Ako vyčistiť sprchový kút jednoducho a pohodlne + ako sa vyhnúť prílišnému zašpineniu (tipy a triky)

Vladimír Rejholec Téma 14. októbra 2021 0 čistenie, sprchové kúty

Krásny nový sprchový kút. To je ale polahoda. Časom však na skle pribudne vodný kameň, špina vo všetkých možných aj nemožných škárach vaničky, hlavica i batéria je tiež celá od vodného kameňa.

Čistenie potom takto zanesenej sprchy naozaj nie je nič príjemné. Poďme sa teda najprv pozrieť na to, ako samotnému zašpineniu a následnému častému a nutnému čisteniu pohodlne predísť. A potom aj na to, keď sa s tým už naozaj nedá nič robiť, ako ho rýchlo a efektívne vyčistiť (aj s použitím prírodných prostriedkov). Chcete vedieť ako vyčistiť sprchový kút? Poďme teda na to.

Pravidelné čistenie sprchy je naozaj potrebné. Už len z toho titulu, že vlhké a tmavé prostredie je veľkým lákadlom pre pleseň, baktérie ale i inú háveď (napríklad rybenky). Hneď na úvod si však môžeme povedať, že pokiaľ sprchu po použití necháte v čo najsuchšom stave, máte šancu sa týmto problémom vyhnúť. To znamená:

 • stierajte vodu zo stien, podlahy i dverí
 • poutierajte ich ešte dôkladne ručníkom
 • okno v kúpeľni nechajte aspoň hodinku otvorené (prípadne na 20-30 minút pustite ventilátor)
 • záves či dvierka sprchového kútu nechávajte otvorené

Ak však ešte len plánujete, že sa moderný sprchový kút stane súčasťou vašej domácnosti, tak v tom prípade by bolo optimálne, aby ste sa zamysleli nad niektorými záležitosťami, vďaka ktorým sa neskôr dokážete vyhnúť náročnému čisteniu.

Ako sa vyhnúť náročnému čisteniu

 • Veľkosť obkladu – čím väčší formát tým menej špár a menej upratovania
 • Výplň špár – použite špeciálnu hydrofóbnu škárovaciu maltu, dlho si dokáže zachovať farbu a hladký povrch
 • Mechanický filter + zmäkčovač vody – nasaďte ich na prítokové potrubie, oceníte to ako pri sprchovaní, tak aj sa vám poďakuje vaša práčka
 • Sklo – funkčná a estetická záležitosť, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, používajte stierku na zotretie kvapiek vody hneď po sprchovaní, vodný kameň sa nebude usádzať
 • Pánty – vyberajte sprchový kút, ktorý má pánty a odklopný mechanizmus posuvných dverí a najlepšie celokovové, ktoré majú dlhšiu životnosť a lepšiu funkčnosť
 • Odtokové žľaby – tie sa pri správnom vyspádovaní podlahy postarajú o rýchly odtok vody
 • Sprchovacia hlavica – pravidelná starostlivosť predĺži jej životnosť, ešte lepšie ak si zaobstaráte takú, ktorá má silikónové trysky – vodný kameň nemá šancu sa usadiť
 • Sklo a rámy – najjednoduchšie na údržbu sú bezrámové systémy s kolmými stenami, ak sa chcete vyhnúť zanesenému sklu, jednoducho ho obmedzte a dajte ho iba na jednu stenu, prípadne ho celkom nahraďte závesom z PVC či textilu

Ako vyčistiť sprchový kút

Čistenie sprchového kútu

Ako vyčistiť sprchový kút jednoducho a pohodlne…

Plynule prejdime na praktické záležitosti a hlavne k tomu, kvôli čomu čítate práve tento článok. Nič sa nedá robiť. Kúpeľňa je vaša ozajstná pýcha, no práve sprchový kút bije najviac do očí – sklenené steny sú doslova znepriehľadnené zaschnutými vodnými kvapkami. Škáry vo vaničke a v obklade tiež už stratili “pôvodnú slávu”, sprchová hlavica je zanesená, odtok dobre neprepúšťa…, no je toho zrazu celkom dosť. Čo s tým. Poďme pekne poporiadku aby sme sa v tom nestratili – ako vyčistiť sprchový kút tak, aby ste sa pritom zbytočne neznervózňovali. Tak zaprvé…

1. Uvoľnenie odtoku

Hlavnou príčinou upchaného odtoku sú vlasy. Dlhým tenkým predmetom ich z odtoku odstráňte (mne sa osvedčil obyčajný drôt z vešiaku v skrini). Toto by sa patrilo robiť každý týždeň. Vyhnete sa tak väčším problémom. V takom prípade už budete musieť použiť účinný chemický prostriedok z drogérie, ktorý je tak silný, že špinu a vlasy doslova rozpustí a odtok sprejazdní (mne sa osvedčil starý známy Sifo). Nie vždy musíte použiť chémiu, môžete siahnuť aj po prírodnom prostriedku (o upchatom odtoku si však povieme viac v niektorom ďalšom článku s radami).

OK, všetko by malo byť už v poriadku, odtok ešte nakoniec poriadne opláchnite horúcou vodou. Ak zistíte, že voda ešte stále neodteká tak ako by mala, celý proces zopakujte.

