Vertikutácia trávnika a aerifikácia (prevzdušnenie) – bez tohto exkluzívny trávnik nikdy nedosiahnete

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 4. apríla 2021 0

Aby váš trávnik dosiahol exkluzívne parametre, tak okrem optimálneho hnojenia, pravidelného kosenia a dostatku vody je potrebná aj činnosť zvaná vertikutácia trávnika. Jedná sa vlastne o odstránenie plste – vrstvy odumretých korienkov a stoniek, ktorá zamedzuje prístupu vzduchu ku koreňom a bráni tak trávniku lepšie absorbovať živiny a využívať pôdnu vlhkosť.

Podobná, aj keď trochu iná, je druhá dôležitá operácia – prevzdušňovanie, čiže aerifikácia. Vďaka nej váš trávnik získa prístup k najvzácnejšej živine vôbec – kyslíku. Oba úkony patria medzi základnú starostlivosť o trávnik, hoci niekedy v domácom prostredí často opomínané. Aj preto si teraz povieme viac o tom, prečo sú dôležité a ako, či kedy ich správne vykonávať.

💡 Vertikutátory:

💡💡 u nás nájdete celý test vertikutátorov

 

➡️ Vertikutácia trávnika

Hlavnou úlohou vertikutácie je vyhrabanie plsti (suchej trávy a machu) a vertikálne prerezanie koreňov do hĺbky 1-2 mm (najviac 4 mm). Práve táto časom nahromadená vrstva významne obmedzuje príjem živín a vody, spomaľuje sa odnožovanie, znižuje sa odolnosť voči chorobám a trávnik takisto trpí nedostatkom vzduchu v koreňovej vrstve*. Vyčesáva sa vlastne pri nej odumretá nadzemná fytomasa a súčasne aj jemne nakyprí najvrchnejšia vrstva pôdy.

Vertikutáciou trávnika tak získate množstvo benefitov:

 • lepší prístup vzduchu, svetla a tepla ku koreňovej sústave trávnika
 • zlepšenie dostupnosti vody a živín
 • zvýšenie intenzity odnožovania
 • zlepšenie „komunikácie“ medzi nadzemnou a podzemnou časťou trávnika
 • likvidácia plytko koreniacich burín

A ako zistíte, že váš trávnik je „zrelý“ na vertikutáciu? Jednoducho: je na pocit veľmi pružný – asi tak nejako, ako mimoriadne hrubý koberec.

*Nedostatok kyslíka a vlastne celkovo anaeróbne prostredie (bez prístupu vzduchu) v trávnej mačine vedie nevyhnutne k zmene chemických vlastností pôdy – najmä k zníženiu pH. Dôsledkom toho možno očakávať aj spomalenie rastu koreňov a zníženie intenzity mikrobiálnej činnosti.

💡 Ktorý výraz je správny – vertikutácia či vertikulácia?

Slovo vertikutácia pochádza z angličtiny (vertical cut) a voľne ho možno preložiť ako vertikálny rez. Toto je správne označenie tejto činnosti. Na druhú stranu, medzi záhradkármi sa rozšíril aj názov vertikulácia, ktorý stihli prebrať aj niektorí výrobcovia záhradníckych produktov a zariadení… Profesionáli (napríklad greenkeeperi a pestovatelia trávnikov) zas pre zmenu používajú výraz „vertikat“.

 

Ako to funguje?

Na vertikutáciu sa používa špeciálny strojvertikutátor, ktorý má vertikálne uložené rotujúce nože, hviezdice rôzneho tvaru, prípadne pružinky* pripojené k hnaciemu hriadeľu. Práve tie prerezávajú prízemnú vrstvu trávnika do požadovanej hĺbky.

Trávna mačina sa narezáva otáčaním hriadeľa s vertikutačnými nožmi. Zároveň sa tiež zhrabáva stará trávna plsť, mach a ďalší trávnikový odpad. Ak je vertikutátor vybavený zberným košom, tak tento odpad smeruje priamo doň. Čo s ním? Napríklad aj do kompostu.

