16 tipov, ako správne prať v automatickej práčke

Georgina Babinová Téma 2. júla 2020 2

Ako prať v automatickej práčke, je otázka, na ktorú je odpoveď: “Jednoducho”. Stačí prečítať náš článok plný užitočných tipov a rád a potom Hor sa do prania! Automatické práčky sú neuveriteľne pohodlné a jednoducho použiteľné domáce spotrebiče, ale môže chvíľu trvať, kým si na ne zvyknete. Ak ste práve kúpili svoju prvú, nemajte strach. Pracovať s práčkou sa naučíte poľahky, dozviete sa, ktoré pracie a zmäkčovacie prostriedky sú pre ten – ktorý druh tkanív najlepšie, ako zabrániť tomu, aby vaše oblečenie “púšťalo” farby alebo zničilo vašu bielu bielizeň.

Môže byť trochu zastrašujúce začať používať nové technológie po prvýkrát, ale automatická práčka naozaj nie je niečo, z čoho by ste mali mať obavy. Ak si nie ste istí ako prať, náš sprievodca vám krok za krokom prezradí všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako prať v automatickej práčke.

Časť prvá – roztriedenie odevov

Ako prať v automatickej práčke

1. Skontrolujte štítky na oblečení

Väčšinu oblečenia je možné prať v práčke, ale vždy skontrolujte štítok, ktorý vám poskytne ďalšie pokyny. Niektoré kúsky sa môžu zbehnúť, ak použijete príliš teplú alebo horúcu vodu. Niektoré môžete bieliť a niektoré nie. A sú aj také odevy, ktoré nie je možné prať v práčke, ako sú niektoré hodvábne a jemné výrobky. Vždy pozorne skontrolujte štítok.

 • dajte bokom oblečenie, ktoré je označené iba ako “hand wash only” alebo “dry clean only” – čiže len ručné pranie a suché chemické čistenie
 • vo väčšine košieľ a blúzok sa štítky na nachádzajú na vnútornej ľavej strane alebo v oblasti krku
 • vo väčšine nohavíc sú štítky na vnútornej strane zadnej časti nohavíc, u džínsov aj v prednej vnútornej časti opaska
Znak ručného prania

Hand wash only – kúsok označený takýmto znakom nepatrí do práčky

2. Rozdeľte vašu bielizeň podľa farby

Farbivá v odevoch, najmä nové kusy, strácajú počas prania svoju farbu. Farba môže sa môže zapustiť do iného oblečenie a zničiť celú naloženú dávku v práčke. Keď triedite bielizeň podľa farby, zvyčajne to znamená odlíšiť ju odtieňom. Najzákladnejším spôsobom triedenia oblečenia je oddeliť tmavé od svetlého a prať ich samostatne. Dokonca ich môžete triediť presne podľa farieb.

 • tmavá bielizeň zahŕňa farby ako čierna, sivá, tmavomodrá, tmavočervená a tmavofialová
 • svetlá zahŕňa pastelové farby biele, ružové, žlté, svetlé modré, svetlé zelené a levanduľové
 • džínsy alebo denim obzvlášť púšťajú farbu a mali by sa prať separátne v samostatnej dávke
Pastelové farby môžete prať súčasne v jednej dávke

Pastelové farby môžete prať súčasne v jednej dávke

 

3. Rozdeľte bielizeň podľa hmotnosti tkaniny

Navyše alebo alternatívne môžete chrániť vaše oblečenie pred opotrebovaním v pračke roztriedením ťažších tkanín od tkanín s nižšou hmotnosťou. Väčšina práčok sa točí a pohadzuje oblečenia dokola a ďalšia iritácia zo strany ťažkých tkanín môže poškodiť ľahké tkaniny. Rovnako, ak periete jemnú alebo ľahkú bielizeň, nastavenie a teplota cyklu sa tiež bude líšiť od nastavení pre hrubšie tkaniny.
Delikátne kúsky ako spodná bielizeň, pančuchy a hodváby, ktoré sa môžu prať, by sa mali prať samostatne.
Ťažké bavlnené nohavice, osušky, bundy alebo svetre to sú ťažké tkaniny.

Takéto jemné kúsky nikdy neperte spolu s ťažkým, tvrdým oblečením.

