadlo), viečka nádrží sú komfortne výklopné. Má nižšiu spotrebu paliva a menšie emisie (v porovnaní s predošlými radami).

S pílou sa dobre manévruje a môžete ju pohodlne využiť na spracovanie dreva do krbu či kachlí, ale aj na údržbu hospodárskych pozemkov a výrub stromov menších priemerov. Výborne zvládnutá ergonómia a pomerne nižšia hmotnosť píly znamená, že si s ňou poradia aj menej fyzicky zdatní užívatelia. Disponuje automatickou funkciou vrátenia spínača z polohy STOP do pohotovostnej polohy a veľkým plusom je aj to, že dobre vidíte stav palivovej zmesi v nádrži.

Perfektná píla pre každého “normálneho a obyčajného užívateľa”, ktorý nepracuje 8 hodín denne v lese a nepotrebuje profi pílu. Práve ten ocení ako výborne sa s pílou reže v praxi.

Výhody

 • dobrý výkon
 • menšie prevádzkové náklady
 • spoľahlivosť a životnosť
 • dobrý servis
 • ergonómia
 • jednoduchá manipulácia
 • rýchly štart aj pri studenom motore

Nevýhody

 • vyššia cena
 • manuál je naozaj obsiahly a menej prehľadný

Verdikt: Všestranná a výkonná píla prémiovej značky nielen na spracovanie palivového dreva, ale aj kompletnú údržbu záhrady… (nižšia farmárska trieda).

Naše hodnotenie:

Cena: 450,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


2. Hecht 45 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 2000 W (2,7 HP) ● Objem motora: 45 cm3 ● Hmot­nosť: 5,4 kg ● Dĺžka lišty: 40 cm

Hecht 45

Hecht 45 je benzínová reťazová píla, ktorá disponuje slušným výkonom 2,0 kW a objemom motora 45 cm3. Vďaka 40 cm dĺžke lišty dokáže spracovať drevo aj väčšieho priemeru. Hodí sa na prácu aj v ťažších podmienkach.

Píla disponuje funkciou automatického mazania reťaze, brzdou reťaze, zubovou opierkou a tlmením vibrácií. Upínanie reťaze je jednoduché, potrebujete naň však náradie (nie je to rýchloupínací systém). Objem olejovej nádržky je 0,26 l a palivovej 0,55 l, čo sú ľahko nadpriemerné hodnoty v rámci svojej kategórie.

Píla ponúka za prijateľnú cenu veľmi slušné parametre – spokojní tak budú užívatelia, ktorí hľadajú dobrý výkon a nepotrebujú doma reťazovú pílu najšpičkovejšej kvality za horibilnú sumu. Jednoducho “píla za stovku”, ktorá splní svoj účel pri občasnom narezaní palivového dreva a jednoduchú prácu v záhrade.

Výhody

 • nízka cena
 • tuzemský (český) výrobok
 • štartuje bez problémov
 • jednoduchá manipulácia
 • vo svojej kategórii sa vyrovná aj exkluzívnym značkám

Nevýhody

 • vyššia hmotnosť
 • lacnejšie prevedenie
 • nepraktické napínanie a výmena reťaze
 • vyššia hlučnosť

Verdikt: Táto motorová píla je vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu jednou z najpredávanejších vo svojej kategórii – pozitívne ohlasy užívateľov to len potvrdzujú.

Naše hodnotenie:

Cena: 119,99 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Ľudová voľba


3. Dolmar PS-5105 C (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 2800 W ● Objem motora: 50 cm3 ● Hmot­nosť: 5,1 kg ● Dĺžka lišty: 38 cm

DOLMAR PS-5105 C

Dolmar PS-5105 C je motorová benzínová reťazová píla s profesionálnymi vlastnosťami vhodná aj pre výrub a rezanie silného dreva. Túto pílu charakterizuje vysoký výkon (2,8 kW), rýchla akcelerácia, dobré ergonomické vlastnosti a kompaktný tvar.

Píla má napínač reťaze umiestnený pohodlne na boku píly a eko čerpadlo s nastaviteľným dávkovaním oleja. K vzduchovému filtru sa dostanete bez použitia náradia. Pílu naštartujete veľmi ľahko vďaka tomu, že je vybavená dekompresným ventilom. Nádoba na mazivo je dostatočne veľká (270 ml), palivová nádrž by mohla byť však o niečo väčšia vzhľadom k jej výkonnosti (470 ml).

Pri práci s touto pílou môžete očakávať optimálne tlmenie vibrácií, automatickú aretáciu poloplynu pre ľahšie štartovanie a spoľahlivý odvod pilín.

Výhody

 • výkon
 • ergonómia
 • jednoduchá manipulácia
 • adekvátna hmotnosť
 • profi píla
 • rýchla výmena reťaze

Nevýhody

 • vyššia cena (avšak adekvátna ku kvalite a dosahovaným výkonom)
 • nemá priehľad do nádrže na zostávajúce množstvo paliva
 • hlučnosť

Verdikt: Všestranná benzínová reťazová píla pre náročných. Vďaka kompaktným rozmerom a výkonnému motoru ju ocenia ako domáci užívatelia, tak i profesionáli.

Naše hodnotenie:

Cena: 485,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Pre náročných


4. Stihl MS 211 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 1700 W ● Objem motora: 35 cm3 ● Hmot­nosť: 4.3 kg ● Dĺžka lišty: 35 cm

Stihl MS 211

Benzínová reťazová píla MS 211 od renomovaného výrobcu Stihl je kombináciou kompaktného dizajnu a výkonu. Píla je dobrá voľba pre náročných amatérov pre prácu okolo domu (palivové drevo) a v záhrade, ale tiež podporuje prácu profesionálov (ako druhá či náhradná píla).

Motor prináša výkon 1,7 kW a vďaka optimalizovanej technológii motora sľubuje úsporu paliva až o 20 percent a súčasne zníženie emisí znečisťujúcich látok až o 70 percent. Pre bezpečné uchytenie a lepšiu bezpečnosť sú rukoväte vybavené antivibračným systémom. Vylepšený predfilter zdvojnásobuje životnosť vzduchového filtra. V zimnom režime je karburátor obklopený predhrievaným vzduchom, aby sa zaistila bezproblémová prevádzka aj v chladnej sezóne. Určite oceníte aj napínanie reťaze zboku.

Výrobca Stihl opäť preukazuje, že vyvíja svoje píly najmä prakticky orientovaným smerom. MS 211 je kompaktná a veľmi kvalitná píla v stále prijateľnej cene.

Výhody

 • nízka spotreba
 • nízka hmotnosť
 • ľahký štart
 • letný a zimný režim
 • dobrá cena
 • prémiová značka
 • servis

Nevýhody

 • snáď dĺžka lišty (dlhšia by však uberala na výkone)
 • skôr hobby prevedenie
 • lištu drží 1 skrutka

Verdikt: Kompaktná píla v hobby prevedení, ktorú ocení aj ten najnáročnejší domáci majster.

Naše hodnotenie:

Cena: 299,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


5. Husqvarna 435 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 1600 W ● Objem motora: 41 cm3 ● Hmot­nosť: 4.2 kg ● Dĺžka lišty: 33 cm

Husqvarna 435

Reťazová benzínová píla Husqvarna 435 je model, ktorý sa pýši kvalitným výkonom pri relatívne nízkej hmotnosti. Zostavenie a uvedenie píly do prevádzky je maximálne jednoduché. Prednosťou je určite aj nízka spotreba paliva. Ekonomickú prevádzku píly zaručuje špeciálne vyvinutý motor X-Torq, ktorý tiež okrem toho zabezpečuje až o 75% nižšie emisie.

