Ako odstrániť vodný kameň – tipy a triky, ako sa zbaviť vodného kameňa v domácnosti

Georgina Babinová Téma 14. októbra 2021 0

Neexistuje iná cesta: ak milujete nablýskané a žiarivé vodovodné batérie, sprchové kúty, toalety alebo varné kanvice, musíte vedieť, ako odstrániť vodný kameň. Mliečne biele usadeniny uhličitanu vápenatého sa zhromažďujú všade tam, kde je voda (najmä tvrdá voda) a je veľmi ťažké ich odstrániť. Ale všetko má svoju slabinu. To, čo bola pre Achilla päta, pre Supermana kryptonit, to je pre vodný kameň kyselina.

Našťastie na odstránenie vodného kameňa nemusí ísť o nijako zvlášť agresívnu kyselinu; jemná kyselina citrónová v citróne, alebo kyselina octová v octe sú vašimi najlepšími zbraňami. Pomôžu vám udržiavať pôsobivo čistú kúpeľňu či kuchyňu bez abrazívnych chemikálií alebo drahých sprejov, ktoré by mohli poškodiť povrchovú úpravu vašich armatúr.

💡 Ak ste zástancom komerčných metód odstránenia vodného kameňa, nasledujúce prostriedky sú overené a účinné:

 

Čo je to vodný kameň

Vedecká odpoveď je, že vodný kameň je nahromadením tvrdého ložiska kriedového vzhľadu, ktoré pozostáva hlavne z uhličitanu vápenatého. Zvyčajne ho zanechá tvrdá voda, keď sa odparí – voda s vysokým obsahom minerálov. Vodný kameň nájdete tradične všade tam, kde je teplá voda.

V závislosti od toho, odkiaľ pochádza, od oblasti, v ktorej žijete, bude voda obsahovať rôzne úrovne uhličitanov vápenatých a horečnatých. Množstvo minerálnych solí vo vode určí, ako je mäkká alebo tvrdá. Voda s malými koncentráciami solí sa považuje za mäkkú, zatiaľ čo voda s vysokým obsahom minerálov je tvrdá. Biele škvrny, ktoré sa objavujú na povrchoch, sú výsledkom nahromadenia solí obsiahnutých vo vode. Čím tvrdšia je voda vo vašej oblasti, tým je väčšia pravdepodobnosť, že budete mať vodný kameň v kúpeľni , v umývačke riadu, kanvici, kávovare, sterilizátore a čomkoľvek inom, čo je v pravidelnom kontakte s vodou. Vodný kameň je nielen tŕňom v očiach v inak bezchybnej kúpeľni, alebo kuchyni, ale môže tiež narušiť správnu funkciu vodovodných batérií, potrubí alebo sprchovej hlavice. Ako sa hromadí, môže upchať výtoky na batériách a otvory v sprchovej hlavici, čo zase obmedzuje tlak vody.

Kúpeľňa

V takejto dokonalej kúpeľni by vodný kameň pôsobil ako päsť na oko

 

Ako odstrániť vodný kameň

Trik, ako odstrániť vodný kameň, je udržať povrch toho, čo sa pokúšate vyčistiť, v neustálom kontakte s kyselinou. To môže byť ťažké pri povrchoch, ktoré nie sú ploché a vodorovné, ale kde je vôľa, tam je aj cesta. Poďme sa teda pozrieť jednotlivo na najviac exponované kúsky vašej domácnosti a naučme sa ako z nich odstrániť vodný kameň.

 

Ako odstrániť vodný kameň z obkladačiek a dlažby

Zdá sa vám nemožné odstrániť usadeniny vodného kameňa z dlaždíc? Vyčistenie nánosov tvrdej vody na dlaždiciach, batériách, umývadlách a toaletnej mise nám dáva poriadne zabrať. Možno ste sa pokúsili zlikvidovať vodný kameň agresívnym čistiacim prostriedkom a skončili ste erodovaním kohútikov aj hliníkového sprchovacieho príslušenstva. Navyše tieto tvrdé čistiace prostriedky obsahujú nepufrovanú kyselinu chlorovodíkovú, ktorá emituje toxické výpary a môže poškodiť zdravie aj životné prostredie. Aký je teda správny spôsob odstránenia vodného kameňa?

