Ako založiť trávnik – všetko čo potrebujete vedieť na jednom mieste

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 4. apríla 2021 0

Ako založiť trávnik a prečo? Trávnik je bezpochyby jeden zo základných prvkov každej záhrady aj verejného priestranstva. Berieme ho takmer za samozrejmosť, no už len tým, že ho na záhrade máte, ste získali viacero dôležitých benefitov. Pomáha na pozemku lepšie udržať vlahu, nemusíte sa báť erózie pôdy – to znamená, že vám ju z pozemku len tak nevyplaví ani nevyfúka Trávnik tlmí hluk, dá sa naňho kedykoľvek stúpiť aj po daždi, produkuje kyslík, zachytáva prach a je jednoducho krásny….

Aby ste sa k takémuto funkčnému „zelenému zázraku“ dopracovali aj vy, ponúkame vám teraz podrobný návod ako na jeho založenie. V článku si preberieme jednotlivé typy trávnikov (aj z hľadiska zloženia trávnych zmesí) aby ste si vybrali pre vás ten najvhodnejší, preberieme kompletnú predsejbovú prípravu pôdy (siaty trávnik), prípadne si prečítajte aj základné informácie o možnosti pokládky už hotových trávnych kobercov. Kvalita trávnika totiž bezprostredne súvisí s jeho založením, zjednodušene povedané – ako si ho založíte, taký ho budete mať – pomôžeme vám s tým.

Základné typy trávnikov

Trávnik sa vo všeobecnosti delí na 2 základné typy. Je to teda buď ✅ Intenzívny trávnik, ktorý si vyžaduje intenzívnu starostlivosť počas celej sezóny. Patria medzi ne ako klasické okrasné trávniky, tak aj špeciálne športové (golfový, tenisový, futbalový trávnik). Alebo sa jedná o ✅ trávnik Extenzívny, ktorý si toľko starostlivosti nevyžaduje a nie je tak náročný na rôzne agrotechnické vstupy (hnojenie, kosenie, závlaha…). Patria medzi ne napríklad čoraz populárnejšie trávnaté lúky, ktoré kombinujú trávy s vhodnými kvitnúcimi bylinami.

➡️ Doma? Pokojne aj mix trávnikov

Záhrada nemusí pozostávať iba z výsadby a len jedného typu trávnika*. Záhrada môže byť rozdelená na niekoľko funkčných častí a v každej z nich sa môže založiť a udržiavať iný typ trávnika. Napríklad v predzáhradke to môže byť reprezentatívny nízko kosený trávniček, v ostatnej časti záhrady využívanej na rôzne aktivity parkový a v jej najodľahlejšej, ktorá prechádza do úžitkovej záhrady, to môže byť aj extenzívna lúka, kosená 2-3 x ročne…

Aj takto sa dá šetriť čas a financie, ktoré potrebujete nevyhnutne vynaložiť na údržbu a starostlivosť trávnika (pozri aj náš článok: 6+8 tipov ako ušetriť na záhrade peniaze aj čas…).

 

✅ Reprezentatívny okrasný trávnik (parterový)

Tento trávnik plní v prvom rade dekoratívnu funkciu. Je náročný na starostlivosť a neznáša v podstate akékoľvek väčšie zaťaženie. Na druhú stranu, kvalitný okrasný trávnik je ozajstnou pastvou pre oči s nádhernou jednoliatou sýtozelenou farbou. Môže ísť dokonca o jednodruhový trávnik, no častejšie a využívajú trávne zmesi kde prevládajú úzkolisté trávy ako je kostrava červená či psinček tenučký.

 

✅ Úžitkový trávnik (parkový)

Najčastejšie používaný typ trávnika sa hodí viacmenej na všetky stanovištia a znesie aj väčšiu záťaž. Trávna mačina je hustejšia a tiež drsnejšia. Biomasu tvorí pomalšie, takže kosiť ho väčšinou stačí maximálne 10-12 x do roka. Zložený býva z kostráv a lipníc. Jeho využitie je široké – od trávnika pri dome, ktorý je častejšie využívaný na rôzne aktivity, cez vidiecke záhrady až po parky a verejnú zeleň.

💡 Barenbrug UNIVERSAL
BARENBRUG Barenbrug universal 15 kg
 • trávniková zmes určená pre bežné parkové úpravy, znáša i mierne zaťaženie a je stredne náročná na údržbu
 • zloženie zmesi: Mätonoh trváci (odroda Blazer 4), 30%, Lipnica lúčna (Baron) 10%, Kostrava červená (Barustic) 10%, Kostrava červená (Barjessica) 50%
 • výsevná dávka je 25 – 30 g na m² / 0,5 kg balenie tak máte na 15-20 m² / 15 kg balenie až na 500-600 m²
 • výrobcom je top osivárska spoločnosť BARENBRUG z Holandska

Barenbrug UNIVERSAL na Heuréke

 

✅ Športový ihriskový trávnik

Tento typ trávnika je najviac zaťažovaný a preto sa doň vyberajú druhy, ktoré sú voči tomu odolné, respektíve majú veľmi dobré regeneračné schopnosti. Zväčša sa jedná o kombináciu mätonohov, kostráv a lipníc v pomere 5:3:2 (práve vyšší podiel mätonohu zabezpečuje trávniku jeho vyššiu odolnosť voči záťaži). Najznámejšie v tejto kategórii sú futbalové, golfové a tenisové trávniky.

 

✅ Trávnik do tieňa

Existujú tiež trávne zmesi, ktoré umožňujú vypestovať akceptovateľný trávnik aj pri určitom stupni zatienenia plochy (ale nie celkom, tam žiadna tráva určite nevyrastie). Nájdete v nej niektoré druhy kostráv, prípadne lipnicu hájnu, či psinček výbežkatý. Trvalo zatienenú plochu riešte skôr tieňomilnými trvalkami či drevinami, poprípade len okrasným mulčom či kamienkami.

