Hnojenie trávnika – bez neho to teda nepôjde, prezradíme ako na to

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 2. septembra 2020 0

Trávnik v základe vlastne potrebuje tri veci – kosiť, polievať a hnojiť. Práve primerané hnojenie mu zabezpečuje dostatok živín počas celého vegetačného obdobia. Ak si myslíte, že hnojenie trávnika znamená iba siahnuť do vedierka po guličky s NPK a halabala ich rozhodiť po pozemku – vybavené, tak to sa nepekne mýlite. Hnojenie a správna výživa totiž zodpovedá za optimálny rast trávnika, jeho farbu, prezimovanie aj odolnosť voči záťaži, chorobám a škodcom a len tak ledabolo odfláknuté, v zmysle niekedy, keď si naň práve spomeniete, z neho výstavný kus teda neurobí.

Prečítajte si tento článok o hnojení trávnika a dozviete sa všetko čo treba robiť tak, aby ste mu poskytli naozaj dostatočnú výživu počas celej vegetácie.

Hnojenie trávnika – alebo prečo ho vlastne hnojiť?

Pretože si to trávnik jednoducho vyžaduje. Kosením trávy totiž z trávnikovej plochy živiny odoberáte (a tie stále nevyhnutne potrebuje pre svoj rast a vývoj). Pre vašu lepšiu predstavu – za každý kilogram skosenej trávy prichádzate približne o 30 gramov dusíka, 20 gramov draslíka a 10 gramov fosforu! Hnojením však nezabezpečujete len optimálny rast trávnika, ale ako sme už spomínali aj farbu, správny vývin koreňovej sústavy a s tým súvisiace prezimovanie, odolnosť voči zaťažovaniu či schopnosť konkurovať burinám.

Hnojenie trávnika je nevyhnutnosť, granuly hnojiva v trávniku

Hnojenie trávnika je nevyhnutnosť nielen z hľadiska jeho optimálneho rastu…

 

➡️ Ako často hnojiť trávnik

Čo sa týka množstva, tak ozdobné trávniky vyžadujú o čosi menej hnojenia ako trávniky využívané a permanentne zaťažené. Trávnik, ktorý má väčšina rodinných domov sa hnojí približne raz za mesiac (4-5 týždňov), niekedy v období od konca marca a začiatku apríla, približne do polovice septembra (podľa klimatických podmienok stanovišta).

Existuje však množstvo druhov hnojív špecializovaných práve na trávniky – napríklad dlhodobo pôsobiace hnojivá, štartovacie či špeciálne jesenné hnojivá (určené mimo iné aj na rýchlejšiu obnovu po vertikutácii trávnika atď.). Aj preto je nevyhnutné, aby ste vždy postupovali podľa informácií výrobcu uvedených na balení hnojiva. Ak siahnete po inom hnojive, dbajte na to, aby pomer dusík/fosfor/draslík bol približne 10:3:3-5.

Nezabudnite! Ak jedna zo živín chýba, alebo jej je nedostatok, rastlina nebude prosperovať, aj keď ostatné budú v prebytku.

➡️ A čím?

Trávnik možno hnojiť priemyselnými aj organickými hnojivami, a to vo forme granúl či vo vode rozpustnými hnojivami aplikovanými na list. Je nutné, aby ste zabezpečili rovnomerné hnojenie po celej ploche trávniku – inak sa môžu prejaviť rôzne farebné odlišnosti a v extrémnom prípade môže dokonca dôjsť až k spáleniu a zničeniu častí trávnika, ktoré sa budú potom len veľmi ťažko renovovať.