Takéto jemné tkaniny nikdy neperte spolu s ťažkým, tvrdým oblečením

4. Jemnú bielizeň vložte do špeciálnych vreciek na pranie

Ak nechcete jemné tkaniny prať oddelene môžete ich dať do vreciek na pranie, aby ste ich chránili pred drsným opotrebením. Sieťované vrecká sú dostupné v rôznych veľkostiach, ale vo všeobecnosti sa používajú na ochranu len jedného alebo niekoľkých kusov odevu. Môžu sa prať spolu s bežnou dávkou v práčke.

 • vrecká na pranie nechránia oblečenie pred púšťaním farieb, preto ich perte s dávkou v podobnej farbe. Vo väčšine prípadov jemné tkaniny môžete bezpečne vyprať s dávkou svetlého oblečenia.

5. Oddeľte oblečenie s mastnými alebo inými škvrnami

Niektoré škvrny potrebujú špeciálne ošetrenie pred tým, ako vložíte odev do práčky. Najbežnejšie škvrny, ktoré potrebujú takúto predbežnú starostlivosť, sú mastné a olejové škvrny.

 • vyhnite sa praniu alebo sušeniu odevov so škvrnami v práčke alebo sušičke. Niektoré škvrny sa fixujú zvyšovaním teploty, čo znemožní ich odstránenie.
 • ak máte znečistené šaty s už vyschnutými škvrnami, použite kefu na jemné odstránenie nečistôt z povrchu. Buďte veľmi jemní ak ide o hodváb, vlnu, jemné tkaniny, alebo výšivku.Ak sa zaschnutá škvrna ukáže byť veľmi tvrdohlavá, môžete použiť tupý nôž na jej odstránenie.

 

Časť druhá – nastavenie a spustenie pracieho cyklu

Ovládací panel automatickej práčky

1. Zvoľte správny prací cyklus

Keď sa učíte, ako prať v práčke, potrebujete trochu porozumieť rôznym nastaveniam a funkciám vášho zariadenia, aby ste z neho mohli vyťažiť čo najviac. Neobávajte sa, nie je to zložité.

Napriek tomu, že mnohé práčky sa dnes môžu pochváliť množstvom nových funkcií, s nimi hrať sa môžete pohrať, akonáhle budete mať viac skúseností v praní. Pracie cykly pozostávajú z dvoch dôležitých rýchlostí: rýchlosť, ktorou prehadzuje oblečenie vo vode a rýchlosť, ktorou odstreďuje. Cyklus, ktorý si vyberiete, by mal zodpovedať druhu tkaniny, ktorú periete, aby ste maximalizovali prací účinok a súčasne chránili aj svoje oblečenie. Na začiatok sa stačí zaoberať niekoľkými nastaveniami:

 • pre-wash (predpieranie) – nastavenie predpierania je ideálne pre oblečenie, ktoré je veľmi znečistené. Oblečenie presiakne zmesou teplej vody a pracieho prostriedku, akékoľvek tvrdé škvrny sa zmäkčia ešte pred hlavným cyklom prania.
 •  bavlna– tento cyklus pracuje na princípe rýchlo/rýchlo – rýchlo prehadzuje oblečenie vo vode a rýchlo odstreďuje. Je účinný pri praní veľmi špinavého a spoteného oblečenia a je pravdepodobné, že ho budete pravidelne používať. Robustné textílie ako bavlna, ľan, džínsoviny, uteráky a posteľná bielizeň sú pre normálny cyklus ideálne.
 • syntetika – tento cyklus pracuje na princípe rýchlo / pomaly. Tieto tkaniny potrebujú rýchle pranie, aby boli čisté, ale pomalé odstreďovanie, aby sa zabránilo pokrčeniu. Cyklus používajte pre syntetické vlákna, ako je rayon, pleteniny, polyestery a acetáty. Syntetické vlákna sú známe tým, že sa žmolkujú a pomalé odstreďovacie cykly žmolkom pomáhajú predísť.
 • jemná bielizeň, alebo ručné pranie –  tento cyklus funguje na princípe pomaly / pomaly, redukuje prehadzovanie a chráni pred opotrebovaním. Hoci, účinnosť klesá pomalým prehadzovaním. Tento cyklus sa najlepšie používa na špecifické alebo špeciálne odevy, ako je spodná bielizeň, flitrové oblečenie, čipka alebo voľne tkané látky alebo kúsky vyrobené z priesvitných tkanín ako sú pančuchy.
 • špeciálne cykly – novšie modely práčok majú špeciálne cykly, ktoré dezinfikujú, ponúkajú pranie v pare, alebo deklarujú, že chránia biele a odstraňujú škvrny. Existujú špeciálne programy na tenisky, softshell bundy, záclony… Podrobnejšie vysvetlenie toho, čo dokáže každý špeciálny cyklus, nájdete v príručke k zariadeniu. 
Na 90°C môžete prať napríklad utierky na riad