 

✅ Ostatné trávniky

Trávniky sa vysádzajú aj na rôznych ďalších stanovištiach, kde majú špecifické podmienky na pestovanie. Ide napríklad o špeciálne trávniky na letiskách, na brehoch riek či hrádzach. Unikátne druhové zloženie majú trávniky v sadoch, parkoviskách, či dokonca na strechách.

Trávnaté lúky

Čoraz obľúbenejší je kvitnúci trávnik, ktorý nevyžaduje žiadne väčšie zásahy. Okrem nenáročných trávnych druhov a kultivarov v zmesi nájdete aj rôzne ďalšie byliny (hlavne ďatelinoviny, skorocel, klinček, sedmokráska, mak vlčí, ale aj mnoho ďalších druhov). Optimálne sa používa na okrajoch väčších pozemkov ako plynulý prechod medzi záhradou a okolím.

💡 ➡️ Umelý trávnik

Nemá so živou trávou veľa spoločného, ale spomenúť ho v tejto súvislosti určite môžeme – hovoríme umelom trávniku. Existujú totiž miesta, kde tráva jednoducho rásť nebude (veľmi tienisté a vlhké miesta, pôda s príliš kyslým pH atď.), alebo sa tam nehodí (okolie bazénov, jazierok, balkóny a loggie).

Pozrieť ďalšie

 

Výber trávneho osiva

Podľa toho, ako trávnik chcete využívať a v akých podmienkach má rásť, si musíte zvoliť aj optimálnu trávnu zmes. Ak siahnete po štandardných, takzvaných univerzálnych zmesiach, tak tie splnia najlepšie svoj účel pri priemerných podmienkach a určitom stupni zaťaženia. Špeciálne namixované trávne zmesi reagujú na podmienky stanovišťa a takto si môžete založiť trávnik aj na suchších či tienistých miestach.

Pri výbere trávneho osiva u predajcu (záhradkárstva, záhradné centrá, veľké hobbymarkety, na internete v špecializovaných eshopoch) určite venujte pozornosť aj zastúpeniu jednotlivých trávnych druhov! Je naozaj dobré vedieť vopred aké podmienky tieto trávy vlastne znášajú a do akých typov trávnikov sa najviac hodia. Aj preto teraz uvedieme vzorové trávne zmesi, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tejto problematike viac + následne aj základné charakteristiky najpoužívanejších trávnych druhov.

 

Vzorové trávne zmesi

Pravdupovediac, možností ako zostaviť optimálnu trávnu zmes je veľmi veľa a existuje mnoho základných zostáv pre rôzne stanovištné podmienky. Niekoľko základných vzorových nájdete aj v priloženej tabuľke. Podľa toho si u predajcu môžete porovnať zmes, o ktorú máte záujem. Či vlastne vyhovuje vašim požiadavkám a prípadne ju doplniť samostatným trávnym druhom.

Čo sa týka odrôd jednotlivých druhov tráv, tak tých existuje naozaj nespočetne veľa a mnoho z nich má dokonca vlastnosti, ktoré sú dosť odlišné od pôvodného druhu. Takto sa šľachtia kultivary, ktoré majú väčšiu odolnosť voči záťaži a ušlapávaniu, odrody, ktoré výrazne viac odnožujú, prípadne je znížená ich intenzita rastu. Ich použitie v trávnych zmesiach je potom vec odborníkov a producentov trávnych osív, v tomto sa treba spoľahnúť na nich.

💡 ➡️ Trávna zmes pre reprezentatívne trávniky (12 g / m2)

Klasický anglický trávnik je na zloženie tráv najjednoduchší – no vyžaduje si najviac starostlivosti – v podstate celosezónne „piplanie“… Typický okrasný trávnik:

 • 40% kostrava červená trsnatá
 • 40% kostrava červená výbežkatá
 • 20% psinček tenký

Základné vzory trávnych zmesí

Typ trávnika a druhové zloženieTyp trávnika a druhové zloženieTyp trávnika a druhové zloženie
Trávna zmes okrasná pre menej zaťažované trávniky (15 g/m²)
- 35 % lipnica lúčna
- 20 % kostrava červená trsnatá
- 20 % kostrava červená výbežkatá
- 20 % kostrava ovčia
- 5 % psinček tenký
Trávna zmes okrasná pre zaťažované trávniky (20 g/m²)
- 30% mätonoh trváci
- 30% lipnica lúčna
- 20% kostrava červená výbežkatá
- 20% kostrava ovčia
Trávna zmes okrasná pre tienisté stanovište (12 g/m²)
- 10% kostrava červená trsnatá
- 30% kostrava červená výbežkatá
- 20% kostrava ovčia
- 20% lipnica lúčna
- 20% lipnica hájna
Trávna zmes pre trávniky na slnečné stanovište s ľahkou suchšou pôdou
- 30% mätonoh trváci
- 25% kostrava červená výbežkatá
- 15% kostrava ovčia
- 20% lipnica lúčna
- 10% psinček tenký
Trávna zmes pre trávniky na slnečné stanovište so stredne ťažkou pôdou
- 40% mätonoh trváci
- 20% kostrava červená výbežkatá
- 20% lipnica lúčna
- 10% hrebienka obyčajná
 - 5% psinček tenký
 - 5% psinček výbežkatý
Trávna zmes pre trávniky na výslnie s ťažkou vlhkejšou pôdou
- 30% mätonoh trváci
- 20% kostrava červená výbežkatá
- 20% lipnica lúčna
- 15% hrebienka obyčajná
- 15% psinček výbežkatý
Trávna zmes pre trávniky do polotieňa s ľahkou suchšou pôdou
- 10% mätonoh trváci
- 35% kostrava červená výbežkatá
- 30% lipnica lúčna
- 15% lipnica hájna
- 10% psinček tenký
Trávna zmes pre trávniky do polotieňa so stredne ťažkou pôdou
- 30% mätonoh trváci
- 20% kostrava červená výbežkatá
- 30% lipnica lúčna
- 25% lipnica hájna
- 5% psinček výbežkatý
Trávna zmes pre trávniky do polotieňa a ťažkú ​​vlhkejšiu pôdu
- 35% mätonoh trváci
- 15% kostrava červená výbežkatá
- 20% lipnica lúčna
- 15% psinček výbežkatý
- 15% hrebienka obyčajná

 

Ako založiť trávnik – vhodné trávne druhy

Medzi najviac používané trávy v okrasných a úžitkových trávnikoch patrí najmä mätonoh trváci (Lolium perenne), kostrava červená (Festuca rubra) a lipnica lúčna (Poa pratensis), prípadne ešte kostrava ovčia (Festuca ovina) a psinček tenučký (Agrostis capillaris) – to sú trávne druhy, ktoré tvoria základ trávnych zmesí.