Životnosť motora predlžuje odstredivý systém čistenia Air Injection, ktorý odstraňuje prach a nečistoty zo vzduchu skôr, než sa dostanú k vzduchovému filtru. Okrem vyššej odolnosti píly je tak toto riešenie zárukou že filter nebudete čistiť tak často ako ste mohli byť doteraz zvyknutí.

Píla je vybavená prepracovaným systémom antivibračných tlmičov, ktoré naozaj efektívne tlmia vibrácie a tým šetria ruky a paže. Zvýšený komfort pri práci má “na starosti” aj mäkká výplň asymetrickej rukoväte a ergonomicky tvarovaná plynová páčka.

Výhody

 • ľahká, dobre ovládateľná
 • jednoduchá údržba
 • antivibračný systém
 • overená značka
 • dobrý servis

Nevýhody

 • vyššia cena
 • hobby model

Verdikt: “Akurátna” benzínová píla pre prípravu dreva do krbu a pre malé až stredne veľké záhrady – na rezanie vetiev a príležitostne aj na zrezanie stromu s menším priemerom kmeňa.

Naše hodnotenie:

Cena: 397,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


6. Makita UC3541A (elektrická)

Typ pohonu: elektrická ● Príkon: 1800 W ● Hmot­nosť: 4.4 kg ● Dĺžka lišty: 35 cm

Elektrický/á reťazová píla Makita UC3541A, dĺžka čepele 350 mm

Makita UC3541A je elektrická reťazová píla vhodná najmä pre rezanie palivového dreva, hrubšie tesárske práce alebo aj klasickú údržbu záhrady.

S výkonom 1 800 wattov je píla uspôsobená pre ľahké až stredné rezanie. Lišta dlhá 35 centimetrov jej dáva dostatočnú manévrovateľnosť, napríklad aby sa urobil dobrý prerez aj v hustom poraste. Automatické mazanie je nespornou výhodou, olejová nádrž je primerane dimenzovaná na 200 ml a úroveň oleja môže byť počas prevádzky monitorovaná cez náhľad. Reťaz sa napína bez ďalšieho náradia.

Píla je prekvapivo tichá (102 dB) a dobre sa s ňou pracuje vďaka zvládnutej ergonómii a softgrip prevedeniu rukovätí. Má síce o niečo vyššiu hmotnosť (4,4 kg), ale aj vďaka tomu ňou zvládnete presnejší rez.

Výhody

 • tichá
 • presný rez
 • značka
 • jednoduchá obsluha
 • rýchle a jednoduché napínanie reťaze bez náradia

Nevýhody

 • slabší výkon
 • väčšia hmotnosť
 • kábel

Verdikt: Skvelá domáca elektrická reťazová píla pre záhradkárov a chalupárov, ktorá zvládne aj prípravu dreva do krbu.

Naše hodnotenie:

Cena: 121,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


7. Narex EPR 35-20 (elektrická)

Typ pohonu: elektrická ● Príkon: 2000 W ● Hmot­nosť: 4.2 kg ● Dĺžka lišty: 35 cm

NAREX EPR 35-20

Narex EPR 35-20 je výkonná elektrická reťazová píla úplne vyhovujúca k rezaniu palivového dreva a práce okolo domu či v záhrade. Píla disponuje automatickým mazaním reťaze, praktickým olejoznakom pre kontrolu stavu oleja v nádržke a samozrejme aj brzdou reťaze (brzda dobehu, brzda pri spätnom vrhu). Výmena a napínanie reťaze prebieha bez použitia nástrojov.

Z ďalších technických parametrov možno ešte spomenúť rozstup reťaze 3/8, rýchlosť reťaze 12 m/s, hrúbka mazacieho článku 1,3 mm, napájacie napätie 230 V. Balenie obsahuje vodiacu lištu, reťaz a ochranný kryt lišty.

Výhody

 • dostatočný výkon
 • nízka hmotnosť
 • kvalitné prevedenie
 • jednoduchá obsluha
 • tuzemská značka
 • dobrá cena
 • spoľahlivosť

Nevýhody

 • kratší kábel
 • hlučnejšia pri dobehu

Verdikt: Osvedčená “modrá” kvalita – s pílou budete spokojní najmä pre jej spoľahlivosť a dostatočný výkon.

Naše hodnotenie:

Cena: 96,97 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


8. Makita UC4051AX1 (elektrická)

Typ pohonu: elektrická ● Príkon: 2000 W ● Hmot­nosť: 5,6 kg ● Dĺžka lišty: 40 cm

MAKITA UC4051AX1

Makita UC4051AX1 je elektrická motorová píla, ktorú si obľúbite aj vďaka jej štíhlemu dizajnu. Motor s výkonom až 2000 W má šancu zabojovať aj s náročnejšími úlohami. Rezacia lišta má 40 cm a píla je tak schopná rezať aj väčšie priemery dreva.

Určite nie je najľahšia, ale za spomínaný výkon to stojí. Mazanie reťaze je automatické, množstvo dodávaného oleja môže byť prispôsobené individuálnym požiadavkám. 200 ml olejovú nádrž môžete kedykoľvek kontrolovať cez zobrazovacie okno.

Napínanie a výmenu reťaze je možné vykonať bez nástrojov. Pri opotrebovaní sú uhlíky motora ľahko prístupné bočným prístupom a môžu byť vymenené bez demontáže krytu. Hluk je relatívne nízky 102 dB (stále nižší ako u porovnateľných píl so spaľovacím motorom).

Výhody

 • výkon, cena
 • napínanie reťaze
 • tichý chod
 • výborná manipulácia aj v stiesnenejších podmienkach
 • profi trieda (el. píly)
 • 2 x reťaz v balení

Nevýhody

 • kábel

Verdikt: Elegancia a slušný výkon – asi toto najlepšie charakterizuje reťazovú pílu známeho výrobcu ručného elektrického náradia.

Naše hodnotenie:

Cena: 181,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


9. Stihl MS 170 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 1200 W ● Objem motora: 30,1 cm3 ● Hmot­nosť: 4.1 kg ● Dĺžka lišty: 30 cm

Stihl MS 170

Benzínová reťazová píla Stihl MS 170 disponuje rezacou lištou v dĺžke 30 cm. Ak sa vám to zdá málo, tak vedzte, že úplne postačuje na rezanie palivového dreva (pracuje neúnavne) a menšie, ľahšie pílenie v záhrade. Výhodou pri tejto píle je najmä jej nízka spotreba a nízke emisie.

Jednovalcový motor má kapacitu 1,2 kW  a objem viac ako 30 kubických centimetrov. Pre zvlášť účinné spaľovanie palivovej zmesi môžete ušetriť až 20 % paliva a súčasne znížiť výfukové emisie až o 70 % (podľa výrobcu). Aj mazanie reťaze je nastavené tak, aby sa vďaka konštrukčným zlepšeniam spotreba mazacieho oleja znížila až o 50 percent.

Pohonná jednotka je s rukoväťami šetrne spojená pomocou antivibračného systému. Predná je ergonomicky tvarovaná a zaistená jemnou rukoväťou pre bezpečné uchytenie. Čistá hmotnosť 4,1 kilogramu je vhodná pre všetkých, ktorí oceňujú komfortnejšiu prácu.

