Ako vyčistiť práčku – všetko čo ste vždy chceli vedieť

Vladimír Rejholec Téma 14. októbra 2021 7 čistenie

Nevyčistená a zanedbaná práčka môže byť zdrojom zápachu, a tiež liaheň baktérií a plesní. Už len pomyslenie na takúto spúšť vám určite nerobí dobre. Čo robiť aby vaša práčka nezapáchala a nešpinila čisté prádlo?

V článku sa pozrieme na najlepšie metódy ako vyčistiť práčku od zápachu, od usadenín, od plesne tak, aby ste boli spokojní aj vy, aj vaša práčka. To znamená 100%-ne čistá a svieža bielizeň, ktorá vonia a nie nechutne zapácha a práčka, ktorej predĺžená životnosť vás určite poteší. Netreba špecialistov ani extra čistiace prostriedky. Určite si poradíte aj s tým čo máte doma.

💡 Otestovali sme práčky – toto sú tie najkvalitnejšie

Dosluhuje vaša práčka, alebo s ňou nie ste spokojní? Pomôžeme s výberom.

➡️ 5 najlepších práčiek za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test práčok

➡️ Tu nájdete → celý test práčiek

Ako vyčistiť práčku?

Práčka ako najvyužívanejší spotrebič v domácnosti je viac ako náchylná na usadzovanie špiny, vodného kameňa či plesní, a práve tieto veci môžu spôsobiť, že vaša automatická práčka nefunguje tak ako má. A radšej ju poriadne a pravidelne čistiť ako ju potom musieť vymeniť. Prečo? Pretože označenie automatická práčka ešte neznamená, že sa aj automaticky vyčistí. Preto. Preto je potrebné aby ste si našli aspoň raz do roka čas a práčku poriadne vyčistili. Toto je jednoduchý postup, ktorý zvládne naozaj každý – ako vyčistiť práčku zvnútra:

1. Vyčistite tesnenie

Namočte uterák/handru do octu a vyplňte ním dutiny tesnenia. To uvoľní akúkoľvek špinu, odstráni plesne a mastnotu. Hodinku (optimálne) necháte pôsobiť a potom tesnenie pretriete na sucho. Ak by aj nakoniec ostali nejaké zbytky špiny, pomôžte si zubnou kefkou.

Môžete použiť aj iné čistiace prostriedky, ale pozor na to aby ste nepoužili taký, ktorý by mohol poškodiť štruktúru gumy. Ak nechcete aby tesnenie “nečernelo” pretrite ho suchou handrou po každom praní.

Ako vyčistiť tesnenie práčky

Aj takto to môže dopadnúť s tesnením práčky, ak mu nebudete venovať náležitú pozornosť…

2. Nastavte práčku na hlavný dlhý program

Ak už je tesnenie vyčistené, nastavte práčku na dlhý program, to znamená čo najvyššiu teplotu vody s maximálnou dĺžkou pracieho cyklu. Platí pravidlo: Čím dlhší program, tým lepšie.

3. Naplňte bubon alebo zásobník zmesou octu a sódou bikarbónou

Dajte do bubna práčky, alebo dávkovača zmes jedlej sódy a octu (pol šálky sódy + 1 l octu). Ocot môžete nahradiť aj kyselinou citrónovou, peroxidom vodíka, bieliacim chlórom či iným detergentom.

Pri zvrchu plnených práčkach dajte ocot do dávkovača pracieho prostriedku a sódu do dávkovača na aviváž a spustite prací cyklus. Nechajte napúšťať vodu niekoľko minút a následne pridajte sódu i ocot. Nechajte aby sa premiešali (1 minútu) a cyklus zastavte aby zmes pôsobila aspoň hodinu.

4. Nechajte cyklus bežať do konca

Počas “prania” môžete utrieť vonkajšiu časť práčky handričkou namočenou v octe. Vyčistite poriadne všetky záhyby a škáry.