Doplnkových trávnych druhov je samozrejme viac a dotvárajú vhodné vlastnosti vybranej trávnej zmesi. Patria medzi ne trávy ako kostrava trsťovitá, lipnica hájna, lipnica stlačená, metlica trsnatá, medúnok vlnatý, hrebienka obyčajná, psinček výbežkatý a timotejka uzlovitá.

 

Základné trávne druhy

🌿 Mätonoh trváci (Lolium perenne)

Mätonoh trváci porast

Mätonoh trváci porast

Mätonoh trváci je viacročná voľne trsnatá tráva nižšieho vzrastu s typicky širším listom (niektoré špeciálne vyšľachtené odrody majú užší list a hodia sa aj pre intenzívne kosené trávniky). Mätonoh trváci má rád bohatšiu výživu a primeraný dostatok vlahy + vyššiu vzdušnú vlhkosť. Ak sa udržiava v primeranej výške (3-5 cm) a normálne kosí, tak je naozaj vytrvalý a vitálny. Inak neznáša dlhšie obdobia sucha a tiež prílišné zamokrenie.

Rýchlo klíči aj rastie – už do 5-7 dní po zasiatí (čím sa môže stať konkurenciou pre ostatné trávne druhy v zmesi a potláčať tak ich rast). V klimaticky priaznivých podmienkach býva zelený aj počas zimy, inak listy zvyknú odumierať, čo sa deje aj

Mätonoh trváci osivo

Mätonoh trváci semeno

počas veľkého sucha, rýchlo však regeneruje. Je vhodný pre drvivú väčšinu stanovíšť, okrem vyšších polôh, pričom na ľahších piesočnatých pôdach má tendenciu vymŕzať. Zo základných trávnych druhov je najnáchylnejší na pleseň snežnú a hrdzu trávnu.

Použitie: Vhodné odrody mätonohu sú priam nenahraditeľné v silne zaťažovaných trávnikoch, ktoré chceme zapojiť už v prvom roku po vysiatí. Je vhodný do parkových trávnych zmesí a tenkolisté odrody sa používajú aj do okrasných parterových trávnikov. Jeho podiel v univerzálnych zmesiach býva obvykle 30-50 %, v ihriskových by zase jeho podiel nemal prekročiť 20-30 %.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Ahoj, Avenue, Barball, Barclay, Barrage, Gator, Jakub, Leon, Mondial, Šport, Talgo.

 

🌿 Kostrava červená (Festuca rubra)

Kostrava červená porast

Kostrava červená porast

Kostrava červená je vytrvalá nízka tráva. Pre trávnikárske využitie sú vhodné najmä tieto tri poddruhy – Kostrava červená pravá, trsnatá a výbežkatá. Od seba sa líšia počtom chromozómov, nárokmi na stanovište a intenzitu pestovania, typom rastu, aj odolnosťou voči záťaži.

Kostrava červená osivo

Kostrava červená semeno

Nemá extra požiadavky na stanovište, dobre znáša zaťažovanie aj časté a nízke kosenie. Je úplne základnou zložkou trávnych zmesí (v trávniku sa dobre znáša s lipnicou lúčnou, psinčekami, kostravou ovčou, menej s mätonohmi). Najlepšie však prospieva na ľahších pieskových a na živiny chudobnejších pôdach s pH 5-6,5. Pomerne dobre znáša sucho a vyššie teploty.

Použitie: Kostrava červená a jej variety sú vhodné najmä na reprezentačné okrasné trávniky, ktoré sú minimálne zaťažované a sú častou dominantou v extenzívnych trávnikoch. V zaťažovaných trávnikoch sa používa ako doplnkový druh.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Barcrown, Bargreen, Barlotte, Barnica, Center, Darwin, Dawson, Enjoy, Ferota, Herald, Koketa, Olivia, Rosana, Rufilla, Samanta, Veverka.

 

🌿 Lipnica lúčna (Poa pratensis)

Lipnica lúčna porast

Lipnica lúčna porast

Lipnica lúčna je veľmi vytrvalá nízko výbežkatá tráva. Patrí medzi druhy, ktoré sú charakteristické až metrovými podzemnými výbežkami. Rastie pomalšie ako predtým spomenuté druhy tráv a porast sa plne zapája až na druhý rok (tretí) rok po založení. Dobre znáša kosenie (aj na výšku 2-3 cm) a rýchlo obrastá (regeneruje). Vďaka pevnej mačine znáša aj väčšiu záťaž, pri ktorej si však vyžaduje vyššie dávky základných živín (N, P, K).

Lipnica lúčna osivo

Lipnica lúčna semeno

Dobre prospieva na ľahších pôdach s pH 6-7. Sucho zvláda dobre, no list zvykne odumierať (pri dostatku vlahy však rýchlo obrastá). Lipnica lúčna dosť neskoro vzchádza – až za 20-25 dní po vysiatí a pritom musí byť dodržaná aj maximálna hĺbka zapravenia osiva do zeme (5 mm). V tieni sa jej veľmi nedarí a je náchylnejšia na hrdzu, múčnatku a listovú škvrnitosť.

