7 tipov, ako vyčistiť upchatý odtok v kuchyni i v kúpeľni + rady, čo s upchatým WC

Petra Lyžičiarová Téma 26. februára 2020 0

Upchatý odtok môže poriadne potrápiť, a tak pre vás máme niekoľko užitočných rád a tipov na to, ako si s týmto problémom poradiť. V článku sa dozviete, ako vyčistiť upchatý odtok v kuchyni, ale aj v kúpeľni, napríklad vo vani a prinesieme vám aj informácie o tom, ako na upchatý záchod. Pozrieme sa aj na to, aká je prevencia upchatia odtoku, ako vyčistiť odtok Coca-Colou alebo pomocou iných domácich receptov. Nepríjemným sprievodným javom upchatého odtoku je aj nepríjemný zápach, a tak vám poradíme, ako sa zbaviť aj jeho.

Príčiny upchatého odtoku

Možno aj vám ako prvé v prípade upchatého odtoku napadne opýtať sa, prečo sa to vôbec stalo. Príčin upchatia odtoku je viac, pričom najčastejšie ide o nahromadenie rôznych nečistôt, ktoré vytvoria bariéru a nedovolia vode, aby správne odtekala do odpadu.

Najčastejšie je odtok upchatý týmito vecami:

 • olej či tuk z vysmážania – olej z vysmážania by ste mali odovzdávať do zberných nádob, rozhodne ho nevylievajte do odtoku v kuchyni. Mastný olej sa tam usádza a po nejakom čase začne zapáchať a dokonca môže odtok aj upchať.
 • maslo alebo margarín – tu platí to isté, čo pri oleji – mastnota sa v potrubí usádza a časom ho môže zaniesť natoľko, že upchá odtok
 • usadenina z kávy – ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí vyhadzujú “sós” z kávy do odtoku, môže sa vám to časom vypomstiť jeho upchatím
 • kysnuté cesto, múka – múka v kombinácii s vodou vytvára lepkavú hmotu, ktorá sa môže v odtoku v kuchyni usádzať, časom začne zapáchať a môže spôsobiť problémy s upchatým odtokom
 • škrupina z vajec – tu netreba nič dodať, škrupiny z vajec rozhodne nepatria do odtoku. Vyhoďte ich do bioodpadu.
 • cestoviny – cestoviny vďaka vode zväčšia v odtoku svoj objem a môžu sa tam hromadiť celé týždne a časom spôsobiť aj zapchatie potrubia v dreze
 • ryža – ryža dokáže nasať vodu a zväčší tak svoj objem, a tak ľahko spôsobí upchatie odtoku v dreze
 • nálepky z ovocia – rôzne druhy ovocia majú na sebe často aj malú nálepku. Tá sa môže odlepiť pri jeho umývaní, a tak môžu časom spôsobiť prekážku pri odtekaní vody
 • vlasy, chlpy to sa týka zapchatého odtoku v kúpeľni, teda vo vani, sprche či v umývadle. Vhodné je buď vlasy z odtoku odstrániť po každom sprchovaní alebo si zadovážiť sitko, ktoré ich zachytí a nedovolí im upchať sifón.
 • nečistoty a prach – upchatý odtok v kúpeľni si môžete “užiť” aj po tom, čo do vane vylejete vodu, ktorou ste umyli podlahy v celom byte

nečistoty v odtoku

V odtoku sa môžu usadiť rôzne nečistoty

 

Ako na upchatý odtok v kuchyni i v kúpeľni

Na boj s upchatým odtokom v kúpeľni či v kuchynskom dreze môžete použiť rovnaké zbrane. Okrem bežne dostupných prípravkov, ktoré dostanete kúpiť v drogérii, môžete na upchatý odtok použiť aj viaceré prostriedky či prípravky, ktoré máte doma. Poďme sa teda pozrieť, ako na upchatý odtok:

 1. Ocot a sóda bikarbóna – ide o lacný a bežne dostupný spôsob čistenia upchatého odtoku. Použitie je skutočne jednoduché. Najskôr do upchatého odtok nasypte pol hrnčeka sódy bikarbóny a následne ju zalejte polhrnčekom octu. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Nezľaknite sa chemickej reakcie, ktorá môže byť aj celkom búrlivá. Po 15 minútach nalejte do odtoku asi dva litre vriacej vody. Takto sa zbavíte nielen usadenín, ale aj prípadného nepríjemného zápachu spôsobeného baktériami a mastnotou.
 2. Coca-Cola – na čistenie odtoku v kúpeľni či v kuchyni môžete použiť aj Coca-Colu spolu s práškom do pečiva. Stačí jeden celý prášok do pečiva nasypať do upchatého odtoku a následne ho zaliať jedným dcl Coca-Coly. Tento domáci recept sa postará o to, aby vaše umývadlo alebo vaňa či drez opäť začal správne odtekať. Coca-Cola je na upchatý odtok zvyčajne veľmi účinná.
 3. Biologický prípravok – ak chcete použiť na upchatý odtok niečo z drogérie, odporúčame siahnuť po biologických prípravkoch, ktorých použitie neznečisťuje vodu
 4. Chemické prípravky – v prípade, že domáce recepty na upchatý odtok nepomohli a biologické prípravky zlyhali, siahnite po chémii. Takéto agresívnejšie prípravky si určite poriadia aj s tou najodolnejšou špinou a mastnotou.
 5. Použitie zvona – gumový zvon vám poslúži ako prvá pomoc pri upchatom potrubí v kuchyni aj v kúpeľni. Keď sa vám podarí dosiahnuť, že voda odtečie, použite vriacu vodu, ktorou odpad prepláchnete.
 6. Zavolajte inštalatéra – ak si nedokážete pomôcť a napriek tomu, že ste už všetko vyskúšali, netrápte sa s upchatým odtokom a zavolajte profesionála, ktorý vám určite pomôže.
 7. Hydroxid sodný – keď neviete, čo na upchatý odtok v sprche, umývadle alebo dreze, účinným spôsobom je použitie hydroxidu sodného. Zakúpite ho v drogérii.
zvon na upchatý odtok

Prvou pomocou môže byť použitie zvona

 

Čo s upchatým záchodom

Niekedy nás potrápi aj upchatý odtok WC. To sa môže stať napríklad vtedy, ak ste sa rozhodli spláchnuť nejaké zbytky jedál. Väčšie kusy jedla sa môžu v odtoku zaseknúť a upchať ho. Vtedy je vhodné nasadiť si rukavice a prekážku zo záchoda vybrať. Prípadne môžete použiť gumový zvon a pokúsiť sa vyriešiť upchatý odtok svojpomocne. Niekedy sa však môže stať, že je záchod upchatý, no vy neviete, čo mohlo upchatie spôsobiť. Vtedy je vhodné zavolať službu, ktorá poskytuje krtkovanie.

upchatý záchod

Niekedy je potrebné zavolať inštalatéra

Pri upchatom záchode môžete tiež siahnuť po chémii a použiť napríklad aj hydroxid sodný, ktorý nájdete v drogérii. Pri jeho použití však buďte maximálne opatrný, pretože ide o veľmi agresívnu chemickú látku. Vhodné bude, ak si oblečiete nejaké staršie oblečenie a oči si budete chrániť okuliarmi, prípadne si ústa a nos prekryjete šatkou. Nezabudnite použiť gumové rukavice a nalejte či nasypte (podľa toho, či máte hydroxid sodný v tekutej alebo tuhej forme) hydroxid do WC. Potom nalejte do záchoda vriacu vodu. V prípade, že máte vo WC mise veľa vodného kameňa, použite kyselinu chlorovodíkovú.

 

Máme pre vás niekoľko tipov na produkty, ktoré vám s upchatým odtokom či WC môžu pomôcť:

 

Prevencia je dôležitá

Ak sa chcete problémom s upchatým odtokom vyhnúť, mali by ste myslieť na prevenciu. Veľmi jednoduché, no zároveň účinné, je použitie sitka, ktoré dáte do odtoku. Mnohé kuchynské drezy sú dnes už takýmto sitkom vybavené, takže by ste problém s upchatým odtok pri nich mať nemali. Sitko je potrebné použiť aj v sprche alebo vo vani, kde zachytí napríklad vlasy, ktoré sú častou príčinou upchatia odtoku v sprche.

zvon pri upchatom odtoku

Myslite aj na prevenciu

Vhodné tiež je, ako sme už spomenuli v úvode, aby ste do odtoku nevylievali olej z vysmážania a inú mastnotu, ktorá môže odtok upchať a spôsobiť aj nepríjemný zápach. Veľmi dobrou prevenciou je tiež použitie spomínanej kombinácie sódy bikarbóny a octu aspoň raz za mesiac. Odstránite tak prípadné usadeniny či vlasy, ktoré by časom odtok mohli upchať.

 

Zdroj informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.