Na 90°C môžete prať napríklad utierky na riad, uteráky a obliečky

2. Nastavte teplotu vody

Teoreticky, čím je teplejšia voda, tým je čistejšie oblečenie. Horúca voda dezinfikuje a lepšie zabíja baktérie, účinnejšie rozpúšťa čistiace prostriedky a odstraňuje odolnú špinu, takže oblečenie je žiarivejšie a čistejšie. Avšak v niektorých prípadoch sa v horúcej vode môže oblečenie zbehnúť, vyblednúť, určité škvrny sa môžu fixovať a stúpa aj váš účet za energie. Takže si vyberte teplotu vody, ktorú znesú vaše tkaniny, ale aj takú, čo si môžete dovoliť pre dosiahnutie najlepších výsledkov.

 • používajte chladnú vodu v cykle pre jemné oblečenie, farbené oblečenie, ktoré môže púšťať farbu alebo oblečenie, ktoré nie je zvlášť znečistené – 30°C
 • používajte teplú vodu pre cyklus syntetika, pre tmavé a mierne špinavé oblečenie – 40-50°C
 • používajte horúcu vodu na kuchynské utierky a uteráky, posteľnú bielizeň, robustné tkaniny alebo akékoľvek extrémne zašpinené kusy- 60+°C
 • studená voda je energeticky najúspornejším spôsobom prania oblečenia. Pri zahrievaní vody sa použije asi 90 percent energie spotrebovanej v teplých umývacích cykloch. Je to aj najjemnejší spôsob prania vašich odevov.
 • u niektorých práčiek je teplota vody prednastavená podľa toho, ktorý cyklus si vyberiete.

3. Pridajte prací prostriedok a aviváž, poprípade iné prípravky

Je dôležité, aby ste si prečítali príručku o práčke a zistili, aký typ pracieho prostriedku dokáže váš spotrebič spracovať a tiež kam umiestniť prací prostriedok. Väčšina práčiek je v súčasnosti schopná pracovať s tekutými, práškovými aj kapsulovými pracími prostriedkami, ako aj s inými čistiacimi prostriedkami, napríklad bielidlom.

 • práčky s predným plnením majú zvyčajne zásuvku na dávkovanie pracieho prostriedku a budú mať oddelené priehradky na aviváž a bielidlo. Váš spotrebič bude dávkovať čistiace prostriedky v správnom čase.
 • do práčiek s vrchným plnením sa prací prostriedok sype, resp. leje aj priamo do bubna pred spustením cyklu. V takomto prípade je najlepšie je čistiace prostriedky pridať do bubna pred naplnením práčky oblečením.
 • množstvo potrebného pracieho prostriedku sa líši podľa značky pracieho prostriedku a typu práčky, preto si prečítajte návod na použitie na krabici čistiaceho prostriedku a tiež návod práčky, aby ste zistili, koľko čoho sa má používať.

Ako prať v automatickej práčke

4. Naplňte práčku bielizňou

Je to naozaj jednoduché – stačí vložiť oblečenie, ale dávajte pozor, aby ste neprepchali práčku. Potrebujete priestor, aby sa vaše odevy mohli pohybovať a vyprať. Niektoré spotrebiče dokonca indikujú, či je vaša dávka malá, stredná alebo ťažká. Táto funkcia nastavuje hladinu vody v rámci pracieho cyklu podľa veľkosti záťaže.

 • malá dávka vyplní asi tretinu (1/3) vašej práčky
 • stredná dávka naplní polovicu (1/2) vašej práčky
 • veľká dávka naplní tri štvrtiny (3/4) vašej práčky

5. Zapnite práčku

A teraz všetko, čo musíte urobiť, je stlačiť tlačidlo a ste pripravení ísť! Nezabudnite však zavrieť dvierka!