Použitie: Väčšina ihriskových a rekreačných trávnikov má ako základ práve lipnicu lúčnu vďaka jej odolnosti voči záťaži. Inak je v podstate vhodná pre všetky druhy trávnikov, používa sa často aj pri predpestovaných trávnikoch.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Lea, Balin, Evora, Brooklawn, Randuro, Greensport, Asset, Bartitia, Bohemia, Julia, Krasa, Miracle, Nimbus, Parade.

 

🌿 Psinček tenučký (Agrostis capillaris, syn. tenuis)

Psinček tenučkýJedná sa o krátko výbežkatý a vytrvalý trávny druh. Psinček tenučký znáša aj na živiny chudobné stanovištia, no najviac sa mu darí na úrodných a vlhkých pôdach s pH 5-6,5. Porast sa síce zvykne zapájať neskôr, no má značnú konkurenčnú schopnosť. Vo výsledku vytvára jemný trávnik s miernym sklonom k rýchlejšiemu plstnateniu. Znáša intenzívne a nízke kosenie (nie však menej ako 1 cm). Na druhú stranu je málo odolný voči zaťažovaniu, suchu, teplu a tieňu a je viac náchylný na pleseň snežnú.

Použitie: Pre svoj exkluzívny vzhľad sa hodí najmä do luxusných okrasných trávnikov (parterových). Takisto sa používa na nízko kosené golfové trávniky. Dokonca v prípade dobrých vlahových podmienok a optimálnej výživy je schopný vytvárať monokultúry.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Bardot, Golf, Teno.

 

🌿 Kostrava ovčia (Festuca ovina)

Kostrava ovčiaTáto veľmi nízka a husto trsnatá tráva sa štetinovitými listami obľubuje suché stanovištia, kde sa najlepšie dokáže uplatniť jej veľká konkurenčná schopnosť. Má totiž celkom hlboký koreňový systém (v porovnaní s ostatnými trávami). Kostrava ovčia je inak nenáročný druh, ktorý však neznáša prílišné zaťažovanie ani kosenie a preto sa hodí viac do extenzívnych trávnikov. Na vlhkejších stanovištiach ju vytláča kostrava červená.

Použitie: Hodí sa najviac do krajinných trávnikov (monokultúra alebo spolu s kostravou červenou). Pre svoju pevnú a hlbokú koreňovú sústavu sa veľmi dobre uplatňuje pri protieróznej ochrane, rekultiváciách háld a výsypiek, či na plochách pozdĺž verejných komunikácií.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Biljart, Jana, Pintor, Valda.

 

Doplnkové trávne druhy

🌿 Lipnica hájna (Poa nemoralis)

Lipnica hájnaNižšia voľne trsnatá a vytrvalá tráva, ktorá sa hodí najmä do suchších tienistých podmienok. Vyvíja sa pomaly a horšie znáša zašľapávanie. Pri častom kosení ustupuje z porastu.

Použitie: Lipnica hájna sa uplatní najmä v extenzívnych trávnikoch na zatienených stanovištiach.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Dekora.

 

🌿 Lipnica stlačená (Poa compressa)

Lipnica stlačenáJedná sa o silne výbežkatú nízku trávu, ktorá dobre znáša aj suché a štrkovité pôdy. Má hlboký koreňový systém a zníženú tvorbu nadzemnej hmoty. Zvykne byť potláčaná vyššími druhmi tráv.

Použitie: Hodí do extenzívnych trávnikov, vďaka mohutnému koreňovému systému aj na spevňovanie svahov a cestných násypov.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Razula.

 

🌿 Metlica trsnatá (Deschampsia caespitosa)

Metlica trsnatáMetlica trsnatá je vytrvalá silne trsnatá tráva tmavozelenej farby. Je veľmi nenáročná a znesie aj vysokú záťaž a nízke kosenie. Rastlina je veľmi tvrdá a porast po pokosení nadobúda až sivastú farbu. Znáša zatienenie, je mrazuvzdorná, zvláda sucho i zamokrenie.

Použitie: Používa sa najskôr do okrasných parkových a krajinných trávnikov. Môže sa pestovať aj ako solitér.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Kométa, Meta, Sibir.

 

🌿 Hrebienka obyčajná (Cynosurus cristatus)

Hrebienka obyčajnáTáto nižšia a redšia trsnatá tráva dobre znáša suché slnečné stanovištia. Rastie pomaly a porast dokáže zapojiť až za 2-3 roky. Na vlhkejších stanovištiach zase dobre odnožuje.

Použitie: Využíva sa najskôr pre extenzívne pasienky s nižšou úrovňou výživy vo vyšších polohách. Na vlhkejších stanovištiach ju možno použiť do ihriskových a rekreačných trávnikov.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Rožnovská

 

🌿 Psinček výbežkatý (Agrostis stolonifera)

Psinček výbežkatýVyššia výbežkatá a vytrvalá tráva, ktorá znáša aj zatienené suché stanovište. Rastie pomaly a porast zapája až po 2 – 3 rokoch. Hustá sieť nadzemných výbežkov (stolonov), ktoré psinček výbežkatý nasadzuje v konečnom dôsledku pomerne rýchlo vypĺňajú medzery a vie sa tak rozšíriť na veľké plochy. Najviac mu vyhovujú vlhšie pôdy s pH 5,5-6,5. Neznáša športové zaťaženie a na jeseň skoro žltne.

Použitie: Využíva sa predovšetkým pre jamkovisko golfových ihrísk za predpokladu nízkej kosby (6-12 mm) a zodpovedajúcej starostlivosti. Takisto sa dá použiť pre najjemnejšie reprezentačné trávniky.

Zaujímavé trávnikárske odrody: Rožnovský

 

🌿 Kostrava trsťovitá (Festuca arundinacea)

Kostrava trsťovitáKostrava trsťovitá či trsťovníkovitá patrí do skupiny trsnatých tráv s krátkymi podzemnými výbežkami. Je tolerantná k vyšším teplotám a znáša aj určité zatienenie, takisto záťaž a ušliapávanie. Na druhú stranu je menej odolná voči mrazom a po výseve sa vyvíja pomalšie, časté kosenie má negatívny vplyv na jej životnosť.