*Hriadeľ s pružinkami je možné (a vhodné) počas sezóny používať aj pre pravidelné priebežné vyčesávanie trávneho porastu.

 

Vertikutátory

Vertikutátory ako vertikálne rezacie zariadenia slúžia teda na prevzdušnenie trávnika. Na malej ploche si pohodlne vystačíte aj s ručným vertikutátorom, či špeciálnymi vertikutačnými hrabľami, na väčšie plochy sa vám určite oplatí motorový.

Elektrický vertikutátor je o niečo hospodárnejší ako jeho benzínový náprotivok, no zase neobhospodári väčšiu plochu a niekomu tiež môžu vadiť nepraktické káble (a zvolí napríklad aj akumulátorový model). Benzínový vertikutátor sa tiež hodí viac na nerovný terén a je o niečo odolnejší. Na druhú stranu je aj o riadny kus drahší ako elektrický a ak rozmýšľate nad jeho kúpou, zamyslite sa či ho vôbec využijete naplno.

Inak, čo sa týka nastavenia hĺbky vertikutácie, tak u väčšiny modelov sa nastavuje veľmi ľahko jednoduchým ovládacím kolieskom, iné vertikutátory zase disponujú plynulou reguláciou.

 

Kedy vertikutovať? A ako často?

Ideálny čas na túto operáciu je september (koniec augusta), pretože trávnik do zimy ešte stihne dobre zregenerovať. Vertikutácia totiž stimuluje nový rast (odnožovanie) tráv a výsledkom je dobre zapojený a hustý porast. To je termín číslo jedna!

Termín číslo dva je skorá jar (koniec apríla, začiatok mája), kedy trávny porast po prevzdušnení zlepší príjem živín aj potrebnej vlahy a začne intenzívnejšie odnožovať (čím sa trávny porast vlastne zmladí). Po vertikutácii máte možnosť dosiať nové trávne osivo, či trávniku poprípade pridať potrebné štartovacie živiny.

➡️ Jarná vertikutácia trávnika

Kedy? V podstate sa na jar môžete na trávniku „vyblázniť“ hneď ako to podmienky dovolia – to znamená, že vrchná časť vegetácie bude suchá a trávnik sa už začína zelenať. Raz, dva razy ho pokoste a môžete ísť na to.

Prečo? Vertikutácia na jar zbaví váš trávnik odumretých častí, ktoré sú po zime často napadnuté hubovými chorobami. Takýmto zmladzujúcim úkonom hneď zjari tiež pripravíte pre svoj trávnik lepšie podmienky na príjem živín vo forme hnojív (hlavne jarná štartovacia dávka dusíka na podporu rastu).

➡️ Jesenná vertikutácia

Veľmi dôležitá je jesenná vertikutácia trávnika, na ktorú viacero záhradkárov nedá dopustiť, iní sa jej na záver sezóny radšej vyhýbajú. Chyba. Po náročnom období, kedy si váš trávnik užil prvotriednej záťaže (hry s deťmi, šport a ďalšie aktivity na záhrade) môže takýto utlačený porast vyzerať dosť nezdravo a škaredo. Za celú sezónu sa v ňom usadzovali zvyšky z kosenia, buriny, či mach, ktoré mu bránia dýchať a postupne ho stále viac a viac poškodzujú. Oživte ho preto.

Kedy? Koncom augusta a celý september (prípadne ešte október), kým je pôda ešte stále dostatočne teplá a dažde na jeseň urýchlia vzchádzanie dosievaného trávnatého semena.

➡️ Ako často?

Trávnik by mal podstúpiť vertikutáciu minimálne 2 x ročne. Počas roka ho však môžete kedykoľvek prejsť vertikutátorom, ktorý má má nasadený valec s pružinkami a decentne ho prevzdušniť (na jar a jeseň sa používajú vertikutačné nože).

