Lopatkovec je výborný čistič vzduchu, ako ho pestovať?

Petra Lyžičiarová Téma 13. marca 2021 8

Lopatkovec je elegantná a pôvabná izbová rastlina, ktorá patrí k tým menej náročným. Ak máte lopatkovec doma alebo by ste si ho chceli zadovážiť, v článku vám prinesieme tipy na to, ako ho pestovať. Budeme sa tiež venovať tomu, aké choroby či škodcovia napádajú lopatkovec najčastejšie, ako často ho treba polievať a kam je najvhodnejšie ho umiestniť.

Možno sa v úvode pýtate, prečo by ste si mali lopatkovec zaobstarať. Výhodou tejto nenáročnej izbovej rastliny je pomerne dlhé kvitnutie, a tak ak hľadáte rastlinku, ktorá vám skrášli váš domov aj kvetmi, rozhodne by ste si mali zvoliť práve lopatkovec. Okrem toho patrí k rastlinám s najlepšími schopnosťami čistenia vzduchu. Ale o tom už viac v článku.

Lopatkovec a jeho pôvod

Lopatkovec, alebo po latinsky spathiphyllum patrí do čeľade áronovitých rastlín, a jeho domovom je Kolumbia o celá oblasť južnej a strednej Ameriky. Tu lopatkovec dorastá až do výšky viac ako meter. Doma vám však narastie do rozmerov od 25 do pribilžne 75 centimetrov.

Kvety lopatkovca majú bielu farbu a trochu pripomínajú kvety ľalie, pričom sa z nich môžete zvyčajne tešiť dvakrát do roka, a to na jar a na jeseň. Kvitne približne dva mesiace, no môže kvitnúť aj dlhšie. Zaujímavosťou je, že kvety v určitom čase cez deň aj príjemne voňajú.

Predtým, ako kvety uschnú, zmenia svoju farbu na zelenú. Výhodou tejto nenáročnej trvalky je, že okrem toho, že dodá vášmu domovu život, patrí medzi rastliny s najlepšou schopnosťou čistiť vzduch. No a to je tiež jeden z dôvodov, prečo sa teší takej veľkej obľube.

Zaujímavosťou je, že existuje množstvo druhov lopatkovca, Wikipédia ich uvádza až štyridsať.

lopatkovec

Lopatkovec pochádza z Južnej Ameriky

 

Ako pestovať lopatkovec

Hoci je lopatkovec nenáročná izbová rastlinka, je potrebné pri jej pestovaní dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad. Pozrime sa teda na to, kam je najvhodnejšie lopatkovec umiestniť, ako často ho treba polievať či hnojiť, ako sa presádza a ako ho môžete rozmnožovať. Samozrejme, pridáme aj zoznam najčastejších chorôb, ktoré vás ako majiteľov lopatkovca môžu potrápiť.

Umiestnenie

Vybrať to správne miesto je pri otázke ako pestovať lopatkovec celkom podstatné. Keďže domovom lopatkovca sú teplé a vlhké dažďové pralesy, kde rastie v tieňoch vysokých stromov, mali by ste pri hľadaní vhodného miesta pre váš lopatkovec mať na pamäti. Umiestnite ho v blízkosti okna, ale nie priamo na parapet. Najlepšie sa mu bude dariť na mieste, kde bude mať dostatok nepriameho slnečného svetla. Priamym slnkom by ste mu mohli spôsobiť poškodenie listov, ich hnednutie a zoschnutie.

Ak bývate v teplej oblasti, môžete časť roka pestovať lopatkovec aj vonku. Ideálne je to niekde v tieni na dvore či na terase alebo na balkóne. Potrebné je, aby mal zabezpečenú vlhkosť a teplo.

Zálievka

Lopatkovec treba polievať naozaj dostatočne. Substrát by nemal byť nikdy vysušený, ale ani príliš premokrený. Vyhnite sa tomu, aby voda v kvetináči stála. Môže to spôsobiť vädnutie a uhynutie rastlinky. Ak bude lopatkovec nedostatočne poliaty, dá vám to vedieť zvädnutými listami. No ak ho prelejete, začnú korienky odhnívať, a to môže byť pre rastlinu smrteľné. V prípade, že si nie ste istý, či váš lopatkovec potrebuje poliať alebo nie, počkajte deň-dva a polejte ho vo chvíli, keď mu začnú listy vädnúť.

