Test najlepších kávovarov za rok 2021 + recenzie a návod ako si vybrať kávovar

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

DeLonghi ECAM 22.110 B Aeropress Aerobie DeLonghi ECAM 45.760 W DeLonghi EC 685.M
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
DeLonghi ECAM 22.110 B
Aeropress Aerobie
DELONGHI ECAM 45.760 W
DELONGHI EC 685.M
 1. zaujímavý dizajn a farebné vyhotovenie
 2. 13 úrovní hrúbky mletia
 3. možnosť použitia vlastnej namletej kávy
 4. pohodlné ovládanie a používanie vďaka viacerým funkciám
 5. výborná hodnota za prijateľnú cenu
 1. vynikajúca chuť
 2. skvelý pomer cena/hodnota
 3. malá stopa aj hmotnosť ho robí ideálnym aj na cesty
 1. množstvo užívateľských recenzií
 2. kvalitné materiálové vyhotovenie
 3. veľký objem zásobníka na kávu
 4. veľký výber funkcií pre každý typ nápoja
 5. lahodná a skvelo automaticky našľahaná pena pre každý nápoj
 6. moderné a praktické ovládanie pre každého vďaka veľkému displeju
 1. štýlový dizajn, ktorý sa hodí do každej modernej kuchyne
 2. nahrievač šálok pre dokonalé zachovane chuti
 3. funkcia automatického odvápňovania
 4. funkcia pre nastavenie veľkosti kávy aj s pamäťou
 5. možnosť nastavenia teploty ale aj tvrdosti vody
 1. prevedenie síce elegantné, ale ťažšie sa čistí od odtlačkov
 2. chýba funkcia automatického napenenia mlieka
 3. chýba tiež nádobka na mlieko
 4. bez displeja
 1. kapacita vhodná len pre malé domácnosti
 2. príprava perfektnej kávy chce trocha cviku
 1. vyššia cena
 2. nerezová tácka na šálky sa zvykne rýchlo poškriabať
 3. relatívne hlučnejší
 1. na začiatku si trocha počkáte, kým sa kávovar nahreje
 2. kávovar je natoľko malý a ľahký, že ho treba niekedy pridržiavať rukou
Automatický kávovar, ktorý ponúka všetko potrebné za dobrú cenu. Jednoducho sa obsluhuje aj čistí a chuť kávy si môžete nastaviť podľa svojich predstáv. Ak chcete mať plnú kontrolu nad prípravou vašej kávy AeroPress Aerobie je pre vás dokonalým kávovarom. Kávovar, ktorý si z hľadiska objemu a kvality výsledného produktu, naozaj zaslúži aby bol často využívaný. Takže sa hodí skôr pre väčšie domácnosti a kancelárie. Pákový kávovar známej značky, ktorému zo základných funkcií nič nechýba, a za celkom priaznivú cenu.
298,90 € 21,51 € 1 272,00 € 149,00 €
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
AndreaShop.sk
Šálka lahodnej kávy s plnou arómou a neopakovateľnou chuťou je pre mnoho ľudí synonymom dokonalej harmónie a gastronomického zážitku. Niet sa preto čomu čudovať, ak sa kávovary rôznych druhov a značiek stávajú bežnou súčasťou domácnosti.

Všetko sa to zrejme začalo ešte v dobe, kedy sa začali tieto užitočné spotrebiče kupovať do práce. Cieľom bolo uľahčiť prípravu kávy vo väčšom objeme a zároveň docieliť novú úroveň chuti. Dnes si našiel kávovar svoje miesto už aj v menšom byte, najmä ak ide o veľmi populárne pákové alebo kapsulové kávovary.

Ktoré sú aktuálne najobľúbenejšie a najlepšie kávovary v roku 2021? Odpoveď na túto otázku dá náš test 10 kávovarov. Zastúpené sú značky 4x DeLonghi, 2x Krups, 1x Bosch, 1x Aeropress, 1x Klarstein, 1x Jura. Na “medailových” pozíciách sa za rok 2021 umiestnili DeLonghi, Krups a Jura. To znamená, že sa pozrieme na profesionálne automatické kávovary aj modely určené na prekvapkávanú kávu. Poradíme, ako vybrať kávovar, viaceré predstavíme cez mini recenzie a rovnako tak vypichneme aj niektoré naše vlastné skúsenosti.

Podľa čoho a ako vybrať najlepší kávovar?

 • Obsluha kávovaru pri príprave kávy: automaticky, poloautomaticky alebo plne manuálne aj s mletím kávy
 • Typ spracovania kávy: z kapsúl, z mletej kávy, zo zrnkovej kávy
 • Účel použitia kávovaru: občasné použitie, bežné domáce použitie, profesionálne použitie vo väčšom rozsahu
 • Spôsob ovládania kávovaru: mechanicky, elektronicky, kombinácia oboch spôsobov
 • Doplnkové funkcie pre pohodlie a lepšiu kvalitu: nahrievanie šálok, nastavenie trysiek, špeciálne programy pre latte, cappuccino, lungo, kakao alebo čokoládu

Najlepšie Kávovary na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto 9. miesto 10. miesto
Víťaz testu 2021 Pre náročných Zlatá stredná cesta Ľudová voľba
DeLonghi ECAM 22.110 B Krups EA810B70 Jura E6 Klarstein BellaVita DeLonghi ESAM 3000 Magnifica DeLonghi ECAM 45.760 W DeLonghi EC 685.M Krups Dolce Gusto KP1201CS Mini Me Aeropress Aerobie Bosch TAS 1402
DeLonghi ECAM 22.110 B KRUPS EA810B70 JURA E6 PLATIN BellaVita kávovar DeLonghi ESAM 3000 Magnifica DELONGHI ECAM 45.760 W DELONGHI EC 685.M Krups Dolce Gusto KP1201CS Mini Me Aeropress Aerobie BOSCH TAS 1402
298,90 € 238,90 € 799,00 € 154,90 € 264,00 € 1 272,00 € 149,00 € 69,79 € 21,51 € 23,90 €
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Klarstein.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
AndreaShop.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Kávovary DO 239 €