Použitie: Najčastejšie sa používa sa k zatrávňovanie medziradia ovocných sadov a viníc. Pre svoju vysokú znášanlivosť voči zašľapávaniu sa hodí na parkovacie plochy.

 

🌿 Medúnok vlnatý (Holcus lanatus)

Medúnok vlnatý je trsnatá tráva vhodná len pre extenzívne trávniky. Prosperuje skôr na vlhších stanovištiach, ale inak je na
stanovište aj výživu nenáročná. Hodí sa do kvetinových lúk a krajinných trávnikov.

🌿 Timotejka uzlovitá (Phleum pratense var. nodosum)

Timotejka uzlovitá je nízka voľne trsnatá tráva, vytvárajúca krátke výbežky. Najviac sa hodí do krajinných trávnikov na vlhších stanovištiach. Takisto aj na menej zaťažovaných ihriskových trávnikoch so zimnou prevádzkou.

🌿 Lipnica ročná (Poa annua)

Lipnica ročná je vlastne burinná tráva, no je použiteľná ako prímes do trávnych zmesí, ktoré chceme použiť na rýchle okrasné jednoročné využitie. Inak ju nájdete rásť pozdĺž ciest, na poliach a záhradách, rumoviskách úhoroch, zvláda všetky typy pôd na celom území SR.

 

Ako založiť trávnik – toto musíte mať vyriešené najprv

Ešte predtým ako sa rozhodnete založiť svoj trávnik, musíte si vyjasniť pár základných vecí. Ktoré to sú?

 

➡️ Celková plocha trávnika a jeho charakter

V prvom rade si musíte vymedziť na záhrade priestor, kde trávnik vlastne chcete mať a zamerať ho. V rámci záhradnej architektúry by ste mali mať záhradu optimálne vyskladanú všetkými prvkami – to znamená úžitkovú a okrasnú výsadbu, cestičky, prípadne skalku, jazierko (pozri ako ho spraviť svojpomocne), či ďalšie prvky.

Dominantným prvkom celej záhrady by mala ucelená zatrávnená plocha, ktorá nemá žiaden zložitý tvar a nenachádzajú sa v nej zbytočné rušivé prvky. Inak to s údržbou trávnika nebude práve najideálnejšie (kosenie, hnojenie, vertikutácia…).

 

➡️ Účel trávnika

Musíte mať tiež vopred zvolený účel, na ktorý trávnik chcete využívať. Má to byť striktne výstavná zelená plocha náročnejšia na údržbu, alebo sa skôr zameriate na trávnik, ktorý zvládne všetky rodinné aktivity, a ktorý nemá až tak vysoké nároky na údržbu? Prípadne preferujete skôr prirodzenú krásu kvitnúcej lúky?

 

➡️ Kvalita pôdy

Plochu a účel vášho trávnika máte už vyriešené, teraz potrebujete zistiť aká trávna zmes sa hodí práve na vami zvolené stanovište a prispôsobiť kvalite pôdy. Ideálna pre trávnik je skôr ľahšia pôda s dostatkom vzduchu, no poradíte si aj s ťažšou hlinitou, ktorú môžete vylepšiť pridaním vhodných komponentov ako je kremičitý piesok a ďalšie. Pri takmer nepriepustnom podloží a zamokrenej pôde je nutné zavedenie drenáže. Ďalšou možnosťou je úplné odobratie nevhodnej pôdy a navážka novej, ideálnej zeme.

 

➡️ Ako založiť trávnik: Závlaha

Trávnik je náročný na vlahu (a hnojenie, ale o tom neskôr), pri jej nedostatku trpí. Na to tiež musíte myslieť ešte predtým, ako si založíte. Máte studňu, alebo to pôjde z vodovodu, chcete to riešiť automatickou závlahou, ktorá je v konečnom dôsledku ekonomicky aj časovo výhodnejšia, alebo sa skôr mienite spoľahnúť na ručné polievanie?

Ak sa prikloníte k variantu s automatickým zavlažovacím systémom, ktorý zabezpečí bezproblémové a kvalitné zavlažovanie vždy keď je to potrebné, tak ešte pred samotným zakladaním trávnika musíte myslieť aj na položenie závlahy (výkopové práce, inštalácia komponentov + treba rátať aj nejaký čas navyše na potrebné uľahnutie zeminy vo výkopoch).

💡 Závlahám oveľa podrobnejšie sa venujeme v tomto špecializovanom článku.

 

➡️ Výsev alebo kobercový trávnik

Ak ste si už všetko premysleli, čaká vás ešte jedna voľba. Ako založiť trávnik – klasicky výsevom? Alebo sa dáte presvedčiť na pokládku už hotovej predpestovanej trávnej mačiny? Každý spôsob má svoje výhody i nevýhody. Pouvažujte dôkladne nad každým variantom, snáď vám pri tom pomôže aj nasledujúci prehľad:

✅ Trávnik z výsevu

Výhody

 • ekonomicky oveľa menej náročný, trávne osivo nestojí ani desatinu z toho, čo by stál trávny koberec
 • na výber máte z veľkého množstva trávnych zmesí od najrôznejších producentov
 • dobre uskladnené osivo si zachováva určitý stupeň klíčivosti aj do ďalších rokov – možno ho použiť na dosev poškodených miest (ale nerátajte s desiatkami rokov, rok, dva, potom je klíčivosť takýchto semien naozaj mizivá)
 • vysievaný trávnik sa skôr prispôsobí lokálnym pôdnym a klimatickým podmienkam
 • výsev trávnika je naozaj jednoduchá záležitosť – dokážete to aj ručne, prípadne špeciálnym rozmetadlo (ručné, alebo vozík) a nestrávite pri tom toľko času ako pri pokládke kobercového trávnika