Ak je váš trávnik z nejakých príčin slabý, riedky a zle vyfarbený, vertikutáciu nerobte – radšej sa snažte zistiť príčinu tohto stavu. Všímajte si hladinu živín v pôde, pH pôdy a samotné hnojenie, typ pôdneho podložia, vlahové podmienky atď… Na intenzívne využívaných športových trávnikoch sa vertikutácia robí podľa potreby aj viackrát za sezónu.

 

Hnojenie po vertikutácii

Po jesennej vertikutácii pohnojte trávnik hnojivom, ktoré má viac draslíka. Určite nie dusíkatým hnojivom! Dusík by podporil rast pred zimou a ten by mohol počas nej vymrznúť. Draslík podporí rýchlejšie vyzrievanie pletív v rastline a zníži obsah vody v jej tkanivách. Hnojivo môže byť obohatené o horčík, ktorý takisto podporuje lepšie prezimovanie trávnika. K tomu môžete dosiať poškodené miesta (od domácich miláčikov, vyšliapané chodníčky a podobne…), nech sa to stihne ešte zazelenať.

💡 TIP na produkt - Agro Floria vertikutačná zmes 5 kg
AGRO FLORIA VERTIKUTAČNÁ ZMES 5 kg
 • špeciálna zmes na rýchlejšiu obnovu trávnika po vertikutácii
 • zloženie: zeolit, prírodné organické hnojivo, osivo a hydrogél
 • jednoduchá aplikácia rozhodením z ruky
 • dávkovanie: 50 g/m²
 • balenie 5 kg vystačí až na 100 m²

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Vertikutácia trávnika, alebo ako na to (podrobný postup)

 • najskôr pokoste trávnik, polejte ho, môžete počkať deň, dva a môžete sa do toho pustiť – vertikutácia sa nikdy nevykonáva na vysušenej, ale ani na premočenej ploche (či premrznutej)
 • odstráňte z pozemku všetky veci, ktoré by mohol vertikutátor poškodiť (hadice, káble…), alebo byť poškodený (kamene, náradie…), ak máte na pozemku závlahový systém, viditeľne si označte postrekovače (postačí aj múka)
 • nastavte optimálnu hĺbku vertikutácie (ideálne 2 mm, maximálne 4 mm), hlbšie určite nie, pretože takto trávnik skôr zoriete a poničíte tráve koreňový systém
 • naštartujte vertikutátor a kráčajte za ním ako za kosačkou, rýchlosťou akú ste si nastavili
 • najprv trávnik prebehnite jedným smerom, následne ešte raz kolmo na to
 • ak nemáte na stroji zberný kôš, tak trávnikovú plsť z plochy nezabudnite dôkladne vyzbierať vy
 • následne trávnik môžete pohnojiť, dosiať a dôkladne poliať
 • tip: pred vertikutáciou aspoň mesiac, mesiac a pol nehnojte klasickým NPK hnojivom a nepoužívajte herbicídy – hlavne tie preemergentné, ktoré bránia semenám burín vzklíčiť – obe operácie v prípade potreby urobte až po vertikutácii
 • novozaložený trávnik nikdy nevertikulujte – najskôr na budúcu sezónu keď bude tráva už dostatočne zakorenená a silná

💡 Trávniková plsť nie je vždy nepriateľ

Uvedomte si, že plsť v hrúbke 3-4 mm je pre trávnik prospešná – chráni odnožovacie kolienka tráv pred prudkým slnkom a mechanickým poškodením. Nezabúdajte na to a nesnažte sa svoj trávnik takto ošetrovať za každú cenu. Ak má vrstva plste centimeter a viac – nech sa páči…

 

Vertikutácia trávnika a pár praktických tipov

✅ Zbavte sa najprv machu

Ešte pred vertikutáciou sa zbavte machu v tráve (tak 8-10 dní predtým aplikujte vhodný prostriedok) a ubezpečte sa, že ste ho zlikvidovali/vysušili. Prečo? Inak by ste mach spórami rozšírili po celej záhrade.