Recenzie 10 najlepších kávovarov pre rok 2021

1. DeLonghi ECAM 22.110 B

Tlak: 15 bar ● Príkon: 1 450 W ● Objem nádoby na vodu: 2 l ● Objem zásobníka na kávu: 250 g ● Objem odpadovej nádoby: 14 šálky ● Použitie mletej kávy: Áno ● Nastaviteľná sila kávy: Áno ● Nastaviteľná teplota vody: Áno ● Počet stupňov hrubosti mletia: 13 ● Príprava dvoch šálok naraz: Áno ● Nastaviteľná tvrdosť vody: Áno ● Typ ovládania: Mechanické ● Nádobka na mlieko: Nie ● Displej: Nie ● Automatické čistenie: Áno ● Automatické odvápňovanie: Áno ● Hmotnosť: 9,1 kg

DeLonghi ECAM 22.110 B

DeLonghi ECAM 22.110 B patrí medzi cenovo najdostupnejšie automatické kávovary pre domáce použitie od obľúbeného výrobcu. Aj z toho dôvodu je u užívateľov dosť populárny (napríklad je to produkt roka 2020 na Heureke). Parný tlak a príkon tohto kávovaru sa drží osvedčených hodnôt pre domáce účely – 15 barov a 1450 W. Kapacita je taktiež v poriadku – 1,8 litra postačí aj pre návštevy, podobne ako zásobník na kávu s objemom 250 g, či kávový odpad, ktorý pojme kávu až zo 14 šálok.

Kávovar má zabudovaný tichý a oceľový mlynček (a to až s 13 úrovňami hrúbky mletia, čo poteší aj náročnejších kávičkárov), ale umožňuje i použitie mletej kávy (v tejto cenovej kategórii skôr výnimka ako pravidlo). Pre maximálne pohodlie disponuje nahrievačom šálok, automatickým čistením a aj automatickým odvápňovaním. Pozitívne tiež hodnotíme viaceré možnosti nastavenia – napríklad tvrdosť či teplotu vody, ale aj silu kávy. V podstate už samozrejmosť je možnosť prípravy 2 šálok naraz.

Automatické napenenie mlieka ale neočakávajte, na to máte k dispozícii parnú trysku. Ostatné základné funkcie nechýbajú (výdaj horúcej vody, úsporný režim, automatické čistenie a program na odvápnenie). Displej absentuje, takže ovládanie kávovaru je mechanické, ale na druhú stranu aj dosť intuitívne a to aj vďaka prehľadnému čelnému panelu s indikátormi funkcií.

Výhody

 • zaujímavý dizajn a farebné vyhotovenie
 • 13 úrovní hrúbky mletia
 • možnosť použitia vlastnej namletej kávy
 • pohodlné ovládanie a používanie vďaka viacerým funkciám
 • výborná hodnota za prijateľnú cenu

Nevýhody

 • prevedenie síce elegantné, ale ťažšie sa čistí od odtlačkov
 • chýba funkcia automatického napenenia mlieka
 • chýba tiež nádobka na mlieko
 • bez displeja

Verdikt: Automatický kávovar, ktorý ponúka všetko potrebné za dobrú cenu. Jednoducho sa obsluhuje aj čistí a chuť kávy si môžete nastaviť podľa svojich predstáv.

Naše hodnotenie:

Cena: 298,90 €

Zobraziť ponuku
Alza.sk
Recenzia

Náš tip


2. Krups EA810B70

Tlak: 15 bar ● Príkon: 1 450 W ● Objem nádoby na vodu: 2 l ● Objem zásobníka na kávu: 260 g ● Objem odpadovej nádoby: 9 šálky ● Použitie mletej kávy: Nie ● Nastaviteľná sila kávy: Áno ● Nastaviteľná teplota vody: Áno ● Počet stupňov hrubosti mletia: 3 ● Príprava dvoch šálok naraz: Áno ● Nastaviteľná tvrdosť vody: Áno ● Typ ovládania: Mechanické ● Nádobka na mlieko: Nie ● Displej: Nie ● Automatické čistenie: Áno ● Automatické odvápňovanie: Áno ● Hmotnosť: 7,4 kg

KRUPS EA810B70

Krups EA810B70 Essential je automatický kávovar, ktorý na prvý pohľad zaujme hlavne svojou cenou a zároveň aj dostatočnou výbavou (ak chcete vedieť o čom automatický domáci kávovar vlastne je, toto je podľa nás pre vás ideálny model). Ide totiž o plne automatický espressovač, ktorý snáď celkom splní vaše predstavy o jednoduchej príprave kvalitnej kávy s plnou chuťou a znamenitou arómou len stlačením jedného tlačidla.

Kávovar je klasicky vybavený mlynčekom na kávu (pri príprave kávy sa dajú použiť iba kávové zrná, predom mletú kávu nebudete môcť použiť), ktorý vám ponúkne 3 základné úrovne hrúbky namletia a zásobníkom až na 260 gramov, k tomu môžete tiež prirátať aj solídny objem nádoby na vodu 1,7 litra. A tiež optimálnu hodnotu parného tlaku 15 barov a príkon 1450 W (väčšina domácich kávovarov nielen v našom porovnávacom teste ale aj celkom na trhu disponuje takýmito hodnotami). Ponúka tiež možnosť individuálneho nastavenia teploty a tvrdosti vody, intenzity kávy. A dokáže pripraviť nápoje do 2 šálok naraz.

