Ako odvápniť kávovary DeLonghi, Jura, Nespresso a iné? – odvápnenie kávovaru octom, kyselinou citrónovou či prípravkom na odvápnenie

Georgina Babinová Téma 6. mája 2021 0

Kúpili ste si kávovar. Je nový a lesklý a každý deň vám pripraví dokonalú šálku kávy. Po každom použití ho perfektne vyleštíte, ale potom si uvedomíte, že jeho interiér asi tiež vyžaduje určitú pozornosť. A napadne vás otázka, kedy ste ho naposledy odvápnili..?! Ak servíruje šálku slabej, vlažnej kávy, ktorá nemá dobrú chuť a príprava trvá dlhšie ako zvyčajne, je pravdepodobné, že sa v kávovare nahromadil vodný kameň. A to je čas na odvápnenie kávovaru.

💡 Tipy na odvápňovače kávovarov:

Pozrieť ďalšie

 

Čo je to odvápnenie kávovaru?

Aj keď je voda nevyhnutná pre dokonalú šálku kávy, pre kávovary je hrozbou. Tvrdá voda má vyšší obsah minerálov (vápnik, horčík a vápenec) v porovnaní s mäkkou vodou. Tieto sa môžu časom hromadiť v kávovare a to je ten takzvaný vodný kameň. Nie je to nič veľké, ale môže mať vplyv na chuť kávy a zablokovať otvory vo vašom zariadení. Takže odvápnenie kávovaru je podľa definície odstránenie vodného kameňa procesom čistenia, ktorý odstraňuje zvyšky vodného kameňa – tvrdého, belavého, kriedového povlaku, ktorý môže zhoršiť funkčnosť rôznych komponentov.

Nádrž kávovaru zanesená vodným kameňom

Nádrž kávovaru zanesená vodným kameňom

 

➡️ Čo sa stane ak sa kávovar neodvápni?

Aj keď vápnik a vodný kameň nie sú toxické, ponechanie týchto zvyškov bez dozoru môže mať vplyv na kvalitu vašej kávy. Ako?

Najskôr môžu vrstvy vodného kameňa izolovať vodu od zdroja tepla. Ak voda nedokáže dosiahnuť optimálnu teplotu na sparenie, bude extrakcia plnej chuti vašich kávových zŕn len nepatrná. Káva navyše nebude dosť horúca na to, aby ste si ju mohli vychutnať. Akonáhle dôjde k narušeniu vykurovacieho výkonu kotla, je stroj nútený pracovať viac, čo vedie k zvýšenej spotrebe elektrickej energie. Poruchový stroj začne lomoziť a doba varenia sa predĺži, pretože nahromadenie vodného kameňa môže spôsobiť prerušenie toku vody.

Tieto problémy s ohrievaním, upchávaním a odoberaním chutí znižujú kvalitu kávy a v konečnom dôsledku môžu spôsobiť poruchu vášho kávovaru.

 

💡 TIP: Máte problémy so svojím kávovarom? Náš článok vám pomôže zorientovať sa v najčastejších poruchách a chybových hláseniach kávovarov.

 

➡️ Kedy odvápňovať?

Kávovary, ktoré majú funkciu automatického upozornenia, vám dajú vedieť, kedy potrebuje odvápniť. Stroje, ktoré túto funkciu nemajú, by sa mali odvápniť po každých 200 – 300 šálkach kávy.

 

Ako odvápniť kávovar?

Pokiaľ je to už nejaký čas, čo ste naposledy odstránili vodný kameň z kávovaru (alebo ak ste si práve uvedomili, že musíte niečo urobiť), tu je niekoľko rád, ako začať.

Poznámka: Predtým si ale vždy prečítajte príručku starostlivosti o váš stroj.

Pravidelné odvápnenie kávovaru zabraňuje upchávaniu a zabezpečí plynulý a konzistentný tok.

Pravidelné odvápnenie kávovaru zabraňuje upchávaniu a zabezpečí plynulý a konzistentný tok.

 

Odvápňovače špecifické pre značku – komerčné odvápňovače

Väčšina renomovaných výrobcov kávovarov, akými sú DeLonghi, Jura, Dedica, alebo aj Nespresso, predáva svoje značkové odvápňovače, alebo odporúča konkrétny odvápňovač vhodný pre ich stroje.

Výrobcovia často neodporúčajú používať značky tretích strán, alebo domáce odvápňovače, najmä počas počiatočnej záručnej doby. Je to tak preto, lebo použitie odporúčaného odvápňovača znižuje pravdepodobnosť úniku škodlivých kyselín, ktoré môžu korodovať váš stroj a tiež zabráni prípadnej strate záruky.