Pozrieť ďalšie

 

Základné živiny, ktoré trávnik nevyhnutne potrebuje

Ako sme už spomínali, hnojenie patrí medzi základnú starostlivosť o trávnik. Iba takto sa do pôdy dostávajú živiny, ktoré sú nevyhnutné pre normálny rast rastlín a tvorbu zdravej a silnej nadzemnej časti a tiež kvalitný a hustý koreňový systém, ktorý je pre ideálny trávnik jednoducho nevyhnutnosť. Medzi základné živiny pre trávnik patrí dusík, fosfor, draslík a horčík, menej síra, vápnik a ďalšie stopové prvky (železo, meď, mangán, bór, nikel, molybdén…). Funkcia jednotlivých živín v trávnom poraste:

Dusík, Fosfor a Draslík

➡️ Dusík (N)

Dusík patrí medzi najzákladnejšie prvky nevyhnutné pre správnu výživu vášho trávnika. Dusík podporuje rast listových čepelí a zvyšuje regeneračné vlastnosti trávnika – to znamená, že zvyšuje odnožovanie tráv a tým aj zahusťovanie mačiny. Bez rastu totiž nedosiahnete ani rýchlu obnovu trávnika po prípadnom poškodení (inak, najrýchlejší rast prebieha na jar a v lete). Tento prvok stojí aj za zdravým tmavozeleným sfarbením trávnika. Pozor však na jeho optimálne množstvo a formu:

 • nedostatok dusíka spomaľuje rast a zvyšuje sa náchylnosť trávnika na zažltnutie, takisto sa zhoršuje jeho odolnosť voči záťaži (ušlapávaniu)
 • nadbytok dusíka pre zmenu spôsobuje spomaľovanie vývoja a tým zhoršenie vyhliadky na optimálne prezimovanie trávnika
 • ak hnojivo obsahuje rovno dusičnany, bude mať aj okamžitý účinok, no neostane v pôde tak dlho ako by ostalo to hnojivo, ktoré obsahuje viac močoviny (CH₄N₂O)
 • keď sa blíži koniec vegetácie sú v prípade potreby vhodnejšie skôr hnojivá s rýchlym uvoľňovaním živín – aj takto sa zabezpečí, že v pôde neostane žiadny neuvoľnený dusík, ktorý by sa inak uvoľnil, ak by sa počas zimy náhodou oteplilo (a spôsobil veľké škody)

➡️ Fosfor (P)

Fosfor je ďalšou dôležitou živinou vášho trávnika. Je nevyhnutný najmä pre tvorbu a rast koreňového systému (do objemu aj do hĺbky) – preto by mal byť určite k dispozícii v dobe od klíčenia až po zakorenenie po výseve. Dôležité je aj to, že fosfor v podstate vyrovnáva pôsobenie dusíka, preto musí byť ich pomer vyvážený. Prvok tiež skracuje vývojové vyzrievanie trávnika pred zimou, čiže jeho optimálne množstvo prispieva aj k optimálnemu prezimovaniu trávnika (vďaka nemu rastlina dosiahne lepšiu schopnosť odolávať voči stresu).

 • nedostatok fosforu spôsobuje zvýšenú krehkosť listov a veľkú lámavosť pri zaťažovaní trávnika (nedostatok fosforu spôsobuje reakcie ako by bolo dusíka nadbytok)
 • nadbytok fosforu zase vedie k poruchám rastu, blokuje sa tiež zásobovanie železom a dochádza aj k nedostatku ďalších mikroživín ako je mangán, bór, zinok či meď

➡️ Draslík (K)

Draslík v prvom rade posilňuje stavbu bunkových stien rastliny a reguluje zásobovanie vodou. Jeho optimálna koncentrácia podporuje odolnosť trávnika voči mrazu, suchu a zvyšuje odolnosť proti chorobám (takisto urýchľuje rýchlejšie zotavenie rastlín po napadnutí). Draslík sa aplikuje najmä pred koncom vegetácie a v lete.

 • pri nedostatku draslíka rastliny horšie reagujú na sucho a vysoké teploty, na starších listoch možno pozorovať nekrózu pletiva
 • nadbytok draslíka brzdí rast trávnika a môže viesť dokonca až k odumretiu rastlín (pre vysoký obsah soli v pôde)

 

Horčík, Síra a Vápnik

➡️ Horčík (Mg)

Horčík je dôležitý najmä z hľadiska normálnej tvorby chlorofylu (zeleného farbiva rastlín), je teda nevyhnutný pre optimálny priebeh fotosyntézy. Je tiež potrebný pre normálny rozvoj koreňovej sústavy.