Ak čakáte funkciu automatického napenenia mlieka, tak márne, pri tomto kávovare to budete musieť spraviť ručne (čo niektorí považujú skôr za výhodu) pomocou parnej trysky. Takisto chýba výdaj horúcej vody (väčšina kávovarov v našom teste túto možnosť má), ale tak čaj si môžete zaliať aj rýchlovarnou kanvicou keď už sme pritom. Ostatné bežné funkcie ako program na odvápňovanie či úsporný režim na šetrenie energie kávovaru už nechýbajú.

Výhody

 • kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
 • jednoduché používanie a voľba typu kávy
 • funkcia automatického čistenia so signalizáciou
 • pomer cena/výkon

Nevýhody

 • len tri možnosti nastavenia hrubosti mletia
 • chýba funkcia automatického šľahania mlieka
 • relatívne menšia kapacita odpadovej nádržky (max. z 9 šálok)
 • bez výdaja horúcej vody

Verdikt: Základný typ domáceho automatického kávovaru overenej značky, ktorým podľa nás nič neskazíte.

Naše hodnotenie:

Cena: 238,90 €

Zobraziť ponuku
Alza.sk
Recenzia


3. Jura E6

Tlak: 15 bar ● Príkon: 1 450 W ● Objem nádoby na vodu: 2 l ● Objem zásobníka na kávu: 280 g ● Objem odpadovej nádoby: 16 šálky ● Použitie mletej kávy: Nie ● Nastaviteľná sila kávy: Áno ● Nastaviteľná teplota vody: Áno ● Počet stupňov hrubosti mletia: 8 ● Príprava dvoch šálok naraz: Áno ● Nastaviteľná tvrdosť vody: Áno ● Typ ovládania: Automatické ● Nádobka na mlieko: Nie ● Displej: Áno ● Automatické čistenie: Áno ● Automatické odvápňovanie: Áno ● Hmotnosť: 9,8 kg

JURA E6 PLATIN

Značka Jura je podľa mnohých „mercedes medzi kávovarmi“. A niet sa tomu veľmi čo diviť. Napríklad práve tento kávovar Jura E6 zaujme aj náročnejších užívateľov (a nielen atraktívnym dizajnom) Kávovar má celkom objemný zásobník vody (1,9 l) i odpadovým zásobníkom (zo 16 šálok kávy). Kapacita zásobníka na kávu s 280 g je tiež nadpriemerná hodnota. Parný tlak 15 barov a príkon 1450 W je v triede domácich strojov na kávu a v tomto ohľade prístroju naozaj niet čo vytknúť.

Všetky procesy a nastavenia sú prehľadné, a ľahko sa v nich viete orientovať vďaka integrovanému displeju. Pri väčších či menších šálkach môžete promptne zahýbať s výškou výpuste kávy, pričom ich dokážete spraviť aj dve naraz. Možnosť nastavenia optimálnej teploty, sily kávy i tvrdosti vody presne podľa vašich predstáv je štandard. Čistenie aj odvápňovanie je automatické, keď ho dlhšiu dobu nevyužívate, sám sa prepne do úsporného režimu.

Nájdu sa však aj menšie mínusy, tak napríklad tento kávovar neumožňuje použitie mletej kávy a tiež ponúka menej stupňov hrúbky mletia. Možno pre niekoho bude stačiť 8 úrovní, no niektoré zariadenia na trhu (aj v rámci nášho porovnávacieho testu) ponúkajú aj 13. Nemá síce nádobku na mlieko, no automatické napenenie mlieka napriek tomu ponúka. Prístroj má totiž hadičku, ktorú stačí vložiť do samostatnej nádoby (krabice) s mliekom, ktoré nasaje a následne napení. Ale je tu aj možnosť manuálneho napenenia pomocou parnej trysky.

Výhody

 • automatický kávovar vyššej strednej triedy
 • väčší objem nádržky na vodu aj odpadového zásobníka
 • perfektný dizajn a funkčnosť
 • jednoduché ovládanie
 • prehľadné menu, TFT displej

Nevýhody

 • nedá sa použiť mletá káva
 • väčšia spotreba vody pri automatickom čistení
 • capuccino je vlastne „poloautomatické“ (kávovar nemá vlastnú nádobku na mlieko)
 • vyššia cena

Verdikt: Kávovar, ktorý sa bude hodiť do každej kancelárie alebo viacpočetnej domácnosti. Práve tam sa uplatní väčší objem jeho nádržky na vodu aj odpadového zásobníka. O výslednej kvalite kávy ani polemizovať nemusíme…

Naše hodnotenie:

Cena: 799,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


4. Klarstein BellaVita

Typ: Pákový kávovar ● Príkon: 1450 W ● Objem vody: 1,4 litra ● Parný tlak: 20 barov

BellaVita kávovar

Pákový kávovar Klarstein BellaVita so silným výkonom 1450 W a tlakom až 20 barov vás prekvapí kávou s dokonale plnou arómou. Funkcia 3 v 1 znamená, že si môžete dopriať espresso, capuccino a latte machiato. Penič mlieka s objemom až 0,4 l vám vždy napení dostatok mlieka v želanej konzistencii.

Nápoj si jednoducho zvolíte na ovládacom paneli so systémom One-Touch Control, Samočistiaci systém Self Cleaning System za 60 sekúnd vyčistí systém napenenia mlieka. Vyberateľná a veľmi jednoducho umývateľná nádržka na vodu (1,4 l) sa nachádza na zadnej strane prístroja.

Výhody

 • výkonný
 • jednoduché ovládanie
 • príprava viacerých nápojov
 • vyberateľná nádržka na vodu
 • pohodlné čistenie
 • vyberateľná miska na odkvapkávanie s kovovou mriežkou
 • protišmykové gumené podložky

Nevýhody

 • návod na použitie mohol byť detailnejší

Verdikt: Kávovar s jednoduchým ovládaním pre všetkých milovníkov kávy.