Výhody

 • nízka spotreba
 • ľahká a kompaktná
 • jednoduchá manipulácia
 • bezproblémový štart
 • pohodlné držanie
 • značka, dostupnosť náhradných dielov

Nevýhody

 • nižší výkon
 • menšia rezacia lišta
 • napínacia skrutka vpredu
 • vyššia cena

Verdikt: Kvalita s malou spotrebou do každej menšej záhrady a na pílenie dreva do domáceho krbu.

Naše hodnotenie:

Cena: 199,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


10. Stihl MS 231 (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 2000 W ● Objem motora: 40,6 cm3 ● Hmot­nosť: 4.8 kg ● Dĺžka lišty: 35 cm

Stihl MS 231

Benzínová reťazová píla Stihl MS 231 je malá a kompaktná, vhodná pre záhradníkov a domácich majstrov s vysokými nárokmi. Píla je vďaka malej dĺžke lišty 35 cm veľmi vhodná na prácu, pri ktorej je potrebná vysoká manévrovateľnosť.

Moderný jednovalcový motor je navrhnutý pre dobré využitie paliva a mal by udržiavať aj množstvo emisií na nízkej úrovni. Čistá hmotnosť (4,8 kg) je plne adekvátna ku výkonu motora 2 kW. Pri hladine akustického výkonu 114 decibelov je píla hlučnejšia ako väčšina záhradníckeho náradia.

Pre bezproblémovú prevádzku aj počas chladných zimných mesiacov je k dispozícii špeciálny zimný režim, pri ktorom karburátorom preteká predhriaty nasávaný vzduch.

Výhody

 • spoľahlivosť
 • rýchly štart
 • servis
 • nestráca výkon

Nevýhody

 • cena
 • o kvapku vyššia spotreba
 • vzduchový filter sa zanáša pomerne rýchlo

Verdikt: Profi technika rezu presvedčí každého náročného záhradkára, “obyčajný” užívateľ zas ocení rýchle narezanie palivového dreva bez väčších problémov.

Naše hodnotenie:

Cena: 399,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


11. Makita EA3201S (benzínová)

Typ pohonu: benzínová ● Výkon: 1350 W ● Objem motora: 32 cm3 ● Hmot­nosť: 4.2 kg ● Dĺžka lišty: 40 cm

MAKITA EA3201S

Benzínová píla Makita EA3201S je úplne ideálna na rezanie palivového dreva pre domáce využitie a záhradníctvo. Môže to tiež možnosť ako druhá píla pre profesionálov v  lesníctve. S lištou dlhou 40 cm a strednou hmotnosťou 4,2 kg je manipulácia s ňou pohodlná a môže byť použitá aj menej zdatnými používateľmi na vykonávanie ľahších pílových prác.

Pre nižší výkon píly je objem palivovej nádrže 0,4 litra akurát. Nádržka na reťazový olej má však až veľkorysú veľkosť – 280 ml. Olej sa uvoľňuje iba počas prevádzky, pri voľnobehu dávkovanie oleja preruší. Ekologicky šetrný a priateľský k životnému prostrediu je aj katalyzátor výfukových plynov. Utiahnutie reťaze a jeho výmena je možná bez použitia nástrojov.

Výhody

 • nízka hmotnosť
 • ľahká manipulácia
 • pomer cena/výkon
 • dlhá lišta
 • napínanie reťaze bez náradia

Nevýhody

 • nižší výkon
 • dodaná reťaz mohla byť kvalitnejšia

Verdikt: Robí presne to, čo má – napíli drevo do krbu a pomôže v záhrade a menšom hospodárstve.

Naše hodnotenie:

Cena: 192,42 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


12. Stihl MSA 160 C-BQ (akumulátorová)

Typ pohonu: elektrická/akumulátorová ● Kapacita batérie: 160 Wh ● Typ motora: bezuhlíkový ● Hmot­nosť: 3,2 kg (bez batérie) ● Dĺžka lišty: 30 cm

Stihl MSA 160 C-BQ

Akumulátorová reťazová píla MSA 160 C-BQ značky Stihl je vhodná ako na starostlivosť o záhradu, tak i pre prácu na stavbe a príprave palivového dreva. Vďaka batérii sa dá bezpečne používať kdekoľvek okolo domu ale aj priamo v obytných priestoroch – žiadne výfukové plyny, žiaden nadmerný hluk.

Pohon píly je poháňaný moderným napájaním 36 voltov. Rezacia dĺžka lišty 30 cm zodpovedá výkonu pohonu a je primárne vhodná pre prácu, pri ktorej je potrebná skôr viac priestoru pre manévrovanie. S hmotnosťou 3,2 kg (bez batérie) je vhodná pre každého aj menej zdatného užívateľa.

Výhody

 • nízka hlučnosť
 • použitie aj v obytných priestoroch
 • aku pohon – žiaden kábel, ani benzín
 • značka, servis

Nevýhody

 • cena
 • viac maže

Verdikt: Píla s vysokým výkonom a pracovným komfortom pri rezaní palivového dreva, pri starostlivosti o záhradu a aj rezanie v uzavretých priestoroch.

Naše hodnotenie:

Cena: 279,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


Reťazové píly podľa napájania

Píla sa skladá z viacerých častí. Základom je motor, ktorý poháňa ozubené koliesko alias reťazovku. Tá následne poháňa reťaz, ktorou režete drevo zodpovedajúceho priemeru. Pílová reťaz sa skladá z hnacích článkov (pohybujú sa vo vodiacej drážke), zubových článkov (nimi sa reže materiál) a spojovacích článkov. Prenos krútiaceho momentu z motora na reťaz zabezpečuje spojka.

Podľa motora teda reťazové píly rozdeľujeme na benzínové a elektrické.

Reťazové píly

 

Motorové benzínové reťazové píly

Benzínová, inak tiež nazývaná motorová píla, má dvojtaktný spaľovací motor, ktorý sa uvádza do chodu pomocou štartovacieho lanka. K práci potrebuje zmes benzínu a oleja (v pomere, ktorý je pri každej píle špecifický). Údržba takéhoto spaľovacieho motora je pomerne náročná (výmena vzduchového filtra a zapaľovacej sviečky).

Jednoznačnou výhodou benzínovej motorovej píly je to, že nie je závislá na elektrine a väčšinou má vysoký objem a výkon motora. Použiť ju môžete na prípravu palivového dreva alebo prerezanie stromčekov (čo dokážu aj hobby modely s objemom aspoň 45 cm3), ale aj na výrub menších drevín v záhrade či ťažké práce s drevom v lese (profesionálna technika s vysokým výkonom a dlhšou lištou).

Nevýhodou tohto typu píly je vysoká hlučnosť, značná hmotnosť a emisie výfukových plynov. Benzínové píly teda nemôžete používať v uzavretých priestoroch.

Oplatí sa ju zaobstarať ak ju mienite častejšie využívať mimo dosahu elektrickej zásuvky. Ak mienite rezať hrubšie stromy, guľatinu, vyberajte pílu s dlhšou lištou. Pravdou však je, že manipulácia s takouto pílou bude o to ťažšia a náročnejšia. Preto na prácu na záhrade a rezanie dreva do krbu či kachlí zvoľte radšej lištu kratšiu.