 

Ocot a sóda bikarbóna

Začnite tým, že v miske zmiešate rovnaké diely octu a sódy bikarbóny. Zmes vytvára mierne abrazívny roztok, ktorý by mal rýchlo odstrániť škvrny od tvrdej vody.

Toto výkonné kombo sa často používa aj na čistenie odtokov od minerálnych usadenín. Keď sa tieto dve látky spoja, vymenia si molekuly a vytvoria bubliny oxidu uhličitého, ktoré nadvihnú a rozpustia minerálne usadeniny. Abrazivita jedlej sódy navyše fyzicky uvoľní minerálne usadeniny na dlaždiciach a obkladačkách. Celú oblasť opláchnite čistou vodou, aby ste sa zbavili pasty. Na záver utrite prebytočnú vodu čistou handričkou alebo uterákom – môžete použiť aj stierku. Je nevyhnutné odstrániť prebytočnú vodu, aby nespôsobila nové škvrny vodného kameňa.

Ocot a sóda

Ocot a sóda je naozaj úderné kombo

 

Biely ocot

Začnite tým, že oblasť namočíte do octu a na postihnuté miesto nanesiete štedré množstvo. Nechajte päť minút pôsobiť, potom zotrite špongiou, alebo kefkou a opláchnite čistou vodou. Môžete tiež namočiť handričku do octu a rozprestrieť ju na znečistenú oblasť. Nechajte handričku pôsobiť 5 až 10 minút. Odstráňte ju a vydrhnite obklady špongiou, potom opláchnite čistou vodou.

 

Tipy a triky

Odstránenie vodného kameňa z obkladov nemusí byť vôbec zložité. Rovnako ako pri každom inom type škvŕn je však nevyhnutné konať rýchlo. Tu je niekoľko ďalších tipov:

 • Predchádzajte vzniku vodného kameňa: Prevenciou minimalizujete čas a úsilie potrebné na jeho odstránenie. Po sprchovaní opláchnite dlaždice a obklady čistou vodou a utrite ich uterákom alebo handrou.
 • Použite citrónovú šťavu: Kyselina je veľmi účinná pri odstraňovaní vodného kameňa a minerálov. Citrónová šťava je skvelou alternatívou k octu alebo kyseline chlorovodíkovej. Naneste štedrú dávku citrónovej šťavy na danú oblasť v dostatočnom množstve a nechajte ju pôsobiť hodinu pred opláchnutím.
 • Dlaždice a obklady z prírodného kameňa: Pri čistení obkladov z prírodného kameňa sa musíte vyhnúť kyslým čistiacim prostriedkom. Môžu poškodiť a vyleptať povrch. Namiesto toho ich jemne vyčistite neutrálnym čistiacim prostriedkom a mäkkou kefkou.

 

Ako odstrániť vodný kameň z toalety

Komerčné čistiace prostriedky prichádzajú na báze bielidiel a na to, aby boli účinné, zvyčajne vyžadujú použitie veľkého množstva. Najlepšou metódou pre tento typ je použiť ich pod vnútorný okraj toalety, pretože sú zvyčajne špeciálne navrhnuté pre túto prácu. Uistite sa, že sa vám na pokožku nedostane žiadne bielidlo-gumové rukavice sú pri použití tohto druhu čistiacich prostriedkov na chemickej báze vždy dobrým nápadom. Nechajte pôsobiť asi 30 minút a potom spláchnite toaletu.