Naše hodnotenie:

Cena: 154,90 €

Zobraziť ponuku
Klarstein.sk
Detail


5. DeLonghi ESAM 3000 Magnifica

Tlak: 15 bar ● Príkon: 1 350 W ● Objem nádoby na vodu: 2 l ● Objem zásobníka na kávu: 200 g ● Objem odpadovej nádoby: 14 šálky ● Použitie mletej kávy: Áno ● Nastaviteľná sila kávy: Áno ● Nastaviteľná teplota vody: Nie ● Počet stupňov hrubosti mletia: 13 ● Príprava dvoch šálok naraz: Áno ● Nastaviteľná tvrdosť vody: Áno ● Typ ovládania: Mechanické ● Nádobka na mlieko: Nie ● Displej: Nie ● Automatické čistenie: Áno ● Automatické odvápňovanie: Áno ● Hmotnosť: 10,0 kg

DeLonghi ESAM 3000 Magnifica

Automatický kávovar Delonghi ESAM 3000 Magnifica je v podstate základným modelom obľúbenej značky, o čom svedčí aj o niečo menší objem zásobníka na kávu (200 g), či málinko nižší príkon (1350 W), čo sú v rámci nášho porovnávacieho testu nižšie hodnoty v porovnaní s ostatnými modelmi. V ostatných parametroch však rozhodne nezaostáva (v rámci cenovej kategórie). Ponúka napríklad 13 úrovní hrúbky mletia, klasicky 15 barov prevádzkového tlaku, solídnu 1,8 litrovú nádržku na vodu, či zásobník na odpad zo 14 šálok.

Okrem toho disponuje kávovar manuálnou tryskou na napeňovanie mlieka (nečakajte teda automatickú prípravu mliečnej peny ani nádobku na mlieko) a výškovo nastaviteľnými výpusťami na výdaj kávy s tým, že dokážete pripraviť aj 2 šálky naraz. Vďaka funkcii Funkcia „Horúca voda“ vám zase umožní prípravu čaju. Výhodou je aj možnosť uložiť veľkosť vašej obľúbenej do pamäte stroja. Kávovar je takisto vybavený funkciou automatického čistenia a odvápnenia. Takisto máte možnosť ovplyvniť výslednú chuť kávy možnosťou nastavenia intenzity nápoja či tvrdosti vody, teplota vody sa však už prispôsobiť nedá. Kávovar nemá klasický displej, čo je ale pre mnohých nepodstatná záležitosť (možno  patríte medzi nich).

Výhody

 • 13 stupňov hrúbky mletia
 • možnosť použitia mletej kávy
 • jednoduchá obsluha
 • automatické odvápnenie
 • kompaktné rozmery vhodné aj do malých kuchýň
 • nízka obstarávacia cena

Nevýhody

 • absencia displeja
 • bez možnosti nastavenia vlastnej teploty
 • bez nádobky na mlieko a automatického napenenia mlieka
 • relatívne hlučnejší

Verdikt: Automatický kávovar, ktorý zaujme priaznivou obstarávacou cenou. Pár funkcií a možností absentuje, ale pre domáce využitie a menej náročných užívateľov je podľa nás ideálny.

Naše hodnotenie:

Cena: 264,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Recenzia


6. DeLonghi ECAM 45.760 W

Tlak: 15 bar ● Príkon: 1 450 W ● Objem nádoby na vodu: 2 l ● Objem zásobníka na kávu: 400 g ● Objem odpadovej nádoby: 14 šálky ● Použitie mletej kávy: Áno ● Nastaviteľná sila kávy: Áno ● Nastaviteľná teplota vody: Áno ● Počet stupňov hrubosti mletia: 13 ● Príprava dvoch šálok naraz: Áno ● Nastaviteľná tvrdosť vody: Áno ● Typ ovládania: Automatické ● Nádobka na mlieko: Áno ● Displej: Áno ● Automatické čistenie: Áno ● Automatické odvápňovanie: Áno ● Hmotnosť: 11,0 kg

DELONGHI ECAM 45.760 W

Kávovar DeLonghi ECAM 45.760 W je plne automatickým prístrojom na domáce použitie. Intuitívne elektronické ovládanie s prehľadným grafickým displejom dotvára luxusný dizajn, no to najdôležitejšie sa ukrýva až vo vnútri. Nájdete tu totiž všetko od kvalitného mlynčeka, pri ktorom si môžete zvoliť jeden z trinástich stupňov hrubosti mletia, cez nahrievač šálok, až po špeciálne programy pre cappuccino, doppio, latte aj mlieko. Vďaka systému LatteCrema zase bude pena hustá a krémová (automatická príprava peny – k dispozícii je aj nádobka na mlieko). Penu však môžete vytvoriť aj manuálne pomocou parnej trysky. Prispôsobiť si viete všetko, okrem teploty a tvrdosti vody aj silu arómy a to rovno aj pre dve šálky naraz. Samozrejme za adekvátnu cenu, ktorá nie je práve najnižšia.

Jedná sa o model, ktorý využijú hlavne väčšie domácnosti a kancelárie. Jeho nádržka na vodu totiž pojme až 1,8 litra a zásobník na kávu dokonca až 400 g (najviac v rámci nášho porovnávacieho testu). Objem zásobníka na kávovú usadeninu zase odpad zo 14 šálok. Čo sa týka prevádzkového tlaku, tak 15 barov je bežná hodnota pre domáce kávovary, podobne ako príkon 1450 W. Kávu či iné obľúbené nápoje môžete piť z rôzne veľkých šálok, výšku výpuste si totiž dokážete ľahko nastaviť podľa potreby. Ovládanie uľahčí prehľadný displej, údržbu zase automatické samočistenie a odvápňovanie. Pre tých, ktorí si strážia spotrebu energie, má kávovar aj úsporný režim.