Nevýhody

 • chvíľu to trvá, kým sa trávnik dostane do optimálneho stavu, teda vyrastie a zhustne
 • nutnosť doplnkových investícií až kým sa úplne nezapojí (dosievanie, zvýšené nároky na vlahu, hnojenie)
 • pri sejbe v domácich podmienkach hrozí vyššie riziko nerovnomerného rozhodenia semena na ploche
 • nie vždy je použité osivo kvalitné – to znamená, že nemá požadovanú klíčivosť, či obsahuje druhy tráv, ktoré tam nemajú čo robiť
 • musíte rátať s neočakávanými udalosťami – silný dážď ho môže zmyť z pozemku, osivo môžu rýchlo vyzobať vtáky

✅ Trávny koberec

Výhody

 • okamžitý vizuálny efekt – do 1-2 dní máte zelenú plochu pred domom a bez ďalších väčších investícií
 • sieťka proti krtom sa zakladá jednoduchšie – iba na ňu položíte trávne koberce
 • po jeho položení ho netreba hneď hnojiť (to na začiatok zabezpečil výrobca)
 • takýto trávnik neohrozí ani silnejší dážď ani vtáctvo
 • môže sa zakladať počas celého vegetačného obdobia

Nevýhody

 • ekonomicky nákladnejší spôsob ako založiť trávnik (cena zahŕňa samotný koberec + doprava + pokládka)
 • položenie je náročné na čas i prácu (ale zase nič výnimočné, prípadne to môžete ponechať na špecializovanú firmu)
 • zatrávnenie väčších plôch týmto spôsobom je dosť nákladné
 • obmedzený druhové zastúpenie tráv (hoci každý výrobca má svoju overenú zmes, stále to nie je taký široký výber ako pri osivách)
 • trávnik je nutné po dovezení čím skôr položiť
💡 Kobercový trávnik

Kobercový trávnikStále viac a viac populárnejší spôsob ako založiť trávnik. Ide vlastne o pokládku už hotového trávneho koberca, ktorý vám dodá špecializovaná firma zaoberajúca sa pestovaním okrasných trávnikov. Trávna mačina k vám dorazí v podobe zrolovaných pásov (približne 0,5 m² jeden).

Takto získate takmer okamžite trávnatú plochu, ktorú môžete plne zaťažiť už do 2 týždňov po položení (kým sa mačina trávnika prekorení s podložím). Základom je perfektne pripravená plocha – zarovnaná, na povrchu zbavená všetkých burín a kamienkov. Samotná pokládka musí následne prebehnúť čo najskôr po odrezaní mačiny u producenta, takže musíte rátať s tým, že ho pokladať budete najmenej dvaja, traja…, ale i tak by vám napríklad takých 50 štvorcových metrov nemalo trvať dlhšie ako 2 hodiny.

💡 Kobercovému trávniku sa oveľa podrobnejšie venujeme v špecializovanom článku: Trávnikový koberec – zelený trávnik na záhrade do niekoľkých dní – ako na to?

 

Kedy zakladať trávnik?

✅ VÝSEV: Najvhodnejší termín je na jar – v priebehu marca až mája, kedy existuje šanca, že do konca vegetácie budete mať na záhrade krásny zapojený trávnatý porast. Druhý optimálny termín je aj jeseň, respektíve koniec leta (august – september).

✅ KOBEREC: Ideálny termín je apríl až máj, podľa aktuálnych klimatických podmienok. Inak sa trávnikový koberec môže pokladať počas celého roka ak máte zabezpečené dostatočné vlahové podmienky. Výnimku tvoria suché a veľmi horúce dni + obdobie vegetačného obdobia a mráz (v zime).

 

Ako založiť trávnik: príprava + náradie

Ako založiť trávnik svojpomocne tak, aby bol výstavným prvkom vašej záhrady? Nuž, bez vhodného náradia to veru nepôjde. Príprava pôdy pred výsevom či pokládkou trávnej mačiny si vyžaduje svoj čas a pot a len s kvalitným náradím si to dokážete naozaj uľahčiť. Takisto však treba dopredu myslieť na všetky pomôcky a náradie, ktoré budete potrebovať na ošetrovanie trávnika po jeho založení.

Čo všetko by nemalo chýbať vo vašom záhradnom domčeku na náradie?

 • rýľ, lopata, motyka – základná výbava
 • hrable, vidly – ideálne ľahší model, ktorý niečo pri príprave pôdy vydrží
 • fúrik – takisto nevyhnutnosť
 • kultivátor – na optimálne prekyprenie pôdy (ručný alebo motorový)
 • posýpací vozík/ručné rozmetadlo – na rovnomerné rozhodenie hnojiva a osiva
 • záhradný valec – pri zakladaní trávnika takisto nevyhnutnosť (ak si ho nechcete kúpiť, dá sa požičať aj v nejakom hobbymarkete, napríklad v OBI)
 • hadica a vhodný zavlažovací nástavec – pre prípad, že nemáte automatickú závlahu

⭐ Pár tipov na náradie

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Kultivátory / rotavátory

💡💡 u nás nájdete celý test kultivátorov

 

Ako založiť trávnik – alebo konečne môžeme ísť na to

Viete kde a viete aký trávnik chcete, máte všetko prichystané a čas na založenie trávnika je priam ideálny – môžete ísť konečne na to! Pozor, nie zase zbrklo, ale pekne poporiadku a rozumne. Založiť trávnik síce ozaj nie je práve najväčší kumšt na svete, no kvalitný a výstavný zelený porast na vašej záhrade vás predsa len bude čosi stáť – minimálne množstvo vynaloženej energie a času, ktorý mu budete musieť venovať… Čo všetko to zahŕňa?