Čistenie toalety

 

Biely ocot

S bielym ocot ponúka dve možnosti. Ak je oblasť, ktorú potrebujete vyčistiť, len malá, zmiešajte vodu s octom (stačí pomerné množstvo 1: 1) a pred vyčistením toaletnou kefkou nasprejujte na postihnuté miesto v záchodovej mise.

Tam, kde sú väčšie sekcie vodného kameňa, môžete jednoducho naliať biely ocot na celú plochu a uistiť sa, že je všetko pokryté. Je dobré urobiť to na noc noci, aby ocot mohol dôkladne vsiaknuť do vodného kameňa a erodovať ho. Ráno pomocou toaletnej kefy odstráňte ešte prítomné usadeniny vodného kameňa a potom spláchnite toaletu.

 

Brúsny papier

Niekedy na toalete zostanú tvrdohlavé kúsky vodného kameňa, ktoré vyžadujú trochu viac úsilia. Je možné použiť stredne zrnitý brúsny papier na jemné obrúsenie a odstránenie škvŕn, aj keď by sme túto metódu neodporúčali na nedávno kúpenej toalete, pretože v prípade poškodenia povrchu by to mohlo potenciálne spôsobiť stratu záruky. Ak sa rozhodnete pre túto metódu, dávajte pozor, aby ste príliš netlačili. Rovnako ako predtým, po dokončení môžete zvyšky jednoducho opláchnuť a WC vyčistiť ako obvykle.

 

Pemza

Ak používate pemzu, uistite sa, že sú pemza aj toaleta pri čistení mokré, inak by mohlo dôjsť k poškriabaniu porcelánu. Zaistite, aby ste mali po ruke toľko vody, koľko potrebujete. Pemzou jemne drhnite vodný kameň v postihnutej časti. Opäť by sme neodporúčali používať túto metódu na nedávno zakúpenom WC, pretože akékoľvek poškodenie, ktoré by ste potenciálne mohli spôsobiť, by mohlo spôsobiť stratu záruky.

 

Ocot a sóda bikarbóna

Ďalšou populárnou metódou odstraňovania vodného kameňa z toalety je použitie octu a sódy bikarbóny. Do záchodovej misy nalejte asi jednu šálku bieleho octu, potom asi jednu šálku sódy bikarbóny a nechajte asi 10 minút pôsobiť. Pri používaní tohto čistiaceho prostriedku je vhodné používať rukavice a chrániť si oči.

Veďte kefu tak, aby bol vodný kameň na toalete kompletne pokrytý roztokom a nechajte ho pôsobiť ďalších 25 minút, než ho spláchnete. Mal by odviesť skvelú prácu a odstrániť všetok vodný kameň z toalety. Prístup k zákrute U je zložitý, ale každá z týchto metód by mala stačiť na odstránenie vodného kameňa.

 

💡 TIP na produkt - WD-40 250 ml
WD-40 250 ml

WD 40 je najobľúbenejšie technické mazivo na svete – ale vedeli ste, že je skutočne dobrý aj na odstraňovanie vodného kameňa z toalety?

Napriek tomu, že WD 40 sa využíva na rôzne iné účely v domácnosti, je obzvlášť dobrý na zmäkčenie hrdze a vodného kameňa v toalete (a v kúpeľni). Stačí ho nastriekať na postihnutú časť toalety, počkať niekoľko minút a potom vydrhnúť toaletnou kefkou.
Zbaví vás škvŕn od tvrdej vody a vodného kameňa a vaša toaleta bude vyzerať oveľa žiarivejšie.