Výhody

 • množstvo užívateľských recenzií
 • kvalitné materiálové vyhotovenie
 • veľký objem zásobníka na kávu
 • veľký výber funkcií pre každý typ nápoja
 • lahodná a skvelo automaticky našľahaná pena pre každý nápoj
 • moderné a praktické ovládanie pre každého vďaka veľkému displeju

Nevýhody

 • vyššia cena
 • nerezová tácka na šálky sa zvykne rýchlo poškriabať
 • relatívne hlučnejší

Verdikt: Kávovar, ktorý si z hľadiska objemu a kvality výsledného produktu, naozaj zaslúži aby bol často využívaný. Takže sa hodí skôr pre väčšie domácnosti a kancelárie.

Naše hodnotenie:

Cena: 1 272,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Recenzia

Pre náročných


7. DeLonghi EC 685.M

Parný tlak: 15 bar ● Príkon: 1 300 W ● Objem nádoby na vodu: 1 l ● Nastaviteľná teplota vody: Áno ● Príprava dvoch šálok naraz: Áno ● Nastaviteľná tvrdosť vody: Áno ● Typ ovládania: Automatické ● Nádobka na mlieko: Nie ● Displej: Nie ● Automatické čistenie: Áno ● Automatické odvápňovanie: Áno ● Hmotnosť: 4,2 kg

DELONGHI EC 685.M

Ak si chcete vychutnať skvelú kávu, mať celý proces pod kontrolou, ale zároveň sa nechcete trápiť so zložitým ovládaním? V tom prípade vám odporúčame pákový kávovar DeLonghi EC 685.M (M znamená „kovový dizajn“, môžete ale vyberať aj z ďalších farieb R – červená, W – biela, BK – čierna…). Ide totiž o celkom vydarený espresovač, ktorý ponúka všetko potrebné za rozumnú cenu.

Pritom samozrejme netvrdíme, že je úplne najlepší. Napríklad s objemom nádržky na vody 1 liter patrí skôr k tým priemerným, ale pokiaľ nejdete dennodenne hostiť kávou širšiu rodinu, je to podľa nás úplne v poriadku. Čo sa týka parného tlaku, tu nie je veľmi o čom – 15 barov je pre domáce použitie ideálna. Príkon 1300 W zase znamená, že zahrievanie nebude najrýchlejšie, ale zase nemusíte báť, že by to trvalo nejako extra dlhšie.

Na druhú stranu, určite poteší možnosť prispôsobiť si kávu vlastným predstavám – kávovar umožňuje nastaviť tvrdosť vody aj jej teplotu. Množstvo vody to isté (a prístroj si to dokáže zapamätať). Ak nie ste veľmi na precízne pripravovanie, model je kompatibilný s E.S.E. podmi (predpripravenou kávou vo vankúšikoch). A tiež sa občas zíde (návšteva), že sa dajú pripraviť dve kávy naraz – ale rátajte s tým, že na malej ploche odkvapkávacej misky sa vedľa seba zmestia len maličké šáločky.

Tento kávovar vám okrem espressa pripraví aj cappuccino, či latte macchiato. Špeciálny napeňovač zaistí dokonalé našľahanie mlieka, prípadne len jeho zohriatie. Kávovar disponuje aj funkciou nahriatia šálok, má dva oddelené termostaty, flow-stop funkciu pre dávkovanie kávy s pamäťou a odnímateľnú odkvapkávaciu tácku. Rozmerovo je trochu menší, hlavne jeho šírka zaujme tých, ktorí majú v kuchyni menej priestoru – 14,9 cm. Údržbu kávovaru dozaista uľahčí odvápňovací program, niečo málo energie zase ušetrí funkcia automatického vypnutia.

Výhody

 • štýlový dizajn, ktorý sa hodí do každej modernej kuchyne
 • nahrievač šálok pre dokonalé zachovane chuti
 • funkcia automatického odvápňovania
 • funkcia pre nastavenie veľkosti kávy aj s pamäťou
 • možnosť nastavenia teploty ale aj tvrdosti vody

Nevýhody

 • na začiatku si trocha počkáte, kým sa kávovar nahreje
 • kávovar je natoľko malý a ľahký, že ho treba niekedy pridržiavať rukou

Verdikt: Pákový kávovar známej značky, ktorému zo základných funkcií nič nechýba, a za celkom priaznivú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 149,00 €

Zobraziť ponuku
AndreaShop.sk
Recenzia

Zlatá stredná cesta


8. Krups Dolce Gusto KP1201CS Mini Me

Typ kapsúl: Dolce Gusto ● Objem nádržky na vodu: 0,80 l ● Parný tlak: 15,0 bar ● Príkon: 1 460 W ● Nádobka na mlieko: Nie ● Rýchlosť nahriatia: 30 s ● Typ ovládania: Mechanické – Páčka ● Cappuccino a latte: Áno ● Maximálna výška priestoru na šálku: – cm

Krups Dolce Gusto KP1201CS Mini Me

Ak si chcete pochutnať na skvelej káve s jednoduchou prípravou, no bojíte sa, že by vám kávovar zavadzal v kuchyni alebo do nej nezapadol, pri tomto modeli Krups nemusíte mať žiaden strach. Ide o štýlový a dizajnovo zaujímavý kávovar na kapsuly Nescafé Dolce Gusto.

Mini Me patrí medzi tie modely, ktoré napriek kompaktným rozmerom poskytujú všetko, čo od dobrého kávovaru očakávate. Nadpriemerný príkon 1600 W sa postará o rýchlu prípravu, automatické dávkovanie aj zastavenie vody o triviálnu obsluhu. Kávovar má profesionálny tlak na prípravu espressa a ponúka možnosť prípravy teplých aj studených nápojov. Obsluha aj údržba sú časovo nenáročné, zvládne ich každý. Dizajn je však príliš jednoduchý, niekomu môže pripadať lacno.