Proces odstraňovania vodného kameňa sa u každého stroja líši. Vždy postupujte podľa pokynov v príručke dodávanej výrobcom. V ideálnom prípade opakujte tento proces hĺbkového čistenia každé 3 až 4 mesiace, aby ste zabránili otravnému hromadeniu a aby vaša káva zostala čerstvá a intenzívna.

 

💡 TIP na produkt - DeLonghi EcoDecalk DLSC500 odvápňovač
DeLonghi EcoDecalk DLSC500 odvápňovač

De’Longhi EcoDecalk používa 100% prírodné ingrediencie, vďaka čomu je jeho použitie bezpečné a šetrné ku komponentom vášho kávovaru. Je vhodný pre všetky typy kávovarov.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Odvápnenie kávovaru komerčným odvápňovačom krok za krokom

Postupujte podľa tohto podrobného sprievodcu, aby ste zabezpečili, že všetky rúrky a malé dýzy vo vašom stroji budú žiarivo čisté.

 

✅  Kúpte odvápňovací prostriedok

Vyššie odporúčaný De’Longhi EcoDecalk je prírodný odvápňovač, ktorý funguje dobre pre všetky kávovary, od menších domácich typov až po plne automatické stroje. Je vyrobený zo surovín rastlinného pôvodu a je 100% prírodný. Medzi ďalšie výhody odvápňovača patria jeho dezinfekčné a antibakteriálne vlastnosti, biologicky odbúrateľná technológia a nekorozívnosť. Ale výber je samozrejme na Vás. Postup odvápnenia je s každým odpvápňovačom rovnaký. Odvápňovač pomáha tiež predĺžiť životnosť vášho kávovaru redukovaním možnosti predčasného zlyhania v dôsledku tvorby vodného kameňa.

 

✅ Odvápnite kávovar

Prvá vec – skontrolujte, či je váš kávovar naprogramovaný na automatický cyklus čistenia a odstraňovania vodného kameňa. Ak áno, máte o jednu starosť menej. Ak nie, znamená to, že to budete musieť urobiť ručne. Konkrétne pokyny na odstránenie vodného kameňa z vášho kávovaru nájdete v používateľskej príručke.

Rozpustite odvápňovač v zásobníku vášho kávovaru. Pripravte si šálku kávy, samozrejme bez kávy. Umožnite odvápňovaciemu prípravku vykonať svoju prácu. Preteká cez kotol a stroj… Odporúčame nechať ho stáť 15 až 20 minút, aby pôsobil na všetky malé rúrky vo vašom stroji a vyčistil všetky nánosy. Ale mal by prejsť aj cez parnú dýzu. Vypustite asi polovicu zásobníka cez parnú trysku a potom stroj vypnite na ďalších 15 až 20 minút. Posledným krokom je prepláchnutie zvyšnej vody v zásobníku cez parnú trysku.

 

✅ Opláchnite a znova opláchnite

Častice z produktov na odstraňovanie vodného kameňa sa môžu usádzať v potrubiach kávovaru, takže je dôležité po odstránení vodného kameňa kávovar prepláchnuť vodou, aby ste odstránili akékoľvek zvyšky. Naplňte nádržku tentokrát čistou vodou a vyššie uvedené kroky opakujte znova. Zatiaľ čo niektorí robia jeden cyklus oplachovania, odporúčame vám vykonať aspoň dva cykly, aby ste sa uistili, že váš odvápňovací roztok bol z prístroja dokonale vypláchnutý.

Našim tipom, ako zistiť, či je čistenie hotové, je vdýchnuť závan vody, ktorá vychádza zo stroja. Akonáhle je voda čistá a vonia po „vode“, váš kávovar je znova pripravený na nasadenie.

 

💡 Na trhu nájdete rôzne odvápňovače kávovarov – tekuté, vo forme prášku či tabliet:

Pozrieť ďalšie

 

Domáce odvápňovače

Zvažujete radšej použitie domáceho roztoku na odstránenie vodného kameňa? Prinášame vám niekoľko možností, ako vytvoriť skvelý odpvápňovací prostriedok pre váš kávovar. Naučíte sa tu používať prísady ako biely ocot, citrónová šťava, horúca voda, sóda bikarbóna, alebo kyselina citrónová.

 

⭐ Odvápnenie kávovaru octom

Ak sa chystáte riešiť DIY odstránenie vodného kameňa, pravdepodobne už viete, že ocot je podstatnou súčasťou takmer všetkých receptov. Ocot je veľmi acidický a preto je jedným z najlepších prostriedkov, ktoré sa dajú použiť v boji proti vodnému kameňu kávovaru.