💡 TIP na produkt - Agro hnojivo Mech - stop 10 kg
Agro hnojivo Mech – stop 000753 10 kg
 • účinný prípravok pre likvidáciu machu v trávniku s hnojivým účinkom
 • dusíkaté hnojivo s vysokým obsahom železa pre všetky typy trávnikov
 • železo dodá trávniku sýto zelenú farbu a obmedzí rast machu
 • aplikuje sa rozhadzovaním na suchý trávny porast na jar a po kosení
 • doporučené dávkovanie: 100 – 140 g/m² plochy
 • je určený len na trávnikové plochy! na betóne a iných poréznych materiáloch môže vytvoriť hrdzavé škvrny

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

✅ Určite nie mokrý trávnik

Tesne pred plánovanou vertikutáciou trávnik nepolievajte – ak sa doň totiž pustíte, keď je ešte mokrý, ľahko sa môže stať, že rastliny vytiahnete von aj s koreňmi.

✅ Dosievajte trávu – potlačíte burinu a mach

Tým, že vertikutáciou zlepšíte pôdne vlastnosti a doprajete trávniku a jeho koreňovej sústave dostatok vzduchu a prístupnejšej vlahy, spravíte nechtiac službu aj burinám. Čím skôr na voľné miesta dosejte trávu, tým menej času budú mať buriny a mach na ich obsadenie.

✅ Vertikutácia trávnika iba za ideálnych podmienok

Operáciu vykonajte iba vtedy, keď sú podmienky ideálne na podporu zdravého rastu trávy. To znamená teplé priaznivé klimatické podmienky (dostatok slnečného svetla a vody). Vertikutácia je totiž pre trávnik dosť stresujúca a takéto ideálne podmienky podporujú jeho rýchlejšie zotavenie a bránia aj rastu machu a buriny.

✅ Svahy radšej nie

Svahy s trávou nie sú práve najideálnejším miestom na vertikutáciu. Dážď z neho môže totiž ľahko odplaviť dosievané trávne semeno a obnova trávnika tak bude trvať dlhšie.

✅ Nezabudnite predtým pokosiť

Týždeň pred vertikutáciou trávnik pokoste. Odstránite tak nadbytočnú trávu z trávnika, ktorá by inak bránila optimálnej starostlivosti a spomaľovala váš vertikutátor.

Trávnik po vertikutácii

Trávnik po vertikutácii…

 

➡️ Aerifikácia trávnika

Aerifikácia, čiže prevzdušnovanie trávnika, je operácia, ktorou trávniku zabezpečíte optimálny prísun vzduchu a ideálny organický život vo vrchnej vrstve pôdy. V anaeróbnom prostredí totiž žiadny mikroživot nefunguje – odumreté časti rastlín sa nerozkladajú a váš trávnik sa bude dusiť. Takýto stav nastáva veľmi často z dôvodu prílišného zhutnenia pôdy – to znamená intenzívnym využívaním trávnika a prehnojovaním minerálnymi hnojivami.

Tomu má zabrániť práve dôsledná aerifikácia, na ktorú sa používajú špeciálne nástroje – takzvané prevzdušňovače, alias aerifikátory. Tie vytvárajú v pôde vertikálne diery zvyčajne do hĺbky 5-8 cm (niektoré dokonca až 15 cm). Takto sa do pôdy opäť dostáva vzduch, ktorý opätovne naštartuje činnosť pôdnych mikroorganizmov a dážďoviek. Ideálne obdobie pre prevzdušnenie je jeseň (na prelome septembra a októbra).

Aerifikácia trávnika

 

Aerifikácia trávnika z odborného pohľadu

Aerifikácia je operácia, ktorá spočíva v ošetrení trávniku tak, že zasahuje do koreňovo vegetačnej vrstvy trávnej mačiny s cieľom úpravy fyzikálnych vlastností zhutneného substrátu. Takýmto zásahom sa zlepšuje vzdušný a vlhkostný režim pôdy a tým aj vytvorenie vhodných podmienok pre lepšiu regeneráciu nadzemnej zelenej hmoty aj podzemnej koreňovej sústavy.