Výhody

 • kompaktné rozmery a neopozeraný moderný dizajn
 • veľmi jednoduchá obsluha a ľahká údržba
 • automatické dávkovanie aj zastavenie vody
 • možnosť prípravy teplých aj studených nápojov

Nevýhody

 • krátky prívodný kábel veľmi kontrastnej farby
 • menej presné dávkovanie vody

Verdikt: Dizajnovo vydarený kapsulový kávovar pre bežnú domácnosť

Naše hodnotenie:

Cena: 69,79 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


9. Aeropress Aerobie

Objem: 0,25 l ● Ovládanie: mechanické ● Typ filtra: jednorazový ● Hmotnosť: 0,368 kg

Aeropress Aerobie

Jedinečný typ kávovaru pôvodom zo Spojených štátov prichádza v netradičnom dizajne a ponúka jedinečný zážitok z dokonalej kávy. Je vyrobený z polypropylénu bez škodlivých ftalátov a BPA. Súčasťou balenia je 350 papierových jednorázových filtrov, ktoré je ale možné nahradiť trvácnym kovovým.

Objem nádoby je 0,25 l, kapacita je ideálna pre single alebo dvojčlenné domácnosti. Nízka hmotnosť kávovaru – len 0,368 kg ho robí vhodným spoločníkom na cesty.

Výhody

 • vynikajúca chuť
 • skvelý pomer cena/hodnota
 • malá stopa aj hmotnosť ho robí ideálnym aj na cesty

Nevýhody

 • kapacita vhodná len pre malé domácnosti
 • príprava perfektnej kávy chce trocha cviku

Verdikt: Ak chcete mať plnú kontrolu nad prípravou vašej kávy AeroPress Aerobie je pre vás dokonalým kávovarom.

Naše hodnotenie:

Cena: 21,51 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Recenzia

Ľudová voľba


10. Bosch TAS 1402

Typ: Kapsulový kávovar ● Príkon: 1300 W ● Objem vody: 0,7 litra ● Parný tlak: 3,3 barov

BOSCH TAS 1402

Kapsulový kávovar Bosch TAS1402 (TASSIMO Vivy 2) je model, ktorý využíva kapsuly Tassimo. Tie sú obľúbené hlavne kvôli veľkej rozmanitosti nápojov a tak ho dokáže využiť celá rodina vrátane detí. Tí čo preferujú pravé espresso už tak spokojní nebudú, pretože nízky parný tlak iba 3,3 bar mu nedokáže zabezpečiť plnú chuť.

Relatívne vysoký príkon (1300 W) zabezpečí, že nahriatie prebehne počas “žmurknutia” oka (výrobca uvádza nulovú dobu). Príprava nápojov je jednoduchá – vy len stačíte jedno tlačítko a prístroj sa o ostatné postará. Do zásobníka vody sa zmestí 0,7 l, to znamená, že ak rátate s 4-5 nápojmi na ráno, svoju pozornosť obráťte na kávovar s väčšou nádobou.

Technológia Intellibrew zabezpečí, že prístroj sám rozozná a uvarí nápoj podľa údajov z čiarového kódu na kapsule. Vďaka tomu majú nápoje pripravované kávovarom Tassimo presné množstvo vody, dokonalú teplotu a sú pripravené správnou dobou sparenia.

 

Výhody

 • nízka cena
 • dobrý vzhľad , je malý a ľahký
 • funkcia odvápňovanie
 • cappucino na jeden dotyk

Nevýhody

 • nízky parný tlak
 • menší objem

Verdikt: Jeden z najlacnejších kapsulových kávovarov prekvapí vybavením a šikovnými funkciami.

Naše hodnotenie:

Cena: 23,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Recenzia


Rozdelenie a typy kávovarov

Kávovary sa rozdeľujú podľa spôsobu obsluhy a prípravy kávy na niekoľko typov. Profesionálne a s minimálnou obsluhou sú automatické kávovary. Ak vám nevadí, že musíte vykonať niekoľko manuálnych činností, lacnejšou alternatívou sú pákové kávovary.

Pokiaľ ide o spôsob prípravy kávy, tu závisí najmä od toho, aká káva vám chutí. Tradičnou kávou je tá prekvapkávaná, k nej si treba kúpiť prekvapkávač. Ak máte radi viac kontroly nad prípravou, odporúčame french pressy alebo moka kávovary. Posledným typom sú kapsulové kávovary, ktoré sú v domácnostiach najpopulárnejšie aj kvôli jednoduchosti a údržbe.

Väčšina kávovarov je voľne stojacich, takže pri ich výbere treba pamätať na dostatok miesta. Tieto typy kávovarov sú aj populárnejšie, nakoľko ich viete presunúť kamkoľvek a za pár minút. Druhým typom sú vstavané kávovary, tie sú však vo výraznej menšine.

 

Ako vybrať kávovar, aké funkcie, vlastnosti, parametre a vybavenie si všímať

Hoci je kávovar praktický pomocník v domácnosti aj na pracovisku, pri výbere konkrétneho modelu treba zohľadniť oveľa viac, než len to, za ako rýchlo vám pripraví hrnček lahodnej kávy. Najlacnejšie kávovary to dokážu, tie lepšie sú však oveľa zaujímavejšie.

Pozrime sa na jednotlivé kritéria detailnejšie:

Umiestnenie

Pokiaľ ide o umiestnenie, vybrať si môžete už spomínané voľne stojace alebo vstavané modely. Jedno aj druhé má svoje výhody, no na rozdiel od iných kuchynských spotrebičov sú v tomto prípade voľne stojace spotrebiče oveľa praktickejšie a štýlovejšie. Vyniknúť totiž môže ich zaujímavý dizajn a máte zjednodušenú situáciu pri manipulácii s kávovarom.