Husqvarna 445

Benzínová reťazová píla Husqvarna 445

Výhody

 • nie je odkázaná na pevný zdroj energie
 • pri manipulácii s pílou nie ste obmedzení prívodným káblom
 • vysoký výkon – aj na ťažšie práce
 • rýchlejšia práca
 • možnosť práce aj v sychravom počasí
 • bezpečnejšie odvetvovanie

Nevýhody

 • náročnejšia údržba
 • vyššia nákupná cena
 • hlučnosť
 • vyššie vibrácie
 • ťažší štart v zimnom období
 • výfukové plyny
 • vyššia hmotnosť

 

Elektrické reťazové píly

Elektrické píly sú určené pre užívateľov, ktorí nemajú tie najvyššie nároky na rezanie dreva a reťazovú pílu potrebujú skôr len na prácu okolo domu, prípravu palivového dreva či ošetrovanie drevín v záhrade. Len ťažko s ňou vyrazíte do lesa, keďže k plnohodnotnému výkonu potrebuje prístup k elektrine.

Pri elektromotore, ktorý je závislý na pripojení k striedavému napätiu 230 V, nerátajte s výnimočnými výkonmi (príkon motora je väčšinou v rozmedzí 1800-2400 W) a teda ani s veľkými lištami, ktoré by dokázali spracovať drevo nad 40 cm (obvyklé dĺžky líšt 30-40 cm). Plus rezná rýchlosť je nižšia a pohybuje sa v závislosti od modelu píly niekde v rozmedzí 9-13 m/s.

Na druhú stranu sú elektrické píly tichšie, práca prebieha bez produkovania splodín, nie sú až tak náročné na údržbu. Čo však neznamená, že sa o svoju elektrickú reťazovú pílu nemusíte vôbec starať – nezabúdajte na pravidelné čistenie, brúsenie, výmenu reťaze a opotrebovanej lišty…

Elektrický/á reťazová píla Makita UC3541A, dĺžka čepele 350 mm

Elektrická reťazová píla Makita UC3541A

Výhody

 • nižšia hmotnosť
 • menšia hlučnosť a vibrácie
 • bezproblémový štart
 • nulové emisie
 • vhodná aj na prácu v uzavretých priestoroch
 • jednoduchšia manipulácia (menšia lišta)
 • bezúdržbový motor
 • nižšia obstarávacia cena
 • nízke prevádzkové náklady

Nevýhody

 • menší výkon
 • menej efektívny rez
 • obmedzenie pri práci – v daždi
 • obmedzenie voľnosti pohybu – prívodný kábel
 • nebezpečenstvo poškodenia elektrických káblov

Toto sú najdôležitejšie parametre, ktoré si treba všímať pri výbere elektrickej píly:

 • výkon: najčastejšie 1600-2000 W (ale nájdu sa modely s 550 či 2800 W príkonom), pre porovnanie: hobby benzínové píly majú výkon 1000-1500 W, farmárske 1500-3000 W, profi modely 3 až 4 tisíc W
 • dĺžka lišty: 30-40 cm, pričom lišta do 35 cm vám postačí na bežné občasné rezanie palivového dreva, na silnejšie kusy dreva použite lišty od 35 cm, pre porovnanie: dĺžka lišty hobby benzínovej píly je zväčša do 35 cm, farmárskej 40 cm, profi píly 45-50 cm

 

Akumulátorové reťazové píly

V podstate sa jedná o elektrické píly pretože na prevádzku tiež potrebujú elektrický prúd. Ten však berú z mobilných akumulátorových článkov (najčastejšie Li-ion). Keďže nie ste obmedzení pevným zdrojom energie, môžete sa pohybovať a pracovať bez väčších obmedzení. Na druhú stranu batérie zase nevydržia veľa. Ideálne je ak ich máte po ruke aspoň 2, pričom s jednou pracujete a druhú máte v nabíjačke. Potom je praktické, ak váš model aku píly disponuje ukazovateľom stavu nabitia.

Pri aku reťazových pílach sa používajú z dôvodu úspory energie úzke reťaze s jemnejšími zubami. Samozrejme, že to má určitý vplyv na ich výkonnosť (no tie najvýkonnejšie sa dokážu vyrovnať benzínovým). Rýchlosť sa pri profi prevedení aku píly môže dostať až na hodnotu 20 m/s. Obstarávacie náklady sú o niečo vyššie, čo sa však kompenzuje bezúdržbovosťou píly a nízkymi prevádzkovými nákladmi.

Práca jedného vysokokapacitného akumulátora je porovnateľná s prácou benzínovej píly na jednu plnú nádrž, na druhú stranu bude ťažšia a zhorší sa manipulácia s pílou.

Aku píly sú vhodné na rezanie menšej “kopy dreva”, pri práci sa potom nemusíte starať či náhodou nezavadíte o prívodný kábel či sa nadýchate nepríjemných splodín. V závislosti od množstva, tvrdosti a hrúbky spracovávaného dreva vám batéria vydrží zhruba na 30 minút, pričom nabíjačka vám ju dokáže nabiť približne za hodinu a pol.

Aku reťazová píla Stiga SC 48 AE

Aku reťazová píla Stiga SC 48 AE

Výhody

 • nižšia hmotnosť
 • nízka hlučnosť a vibrácie
 • bezproblémový štart
 • žiadne splodiny
 • aj na prácu v uzavretých priestoroch
 • jednoduchšia manipulácia (menšia lišta)
 • bezúdržbový motor
 • neobmedzený pohyb
 • nízke prevádzkové náklady

Nevýhody

 • menší výkon
 • menej efektívny rez
 • výdrž je závislá na kapacite akumulátora
 • kratšia lišta (do 30-35 cm)
 • vyššia obstarávacia cena v porovnaní s elektrickými

Toto sú najdôležitejšie parametre, ktoré si treba všímať pri výbere aku píly:

 • prevádzková doba – je závislá od výkonu motora, kapacite batérie a záťaži, ak chcete pracovať nepretržite dlhšie hľadajte vysokokapacitné akumulátory
 • dĺžka lišty – od 10-35 cm, dlhšie lišty nad 30 cm sú vhodné na rezanie dreva do krbu či kachlí, menšie sú charakteristické skôr pre vyvetvovacie píly

 

Reťazové píly podľa využitia

Základný prehľad o reťazových pílach už teda máme úspešne za sebou, poďme sa bližšie pozrieť na píly benzínové z pohľadu ich využitia (pri elektrických a aku pílach ide v podstate komplet o hobby modely, snáď okrem špeciálnych arboristických píl).

Benzínové motorové reťazové píly delíme na hobby, farmárske (poloprofesionálne) a profesionálne. Všetky sú charakteristické tým, že majú palivovú nádrž a nádrž na olej pre mazanie reťaze.

 

Hobby píly

Sú určené domácim majstrom, ktorí potrebujú raz začas popíliť pár dosiek, pripraviť drevo do krbu, orezať menšie stromky v záhrade (ovocné i okrasné) a na iné práce s drevom okolo domu.

 • objem: cca 30 až 50 kubických centimetrov
 • výkon: do 1500 W
 • dĺžka lišty: 30-37 cm
 • cena: od 70-80 €, kvalitnejšie modely 100-200 € a viac
 • nie sú určené na celodenné používanie

Reťazové píly v záhrade

Poloprofesionálne „farmárske“ píly

Ak potrebujete orezávať konáre v záhrade oveľa častejšie, píliť väčšie množstvo palivového dreva, či rúbať stromy s menším priemerom, tak potrebujete najskôr poloprofesionálnu pílu, ktorá sa nie nadarmo nazýva aj farmárska. Zdobí ju univerzálne použitie, dobrý výkon i spoľahlivosť, jednoduché ovládanie a ľahká údržba. Ide o strednú triedu píl, čomu zodpovedajú aj parametre.

