Ako vyčistiť špáry v kúpeľni a ako pri tom nezošalieť + najlepšie tipy a triky

Vladimír Rejholec Téma 14. októbra 2021 1 čistenie

Vyčistiť špáry v kúpeľni nie je len taká zábavka. Dlažba v kúpeľni či inde v byte je naozaj fajn vec, špáry medzi jednotlivými dlaždicami (obkladačkami) však časom menia svoj vzhľad a strácajú svoju estetickú funkciu – zájdu, zažltnú, nabehne pleseň. Keď sa to tak vezme, tak čistenie špár je jednou z najnáročnejších aktivít v domácnosti a niektorým sa už pri spomenutí tejto “zábavky” ježia všetky chlpy na tele.

Ako vyčistiť špáry v kúpeľni tak aby ste pri tom “nezošaleli”? Prečítajte si tento článok a možno si napokon poviete, že to nemusí byť až tak náročné.

Špáry sú najslabším miestom v inak perfektom obklade. Najmä v kuchyni a kúpeľni je potreba dokonalej hygieny prvoradá. To znamená udržiavať dlaždice v perfektnom stave a pravidelne ich čistiť tak, aby sa práve v špárach neusadili nežiadúce plesne. Ako to dosiahnuť? Prečítajte si základné možnosti.

Klasické čistiace prostriedky z obchodu

Ide zrejme o najúčinnejší spôsob ako vyčistiť špáry v kúpeľni, v kuchyni, či inde v dome/byte. Ide o prípravky, ktoré sú priamo určené pre tento účel. Na druhú stranu, ide o veľmi nebezpečné prostriedky, ktoré nemôžete používať každý deň. Pri ich používaní musíte byť naozaj veľmi pozorný a pri práci mať nasadené rukavice a na očiach ochranné okuliare. Je veľmi dôležité, aby ste ich skladovali mimo dosahu detí.

Ale ako vravím, efekt je v podstate dokonalý, pri čistení tiež nestrávite pol dňa. Niekoľko tipov od čitateľov, ktorí si niektoré značky odskúšali a obľúbili (všetky postrehy sú z modrastrecha.sk):

Tipy a skúsenosti od užívateľov na internete

Fixinela Perfect na špáry

Fixinela Perfect na špáry bieli špáry na keramických obkladoch a podlahách, vracia im pôvodnú farbu, odstraňuje vodný kameň z vodovodných batérií, vaní, umývadiel, obkladačiek, dlažby…

Ako vyčistiť špáry v kúpeľni - diskusia

Savo bez chlóru na podlahy Eukalyptus

Savo bez chlóru na podlahy je prípravok je určený na podlahy, ale tiež aj na čistenie a dezinfikovanie všetkých umývateľných povrchov v domácnosti…

Ako vyčistiť špáry v kúpeľni - názory

Pulirapid Kúpeľňa

Pulirapid Kúpeľňa je čistiaci prostriedok na všetky umývateľné povrchy v kúpeľni. Čistí a dezinfikuje umývadlá, vane, drezy, kachličky, vodovodné kohútiky a povrchy z prírodného kameňa…

Ako vyčistiť špáry v kúpeľni - skúsenosti

💡 TIP: Najprv vyskúšajte a potom použite

Najprv dvakrát meraj a potom raz rež. Toto príslovie sa hodí aj na čistenie špár v kúpeľni či inde v domácnosti. Vyskúšajte si účinnosť vami zvolenej metódy na menšej ploche a sami si zhodnotíte, či ten efekt je pre vás naozaj dostatočný.

Parný čistič

Rozhodne výborný spôsob ako sa popasovať zo zašlými špárami v obklade. Parný čistič za pomoci horúcej vody a tlaku čistí všetky tvrdé povrchy bez použitia chémie. S rozličným príslušenstvom sa dajú rýchlo vyčistiť nielen obkladačky a špáry medzi nimi, ale aj napríklad taký odsávač pary či varná doska. Je veľmi efektívny, všetka špina a baktérie i so spórami sú raz a navždy (pomyselne) odstránené.

Na trhu je dostupných veľa parných čističov s rôznym výkonom a rôznych značiek. Medzi najznámejšie u nás patrí Kärcher či ETA, ale aj Sencor alebo Hoover.