Účel

Druhým dôležitým kritériom, ktoré treba zohľadniť pri výbere, je použitie kávovaru. Na občasnú prípravu kávy doma vám stačia aj manuálne kávovary, prípadne tie kapsulové. V prípade, že budete variť viac kávy, napríklad vo väčšej domácnosti alebo v práci, minimom by mal byť pákový kávovar s dostatočným objemom. Vrcholom sú automatické kávovary.

Obsluha a ovládanie

Ako sme spomenuli už pri rozdelení a typoch, spôsob obsluhy a ovládania kávovaru je tiež dôležitá vlastnosť. Pri plnoautomatických kávovaroch zabezpečíte všetko stlačením jedného tlačítka, veľmi podobné je to aj pri kapsulových. Iné typy, napríklad pákové, mokka alebo kávovary na prekvapkávanú kávu, si vyžadujú viac činností a reguláciu dávkovania.

Spôsob spracovania a prípravy kávy

Ak sa niekto nechce zaoberať prípravou kávy, najlepšou možnosťou sú pre neho kapsulové kávovary, kde stačí vložiť hotovú kapsulu s dávkou kávy a prístroj sa o všetko postará sám. Pákové kávovary naopak pracujú s čerstvo namletou kávou, podobne ako prekvapkávače či french pressy. Pri tejto vlastnosti závisí od toho, akú kávu máte radi.

Parný tlak a teplota vody

Prejdime teraz k technickým parametrom. Prvým, ktorý si treba všímať, je parný tlak. Nízkotlakové pracujú s tlakom do 2 barov, vysokotlakové s tlakom až do 19 barov. Minimom pri výbere je parný tlak aspoň 9 barov. Dôležité je aj to, aby kávovar vedel vodu zohriať na 87 až 93 °C. Ideálne je, ak má aj indikátor správnej teploty vody.

Objem a zásobníky

Pri kávovaroch je dôležité všímať si aj ich parametre týkajúce sa objemu. V prvom rade sa myslí objem nádržky na vodu, zdravý priemer pre bežnú domácnosť by mal byť okolo 1,8 litra. Pri automatických kávovaroch treba sledovať aj objemu zásobníka na kávu, ten by mal mať aspoň 200 g. Pozitívom je aj prítomnosť zásobníka na mlieko.

Príkon

Príkon pri spotrebičoch určuje množstvo energie potrebnej k prevádzke, no zároveň ide aj o parameter, ktorý môže napovedať niečo o výkonnosti smerom k času a objemu prípravy kávy. Najlacnejšie a menej výkonné kávovary majú príkon do 1100 W, zlatým stredom je príkon okolo 1450 W. Výkonnejšie modely bežná domácnosť nevyužije.

Čistenie a údržba

Prevádzka kávovaru nezahŕňa len prípravu kávy, ale aj údržbu. Pri výbere konkrétneho typu zvážte, ako veľmi sa chcete a môžete venovať napríklad výmene rôznych filtrov, čisteniu nádob a trysiek alebo bežnej údržbe celého prístroja. Pamätajte, že čím je kávovar väčší, má väčší objem a viac rôznych funkcií, tým náročnejšie budú údržba a čistenie.

Špeciálne funkcie

Niektoré výkonnejšie kávovary a kávovary vyššej triedy majú okrem jednoduchej prípravy kávy aj pokročilejšie a špeciálne funkcie. Ide napríklad o predhrievanie šálok, nastavenie výšky trysiek, nastavenie úrovne mliečnej peny, automatické spúšťanie a vypínanie kávovaru či nastavenie používateľských profilov. Pohodlné ovládanie zabezpečuje aj dotykový displej.

 

Kde kúpiť, aké sú ceny a ktoré značky sú najobľúbenejšie

Kávovary sa dajú kúpiť v predajniach alebo eshopoch so zameraním na domáce spotrebiče a kuchynskú techniku. V prípade vstavaných kávovarov ich môžu ponúkať aj niektoré kuchynské štúdia. Niektoré eshopy s kávou tiež môžu mať v ponuke manuálne modely.

Ak ide o cenu, podľa nej možno rozlíšiť tieto tri triedy:

 • cena do 50 až 60 €, pričom v tomto limite sú skôr najlacnejšie kapsulové kávovary a niektoré typy manuálnych spotrebičov, napríklad moka kanvičky a prekvapkávače
 • cena do 150 až 200 €, v tejto cenovej hladine si môžete zakúpiť pákové aj kapsulové kávovary, ktoré už ponúkajú aj viac funkcií alebo výkonnejšie parametre
 • cena nad 250 €, ktorá je typická pre vyššiu triedu, najmä ak ide o automatické kávovary; tie výkonnejšie a s väčšou kapacitou ale môžu pokojne byť aj 3 x drahšie

Medzi najznámejšie a najrozšírenejšie značky kávovarov u nás patria DeLonghi, Krups, Catler, Jura, Dolce Gusto, Nespresso a Tassimo. Na trhu sú aj niektoré všeobecné značky, napríklad Phillips, Bosch, Electrolux a Sencor, ktoré sa nešpecializujú len na kávovary. Viac ako značka je však dôležitý účel, čiže či ide o kávovary do kaviarne, na doma alebo do práce.

 

Najčastejšie otázky pri výbere kávovaru

Prejdime od teórie do reality a pozrime sa na to, čo ľudí najviac zaujíma pri výbere vhodného kávovaru. Okrem technických vlastností a parametrov sú to najmä rozsah funkcií, čas prípravy a niektoré iné praktické otázky z používania. Tu sme zhrnuli tie najčastejšie:

❓ Sú automatické kávovary bezúdržbové?

Určite nie, hoci názov k tomu naozaj nabáda. Aj pri plnoautomatických kávovaroch ale musíte vykonávať pravidelnú údržbu, najmä čistenie odpadovej nádoby. Ak disponuje kávovar nejakými špeciálnymi filtrami či tryskami, treba z času na čas vyčistiť aj tie. Je však pravdou, že samotná príprava kávy je omnoho pohodlnejšia.