 • objem: cca 50 až 70 kubických centimetrov
 • výkon: 1500-3000 W
 • dĺžka lišty: 35-45 cm
 • cena: od 200 €, kvalitnejšie a výkonnejšie modely aj 800 € a viac

Všeobecne sa dá povedať, že farmárska píla má aj viac ochranných prvkov, vyššiu rýchlosť reťaze, pri výrobe sú použité odolnejšie materiály a charakteristické je aj lepšie spracovanie (prepracovanejšie odpruženie, automatický sytič či dekompresný ventil, prípadne aj elektronická jednotka na riadenie chodu motor). Na druhú stranu sú farmárske píly aj drahšie a majú vyššiu hmotnosť.

Reťazové píly na palivové drevo

 

Profesionálne reťazové píly

Jednoznačne produkt, po ktorom siahnete ak sa chcete pílením dreva živiť. Ide o robustné a ťažšie modely s dlhými lištami, ktoré spĺňajú vysoké nároky obtiažnej práce v lese – slúžia na pílenie veľkého množstva dreva, odlesňovanie veľkých plôch a celodennú prevádzku. Preto disponujú účinným systémom tlmenia vibrácií, dlhšími rúčkami a krátkym telom motora pre lepšiu kontrolu a úchop píly. Majú množstvo bezpečnostných prvkov a sú riešené tak aby mali čo najmenej emisií, znižovala sa spotreba paliva, ale aj hlučnosť či prašnosť.

 • objem: 60-80 (až do 120) kubických centimetrov
 • výkon: 3000-4000 W
 • dĺžka lišty: 40-50 cm
 • cena: od 800 €, výkonnejšie a špecializované modely aj 2000 € a viac

Reťazové píly v lese

 

Špeciálna podkategória – Vyvetvovacie píly

Na rozdiel od ostatných reťazových píl je vyvetvovacia píla charakteristická tým, že má dlhú rukoväť, ktorá môže predĺžiť jej dosah na 5 metrov! Ak je teda potrebné prerezávať vetvy, ktoré nedosiahnete s klasickou reťazovou pílou, tak práve “vyvetvovačka” je ideálnou voľbou. Ide o špeciálne píly pre starostlivosť o stromy vyvinuté aj pre profesionálnych arboristov a ovocinárov. Na výber máte ako elektrické a aku modely, tak i benzínové.

Vyvetvovacia reťazová píla Hecht 976

Vyvetvovacia reťazová píla Hecht 976

 

Na čo sa zamerať pri kúpe píly

Pri kúpe reťazovej píly je dôležité aby ste sa vedeli orientovať medzi množstvom modelov, ktoré sú určené k odlišnému použitiu. Vy si musíte najprv sám sebe odpovedať na pár dôležitých otázok. Ako často chcete s pílou pracovať? Aké veľké (priemer) drevo chcete spracovávať? Kde všade a na čo ju chcete využívať?

Pokiaľ ste si to dostatočne ozrejmili, môžete sa teraz s nami povenovať dôležitým parametrom reťazovej píly, ktorá bude zodpovedať práve tým vašim nárokom.

 

Objem a výkon motora

Objem motora

Čo to sme si o objeme motora pri pílach už nadškrtli. Hobby píly na bežné práce okolo domu či v záhrade si pohodlne vystačia s objemom do 40 kubických centimetrov, poloprofesionálnu, ktorá vydrží aj väčšiu záťaž hľadajte s objemom 40-60 cm3, výkonné a najviac zaťažované profesionálne reťazové píly určite nad 50 cm3.

Výkon píly

Výkonu píly musí odpovedať aj dĺžka lišty, aby nedochádzalo k poddimenzovaniu sily motorovej píly. Výkon motorových píl začína na hranici 1 kW a pri profesionálnych zariadeniach môže dosahovať až 4 kW.

 

Dĺžka lišty

Tento parameter vás informuje o tom, aká je dlhá rezná plocha píly s reťazou. Bežne má 35-40 cm, pričom druhá menovaná hodnota postačí na prerezanie klátu/kmeňa s priemerom do 50 cm. Dĺžka lišty pre elektrickú reťazovú pílu sa pohybuje medzi 30-40 cm (ideál 35 cm). To isté platí u akumulátorových píl – dostatočný výkon sa dosiahne výberom kratšej lišty. Pre benzínové hobby píly je vhodná približne 35 cm lišta, pre farmárske okolo 40 cm a pre profesionálne píly na ťažbu dreva v lese okolo 45-50 cm.

S dĺžkou lišty rastie aj požiadavka na výkon píly. Pri rezaní väčších priemerov dreva totiž dochádza k výraznejšiemu treniu medzi lištou a reťazou, čo z výkonu motora dosť uberá. Preto si pamätajte, že čím dlhšia lišta, tým výkonnejšiu pílu potrebujete.

Dajte si pozor, aby ste si neobstarali pílu s neúmerne dlhou lištou k výkonu motora, ten sa totiž potom rýchlo dusí a jeho životnosť sa znižuje. Tiež berte do úvahy, že zvlášť pre menej skúseného užívateľa je práca s dlhou lištou ťažšia a zvyšuje sa tak aj riziko úrazu. Ak ste v práci s reťazovou pílou zbehlejší, obstarajte si lišty aspoň v dvoch rôznych dĺžkach aby ste ich mohli pri rôznych priemeroch dreva obmieňať.

 

Hmotnosť + rozmery píly

Hmotnosť je individuálny parameter, ktorý je odlišný pri každom jednotlivom modeli a výrobcovi. Logicky platí, že čím je vyššia, tým viac námahy pri práci očakávajte. Hobby píly na občasné využitie majú najprijateľnejšiu hmotnosť 4-5 kg, no slabší výkon, výkonnejšie profi modely môžu mať aj 15 kg a viac.

Rozhodujúci je pomer medzi výkonom a hmotnosťou píly. To sa odvíja najmä od zdvihového objemu valca (cm³) a výkonom motora (kW). Taktiež zavážia skúsenosti s prácou s reťazovou pílou, ak ich máte pomenej vyberajte ľahšiu pílu s menším výkonom, s ktorou sa vám bude lepšie manipulovať. Ak to neodhadnete a zaobstaráte si pílu väčšiu ako zvládate, tak pri práci s ňou sa príliš rýchlo unavíte, čo môže dospieť až k nepríjemnému úrazu. Väčšie stromy a tvrdšie drevo potrebujú zase väčšiu a výkonnejšiu pílu, ak vyberiete pre tento účel malú hobby pílu bude to pre ňu príliš veľká záťaž a rýchlo sa predčasne opotrebuje.

Odsledujte si aj to, či je píla správne vyvážená – to znamená, že zmeniť uchopenie píly by malo byť jednoduché a nemalo by pri tom dôjsť k výraznému narušeniu vyváženia.

 

Bezpečnostné prvky

Bezpečnostné prvky chránia vaše zdravie a život, či už ide o nevhodnú manipuláciu alebo nešťastnú náhodu. Nezabúdajte preto na ne pri vašom výbere reťazovej píly.