7,56 €

 

Kola

Existuje množstvo spôsobov odstraňovania vodného kameňa z toalety a používanie koly sa môže zdať ako najbizarnejší zo všetkých. Avšak, ešte podivnejšie je to, že je to jedna z metód, ktoré fungujú. Dôvodom sú mierne kyslé vlastnosti nápoja. Ak ste fanúšikom koly, možno sa vám nepáči myšlienka vziať fľašu a naliať ju do toalety, ale budete prekvapení, ako účinne odstraňuje škvrny od vodného kameňa. Nasledujte tieto kroky:

 • Krok 1: Veďte otvorenú fľašu od koly okolo okraja záchodovej misy a uistite sa, že zakryje všetko, čo potrebujete.
 • Krok 2: Musíte jej dať trochu času, aby začala pracovať ako odstraňovač vodného kameňa, takže ju nechajte chvíľu odstáť v mise.
 • Krok 3: Teraz spláchnite toaletu a kyselina v kole uvoľní vodný kameň. Väčšinu by mali spláchnuť prúdom vody.
 • Krok 4: Tento postup môžete opakovať, kým nebude toaleta taká čistá, ako ste si predstavovali.

V prípade odolnejších usadenín vodného kameňa môžete vodný kameň pred opláchnutím vydrhnúť kefou. Bez ohľadu na to, v akom štádiu toaleta je, používajte gumené rukavice, ktoré chránia ruky pred choroboplodnými zárodkami a ruky si potom umyte.

Čistenie WC kolou

Nie sú to fámy. Kola toho dokáže naozaj viac, ako len uhasiť smäd… (zdroj:pinterest.com)

 

Citrónová šťava

Rovnako nákladovo efektívny spôsob odstraňovania vodného kameňa je kombinovať citrónovú šťavu s bielym octom. Kombinácia citrónovej šťavy a bieleho octu ako prírodného čistiaceho prostriedku je oveľa ekologickejšou metódou boja proti tvorbe vodného kameňa. Uhličitan vápenatý (jeho vedecký názov) nie je schopný zvládnuť extra vrstvu kyseliny nachádzajúcej sa v citrónovej šťave, ktorá sa nechá asi hodinu nasiaknuť, takže sa kameň rozpadne a môže sa vyčistiť.

 

Ako odstrániť vodný kameň zo sprchy a skla

Mať čistú novú sprchu je uspokojivý pocit, ale netrvá to dlho a sprchová zástena začne pôsobiť zanedbane. Jedným z najväčších problémov je vytváranie nánosu vodného kameňa. Čo je tajomstvom jeho likvidácie? Namiesto použitia agresívnych chemikálií môžete svoju zakalenú sprchovú zástenu ošetriť obyčajnými prísadami, ktoré máte vo svojej domácnosti. Napríklad biely ocot s odstránením odolných škvŕn a vodných usadenín, ako je vodný kameň, dokáže zázraky. Trik na odstránenie vodného kameňa je uvoľniť minerálne usadeniny s minimálnou abráziou. Tu je postup:

 • Šálku bieleho octu priveďte k varu na sporáku alebo v mikrovlnnej rúre. Ocot nechajte mierne vychladnúť.
 • Ruky si chráňte gumovými rukavicami.
 • Do horúceho octu namočte papierové obrúsky a prilepte ich na sklo. Mierne kyslá povaha octu mu umožňuje vsiaknuť do minerálnych usadenín a uvoľniť ich.
 • Nechajte ocot pôsobiť 30 až 60 minút. Papierové utierky občas postriekajte octom z rozprašovača, aby ste zaistili, že sklo zostane počas tejto doby mokré.
 • Vlhkú handru alebo špongiu posypte veľkým množstvom sódy bikarbóny. Toto jemné abrazívum reaguje s octom a vytvára extra efektívnu čistiacu silu.
 • Dvere sprchy jemne pretrite, ale vyhnite sa energickému drhnutiu, ktoré by mohlo dvere sprchy poškriabať.
 • Sprchový kút opláchnite destilovanou vodou. Ak vodný kameň odoláva, zopakujte čistenie sódou bikarbónou, kým neodstránite všetku usadeninu.