❓ Prečo sú kapsulové kávovary také lacné? Sú menej kvalitné?

Nie, aj keď sa to v posledných rokoch dosť šíri. To, že ide o výkonné zariadenia, dosvedčuje aj ich popularita v Európe a stúpajúce čísla predaja. V porovnaní s pákovými alebo automatickými kávovarmi sú síce lacnejšie, ale nie sú až také lacné. Nízke počiatočné náklady však treba dať do súvisu s vyššou cenou kapsúl, čiže cenou jednej dávky kávy.

❓ Je potrebné kúpiť ku kávovaru aj mlynček na kávu?

Nie vždy, závisí od typu kávovaru. V prípade automatických kávovarov je mlynček na kávu už integrovaný, pri kapsulových kávovaroch ho nepotrebujete vôbec, lebo nedávkujete zrnkovú kávu. Pri ostatných typoch, teda pri pákovom, mokka aj french press kávovare, však kvalita kávy závisí aj od jej pomletia a tu už kúpu výkonného mlynčeka určite odporúčame.

❓ Môže kávovar slúžiť aj na prípravu iných nápojov?

Áno, no nie každý typ. Najviac univerzálny je v tomto ohľade kapsulový kávovar, kde je možné podľa typu náplne nielen striedať jednotlivé druhy alebo príchute káv, ale aj typ nápoja. Kapsulové kávovary totiž okrem kávy umožňujú pripraviť aj čaj, horúcu čokoládu alebo kakao. Automatické kávy zas pripravia caffe latte aj cappuccino.

 

Najbežnejšie prípadné problémy, opravy a údržba

Kávovary patria medzi kuchynské spotrebiče, ktoré sú veľmi citlivé na dokonalú údržbu. Aj najmenšie zanedbanie sa preto môže prejaviť poruchou konkrétnej funkcie alebo aj funkčnosti celého kávovaru. Sú však prípady, kedy sa problémom vyhnúť nedá.

Toto sú najčastejšie poruchy a komplikácie:

 • zanesenie filtrov, najmä od vodného kameňa alebo zvyškov kávy
 • problémy s odvápňovaním, najmä v dôsledku vodného kameňa a baktérií
 • poruchy s mletím kávy, ak je súčasťou kávovaru aj mlynček
 • prehriatie kávovaru pri nadmernom používaní
 • netesnosť a únik vody či kávy

 

Skúsenosti s výberom a používaním

Veľa ľudí sa pri výbere a prezeraní ponuky kávovarov celkom oprávnene stratí vo všetkých parametroch a technických vlastnostiach. Niet sa prečo čudovať, že hľadajú skrátený postup, ako si vybrať najlepší kávovar. Zabúdajú však pritom na najdôležitejšie podmienky.

Pre pripomenutie, vy by ste mali zohľadniť pri výbere:

 • čas, ktorý chcete stráviť prípravou kávy, nakoľko okrem automatických kávovarov sú všetky ostatné typy náročné aj na vašu spoluúčasť a manuálne zásahy
 • typ kávy, aký máte radi, napríklad mnoho ľudí si nevie zvyknúť na kávu z kapsúl, kým iní zas majú radi veľký výber jednotlivých príchutí a značiek
 • koľko káv denne alebo mesačne vypijete a podľa toho si zvážiť náklady nielen na zaobstaranie kávovaru, ale aj na jeho prevádzku
 • koľko času a energie môžete venovať údržbe a čisteniu, pričom obvykle platí, že čím zložitejší a vybavenejší kávovar je, tým je náročnejší na pravidelnú údržbu

Veľkou výhodou pri kúpe kávovaru je, že ho vôbec nepotrebujete kupovať osobne. Prakticky všetky známe a veľké eshopy s elektronikou ponúkajú ako na tácke nielen technické parametre, ale aj fotografie a dokonca videá daného kávovaru.

Používanie kávovaru nie je zložité, väčšina používateľov si vystačí s návodom pribaleným priamo k danému spotrebiču. Pri pákových kávovaroch sa však nezaobídete bez príslušenstva, najmä bez kvalitného mlynčeka. Pri kúpe zvažujte nielen dizajn a štýl, ale aj veľkosť a hmotnosť. Podľa počtu káv pozerajte aj na objem nádoby na vodu či na kávu.

 

Extra tipy na záver

 • ak si chcete vychutnať čerstvo pomletú kávu bez starostí a zbytočnej straty času, určite si vyberte poloautomatický alebo automatický kávovar
 • pri kávovaroch, ktoré nemajú integrovaný mlynček a pracujú so surovou kávou, je dôležité kvalitné pomletie, čomu prispôsobte aj výber mlynčeka
 • energetický úsporný režim vyžadujte najmä pri kávovaroch s vyšším príkonom
 • kávovary s tlakom do 9 barov sú síce lacnejšie, ale nízky tlak = menej kvalitná káva
 • ak si chcete kúpiť zabudovaný kávovar, v jeho blízkosti musí byť prívod vody
 • pri kapsulových kávovaroch je možné používať len kapsuly danej značky

Do testu sme vybrali Kávovary len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Kávovary v našom katalógu

Klarstein BellaVita BellaVita kávovar
154,90 €
DeLonghi ESAM 2600 DeLonghi ESAM 2600
289,64 €
Bosch TAS 1402 BOSCH TAS 1402
23,90 €
Krups EA 815E KRUPS EA 815E
259,00 €
Chemex CM-6A Chemex CM-6A
45,07 €
Aeropress Aerobie Aeropress Aerobie
21,51 €
DeLonghi ECAM 650.85 MS DeLonghi ECAM 650.85 MS
1 349,00 €
Bialetti 1l French Press Bialetti 1l
22,15 €
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.