Okrem pravidelného polievania by ste mali niekoľkokrát do týždňa váš lopatkovec aj pokropiť vodou z rozprašovača. Napodobníte tak jeho prirodzene vlhké prostredie dažďového pralesa. V zime ho nemusíte kropiť tak často, no v lete počas horúčav mu doprajte osvieženie v podobe príjemnej sprchy z rozprašovača. Nepoužívajte však studenú vodu, ale takú, ktorá je odstáta.

polievanie lopatkovca

Lopatkovec si vyžaduje pravidelné polievanie

 

Na zalievanie lopatkovca sa vám zídu takéto alebo podobné krhličky:

 

Hnojenie

Lopatkovec nepotrebuje nejaké špeciálne hnojenie, no ak sa vám zdá, že by mu bolo potrebné dodať trochu extra výživy, dajte pozor na prehnojenie. Použitie bežné hnojivo na domáce použitie, ale dajte mu len polovicu z odporúčanej dávky. Príliš veľká dávka hnojiva by mohla rastlinke ublížiť. Ak spozorujete, že kvety lopatkovca majú zelenú farbu, môže ísť o príznak prehnojenia. Na hnojenie je najvhodnejším obdobím jar alebo leto.

Presádzanie

Pri presádzaní je hlavné správne rozpoznať, kedy nastal ten správny čas presadiť vašu rastlinku. Pri lopatkovci môže nastať podobne, ako pri viacerých izbových rastlinách, stav, kedy už rastlinka príliš narástla a nemôže ďalej rásť vo svojom črepníku. Hlavným znakom toho, že je vášmu lopatkovcu v črepníku pritesno je, že si začne vyžadovať veľmi časté polievanie, prípadne mu zožltnú listy. Okrem toho si niekedy môžete všimnúť korene vybiehajúce spod zeminy. Vo všeobecnosti platí, že lopatkovec je vhodné presádzať každý rok až každé dva roky.

Samozrejmosťou je, že presádzame do väčšieho kvetináča. Nemusí však byť príliš veľký, ideálne je, aby mal o približne 5 cm väčší priemer ako ten, v ktorom bol váš lopatkovec dovtedy. Čo sa týka materiálu črepníka, je to len na vás a vašom vkuse. Lopatkovec znesie plast, hlinu aj keramiku. Myslite však na to, aby mal kvetináč drenážny otvor na odtekanie vody.

Nezabudnite pri presádzaní použiť vhodný substrát – napríklad na báze rašeliny s obsahom piesku či perlitu a kompostovanej kôry. Zemina by mala byť vzdušná a mala by dobre prepúšťať vodu.

Dobrým tipom pri presádzaní lopatkovca je použitie tyčky na odporu rastlinky. Tesne po presadení totiž korene nebudú dosť silné na to, aby rastlinu udržali, a tak jej pomôže práve oporná tyčka. Pri jej zapichovaní do zeminy dajte pozor na to, aby ste nenarušili koreňovú štruktúru. Po čase, keď sa lopatkovec zakorení, budete môcť tyčku vytiahnuť.

lopatkovec

Lopatkovec je elegantný doplnok

Rozmnožovanie

Ak chcete rozmnožiť lopatkovec, môžete tak urobiť na jar. Rastlinku si rozoberte na trsy, z ktorých každý umiestnite do nového črepníka. Pri rozoberaní trsov dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene. Pomôcť vám môže, ak predtým lopatkovec poriadne polejete.

 

Lopatkovec si môžete doma zasadiť napríklad aj do takýchto kvetináčov:

Kvetináč Strend Pro, na priesady, okrúhly 10,5×10,5×8,5 cm,
0,06 €
Prosperplast Rato Round 20 cm, umbra DRTUS200L
3,35 €
Samozavlažovacia žardina Plastia Siesta záves 25 cm čokoláda
5,70 €
Plastia Kvetináč samozavlažovací na stěnu Siesta sivý, 29 cm
5,99 €

Pozrieť ďalšie

 

Choroby a škodcovia

Lopatkovec najčastejšie môžu potrápiť roztoče, ale aj vošky. Ak si na vašej rastlinke všimnete odumieranie listov spojené so slizkým nánosom či bielymi vláknami podobnými pavučinke, je pravdepodobné, že je vaša rastlinka napadnutá škodcami. V takom prípade pomôže, ak postriekate rastlinku silnejším prúdom vlažnej vody a škodcov z nej odstránite. Potom na lopatkovec nastriekajte prípravok proti škodcom.