Budete potrebovať: 1/3 šálky octu, 2/3 šálky vody

Zmiešajte ingrediencie a dajte čistiaci roztok do stroja. Postup je potom rovnaký ako v prípade komerčného odvápňovača. Toto riešenie je možné použiť aj na vonkajšiu stranu zariadenia. Po dokončení skontrolujte jednotlivé oblasti a v prípade potreby cyklus opakujte.

 

⭐ Odvápnenie kávovaru kyselinou citrónovou

Ako už bolo uvedené vyššie, ocot je vynikajúcim prostriedkom na usadený vodný kameň. Ak však nechcete cítiť vôňu octu celé hodiny, odporúčame vám, aby ste ako čistiaci prostriedok použili kyselinu citrónovú. Používanie kyseliny citrónovej vám tiež zaručí, že vaša šálka kávy bude taká aká má byť – horúca a plná chuti. Pamätajte, že kyselina citrónová má nižšiu hladinu pH ako ocot, čo znamená, že aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, bude možno potrebné, aby ste kávovar podrobili viacerým cyklom preplachu.

Budete potrebovať: 1 polievkovú lyžicu kyseliny citrónovej, 1 liter vody

Postup je stály rovnaký. Spusťte cyklus prípravy kávy a potom 15 – 20 minút nechajte stáť. Potom spustite cyklus len s čistou vodou, aby ste zaistili, že zo stroja odišli všetky nečistoty. Ak chcete, aby bol roztok silnejší, zmiešajte kyselinu citrónovej s pol litrom vody.

 

Odvápnenie kávovaru pomocou zmäkčovača vody

Zmäkčovače vody sú filtre na vodu, ktoré permanentne odstránia vodný kameň z vody vo vašej domácnosti. Môžeme vás ubezpečiť, že ide o najefektívnejší spôsob na odstránenie vodného kameňa, aký nájdete. A čo viac, toto jednoduché riešenie je v dlhodobom horizonte nákladovo najefektívnejšou metódou a je ľahké ho sprevádzkovať. Len postupujte podľa pokynov dodaných so systémom na zmäkčovanie vody.

Zmäkčovač vody

Zmäkčovač vody je efektívne riešenie nielen pre kávovar, ale pre celú domácnosť

 

⭐ Odvápnenie kávovaru sódou bikarbónou

Sóda bikarbóna môže pomôcť interiéru aj exteriéru vášho kávovaru.

Budete potrebovať: ¼ šálky sódy bikarbóny, 1 pohár vlažnej vody

Vezmite karafu na vodu a nalejte do nej vodu Pridajte sódu bikarbónu a prášok roztočte vo vode, kým sa nerozpustí. Nalejte roztok do nádrže kávovaru a pokračujte v príprave kávy bez kávy, ako obvykle. Nechajte roztok prejsť jedným cyklom. Pri druhom cykle naplňte nádrž čistou vodou a nechajte ju prejsť cyklom skôr, ako znovu začnete pripravovať kávu.

 

Odvápnenie kávovaru citrónovou šťavou

Citrónová šťava je nielen veľmi efektívna, ale aj veľmi cenovo dostupná a zanechaná vôňa je znesiteľná. Najlepšie výsledky dosiahnete zmiešaním rovnakých dielov vody s rovnakými dielmi citrónovej šťavy. Nezabudnite však, že keď skončíte, zostane vám tam intenzívna citrónová chuť; pred uvarením kávy nechajte kávovar prebehnúť cez niekoľko cyklov s čistou vodou

 

💡 Uvažujete nad kúpou nového kávovaru? Pozrite si naše pravidelne aktualizované rebríčky automatických, pákových alebo kapsulových kávovarov. Pre fajnšmekrov tu máme aj french pressy či moka kávovary.

 

Komerčné vs. domáce odvápňovače I.

Skôr ako sa rozhodnete, ktorý spôsob použijete pri odstraňovaní vodného kameňa z kávovaru, zvážte nasledujúce fakty:

  • Proces odstraňovania vodného kameňa je rovnaký bez ohľadu na to, aký produkt použijete.
  • Ocot, citrón, alebo sóda bikarbóna sú ľahko dostupné a cenovo priateľskejšie ako odvápňovač.
  • Odvápňovač je špeciálne vyvinutý na odvápnenie kávovarov a zaistí spoľahlivý chod stroja.
  • Ak použijete namiesto komerčného odvápňovača domáce prostriedky, výrobca nemusí uznať záručný nárok.

A po dokončení odvápňovacej rutiny sa odmeňte šálkou čerstvého espressa zo žiarivo čistého stroja.

 

💡 Otestovali sme pre vás najlepšie kávovary na trhu:

💡💡 u nás nájdete celý test kávovarov

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.