Sprchový kút s vodným kameňom

 

Prevencia je lepšia ako „liečba“

Domáci čistiaci roztok je síce skvelý na obnovenie vzhľadu a lesku vašej sprchovej zásteny, ale na odstránenie odolného vodného kameňa budete možno potrebovať komerčný odstraňovač uhličitanu vápenatého. Takéto výrobky bývajú škodlivé, preto pri ich použití určite vetrajte kúpeľňu. Tiež si pozorne prečítajte pokyny na štítkoch.

Ak sa však chcete ušetriť od zbytočnej driny, snažte sa udržiavať svoju sprchu v čistote na pravidelnej báze. Na spomalenie tvorby vodného kameňa môžete použiť nasledujúce metódy:

 • Úprava tvrdej vody – Inštalácia zmäkčovača vody je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako udržať vodný kameň mimo sprchového kúta. Teplá voda, ktorá strieka zo sprchy tak obsahuje menej minerálov a preto dochádza k tvorbe vodného kameňa pomerne pomaly.
 • Použite destilovaný octový sprej – ak nemáte možnosť na inštaláciu zmäkčovača vody, môžete zabrániť tvorbe kameňa roztokom bieleho octu. Roztok octu a destilovanej vody fľaše s rozprašovačom a naneste ho na sprchový kút. Potom sklo osušte handričkou z mikrovlákna, aby ste videli iskrivý výsledok.
 • Zvyknite si používať stierku na stieranie sprchovej zásteny po každom sprchovaní. Šetrí to čas aj energiu.
 • Predchádzajúca možnosť nie je nič pre lenivých. Ale používanie novej technológie je. V posledných rokoch sa objavilo veľa nanotechnológií, ktoré skutočne robia to čo majú. V zásade má nano-náter za úlohu vytvoriť neviditeľné vodu odpudivé tesnenie na sklenenom povrchu, aby sa naň voda „neprilepila“. Po sprche teda na skle s vodu odpudivým účinkom nezostane takmer žiadna voda. Príklady použitia, ktoré ukázali výrobcovia nanotechnológií, sú skutočne pôsobivé. Môžete si to ľahko overiť online. Najdôležitejšie je však použiť ich iba na čisté a suché sklo. V opačnom prípade je možné, že účinok bude mizerný.

 

💡 TIP na produkt - NanoConcept Ochrana na sklo a keramiku 500 ml
NanoConcept Ochrana na sklo a keramiku 500 ml

Interiér má zvyčajne malý kontakt s vlhkosťou – okrem kúpeľní a spŕch. Nano povlak sprchy zaistí, že upratovaním kúpeľne budete musieť stráviť výrazne menej času. Pozitívne účinky sa prejavujú tak pri upratovaní, ako aj na vašom zdraví: na jednej strane sa v budúcnosti do značnej miery zaobídete bez toxických a agresívnych čistiacich prostriedkov v kúpeľni a na druhej strane je tvorba vodného kameňa aj plesní výrazne inhibovaná.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Ako odstrániť vodný kameň z rýchlovarnej kanvice

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako udržať svoju kanvicu bez vodného kameňa, vrátane niekoľkých ingrediencií, ktoré určite máte vo svojej kuchyni. Podelíme sa s vami o päť účinných metód odstraňovania aj tých najodolnejších nánosov.

Vodný kameň sa vyskytuje úplne prirodzene a je úplne neškodný na konzumáciu. Avšak váš čaj nemusí chutiť najlepšie, ak je plný plávajúcich vločiek a v obzvlášť zlých prípadoch môže dokonca spôsobiť mierne horkú pachuť, ale nie je to nebezpečné. Niektoré zdroje sa pokúšajú tvrdiť, že pitie tvrdej vody spôsobuje zdravotné problémy, ako sú napríklad obličkové kamene, ale nie je to pravda. V skutočnosti sa hlavné minerály nachádzajúce sa v tvrdej vode (vápnik a horčík) obvykle nachádzajú aj v balenej vode predávanej v supermarkete.