2. Čistenie sprchových stien a vaničky

Sprchu vyprázdnite. Čo tým myslím? Povyberajte z nej všetky fľaše, nádoby, holiace strojčeky, mydlo, jednoducho všetko. Zbavte sa prázdnych obalov a odložte tie výrobky, ktoré momentálne nepoužívate (veľa vecí v sprche znamená viac špiny, viac čistenia).

Steny a vaničku prepláchnite horúcou vodou aby ste dostali preč najmä hrubú nečistotu. Následne si sprchový kút rozdeľte na 3-4 časti, ktorým sa budete postupne venovať. Prečo? Čistenie po častiach zabráni tomu aby nanesený čistiaci prostriedok zbytočne neuschol skôr, ako sa k čisteniu daného miesta aj dopracujete. Pri jeho výbere dbajte na to aby bol vhodný práve pre vaše použité materiály.

💡 Ekologické čistenie

Babickina Záhrada - eshopEkologickými čistiacimi prostriedkami šetríte nielen prírodu ale najmä svoje vlastné zdravie. V eshope Babičkina záhrada nájdete 👉 špeciálnu sekciu ekologického upratovania, kde si môžete vybrať zo širokej ponuky ekologických prírodných hubiek, čistiacich prostriedkov, čističov a odstraňovačov vodného kameňa.

Pozrieť ponuku

💡 TIP: Vyrobte si vlastný čistiaci prostriedok z vlastných zdrojov

1 šálku octu zmiešajte s 1/2 šálky sódy bikarbóny do 5 litrov horúcej vody (nie vriacej).

Na čistenie použite špongiu/hubku, tkaninu alebo mäkkú kefku a robte len tesné, kruhové ťahy. Nepoužívajte tvrdé kefy a nikdy nepoužívajte kovové žinky. Tieto môžu nezvratne doškriabať steny i vaňu.

Na vyčistenie špár použite zase vhodný prostriedok, kde beriete do úvahy hlavne použitú škárovaciu hmotu (aby ste ju zbytočne nepoškodili a neotvorili vstupnú bránu plesniam a baktériám) Všetko o tom ako rýchlo a kvalitne vyčistiť špáry v kúpeľni si prečítajte v predchádzajúcom článku.

Nakoniec sprchový kút poriadne opláchnite, aby sa odplavili aj posledné zvyšky čistiacich prostriedkov. Steny sprchy a vaničku takto poriadne vyčistite aspoň raz do mesiaca.

3. Čistenie batérií

Najprv batériu poriadne opláchnite. Škvrny a fľaky sa najlepšie čistia vtedy, keď to ešte ide celkom dobre – teda tak raz do týždňa. Na čistenie skúste použiť kombináciu horúcej vody a octu (1:1). Namočte handru na čistenie do roztoku a kruhovým pohybom potierajte škvrny z tvrdej vody a iné nečistoty dovtedy, kým nezmiznú. Následne batériu osušte čistou handričkou.

4. Čistenie sprchovej hlavice

Môžete použiť klasické komerčné prípravky z obchodu alebo sa spoľahnite na môj obľúbený domáci prostriedok – klasický biely ocot. Hlavicu ponorte do octovej vody a nechajte pôsobiť celú noc. Ráno sprchu pustite a uistite sa, že sprchová hlavica funguje tak ako má a ocot je už úplne vymytý.

Sprchovú hlavicu čistite tak raz za mesiac. Tým docielite, že voda bude cez ňu dobre tiecť a neuchytia sa nej plesne.

Sprchová hlavica

5. Čistenie sprchových dverí

Pokiaľ máte na sprche dvere, je samozrejme potrebné, aby ste sa venovali dôkladne aj im. Prepláchnuť ich čistou vodou môžete raz týždenne, raz do mesiaca ich vyčistite poriadne aj s čistiacim prostriedkom.

Zase, môžete použiť niektorý z klasických komerčných produktov, alebo pokiaľ ste ekologickejšie zameraní – použite domáci prírodný prostriedok. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu octu so šálkou jedlej sódy. Vytvorenú zmes naneste na dvierka a nechajte pôsobiť približne jednu hodinu. Následne ho zotrite mäkkou handričkou z mikrovlákna aby ste dôkladne zmyli čistiaci prostriedok spolu s uchytenou špinou. Dvere následne opláchnite čistou vodou čím sa zbavíte aj posledných zvyškov. Jemnou handričkou ich potom osušte.

6. Vyčistenie sprchového závesu

Ak máte sprchový kút so závesom, tak ten tiež nezabudnite raz začas vyčistiť. Záves v sprche totiž nesmierne priťahuje okrem špiny aj také plesne.

Zložte ho dole a môžete ho dať vyprať. Je možné použiť pol odmerky vášho pracieho prostriedku spolu s jednou šálkou octu. Väčšinu sprchových závesov môžete prať pri teplote do 30 stupňov (ako jemné prádlo). Periete ho samostatne a bez žmýkania.

Ak je záves už veľmi znečistený, tak ja osobne by som ho v takom prípade vymenil za nový a krajší 🙂

 

💡 Neprehliadnite!

Ďalšie články s užitočnými radami a trikmi, ktoré vám pomôžu v domácnosti:

Zanesená a čistá kanvica

 
Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.