 • brzda a ochrana pred spätným úderom – základný bezpečnostný prvok, ktorým by mala byť každá píla bez ohľadu na jej určenie, bezpečnostný systém zastaví beh reťaze po uvoľnení spínača už za niekoľko desatín sekundy
 • poistka zopnutia plynu – píla je v prevádzke len vtedy pokiaľ je zapnutý poistný spínač na zadnej rukoväti, takto dokáže zabrániť náhodnému zapnutiu píly napríklad počas transportu
 • zachytávač reťaze – v prípade pretrhnutia reťaze ju dokáže zachytávač bezpečne zachytiť (namotať) a zabrániť tak možnému zraneniu
 • ochranný kryt ruky – jedná sa o široký kryt zväčša na pravej strane píly, ktorý ochráni ruku v prípade, že by sa reťaz odtrhla
 • núdzový vypínač – STOP tlačidlo, ktoré slúži pre prípad neočakávanej krízovej situácie, malo by byť ľahko prístupné

Keďže pri používaní reťazovej píly môže veľmi ľahko dôjsť ľahko nepríjemnému úrazu, nezabudnite pre lepšiu bezpečnosť pri práci používať vhodné ochranné pomôcky ako pracovné rukavice, ochranné okuliare, slúchadlá, ochranný kryt na tvár, prilba…

 

Reťaz

Existuje niekoľko typov reťazí a každý výrobca píly ponúka aj svoju značku. Na výber máte od agresívnych “full chisel” cez univerzálne “semi chisel” až po “low kick back” reťaze, ktoré sú užívateľsky najkomfortnejšie. Pravdou zostáva, že čím je reťaz agresívnejšia tým lepšie a rýchlejšie reže. Na druhú stranu je práca s nimi oveľa náročnejšia a nebezpečnejšia. Výber vhodnej reťaze by tak do značnej miery mali ovplyvniť najmä skúsenosti pilčíka.

Z pohľadu jej upnutia oceníte asi najviac rýchloupínací systém na bočnej strane píly, ktorý si nevyžaduje použitie ďalšieho náradia.

Pílová reťaz

 

Ďalšie parametre + doplnkové funkcie

Reťazová píla môže disponovať mnohými vylepšeniami a doplnkovými funkciami, vďaka ktorým je práca komfortnejšia a bezpečnejšia. Pozrite sa čo všetko môže môže mať aj vaša píla:

 • automatické mazanie reťaze, ktoré má “na starosti” automatické čerpadlo s reguláciou
 • vyhrievaná rukoväť
 • úchyt na rukoväti na upevnenie elektrického kábla  – zabráni sa tak nechcenému vytiahnutiu vidlice zo zásuvky
 • zubová opierka – funguje ako stabilizátor, keď počas rezania narazíte na tvrdšie miesto (suk), zuby sa zaseknú do dreva a to nedovolí píle odskočiť hore
 • dekompresný ventil, ktorý uľahčuje štartovanie píly – pri profipílach ho však nehľadajte, skúsení pilčíci ho jednoducho nepotrebujú
 • prístup k vzduchovému filtru, ktorý zjednodušuje jeho čistenie vždy, bez nutnosti použiť na to ďalšie náradie
 • nylonový filter – je lepší ako molitanový v lacnejších pílach, neprepúšťa tak veľké nečistoty (najdrahšie stroje majú dokonca systém odstredivého predčistenia vzduchu)
 • valce potiahnuté tvrdokovom pre dlhšiu životnosť motora (bez toho je počet motohodín aj desaťnásobne nižší)
 • polplyn, ktorý uľahčuje chod píly za studena
 • odpruženie rukoväte – hobby a farmárske reťazové píly fungujú na pružinách, tie tlmia vibrácie od motora, píla ale pri reze tak trochu pláva, naproti tomu výkonné farmárske a profi reťazové píly bývajú usadené na silentblokoch (čo zaisťuje mimo iné aj istejšie vedenie rezu)
 • vyberte pílu, ktorá má reťazovku s výmenným krúžkom ako hviezdicovú (pri výmene netreba rozoberať celé pohonné ústrojenstvo píly, mimochodom životnosť reťazovky oboch typov je tak na 4 reťaze)

 

Príslušenstvo

Príslušenstva k motorovým pílam je naozaj celý rad. Praktickým je napríklad stojan či držiak na pílu, s ktorým sa vám bude pohodlnejšie a bezpečnejšie rezať. Určite oceníte aj prenosnú ochrannú tašku, takže sa potom nemusíte báť, že ostrím poškodíte okolie a nezničíte ho. Ostričku/brúsku reťaze si zaobstaráte za pár € a po nabrúsení tupých zubov máte hneď kvalitnejší rez. Nezabudnite na pohonné hmoty – benzín s olejom + všetky píly (elektrické, aku, benzínové) vyžadujú olej na mazanie reťaze.

 

Cena

Pri rozdelení píl podľa využitia sme sa už o cenách všeobecne zmienili. Teraz sa na cenový rozsah reťazových píl pozrieme bližšie a o niečo konkrétnejšie.

Cena do 300 €

Úplne najjednoduchšie hobby modely sa zmestia do 100 € a sú určené naozaj iba pre občasnú prácu. Kvalitnejšie modely overených značiek zoženiete pohodlne do 300 €. Tieto reťazové píly sa vyznačujú kratšou lištou (okolo 35 cm), nízkou hmotnosťou (4-6 kg) a vyberať môžete z elektrických, akumulátorových aj benzínových píl.

Cena od 300 do 800 €

V tejto kategórii nájdete na populárne “farmárky” – reťazové píly, s ktorými už zvládnete naozaj celkom dosť. V drvivej väčšine prípadov sa jedná o benzínové reťazové píly. V rámci výkonu sa pohybujú v rozmedzí 2200-3400 W s lištami s dĺžkou 39-45 cm. Všeobecne sú spracované kvalitnejšie a robustnejšie (6-8 kg) a majú množstvo doplnkových funkcií.

Cena nad 800 €

V tejto cene už zakúpite ozajstnú profesionálnu pílu uspôsobenú na to najnáročnejšie použitie. Výkon nezriedka presahuje 3500 W. Dĺžka lišty môže dosahovať aj 50 cm a budete mať aj možnosť ich výmeny podľa náročnosti práce. Hmotnosť takejto píly môže pohodlne presiahnuť 10 kg.

 

Značka

Reťazová píla je náradie, ktoré si nevyberáme veľmi často. Ak už sa rozhodujeme pre jej kúpu, mali by sme jej správnemu výberu venovať dostatok času a úsilia – chceme predsa len to najlepšie čo trh ponúka. Tak by to aspoň malo vyzerať.

Neviete sa “vysomáriť” z bohatej ponuky reťazových píl? Tak skúste sa najprv zamerať na kvalitné a overené značky, pri ktorých máte záruku, že píla je v najlepšom prevedení a servis či dostupnosť náhradných dielov samozrejmosťou. O niečo vyššia investícia sa vám potom vráti v podobe komfortnej práce a životnosti.

Medzi najznámejšie značky reťazových píl u nás patrí najmä Stihl, Husqvarna, Dolmar, Stiga, Oleo-Mac (Mountfield) ale aj tuzemský výrobca Hecht v rámci benzínových reťazových píl. V kategórii elektrických a akumulátorových píl okrem už spomínaných značiek bodujú aj Makita, Bosch, Narex, či Hitachi.

 

Reťazové píly STIHL

V súčasnosti jasný líder na trhu s reťazovými pílami. Nemecká spoločnosť vyrába píly vo všetkých triedach – domáce hobby, poloprofesionálne aj profi píly. Podľa mnohých odborných testmagazínov po celom svete a aj užívateľov ide o najkvalitnejšie píly. Pozor na falzifikáty – kupujte píly iba u certifikovaných predajcov!

Chainsaw Stihl MS 261

 

Reťazové píly HUSQVARNA

Ďalší gigant medzi výrobcami reťazových píl (ale aj ďalších poľnohospodárskych a záhradkárskych strojov) je švédska Husqvarna. Ide o prémiovú značku medzi domácimi, polo-, i plne profesionálnymi pílami, ktorá má neuveriteľné množstvo pozitívnych ohlasov.