5. Spustite druhý cyklus (iba voda)

Spustite ďalší cyklus, ale teraz už iba s teplou vodou. Môžete tiež pridať kvapku octu, aby sa uvoľnili prípadné zvyšky po prvom umývaní. Po dokončení druhého cyklu ponechajte dvierka práčky otvorené, aby sa mohlo vnútro dobe vysušiť – zabránite tak rastu plesní.

6. Vyčistite dávkovač, filter a iné súčasti (odnímateľné)

Vezmite si uterák namočený v octe a utrite vnútornú časť dávkovača. Môžete použiť aj zubnú kefku, aby ste sa lepšie dostali do rohov.

 

5 rôznych látok, ktoré môžete použiť na čistenie

Ocot a jedlá sóda

Ocot a sóda sú perfektné látky na čistenie v domácnosti. Sú bezpečné, pretože sú prirodzené a tiež veľmi účinné pri odstraňovaní vodného kameňa, ako aj pri dezodorácii (odstraňovaní zápachu).

Sóda

Sódu môžete bez zaváhania použiť aj na čistenie práčky. Nasypte 2 šálky jedlej sódy priamo do bubna. Vyberte najdlhší program v kombinácii s najvyššou možnou teplotou pracieho programu. Platí pre spredu i zvrchu plnené práčky. Sóda odstráni z práčky nepríjemný zápach a zbaví ju nečistôt z bubna i hadice.

Ocot

Ako vyčistiť práčku octom? Jednoducho. Je totiž známe, že ocot rozpúšťa vodný kameň a tiež účinne pohlcuje pachy a dezinfikuje. Stačia iba 2 šálky octu, ktoré vylejete do bubna práčky a spustíte najdlhší prací program s tou najvyššou teplotou. Ocot zbaví vašu práčku baktérií a vodného kameňa, ktorý sa asi najviac podpisuje na skrátení jej životnosti účinnosti. Ocot sa dostane aj do tých najnedostupnejších miest práčky (hadica).

Ocot a jedlá sóda pomôžu pri čistení práčky

Ako vyčistiť práčku rýchlo a bez problémov? Pomocou octu a jedlej sódy…

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová je tiež výborný prostriedok na čistenie práčky. Ako vyčistiť práčku pomocou tejto bielej kryštalickej látky? Môžete ju použiť samostatne alebo aj v kombinácii s octom (kyselinu citrónovú nasypte do zásobníka na prací prášok a ocot nalejte priamo do bubna). A zase použite najdlhší možný cyklus s najvyššou teplotou. Kyselina citrónová je silnejšia ako ocot, takže zvládne aj silnejšie nánosy nečistôt.

 

Peroxid vodíka

Peroxid vodíka výborne odstraňuje vodný kameň a má silné dezinfekčné účinky (proti plesniam, baktériám i vírusom). Použitie je jednoduché. Liter peroxidu vodíka použite pri nastavenom dlhom praní. Čo poteší je to, že nezaťažuje životné prostredie, pretože sa rozkladá len na kyslík a vodu. Menšou nevýhodou je to, že čistenie trvá dlhšie, aj tri hodiny je potrebných k tomu aby sa špina dokonale odstránila ale potom to naozaj stojí zato. Pri spredu napĺňaných práčkach, ktoré sú viac zanesenejšie sa odporúča prací cyklus ešte raz opakovať.

K čisteniu práčky vám postačí aj 3%-ný roztok. Väčšia koncentrácia (dostupný je aj 35%) je zbytočná a potenciálne aj riziková.

 

Chlórové bielidlo

Na odstránenie zápachu môžete použiť aj chlórové bielidlo. To, ako je známe odstráni perfektne plesne z hladkých povrchov ako sú dlaždice či sklo. Osobne však tento spôsob neodporúčam a nie len preto, že je značne toxické. Chlórové bielidlo je totiž účinné iba pri studenej vode a teplej maximálne do tých 40 °C. Ďalšia vec je, že nedokáže dobre preniknúť do pórovitých povrchov, a to znamená, že bubon práčky nevyčistí do hĺbky. To má za následok, že pleseň prežije a môže sa veľmi skoro vrátiť v plnej sile. Ďalšou nevýhodou takéhoto bielidla je, že samozrejme neodstraňuje vodný kameň.