 

Časť tretia – Ako prať, alebo sprievodca praním košieľ, sedačiek do auta a všetkého medzi tým

Ako prať v automatickej práčke

Programy, ktoré sme spomínali sú jednou z vlastností automatických práčok, ktoré vám dávajú možnosť výberu, pokiaľ ide o to, ako chcete prať svoje oblečenie. Ak potrebujete určitú teplotu alebo periete určitú textíliu, programy vám pomôžu nájsť optimálne podmienky prania pre konkrétnu bielizeň. Ako teda prať jednotlivé druhy oblečenia?

 

1. Košele

 • Rozopnite košeľu. Pred praním rozopnite všetky gombíky, vrátane drobných gombíkov na golieri. V opačnom prípade môže agitácia v stroji a váha iných odevov spôsobiť roztrhnutie gombíkových dierok.
 • Naneste odstraňovač škvŕn. Ideálne je pre každým praním takto ošetriť golier. Akonáhle sa škvrny z mastnoty tela zafixujú, je veľmi ťažké ich odstrániť. Odstraňovač škvŕn nalejte na oblasť goliera a jemnou zubnou alebo inou kefkou vyčistite. Je obzvlášť dôležité, aby ste si vyčistili košele s permanentným lisom aby si zachovali svoj tvar, pretože tkaniny na týchto miestach majú sklon udržať znečistenie.
 • Použite prací cyklus pre syntetiku. Košele s permanentným lisom perte s univerzálnym pracím prostriedkom na nastavení syntetika, ktoré je šetrnejšie ako cyklus bavlny, použite teplú až horúcu vodu (riaďte sa štítkom na košeli) a dlho oplachujte (môžete nastaviť extra plákanie) aby sa minimalizovalo krčenie. Zvolte funkciu trvalého lisovania sušiča, ktorá má na konci koniec chladenia. Košele bez lisovaných častí môžete prať aj na cykle bavlny v chladnej alebo teplej vode.

 

2. Pulóvre a svetre

 • Bavlnené zmesi perte na jemnom cykle. Množstvo pletených kúskov zhotovených z bavlny, syntetických látok alebo zmesí sa môže prať v práčke v studenej alebo teplej vode v miernom cykle s univerzálnym alebo jemným pracím prostriedkom.
 • Na jemné kusy použite obliečku na vankúše so zipsom. Vložte vlnený, kašmírový alebo jemný bavlnený sveter do obliečky so zipsom; perte na jemnom cykle v studenej vode a sušte vo vodorovnej polohe
 • Otestuje farebnú odolnosť hodvábnych svetrov. Jemné úplety, ako napríklad háčkované a hodvábne, sú zas iným príbehom: Čistite ich chemicky alebo otestujte odolnosť ich farby (aby ste zistili, či farba bude púšťať namočte do pracieho prostriedku bavlnený tampón a držte ho na tkanine počas dvoch minút) perte na jemnom cykle v studenej vode s jemným čistiacim prostriedkom. Niektoré úplety sa môžu roztiahnuť; po praní ich vyformujte do tvaru a sušte vo vodorovnej polohe.
Pleteniny sušte vždy na plocho

Pleteniny sušte vždy na plocho

 

3. Ponožky

 • Už nikdy nestraťte ponožku. Jedným z najviac frustrujúcich aspektov prania je počet ponožiek, ktoré podozrivo miznú. Jednoducho zopnite k sebe každý pár predtým, než ho hodíte do stroja. Žiadne triedenie, žiadne párovanie potom nie je potrebné.

 

4. Džínsy

 • Džínsy perte v studenej vode. Väčšina džínsov je top-farbená, čo znamená, že len povrch vlákien je farebný. Aby ste zabránili ich blednutiu alebo objaveniu sa bielych pruhov, perte džínsy v malých dávkach v studenej vode (s viac vody ako oblečenia) s univerzálnym čistiacim prostriedkom.
 • Natiahnite sáry, aby ste zabránili zmršťovaniu. Je bežné, že sa džínsy zmrštia do dĺžky. Držte ich za pás a koniec sár a jemne ich natiahnite vertikálne pred sušením. Sušte na nízkych alebo stredných teplotách; sušenie pri vysokých teplotách spôsobuje zbytočné opotrebovanie, takže ak sušíte džínsy v sušičke, vyberte ich keď sú sáry suché, ale švy a pás mierne vlhké.