✅ Predsejbová príprava pôdy

 • 3-4 mesiace pred: hrubá úprava terénu, navážka, vylepšenie vlastností pôdy pod trávnikom
 • 1,5 až 2 mesiace pred: vyčistenie plochy od kameňov, zvyškov koreňov
 • 1 mesiac pred: postrek proti burinám
 • 1 až 2 týždne pred: odstránenie uschnutých burín
 • 1 deň pred: finálna úprava plochy na trávnik

✅ Výsev (prípadne položenie trávnych kobercov)

✅ Ošetrovanie trávnika tesne po založení

 

Ako založiť trávnik – Predsejbová príprava pôdy

Predsejbová príprava pôdy (platí ako pre výsev, tak aj trávne koberce) je z hľadiska budúcej kvality vášho trávnika najdôležitejšia operácia. Trávnik sa totiž zakladá na niekoľko rokov a nekvalitná predsejbová príprava sa môže prejaviť v ďalších rokoch a prípadná náprava je potom dosť náročná.

Najdôležitejšia je vrchná vrstva pôdy, ktorá býva pri nových trávnikoch zakladaných na pozemkoch poznačených stavebnými prácami nezriedka značne znehodnotená. V takom prípade sa oplatí spraviť skrývku povrchovej vrstvy ornice, alebo potom rátať s navážkou novej povrchovej vrstvy pôdy v hrúbke aspoň 10-15 cm. Stavebné zvyšky musia ísť z pozemku preč, inak môžu neskôr vzniknúť ostrovčeky trávy rôznej kvality, ktoré sa vytvárajú vplyvom rozdielnej priepustnosti podložia a pôdnej reakcie (pH).

 

✅ Hrubá úprava plochy

Ak si príprava na trávnik vyžaduje hrubé terénne úpravy či navozenie novej zeminy, tak tieto úkony je potrebné vykonať ideálne 3-4 mesiace pred plánovaným založením. Najlepšie na jeseň, následne v zime mráz a sneh spôsobí, že hlbšie prekyprená pôda či čerstvá navážka stihne dostatočne uľahnúť. Pokiaľ neriešite navážku novej ornice tak plochu , na ktorej chcete mať trávnik treba v rámci možností vyrovnať a vymodelovať približný tvar. Následne pôdu dôkladne prekyprite rýľom (na menšej ploche), či ešte lepšie rotavátorom, ktorý to spraví rovnomernejšie, dôkladnejšie a bez problémov aj na väčšej ploche. Plochu následne treba vyrovnať a povalcovať.

Ako založiť trávnik - predsejbová príprava: valcovanie

Vlastnosti pôdy nie vždy celkom vyhovujú pestovateľským nárokom trávnika (ideál je stredne ťažká pôda s pH 5,5-6,5 a s 5% humusu). Preto ju môžete vylepšiť. Ako? Ťažšiu ílovitú pôdu zlepšíte riečnym kremičitým pieskom (približne 2 kubíky na na 100 m²), ľahšiu pieskovú pôdu vylepšíte dobrým kompostom. Prípadnú nadmernú kyslosť pôdy upravíte vápencom (najlepšie dolomitickým, cca 5 kg/100 m²).

Pozrieť ďalšie

Takisto zbystrite pozornosť ak na ploche registrujete trvalo zamokrené miesta. Trávnik síce potrebuje množstvo závlahy, no musí aj dýchať, čo v takomto prostredí nie je dosť možné. Treba ich teda odvodniť, inak vám trávnik veľmi rýchlo odumrie a nastúpi mach a ďalšie vlhkomilné buriny.

 

✅ Vyčistenie plochy

Približne mesiac, mesiac a pol predtým ako si trávnik založíte, je potrebné plochu dôkladne vyčistiť od kameňov a zvyškov koreňov, podzemkov či väčšej buriny. Takto vyčistenú ju niekoľkokrát polejte. Nech vzídu buriny, ktoré inak by vášmu trávniku najmä na úvod mohli uškodiť – problémom sú najmä jednoklíčnolistové buriny (hlavne pýr a metlička, ale aj lipnica ročná a ďalšie), ktoré z trávnika tak jednoducho nedostanete (narozdiel od dvojklíčnolistových, ktoré dokáže zničiť vhodný selektívny herbicíd).

 

✅ Odburinenie

Vzídené rastliny burín za týždeň, dva z plochy odstránite – najlepšie celoplošne – aplikáciou totálneho herbicídu. Ten dokáže zasiahnuť rastlinu prostredníctvom jej zelených častí a prenikne až do jej koreňa. Takto nakoniec spôsobí, že burina úplne vyschne (prvé príznaky schnutia sa prejavia spravidla už do týždňa). Existuje viacero značiek vhodných herbicídov, najčastejšie sa na tento účel používa Roundup, Fondo, Touchdown, prípadne Green Kaput.

Dvojklíčnolistové buriny možno potom v trávniku ešte postriekať selektívnym herbicídom (napríklad Bofix). Mnoho ľudí má z takejto „chémie“ obavy. Zbytočne. Väčšina voľne dostupných záhradkárskych herbicídov je dobre biologicky odbúrateľná, takže v pôde po nich nezostávajú žiadne reziduá. Plochu následne zase urovnajte hrabľami.

💡 TIP na produkt - Roundup Klasik PRO 1 l
Roundup Klasik PRO 1 l

Roundup Klasik Pro je postrekový herbicídny prípravok vo forme kvapalného rozpustného koncentrátu na ničenie vytrvalých a jednoročných burín na ornej pôde, v ovocných sadoch (okrem broskyne), vinohradoch a tiež k likvidácii starých porastov trávnikov pre ich obnovu a na nepoľnohospodárskej pôde, k likvidácii nežiadúcej vegetácie.

💡 Pozri aj náš článok: Vyberáme postrek na burinu – ktorý je najúčinnejší?