Motorová pila Husqvarna 372 XP - Chainsaw Husqvarna 372 XP

 

Reťazové píly HECHT

Český výrobca Hecht je známy produkciou mnohých produktov pre dom a záhradu. Všeobecne sa na nich (aj reťazových pílach) oceňuje moderný dizajn, dobrá kvalita a hlavne výborná cena. Aj kvôli tomu sú píly Hecht známe po celej Európe. V súčasnosti sa so značkou Hecht môžete stretnúť v 30 krajinách sveta a dcérske spoločnosti fungujú na Slovensku a v Poľsku.

Hecht 950 Motorsav

 

Reťazové píly DOLMAR

Dolmar je celosvetovo známa značka motorového náradia. Medzi ne patria samozrejme aj reťazové píly s vysoko kvalitnými spaľovacími motormi (dokonca je to najstarší výrobca benzínového náradia vôbec). Produkty Dolmar nachádzajú svoje uplatnenie v lese, poľnohospodárstve i záhrade.

PS-5105 řetězová pila Dolmar

 

Reťazové píly – Iné

Lidl má vlastnú radu ručného náradia pod značkou Parkside (pozri napríklad náš test pokosových píl). Reťazové píly ako záhradné náčinie potom patria do rady produktov Lidl Florabest – nájdete tu Aku model, benzínový model, aku vyvetvovaciu pílu. Všetky sú v prevedení hobby.

Najlacnejšie reťazové píly (elektrické aj benzínové) nájdete na internete – bazoš, alebo keď navštívite hocaký bazár či záložňu. Nechceme vás odrádzať od takejto kúpy – ale musíte uznať, že o technickom stave takéhoto náradia neviete celkom nič. Preto sa vám takúto kúpu neodporúčame – bez záruky sa vám to neoplatí a ešte pritom (najmä) riskujete aj svoje zdravie.

 

Údržba

Po práci s motorovou pílou nesmiete zabudnúť na jej údržbu. Už po pár minútach práce je totiž reťazová píla zanesená pilinami, často aj olejom. Aby vám vydržala čo najdlhšie a v čo najlepšej kondícii musíte už po každom rezaní vykonávať pár prepotrebných úkonov – dôležitú údržbu. V skratke:

 • po rezaní odstráňte z lišty všetky nečistoty (nielen z povrchu ale aj z koľajnice kde behá reťaz), v prípade, že je reťaz opotrebovaná – vymeňte ju a dajte nabrúsiť
 • vzduchový filter vždy udržiavajte čistý a pravidelne ho prefukujte napríklad kompresorom
 • skontrolujte občas aj zapaľovacie sviečky či nie sú zaolejované (nehádžu dobrú iskru)
 • nezabúdajte ani na reťazovku – ozubené koliesko, ktoré môžete pohodlne odmontovať a priestor pod ním/okolo neho vyčistiť (napríklad kompresorom)
 • dbajte na to aby ste mali vždy dobre napnutú reťaz – tá by mala byť utiahnutá tak, že s ňou môžete voľne pohybovať – od vodiacej lišty maximálne do viditeľnej polovice vodiaceho článku na reťazi
 • kontrolujte si stav oleja na premazávanie reťaze – je to jedna z najdôležitejších podmienok aby píla správne fungovala, inak sa reťaz prehrieva, predlžuje a rýchlo tupí

Benzínové reťazové píly potrebujú k optimálnej činnosti pravidelné nastavenie karburátora. Ak sa na to pozabudne výkon píly sa postupne stráca. Servisný technik s meracím prístrojom pílu nastaví do očakávanej kondície. Najmodernejšie typy motorových píl sú vybavené čipom, ktorý sleduje prevádzku motora a v prípade potreby ho sám prestavuje. Servisné stredisko sa oplatí navštíviť vždy aspoň 1-2 krát za rok.

 

Olej a benzín do motorovej píly

Aby motorová píla fungovala čo najlepšie, je potrebné aby mali všetko čo potrebuje – týka sa to aj oleja. Vysokootáčkové dvojtaktné motory “nešľapú” iba na čistom benzíne, musíte doň pridať olej a to v pomere 50:1. Ďalej je potrebný samozrejme aj olej na mazanie reťaze a vodiacej lišty. Ak sa bojíte predstavy, že olej sa bude často vymieňať, siahnite po adhéznych olejoch na mazanie píl či napríklad mazive M6AD.

Čo sa týka benzínu, tak vedzte, že citlivé karburátory motorových píl sa zvyknú zanášať jemnými polymérmi, ktoré vznikajú v dôsledku dodávania ekologických prísad do benzínu – servis zanesenie píly potom rieši ultrazvukovou čistiarňou. Palivo skladované v plastových nádobách tiež časom starne a dokáže spôsobovať problémy. Preto si v nich nerobte zásoby tesne pred zaskladnením píly a pri novom zábere si vždy namiešajte novú zmes.

 

Ako vybrať správnu reťaz do motorovej píly

Práve reťaz je základný pracovný nástroj vašej motorovej píly. Na jej type, kvalite a ostrosti závisí nielen rezný výkon stroja, ale aj jeho životnosť a vaša bezpečnosť.

Reťaz je väčšinou súčasťou výbavy kupovanej píly, prípadne vám ju predajca ponúkne za príplatok. Vďaka tomu sa v podstate ľahko dostanete k reťazi, ktorá vyhovuje práve vášmu stroju. Ak sa niekedy v budúcnosti rozhodnete ju vymeniť, oplatí sa vedieť pár základných informácií. Tak hneď na úvod – pílová reťaz je vlastne tvorená vodiacimi a spojovacími článkami. Reťaze sa od seba líšia profilom rezných zubov, rozmermi i tvarom jednotlivých článkov.

 

Rozstup článkov

Články reťaze sú spájané pomocou nitov. Vzdialenosť medzi nitami sa nazýva rozstup a je to jeden z najzákladnejších parametrov, ktorý pri výmene reťaze na píle potrebujete vedieť. Reťaze s rôznym rozstupom totiž nesmiete medzi sebou zamieňať, iba reťaz so správnym rozstupom bezchybne zapadne do reťazovky, ktorá na ňu prenáša otáčky motora.

Najbežnejšie hodnoty sú 0,25 (“1/4” štvrtina palca – štvrtinka), 0,325, 0,375 (“3/8”, tri osminy palca).

 • štvrtinový rozstup sa používa pri najmenších pílach (zväčša akumulátorové), články reťaze sú potom čo najmenšie a zuby nízke, kvôli zníženiu rezného a trecieho odporu (aby aj slabá píla dokázala podať uspokojivý rezný výkon)
 • triosminový rozstup používajú ako hobby píly tak aj tie farmárske i profi, rozstup článkov je síce rovnaký ale reťaze sa zásadne od seba líšia ďalšími parametrami

 

Šírka vodiaceho článku

Ďalší dôležitý údaj je šírka vodiaceho článku, alias šírka drážky v reťazovej lište. Hodnota sa pohybuje v rozmedzí 1,1 mm (najčastejšie s rozstupom 1/4 a 3/8 s malými zubami) cez 1,3 mm (s rozstupom 0,325 a 3/8 s malými zubami) až po 1,5-1,6 mm (0,325 a 3/8 s veľkými zubami). Čím je širší článok, tým viac záťaže znesie.