Pestovatelia lopatkovca sa tiež môžu stretnúť s problémami napríklad s hnedými kvetmi. Hnedé kvety na lopatkovci sú znakom toho, že má priveľa priameho slnka. Niekedy sa stane, že má lopatkovec zelené kvety. To je znakom toho, že sa blíži ich odkvitnutie, prípadne to môže signalizovať aj prehnojenie. Ak sa na lopatkovci objavia žlté listy, je najvyšší čas presadiť ho.

Niekedy sa môže stať, že lopatkovec napadnú huby. Hubové infekcie sa prejavujú ako sivý či biely nános na pôde, no pre rastlinu nie je nijako škodlivý. Stačí ho odstrániť napríklad tak, že ho poprášite mletou škoricou. Za škodlivé hubovité ochorenie však považujeme, ak lopatkovec vyprodukuje čierny nános na stonkách a listoch. Tu už však treba zasiahnuť radikálne a odstrániť všetky napadnuté časti rastliny.

pestovanie lopatkovca

Lopatkovec vám spestrí domov krásnymi kvetmi

 

Najčastejšie otázky

Lopatkovec patrí k obľúbeným izbovým rastlinám a hoci je jeho pestovanie nenáročné, v súvislosti s ním sa jeho majitelia pýtajú na rôzne veci. Tu sú najčastejšie otázky.

Je lopatkovec jedovatý?

Áno je. Lopatkovec je nielen krásnou izbovou rastlinou, ale je aj jedovatý, a tak dávajte pozor na to, aby deti či domáci miláčikovia z neho nezjedli listy. Práve tie sú toxické.

Prečo lopatkovec nekvitne?

Ak váš lopatkovec nekvitne, môže to byť spôsobené predovšetkým nevhodnými podmienkami na pestovanie. Uistite sa preto, či ste splnili jeho nároky na umiestnenie, pôdu a zálievku.

Môžem mať lopatkovec v spálni?

Určite áno. Lopatkovec v spálni výborne prečistí vzduch a vám sa bude vďaka tomu spať lepšie.

Je potrebné strihanie?

Lopatkovec vôbec nepotrebuje pravidelné prestrihávanie. Stačí, ak budete z rastlinky odtrhávať nezdravé listy. Ak však spozorujete hnednutie listov alebo stoniek, určite ich odstrihnite, aby rastlina neplytvala energiou na ich vyživovanie. Strihať odporúčame čo najbližšie k pôde.

Zaujímavosti na záver

Na záver vám pridávame zopár zaujímavých informácií o tejto populárnej izbovej rastlinke.

  • v niektorých krajinách sa táto rastlina považuje za symbol mieru, biely kvet pripomína bielu zástavu
  • nájdete ho vo viacerých variáciách od mini verzie až po extra veľké
  • keď si v práci umiestnite lopatkovec na pracovný stôl, vytvoríte si zdravšie pracovné prostredie a budete produktívnejší. Všetko vďaka jeho úžasnej schopnosti čistiť vzduch.
  • je vhodné umiestniť ho aj do kúpeľne

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre

Vynikajúci popis tohto kvetu! Tento kvet je krásny….o každý živý kvet je potrebné sa starať s láskou!!! Určite nič nenahradí živé kvety,hlave nie tie umelé, ktoré nám tak vnucujú!!!!!

“Ak spozorujete, že kvety lopatkovca majú zelenú farbu, môže ísť o príznak prehnojenia.” Čo to konkrétne znamená?

kde sa dá teraz kúpiť?? nikde ho nevidieť.len v malých črepníkov ,niekedy bolo možné kúpiť krásne veľké do rohu v izbe k oknu !!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.