Zanesená a čistá kanvica

 

Ocot

Vodný kameň sa veľmi ľahko rozpúšťa ak je ošetrený slabou kyselinou a biely destilovaný ocot je základným kameňom čistiacej skrinky v mnohých domácnostiach. Je to lacné, bezproblémové a dá sa použiť na zvládnutie rôznych odolných „neporiadkov“.

Ako to funguje u varných kanvíc vám prezradí krátke video:

Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice

 

Ak je vaša kanvica obzvlášť zanesená, môžete do zmesi octu a vody pridať aj malé množstvo sódy bikarbóny, aby ste pomohli posunúť všetky nespratné nánosy. Mali by ste pridať iba asi čajovú lyžičku, ale jedným okom dávajte pozor na kanvicu, aby neprebublala.

 

Kyselina citrónová

Ak nemáte doma žiadny ocot alebo jednoducho nemôžete zniesť jeho vôňu, môžete sa rozhodnúť použiť alternatívny prírodný čistiaci prostriedok, akým je kyselina citrónová. Všetko, čo musíte urobiť, je:

 • nechajte zovrieť poloplnú kanvicu, vypnúť ju a odpojiť od elektrickej siete,
 • potom pridajte jednu až dve polievkové lyžice kyseliny citrónovej. nechajte pôsobiť jej mágiu asi 15 až 20 minút,
 • potom vodu vylejte a kanvicu niekoľkokrát vypláchnite, než ju znova použijete.

 

Citrónová šťava

Kyselina v citrónoch funguje ako prírodné bielidlo, takže je skvelou voľbou na čistenie mnohých vecí vo vašej domácnosti Je tiež antibakteriálna a antiseptická, takže sa môžete vyhnúť používaniu akýchkoľvek agresívnych chemikálií, ak chcete.

 • Kanvicu jednoducho naplňte 50/50 citrónovou šťavou a vodou a priveďte do varu.
 • Nechajte pôsobiť asi 30 minút.
 • Akonáhle je úplne vychladnutá, vyprázdnite a pred použitím ju poriadne opláchnite.

 

Ako odstrániť vodný kameň z práčky a umývačky riadu

Ocot aj citrónová šťava odvedú skvelú prácu pri odstraňovaní vodného kameňa a zároveň osviežia „vnútornosti“ vašich strojov. V práčke použite namiesto bežného pracieho prostriedku veľkú šálku niektorej z týchto tekutín a spustite bežný prací cyklus (bez oblečenia). V umývačke riadu nalejte tekutinu do spodnej časti stroja a nie do dávkovača pracieho prostriedku.

Zanesený ohrievač v práčke

 

Ako odstrániť vodný kameň z armatúr

Zložité je udržať kohútiky v kontakte s kvapalinou na odstraňovanie vodného kameňa. Najlepšia metóda je vziať si malý plastový pohár octu, ponoriť kohútik do octu a omotať uterák okolo oboch a pohár tak udržať na mieste. V prípade vodného kameňa okolo stĺpikov a iných častí vodovodných armatúr namočte vatový tampón do odvápňovacieho prostriedku a pevne ho obaľte okolo príslušných častí. Nechajte ho tam jednu alebo dve hodiny a znova a znova ho stláčajte, aby sa kyselina dostala do všetkých rohov a drážok. Po uplynutí tejto doby by malo byť všetky časti vašich vodovodných kohútikov možné utrieť, aj keď možno budete musieť drhnúť plastovou drôtenkou, aby ste uvoľnili odolnejšie kúsky vodného kameňa.