 

Počet článkov

Tento parameter samozrejme závisí najmä od dĺžky reťazovej lišty, menej od konštrukcie píly. Ide o počet vodiacich článkov (počet spojovacích je rovnaký). Počet zubov je potom polovicou počtu vodiacich článkov. A teda ak má reťaz 56 spojovacích článkov, má 28 zubov (14 ľavých a 14 pravých). Existujú však aj reťaze, ktoré majú zub iba na každom treťom článku (lacné menej výkonné píly a potom aj na veľkých profi pílach s extrémne dlhými lištami) – v zábere je potom menej zubov a píle sa tak pri práci odľahčí.

Presne ako u šírky reťaze aj tu platí, že čím menší odpor reťaz kladie (a čím je kratšia), tým je to pre pílu lepšie. Inak, pre rezanie palivového dreva stačí lišta dlhá iba toľko, ako je priemer polien. Na výrub a rezanie stromov zase alebo iba dĺžka dokonca len ľahko nadpolovičná než je priemer kmeňa (s 30 cm lištou bez problémov zrežete strom s priemerom takmer 60 cm).

 

Profil zuba

V podstate ide o zuby okrúhle alebo hranaté, prípadne potom aj o rôzne iné špeciálne.

 • reťaze s okrúhlym zubom – väčší komfort pri rezaní, čistejší rez, pomalšie otupenie ostria
 • reťaze s hranatým zubom – vyšší rezný výkon, hrubší rez, rýchlejšie otupenie ostria, vyššia záťaž stroja i obsluhy (väčšie vibrácie)
 • špeciálne reťaze – zuby s plátkami z tvrdokovu, čelné zuby…

Na článku za zubom je vždy tiež obmedzovací doraz, ktorý musí byť vždy nižšie, než je chrbát zuba. Rozdiel v oboch výškach určuje hĺbku záberu zuba, t.j. hrúbku triesky. Pre každú reťaz je táto hodnota presne daná.

Pozor pri brúsení! Ak obmedzovací doraz zabrúsite príliš, bude sa reťaz do dreva viac “zahryzávať” čo znamená aj vyššiu záťaž pre pohonné ústrojenstvo píly a viac vibrácií pre užívateľov.

Väčšina reťazí má obmedzovacie dorazy tiež na vodiacich článkoch pred zubom. Stretnúť však môžete aj typy, ktoré majú špeciálne obmedzovacie dorazy nie na vodiacich, ale na spojovacích článkoch. Ich účelom je zabrániť spätnému vrhu. Toto však súčasne prakticky vylučuje možnosť rezať špičkou píly. Ide o špeciálne píly, ktoré sa používajú iba pri prerezávaní konárov a tesárskych prácach.

 

Pár tipov pri výbere reťaze

 • predtým ako pôjdete kúpiť novú reťaz prejdite si jej základné údaje – rozstup článkov, šírku vodiaceho článku + ich počet
 • ak chcete meniť rovno aj reťazovú lištu, tak odporúčame zvážiť či by vám nestačila aj kratšia – píle tým len prospejete, zvýšite jej rezný výkon a dáte aj menej peňazí za novú reťaz (samozrejme podľa toho na čo svoju pílu najviac používate)
 • ak sa vám dostane do ruky reťaz bez označenia výrobcu, vedzte že na 99 % ide o menej kvalitnú reťaz, ktorá sa rýchlejšie opotrebováva
 • pri kúpe reťaze by vás mali zaujímať aj vhodné prípravky na jej správne ostrenie

 

Na záver pár praktických tipov

 • najdôležitejšia je pri práci s motorovou pílou bezpečnosť
 • používajte pri tom primerané ochranné pracovné pomôcky – rukavice, obuv, bezpečné oblečenie, prilbu, okuliare, slúchadlá
 • ak ste začiatočník, nechajte si poradiť od zručného odborníka (to je nutnosť)
 • pri pílení motorovou reťazovou pílou je dôležitý správny a pevný postoj, držanie a správny pohyb pílou
 • nezabúdajte na pravidelné čistenie, brúsenie reťaze a servis vašej píly
 • na mazanie lišty používajte vždy čistý olej, nikdy nie použitý alebo dokonca potravinársky
 • reťaz pravidelne brúste, lištu otáčajte
 • tupá reťaz sa prezentuje jemnými prachovými pilinami (ostrá naopak veľkými, dlhými pilinami)
 • po práci svoju pílu vždy dôkladne vyčistite, aj vzduchový filter
 • reťaz nesmie byť nikdy príliš napnutá ale ani príliš voľná (normálne je ak reťaz dokážete iba povytiahnuť z drážky uprostred lišty)
Motorová pila - montáž

 

Riziká práce s reťazovou pílou

Práca s reťazovou pílou je veľmi nebezpečná činnosť a profesionálne s ňou môže narábať iba osoba staršia ako 18 rokov. Pri neopatrnom zachádzaní s ňou totiž môžete spôsobiť vážne zranenie sebe i ľuďom v okolí. Osoba, ktorá pracuje s motorovou pílou, je voči ostatným osobám zodpovedná za prípadné úrazy, ale aj za poškodenie ich zdravia alebo majetku. Na to pamätajte!

 

Základné bezpečnostné pravidlá

 • každý, kto pracuje s motorovou pílou by mal byť zdravotne spôsobilý, dobre oddýchnutý a v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii
 • nepracujte s motorovou pílou pod vplyvom alkoholu, omamných látok a liekov – znižujú vašu reakčnú schopnosť.
 • kupujte vždy originálne náhradné diely alebo prídavné zariadenia a iné príslušenstvo (vodiace lišty, reťaze…), nie lacné napodobneniny, ktoré môžu ohrozovať vaše zdravie
 • na motorovej píle nerobte nikdy žiadne zmeny alebo neodborné úpravy
 • pokiaľ používate kardiostimulátor, tak by bolo dobré vziať do úvahy, že niektoré motorové píly môžu vytvárať veľmi nízke elektromagnetické pole, čo môže mať vplyv na niektoré druhy kardiostimulátorov – konzultujte to so svojim lekárom

 

Hlavné zásady pre bezpečnú prácu s motorovou pílou

Kontrola motorovej píly pred naštartovaním

 • skontrolujte reťaz – ostrosť a napnutie
 • doplňte prevádzkové kvapaliny – benzín a olej
 • očistite pílu suchou handrou a zbavte ju povrchových nečistôt
 • pozrite sa, či z nej neuniká benzín
 • zablokujte reťazovú brzdu

Štartovanie motorovej píly

 • neštartujte pílu tam, kde ste nalievali benzín – vždy najmenej 3 metre od tohto miesta, nie v uzavretej miestnosti, v bezpečnom odstupe od ďalších osôb
 • nikdy neštartuje motorovú pílu z ruky (chyťte pílu oboma rukami – jedna ruka drží rukoväť a druhá štartovacie lanko)

Kontrola motorovej píly po naštartovaní

 • overte, či správne funguje plynová páčka – mala by mať plynulý chod
 • skontrolujte funkčnosť reťazovej brzdy
 • vyskúšajte, či píla maže reťaz

Údržba a servis motorovej píly

 • prevádzajte pravidelnú údržbu píly
 • opravy a údržbárske práce vykonávajte len v rozsahu, ktorý opisuje výrobca píly vo svojom návode na obsluhu a údržbu
 • vždy vypnite pri údržbe píly motor
 • pravidelne kontrolujte tesnosť uzáveru nádrže na benzín
 • pravidelne kontrolujte zachytávač reťaze

Do testu sme vybrali Reťazové píly len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Píly v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.