Bezkonkurenčne najlepšie sa podľa našich testov javia práve parné čističe značky Kärcher:

Ako ho používať – VIDEO

Parní čističe KÄRCHER

Domáce metódy

Klasické prostriedky sú pre vás dosť agresívne a chcete na špáry v obklade použiť radšej niečo prírodné? Samozrejme, že to ide aj so surovinami, ktoré sa nájdu v každej domácnosti. Je to síce o niečo pracnejšie a dlhšie to trvá, ale máte tak istotu, že ste pre spásu svojej hriešnej konzumnej duše, spravili aj niečo ekologicky výnimočné. Bez žartu, jestvujú domáce recepty a spôsoby ako svojim obkladom a dlaždiciam prinavrátite ich niekdajší lesk a slávu 🙂

Ocot + sóda

Ocot a sóda sú dva najvýraznejšie prostriedky, ktorými vaša domácnosť určite disponuje. Je to jednoduché a účinné zároveň: Z octu a sódy si vytvorte pastu, ktorú následne nanesiete do škár. Nechať nejaký čas pôsobiť a drhnúť a drhnúť… napríklad aj starou zubnou kefkou (hlavne na ťažko dostupné rohy). Efekt za dozaista dostaví. Pozor: nepoužiteľné na cementovú škárovaciu hmotu (ocot reaguje s vápnom).

Kyselina citrónová + sóda

Zmiešajte pol šálky jedlej sódy bikarbóny s jednou tretinou šálky kyseliny citrónovej. Dolejte horúcu vodu (zo 10 šálok). Zmiešajte a aplikujte na špáry. Nechajte pôsobiť aspoň polhodinku a môžete začať drhnúť menšou kefkou so stredne tvrdým vlasom.

Ako vyčistiť škáry v obklade

Ako vyčistiť špáry v kúpeľni? Použite kefku alebo i hubku, s čím vám to pôjde lepšie…

Sóda + bielidlo na bielizeň

Pri čistení špár si môžete si pomôcť aj bielidlom na bielizeň. Zmiešajte približne štvrtinu šálky bielidla s troma štvrtinami jedlej sódy. Vzniknutú hmotu naneste na špáry, nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a môžete drhnúť.

💡 Na čo si dať pri čistení špár/škár pozor

  • nie všetky nástroje sa na čistenie hodia – príliš ostré spôsobia viac galiby ako úžitku
  • to isté platí aj pre nasadenie niektorých chemických látok – žieravín
  • nepoužívajte pri čistení ocot (reaguje s vápnom v spojovacej malte), ale zas pri silikónovej škárovacej hmote je octový roztok použiteľný
  • pri silikónových špárach je potrebné, aby ste čím skôr zareagovali na výskyt a prvé príznaky napadnutia plesňou, inak silikónom prenikne úplne a vy budete musieť obklad špárovať odznova

Ďalšie triky ako vyčistiť špáry v kúpeľni…

…do ktorých by som ja osobne už nešiel, ale ako sa hovorí, proti gustu žiaden dišputát:

  • čistenie pomocou zubnej pasty – vedľajším účinkom je to, že vám to dobre prevonia kúpeľňu
  • čistenie pomocou amoniaku – zriedený vodný roztok amoniaku – čpavok síce dokáže čistiť, spôsobuje však pri kontakte s kožou podráždenie (silne leptavá zmes) + ja ho skôr poznám ako prostriedok na čistenie dreva (stolov, dverí, dosiek a skriniek)
  • odstraňovač laku na nechty – účinný na “extra špinu zažranú”, teda aspoň podľa niektorých gazdiniek

 

💡 Neprehliadnite!

Ďalšie články s užitočnými radami a trikmi, ktoré vám pomôžu v domácnosti:

Zanesená a čistá kanvica

 
Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre

ak nemáte parný čistič, tak je perfetná kombinácia ocot a sóda v teplej vode – ja to takto handričkou nanesiem do špár a sem tam aj na obklad a potom tú špinavú vodu odsávam akumulátorovým čističom na okná (konkr. máme orava lautus) a nemáme problém

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.