 

Citróny

Niekoľko citrónov nakrájajte na polovicu a potom ich jemne vytlačte do misy, aby ste zozbierali šťavu. Nepoužívajte lis na citrón, pretože sa potrebujete uistiť, že mäsité časti zostanú v ďalšej fáze neporušené. Potom vezmite polovicu citrónu a natlačte ho na výtok z vodovodného kohútika, pričom ho jemne otáčajte, kým nezostane na svojom mieste. Vlákna a komory vo vnútri citrónu by sa mali zachytávať o okraj výtoku, aby sa zabránilo spadnutiu citróna. Teraz ho môžete jednoducho nechať pôsobiť. (Ak citrón neostane na mieste, použite trik s uterákom.)

Medzitým zo šťavy, ktorú ste nazbierali, vytvorte vatový „obklad“ na zvyšok armatúry, ako predtým. Počkajte hodinu, potom opláchnite a vyčistite vodovodný kohútik. Ak zostane nejaký vodný kameň, citrón jednoducho vymeňte a potom znova vydrhnite.

Vodný kameň na batérii

 

Ako odstrániť vodný kameň zo žehličky

Ak je žehlenie jednou z činností, ktoré vás nechávajú chladnými, je možné, že jednoducho nemáte správne vybavenie. So skutočne účinnou žehličkou môžete rýchlo preletieť horou bielizne. To nemusí znamenať, že musíte kupovať novú, môže sa stať, že všetko, čo potrebuje, je odvápnenie. Usvedčujúce znamenia? Vaše čerstvo vyprané oblečenie je pokryté náhodnými škvrnami alebo hrdzavými striekancami z ventilačných otvorov.

Väčšina veľkých výrobcov odporúča odvápňovať žehličku každé jeden až štyri mesiace v závislosti od toho, ako často ju používate. Tu je postup, ako to urobiť …

 • Väčšina naparovacích žehličiek má v súčasnosti určitú formu samočistiaceho systému alebo systému proti tvorbe vodného kameňa-používajte ich pravidelne podľa pokynov výrobcu.
 • Alternatívne nalejte rovnaké diely bieleho octu a vody do vodnej nádrže, kým nebude naplnená do tretiny. Zapnite na strednú teplotu a naparovať asi päť až desať minút, aby sa všetok ocot odparil. Potom naplňte komoru čerstvou vodou a žehličku znova zapnite, aby sa prepláchli stopy minerálnych usadenín a octu. Utrite základňu žehličky a naparovacie otvory papierovou utierkou.
 • Najprv si ale prečítajte pokyny výrobcu, pretože nie všetky odporúčajú použiť ocot.
Naparovacia žehlička

Vodný kameň sa tvorí na akomkoľvek povrchu, ktorý sa dostane do kontaktu s tvrdou vodou…

 

Ohrozuje vodný kameň naše zdravie?

Usadzovanie vodného kameňa môže v našich domácnostiach spôsobovať problémy, pretože sa vytvára na akomkoľvek povrchu, s ktorým prišla do styku tvrdá voda. V extrémnom prípade môže zablokovať kotly a radiátory a spôsobiť prasknutie potrubia. Bežným používaním vody priemerná 4 -členná rodina za rok vyprodukuje približne 70 kg vodného kameňa!

Usadeniny vodného kameňa sa rýchlo hromadia, najmä na vodovodných batériách a sprchovacích hlaviciach a pokiaľ nie sú odstránené, obmedzia prietok vody a znížia účinnosť vodovodných batérií a spŕch. Časom to znamená, že budeme tieto zariadenia používať dlhšie, ako je potrebné, čo by mohlo mať vplyv na účty za energie.

Aj keď vodný kameň dokáže v domácnosti spôsobovať problémy a nie je atraktívny, všeobecný konsenzus hovorí, že nie je škodlivý pre naše zdravie. Balená minerálna voda obsahuje horčík a vápnik, ktoré sú prospešné pre telo a vodný kameň je v podstate zdrojom práve týchto minerálov.

 

💡 Neprehliadnite!

Ďalšie články s užitočnými radami a trikmi, ktoré vám pomôžu v domácnosti:

Zanesená a čistá kanvica

 

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.