 • pri nedostatku horčíka rastliny v trávniku bledú alebo dokonca žltnú (chloróza), dobrou správou je, že v porovnaní s inými prvkami ho trávy nepotrebujú príliš mnoho a väčšinou im stačí prirodzená zásoba v pôde

➡️ Síra (S)

Síra je dôležitý prvok vo výžive rastlín všeobecne, nielen trávnika. Vďaka nej totiž rastlina dokáže prijať dusík, ktorý by inak v dôsledku nedostatku síry v koreňovej sústavy nebola schopná prijať a limitovať tak jeho rast. Síra sa jednoducho pridáva komplexným hnojivom, buď ako síran draselný, alebo síran amónny či síran železitý.

➡️ Vápnik (Ca)

Vápnik je pre rastliny dôležitý najmä pre posilnenie bunkových stien, vďaka čomu dobre odolávajú útokom chorôb. Dostatok vápnika vo výžive trávnika zabezpečí, že listy rastlín sú silnejšie a vzpriamenejšie a poskytujú lepší povrch. Vápnenie tiež môžete využiť na úpravu kyslej pôdy (pH pod 5,5). Neodporúča sa vykonávať súbežne s hnojením klasickými hnojivami (NPK), ideálny odstup medzi nimi je aspoň 3 týždne.

 

Stopové prvky – železo, meď, mangán…

Stopové prvky sú dôležité pri mnohých procesoch látkovej výmeny. Pomáhajú trávnik udržať v dobrej kondícii. Nedostatok stopových prvkov sa môže prejaviť rôznymi poškodeniami tkanív ako sú rôzne chlorózy – svetlé škvrny rôznych veľkostí a tvarov. Rastliny potrebujú v podstate iba nepatrné množstvo stopových prvkov, takže väčšinou stačí ich prirodzená zásoba v pôde. Občas však trávniku nezaškodí dopĺňať niektoré stopové minerály v podobe rôznych hnojív.

➡️ Železo (Fe)

Železo v starostlivosti o trávnik zaujíma po základných živinách popredné miesto. Optimálny príjem železa totiž trávniku zabezpečí jeho lepšiu odolnosť voči chorobám, robí ho silnejším a konkurencieschopnejším a prispieva k tiež sýtozelenej farbe trávnika.

➡️ Mangán (Mn)

Mangán je dôležitý pre produkciu chlorofylu a vďaka tomu má trávnik peknú a zdravú farbu. Je dôležitý aj pre normálny príjem dusíka. Nadbytok mangánu v pôde však na trávnik pôsobí toxicky (teda najideálnejšia je aplikácia hnojiva na list).

➡️ Meď (Cu)

Meď je prvok, ktorý má v rastline na starosti viacero funkcií, najdôležitejšia je látková výmena v koreňoch a využívanie dusíka. Meď je takisto dôležitá pre rast a odnožovanie. Jej nedostatok sa prejavuje preriedením trávnika.

➡️ Bór (B)

Dostatok bóru napomáha k lepšiemu príjmu všetkých živín a pri jeho významnom nedostatku je ich príjem rovno blokovaný. Spolu s mangánom podporuje fotosyntézu po poškodení rastlín mrazom. Väčšina pre rastliny prijateľného bóru pochádza z rozkladu organickej hmoty. V pôde je však veľmi pohyblivý.

➡️ Zinok (Zn)

Zinok je pre rastliny nevyhnutný pre správnu produkciu chlorofylu a proteínov. Je nevyhnutný pri procese syntézy rastlinných hormónov a enzýmov, ale aj cukrov a škrobu. Je často naviazaný na organickú hmotu v pôde a preto jeho prítomnosť závisí najmä od pôdnych procesov (fyzikálnych i chemických). Inak je v pôde málo pohyblivý.

 

Hnojenie trávnika: ako zistiť koľko toho vlastne potrebuje?

A koľko živín trávnik vlastne potrebuje? Je to rôzne. Má na to vplyv viacero faktorov. Najviac snáď typ trávnika a jeho funkcia, klimatické podmienky, pôdne pomery, zásoba organickej hmoty a živín v pôde… V princípe môžete potrebné množstvo živín stanoviť po prvé rozborom pôdy a po druhé vizuálnym zhodnotením porastu. Následne plochu pohnojíte odporúčanými dávkami vhodných hnojív. Tie môžu mať organický charakter, alebo priemyselný vo forme granúl či kvapaliny.