 

Ako vyčistiť práčku od zápachu a usadenín či plesne – komerčné spôsoby

Asi najznámejšími prostriedkami na čistenie práčky, ktoré zaručene dostanete kúpiť v každej drogérii či supermarkete, sú prášky alebo tablety. Z tých populárnejších spomeniem asi Savo a Calgon, pričom prvý spomenutý je najúčinnejší proti zápachu a plesniam a Calgon je zas komplexnejší, zbavuje práčku ako od zápachu a usadenín, tak i od vodného kameňa.

💡 TIP na produkt - Calgon gel, 750 ml
Calgon gel na zmäkčenie vody 750ml

Calgon udrží Vašu práčku ako novú, chráni všetky dôležité časti:
Vykurovacie teleso pred prehriatím a poškodením
Bubon a plastové časti pred usadzovaním vodného kameňa
Gumové hadice pred spráchnivením

4,60 €

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Spredu či zvrchu plnená práčka? Rozdiely v čistení

Hlavným rozdielom medzi čistením práčky plnenej zvrchu a práčky plnenej spredu je to, že prvá menovaná sa dá nastaviť tak, že cyklus môžete kedykoľvek pozastaviť a spustiť. Spredu plnená práčka beží iba na celý cyklus, takže môžete rátať s tým, že pri špinavšej práčke budete prací cyklus spúšťať minimálne dvakrát.

Ďalším rozdielom je spôsob čistenia samotnej práčky. Zvrchu plnená práčka, ktorá nemá vyberateľné komponenty ako nádržku na aviváž a prací prostriedok sa čistí v týchto miestach zložitejšie. Pri spredu plnenej práčke musíte čistiť nielen dávkovače pracieho prostriedku a aviváže, ale aj gumové tesnenie dverí.

 

Ako čistiť komponenty

Čistenie dávkovača

Ani dávkovač pracieho prostriedku a aviváže nie sú samočistiace. Aby ste zabezpečili správne a bezproblémové fungovanie vašej práčky je potrebné aby ste ich čistili aspoň raz za 3 mesiace. Najlepšie keď sa dávkovače dajú vybrať. Vtedy ich jednoducho vytiahnete (sú istené väčšinou malou poistkou) vyčistíte horúcou vodou a saponátom, prípadne horúcou vodou s octom. Ak sa dávkovač nedá vytiahnuť, tak si pozrite návod k spotrebiču, či tam nenájdete nejaký odporúčaný spôsob ako ich čistiť. Prinajhoršom použijete na čistenie starú zubnú kefku či iný vhodný nástroj, ktorým sa dostanete do všetkých štrbín.

💡 TIP:

Hľadáte práčku, ktorá je na údržbu čo najmenej náročná? Čítajte náš veľký test práčok a pár rád ako si vybrať tú správnu.

Čistá práčka bez plesní

 

Čistenie filtra

Vonkajšiu časť, bubon i dávkovače máte už vyčistené, no nezabudli ste ešte na niečo? Je to filter, ktorý slúži na zachytávanie nečistôt ako vlasy, nitky ale aj mince či dokonca kľúče. Filter sa väčšinou nachádza v prednej časti vašej práčky, kryté plastovými dvierkami. Filter odskrutkujte a očistite teplou vodou. Pri spredu plnenej práčke nezabudnite pri jeho vyberaní podložiť pod práčku uterák aby ste zachytili zbytky vody, ktoré sa tam ešte nachádzajú. Filter čistite aspoň raz za pol roka.

 

Prečo sa práčka špiní a ako tomu zabrániť

Zdá sa vám, že práve vaša práčka sa nejako extra rýchlo zanesie a začne páchnuť? A nerobíte pri praní niečo zlé a neefektívne? Asi áno. Čo vlastne spôsobuje to, že práčka je častejšie špinavá a smrdí?