 

5. Polyesterové a páperové bundy

 • Páperovú bundu perte v teplej vode. Polyesterovú a páperovú bundu môžete prať v práčke s predným plnením s jemným práškovým čistiacim prostriedkom a teplou vodou v miernom cykle. (Ak máte plnenie zhora, vezmite bundu do čistiarne, pretože väčšina práčok s horným plnením má agitátory, ktoré môžu stlačiť a premiestniť páperové plnenie a zabrániť voľnému prehadzovaniu bundy.)
 • Použite uteráky na rýchle sušenie. Menšie kúsky, ako napríklad detské bundy, či už plnené páperím alebo polyesterom, môžu ísť do akejkoľvek práčky v miernom cykle; sušte ich na nízkej teplote. Vložte niekoľko čistých, suchých uterákov do sušičky, aby ste pomohli nasiaknuť nadbytočnú vlhkosť a urýchlili sušenie.
Džínsy sa odporúča prať v malých dávkach

Džínsy sa odporúča prať v malých dávkach

 

6. Bežná spodná bielizeň

 • Práčku nastavte na jemný cyklus. Väčšinu dámskej spodnej bielizne môžete dať do práčky na jemný cyklus, aj keď štítok káže “ručné pranie”. Univerzálny prací prostriedok používajte s bavlnou a syntetikami; pre jemný čistiaci prostriedok sa rozhodnite u čipky.
 • Bielizeň namočte. Pred praním ošetrite žlté fľaky od potu trením jemným mydlom a teplou vodou, nechajte namočené 30 minút.
 • Jemnú bielizeň vložte do vreciek na pranie so zipsom. Chráňte pančuchový tovar, podprsenky,korzety, košieľky, nohavičky a všetky ostatné odevy s ramienkami alebo podväzkami vložením do vreciek, ktoré zabránia ich krúteniu alebo zachyteniu; zapnite spony, aby ste predišli ich zachyteniu na sieťku. Použite vrecko s jemnou sieťkou, aby sa háčiky nemohli dostať cez očká.
 • Spodnú bielizeň perte oddelene. Perte v malých dávkach a nikdy ich nehádžte do práčky s ťažkými kusmi, pretože tieto môžu spôsobiť ohnutie alebo zlomenie kostíc.
 • Sušičku nepoužívajte. Vysušte na vzduchu, aby nedošlo k poškodeniu kostíc a ramienok.

 

7. Jemná, luxusná spodná bielizeň

 • Ručné pranie je najlepšie. Ručné pranie je najlepší spôsob, ako sa starať o luxusné kusy z jemných textílií, ako je hodváb. Nechajte kúsky niekoľko minút namočené v teplej alebo studenej vode, potom jemným stláčaním preperte; opláchnite a zarolujte do uteráka, aby ste absorbovali prebytočnú vlhkosť predtým, ako ich zavesíte sušiť. Podprsenky, nočné košele a podobne nezvyknú byť silne znečistené, takže ručné pranie im absolútne stačí.

 

8. Plavky

 • Oplach, pranie a sušenie na vzduchu. Dobre ich vypláchnite, keď prídete domov z bazénu alebo pláže, aby ste odstránili chlór alebo slanú vodu, čo môže spôsobiť vyblednutie alebo zmeny farby. Chlór môže tiež poškodiť pružnosť. Perte ručne alebo v práčke, ako pri každodennej spodnej bielizni. Nechajte uschnúť na vzduchu.

 

9. Oblečenie pre novorodenca

 • Pre novorodencov a malé deti používajte zo začiatku extrémne jemný prací prostriedok. Pokožka bábätka je často príliš citlivá na chemikálie v mnohých detergentoch a bieliacich prostriedkoch, preto používanie týchto prostriedkov zavádzajte postupne.
 • Potom prejdite na prací prostriedok na odstraňovanie škvŕn. Keď bábätko začne jesť pevnú stravu potrebujete už niečo silnejšie a lepšie, aby ste zlikvidovali aj škvrny od špenátu. Perte teplou vodou a vysušte na nízkej teplote. Použitie najnižšieho tepelného nastavenia minimalizuje statickú elektrinu.