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

✅ Výživa a hnojenie

Ďalším dôležitým úkonom, ktorý ovplyvní kvalitu vášho trávnika je jeho výživa – a to hneď od začiatku. Približne týždeň pred výsevom by ste mali do pôdy zapracovať štartovaciu dávku najlepšie špeciálne trávnikárskeho hnojiva, ktoré obsahuje základné živiny dusík, fosfor a draslík doplnené o niektoré mikroživiny ako horčík, mangán a ďalšie, podľa jeho zloženia približne 30-60 g/m². Zapracujte ho do pôdy a následne plochu urovnajte hrabľami a utužte záhradným valcom.

Pozrieť ďalšie

 

✅ Úprava povrchu tesne pred siatím/položením trávnika

Vyčistenú a prihnojenú plochu môžete začať pripravovať na výsev. Základom je starostlivá kultivácia vrchnej vrstvy zeminy, ktorá musí vo výsledku zostať bez hrúd, dokonale rovná a zbavená aj menších kamienkov (2 cm priemer a viac). Hlavný pracovný nástroj? V domácich podmienkach hrable a dlhá doska na planírovanie, na väčšie plochy sa používa smyk.

TIP: Ak je potrebné inštalovať sieť proti krtom, práve teraz je ten najvhodnejší čas. Zapracujte ju 5-10 cm pod povrch pri vysievanom trávniku, alebo ju položte priamo pod koberec pri pokladaní hotovej trávnej mačiny.

 

Ako založiť trávnik: Výsev osiva

K výsevu trávneho osiva by ste mali pristúpiť až vtedy, keď je pôda pod jej najvrchnejšou približne 2 cm vrstvou dostatočne uľahnutá a pôdna kapilarita je opäť obnovená. Samotná sejba by mala prebiehať v bezveternom počasí. Termín? Na jar približne v polovici apríla až polovici mája, na jeseň na konci augusta až do polovice septembra. Výsevok sa pohybuje podľa zvoleného typu trávnej zmesi v rozmedzí 1,2 – 5 kg na 100 m².

Ako založiť trávnik - sejba trávnika

V domácich podmienkach ho môžete vysievať aj ručne – na optimálne pripravený povrch osivo vysievate najprv jedným smerom a následne na to kolmo. Snažte sa ho vysievať rovnomerne a v dávke, ktorá je odporúčaná výrobcom. Pokiaľ použijete vhodné rozmetadlo (ručné či vozík) o rovnomernosť výsevu spravidla nemusíte mať obavy.

Pozrieť ďalšie

Po sejbe nezabudnite osivo jemne zapracovať do pôdy – čiže „zasekať“ hrabľami tak do pol centimetra. Následne celú plochu dobre povalcujte, aby ste vytvorili optimálne osivové lôžko a semenu tak zabezpečili optimálny kontakt s pôdou a pôdnou vlahou.

Nakoniec založený trávnik výdatne popolievajte! Použite k tomu vhodný rozprašovač/zavlažovač, aby vám osivo zbytočne nevyplavilo. Ak máte dobre nastavenú automatickú závlahu, tak by to malo byť v pohode, ak budete zavlažovanie riešiť inak, odporúčame použiť vhodné povrchové zavlažovače, ktoré vhodne umiestnite na plochu trávnika. Povrch musí byť nevyhnutne vlhký aj mesiac po výseve! Prvý týždeň polievajte aspoň 2x denne, ďalšie týždne aspoň každý druhý deň.

 

Starostlivosť o čerstvo založený trávnik

✅ VÝSEV

Ako sme spomínali vyššie – čerstvo vysiaty trávnik musí byť kvalitne zásobený vlahou. A to ešte minimálne po dobu 3-4 týždňov po výseve, čo je najkritickejšie obdobie. Prvé steblá trávy inak môžete očakávať do 8 až 15 dní podľa toho, aké druhy a kultivary tráv vo vašej osivovej zmesi prevládajú, ale do 3 týždňov by mali byť vonku všetky. Nezabudnite na to, že na čerstvo založený a mladý trávnik treba šliapať čo najmenej, aby čím skôr zosilnel. S plným využívaním trávnika rátajte tak do 3 mesiacov od výsevu.

Ako založiť trávnik - čerstvo vzídený trávnik

Keď trávnik dorastie na výšku 7 až 8 cm prichádza na rad prvé kosenie, ktorými skrátite steblá maximálne o 3 cm. Určite nechoďte nižšie, aby ste mladé rastlinky nevystavovali prílišnému stresu. Takáto „citlivejšia“ kosba by mala prebehnúť ešte zo 3-4 krát. Až potom môže nasledovať intenzívnejšie kosenie intenzívnejšie a nižšie: okrasný trávnik na 2-3 cm, športový a viac namáhaný trávnik na 3-4 cm, trávnik v polotieni až tieni na 5 cm.

✅ TRÁVNY KOBEREC

Trávny koberec si po položení v zásade vyžaduje podobnú starostlivosť ako ten z výsevu s jedným podstatným rozdielom – je už hotový – no nato aby sa uchytil tak ako má, je potrebná intenzívna závlaha. Hnojením sa na začiatok nemusíte veľmi zaoberať, skôr si chystajte kosačku… Prvé plnohodnotné kosenie by totiž malo prebehnúť už približne o 3-4 týždne.

 

Ako založiť trávnik a pár slov na záver

Tak, ako založiť trávnik už teda viete. Samozrejme ste stále ešte len na začiatku cesty. Trávnik si totiž bude vašu pozornosť vyžadovať celoročne – nezávisle od toho či ste zvolili okrasný typ, ktorý je na starostlivosť náročný, alebo máte extenzívnejší typ trávnika, ktorý si síce nebude natoľko vyžadovať vašu pozornosť – no pravidelným prácam počas celej vegetácie sa aj tak nevyhnete. O čom hovoríme? Veď viete – kosenie, hnojenie, vertikutácia, závlaha, kosenie, hnojenie, postrek proti burinám, kosenie, hnojenie, opravy poškodených miest… a stále dokola. Určite to však bude stáť zato! 🙂

Ako založiť trávnik: Zdroje a zaujímavá literatúra


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.