  • tesnenie spredu plnenej práčky – zachytáva sa tam veľa vody, čo podporuje rast plesní, čo s tým? po každom praní ho utrite dosucha
  • vlhkosť vo vnútri – to isté, podporuje rast mikroorganizmov, po praní nechávajte svoju práčku dostatočne dlho s otvorenými dvierkami aby sa dostatočne vysušila a odvetrala
  • nízka teplota prania – časté pranie pri nízkej teplote podporuje množenie plesní, aspoň raz za mesiac perte pri 90 ºC
  • nadmerné používanie pracieho prášku – zanáša vašu práčku, prispôsobte dávku podľa množstva bielizne, ktoré idete prať a aj podľa jej znečistenia
  • tekuté prostriedky na pranie a aviváž “zalepia” vnútorný priestor bubna práčky – dochádza k tomu hlavne pri nižších teplotách prania, vymeňte tekutý prostriedok za prášok, alebo skúste ešte tekutý ale kvalitnejší
  • tvrdá voda – hlavná príčina vytvárania vodného kameňa a častého zanesenia práčky, používajte zmäkčovače vody pri každom praní (Calgon napríklad)

Čo dodať na záver? Ak naozaj chcete aby vaša práčka fungovala na 100 % musíte sa o ňu aj tak starať. Špinavá práčka vám čistú a voňavú bielizeň jednoducho zo seba nevydá. A je jedno akej značky a kvality vaša práčka je, zašpinia sa totiž všetky. Návod na to ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho už máte 🙂

 

 

💡 Neprehliadnite!

Ďalšie články s užitočnými radami a trikmi, ktoré vám pomôžu v domácnosti:

Zanesená a čistá kanvica

 
Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Vladimír Rejholec

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre

Tedy nevím, ale chemie základních škol nás učí, že kyselina (ocet) a zásada (soda) se vzájemně neutralizují, takže takové návody, které čtu na netu, jsou dost zavádějící. Autor má ale pravdu – litr octu, pár starých hadrů a program na vyvářku udělá s pračkou zázraky. Klidně se dá použít i soda, ale určitě ne současně s octem, to je prostě blbost. Jsem servisní technik a nějaký ten pátek už pračky čistím.

Dobrý deň,

ďakujeme sa pripomienku. Je fakt, že kyselina octová a sóda bikarbóna spolu reagujú, pričom vzniká octan sodný a oxid uhličitý, no priaznivý efekt – čistenie práčky je zrejmý i tak (osobné skúsenosti aj ľudí na nete…), na haldu vodného kameňa je však koncentrovaný ocot účinnejší, to samozrejme uznávame.
Ak máte nejaké tipy čo sa týka čistenia práčky, servisovania atď a chceli by ste sa s nami a čitateľmi dodomacnosti.sk o ne podeliť, budeme veľmi radi.

Redakcia

Dobrý deň,
potvrdzujem, ocot a kyselina citrónová fakt zaberajú. Práčka kúpená z druhej ruky je čistá a biela ako nová.
Osobná skúsenosť, ktorá možno niekomu pomôže:
násypku na prášok, na zvrchu plnenej práčke, ktorá bola v katastrofálnom stave – usadeniny, pleseň, proste hnus, ktorej vnútro sa nedá rozobrať a má rôzne kanáliky som vyčistil chloridom sodným, čo sa používa na odpady – do všetkých otvorov postupne nasypať, zaliať vriacou vodou a čakať 🙂

Práve som dočítal…a zhrozil sa, čo som všetko zanedbal…Práve dnes som totiž zistil, že po opraní, napríklad košieľ som na nich našiel – drobné ale predsa len nepríjemné “zrazeniny”, ktoré pokazili moju prácu…Pri skúmaní – prečo – som zistil, že hlavné okrúhle gumové tesnenie je – slušne povedané – špinavé, zanesené…Keby nebola neskorá hodina – idem hneď vážený pán Rejholec – uplatniť Vašu medicínu…Takto to musí počkať do rána – ale poďakovanie za praktický návod a pomoc – Vám posielam už dnes…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.