Hnojenie trávnika závisí aj od rozboru pôdy - skúmavka so zeminou

Hnojenie trávnika závisí aj od rozboru pôdy… ideálne. Možno si vystačíte aj vizuálnym zhodnotením porastu.

 

➡️ Rozbor pôdy

Pokiaľ chcete mať objektívne informácie o živinách vo vašej pôde, tak určite najspoľahlivejšie je dať si spraviť rozbor pôdy*, ktorý zaručene zistí aké živiny práve váš trávnik postráda. Takisto zistíte akú má pôdnu reakciu a ako sa prípadne líši od ideálneho pH 5,5-6,5 a či na hnojenie použiť skôr kyslo, či zásadito pôsobiace hnojivá. Pôdne rozbory, ktoré vám pomôžu zistiť aktuálny stav živín, je vhodné vykonávať každé 2 až 3 roky.

*Dôležité pH!

Poznanie hladiny pH, je základným predpokladom optimálnej starostlivosti o trávnik. Napríklad najjemnejšie druhy tráv ako kostrava a psinček, si vyžadujú kyslé prostredie v oblasti koreňovej zóny (približne 6). Na druhú stranu, ak je pôda v oblasti koreňového systému trávnika kyslejšia (pH 4-4,5), môže to negatívne ovplyvniť dostupnosť živín ako je dusík, fosfor, draslík, síra, vápnik, horčík, mangán, bór, meď, zinok i molybdén.

 

Hnojenie trávnika: optimálny pomer živín pre trávnik

Optimálny pomer živín pre trávnik je viacmenej univerzálne daný:

 • 3 diely dusíka (N)
 • 1 diel fosfátu (P2O5)
 • 2 diely draslíka (K)
 • 3 diely horčíka (Mg)

Prihnojovanie by sa malo vykonávať optimálne v troch až štyroch dávkach počas celého vegetačného obdobia:

 • marec/apríl: 20-25% ročnej dávky
 • jún: 20-25% ročnej dávky
 • september: 30- 35% ročnej dávky
 • zvyšok približne koncom októbra

Jednotlivé typy trávnikov však potrebujú rôzne množstvo určitých živín. Ročná potreba živín (g/m2) u rôznych druhov trávnikov (Schmidt, 2006):

 dusík (N)fosfát (P2O5)draslík (K)horčík (Mg)
Okrasný trávnik10-25 g3-5 g10-15 g1-2 g
Úžitkový trávnik
- mierne zaťažovaný5-15 g2-3 g8-12 g1-2 g
- intenzívne zaťažovaný10-15 g3-5 g10-15 g2-3 g
Športový trávnik
- mierne zaťažovaný10-15 g5-10 g15-20 g2-3 g
- intenzívne zaťažovaný30-35 g10-15 g10-15 g3-5 g
Krajinný trávnik0-10 g0-5 g0-10 g0-1 g

 

Aký typ hnojiva vybrať – ktoré je pre trávnik najvhodnejšie

Na hnojenie trávnika sa môžu použiť v podstate všetky druhy priemyselných hnojív, ktoré sa používajú bežne pri iných poľnohospodárskych plodinách. Pri tých klasických ako je liadok amónny, liadok vápenatý, či síran amónny, ktoré sú rýchlo rozpustné a výživu trávnika zabezpečujú maximálne na 8 až 14 dní, musíte rátať s tým, že budete trávnik hnojiť často a v malých dávkach, každých 10 až 15 dní. Inak hrozí riziko poškodenia porastu.

Aj preto sú skôr pre trávnik vhodnejšie špeciálne trávnikárske hnojivá, ktoré majú schopnosť postupne uvoľňovať živiny (najčastejšie 8-12 týždňov).