Trávna mačina sa pri aerifikácii prepichuje dutými alebo plnými hrotmi. Pri intenzívnom prevzdušňovaní sa používajú duté hroty, valčeky substrátu sa potom ďalej dajú použiť, napríklad do kompostu. Nevýhodou takéhoto spôsobu prevzdušňovania sú vyššie nároky na čas a prácu, takže je skôr vhodnejšie na menšie plochy. Na intenzívne využívaných trávnikoch zhoršuje podmienky na hru (hlavne golfisti sú z toho nešťastní…). V prípade použitia plných hrotov zas v okolí vpichu dochádza k miernemu zhutneniu. Aerifikácia nenahrádza vertikutáciu – nedokáže váš trávnik dostatočne zbaviť plste.

Hlavným cieľom aerifikácie je trávniku dodať najdôležitejšiu živinu zo všetkých – kyslík! Mechanické prevzdušnenie teda slúži na zvýšenie obsahu kyslíka v koreňovej zóne rastlín, no je podstatné aj pre uvoľnenie ďalších živín z pôdy.

 

Ako a kedy prevzdušňovať trávnik

Trávnik sa prevzdušňuje podľa potreby – no odporúča sa túto operáciu vykonávať aspoň raz ročne. Ak ste to dlhší čas nerobili, tak príznaky prílišného zhutnenia pôdy pod trávnikom rozoznáte veľmi ľahko. Trávnik nie je v plnej kondícii, je slabší a skôr riedky, na viacerých miestach sa zbiera voda zo závlahy či dažďa – takmer vôbec nevsakuje do pôdy. Na zhutnenie sú náchylnejšie ťažké ílovité a hlinité pôdy.

 • trávnik, ktorý ešte „spí“ – t.j. mimo vegetačného obdobia, nikdy neprevzdušňujte, môžete ho poškodiť
 • ideálny termín je začiatok jesene, takisto je vhodný aj jarný termín (podobne ako pri vertikutácii)
 • aerifikáciu vykonajte ideálne pri mierne vlhkej pôde, suchá pôda (ale aj príliš vlhká) je pre túto prácu nevhodná
 • po prevzdušnení môžete zvyšky pôdy nechať na trávniku ako formu organického hnojenia, prípadne môžete valčeky zeminy (pri aerifikácii dutými hrotmi) zakomponovať do kompostu
 • po aerifikácii nastáva vhodný čas na dosev trávy, hnojenie, či jednoduché úpravy trávnika

 

Čo použiť na prevzdušnenie

Pozrieť ďalšie

Trávnik po aerifikácii

Trávnik po aerifikácii…

 

Po aerifikácii pieskovanie?

Ale áno, pieskovanie je vlastne zapracovávanie piesku (najlepšie čistého kremičitého, frakcia do 2 mm) do pôdneho profilu, ktoré sa vykonáva práve po aerifikácii. Robí sa najmä na trávnatých plochách, ktoré sú často zaťažované a na tých, ktoré trpia na ťažkom ílovitom podklade.

Cieľom je zlepšenie fyzikálnych vlastností vrchnej časti pôdy a trávnej mačiny a zlepšenie podmienok na odnožovanie tráv. Pieskovanie tiež zlepšuje príjem vody, cirkuláciu vzduchu, znižuje riziko tvorby holých miest v trávniku a tým aj riziko zaburinenia. Piesok sa rovnomerne rozhrnie po ploche v množstve 5-10 litrov na meter štvorcový, aplikuje sa aj do otvorov vytvorených aerifikáciou.

 

Vertikutácia trávnika a prevzdušňovanie – VIDEO

Anglický trávnik.Vertikutácia a prevzdušnenie trávnika. Pieskovanie trávnika.

 

Vertikutácia trávnika: Zdroje a zaujímavá literatúra


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.