Ako prať v automatickej práčke

 

10. Športové, Workout a outdoorové oblečenie

 • Na aviváž zabudnite. Nepremokavá bunda, softshell bunda, termoprádlo, funkčné prádlo, šiltovky, GoreTex – netreba sa ich báť, len treba dodržiavať pokyny na štítkoch.  Niektoré materiály znesú 40 stupňov, iné len 30. V každom prípade na väčšinu druhov znečistenia stačí tridsiatka.
 • Použite špeciálny prací prostriedok. Trh ponúka špeciálne pracie prostriedky na športové oblečenie, nie sú však nevyhnutné. Vystačíte si aj s bežným tekutým pracím prostriedkom bez obsahu bielidiel. Zlatým pravidlom je – zabudnite na aviváž! Spôsobuje totiž výrazné zníženie kapilárneho výkonu vlákna – teda upcháva kanáliky, ktorými sa vlhkosť odvádza od pokožky
 • Sušičku len na nízkej teplote. Športové oblečenie môžete aj žehliť na nízkych teplotách, ale je to prakticky zbytočné.

 

11. Deky

 • Nie vlnenú deku perte na miernom cykle. Najprv skontrolujte farebnú stálosť. Ak prejde testom, perte v studenej vode s univerzálnym pracím prostriedkom. Sušte v bubnovej sušičke na nízkych teplotách.
 • Chemické čistenie je často najbezpečnejšou stávkou pre vlnu. Ale ak máte trpezlivosť na pranie tak ťažkého kúsku, použite jemný čistiaci prostriedok a studenú vodu. Kompletne usušte vo vodorovnej polohe a potom vložte do sušičky aby získala “nadýchanosť”.

 

12. Záclony a závesy

 • Perte v teplej alebo studenej vode na jemnom cykle. Mnohé z nich síce musia byť chemicky čistené, ale napríklad bavlnu môžete prať v práčke, ale na jemnom cykle, pretože tkanina je pravdepodobne oslabená rokmi, počas ktorých bola vystavená slnečnému žiareniu a prachu. Použite jemný prací prostriedok. Vysušte na vzduchu a mierne vlhké vyžehlite. Syntetické záclony môžete priamo po ukončení prania znova zavesiť.
 • Vysávajte pravidelne. Ak chcete uľahčiť pranie v budúcnosti, prechádzajte závesy pravidelne vysávačom.

 

13. Koberčeky a predložky

 • Použite menej pracieho prostriedku. Perte malé bavlnené a syntetické koberčeky, hoci aj s vysokým vlasom, a kúpeľňové rohože s tenkými latexovými alebo gumenými podložkami v studenej alebo teplej vode v miernom cykle. Ak chcete dôkladné čistenie, ale súčasne minimalizovať opotrebovanie materiálov, použite polovicu odporúčaného množstva univerzálneho pracieho prostriedku a potom vysušte na vzduchu.
V práčke vyperiete aj tenisky

V práčke vyperiete aj tenisky

 

14. Tenisky a obuv

 • Perte v studenej vode. Plátené alebo kožené tenisky (aj detské topánky s plastovými časťami) perte v studenej vode s univerzálnym pracím prostriedkom, alebo na programe špeciálne určenom na pranie obuvi. Môžete prať aj papuče s gumovou podrážkou, ak to štítok na ošetrovanie dovolí.

 

15. Obrusy a prestierania

 • Namočte, aby ste odstránili škvrny. Namočte veľmi zašpinené kúsky do kyslíkového bielidla a následne vyperte univerzálnym čistiacim prostriedkom v horúcej vode. Keďže je ťažké odhaliť mastné škvrny na mokrej tkanine, nechajte ich na vzduchu vyschnúť (teplo zo sušičky môže spôsobiť škvrny) a pozrite sa na ne za jasného svetla.
 • V prípade potreby zoberte do čistiarne. Ak škvrny zostanú, obráťte sa na profesionálov.Voda vo väčšine pračiek dosahuje len max. 95 stupňov, čo nestačí na odstránenie väčšiny mastných škvŕn.

 

16. Autosedačky a poťahy kresiel

 • Na škvrny použite extra čistiaci prostriedok. Použite horúcu vodu a 1 ½ dávky univerzálneho pracieho prostriedku, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt. Sušte na nízkej teplotu po dobu 5 až 10 minút, potom usušte na vzduchu.

Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Dobry deň.Chcem sa opytať kupila som si novu pracku a neviem ako sa perie na nej.Chcela by som program 40 a na kolko mi vyperie bavlnu alebo syntetiku.Vdaka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.