 

Formy trávnikových hnojív

Trávnik môžete hnojiť okrem priemyselných hnojív aj organickými. Obe vo forme granúl, alebo v tekutej forme (vodorozpustné hnojivá aplikované na list). Tiež ich môžeme deliť podľa toho, ako dlho v pôde poskytujú pre rastliny v trávniku dôležité živiny…

Hnojivá na trávnik podľa doby účinkovania

 • 3-týždňové – lacnejšie minerálne hnojivá by sa mali teda používať častejšie a v menších dávkach (20-35 g/m2).
 • 3-mesačné – drahšie hnojivá, ktorými postačí hnojiť 3 – 4 x krát za sezónu, trávniku zabezpečia rovnomerný a zdravý rast po celú sezónu
 • celoročné – hnojenie 1 x za rok, najneskôr však v apríli

➡️ Granulované hnojivá

Určite najjednoduchším spôsobom ako hnojiť trávnik je aplikácia granulovaných hnojív, ktoré pôsobia dlhodobo. Granuly sú v tomto prípade obaľované špeciálnou živicou, vďaka čomu sa živiny do pôdy uvoľňujú postupne. Doba pôsobenia takéhoto hnojiva býva niekoľko týždňov až mesiacov. Granulované hnojivá možno aplikovať aj ručne, určite je však ideálnejšie ak tak spravíte vhodným rozmetadlom – buď ručným, alebo vozíkom – dosiahnete tak rovnomerné aplikovanie.

Pozrieť ďalšie

➡️ Tekuté hnojivá

Vášmu trávniku poskytnú okamžitú vzpruhu tekuté hnojivá, ktoré rastlina využíva takmer okamžite. Prečo? Pretože okrem koreňovej sústavy živiny prijíma aj listom. Takáto aplikácia je však o niečo náročnejšia na čas i prácu – hnojivo musíte najprv rozmiešať vo vode a plochu rovnomerne poliať. Táto forma a spôsob aplikácie sa skôr hodí pre menšie plochy.

Pozrieť ďalšie

➡️ Hnojenie trávnika organickými hnojivami

Na organických hnojivách je fajn, že dokážu zlepšovať aj fyzikálne vlastnosti pôdy. Okrem toho zvyšujú dostupnosť živín v pôdnom komplexe, podporujú a zvyšujú činnosť pôdnej mikroflóry a lepšiu vzlínavosť (kapilaritu) vody v pôde (lepší prístup korienkov trávy k životodarnej vode).

Samozrejme, že na váš trávnik nerozmetáte rovno maštaľný hnoj či močovku, existujú organické hnojivá špeciálne určené pre trávnik. Narozdiel od peletovaných hnojív, ktoré sa bežne predávajú a používajú na záhrade (kravský, slepačí, konský, ovčí hnoj…) sa tie trávnikové vyrábajú ako menšie granule, ktoré v tráve ani nevidno. Kvalitné hnojivo nebude obsahovať žiadne semená burín ani choroboplodné zárodky. Výhodou takéhoto hnojenia je aj postupné uvoľňovanie živín.

Na druhú stranu – organické hnojivá nie sú, čo sa týka obsahu živín, veľmi koncentrované (obsahujú len 3-4%), no ich význam ako podpora užitočných pôdnych organizmov a zvýšenie humusu v pôde je naozaj neoceniteľná. Jednako však platí, že intenzívne zaťažovaný a športový trávnik ním dostatočne „nenakŕmite“ a je potrebné preto pre doplnenie siahnuť aj po minerálnych hnojivách.

Pár tipov na organické hnojivá z Heureky

Pozrieť ďalšie

 

Kedy hnojiť trávnik

Hnojenie je operácia, ktorú môžete vykonať hneď na jar – samozrejme podľa počasia. Po prevzdušnení trávnika a vertikutácii, ktorá zbaví váš trávnik plsti môžete začať aj s hnojením. Pokojne už niekedy koncom marca. Ak máte obavy, že je to priskoro, nemusíte – rastlina reaguje na hnojivo až pri určitej teplote (konkrétne tráva začína rásť pri teplote 6 ºC).

Trávniky extenzívne – teda menej náročné na údržbu stačí väčšinou hnojiť 2-3 x za rok. Pri intenzívnejšie využívaných trávnikoch s kosením aspoň raz za 1-2 týždne by sa malo počas vegetácie hnojiť približne raz za mesiac – to znamená od apríla do októbra, 6-7 x za rok.

Takisto je rozdiel na akom podklade trávnik rastie. Keďže pri najčastejšie využívaných priemyselných hnojivách je dusík pre rastliny prístupný len 2-4 týždne (dusík „zmizne“ ako spotrebou samotnými rastlinami, tak aj vyplavením), po tejto dobe trávniku bude tento minerál jednoducho chýbať (prejaví sa to spomalením až zastavením rastu a žltnutím). Na piesčitých pôdach k tomu dôjde skôr, na ťažších hlinitých neskôr.

Hnojenie trávnika na jar - posypový vozík s hnojivom

Hnojenie trávnika na jar? Pokojne hneď, keď sa dá naň stúpiť…

 

Hnojenie trávnika podľa ročných období

⭐ Hnojenie trávnika na JAR (koniec marca až začiatok apríla)

 • pri novozaložených trávnikoch by sa malo ako prvé hnojenie použiť hnojivo s vyšším obsahom fosforu aby sa podporila tvorba koreňov
 • pri starších trávnikoch jarné hnojenie spočíva v aplikácii hnojív s vysokým obsahom dusíka na rýchlejšie naštartovanie rastu

⭐ Hnojenie trávnika v LETE (koniec mája až koniec júla)

 • počas hlavného vegetačného obdobia by sa mali použiť hnojivá s vyšším obsahom rýchlopôsobiaceho ale aj zásobného dusíka na podporu zdravého rastu a optimálneho odnožovania tráv

⭐ Hnojenie trávnika na JESEŇ (koniec septembra)

 • v tomto období sa aplikuje hnojivo s vyšším obsahom draslíka, práve tento prvok podporí lepšie vyzretie pletív a tak aj odolnosť trávnika voči zime

💡 Hnojenie kobercového trávnika?

Trávnatý koberec by k vám mal doraziť od producenta už prihnojený. To znamená, že najbližšie hnojenie z vašej strany nasleduje približne po 3 týždňoch od jeho položenia. Samozrejme závisí aj od termínu pokládky – ak si trávnikový koberec zadovážite a položíte v septembri, hnojiť ho už do konca roka nemusíte. 💡 Pozri náš článok: Trávnikový koberec – zelený trávnik na záhrade do niekoľkých dní – ako na to?

 

Ako hnojiť

➡️ Granulované hnojivá aplikujeme najlepšie pomocou rotačných rozmetadiel alebo štrbinových vozíkov. Ak to chcete skúsiť ručne, môžete. Riskujete však, že rozhodenie hnojiva bude nerovnomerné a v konečnom dôsledku sa prejaví tvorbou fľakov – svetlozelená bude striedať tmavozelenú. Obzvlášť pozor si dajte pri hnojivách s vysokým obsahom dusíka (príklad liadok amónny, močovina), prehnojením určitého miesta môže viesť až k spáleniu trávy.

Po aplikácii granulovaného hnojiva je vždy potrebná závlaha, ktorá dostane živiny tam kde ich rastlina potrebuje. Teda do pôdy ku koreňom. A tiež preto, aby ich kosačka z pozemku nevyzbierala skôr :-). Takisto nehnojte tesne po kosení – spálite ho!

Pozrieť ďalšie

➡️ Tekuté hnojivá sa zase aplikujú postrekom priamo na list trávy – za sucha. Takisto je dobré ak sa budete vyhýbať aplikácii počas horúceho leta cez deň, pretože hrozí spálenie a tepelný šok. Ideálny čas? Skoro ráno alebo neskoro večer.

➡️ Pri všetkých typoch hnojív zásadne dodržiavajte dávkovanie a pokyny od výrobcu. Na obale by mala byť uvedená hnojivová dávka v gramoch na meter štvorcový a tiež percentuálne zastúpenie hmotností základných živín v poradí N-P-K (dusík, fosfor, draslík + prípadne ďalšie živiny).

Hnojenie trávnika: zdroje a zaujímavá literatúra


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.